Akkoord gezinscamping Watertoren Alkemade met sloop bedreigd Prinses Margriet opent Flora Nova 87 'We zien het als een hobby' Video onder valse naam meegenomen Dode kat uit boom gehaald "Dit pikken de Veenders nooit". 'Waar de blanke top...' ,16 w 3 DINSDAG 31 MAART 1987 :LEIDSCH ila DAGBLAD JBlSftWJ- ALPHEN AAN DEN RIJN - Vi deotheek Zaunbrecher aan de Hooftstraat in Alphen heeft giste ren aangifte gedaan van diefstal van vier filmbanden en een af- speelapparaat. De politie vermoedt dat een van de huurders een valse naam heeft opgegeven. Het is gebruikelijk dat aspirant- huurders zich dienen te legitime ren bij de videotheek voor het mee nemen van videofilms en een zoge heten moviëbox. Bovendien is een lidmaatschap vereist, alsmede het storten van een borg van enkele honderden guldens. De nu vermis te apparatuur vertegenwoordigt een waarde van 2500 gulden. LISSE - De politie in Lisse heeft gistermiddag een kat die al enkele dagen dood was uit een boom aan de Loostërweg-zuid gehaald. Rond zes uur kreeg de politie van het bloembollen<3orp een telefonische melding dat er een kat hing in een van de bomen. Na de komst van de politie bleek dat het beest al in verregaande staat van ontbinding verkeerde. De kat is vermoedelijk door ophan ging om het leven gekomen. De po litie stelt een onderzoek in. BOSKOOP - Prinses Margriet zal op donderdag 16 april in Boskoop de boomkwekerijtentoonstelling Flora Nova '87 officieel openen door het dopen van een nieuwe struikroos die haar naam draagt. Flora Nova '87 wordt georgani seerd door de Koninklijke Vereni ging voor Boskoopse Culturen die met deze manifestatie de viering van haar 125-jarig bestaan afsluit. Het evenement wordt voor de zesde keer gehouden. De eerste Flora Nova was in 1956. De opzet was toen om de vakman de nieu wigheden te tonen die vanaf de tweede wereldoorlog in Boskoop waren verschenen. Het accent lag toen duidelijk op nieuwe produk- ten. De tentoonstelling anno 1987 is echter zeker ook bedoeld om het plantenminnende publiek te laten genieten van schitterende boom- kwekerijprodukten. Op de Flora Nova '87 worden niet alleen de nieuwe variëteiten getoond, maar hebben de vijftig inzenders ook planten bijeengebracht die ten on rechte een beetje in de vergetel heid zijn geraakt. In een totaalarrangement van Dick Beelde wordt beurshal Flori da, die is uitgebreid met twee grote tenthallen, omgetoverd in een groots tuincomplex met bloeiende azalea's, rhododendrons, vele bloeiende en groeiende sierhees ters, coniferen, vaste planten, klim planten, bodembedekkers, laanbo men, rozen en veel meer van deze in Boskoop gekweekte produkten. Het geheel is zo samengesteld dat de bezoekers gratis ideeën voor de inrichting van de eigen tuin kunnen opdoen. De bekende as- sortimentsdeskundige Harry van der Laar en ing. G. Fortgens, bei den verbonden aan het Proefsta tion voor de Boomteelt en het Ste delijk Groen, zien er op toe dat de latijnse naamgeving (erg belang rijk in de wereld van de boomkwe kers) op de bordjes bij de planten volledig juist is. Er worden dui zend verschillende plantenvarië teiten tentoongesteld, vaak in meer exemplaren. In totaal beslaat de tentoonstel ling een oppervlakte van 3.700 vier kante meter. Bij de voorbereiding van de Flora Nova is men met over een nacht ijs gegaan. De meeste in zenders, van wie het merendeel uit Boskoop komt, zijn jaren met de voorbereiding bezig geweest. De tentoonstellingscommissie staat onder leiding van A.J. Schoema- ker. De organiserende Koninklijke Vereniging voor Boskoopse Cultu ren, kortweg 'Boskoops Koninklij ke' genoemd, houdt zich bezig met de kwaliteit van het Nederlandse boomkwekerijsortiment. In de eer ste jaren na de oprichting (1861) ging het voornamelijk om vrucht bomen en aardbeiplanten, maar spoedig namen coniferen en sier heesters