Honderd arbeidsplaatsen op de tocht Bos in Leiderdorp van de baan Felle kritiek op grondprijzen Bij Marine Elektronisch en Optisch Bedrijf in Oegstgeest Wassenaarse verkeers lichten aangepast Brede Leiderdorpse (sluip)route binnenkort versmald Leiderdorp met teveel vuilnis opgezadeld? Meer diefstallen, minder opgjost L 14 DINSDAG 31 MAART 1987 LEIDSCH DAGBLAD JalsMMMUMgE LEIDERDORP - Het plan om in Leiderdorp een tijde lijk bos neer te zetten is van de baan. De gemeenteraad heeft het voorstel van bur gemeester en wethouders gisteravond afgeketst. Bedoeling was om de Bloemerd 2. het weiland naast het huidige re creatiegebied. tydelijk een produk- tiebos neer te zetten met snel groeiende bomen als de wilg en po pulier. Er zijn speciale subsidie potjes voor de aanleg van dergelij ke bossen, die de houtproduktie in ons land ten goede komen. Tot medio het jaar 2000 zou het er kunnen blijven staan. Daarna zou het bos kunnen worden ge kapt. Waarna de grond beschik baar zou kunnen komen voor de Struikelblok: wel of geen recreatieve voorzieningen in Bloemerd 2 woningbouw, want de Bloemerd 2 is aangewezen als reserve-woning bouwgebied. Burgemeester en wethouders hadden het idee. ooit gelanceerd door D66, uitgewerkt en waren tot de slotsom gekomen dat er 15 hec tare bos zou worden geplant en dat er vijf hectare als hooiland in ge bruik zou blijven. In principe wil de de gemeente nog dit jaar met de aanleg beginnen. Dat gaat dus nu niet door. De le- Bruggetje den van de gemeenteraad konden het gisteravond niet eens worden over het toekomstige uiterlijk van het bos. Hamvraag tijdens de lange discussie gisteravond: moet er 'ge woon' een aantal bomen worden neergezet, of moeten Leiderdor pers er lekker kunnen recreëren en dienen er voor hen parkeerplaat sen, paden, bankjes en ontslui tingsroutes te worden gemaakt? Bedoeling van burgemeester en wethouders was om het bos alleen via een simpel bruggetje te ontslui ten. Ze voelden zich bij het indie nen van het raadsvoorstel ge steund door de woorden die er in de raadscommissies aan gewijd zijn. Zowel de commissie ruimtelij ke ordening, financiën als sport en welzijn hadden afgelopen weken 'groen licht' voor de aanleg van het bos gegeven. Aanvankelijk leek het er gister avond ook op dat het voorstel het zou halen, al bleven PvdA en PSP/ PPR tegen het plan gekant (de PvdA: "Het is zonde om zo'n uniek veenweidelandschap op te ge ven"). Maar al snel bleek dat een aantal raadsleden het niet bij een aantal bomen alleen wilde laten. Men verlangde naar recreatieve voorzieningen. Anders zouden de Leiderdorpers nog niets aan hun bos hebben, heette het. Wethouder Bezemer rekende de raad voor dat elk pad, bankje en prullenmandje weer extra geld kost en dus het financiële plaatje minder rooskleurig zou maken. Ruw geschat kosten voorzieningen als zes parkeerplaatsen, een brug, pad en wat toezicht ongeveer een ton. Na zijn woorden bleek eens te meer hoe verdeeld de raad was. Wilde de één (D66, CDA) alleen simpele voorzieningen, de ander (WD) verlangde echt recreatieve elementen (WD) en een derde wil de helemaal niets (PvdA, PPR/ PSP). Uiteindelijk bleken maar ze ven raadsleden voor het college voorstel te zijn en daarmee was het bos gekapt nog voor dat het aange legd zou worden. OEGSTGEEST - Bij het Marine Elektronisch en Optisch Bedrijf (MEOB) in Oegstgeest staan honderd arbeidsplaat sen op de tocht. Dat concluderen de burgerambtenaren Cohen, Van