tï Kwaliteit,daar kunnen wij chocola van maken. Winnaars en gedeukte ego's Bowie terug naar rock en roll Sportief ijfWARNECKEMQDEj Oscar-uitreiking: LOS ANGELES (GPD) - Hoe hü het doet, doet hij het, maar de 29- jarige Joe Marquez is er altijd als eerste. De afgelopen acht jaar was niemand hem voor. Noblesse obli ge, dus daarom zat Joe dit jaar voor alle zekerheid al vanaf vrijdag bij de ingang van het Dorothy Chand ler paviljoen in Los Angeles, te wachten op de komst van de ster ren. Hij moest tot gisteren wachten, maar tegen een uur of vijf werd zijn geduld dan toch eindelijk beloond. De eerste helden van het witte doek begonnen toen langzaam het gebouw binnen te druppelen. Bin nendruppelen, dat is bij nader in zien een woord dat niet goed bij de glamour past die zo onlosmakelijk aan de uitreiking van de Oscars verbonden is. Want wie bij de uitreiking van de meest begeerde onderscheiding wil zijn die de filmwereld te bieden LOS ANGELES - In Los Ange les zijn vannacht de winnaars bekend gemaakt van de 59ste Academy Awards. „De Aanslag" van Fons Radema kers heeft een Oscar gekregen in de categorie „beste buitenlandse film". Oliver Stone werd winnaar in de categorie „beste regie" voor „Pla- Paul Newman kreeg dit keer ein delijk ook een Oscar, voor zijn hoofdrol in „The Color of Money" De Thalberg Award werd toege kend aan Steven Spielberg. Ralph Bellamy kreeg een ere-Os- ln de categorie beste vrouwelijke hoofdrol kreeg Marlee Matlin een Oscar voor haar vertolking in Child ren of a Lesser God." In de categorie Original Screen play kreeg Woody Allen een Oscar voor,'Hannah and Her Sisters." In de categorie „Beste Bewer king" viel de eer te beurt aan Ruth Prawer Jhabvala voor A Room with Sound:*Platoon." Beste vrouwelijke bijrol: Dianne Wiest in Hannah and Her Sisters." Geluidseffecten:'Aliens." Costuums: A Room with a View." Original score: Herbie Hancock, 'Round Midnight." Art direction: 'A Room with a View." Cinematography:'The Mission." „Platoon" van regisseur Oliver Stone werd tot beste film van 1986 uitgeroepen. In de categorie „beste manlijke bijrol" werd Michael Caine winnaar voor zijn rol in „Hannah and her Sis- In de categorie „beste song" kreeg „Take My Breath Away" uit „Top Gun" een Oscar. Visuele effecten: „Aliens". Beste makc-up: „The Fly". In de categorie „beste documen taire" vielen twee winnaars: zowel „Artie Shaw: Time is All You've Got" en „Down and Out in America" kregen een Oscar. heeft, moet eerst en vooral stijl hebben. En dus: de gasten die zich het meest van hun belangrijkheid be wust waren, kwamen per Lincoln - de langste auto die er in Amerika te koop is - voorrijden. Na minzaam de menigte buiten begroet te heb ben, schreden de dames - in me rendeels spannende avondkleding - en de heren - in rok - naar bin nen, waar om zes uur de show der shows begon. Joe Marquez was al weer allang thuis, toen de Australiër Paul Ho- gan vanaf het immense podium van het paviljoen zijn eerste grap pen debiteerde. Zoals Marquez van te voren had gezegd: „Natuurlijk zorg ik er voor, om een uur of zes thuis te zijn. Zes uur begint het tv- programma. Dacht je dat ik dat wil missen?" Met Marquez keken gisteren nog 60 miljoen Amerikanen en wereld wijd gezien zelfs een miljard men sen naar de uitreiking van de Os cars. Indrukwekkend genoeg, maar het is niettemin wel eens be ter geweest. Gedeukt Om bij Amerika te blijven: de Oscar-uitreiking werd in 1970, het jaar dat John Wayne een Oscar kreeg voor zijn 'True Grit' door 78 procent van de Amerikanen beke ken. Vorig jaar was dat nog maar 43 procent. Dat neemt niet weg, dat wat wel het meest typische Ameri kaanse feest wordt genoemd, ook gisteren weer liep als een trein. Er waren de obligate bedankjes van de winnaars („en ik wil ook mijn vader, moeder, broers en zus jes bedanken", om