LEIDSCH DAGBLAD Storm veroorzaakt ravage EXTRA BEKENDMAKING Extra geld voor asielzoekers Gewapende strijd dreigt tussen Turken en Grieken VS heffen extra rechten op elektronica uit Japan Twaalf doden en tientallen gewonden in Engeland Onderzoek bomaanslag leidt naar Den Haag Leidse huisartsen gaan door met 'boycot' AZL i^öÊÉ lfte?°ggS_ Kopiëren per telefoon? Canon LZ 1886-ZPB Naakt-bowlen ZATERDAG 28 MAART 1987 OPGERICHT 1 MAART 1860 38278 ATHENE (AP) - Griekenland heeft gisteravond troepen en militair materieel naar de noordelijke ei landen gestuurd toen Turkse oor logsbodems die een seismisch meetschip begeleiden de omstre den Egeïsche Zee naderden. In de Griekse hoofdstad Athene begonnen mensen koffie, suiker en gecondenseerde melk te hamste ren uit paniek over geruchten van een gewelddadige confrontatie met het buurland en mede-N A VO- lid Turkije over olierechten in de Egeïsche Zee. In verband met de oorlogsdrei ging heeft Griekenland meege deeld dat het de Amerikaanse ma rinebasis Nea Makri in de buurt van de hoofdstad Athene gaat slui ten. Dat werd officieel meegedeeld na een gesprek tussen de Ameri kaanse ambassadeur Keeley en de Griekse onderminister van buiten landse zaken Kapsis. VN-secretaris-generaal Perez de Cuellar, riep beide landen op .ui terste terughoudendheid te be trachten' in hun conflict. De Griek se VN-ambassadeur Dountas had hem eerder op de dag een brief van de Griekse regering overhandigd. Daarin zegt zij „bereid te zijn direct onderhandelingen met Turkije te openen" om het territoriale con flict langs juridische weg te laten oplossen door het Internationale Gerechtshof in Den Haag. (zie ook pagina 5) Klok uur vooruit LEIDEN - Vannacht gaat de zo mertijd weer in. Om 02.00 uur wordt de klok een uur vooruit gezet naar 03.00 uur. Op zondag 27 sep tember loopt de zomertijd weer af. Dan wordt om 03.00 uur de klok weer een uur teruggezet. WASHINGTON (GPD/AP) - Presi dent Reagan heeft strafmaatrege len aangekondigd tegen de invoer van Japanse elektronische produk- ten voor een handelswaarde van 300 miljoen dollar. Produkten als videorecorders en stereo-installa ties zullen onder meer door de hef fing van hoge invoerrechten tot een tarief van 100 procent getrof fen worden. De VS zijn volgens de minister van handel Yeutter voor het eerst in de naoorlogse geschiedenis tot economische sancties overgegaan omdat Japan een vorig jaar juni ge sloten akkoord met de VS over ex port van computerchips naar Ame rika heeft geschonden. Volgens de Amerikanen maken de Japanners zich schuldig aan dumpen: de verkoop van compu terchips naar buitenlandse mark ten onder de marktwaarde. Vanuit die buitenlandse markten worden de chips weer door-verhandeld naar de Amerikaanse markt, zulks tot nadeel van de Amerikaanse in dustrie. De Amerikaanse strafmaatrege len worden over twee weken van kracht, twee weken voordat de Ja panse premier Nakasone op be zoek komt in Washington. De Japanse regering heeft van ochtend gezegd spoedberaad met de VS te zullen aanvragen over de vergaande strafmaatregelen. DEN HAAG/LONDEN/LEIDEN (GPD/DPA/AP) - De eer ste voorjaarsstorm, die gisteren met uitschieters tot wind kracht 12 over ons land raasde, heeft vooral aan de kust veel schade veroorzaakt. Politie in deze omgeving kreeg talloze meldingen over omgewaaide bomen en verkeers borden en afgewaaide dakpannen. In Leiden moesten di verse straten worden afgezet om de schade op te ruimen. nen werden gedood en drie ande ren gewond toen een boom op een stationcar viel bij Banstead ten zuiden van Londen. In het nabijge legen Dormansland