der Hoorn en Giessen, respectievelijk voorzit ter, secretaris en lid van de groep defensie van de Abva Kabo Leiden uit een ministerieel schrijven dat zij gister middag in handen hebben gekregen. De drie hebben besloten de publi citeit te zoeken, in defensiekringen bepaald ongebruikelijk. Ze be klemtonen dat het hier niet draait om een conflict met de directie van het MEOB. Hel is de drie te doen om de tegenstrijdigheid van het ministeriële schrijven met eerder gedane toezeggingen. Dat laatste zit Cohen, Van der Hoorn en Giessen helemaal niet lekker. "De bevelhebber der zee strijdkrachten heeft het ministerie in Den Haag al vergeleken met een kind met een waterhoofd. In plaats dat de minister nu water uit dat hoofd tapt, hakt hij de amrpjes en de beentjes ervan af' Volgens de drie georganiseerde MEOB-werknemers was afgespro ken dat de minister de bezuinigin gen voor 15 procent zou doorvoe ren op zijn eigen ministerie e voor 8,5 procent de algemene mari- nebedrijven zoals het MEOB er aan zouden moeten geloven. De in krimping van het aantal arbeids plaatsen moet voor 1990 gestalte hebben gekregen. Uit Van Eekelens brief blijkt dat hij van die cijfers is afgestapt. De teller blijft wat zijn eigen ministe rie betreft op 9.1 procent steken, die bij het MEOB schiet door naar 10,3 procent. WASSENAAR - De gemeente Was senaar maakt nog deze week een begin met de aanpassing van de verkeerslichteninstallatie van de 'Rijksstraatweg/Van der Ouden- meulenlaan en met de totale ver nieuwing van de verkeerslichten- installatie bij de Van Zuylen Nije- jongstleden veldstraat/Oostdorperweg. De eerste installatie is sterk ver ouderd. Er kwamen veel storingen voor en de wachttijden voor vooral verkeer uit het Kerkehoutgebied nam onaanvaardbare proporties aan. Door het aanbrengen van on der meer nieuwe ondergrondse de- tectielussen zal worden gepoogd een vlottere afwerking van het ver keer mogelijk te maken. Nog deze week moet de klus zijn geklaard. De vernieuwing van de installa tie bij de Van Zuylen Nijeveld- Aan Van Eekelens toezegging dat hij hoopt te voorkomen dat er gedwongen ontslagen zullen val len, hechten de drie weinig waar dat de. De drie Abva Kabo'ers: "Tegen ari- ons wordt weer gezegd: slaap maar aan zacht. Dat doen we dus niet". "Wij willen dit aan de kaak stel len. Onder meer door het op deze wijze publiekelijk te maken. Ver der willen we de diverse fracties in de Tweede Kamer het een en ander influisteren. Het is een hele grote stap voor ons om dit soort dingen te doen. Wij als mensen van defen sie dienen immers te allen tijde loyaal te blijven". Het drietal hoopt dat de dienst commissie van het MEOB, verge lijkbaar met een ondernemersraad uit het 'gewone' bedrijfsleven, ge zamenlijk met de directie zal op trekken in deze zaak. De drie ma ken overigens zelf geen deel uit van die dienstcommissie. Hema Bij het MEOB worden elektroni sche apparaten en onderdelen voor schepen en vliegtuigen gemaakt. De klant, de marine, is volgens de drie verontruste ambtenaren ook flink de dupe van al dit onheil. Ze vertellen dat veel apparaten bij het MEOB hun oorsprong vinden en dat met een gerust hart kan wor den gesproken van de toepassing van geavanceerde technieken aan de Haarlemmerstraatweg. Het MEOB kreeg per 1 januari zogeheten zelfbe- heersfunctie toebedeeld. "Dat komt erop neer dat we voortaan op een bepaald budget moeten draai en. Met de bezuinigingen vragen wij ons af of we straks