'Blokkendoos' weg uit dorpsbeeld Chaos op rijksweg bij Leiderdorp 8S0ISS@! Komst bedrijven- gebouw in impasse loverlei' Leiderdorp: toneelavond met allure Inspraakavonden voor inwoners Zoeterwoude MAANDAG 30 MAART 1987 :LEIDSCH DAGBLAD: Een blijspel-achtige komedie: 'Oud Speelgoed' van Chiem van Houwelingen, gespeeld door de Leiderdorpse toneelvereniging 'Toverlei' onder regie van Dolly Boode. Gezien op 28 maart in de Mu- zenhof, Leiderdorp. LEIDERDORP Nostalgisch oud speelgoed als porseleinen poppen, een hobbelpaard, een kleine, getuigde driemaster en een poppenwagen stonden en la gen her en der verspreid over het toneel, afgewisseld door een aan tal schilderijen van bedenkelijke kwaliteit. Waartoe deze zeldzame, archaï sche uitstalling afgelopen zater dagavond in de Muzenhof? Een jong getrouwd stel ver overt na acht jaar krappe inwo ning een zolderetage van een oud grachtenhuis in Amsterdam. De hospita is een ex-revue-artieste, vriendin van de kunstschilder, die drie jaar geleden van deze etage is vertrokken, met achter lating van zijn schilderijen en bo vengenoemde verzameling oud speelgoed, om in Parijs inspira tie op te doen. Rosalie wacht in tussen al driejaar in wanhoop op haar geliefde en is daardoor lich telijk aan de drank geraakt. Het jonge echtpaar, Karien en Frank Boreel, moet de inboedel overnemen. De twee verkopen alles op het Waterlooplein. Bij de verzameling blijkt een echte 'Utrillo' te schuilen. Karien wil het werk teruggeven aan de hos pita, Rosalie, wanneer de waarde van dit doek door een organisa trice van een tentoonstelling, Jacqueline van Tuyl, is geschat op 750.000 gulden. De teruggave van het waarde volle doek leidt tot diepgaande onenigheid met haar man Frank met als treurig gevolg dat Karien haar koffers pakt en vertrekt. Het blijspel speelt zich in zijn geheel af op de sfeervolle zolder kamer en wordt onder de uitste kende regie van Dolly Boode door 'Toverlei' op levensechte wijze geestig en ontspannen over het voetlicht gebracht. De juiste mise-en-scène, verzorgde tonee lopstelling, en het spel, geheel gericht óp en néar het publiek, zorgden mede voor een dolle en soms ook indrukwekkende avond. Om met de kleine, maar voor treffelijke rol van Henriette Schimmel te beginnen als orga nisatrice van de expositie: een la dy met een overdreven chic out fit, een uitgelezen, enigszins be kakte stem, heldere dictie en prachtige uitspraak van de Fran se taal. Een lady die raak de ty pisch snobistische kunstminna res op de planken zette. Ook hospita Rosalie (Mary-An ne Koster) en het jong getrouwde vrouwtje Karien (Marieke van Piere) speelden hun rol overtui gend, natuurlijk en in hun vriendschapsrelatie zelfs ontroe rend. Ron Goudsmit acteerde mijns inziens wat té luidkeels, waardoor zijn onsympathieke rol soms aan spanning inboette, maar in het algemeen kwam hij goed over. Ten slotte moet nog worden vermeld de benedenbuurman Johnny Brooks (Steve Fox) die met zijn kleine, maar komische rol als verkleed matroos - die niets liever wil dan afgeranseld worden - een hulpvaardige lob bes blijkt te zijn. Een rol waarin Fox een vrolijke noot aan dit spel toevoegt. Met een langdurig, welver diend applaus en bossen kleuri ge bloemen kwam er een einde aan een toneelavond met allure. LIDY VAN DER SPEK Textielboer Te Mey past gevel aan nieuwbouw in Schoolstraat aan VOORSCHOTEN - Op het stukje Voor- schotense Schoolstraat tussen de visboer en confectiezaak Ruudolf komt één groot nieuw textielhuis met twee geveldakjes. C.J. te Mey heeft defiriitief afgezien van het plan om een nieuwe blokkendoos naast de bestaande te zetten. De voorgevel van het huidige pand wordt totaal vervangen