werd even bui ten het station een trein door een boom verpletterd. Eén reiziger raakte gewond, vier anderen kwa men in de trein vast te zitten. In Edington in west-Engeland werd een arbeider gedood toen hij onder een berg aarde terechtkwam die door hevige regenval was gaan schuiven. Alexander Pok geen reden tot berusting Tien jaar na Tenerife: wat was de les? In Sassenheim waaiden twee bouwketen om en in Voorhout één. In de Haarlemmermeer gingen twee vrachtauto's op hun kant. De eerst op de A4 bij de afslag Nieuw- Vennep, de tweede op de Schip- holweg ter hoogte van Badhoeve dorp. Bovendien waaide er een ge parkeerde auto de Ringvaart in bij Nieuwerbrug in. De grootste schade werd aange richt in Noord-Holland. Brand weer en politie kregen honderden meldingen binnen van schade door bomen die op woningen en auto's vielen, afgerukte dakbedekkingen, gekantelde vrachtwagens, cara vans en autobussen. In Krommenie raakte een kind dat door een vallende boom werd getroffen gewond. In Enkhuizen werd de bedieningspost van de grootste windmolen van Neder land omver geblazen. In Zaanstad waren gisteravond alle eenheden van de politie en de brandweer op straat. De storm speelde ook het trein verkeer in het midden en westen van het land parten. Bovenleidin gen werden kapot gerukt en de wind blies allerlei voorwerpen op De storm leidde gisteren op nieuw tot stopzetting van de ber ging van de Britse veerboot Herald of Free Enterprise. De bergers den ken dat het schip nu niet voor vrij dag overeind kan worden gezet. Purmerend en Hoorn brak e bo- middag door de lage waterstand venleiding toen er een 2ware balk v0Uiep. De brandweer Qp Dëaardoor kwam een trein kantelde had twee v te pompen. DEN HAAG/RHEINDAHLEN (GPD) - Politie in diverse Europe se landen is een zoekactie begon nen naar een man die in Den Haag de auto zou hebben gekocht waar mee afgelopen maandag een bom aanslag werd gepleegd op het Brit se militaire hoofdkwartier in West- Duitsland. Bij de aanslag vielen 31 gewonden. Volgens woordvoerder Prechtel van de Duitse justitie is de auto, KOERD VERMIST - Mahmut Bil- gili, een dissidente Koerdische ju rist die in Nederland politiek asiel heeft aangevraagd, is als vermist opgegeven. De politie onderzoekt of er misdaad in het spel is. 1 dag een Panda vanaf f 25,- vaNEHeve AUTOBEDRIJVEN BV een acht jaar oude rode Volvo 244, op 11 maart in Den Haag gekocht door een man met Iers paspoort. Met aan boord 100 kilo springstof is de auto maandag bij Elmpt, een plaatsje ter hoogte van Roermond, de grens overgereden. Twee beambten van de West- duitse politie zijn intussen in Den Haag gearriveerd om de verkoper van de auto een tweede maal te verhoren. Het paspoort stond op naam van de 31-jarige Ier Heaney. Het verbo den Republikeinse leger (IRA) heeft de aanslag opgeëist. Na de aanslag zijn de daders naar de Ne derlandse grens gereden, ongeveer 25 kilometer in de richting van Roermond. Vlak voor de grens overgang werd een battle-dress ge vonden in een langs de weg staan de papierbak. De politie vermoedt dat de bestuurder de gevechtstu niek heeft gedragen om niet op te vallen in de legerplaats. Uw computer- formulieren wij denken mee tot in de layout drie kwartier stil te staan. De i gers konden al die tijd de trein niet verlaten, want op de gebroken bo venleidingen stond nog stroom, zo dat het spoorwegpersoneel de treindeuren voor de veiligheid dicht moest houden. De dijk Enkhuizen-Lelystad werd voor alle verkeer afgesloten omdat deze niet veilig bereden kon worden. De verkeerscentrale in Driebergen had eerder in de mid dag al geadviseerd