nog wel aan al onze verplichtingen kunnen vol doen. De kans bestaat dat veel van het werk hier geprivatiseerd zal worden. Wij mogen dan alleen nog iets op afroep maken. Het wordt een soort Hema hier", geeft het drietal aan zeer bevreesd te zijn voor verlies van de pioniersfunctie het MEOB. "Het bestaan LEIDERDORP - De Leiderdorpse Laan van Ouderzorg. Nu nog riant- breed. binnenkort echter biedt de weg een totaal andere aanblik. Gemeen tewerken Leiderdorp maken dezer dagen een begin met de reconstructie van de Laan van Ouderzorg, tussen de Van Diepeningenlaan en de Enge- lendaal. liet werk zal in totaal zo'n zeven weken in beslag nemen. Het is de bedoeling dat de weg wordt versmald van negen tot zes meter. Ter hoogte van de Koolmeesstraat en de Roodborststraat komt er een knik in de weg Parkeren - bezoekers aan 'Winkelhof' doen aai gaarne op de Laan van Ouderzorg - zal binnenkort tot de onmogelijkheden behoren. Tijdens de werkzaamheden zal de Laan van Ouderzorg af en toe gedeel telijk zijn afgesloten voor doorgaand verkeer. De maatregelen die nu worden genomen zijn bedoeld om de hardrijders onder de automobilisten te manen hun tempo te verlagen. Juist omdat de weg zo breed Is. wordt er regelmatig veel harder gereden dan de 50 kilo meter die wettelijk is toegestaan. (foto wim Dijkman) straat duurt aanzienlijk langer: pas dit bedrijf wordt gewoon twijfel- i de laatste week werk klaar. Hier zal ook de belij- nihg van de straten worden aange past. Mogelijk zal het verkeer tus sentijds woren omgeleid of het met één rijbaan moeten stellen. achtig". Vandaag zullen de werknemers van het MEOB worden ingelicht over het ministeriele schrijven. Daartoe zal een rondschrijven van de directie uitgaan. Dieven komen binnen door openstaande deur. ZOETERWOUDE - Uit een wo ning aan de Zoeterwoudse Pro- duktieweg is vannacht "voor duizenden guldens" aan geld meegenomen. Het exacte be drag wil de politie niet aan de openbaarheid prijsgeven. De inbrekers moeten tussen half negen 's avonds en een uur 's nachts op bezoek zijn ge weest. Veel moeite om binnen te komen hebben ze niet hoe ven doen. Uit het politierap port: "Men is door een open staande deur binnengekomen". De bewoners waren niet thuis. LEIDERDORP - De kans bestaat dat alle mogelijke afval in de toe komst in Leiderdorp wordt j_ dumpt. Die vrees sprak PPR/ PSP-raadslid H. van der Zande gisteravond uit en zijn collega Stam (D66) ging meteen achter hem staan. Wat is het geval, de gemeente Leiderdorp is akkoord gegaan met het plan van de provincie om het toekomstige recreatieter rein De Does eerst vol te storten met afval uit de eigen omgeving. Het vuil moet per slot van reke ning ergens blijven, en als 'dank' mag Leiderdorp haar zand uit de afgraving bij de Does gaan kopen. Een ruilhandel dus. Leiderdorp heeft echter strikte voorwaarden gesteld aan soort afval dat binnen haar ge meentegrenzen wordt gebracht. Het is per slot van rekening niet de bedoeling om straks met ver vuilde grond te blijven zitten. Van der Zande is echter onge rust "geworden door uitlatingen van provinciebestuurder Hek- kelman. België heeft namelijk met onmiddellijke ingang de grenzen heeft gesloten voor be drijfsafval uit Nederland, met na me uit Zuid-Holland. In het Pro vinciehuis is vervolgens uitvoe rig gediscussieerd over de vraag: wat nu? De provincie blijft met zo'n 550.000 ton onverwerkbaar afval zitten plus ongeveer 435.000 ton slakken per jaar. In