en in dezelfde stijl opgetrokken als de nieuw bouw, die op de plek komt waar doe-het- zelver Groenewegen eens twee schilderach tige pandjes had staan. Volgens een woordvoerster van het Tex tielhuis heeft Te Mey de gemeente een ple zier willen doen met de wijziging van de plannen voor de beeldbepalende plek. De welstandscommissie was namelijk flink op haar achterste poten gaan staan toen de eer ste, blokkedozerige plannen op tafel kwa men. "De huidige gevel verdient al geen schoonheidsprijs en je kunt hem moeilijk als gidsmannetje laten dienen", heette het. En: "Een plaat voor je kop, een dichte wand, is het laatste wat wij willen". De commissie liet dan ook weten dat B en W nooit met dergelijke plannen akkoord konden gaan en gaf de architect een schets uit de zeventiger jaren mee. In die tijd ging de gemeente ervan uit dat het stukje vanaf het parkeerterrein bij de bioscoop tot het hoekpand aan de Bakkersteeg een pracht- lokatie was voor een speels blok met win kels en woningen. Hoewel de situatie intus sen iets is gewijzigd, doordat de pandjes van de visboer niet verdwenen, heeft de ar chitect gedaan wat hij kon om de panden speels en niet te massief te houden. Ook moesten de overgangen tussen het woon huis recht en de winkeltjes links niet te abrupt worden. Volgens de gemeente is hij hierin ge slaagd, vraag blijft alleen waarom de zaken man zo diep in zijn buidel heeft getast om een bestaande* gevel te vervangen. Zijn dochter houdt het op een gunst en een woordvoerder van bouw- en woningtoe zicht geeft toe dat dwang niet mogelijk is. Wel kon ze via het steeds afwijzen van te horizontale plannen Te Mey in een bepaal de richting duwen. Ook had ze de bevoegd heid strakke voorwaarden te stellen voor de twee bovenwoningen. Toch gelooft de man van bouw- en woningtoezicht niet dat dat het enige is. "De kwaliteit van de bestaande gevel is niet zo best", weet hij. "Daar zitten behoorlijke scheuren in". Zakennieuws stromen toe, nadat Die Neue Welt Wassenaar 'Ein Geheimtip für Hol land' noemde en het hotel speciaal vermeldde. Ook organiseren diverse ambas sades, consulaten, ministeries en Hotel Wasse- bedrijven seminars in Hotel Wasse- vier ANWB- naar en boeken ze er overnachtin- sterren gekregen en steeds meer gen. De directie is hier vooral zo ministers en leden van het konink- trots op omdat het begin ronduit lijk huis weten het etablissement moeilijk was. De vroegere exploi- te vinden. Ook met de rest van het tant moest surséance van betaling hotel aan de Katwijkseweg gaat aanvragen, hetgeen veel negatieve het goed. Vooral de oosterburen publiciteit opleverde. ZOETERWOUDE - De gemeente Zoeterwoude heeft voor verschil lende gelegenheden inspraakavon den georganiseerd. Zo is er voor Vechtpartij in café: portier raakt gewond LEIDEN - Bij een vechtpartij in een café aan de 2de Binnenvest gracht in Leiden is vrijdagavond een man licht gewond geraakt. Drie mannen uit Delft wilden de kroeg rond een uur of elf binnen gaan, maar werden tegengehouden door de portier. Hij had bezwaar te gen de werkkleding van de man nen. Een van hen, een 18-jarige man, verwondde de portier aan zijn rechterhand. De drie mannen zijn ter plekke aangehouden door de politie. Te weinig enthousiasme? bewoners van Zoeterwoude-Rijn- dijk op dinsdag 7 april een in spraakavond over de reconstructie van de Oranjelaan. Tekeningen van de toekomstige situatie zijn vanaf 1 april te zien in de Eendenkooi, de kromarktvesti- ging aan de Nassaulaan, het ge meentehuis en in de basisscholen 'Bernardus' èn 'Klimop'. De in spraakavond zelf begint om acht uur, eveneens in de Eendenkooi. Op dinsdag 14 april zal er voor de bewoners van de Zuidbuurt