'Als iedereen zwom, zou de wereld er mooier uitzien' Gemeente probeert bij proef in Breestraat verkeerslichten uit Een stuiveropera na een nostalgische overtreding Vluchteling Iran in hongerstaking tegen uitwijzing Annie de Beer na 37 jaar zweininstructrice af actief in vrije tijd DINSDAG 31 MAART 1987 =:leidsch gfe dagblad LEIDEN - Het aantal mensen dat Annie de Beer reeds aan een zwemdiploma heeft geholpen is ontelbaar. Ze meldde zich 37 jaar geleden aan bij de Eerste Leidse Reddingsbrigade en haalde daar haar instructie-diploma. Op 3 mei dit jaar zet ze er een punt achter, want op die dag wordt ze 61 jaar en gaat ze de VUT in. door Meindert van der Kaaij "In Katwijk, waar ik mijn diplo ma's haalde, zeiden ze dat ik ge knipt was om les te geven. Ikzelf was daarvan niet zo overtuigd, maar toen ik een leuk clubje kinde ren kreeg-was ik ook onmiddellijk verkocht. Sindsdien is het zwem men een groot deel van mijn even gaan innemen", zegt ze terwijl ze voortdurend een spiedende blik op het bad houdt. Het gesprek in het Vijf-meibad, wordt voortdurend onderbroken door mensen die haar bedanken voor de hulp. In een en kel geval krijgt ze ook bloemen en cadeaus aangeboden. Voor de zweminstructrice is het lesgeven niet zomaar werk. Je kunt het ook een levensinstelling kun nen noemen. "Als iedereen zou LEIDEN - Tijdens de proef met de afsluiting van de Breestraat wor den twee alternatieven uitgepro beerd om het busverkeer in het ge deelte tussen 't Gangetje en Koorn- brugsteeg te laten passeren. Gedu rende de eerste helft van de perio de waarin de proef duurt, komt er halverwege een wisselstrook voer de bussen, gedurende de tweede helft worden aan weerszijden van dit stukje Breestraat verkeerslich ten geplaatst. Dit compromis werd gisteravond in de commissie ruimtelijke orde ning bereikt na een discussie waar in over de laatste details van de proef een heuse politieke ruzie leek te ontstaan. Het is de bedoe ling dat op het bewuste stuk Bree- gaan zwemmen, zou de wereld er een stuk beter uitzien. In het water kun je je gram halen. Je geeft een pets in het water en je bent al je kwaadheid kwijt. Iedereen die zo gaat zwemmen, komt er als een nieuw mens uit. Ik zie dat mensen hier tot rust komen. Ze maken een praatje en vormen groepjes. Veel eenzaamheid wordt op die manier opgelost", zegt ze met volle over tuiging. Ze wijst op een vrouw die ge kleed het water induikt. "Die zwemt nog niet zo heel erg lang. Ze was altijd erg bang in het water. Nu heeft ze gisteren al gedoken", zegt De Beer met oprechte verbazing. "Die vrouw gaat nu gekleed oefe nen, want als ze dat tijdens het di- plomazwemmen voor het eerst doet, heb je kans dat ze alsnog pa niekerig wordt. Dat zou zonde zijn van alle moeite". Een paar jaar geleden begon ze een trimgroep van zeven personen. Inmiddels is die groep tot 60 men sen uitgegroeid. "Het is verbazing wekkend hoe populair dat tegen woordig is. Ik denk elke keer: 'Ik pak ze even harder aan, want mis schien blijven er dan een paar weg'. Maar nee, het worden er steeds meer", zegt ze spottend. Kakkerlakken Voor De Beer begon het allemaal straat een busstrook komt waarop de bussen elkaar niet kunnen pas seren. Omdat de straat in een flau we bocht loopt, kunnen de chauf feurs niet het gehele traject over zien. Om uit te sluiten dat twee bussen elkaar onderweg tegen ko men, moeten er of een wisselstrook halverwege of verkeerslichten ko- Eensgezind De PvdA was de enige partij die voor een wisselstrook pleitte. Een goede verkeerslichteninstallatie met een Vetag-installatie - die au tomatisch reageert op naderende bussen - gaat maar