bijvoorbeeld de winnares in de sector 'beste bijrol', Dianne Wesit, te citeren). Even onvermijdelijk waren er in de zaal de gedeukte ego's van dege nen die het glanzende, zwaar ver gulde beeldje wel hadden ver wacht, maar niet gekregen. Paul Hogan, met 'Crocodile Dundee' verliezer in de categorie 'script' zei het in de perskamer op zijn eigen originele manier. „Ik ben opge lucht dat ik 'm niet gewonnen heb", loog hij. „Want als ik 'm wel had gekregen, dan was m'n tweede film onvermijdelijk een tegenval ler geworden. Nu valt er straks ten minste ook nog wat voor me te ver dienen". Halverwege de drie uur durende tv-show - want dat is de Oscar-uit reiking boven alles - was er het kleine dramatische hoogtepunt toen film-maker Steven Spielberg de Irving Thalberg Prijs kreeg uit gereikt. Dat is een speciale onder scheiding, iets anders dan een Os car, en juist die Oscar is Spielberg door de dames en heren van de Academy of Motion Picture Arts and Sciences, de organiserende in stantie, altijd onthouden. Vereerd Vijf keer was de grensverleggen de meester van het witte doek, de man achter 'E.T' en 'Jaws' en 'Back to the future', genomineerde. Evenzovele keren werd hij gepas seerd. Daarvoor is de Academy de afgelopen jaren zwaar bekritiseerd, en de Thalberg-prijs was duidelijk een poging het weer goed te ma ken. Spielberg onderging het als een man. In zijn dankwoord onthield hij zich van alle stekeligheden, en hield hij een sympathiek pleidooi voor schrijvers en het woord in zijn algemeenheid hield. In de perskamer konden vele dringende vragen Spielberg even later ook niet tot wrange teksten verleiden. „Ik ben zeer vereerd hierdoor. Ik wil niets over het verleden krijgen. Ja, ik hoop best nog eens later een Oscar te krij gen", zei hij. De Academy maakte een popu laire keus bij de sector 'Actrice van het jaar' door die prestigieuze on derscheiding te geven aan de dove actrice Marlee Matlin voor haar prachtige rol in 'Children of a les ser God'. Evenzeer op de gewilde tour ging de Academy door Paul Newman tot acteur van het jaar te benoemen. Newman is, net als Spielberg, in het verleden ook tal van keren gepasseerd bij de Oscar uitreiking. door Henk Dam Nu kreeg hij hem voor zijn rol in 'The Colour of Money'. Maar New man had al van te voren laten we ten, niet nog eens voor niets in de zaal te willen zitten. Hij was er dus niet persoonlijk om de prijs in ont vangst te nemen. Kroon Maar voor ons land kwam het DINSDAG 31 MAART 1987 Tournee begint op 30 mei in Rotterdam Marlee Matlin kreeg de Oscar voor haar rol in 'Children of a Les ser God' (foto AP) werkelijke hoogtepunt pas, toen Anthony Quinn, bekend geworden door onder meer de film 'Zorba de Griek', de grote prijs in de sector „niet-engelstalige films" uitreikte. De overgelukkige winnaar was Fons Rademakers die nu met zijn film 'De Aanslag' alles gewonnen heeft wat er maar te winnen valt. Eerder al kreeg hij de Golden Glo be voor dezelfde film. Rademakers hield nadat hij het beeldje had gekregen, een 'kleine rede, waarin hij alles en iedereen bedankte, en een warm pleidooi hield voor films in andere talen dan het Engels. In de perskamer zei hij na afloop: „Ja, dit is zeker de kroon op mijn werk. Maar je mag er niet te lang bij stilstaan. Ik moet nu gauw ver der werken aan mijn volgende film". En met Quinn in zijn kielzog liep hij weg, een avond vol feesten tegemoet. AMSTERDAM - Zoals bij alles wat zanger/acteur David Bowie (40) doet, is het enige wat je kunt ver wachten, dat het onverwacht zal zijn. Aldus één der credo's uit een fikse stapel persberichten die Bo wie's platenmaatschappij EMI gis termiddag 'de wereld' in stuurde vanuit de stampvolle Amsterdam se poptempel Paradiso. Onverwacht is 's mans verschij ning na het opzij schuiven van de rode gordijnen dan ook zeker. Nog voordat ook