een in formatie-avond worden gehouden over de toekomstige bestemming van het terrein waarop kleuter school Zonnegaarde heeft gestaan. De avond begint om acht uur in het gemeentehuis. En ten slotte is er een bijeen komst voor alle nieuwe inwoners van 'het groene dorp' een burger- avond. Woensdag 15 april is het zo ver. Plaats van handeling is het ge meentehuis aan de Noortbuurtse- Onder aanvoering van zanger Theo van Es bracht de groep jong en oud werk. Geheel toegespitst op de weg. Vanaf acht uur worden de bezoekers, want daartussen zaten zowel de nieuwe jongeren als de'dertigers en veertigers nieuwe ingezetenen er welkom ge- Volgend jaar weer een concert van de Shoes in 'Shoesterwoude'? "Ik zou best willen", aldus een enthousiaste heten en krijgen ze alle mogelijke Van der Geest. "Misschien iets met een andere jaren zestig-band, Sandy Coast ofzo. Wat ik in elk geval ga informatie over Zoeterwoude. proberen is om regelmatig zo'n goud-van-oud-avondje te organiseren. Echt leuk". (foto d. v.d. Berg) ZOETERWOUDE - Het optreden van de aloude Zoeterwoudse band de 'Shoes' heeft afgelopen zaterdag een bomvol Don Boscohuis getrokken. Een tevreden concertorganisator Jan van der Geest meldt een aantal bezoekers van 250. Een aantal waarmee hij dik tevreden is. Drie gewonden, van wie één zwaargewond, bij botsing tussen vijf auto's VOORSCHOTEN - De komst van een Voorschotens bedrijvencom plex verkeert in een inpasse. Het is nog onzeker of het uitverkoren ge bouw ook echt beschikbaar komt en de gemeente neemt zolang een zeer afwachtende houding aan. Plannen of berekeningen heeft ze nog niet gemaakt en in het geplan de gesprek met de eigenaar van het uitverkoren gebouw, Steyn, hoe ven niet zo nodig spijkers met kop pen te worden geslagen. "Als we nou het idee hadden dat er een erg grote behoefte is aan het complex en een lange rij wachten den regelmatig vragen stelt, zou het anders liggen", zegt gemeente secretaris Overbosch. "Maar nu in formeert er nooit iemand naar de ontwikkelingen". Ook bij de eerste peiling was het enthousiasme niet al te groot voor het gebouw aan de Industrieweg, dat volgens B en W vooral bedoeld moet zijn voor startende onderne mers. Er meldde zich welgeteld één starter voor het complex, dat er 'al dan niet in samenwerking met het bedrijfsleven moet komen en een zakelijke opzet dient te krij gen'. De veertien overige belangstel lenden hadden al een "redelijk be drijf, dat slecht in de omgeving past". Volgens een bedrijvenon- derzoek van de gemeente gaat het wel om knelpunten, maar is het vaak onzeker of verhuizingen veel zullen opleveren. Vaak gaat het om schilders die nu spullen in de gara ge zetten. Zodra zij een échte be drijfsruimte krijgen, kan het gezin wat ruimer wonen. Volgens de gemeentesecretaris LEIDERDORP - Een flinke chaos ontstond vannacht op de rijksweg bij Leiderdorp ter hoogte van Albert's Corner toen een auto uit de richting Amsterdam daar om on verklaarbare redenen in de vangrail belandde en aan het tollen sloeg. Tijdens het tollen werd een andere auto geraakt. Beide auto's kwamen uiteindelijk met hun neus in de rij richting van de weg terecht maar vormden doordat ze onverlicht wa ren geraakt, levensgevaarlijke ob stakels. Drie auto's reden er dan ook op in. Drie gewonden vielen er in deze kluwen van blik en glas, van wie één zwaar gewond. Het betreft een 22-jarige Leidschendammer. De andere twee zijn een man (29) en een vrouw (28) uit Krimpen aan den Ijssel. De drie zijn overge bracht naar het AZL. De brandweer moest er aan te pas komen om olie en andere troep van het wegdek af te spuiten. Een woordvoerder van de politie meldt verder dat de pplitie een