liefst 85.000 gulden kosten. De PvdA had dat in de 'ondergelopen kerk' aan de Haarlemmerstraat. De Overdekte dus. "Daar ligt een stukje van mijn hart. Het was daar ook zo vreselijk gezellig". Ze geeft toe dat het een oude boel was. "Natuurlijk had dat bad zijn ongemakken. Ondanks het feit dat er goed schoongemaakt en gedesinfecteerd werd, liepen er wel eens kakkerlakken rond. Maar dat neem je voor lief'. Van de Overdekte verhuisde ze naar het Vijf-meibad, waar ze het toch ook wel naar haar zin heeft gehad. "Het is een mooi overzichtelijk bad en alles is modern". Ze benadrukt dat het belangrijk is om goede colle ga's te hebben. Na drie mei zal De Beer niet bij de pakken gaan neerzitten. Een stille wens van haar is om, zoals ze dat zelf zegt, "de ouderen van da gen in het water te krijgen. Daar wil ik me echt sterk voor gaan ma ken. Die mensen vereenzamen zo snel als ze altijd maar thuis blijven mokken. Dat moeten ze misschien zelf weten, maar ik ben er zeker van dat heel veel oudere mensen ervan zouden opknappen als ze eens vaker het huis uitgaan. Ze moeten over een drempel worden getrokken en als ik de kans krijg zal ik dat ook doen", zegt ze op be sliste toon. Hoe ze dat precies gaat doen, weet ze nog niet. "Ik denk dat ik in bejaardentehuizen een praatje ga maken. Missschien dat niet over voor een proef die in to taal maar vijf maanden duurt. De levering neemt bovendien een half jaar in beslag. Het bezwaar van de wisselstrook is dat de Breestraat op het gedeelte waar hij moet worden aangelegd, smal is waardoor er weinig ruimte overblijft voor voetgangers. Net als de winkeliers pleitten de andere partijen voor verkeerslichten. Wat hun betreft kon het een eenvoudig type zijn zonder Vetaginstallatie. Het nadeel van deze oplossing is dat de rijtijden van de bussen door de verkeerslichten oplopen. Om dat de bussen langzaam door de Breestraat moeten gaan rijden, kunnen ze toch al de nodige vertra ging oplopen. Een woordvoerder ik het tijdens een vergadering naar voren kan brengen" Weer wijst ze naar het water. "Als ik die ouderen zie denk ik on willekeurig: 'Wat heerlijk dat jullie dat nog kunnen doen'. De sfeer is ook zo prettig. Vreemden die hier in hun eentje komen, sluiten zich zonder problemen aan en maken net zoveel plezier". Soms is het in derdaad moeilijk elkaar ter ver staan. Vanuit het bad komen harde schreeuwen en bulderend gelach. "Ja, ik moet vaak meelachen. Dan ga ik 's avonds met pijn in mijn ka ken naar huis. Het is geweldig dat ik altijd zo mijn werk heb kunnen doen". Het leukst vond Annie de Beer nog het les geven aan moeilijk op voedbare en gehandicapte kinde ren. "Het klinkt sentimenteel, maar van die kinderen ontvang je zoveel liefde. Het kost heel veel moeite om die kinderen te benade ren, maar als je ze eenmaal voor je hebt gewonnen, dan blijven ze het langst bij je. Hen zwemmen leren geeft heel veel voldoening". Dom Minder leuk was dat, toen ze full time bij de gemeente in dienst kwam, van de vereniging Eerste Leidse Reddingsbrigade af moest. "Ze waren bang dat ik leden van de club zou gaan voortrekken. Ik had in het begin veel moeite met die beslissing, want ik was secretaris van de NZH benadrukte dat giste ren nog eens in de raadscommis sie. Volgens hem is de kans op ver traging vooral buiten de spitsuren groot. De discussie over dit onderwerp liep gisteravond hoog op en PvdA- wethouder Peters (ruimtelijke or dening) betichtte coalitiegenoot WD er zelfs van de verschillende partijen uit elkaar te drijven. Pe ters drong er op aan de politieke eensgezindheid over de proef te herstellen en ging er daarom mee akkoord