Steeds Vuilverbranding niet voor 1990 gesloten Academisch Ziekenhuis betaalt te veel onkostenvergoedingen Zelfs bij onaanvaardbare verontreiniging Oplossing in conflict stadsverwarming nabij D66: wacht met nieuwe medewerker voor Fase Studente heeft geen recht op huurwoning Ons Doel College EBR wil snel praten met vakbonden DINSDAG 31 MAART 1 LEIDEN - Ook al blijkt uit een on derzoek dat de uitstoot van de vuil verbranding onaanvaardbaar verontreinigend is, kan deze niet voor 1990 worden gesloten. Pas in dat jaar is elders capaciteit aanwe zig om het huisvuil uit Leiden en omgeving te verwerken. Hoog stens kunnen tijdelijke maatrege len genomen worden om te uit stoot te zuiveren, zij het dat deze relatief duur zijn omdat de installa tie in de loop van de jaren negentig in elk geval worden gesloten. Poli tiek Leiden vindt unaniem dat een nieuwe vuilverbranding in deze re gio in ieder geval niet in Leiden mag komen te staan. Een discussie over de toekomst van de vuilverbranding in de raadscommissie milieu gister avond, maakte weinig meer duide lijk dan dat alles nog uiterst vaag is. De vuilverbranding moet dicht maar de vragen op welke termijn dat moet gebeuren en.waar het vuil dan naar toe moet, werden ook gis teravond niet beantwoord. De wet houders Kuijers en Peters (beiden zijn lid van het bestuur van de Ge- vulei, de gemeenschappelijke rege ling die de vuilverbranding be heert) kregen van de commissie de opdracht mee om op korte termijn LEIDEN - Het EBR en de Federa tie van Woningsbouwverenigingen zijn iets nader tot elkaar gekomen in het conflict over de kosten van stadsverwarming in de Stevens hof. De Federatie heeft wat meer onderhandelingsruimte gekregen nu is gebleken dat het vermoede lijk toch is toegestaan dat woning bouwverenigingen onderhouds contracten afsluiten met bedrijven die stadsverwarming exploiteren. Aanvankelijk werd de indruk ge wekt dat het ministerie van volks huisvesting dit niet toestond. Afge sproken is nu dat het EBR de kos ten van vastrecht zowel met de be woners als met de woningbouw verenigingen als eigenaren van de woningen gaat verrekenen. Vlooienmarkt in Groenoordhallen LEIDEN - De Zuidhollandse Vlooienmarkt zal met ingang van 4 april op elke zaterdag gehouden worden in de Groenoordhallen. Volgens de organisatoren is het wekelijks houden van een rommel markt noodzakelijk geworden door het grote aanbod van zowel bezoekers als deelnemers. Tot nu toe werd de vlooienmarkt twee keer in de maand gehouden. Clubs en verenigingen worden enige ma len per jaar in de gelegenheid ge steld om gratis aan de rommel markt deel te nemen. Openingstijd van de markt is tussen 10.00 uur en 16.00 uur. De betrokken partijen hebben gisteren zonder de bewoners over een compromis vergaderd. Over de hoogte van de financiële bijdragen van beide partijen aan deze oplos sing moet nog verder worden on derhandeld. Het Links Leiden- raadslid Van Lint, lid van het colle ge van beheer van het EBR, zei gis teravond dat het probleem wat hem betreft over een maand uit de wereld moet zijn. Het conflict over de stadsverwar ming in de Stevenshof speelt al sinds de oplevering van de eerste huizen in 1983. De bewoners beta len jaarlijks een bedrag van circa 190 gulden teveel aan onderhouds kosten voor stadsverwarming om dat de woningbouwverenigingen de rijksbijdrage hiervoor niet door sluizen naar het EBR. Dit verricht het grootste deel van het onder houd. Het EBR verrekent de on derhoudskosten daarom in het vastrecht voor de bewoners. Freewave weer uit de lucht LEIDEN - De etherpiraat Freewa ve is gistermiddag om half vijf voor de 42ste keer uit de lucht gehaald door de radiocontroledienst. In een pand aan de Arendshorst werd de illegale radiozender in beslag geno men. Tegen een 33-jarige vrouw uit Leiden, die zich in het pand be vond, is proces-verbaal opge maakt. Onverstandig Die alternatieven zijn groten deels al bekend, het zijn vooral de kosten waarover onduidelijkheid bestaat. Op korte termijn kan het vuil wellicht naar de AVR (Afval Verwerking Rijnmond) gebracht worden, maar tot op heden werd er van uit gegaan dat dit een dure operatie is e.a. in het ergste geval tot lastenverzwaring van de burger leidt. Kuijers zei gisteravond dat afvoer naar de AVR niet voor 1990 mogelijk is omdat de deze tot dat jaar vol zit. De AVR is niet van plan de capaciteit uit te breiden omdat dan een nieuwe hinderwetvergun ning aangevraagd moet worden en zij dan verplicht wordt om maatre gelen te nemen voor een schonere uitstoot. Dat wordt (evenals in Lei den) te duur gevonden. De com missie drong er op aan snel met de AVR te gaan praten omdat het risi co aanwezig is dat het bedrijfsle ven in toenemende mate een be roep op de AVR gaat doen nu Bel gië de grenzen voor bedrijfsafval heeft gesloten. "Wanneer Leiden er niet snel bij is, loopt ze het risico achter het net te vissen", vond de commissie. Voor de lange termijn staat de Gevulei voor de keus of het vuil naar de AVR te brengen of samen met Den Haag en Zoetermeer een nieuwe installatie te bouwen. De nieuwe installatie mag wat de Leidse politiek betreft niet in Lei den komen. Kuijers noemde het gisteravond 'onverstandig' om het vuil tijdelijk naar de AVR te bren gen wanneer uiteindelijk wordt be sloten tot nieuwbouw. Hij ver wacht dat deze nieuwbouw in 1993 gerealiseerd kan zijn. Zijn collega- wethouder Peters (ruimtelijke or dening) is over deze termijn aan merkelijk pessimistischer. Het is de bedoeling dat de Gevulei nog voor de zomer een beslissing neemt over het al dan niet realise ren van nieuwbouw. Een apart probleem is wat er met het personeel van de vuilverbran ding gaat gebeuren wanneer wordt besloten de AVR in te schakelen. Mogelijk kan een aantal mensen in Leiden blijven werken op een overslagstation dat dan gebouwd moet worden. Diverse commissie leden deden gisteravond de sug gestie een dergelijk overslagsta tion op de plaats van de huidige in stallatie te bouwen. LEIDEN - Raadslid P. Langen- berg (D66) wil dat het college van B en W nog niet overgaat tot de wer ving van een nieuwe bestuursme- dewerker voor wethouder Fase. Langenberg vraagt burgemeester en wethouders waarom de wer vingsprocedure is begonnen ter wijl de besluitvorming over de be zuinigingsoperatie nog niet is afge rond. Een van de bezuinigings voorstellen van het college is de in voering van een selectieve vacatu restop. In zijn schriftelijke vragen aan B en W stelt Langenberg verder dat het twijfelachtig is of een bestuurs- ondersteuning van 36 uur per week voor wethouder Fase wel noodza kelijk is. Haar portefeuille is vorig jaar na het aantreden van het nieu we college in omvang verminderd. Ze rechtvaardigt in vergelijking met andere wethouders geen full time bestuursmedewerker. Langenberg vraagt het college dan ook de werving voor de functie van bestuursmedewerker op te schorten tot definitief over de be zuinigingen is besloten. Indien het college daar niet toe bereidt is pleit Langenberg ervoor om de nieuwe bestuursmedewerker voor een ge deelte van de tijd in te schakelen voor de werving van nieuwe be drijven. DEN