maar iemand een vraag kan stellen (waarom galm je op je laatste platen zo, David?) knalt de stampende rocker 'Bang Bang' van Bowie's nieuwste elpee uit de speakers. Hij heeft voor deze 'persconferentie' zijn stevig roc kende band meegenomen en is daarmee lastige vragenstellers een fikse slag voor. In twee seconden staat Paradiso op zijn kop. De 500 bijeen geko men popjournalisten schuiven de blocnotes haastig in de binnenzak en swingen mee met enige geinfil- treerde leerlingen van het aanpa lende Barlaeusgymnasium. Het is maandagmiddag twaalf uur. Voor niemand is de werk-/schoolweek ooit zo aangenaam begonnen. De gymnasiasten kwamen af op de heksenketel met camera's, ge luidsapparatuur en elkaar verdrin gende persmensen voor de ingang en zijn op last van Bowie zelf in Pa radiso komen spijbelen. Voor Bowie's verschijning heeft een meneer van EMI de opgewon den zaal verteld dat er een nieuwe 'Platoon' beste Amerikaanse film LOS ANGELES (AFP/UPI) - Oliver Stone heeft vannacht volop de smaak van revanche kunnen genieten met de ontvangst van de oscars voor de beste film en de beste regie voor zijn 'Platoon', een indrukwek kend verhaal over zijn persoonlijke ervaringen van de verschrikkingen van de oorlog in Vietnam. „Dank u voor deze 'Assepoester'-onderscheiding", zei Oliver Stone toen hij de onderscheidingen ontving. „Ik denk echter dat U hiermee in wezen de Vietnam-veteranen eert en dat U voor het eerst begrijpt wat zich daar werkelijk heeft afgespeeld. U geeft hiermee aan dat het nooit, nooit meer mag gebeuren en als het toch gebeurt, dan zijn onze Ameri kaanse jongens voor niets gestorven". Tien jaar lang heeft Stone over „Platoon" gedaan. Voor de financiering van de film toog hij - vergeefs - langs de grote Amerikaanse filmbedrij ven. Die wilden er niet aan omdat zij het verhaal te afschrikwekkend vonden. Uiteindelijk kreeg hij de financiële steun van het Britse filmbe drijf Hemdale Film Corp. Stone verwees in zijn dankwoord naar zijn moeilijkheden met de Amerikaanse filmbonzen met de opmerking dat zijn onderscheiding „net een verhaal plaat van Bowie zit aan te komen. Op 20 april is het zo ver. Dan ligt 'Never let me down' in de winkels. Een andere meneer van Mojo con certs deelt mede dat Bowie op 30 mei een concert zal geven in de Rotterdamse Kuip. Volgende week zaterdag begint de verkoop van' kaarten. In de Kuip wordt tevens het startsein gegeven voor een nieuwe wereldtournee van 'Het Fe nomeen'. De vorige muzikale wereldreis dateert uit 1983. Nadien viel er van de muzikale Bowie weinig te ge nieten en toonde hij zijn steeds on geduldiger rakende publiek zijn ci nematografische kant (o.a. 'Laby rinth'). Was de Ziggy Stardust van weleer soms uitgeblust, uitgeke ken op popmuziek? De nieuwe single 'Day in Day out', onlangs uitgebracht, vormt een luid en dui delijk driewerf 'nee' op al die vra gen. Hij is terug. Ruiger dan ooit tevoren. 'Never let me down' zou wel eens de beste elpee van zijn EMI-tijdperk, dat begon met de disco-klapper 'Let's dance', kun nen worden. Verrassing t De Engelse pop-zanger David Bowie luistert naar vragen van de pers. (foto ANP) Bowie noemt zijn nieuwe we reldtournee 'Glass Spider Tour'. De band die hem zal assisteren in die zes maanden in honderd ste den, verdeeld over zes continen ten, is nagenoeg dezelfde die de Paradiso-bühne bezet. Alleen de Turkse multi-instrumentalist Er- dal Kizilcay, die ook op de plaat een voorname rol vervult, is er in Amsterdam niet bij. Wel - verras sing - Peter Frampton die zijn gi taar enthousiast laat gieren alsof hij zojuist de rock heeft heront dekt. Zou Bowie na de dieptepunt plaat 'Tonight' rock and roll weer met hoofdletters schrijven, luidt een paar minuten later als iedereen aan Bowie's lippen hangt één van de vele vragen die uit alle hoeken en gaten op hem worden