FNV: loonstrijd bij uitblijven meer werk Sanering Bredero lijkt onafwendbaar Bond slikt 460 ontslagen TDY Stekelenburg maant werkgevers en kabinet De Graaf wil afkoop pensioentjes toestaan Wereldhandel bereikt verwachte groei niet Braks wil af van steun voor vissersboten Actie dreigt bij ECT VRIJDAG 27 MAART 1987 PAGINA 7 KOLLUM (ANP) - De FNV ziet geen noodzaak om looneisen te matigen als overheid en werkgevers niet bereid zijn om meer werk te scheppen. Vice-voorzitter J. Stekelenburg van de FNV heeft dit gisteravond gezegd op een bijeenkomst van de bond in Kollum. Werkgevers, werknemers en overheid moeten een nieuw akkoord sluiten over loonkos tenmatiging in combinatie met uitbreiding van werkgelegenheid. "Als men niet bereid is afspraken te maken, moeten de schuldigen voor een eventueel oplaaiende loonstrijd niet bij de vakbeweging worden gezocht, maar bij werkgevers en overheid die weigeren de voorwaarden te scheppen", aldus Stekelenburg. DEN HAAG (GPD/ANPi- Minister De Graaf (sociale zaken) zal de in voering van een pensioenplicht la ten afhangen van het advies van de Sociaal Economische Raad hier over. Hij is wel in beginsel bereid om de mogelijkheid te bieden klei ne pensioenen tot een bedrag van 360 gulden per jaar zonder veel rompslomp te laten afkopen. De Graaf hamerde er gisteren in de Tweede Kamer, tijdens de be handeling van een nota over pen- sioenproblematiek, dat het oplos sing van de vele problemen op dit gebied in eerste instantie een taak is voor werkgevers en werkne mers. Ondanks sterke aandrang van de oppositie en klein rechts wilde De Graaf dan ook niet toe zeggen dat, als eind 1988 blijkt dat de sociale partners geen oplossing hebben gevonden voor bijvoor beeld pensioenbreuk, hij die via e wet zal voorschrijven. Een van de mogelijkheden de pensioenbreuk op te lossen is bij de opgebouwde waarde van het pensioen mee te geven. Sinds 1 ja nuari nemen een aantal pensioen fondsen en verzekeraars op advies van de Stichting van de Arbeid deel in een stichting die die moge lijkheid biedt. Volgens De Graaf was per 1 januari van dit jaar die mogelijkheid open voor 200.000 werknemers. Aan intentieverkla ringen van pensioenfondsen lagen er toezeggingen voor 500.000 werk nemers. Volgens De Graaf zouden 1,2 miljoen werknemers aan de re geling kunnen deelnemen. De Graaf kwam tegemoet aan de wens van CDA en WD, dat de vertrek naar een andere werkgever kleine pensioentjes mogen worden afgekocht. De wet geeft nu de gele genheid tot afkoop van een pen sioen van 120 gulden per jaar. CDA en WD willen dit bedrag verho gen tot 360 gulden per jaar. De Graaf zal, voordat hij in die rich ting maatregelen neemt, eerst een snel advies van de SER willen heb ben. Minister De Graaf wees met klem de voorstellen van de opposi tie van de hand een pensioenwet te maken die voor alle werknemers eenzelfde pensioenregeling garan deert. Volgens hem is een eenslui dende regeling voor iedereen on mogelijk omdat ook de wetgever heeft te maken met de schillen in regelingen die er be staan. Vervroegde pensionering voor ambtenaren is niet mogelijk omdat zij dan te veel in inkomen achteruit gaan, aldus meldt een onderzoek van ambtenaren van het ministerie van binnenlandse zaken en van het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds. Minister De Koning heeft het onderzoek naar de Tweede Ka mer gezonden en zal er met de ambntenarenbonden over praten bij het eerstvolgende overleg. Oorzaak is het ontbreken van de aow, die pas bij 65 jaar ingaat. Aow en pensioen vormen in regel 70 procent van het laatst verdiende loon, waarbij de aow een dermate groot deel van het totale pensioen uitmaakt dat het onmisbaar is voor een aanvaardbaar inkomen in ge val van vervroegde pensionering. De ambtenaren menen dat invoe ring van flexibele pensionering al leen kan als overheid en bedrijfsle ven dat samen landelijk aanpak ken. De FNV-topman betoogde gister avond dat het vaak als historisch omschreven Stichtingsakkoord over herverdeling van arbeid en rendementsherstel van november 1982 is achterhaald en zijn werking heeft verloren. De tijd van rende mentsherstel voorbij. Met zijn uitlatingen neemt Ste kelenburg een voorschot op het voorjaarsoverleg tussen werkge vers, werknemers en overheid, dat voor eind volgende maand staat gepland, over de ontwikkeling van de werkgelegenheid en de loon kosten. Zowel de Tweede Kamer als de werkgeverscentrales hebben de afgelopen tijd gehamerd op de langzamerhand noodzaak van loonkostenmatiging om de tegenvallende economische opleving niet verder te schaden. vakbeweging niet bereid nieuw centraal akkoord, als zij sluitend blijven vasthouden loonkostenmatiging. Als werkge vers en kabinet tijdens het voor jaarsoverleg bereid zijn bindende afspraken te maken over verdere herverdeling van arbeid, heeft de vakbeweging volgens Stekelen burg heel wat aan te bieden: Stekelenburg waarschuwde beheerste loonontwikkeling, werkgevers en overheid dat de GENÉVE (ANP/DPA/IPS) - De positie zal verbeteren. Ook de olie- groei van de wereldhandel valt dit exporterende landen hebben de jaar tegen en zal slechts 