HAAG/LEIDEN - De Leidse woningbouwvereniging Ons Doel hoeft de benedenwoning Meerhof 3 niet aan een studente te verhu ren. De Haagse rechtbankpresi dent heeft gisteren besloten in een kort geding dat de studente tegen Ons Doel had aangespannen. De woning was eigenlijk toege wezen aan de ouders van de stu dente. Zij kwamen wel in aanmer king voor de woning die normaal aan bejaarden of mensen met een medische urgentie wordt ver huurd. Omdat haar ouders in Spanje verblijven, de studente ook staat ingeschreven als woningzoe kende en haar voorletters vrijwel gelijk zijn aan die van haar vader verkeerde zij in de veronderstel ling dat de woning aan haar was toegewezen. Ze ging naar Ons Doel en tekende zelfs een huurcontract. Pas later werd het de woning bouwvereniging duidelijk dat er van een persoonsverwisseling sprake was. Ons Doel weigerde toen de woning te verhuren. Vori ge week eiste de studente naleving van het huurcontract, maar die eis werd gisteren verworpen. Volgens verslag Algemene Rekenkamer: DEN HAAG/LEIDEN - Het Acade misch Ziekenhuis geeft te veel per soneelsleden een onkostenvergoe ding voor de telefoon. In 1984 heeft het ziekenhuis daardoor ongeveer 35.000 gulden teveel uitgekeerd als vergoeding. De Algemene Reken kamer, die een en ander schrijft in het verslag over 1986, constateert verder dat het AZL zich nog steeds niet aan de voorgeschreven rege ling houdt. Ook meldt de Rekenka mer dat medische specialisten in het AZL ten onrechte een hogere toelage hebben ontvangen van het rijk, omdat ze giften en honoraria van derden niet op de juiste manier administreren. Een controle over de maand april 1984 heeft aangetoond dat het Aca demisch Ziekenhuis de telefoonre geling voor het personeel onjuist toepast. Indien een telefoon nodig is in verband met het werk, betaalt het rijk alleen dan een vergoeding als het salaris niet hoger is dan schaal 7. Tot schaal 5 wordt de tele foon helemaal vergoed tussen schaal 5 en 7 slechts voor de helft. Daarboven behoort geen bij drag meer te worden verstrekt. Uit het onderzoek is gebleken dat 87 mensen helemaal geen recht hadden op de vergoeding die ze kregen en dat 83 mensen honderd procent kregen, terwijl ze slechts recht hadden op de helft. De Re kenkamer constateerde dat in 1986 nog steeds foutief werd vergoed, ondanks de geuite kritiek. Alleen Redactie: Simone van Driel en Meindert van der Kaaij, telefoon 144941, toestel 217 of 222. Leuning Leuning (2) We kunnen er maar geen genoeg van krijgen. De verbouwing van de kelders onder de Hoogstraat blijft een onuitputtelijke bron van inspiratie. Met name in deze krant is de loftrompet, gestoken over de restauratie van dit ge deelte van Leiden, dat als we de archeologen mogen geloven, tot het oudste van de stad kan wor den gerekend. Wethouder Peters heeft in de openingstoespraak gezegd dat Leiden geen plein nodig heeft. Volgens hem is de Hoogstraat met de kelders nu het nieuwe kloppende hart van Leiden. Mooi gesproken. Toch kunnen de echte zeurpieten nog steeds aanmerkingen op de kelders ma ken. Van verschillende kanten hebben we gehoord: "De Hoog straat is nog niet helemaal af'. Dat klopt. Er moet nog wat metselwerk gevoegd en wat leu ningen geverfd worden. "Maar een groot deel van de leuningen is er nog niet". Bedoeld wordt een deel midden op het plankier dat langs de kelders loopt. De leuning van de trap aan de kant van de Sint Jansbrug houdt plot seling op en begint pas weer vlak voor de Visbrug. Dat lijkt niet ge heel ongevaarlijk. Stel je dat plankier eens voor