de proef in tweeëen te splitsen opdat alle partijen hun zin krijgen. Op verzoek van de PvdA werd afgesproken eerst de wissel strook uit te proberen. en had het reuze naar mijn zin bij de vereniging". Ook trekt ze een somber gezicht als de bezuinigin gen ter sprake komen. "Ik zou het echt heel dom vinden als ze op het schoolzwemmen zouden gaan be knibbelen. Het leren zwemmen hoort onlosmakelijk bij het opvoe den. Net zoals leren lezen en schrij ven. Ze kunnen liever de borrel la ten staan en stoppen met roken. Dat zou veel beter zijn". Aan de an dere kant is ze er wel gerust op dat de gemeente het schoolzwemmen buiten de bezuinigingen laten. "In Leiden bestaat daar wel begrip Burgemeester Goekoop. (archieffoto» Goekoop op onverkiesbare plaats voor Eerste Kamer LEIDEN - Burgermeester Goe koop zal hoogst waarschijnlijk niet in de Eerste Kamer komen voor de WD. Vandaag maakte deze partij bekend dat de burgemeester op de 21ste plaats van de kandidatenlijst voor de Eerste Kamer is geplaatst. Aangezien de WD op niet meer dan 12 a 13 zetels hoeft te rekenen, is de kans dat de burgemeester in de senaat komt heel erg klein. Een aantal maanden geleden maakte de burgemeester bekend zich beschikbaar te willen stellen voor de Eerste Kamer. Deze func tie is combineerbaar met andere ambten. Indien Goekoop wel op een verkiesbare plaats was gezet, had dat geen gevolgen gehad voor zijn burgemeesterschap. Chauffeur vrijgesproken na ongeval DEN HAAG/LEIDEN - De Haagse rechtbank heeft vanmorgen een 28-jarige Alkemadese vrachtwa genchauffeur, die vorig jaar in Lei den een dodelijk ongeluk veroor zaakte, vrijgesproken wegens ge brek aan overtuigend bewijs. De officier van justitie eiste een boete van 500 gulden en een voorwaarde lijke ontzegging van de rijbevoegd heid. De man was vorig jaar betrokken geweest bij een dodelijk ongeval op de Leidse Herenstraat. Hij schepte een fietser, die daardoor onder zijn voorwiel terechtkwam en later in het ziekenhuis bezweek aan zijn verwondingen. De chauf feur weet het ongeluk aan de on duidelijke situatie op deze straat. De officier beaamde dat tijdens de zitting van 17 maart, maar vond toch dat er een straf moest volgen. SIMAVI - De opbrengst van de landelijke Simavi-collecte, gehou den in de week van 16 tot en met 21 maart, bedroeg dit jaar in Leiden 15.567,50 gulden. In vergelijking met vorig jaar waren de Leidenaars guller. Zij gaven dit jaar zo'n 1450 gulden meer. Met het geld kan de stichting directe medische hulp in de Derde Wereld verlenen. voor. Als ik dat zo hier en daar hoor, staat de gemeente wel achter de sport", zegt ze optimistisch. Hoewel het afscheid moeilijk haar valt, heeft ze niet geaarzeld om gebruik te maken van de vut regeling. "Ik wil voorkomen dat ze straks zeggen: 'loopt die oude ook nog mee?' Nu ben ik nog helemaal fit en dat is veel leuker afscheid ne men. Trouwens, de jeugd moet ook een kans krijgen. De vut-regeling is er niet voor niets. Er zijn jonge mensen die dolgraag willen werken, maar niet de kans krijgen. LEIDEN - De 30-jarige politieke vluchteling uit Iran is sinds vrijdag in hongerstaking in een cel van het politiebureau. De man is in bewa ring gesteld na een afwijzing van het ministerie van justitie over een asielaanvraag. Via Frankrijk en België kwam de vluchteling in december 1985 Ne derland binnen. Op 19 december van dat jaar meldde de man zich als politiek vluchteling in Oegst- geest. Voorts diende hij een asiel aanvraag om asiel in. De minister van justitie maakte in oktober vo rig jaar bekend hem niet als poli tiek vluchteling te erkennen en hem derhalve ook geen asiel te