afge vuurd. "Ik zal hier een direct ant woord op geven: ja. De nieuwe plaat is mijn teken van deze tijd", verwijst hij naar Prince's nieuwe plaat 'Sign of the times'. Bowie, die het kostuum van de geslaagde zakenman heeft inge ruild voor een nonchalantere com binatie en een dito kapsel, is uitste kend in zijn element tijdens het vragenkwartiertje. Hij maakt grap jes en blijft - hoe dom de vraag ook is - de vriendelijkheid zelve. "Of deze persconferentie mijn eigen idee is? (In bekakt Engels en quasi- arrogant:) "Of course it is!". Het onderwerp Aids - Bowie pleitte een week terug voor een Aidstest - blijft onbesproken. De sfeer is er niet naar om zoiets te vragen. Iedereen die iets wil vragen, dient de hand op te steken. Toch blijft die mogelijkheid aan alleen de eerste zes rijen mensen voorbe houden. Als Bowie je aanwijst, en je valt niet flauw, kun je je vraag stellen. Bowie herhaalt hem voor je door de microfoon en formuleert direct het antwoord. Dóórvragen kan niet want dan is de volgende al weer aan de beurt. Verder dan de oppervlakte komt de massaal uit gerukte poppers dan ook niet. Besmettelijk Toch blijft het een alleraardigste gebeurtenis. En komen we te we ten dat Bowie geen plannen heeft voor live-elpees, wel iets op het witte doek wil doen met Mick Jag- ger, zelf 'Tonight' "geen creatief succes" vindt en hij nu een soort van revanche wil nemen en dat zijn nieuwe show "de meest visuele sinds '74/'75" zal zijn, met meer drama en theater dan in zijn vorige 'Serious Moonlight'-toer. Hoe wil hij dat fiksen met zo'n voor Bowie- begrippen klein bandje? "Come and see the show". Lijkt de show soms een beetje op... Bowie inter rumpeert de vragensteller en rea geert quasi-verontwaardigd: "Je weet toch wel dat wat ik doe, nooit lijkt op iets wat ik al eens heb ge daan". Is dit Bowie's laatste concert? Hij knikt met een lachend gezicht van 'ja' maar roept dan hard door de microfoon: 'nee'. En voegt toe: "In mei, juni, juli enzovoorts speel ik toch ook?". Is het dan zijn laat ste'toernee? "Ha, de vraag is nu specifieker. Mijn laatste toernee? Wie weet". Vanachter uit de zaal begint ie mand heel hard te schreeuwen. Of Bowie hem kan genezen. Bowie, can you heal me, you are God, you are Jesus". Het is Jack Spijkerman van Vara's Nachtshow in zijn rol stoel. Menige journalistenkuit moet het ontgelden; Jack dringt naar voren. Vermoedelijk is hier een scene voor de nieuwe nacht show in de maak. Die gaat dan wel de mist in. Can you heal me, her haalt de rolstoelgebruiker. Bowie verstaat het druktemakertje niet en antwoordt slechts: "I can hear you, absolutely". Nadat Bowie één van de meisjes van het gymnasium op het podium heeft gehaald, geeft hij toestem ming voor nog twee vragen. Ver volgens speelt zijn band de nieuwe single 'Day in, Day out'. Het twaal fuurtje met David Bowie is afgelo pen. Het is dan kwart voor een. La ter op de middag brengt de radio diverse fragmenten uit het gebeu ren. Het is Hem dus weer gelukt. In nog geen drie kwartier zet hij heel medialand op zijn kop. Bowie-ma- nia is nog altijd besmettelijk. Zelfs na een dikke drie jaar stilte. WIM KOEVOET De sportieve elegantie van makkeli|ke mode. Met een compleet nieuwe kijk op soepel denim. Fantasievol verwerkt en opvallend gedessineerd. Maak 't u makkelijk bij... Kleiweg 12, Gouda, tel. 01820-11123. Breestraat 151-153, Leiden, tel. 071-124586. Repen, tabletten, eitjes, taarten en bonbons, in welke vorm ook, onze chocola is goede chocola. Onze kwaliteitseisen zijn nu eenmaal hoog. Maar onze prijzen laag. Puur voordeel dus. Petit glacé. Bonbons met een marsepein- of moccavulling, op een amandelkoekje. 3-95. 035 NU O. Paaseitjes in melk, puur of gesorteerd met mocca, - 075 a 200 gram 4.25 NU O. Echt WaarVoorJe Geld -

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 20