gedurende de zomer, als het daar écht druk is. Je hoeft geen helderziende te zijn om die situatie nu al te voor zien. Het krioelt daar van de mensen die dan voorzichtig langs elkaar heen moeten schui felen. En het is hoe dan ook las tig voor visueel gehandicapten en ouders met kinderen, ook als het rustig is. Als daar maar geen ongeluk ken van komen. Chef van afdeling stadsver nieuwing, Leo Meijer, is het hart grondig met ons oneens. "Dat is bewust gedaan. Het plankier is breed genoeg om daar geen leu ningen te hoeven plaatsen. Over al bij de walkanten in Leiden ontbreken bijvoorbeeld leunin gen. Daar lopen mensen ook niet zomaar in het water. Hoogstens staan daar kleine hekjes, maar daarover kun je struikelen, waar door je de kans loopt toch in het water te kukelen!! Nu zijn er in Leiden langs de grachten geen drukbewandelde voetgangerspaden en is er bo vendien nergens een muur aan de andere kant, zoals bij de Hoogstraatkelders. Meijer sput tert nog tegen: "Bij de Stille Ma re is er wel zo'n voetgangersge bied. Daar lopen veel mensen bij de terrasjes die met open ogen zo van de trap af het water in kun nen lopen. Echt, dat is nog nooit gebeurd". Hij wijst daarbij nog op de om loop van de Burcht. "Dat is al sinds 1250 zonder leuning en daar is nog nooit iemand vanaf gevallen. De bezorgdheid over het ontbreken van een leuning bij de Hoogstraatkelders is dus wat overdreven". Nu verbazen wij ons over de historische ken nis én de moed van Meijer. Goed, er heeft zich sinds 1250 nog nooit iets ernstigs op de Burcht voor gedaan. Maar het bekijken van Leiden vanaf de Burcht wordt door veel mensen toch als heel eng ervaren. Bezoekers schuife len altijd angstig met de rug te gen de muur, zeker als er tegen liggers aankomen. Om op de Hoogstraat terug te komen: Meijer vindt het ontbre ken van een leuning een fraaier gezicht. Zeker als je daar op een terrasje zit. "Nu heb je een open blik op het water, terwijl je an ders tegen een reling zit aan te kijken", zegt hij. Goed, de gemeente vindt de si tuatie op deze manier niet ge vaarlijk. Maar er blijkt nog een bijkomstige reden te zijn om daar geen reling te plaatsen. "De ze zomer moet daar de rond vaartboot 'Schuitje Vaart' van Parmentier aanleggen en ver trekken. Hij verhuist dus van de Stille Mare naar de Hoogstraat kelders. Bovendien heeft de ver huurder van roeiboten Veringa sinds de aanvang van de restau ratie gevraagd om ook op het plankier van de kelders zijn ne ring te mogen uitvoeren. We heb ben gekeken of daar plaats voor is en het kan volgens ons makke lijk", zegt stadsvernieuwer Meij er. Dus de roeiboten komen daar ook te liggen? Meijer: "Veringa moet alleen nog een organisato risch punt oplossen. Hij heeft nu zijn bootverhuurbedrijf aan het Galgewater. Als hij er zelf niet is kunnen de huurders bij het café Huis de Bijlen afrekenen. Zo'n deal probeert hij nu ook te ma ken met een van de eigenaren van de kelders. Als hij daarin slaagt, dan staat niets meer de komst van de roeiboten in de weg". Leuning (3) Meijer had het over terrasjes. Is daar wel ruimte voor, want zo breed is het plankier niet. "Hoe breed precies het plankier is weet ik niet, maar ik schat zo'n drie tot vier meter. Er kan een rij stoeltjes staan", zegt Meijer. Het wordt dan niet bepaald een Leid se- of Rembrandtsplein. Volgens Meijer is er sprake van een com promis. 