ver lenen. De man moest het land te verlaten. De uitspraak van een in gediend herzieningsverzoek mocht hij niet in Nederland niet afwach ten. Zijn raadsman mr. M.P. Roest te kende op 25 november 1986 hoger beroep aan tegen uitzetting van de man. De minister van justitie bleef echter bij zijn besluit, zo stond in een brief van 24 maart. Mr. Roest heeft inmiddels een kort geding aangespannen tegen deze beslis sing. Op 8 april wordt hierover uit spraak gedaan. Vrijdag is in bewaring gesteld in het politiebureau. Sinds die dag heeft de man niet of nauwelijks Ruilavond Ruilclub Koningskerk geeft vrijdagavond belangstellenden weer de kans om postzegels, mun ten, luciferdoosjes en andere items te ruilen in de aula van de Dr. Van Voorthuysenschool, Mar- nixstraat 104 in Leiden, ledereen is welkom van 19.00 tot 22.00 uur. Matilo Leden, donateurs en fans van de drumband Matilo kunnen voor een gezellige avond zater dag terecht in clubhuis Matilo aan de Zaanstraat 126. De avond wordt opgeluisterd door het duo 'Frans Visser'. Het feest begint om 20.00 uur. Ex '85 Onder de titel Café Extase wordt in het gebouw van Ex '85 aan de Koppenhinksteeg donder dag een speel- en ontmoetings avond gehouden voor 'zoekers en vinders'. De avond daarop houdt het centrum een videolezing over Krishnamurti. Beide evenemen ten beginnen om 20.00 uur. Computers Buurtcentrum Dijk 33 houdt voor vrouwen uit de binnenstad twee computercursussen, een op dinsdagmiddag van 13.30 tot 15.00 uur en een op dinsdag avond van 20.00 tot 21.30 uur. De cursussen, die op 7 april begin nen, zijn speciaal voor vrouwen die niet of nauwelijks weten hoe een computer werkt. Belangstel lenden kunnen zich bij het buurt centrum opgeven. Daarom maak ik nu plaats". Schoorvoetend stond De Beer dit interview toe. "Ik ben niet ie mand die zo graag in het middel punt van de belangsstelling staat. Laat mij nu maar m'n werk doen. Het zit nu eenmaal in me om te hel pen". Op 1 mei wordt er in de kan tine van de Drie-oktoberhal een af scheidsreceptie gehouden die wordt aangeboden door de directie sport en recreatie. "Dat kan ik wel waarderen, maar ik denk altijd maar zo: goede wijn behoeft geen krans". meer gegeten. Dominee Dronkers van de Vereniging Vluchtelingen werk Nederland (WN), afdeling Leiden/Oegstgeest heeft de Iranees een paar keer in zijn cel mogen be zoeken. "De man in nogal in pa niek over de hele gang van zaken. We moeten nog even peilen of hij daarom niets eet, of dat het een hongerstaking uit protest is. Ik denk dat het een mengeling van beide is". De WN heeft vrijdag een brief verstuurd naar het ministerie waarin met klem wordt geprotes teerd tegen de 'onwaardige behan deling' van de Iraniër. Dronkers: "Wij zijn erg onthutst over de pro cedure in deze zaak. Zonder over leg met zijn advocaat is de man op gesloten; hij hoort helemaal niet thuis op een politiebureau. De re denen waarom hij niet is geaccep teerd als politiek vluchteling we ten wij niet. Het is in ieder geval volstrekt onmogelijk iemand terug te sturen naar een land als Iran". Wordt de man het land uitgezet dan zal hij waarschijnlijk terecht komen in België. Dat is land waar de man het laatst is geweest voor dat hij Nederland terecht kwam. "Of hij naar België wil is maar de vraag. De man is al 14 maanden in Nederland, is al aardig ingebur gerd en spreekt redelijk Neder lands". Jazzgymnastiek In het buurthuis Op Eigen Wie ken begint vanaf donderdag een groep Jazzgymnastiek. Wekelijks van 20.30 tot 21.30 uur wordt er bewogen op muziek. Informatie en aanmelidingen bij het buurt huis, tel. 071-212893. Historici De arbeidsmarkt voor historici is het onderwerp van een discus sie-avond, die gehouden wordt op donderdag in de Pelikaanhof aan de Pelikaanstraat om 20.00 uur. Sprekers zijn prof. dr. P.W. Klein en prof dr. H.H. Vleesen beek. De organisatie is in handen van de stichting Vakgerichte Be langenbehartiging Historici. Klaverjassen Buurtcentrum Dijk 33 houdt vanaf 7 april een klaverjascur- sus. Deelnemers leren in acht middagen de beginselen van dit spel. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij het buurtcen trum. De lessen zijn op dinsdag middag van 13.00 tot 15.00 uur. Kinderopvang is aanwezig. Fietsers De Echte Nederlandse Fietsers bond (ENFB) zoekt vrijwilligers voor de vierde Leidse fiets-info- markt over vakantiefietsen in binnen- en buitenland die op 18 april wordt gehouden. De na druk ligt op individuele voorlich ting en daarom wil de ENFB ge bruik maken van de kennis en diensten van mensen die uit ei gen ervaring kunnen vertellen over voorzieningen in verschil lende landen. Belangstellenden kunnen contact opnemen met Theo Kromwijk tel 174253, Theo van der Poel (02523-73649) of Ed win Seldenthuis 124784 of schrij ven naar ENFB Fietsinfomarkt, postbus 80. 2300 AB Leiden. De man was bekeurd omdat hij in Oegstgeest met losse handen op zijn fiets had gereden. Een bij zondere reden had hij daarvoor: hij had het een beetje koud ge had en wilde zijn handen be schermen. Het doet bijna nostal gisch aan dat voor zo'n overtre ding nog prenten worden uitge reikt, maar nog nostalgischer was de wijze waarop de man de boete van een tientje op het poli tiebureau had willen voldoen. In stuivers. Was dat bij wijze van grap, vroeg de rechter zich af. "Nou, grappig was het misschien wel, maar ik had toevallig niet anders in huis", verklaarde de verdach te. Op het politiebureau waren ze er helemaal niet blij mee ge weest. Sterker nog, de man moest met zijn stuivertjes rechts omkeert maken omdat ze niet werden geaccepteerd. Een agent had volgens hem ook nog tegen hem staan schreeuwen. "Het was dus een soort stuiveropera", con cludeerde de rechter. De verdachte huldigde het standpunt dat geld geld is en dat het niet zijn fout was dat de boe te niet was betaald, voor welk feit hij nu voor de rechter moest verschijnen'. De officier was het gedeeltelijk met hem eens. Hoe het exact zit wist hij niet uit het blote hoofd en of de verdachte in de fout was gegaan evenmin, maar er zijn regels die bepalen welk maximum bedrag in een bepaalde muntsoort mag worden voldaan. Maar goed, de man had in elk geval een poging tot beta len gedaan. Hij eiste een tientje. De rechter legde hem dat be drag ook op. Hem maakt het geen moer uit in welke vorm jus titie die krijgt, desnoods in 200 Prijs In Roelofarendsveen zijn voor ligger op twee meter afstand ge volgd. groot licht gevoerd, licht signalen gegeven en geclaxon neerd. Zei het proces-verbaal. De verdachte wenste daar wel enige nuanceringen in aan te brengen. Hij had inderdaad lichtsignalen gegeven. In de auto voor hem na melijk zat zijn vriend en in de kofferbak van die auto zat. een gereedschapskist die de ver dachte toebehoorde en die hij nodig had. Vandaar dat hij zijn vriend met signalen had gepro beerd te bewegen te stoppen bij het eerstvolgende benzinesta tion. Van claxonneren stond hem heel weinig en van hinder lijk volgen helemaal niets bij. Maar wat hem echt dwars zat was de volgende vraag: hoe kon de agent dit alles hebben gecon stateerd terwijl hij met zijn fiets op de Populierenstraat reed en de auto zich op de Alkemadelaan bevond? De vraag bleek reto risch want hij beantwoordde hem zelf: "Hij heeft achterin zijn boekje gekeken. Daar staan be paalde personen die hij niet mag". "Dus u heeft het idee dat de politie in Roelofarendsveen u niet welgezind is?", vroeg de rechter. "Dat weet ik wel zeker". De officier en de rechter ble ken de objectiviteit van de des betreffende politieman hoger in te schatten. Honderdvijftig gul den eiste de officier. 