de belangrijkste plaats in. Boskoops 'Koninklijke' (een pre dikaat dat in 1961 ter gelegenheid van het honderjarig bestaan werd verkregen) ging zich bezighouden met benaming van sortiment, mo dernisering van teeltmethodes en het keuren van nieuwe produkten. De resultaten van de keuringen worden gepubliceerd in het blad Dedroflora. Dank zij de inspanning van de vereniging kwam er reeds in 1874 een proeftuin voor de boomteelt tot stand, terwijl men zich ook inzette voor de ontwikke ling van het vakonderwijs. Kort na de oprichting werden er al tentoon stellingen georganiseerd en deze traditie heeft zich voortgezet tot op de dag van vandaag. De Flora Nova is van 17 tot en met 26 april dagelijks geopend van tien uur 's morgens tot tien uur 's avonds. Op de zondagen gaat de beurshal Florida pa§ om twaalf uur open. Baronie De chocoladefabriek De Baronie in Alphen is in verregaande onder handeling met een groep investeer ders onder leiding van de in Den Haag gevestigde investeringsmaat schappij Nederland. De Baronie wil het vermogen 'aanzienlijk ver groten' en op die manier de positie op de nationale- en internationale markt versterken. Bij De Baronie werken 450 mensen. ALPHEN AAN DEN RIJN - De gemeente Alphen heeft gisteren een voorlopi ge pachtovereenkomst ge sloten voor de gezinscam ping aan de Westkanaal- weg, gelegen langs het Aarkanaal. Drie plaatselijke ondernemers hebben on langs daartoe een besloten vennootschap opgericht: aannemer G. Gesman, olie- handelaar L.D. Schouten en de wegenbouwer M. Jan sen. Het openbare kampeer terrein krijgt de naam Aar oever. "Het is een gok. Op de camping zijn veel vaste staanplaatsen waar voor we een goede bezetting nodig hebben", aldus C. Slingerland, wiens adviesbureau onderzoek heeft gedaan naar de haalbaarheid van de onderneming. De positieve uitkomsten daarvan zijn mede beïnvloed door de centrale ligging van Alphen in de Randstad en het plassengebied. Bij de gisteren gehouden presen tatie van de plannen bleek dat J.J. de Back, adjunct-directeur van de gemeentelijke dienst openbare werken een hoofdrol heeft ge speeld bij de verwezenlijking van de camping. "Het enthousiasme was er al, want het is belachelijk dat een plaats als Alphen geen camping heeft", aldus aannemer Gesman. "Dankzij De Back zijn we als ondernemers op één lijn ge bracht." Oliehandelaar Schouten: "We zien het verwezenlijken van die camping als een hobby. We hoeven er heus geen grof geld mee te ver dienen, maar het is evenmin de be doeling er op toe te leggen". De voorzichtigheid van de initiatiefne mers blijkt uit het zorgvuldige on derzoek alvorens zij zich in het re creatieproject hebben gestort. Bo vendien wordt het terrein van ruim acht hectare in twee fasen in ont wikkeling genomen. ALKEMADE - Wat moet gebeuren met de waterto ren op de Noordhoek in Roelofarendsveen? Afbre ken of laten staan? Deze vraag is plotseling opgewor pen nu het waterleidingbe drijf Zuid-Holland Oost heeft laten weten dit mar kante gebouw niet langer nodig te hebben voor de drinkwaterdistributie in Al kemade. Dit per 1 januari 1987 functione rende bedrijf, ontstaan uit een fu sie van het waterleidingbedrijf De Rijnstreek en de Goudse waterlei dingsmaatschappij, heeft door de ze samenvoeging de beschikking gekregen over zulke geavanceerde apparatuur, dat druktorens zoals in Roelofarendsveen overbodig zijn geworden. Directeur H.E.J. Boon: "Deze torens vervullen in de drink watervoorziening steeds minder een rol. Je ziet het in Boskoop. Daar is de toren al lang buiten ge bruik gesteld. Om emotionele re den is hij door de gemeente Bos koop nog niet afgebroken, maar in Voorschoten is dat al wel ge beurd". Hoewel het waterleidingbedrijf formeel het recht heeft de toren af te breken - een sloopvergunning is in Alkemade bovendien niet nodig - is het, met het