'We hadden het plankier wel kunnen laten uitstrekken over het hele water. Dan hadden we meteen een groot plein ge had", schertst hij. De omvang van het plankier moet volgens Meijer in elk geval in verhouding staan met de om geving. Bij de kelders past niet een heel breed plankier. Volgens de welstandscommissie, die daar toezicht op houdt, is dat geen ge zicht. De Leidenaren, die volgens wethouder Peters 'het zo lekker vinden om op de Hoogstraat en in de Donkersteeg tegen elkaar aan te woelen', weten waar ze aan toe zijn. Dat gewoel zullen ze wel eens kunnen bekopen met een nat pak als ze die activiteit verplaatsen naar het lager gele gen plankier. Van de 'unieke' kelders onder de Hoogstraat is momenteel nog maar een in gebruik genomen door de eigenaren van de panden aan de Hoogstraat. De eigenaar van het pand van Zeeman is vol gens Meijer al rond met een res taurant. De eigenaren van de Malle Jan en La Botha gaan er de biefstukken en de gebakken aardappeltjes opdienen. In de twee kelders hoeft alleen nog maar het een en ander verbouwd te worden. Alsof daar nog niet genoeg is verhapstukt. Het res taurant zal nog wel voor de zo mer in gebruik worden geno men. In de daarnaast gelegen kelder zit nu Peppermint, die de eer had als eerste de kelderdeuren te kunnen openen. Van de laatste kelder, die vlak bij de Visbrug is bijna zeker dat een horecabedrijf daar zijn vleugels zal uitslaan. Hoewel het uitslaan van de vleu gels toch vooral figuurlijk moet worden genomen. Volgens Meij er circuleert in het stadhuis al de naam Raadskelder. Zien raadsle den en ambtenaren zich nu al zit ten op het plankier met een gee strijke drank voor hun neus, na een dag hard werken? Meijer verklaart verder dat al leen de kelder onder de Italiaan nog geen bestemming heeft. Daar zit volgens hem nog niet echt schot in. Dat is toch wel vreemd. Volgens Peters persen zich elke week zo'n 130.000 Lei- denaars door het gat dat Hoog straat heet. Zonder enige twijfel kan dat het drukste punt van Leiden worden genoemd. Is er geen handige zakenman die daar brood in ziet? al over 1984 zou het gaan om een bedrag van 35.000 gulden. In een reactie heeft het AZL te gen de Rekenkamer verklaard de rijksregeling niet helemaal te kun nen toepassen omdat ze niet zijn toegesneden op de ziekenhuissi tuatie. De rijksregeling gaf, aldus het AZL, vooral problemen bij het operatiekamerpersoneel, dat bui ten kantooruren beschikbaar moest ziin. Het ministerie van onderwijs en wetenschappen heeft het AZL ver zocht zich voortaan aan de regeling te houden, maar in 1986 was dat nog niet het geval, zo leerde een nieuwe controle bij het Leidse zie kenhuis. De Rekenkamer vindt dat de telefoon zo'n gemeengoed is ge worden dat mensen daarvan zelf de kosten dienen te dragen. De Re kenkamer wijst er verder op dat uit controles in andere academische ziekenhuizen was gebleken dat zij zich wel aan de regeling hielden. Specialisten Kritiek heeft de Rekenkamer voorts op de manier waarmee me dische specialisten omgaan met hun zogenoemde privé-weten- schappelijke kredieten (PWK). De ze PWK's zijn rekeningen op naam van een afdeling of afdelingshoofd, waarop honoraria, privé-stortin- gen, subsidies en giften worden ge zet. Met het geld wordt extra perso neel aangetrokken. Bovendien worden er toelages mee betaald aan werknemers. Deze aanwending stuit niet op bezwaren. Het probleem zit hem in de administratie van de PWK's. De administratie moet gebeuren via de Stichtingen Centrale Inning, maar dat gebeurt niet bij het AZL. Daardoor krijgen de specialisten de gelegenheid inkomsten tijdelijk te verbergen voor het rijk. En dat geeft hen weer de kans geld te vra gen in het kader van de Queridore- geling, een toelage die specialisten