150 gulden werd het ook. Beter verging het een ander heerschap dat ook niet onver deeld enthousiast was over de behandeling door de politie die hem te beurt was gevallen. Hij werd ervan verdacht op het Sta tionsplein in Leiden zonder zijn autogordel om te hebben gere den. Nou, daar klopte dus geen bal van, betoogde de man. Vol gens hem had de motoragent hem in eerste instantie aange houden omdat hij door het rode licht zou zijn gereden. De agent bleek gevoelig voor de ontken ning van dc verdachte, maar wil de kennelijk toch wel graag een bekeuring kwijt want nu, zo ver telde de man, ging het erom dat hij zijn autogordel niet om had. "Die had ik op dat moment in derdaad niet om. Maar die had ik pas afgedaan op het moment dat de agent me aanhield. Zo kon ik de papieren uit mijn jasje, dat ik had opgehangen, pakken". Als klap op de vuurpijl zou de agent hem toen de keus hebben gela ten: hij kon óf een bekeuring krijgen voor dat verkeerslicht óf voor die gordel. Behoorlijk kinderachtig, schaarde de rechter zich achter de mening van de verdachte. De officier geloofde ook diens versie van het gebeurde. "Het proces verbaal zal zeker geen schoon heidsprijs krijgen", vond hij nog. Daar stond namelijk tussen haakjes achter- het verhaal over de autogordel (de agent had in de plaats van de verdachte een keu ze gemaakt), vrij vertaald: "De verdachte is ook nog door rood gereden, maar ik had geen tijd om daar werk van te maken". Vrijspraak. Pertinent Nog een motoragent wiens ge drag en waarnemingsvermogen te wensen zou hebben overgela ten, werd ten tonele gevoerd door een man die ervan werd verdacht op Rijksweg A44 in Lei den te dicht op een voorligger te hebben gereden. "Een vreselijke machtswellusteling", noemde de zeldzaam geïrriteerde verdachte de agent. Die had het door hem beleefd aangereikte rijbewijs na het te hebben ingezien op de bank gesmeten en ook nog ge zegd: "Als u uw mond niet houdt, krijgt u een bekeuring omdat u geen autogordel om heeft". Hoofdschuddend en minach tende geluiden makend hoorde de man de dagvaarding aan. Te dicht op zijn voorligger gereden? "Een pertinente leugen, een per tinente leugen. Bovendien reed die agent 70 tot 80 meter achter me en heeft dus, als ik het al had gedaan, nooit kunnen zien dat ik het deed". Het was dus ook al pertinent onwaar dat de agent, zoals hij in het proces-verbaal had gezet, 15 meter rechtsachter de verdachte had gereden. Als je het verhaal van de man mocht geloven, had hij de agent beter in de gaten gehouden dan andersom. "Ik had die agent ge zien dus ik was zeer oplettend. Ik heb steeds in drie spiegels geke ken". Zijn veelvuldig 'Pertinent niet waar'-geroep ten spijt, geloofde de officier niet de verdachte maar het proces-verbaal en eiste 150 gulden boete. Natuurlijk was de man het daar niet mee eens. Bij de rechter bleek de heftig heid van de ontkenningen wel enig effect te sorteren: hij vond het in elk geval de moeite waar de zaak aan te houden en de agent te horen. Pertinent blij was de verdachte daarmee. Om winkeliers tegemoet te komen: Zweminstructrice Annie de Beer geeft hier een van haar laatste aanwijzingen. Na 37 jaar gaat proberen de ouden van dagen in het zwemwater te krijgen. (f0to Jan h

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15