die provinciale vergadering werd onder meer gevraagd hoe de provincie dacht een en ander op te lossen. Waara Hekkelman in een eerste opwelling drie i gelijke stortplaatsen noemde die mogelijk voor een oplossing z den kunnen zorgen. Een van plaatsen is het toekomstig Lei derdorps recreatiegebied Does. Weten burgemeester en wet houders daarvan, wilde Van der Zande weten, en onderneemt men daar eventueel stappen te gen? Wethouder Den Boeft kon hem maar te dele geruststellen. "Ons plan is zorgvuldig getrokken we zijn niet van plan om dat pad te verlaten". Maar volgens het PPR/PSP-raadslid moet het col lege zich niet met vage gerust stellingen van de provincie slaap laten sussen. De kans blijft bestaan dat Leiderdorp straks niet alleen het regionale vuil, maar ook het afval uit andere ge bieden in haar maag krijgt ge splitst, oordeelde hij. Nog geen anti-speculatiebeding in Leiderdorps 'Buitenhof Ongevallen en inbraken krijgen voorrang in Oegstgeest OEGSTGEEST - De bestrijding van de criminaliteit ongeveer elf procent van de geparkeerde auto's niet en het voorkomen van verkeersongevallen hebben bij gesloten te zijn. de rijkspolitie Oegstgeest de hoogste prioriteit. Dat 0m het terugvinden van gestolen fietsen te verge blijkt uit een notitie van groepscommandant Gelder- makkelijken, heeft de politie tijdens een actie 1550 blom. Om de beide strevens waar te maken, schrijft hotsen voorzien van een postcodenummer. Op deze Gelderblom, is de hulp van de Oegstgeester samenie- manier konden al enkele fietsen weer bij de rechtmati- ving onontbeerlijk. Vooral op het gebied van de pre- 6e eigenaar worden terugbezorgd, ventie. Zo heeft de gemeente alle openbare scholen Over de laatste zes maanden van 1986 is 22 keer aan- van een zogenaamd stil alarm voorzien. gifte gedaan van vernielingen. Medio 1986 was dat cij fer nog 40. Om het klaarblijkelijk afnemende jeugd- Uit een ander schrijven van de groepscommandant, h6el de uG|? drukken- re2e,t de po- het halfjaarlijkse verslag 1986. blijkt dat er van de 250 L!a,^u° ï,chtlng.op obolen.,Zo is er een project 'bal- diefstallen slechts 56 werden opgelost. Ter vergelij- l ..:vain., adeling voorkoming misdrijven' king: in de eerste helft van 1986 werd e of zonder braak, gestolen. ïex vei en dadigheid' ^llTkeer^met op alle basischolen geweest. Om graffitfop gevels te- )UU1CX1 gen te gaan, kunnen legale graffïttiborden of aanplak- de gevreesde bezuinigingen niet £?rden w,orden geplaatst, opperde PPR-raadslid Van klsen in de commissie. Het aantal aanrijdingen bleef nagenoeg gelijk. Me dio 1986 waren dat er 173, eind 1986 stond de teller op 171. Niet één van die 171 ongevallen had een dodelijke afloop. Voor de politie zijn deze cijfers desalniettemin aanleiding drukke kruispunten extra goed te controle- Fietsenkeuringen op basisscholen maken ook Hoewel veel doorgingen, kon er tijdens de belangrijke avond nachturen toch niet meer dan met "crepeersterkte" (hoognoodzakelijke sterkte) worden gewerkt. Ander zijds wordt het de heren inbrekers soms ook wel heel erg gemakkelijk gemaakt als blijkt dat het hang- en sluitwerk van woningen en gebouwen niet meer in goede staat verkeert. WD-fractievoorzitter Rijks vroeg zich gisteravond de,e' iS"ffrfde,.P^,ventif0a0c'ies °p, dl.' fedled in de raadscommissxie bestuurlijke aangelegenheden j hél ft van 1986 is de laatste hand gelegd af of het geen stimulans zou zijn voor de eigenaar het aan verbouwing van het