krijgen als zij geen of weinig inko men hebben uit eigen praktijk. Op een voor de specialisten gun stig tijdstip worden dan de inkom sten van de PWK gehaald. De spe cialisten krijgen volgens de Reken kamer via deze constructie een ho gere Queridotoelage dan waaarop ze eigenlijk recht hebben. De mi nister van onderwijs en weten schappen en het AZL is verzocht aan deze praktijken een eind te ma ken. LEIDEN - Het college van beheer van het Energiebedrijf Rijnland (EBR) wil op korte termijn, waar schijnlijk volgende week, een ge sprek met de vakbonden AbvaKa bo en CFO. Op die manier wil het college - het dagelijks bestuur van het EBR - de gerezen problemen met het personeel oplossen. Bo vendien moet het gesprek dienen als voorbereiding op een onder houd dat het bestuur later deze maand wil hebben met de minister van binnenlandse zaken. De bon den hebben nog geen antwoord ge geven. Ze willen eerst wachten op de schriftelijke bevestiging van het verzoek. De leden van AbvaKabo en CFO hebben het college van beheer vo rige week een nieuw ultimatum ge steld. Ze willen dat het bestuur ak koord gaat met vijf voorstellen om de arbeidsvoorwaarden van de EBR-werknemers te verbeteren. Als het college hierop niet ingaat, wil het personeel bij wijze van pro test het werk voor één uur onder breken. Bovendien worden men sen die hun gas- en lichtrekening niet hebben voldaan, niet meer af gesloten totdat het college wel over de brug is gekomen. Voor 54 mille CD's gestolen LEIDEN - De politie heeft vandaag bekend gemaakt dat bij een dief stal in een platenzaak aan de Bree- straat 1.250 compact discs zijn ge stolen. Dat gebeurde vrijdag om ongeveer negen uur. De compact discs hebben een totale waarde van 54.000 gulden. Tevens zijn en kele honderden guldens kasgeld meegenomen. De dader is binnen gekomen via een raam aan de ach terzijde van de winkel. De Noordwijkerhoutse wethou der P. Heemskerk, die binnen het college de portefeuille personeels zaken beheert, stelt dat het bestuur niet op deze eis kan ingaan. "We kunnen wel instemmen met enkele van de voorstellen. Maar alle vijfde eisen, het totale pakket, kunnen wij niet inwilligen", aldus Heems kerk. Hij laat daarmee weten dat hij het niet eens is met de stelling van de bonden dat het college vrij kan beslissen over alle vijf voorstellen. "Voor de meeste van die voorstel len moeten we toch toestemming vragen aan de minister van binnen landse zaken. Ook wat dat betreft zullen we moeten afwachten wat het gesprek met de minister van binnenlandse zaken oplevert". Opschorten Heemskerk wil met het gesprek bereiken dat de huidige pat-stel ling - die is ontstaan nadat de bon den uit het zogeheten georgani seerd overleg traden - wordt daar- broken. De bonden staan in princi pe niet afwijzend tegenover een ge sprek met het college. Of dit aanlei ding is eventuele acties op te schorten, kon B. van Egmond, voorzitter van het groepsbestuur van de AbvaKabo, gisteren nog niet zeggen. "Ook daarover zullen we ons woensdag nader beraden. We we ten nog niet wat het college tijdens dat gesprek allemaal aan de orde wil stellen. De brief van het be stuur geeft daarover uitsluitsel, ho pen we". Is het college bereid direct in te gaan op enkele van de belangrijk ste voorstellen, dan zou dit echter een reden kunnen zijn om de acties op te schorten, zo valt uit de woor den van Van Egmond op te maken. "Maar dan moet het college wel be reid zijn om tijdens het gesprek ook over de andere punten te pra-

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13