oog op de goede onderlinge verstandhouding, in contact getreden met de gemeente. Deze heeft het voornemen van het bedrijf angstvallig nog gehein ge houden, omdat van de bevolking uit veel weerstand tegen het plan wordt gevreesd. Geboren en getogen Veenders zien hun dorpscentrum het liefst ongeschonden gehandhaafd en moeten niets hebben van de nieu- Rij ne veld verandert niet ALPHEN AAN DEN RIJN - Door foutieve informatie in een persbe richt van de provincie Zuid-Hol land over de gemeentelijke herin deling, is in deze krant van zater dag gezegd dat de nieuwe naam voor Koudekerk, Hazerswoude en Benthuizen wordt veranderd van Rij ne veld in Rijnwoude. Gedepu teerde staten hebben weliswaar over deze suggestie nagedacht, maar het alternatief stond de pro vinciebestuurders echter toch niet aan. Vandaar dat Rijneveld als naam blijft gehandhaafd. we centrumplannen zoals die door de gemeente worden voorbereid. Met name tegen de eventuele af braak van het gemeentehuis 'op de Hoek' verheffen zich nu de stem men. Vorige week verscheen in een plaatselijk weekblad een groot ingezonden stuk onder de kop 'Vaarwel Roelof-Aertssen-Veen'. Daarin werd geageerd tegen de centrumplannen en ook werd om actie gevraagd. Ruimte Het voornemen van het waterlei dingbedrijf Zuid-Holland Oost plaatst die plannen in een nieuw daglicht. Alkemade voert momen teel namelijk onderhandelingen om een groot diepvriesbedrijf vlak bij de watertoren naar het indus trieterrein te verplaatsen. De kans dat dit lukt, wordt hoog aangesla gen. Als dan bovendien de waterto ren verdwijnt, komt onverwacht extra ruimte vrij. Een kleine sta-in- de-weg is dan alleen nog de secre tariswoning. Wanneer die ook zou worden afgebroken, na het vertrek van de huidige gemeentesecretaris Brama in september, ontstaat de mogelijkheid op die plaats een flink aantal dagwinkels te bouwen. Winkelvestiging aan de Meerkreuk in Oude Wetering wordt dan over bodig. Ook blijft in die visie vol doende parkeerruimte beschik baar, waardoor de verkeersproble men op het Noordeinde kunnen worden verminderd. Van gemeentezijde kan nog geen reactie worden gegeven op deze verrassende ontwikkeling. Ge meente-voorlichter J.J.F.M. van Elk: "Alles is nog zeer prematuur. Wij hebben het bericht eigenlijk net binnen gekregen. Bij het colle ge van B en W is het wel gemeld, maar nog niet besproken. Omdat het bedrijf op spoed aandringt, is besloten een extra vergadering van de commissie ruimtelijke ordening te houden. Die is morgenavond, maar het is een besloten vergade ring. Het is meer een soort brain storming om eens af te tasten hoe er over wordt gedacht. Er worden zeker nog geen besluiten geno- Van Elk toont zich overigens ver baasd dat het nieuws bekend is ge worden en hoopt dat de discussie morgenavond niet wordt vertroe beld door de reacties die het kan oproepen. Die reacties zijn voorals nog niet te krijgen bij de leden van de commissie ruimtelijke orde ning. Ze reageren afstandelijk. Een ieder houdt het liefst zijn kruid droog. Raadsnestor J.G. Duiven voorden (CDA): "Ik moet nog over leg plegen met de fractie en heb geen zin door uitspraken in de krant de halve Veense bevolking over mij heen te krijgen". Van die zijde worden de grootste bezwaren verwacht. Bom Bij de stichting Oud-Alkemade, ter behoud van de cultuur-histori sche waarden in de gemeente, slaat het nieuws in als een bom. Secreta ris A.J.M. van der Meer zwijgt een geruime poos en zegt dan: "Dat kan niet. Daar weten we niets van. Dat is onmogelijk". Eenmaal ver der geïnformeerd, slaat zijn verba zing om in ingehouden veront waardiging. "Dit pikken de Veen ders nooit. Daar kun je gif op inne men. Zo'n gemoedelijk volk als het hier is, maar daar komen ze tegen in actie". Hoe die actie eruit gaat zien, kan hij niet zeggen, maar dat veel inwo ners er aan mee