niet met een ca ravan de weg op te gaan. Ernstige ongevallen hebben zich voor zover bekend niet voorgedaan. Twee bemanningsleden van de duw- en sleepboot Gelria zijn gis termiddag ternauwernood van hun zinkende schip gehaald, nadat de boot voor de haven van Hansweert door de storm was gekapseisd.' Op het IJsselmeer werden vijf opva renden gered van een binnenvaart schip dat vannacht om half een zonk. De storm kostte in Engeland aan 12 personen het leven en werden er vele tientallen gewond. Drie man- doorverwijzen van patiënten naar het Academisch Ziekenhuis Lei den (AZL). Bovendien hebben de huisartsen besloten de stage-con- tracten met de Leidse universiteit te verbreken. Daardoor hebben medische stu- Oinrlpr'7nf>t rlnnrl vnn denten voorlopig geen mogelijkhe- V^liuei ZUCK UOOU V dil den om bij een huisarts in de regio enige praktijkervaring op te doen als co-assistent. Ongeveer 95 pro cent van de regionale huisartsen die hiervoor contracten hadden met de universiteit, doet aan deze actie mee. De Plaatselijke Huisartsen Ver eniging Leiden (PHV) maakte dit gisteren bekend tijdens een de monstratieve bijeenkomst in Oegstgeest. De PHV protesteert met haar acties tegen de plannen van minister Deetman om wegens bezuinigingen de vakgroep huisartsengeneeskunde van de medische faculteit op te heffen. Mr. K.J. Cath, voorzitter van het college van bestuur de Leidse uni versiteit, vindt dat de nieuwe ac ties op een 'buitengewoon onge lukkig' tijdstip zijn aangekondigd. Het college van bestuur wil de vak groep juist in stand houden, zo heeft het de minister woensdag la ten weten. De huisartsen zien hier in echter geen reden hun acties te beëindigen. (Zie verder pagina Leiden) LEIDEN/OEGSTGEEST - De huisartsen uit Leiden en omgeving gaan voorlopig door met het niet baby in ziekenhuis GRONINGEN (GPD) - Justitie stelt een gerechtelijk vooronder zoek in bij het Academisch Zieken huis in Groningen naar de dood van een meisje van drie maanden. De baby is op 19 maart overleden. Volgens officier van justitie mr. M. H. Severein richt het onderzoek zich in eerste instantie op de om standigheden waaronder het kind overleed. Weefsel- en bloedmon sters zijn naar het Gerechtelijk La boratorium in Rijswijk gestuurd. Mr. Severein wil niet bevestigen of de doodsoorzaak mogelijk een ge volg kan zijn van het toedienen van verkeerde medicijnen. FAX-APPARATUUR Demmenie DEN HAAG (GPD/ANP) - Het ka- binet wil 5,5 miljoen gulden extra uittrekken voor de opvang van vluchtelingen. Bovendien wordt er die op dit moment zwaar met de opvang van vluchtelingen worden belast. Het gaat daarbij met name t de grote steden, waar de asiel- Maartse buien Het KNMI verwacht voor vandaag wisselende bewolking met enkele buien en temperaturen oplopend tot ongeveer 8 graden. De zuidwester storm windkracht 9 zal draaien naar west en in de loop van de dag in kracht afnemen. De verwachting van zondag tot woensdag: morgen maartse buien met mogelijk hagel of sneeuw, tempera tuur oplopend tot 6 graden. Daarna re gen en enige stijging van temperatuur. Zondag 29 maart 1987 zon op: 07.23 uur, zon onder: 20.07 uur; maan op: 07.28 uur, maan onder: 20.18 Waterstanden Katwijk hoogwater: 04.02 en 16.18 uur; laagwa- ter. 01.27 en 11.56 uur. eenmalig 6 miljoen gulden ter be- zoekers zich concentreren, schikking gesteld aan gemeenten 1 U~J 1 Maandag 30 i cp: 07.21 uur, zo tan op: 07.39 uur, naart 1987 j onder: 20.09 uur; maan onder: 21.40 Waterstanden Katwijk hoogwater: 04.40 en 16.56 u ter: 02.21 en 12.30 uur. KURK-OF PARKETVLOEREN vanaf 29,- incl. lijm en lak. sluitend na telefonische afspraak en minimumafname 32 m!. Voor de vakhandel geopend tij dens kantooruren. Tientallen soorten en modellen en kleuren in voorraad. Indien u het ook nog zelf mee neemt krijgt u 16 m! kurk slaapka merkwaliteit geheel gratis. 