onderzoek zal instellen naar het waarom van de manoeuvre van de eerste auto. r De brandweer druk doende Voorschotense jongen (9) verongelukt VOORSCHOTEN - De negenjari ge Voorschotense jongen Bas Berg is zondag overleden aan de verwondingen die hij een mid dag eerder opliep bij een ernstig verkeersongeval op de Voor schotense Leidseweg, ter hoogte van de Elstlaan. De jongen maakte zatermid- dag deel uit van een groepje van tien padvinders, jongens en meisjes, die van drie begeleiders waren vergezeld. Het gezelschap wilde ter hoogte van de Elstlaan de Leidseweg oversteken om naar het Burgemeester Berk houtpark te gaan. De jongen werd daarbij geschept door een auto die werd bestuurd door een 47-jarige Voorschotense man. Hoe de jongen aan de aandacht van de drie begeleiders heeft kunnen ontsnappen is nog niet helemaal duidelijk. De voorlopi ge lezing van de politie is als volgt. Eén der begeleiders is be gonnen met oversteken maar kwam niet verder dan halverwe ge de weg omdat er nog een auto van rechts kwam. De jongen moet de begeleider voorbij zijn gelopen. zijn er verschillende soorten be drijvencomplexen denkbaar. In de ene variant biedt de gemeente voor een geringe prijs huisvesting aan en is zij dus veel geld kwijt. In een andere variant geeft zij, samen met het rijk, bepaalde garanties. De op zetjes hebben gemeen dat ze zich op een schaal bewegen die in Voor schoten "minder goed vorm te ge ven valt", aldus de gemeentesecre taris. "Wat dat betreft zijn we een relatief kleine gemeente". Ouderenbeleid De gemeente Leiderdorp houdt aanstaande woensdag een bijeen komst om te kijken of het mogelijk is een plaatselijke afdeling van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen op te richten. In samen werking met de ANBO-Leiden is daarvoor een initiatief ontwikkeld. De bijeenkomst wordt woensdag gehouden in het Dorpshuis aan de Kerklaan 1 in Leiderdorp, aan vang twee uur. Mensen vanaf 50 jaar die hun belangen zelf willen behartigen en daarbij ook anderen willen ondersteunen, zijn van har te welkom. Informatie is verkrijg baar bij mevrouw Laman, telefoon 769430. Pleegkinderen De tentoonstelling 'Pleegkinde ren, ouders, pleegouders' is vanaf vandaag tot en met 24 april te zien in de Leiderdorpse bibliotheek, Cor Gordijnsingel 3. Belangstellenden kunnen tijdens de openingsuren van de bibliotheek een indruk krij gen wat er aan het pleegouder schap vastzit. De tentoonstelling is een onderdeel van de wervings- en voorlichtingscampagne van de vijf Nederlandse centrales voor pleeg- zorg. Jaarlijks zijn er zo'n 2500 nieuwe pleeg- en opvangadressen nodig, die voor korte of langere tijd de zorg van een kind of jongere van de ouders willen overnemen. Voor meer informatie kan men zich ook wensen tot de Centrale voor Pleeg- zorg, Groot Hertoginnelaan 70, Den Haag, telefoon 070-469306. Kledingbeurs De Unie van Vrijwilligers in Lei derdorp organiseert vandaag en morgen een beurs van zomer- en sportkleding voor kinderen tot en met 14 jaar. De beurs wordt gehou den in de hal van de Scheppings- kerk aan de Van Poelgeestlaan. Al le aangeboden kleding moet schoon, in goede staat en 'eigen tijds' zijn. Inleveren kan vanavond tussen zeven en negen of morgen ochtend tussen negen en elf uur. De verkoop zelf is morgenavond van zeven tot negen uur, alsmede woensdagochtend van negen tot elf uur. Afrekenen en terughalen van niet verkochte kleding kan woens dagavond tussen zeven en acht Overigens is er, bij wijze_ van proef, tijdens de beurs gelegenheid om ook dameskleding (mantels, jacks en blazers) in te leveren. In lichtingen: de telefoonnummers 895676 en 890813.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9