groepsbureau. De verbou- slot te vervangen als de verzekeringspremie hierdoor wln£ leerde de manschappen van Gelderblom een omlaag zou gaan. Met politie-statistieken zou hier wel- rec"erchekamer en een douche op. Ingesloten perso- licht iets zijn te bereiken. ne" Kunnen zich zonodig wat verfrissen. Personenauto's blijken ook geliefde objecten te zijn. u li a dienstvoertuigen dient te worden ver- Bij nachtelijke controles stuit de politie telkens weer poogd. memoreert de groepscommdant. Het wachten op onafgesloten auto's Bij de laatste controle bleek ls m°™n'eel op het toegezegde vierde LEIDERDORP - Na lang durige discussies en felle kritiek heeft de raad gister avond toch ingestemd met de prijzen die de gemèente Leiderdorp wil vragen voor haar grond in nieuwbouw wijk Buitenhof midden/ west. Een voorstel om met een een anti-speculatiebe ding in de wijk in te voeren, heeft het echter nog niet ge haald. Burgemeester en wethouders zul len met een nieuw voorstel moeten komen omdat de raad het onder ling niet eens kon worden over de termijn waaraan zo'n beding is ge bonden. Bedoeling van het anti-specula- tiebeding is om eventuele specu lanten af te schrikken. Mensen die in Buitenhof een huis kopen en de ze binnen, pakweg, een paar jaar voor een veel hoger bedrag weer van de hand doen. zouden een be paald percentage van de winst aan de gemeente moeten afstaan. Ove rigens is zo'n beding al wettelijk verplicht bij premie-A woningen, maar Leiderdorp wil het ook in voeren bij premie B- en C-huizen. Ze heeft geleerd van ervaringen in het verleden. In de wijk Binnenhof bijvoorbeeld werden destijds nog niet afgebouwde woningen met een 'dikke winst' van de hand ge daan. Burgemeester en wethou ders hadden nu voorgesteld het an- ti-speculatiebeding in Buitenhof voor vijf jaar in te voeren wat de premie-B en premie C-woningen tot een prijs van 150.000 gulden be treft. Premie C-huizen die duurder zijn dan anderhalve ton zouden voor driejaar aan zo'n beding vast zitten. evenals vrije sectorhuizen. Op zich waren de meeste raadsle den niet tegen de invoering van het beding, al merkte de VVD op dat het "veelal een papieren tijger" is en dat zo'n regel de werknemers belemmert in hun mobiliteit. De meeste discussie ontstond echter over de vraag hoe lang het anti-spe culatiebeding moet worden ge handhaafd. Niet langer dan twee jaar, oordeelde het CDA. Juist lan- Scheffer: 'College heeft onfatso lijk gehandeld...' (fotowi ger, vond de PvdA. anders haal je "de angel eruit". En vervolgens deed PvdA-woordvoerder Molken- boer "een hartstochtelijk beroep" op het CDA om de noodzaak van een jarenlang geldend beding als nog in te zien opdat "goedkope huizen voor enige tijd worden be schermd" De christen-democra ten bleven er echter bij dat het na twee jaar zijn doel wel heeft be- Politie doet goede vangst NIEUW VENNEP - De politie van de gemeente Haarlemmermeer heeft gistermorgen bij het brugres- taurant over de rijksweg Amster dam-Den Haag een 19-jarige inwo ner van Lelystad aangehouden die nog en groot aantal boetes moest betalen. De man had zijn auto geparkeerd op een parkeerplaats voor invali den. Terwijl de politie een bon uit schreef, kwam de man poolshoog te nemen. Toen kwam aan het licht dat hij niet was verzekerd, geen rij bewijs had en dat zijn auto niet apk-gekeurd was. Ook bleek dat hij nog voor ruim 2.900 gulden aan boetes had uitstaan. reikt en kwamen met een voorstel waarbij de volgende 