020 - 64 68 88 Het extra geld is bedoeld om de aanvraagprocedure voor asielzoe kers te versnellen. Er moet zo snel mogelijk een schifting worden ge maakt tussen echte vluchtelingen en mensen die om economische motieven naar Nederland komen. "Het is niet verstandig en humaan om mensen lang in onzekerheid te laten", zo verklaarde premier Lub bers het kabinetsbesluit. Voor een snellere afhandeling wordt extra mankracht ingeschakeld. De direc tie Vreemdelingenzaken krijgt veertig mensen, de rechtbanken tien. Voor de uitzetting van afge wezen vluchtelingen worden der tig man extra ingezet. Verder wordt de opvang van vluchtelingen veranderd. Het kabi- pet streeft naar centrale opvang en daarnaast decentraal geregelde op vang over het hele land. Daarbij gaat men ervan uit dat zowel rijk, gemeenten als particulieren initia tieven zullen optplooien. Ook het niveau van de voorzie ningen wordt aangepast. Alle vluchtelingen gaan vallen onder de bed-, bad- en broodregeling die op dit moment alleen voor Tamils geldt. Het kabinet streeft, aldus premier Lubbers, naar een sober, maar menswaardig opvangniveau, dat echter niet zo aantrekkelijk mag zijn dat vluchtelingen uit buurlanden hier heen komen, maar ook niet zo laag is dat vluch telingen weggejaagd worden. De asielzoeker zal nog maar een bescheiden geldbedrag in eigen handen krijgen. Kost en onderdak worden voor hem betaald. De kos ten daarvan zullen ongeveer verge lijkbaar zijn aan het bijstandsni veau. Volgens premier Lubbers is voor die oplossing gekozen om vluchtelingen te beschermen tegen mensen die gebruik maken van hun onwetendheid over Neder landse verhoudingen. Voorlopig overweegt het kabinet nog geen andere wetgeving op dit terrein. Volgend jaar moet de nieu we vreemdelingenwetgeving van kracht worden en Lubbers vond dat het juiste moment om de asiel wetgeving aan te passen. kampioenswedstrijd Aanvang: 18.00 5 Meibad ROTTERDAM (GPD) - Als al ternatief voor het uitblijvende strandweer organiseert de na- turistische zwem- en sportver eniging Vrienden van Rand stad Natuur in Rotterdam-Kra lingen een avondje naaktbow- len. Een jaar geleden organiseer de de vereniging al zo'n avond je in Noordwijkmaar in de dicht bij de zee gelegen baan tochtte het nogal. Daarom is nu uitgeweken naar de beschutte - en die avond voor anderen ge sloten - bowlingbaan in Kralin gen. Helemaal bloot is de avond overigens niet, de deelnemers zijn verplicht bowling-schoenen te dragen. Op 16 november 1982 heb ik een onjuiste aangifte gedaan tegen mr J. van der Plas, advocaat te 's-Gravenhage wonende te Katwijk aan Zee, gemeente Katwijk. Ik heb name lijk op die dag in strijd met de waarheid verklaard dat ik op bedriegelijke gronden door mr van der Plas zou zijn bewogen tot aankoop en afname van een zekere R. v.d. P. van het perceel bollengrond groot ruim vijf hectare aan de Zwarteweg te Katwijk. Tevens heb ik kort nadien aan de pers soortgelijke onware mededelingen gedaan. Ik zie nu dat ik zonder grond de eer en goede naam van mr J. van der Plas - die mij na de aankoop van de grond nog naar vermogen heeft geholpen de nodige bouwvergunning te verkrijgen - heb geschonden. Ik betreur dat en ik wil door deze kennisgeving het nodige doen teneinde de aangerichte schade te verzachten. Egmond, Th.J.M. Groot

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 1