zullen doen staat voor hem als een paal boven water. "Want de Veen zonder watertoren is de Veen niet". Momenteel wordt de toren nog opgefleurd door de ruim twintig meter hoge rode tulpen in het ka der van de promotiecampagne van het Veense bedrijfsleven. Ook di recteur K. IJsselstein van het recla mebureau Creado, initiatiefnemer van de campagne, toont zich niet blij. "Wij hebben een afspraak met het waterleidingbedrijf, die loopt tot het einde van het jaar. Als de toren verdwijnt, gaat voor de toe komst wel een unieke mogelijk heid verloren om zoiets nog eens te doen. Van mij mag hij blijven staan". Liefde Of dat werkelijk gebeurt, valt nu nog niet te voorspellen. Eerst moet het officiële standpunt van de ge meente worden afgewacht. Daar denkt men toch minstens een maand of twee nodig te hebben om tot een besluit te komen. Dat gaat dan naar het waterleidingbedrijf toe en daar wordt de uiteindelijke beslissing genomen. Directeur Boon: "Stel dat Alkemade zijn to ren wil behouden. Dan komt van onze kant ongetwijfeld de vraag wat de gemeente daar voor over heeft. De onderhoudskosten be dragen zo'n twaalfduizend gulden per jaar. Er is in 1986 zelfs nog groot onderhoud gepleegd, dat nog moet worden afgeschreven. Wil Al kemade niets bijdragen, dan zie ik het somber in. Wij zijn geen liefda digheidsinstelling, maar een com merciële organisatie. Dat wil niet zeggen dat wij tegen het behoud van de toren zijn, maar de liefde moet wel van twee kanten komen". Of die liefde in Alkemade ook bestaat, moet om te beginnen mor genavond blijken. VALKENBURG - De schoolkin deren in Valkenburg moéten de oud-vaderlandse liedjes leren en ook weer zingen. Dat vindt althans het bestuur van de oranjevereni ging uit het Rijndorp. "Liedjes zoals 'In naam van oran je doet open de poort', 'Waar de blanke top der duinen' en 'Hol lands vlag je bent m'n glorie', kent de jeugd niet meer", aldus voorzit ter J. van Kouwenhove van de Val- kenburgse oranjevereniging. Bij de jaarlijkse aubade merk je dat ook, alleen de ouderen zingen nog maar mee". Omdat de belangstel ling voor de 6 jaar geleden weer in ere herstelde aubade voortdurend toeneemt, wil de oranjevereniging ook de jeugd uit het Rijndorp er meer bij betrekken. "Anders staan er straks weer een paar mensen te zingen en dat is niet onze bedoe ling", zegt de bestuurder van de bijna 60-jarige oranjevereniging. Om verbetering in de situatie te brengen heeft de oranjevereniging bij een uitgeverij 2 boekjes met cassettebandjesgekocht. In de boekjes de teksten van een aantal bekende en minder bekende oude vaderlandse liedjes. Op het ene bandje zingt de actrice Wieteke van Dort de liedjes, terwijl op het andere bandje de muziek van de liedjes staat. Dit bandje is bedoeld als begeleiding van de kinderen tij dens het zingen van de liedjes. De boekjes en bandjes krijgen de openbare- en christelijke basis school in het Rijndorp aangeboden van de oranjevereniging. "Op die manier hopen we het peil van het zingen in het dorp te bevorderen", zegt Van Kouwenhove hoopvol. .DINSDAG Leiden Schouwburg, Oude Vest 45 'Der Bet- telstudent' door de Hoofdstad Operette, 20.15 uur. Rijksmuseum voor Oudheden, toegang Papengracht 29 - Lezing over 'Het Nijl- mozaiek van Palestrina', 20 uur. Leiderdorp Scheppingskerk, Van Poelgeestlaan - UW-kledingbeurs, verkoop 19-21 uur. WOENSDAG Schouwburg, Oude Vest 45 - Voorstel ling 'Wieteke staat voor aap' met Wiete ke van Dort, 14.30 uur. Informatiecentrum Leidse Plein, Aca demisch Ziekenhuis - Hele dag informa tie over het hart in kader Ned. Hart stichting, 10-16 uur. Leiderdorp Scheppingskerk. Van Poelgeestlaan - UW-kledingbeurs, 9-11 uur, afrekenen en terughalen 19-20 uur. Dorpshuis, Kerklaan 1 - Bijeenkomst in kader oprichting plaatselijke Algemene Ned. Bond voor Ouderen, 14 uur. Sjelter, Heemraadlaan 67 - Instuif voor kinderen 4-12 jaar, 13.30 uur. Hollandsche Tuyn. Hoofdstraat 24 - vrij bridgen, 13.30 uur. Ontwerp van de camping de Aar oever, gezien vanuit het oosten. 