'totoreeks' zou moeten gelden: twee jaar (pre mie B), twee jaar (premie C tot 150.000 gulden), één jaar (premie C boven de 150.000) en één jaar (vrije sector). Hij kreeg 'alleen de VVD Waarna wethouder Den Boeft met een compromis-voorstel kwam: drie, drie, twee en één jaar. De stemmen staakten echter zodat burgemeester en wethouders tij dens een volgende raadsvergade ring met een nieuw alternatief op tafel zullen moeten komen. Grondprijzen Wel akkoord, zij het schoorvoe tend, ging de raad met het voorstel om de grondprijzen in Buitenhof midden/west vast te stellen. Waar bij aanvankelijk felle kritiek los brandde omdat de prijzen voor sommige stukken grond de pan uitrijzen én omdat burgemeester en wethouders gegagigden al via de gemeentelijke rubriek hebben opgeroepen. Dat terwijl de raad dus nog haar fiat moest verlenen aan prijzen en bepalingen. Weliswaar is de verkoop van grond gedelegeerd aan het college van burgemeester en wethouders, maar het is toch niet in de haak. oordeelde VVD-raadslid Scheffer "Het college heeft hier onfatsoen lijk gehandeld ten opzichte van de raad. Vanavond mogen wij alleen 'ja' zeggen tegen een voorstel om voorwaarden en prijzen vast te stellen, maar hoe beiden precies in elkaar ziten, horen we pas achteraf. Dat is dus mosterd na de maaltijd". Ook D66 sprak van "een bijzonder ongelukkige zaak". Waarvoor wet houder Den Boeft zich veront schuldigde: volgend jaar zal het an ders gaan. Vervolgens kwam Scheffer (VVD) met de bewering dat de grond van de zogeheten vrije ka vels te duur zou zijn. De prijsstel ling in de vrije sector komt onvol doende tegemoet aan de behoefte van een deel van de Leiderdorpse bevolking, aldus Scheffer. In die categorie is volgens hem vraag naar woningen in de prijsklasse tussen de twee en drie ton. En op dat gebied heeft de gemeente geen reëel aanbod. Zijn berekening kwam er op neer dal Leiderdorpers die op som mige vrije kavels afkomen, op "veel te dure grond een in verhou ding te goedkoop huis bouwen. Bouw je wel een redelijk huis, ge let op de grondprijs, dan wordt de grondprijs nog hoger en worden woningen tussen de twee en drie ton duurder dan 300.000 gulden". Wethouder Den Boeft bestreed dat er in die prijsklasse niets zou zijn en bleef erbij dat de grondprij zen in orde zijn. Waarna de raad uiteindelijk akkoord ging met het voorstel. Alleen de VVD was en bleef tegen. Overigens is de belangstelling voor de vrije kavels, dure grond prijzen of niet, overweldigend. In totaal hebben 150 mensen zich bij de gemeente gemeld voor zo'n stukje grond. Wassenaarse politieman veroordeeld voor incest DEN HAAG/WASSENAAR - Een 53-jarige brigadier van de Wasse naarse politie is vanmorgen door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een voorwaardelijke gevange nisstraf van negen maanden met een proeftijd van twee jaar. De man pleegde vorig jaar incest met zijn toen tien jaar oude pleegdoch tertje en haar zusje. Tegen de bri gadier werd vier maanden gevan genisstraf en vijf maanden voor waardelijk geëist. De man heeft, met het opleggen van een voorwaardelijke straf nog een kans om nog bij de politie te blijven werken. Zijn advocaat pleitte tijdens de openbare zitting voor zo'n straf omdat op die ma nier de brigadier mogelijk alleen maar gedegradeerd zou worden tot hoofdagent. Volgens het ambtena renreglement zou bij gevangenis straf zeker ontslag zijn gevolgd.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14