1 Aarkanaal; 2 denkbeeldige diago naal door de camping, die aan de linkerzijde het eerst wordt ontwik keld; 3 parkeerplaats met receptie; 4 kortkampeerders; 5 staanplaat sen voor caravans; 6 ingang aan V/estkanaalweg7 de boerderij die buiten het plan is gehouden; 8 fiets pad van de Zegerbaan (l.) naar Ter Aar; 9 toekomstig golfcomplex; 10 besloten camping van de NCC; 11 het nog aan te leggen 'bos\ Bij de opening van het eerste deel van de gezinscamping in 1988 zullen ook de overige recreatieve voorzieningen ten noorden van de Zegerbaan in gebruik worden ge nomen. Tegen die tijd zijn even eens golfbanen voor negen holes gereed. Hiermee komt de opper vlakte voor de golfsport in Alphen op bijna zestig hectare. De Neder landse Caravan Club (NCC) opent dan tevens haar besloten kampeer terrein van drie hectare. Met de ontwikkeling van dit laat ste stuk recreatiegebied Zegersloot is vooral aandacht geschonken aan de verblijfsrecreatie. Momenteel beschikt Alphen over slechts een dikke veertig kampeerplaatsjes op de natuurcamping aan het riviertje De Kromme Aar. Vlakbij zijn ook enkele trekkershutten te vinden, waar kleine gezinnen kunnen over nachten. De capaciteit van ver blijfsrecreatie in Zegersloot wordt met de twee nieuwe campings ge tild naar bijna vijfhonderd over nachtingen. Compleet Topambtenaar De Back ver wacht veel steun van de op handen zijnde samenwerking bij de VVV- kantoren in de Alphense regio: "Het plassengebied wordt straks veel nadrukkelijker gepropageerd. En Zegersloot ligt daar midden in. Je kunt er van alles, van sporten tot lekker luieren en bij slecht weer zijn de grote steden dichtbij. Het plassengebied is met deze camping voor de toerist een completer ge bied geworden". "We moeten nog afwachten hoe het loopt", zegt Slingerland. "Af hankelijk van de belangstelling van de recreanten gebruiken we pas later de tweede helft van de camping". De eerste vier hectare van de camping kunnen als alles meezit in mei 1988 voor publiek worden opengesteld. Dat betreft dan het meeste zuidelijke deel, met onder meer 45 staanplaatsen voor tenten en 125 plaatsen voor toer- en stacaravans. De aanleg kost vele tonnen. Het ontwerp van de camping de Aaroever is gemaakt door Bosko per H. Riede. Hij heeft getracht zo veel mogelijk het in de omgeving typerende slagenlandschap met lange kavels terug te laten komen bij de indeling van de camping. De met heesters afgescheiden com partimenten voor caravans hebben deze vorm gekregen. De kampeer- gasten, die een paar nachtjes wil len blijven, worden ondergebracht op een boomgaard-achtig terrein. De besloten vennootschap Cam ping Beheer Alphen heeft een op tie genomen op de resterende vier hectare van het kampeerterrein. Deze geldt voor de komende drie jaar. Daar kunnen nog eens 148 sta caravans terecht. Tevens is aan de zijde van de Westkanaalweg een klein bos geprojecteerd, dat wel licht met steun van staatsbosbe heer al eerder kan worden inge pland. Buiten schot Wethouder G.P. van As (ruimte lijke ordening/WD) liet blijken nog niet helemaal tevreden te zijn: "We hebben genoegen moeten ne men met dit initiatief'. Veel liever had hij gezien dat ook de vroegere boerderij van agrariër Verduyn in de plannen was opgenomen. Het heeft niet zo mogen zijn. In plaats daarvan is de driehoek rondom de bedrijfspanden in de plannen bui ten schot gebleven. Voor de mid den in de camping gelegen gebou wen wordt nog een passende be stemming gezocht. n twintig meter hoge toren opgefleurd met rode tulpen i i de promotiecampagne van het Veense bedrijfsleven. de initiatiefnemers, Gesman (links)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16