2,5 procent bedragen (tegen 3,5 procent vorig jaar) en beduidend minder dan de blijkt verwachte 4 tot 5 procent, uit een voorlopig rapport van de GATT (Algemene Overeenkomst inzake Tarieven en Handel). Vol gens de voorlopige gegevens van de GATT overschreed de waarde gelegenheid gehad zich aan te pas sen aan de lagere olieprijs. De op brengsten zijn, als gevolg van de volledige loonruimte willen benut- flexibele invulling van de atv, dewerking aan uitbreiding van scholing en 'bereidheid tot een ze kere, sociaal aanvaardbare flexibi lisering van arbeidsvoorwaarden'. De FNV-bestuurder erkende dat de kans op succes niet erg groot is, gezien de opstelling van werkge vers en kabinet. "Maar de FNV zal een uiterste poging doen. Mis schien lukt het dan nog niet in april of mei, maar wordt er wel de basis gelegd voor een nieuw ak koord a la 1982. Dat zou mijn inzet zijn". Stekelenburg maakte zijn ge hoor duidelijk dat vakbonden de vraag minder gedaald dan op grond van de dalende prijs werd verwacht. IBM - De leasemaatschappijen van computerapparatuur, IBL Hol de wereldhandel vorig jaar land, I.C.A Europe en Econocom Nederland, verwijten de computer gigant IBM dat zij probeert om hen door middel van oneerlijke concur- voor het eerst de twee biljoen dol laren kwam uit op 2,11 biljoen dol lar, tien procent meer dan in 1985. Deze stijging is voor het grootste rentie uit de markt te drukken. De prijzen werden vorig jaar tot drie maal toe verlaagd, zo betoogden zij "vanochtend in kort geding. De drie bedrijven vrezen dat IBM streeft naar een monopoliepositie op de leasemarkt. De uitspraak is op 16 april. De GATT maakt zich zorgen over de problemen die de Europe se landen en Japan hebben bij de aanpassing van hun produktie en arbeidsmarkt aan de grote veran deringen in .de wisselkoersverhou dingen. Verder bestaat in de VS het gevaar dat de inflatie toeneemt. Het gevaar bestaat dat de tekorten in de VS leiden tot een opeenstape ling van maatregelen en tegen maatregelen, waaronder de handel overal ter wereld zal lijden. Het rapport zegt ook weinig heil te zien in de Amerikaanse oproep aan West-Duitsland en Japan om hun economieën te stimuleren en als motor te dienen voor de we reldeconomie. De GATT meent dat dit slechts zou bijdragen tot een matige vermindering van het hui dige begrotingstekort in de VS. Maar er zijn ook positieve klan ken in het rapport. Zo wordt ge zegd dat .de Amerikaanse export- Miljardenbod De Britse oliemaatschappij Bri tish Petroleum heeft gisteren een recordbod van 7,4 miljard dollar uitgebracht op Standard Oil, BP's Amerikaanse partner in de olie winning in Alaska. BP heeft al 55 procent van de Stan'dard-aandelen in handen via zijn dochtermaat schappij North-American. De maatschappij wil de resterende aandelen opkopen voor een bedrag van 70 dollar per aandeel, ongeveer vijf dollar boven de slotkoers van woensdag. Overneming J.A.J. Van den Nieuwenhuijzen, eigenaar van acht metaalbedrijven, uit het Belgische Brasschaet zal de aandelen van de Machinefabriek Breda overnemen. Dit zal formeel gebeuren als er geen mogelijkheid meer bestaat in beroep te gaan te gen de gerechtelijke bekrachtiging van het aan de schuldeiers aan te bieden akkoord en als de surséan ce van betaling is beëindigd. De nieuwe eigenaar wordt per 1 april statutair en effectief directeur. Borreljaar Hoewel ook bij Bols de omzet van sterke drank vorig jaar met 4 procent is gedaald, is 1986 zeker geen slecht jaar geweest voor het drankconcern in Nieuw-Vennep. Dat zal blijken uit de jaarcijfers die Bols rond 1 april publiceert. Vorig jaar is door Bols met name minder jonge jenever en vieux afgezet, maar meer laag-alcoholische dran ken als likeur. Lamborghini De Italiaanse fabrikant van luxe auto's Lamborghini zal binnenkort in handen van het Amerikaanse automobielconcern Chrysler over gaan. De voorzitter van de raad van bestuur van Lamborghini, Giulio Alfieri, heeft bevestigd dat er op dit moment onderhandeld wordt over de voorwaarden van de ver koop. In 1986 had, Lamborghini een omzet van 27 miljard lire (42 miljoen gulden). ten voor het verbeteren beidsvoorwaarden en herverdeling van werk. "Daarmee is ook de eer dere keuze van werk boven inko men door het ontbreken van be langrijke randvoorwaarden ver drongen door een soort evenwicht tussen looneisen en herverdelings opties", aldus Stekelenburg. De vakbeweging is nog steeds bereid loonruimte in te leveren voor ar beidstijdverkorting - als middel om werkgelegenheid te behouden en uit te breiden - maar is niet be reid om extra ruimte te laten zitten voor rendementsherstel, het verbe teren van de vermogens- en con currentiepositie en investeringen. DEVENTER (GPD/ANP) - De vak bonden hebben zich morrend neer gelegd bij het ontslag van 460 men sen bij het verpakkingsconcern in totaal toch 1500 arbeidsplaatsen: de overige 810 arbeidsplaatsen moeten vervallen door natuurlijk verloop, arbeidstijdverkorting, een Thomassen Drijver-Verblifa remigratieregeling (TDVj. Voorts zijn zij met de direc tie overeengekomen dat 230 men sen van 56 jaar en ouder met vut gaan. TDV kondigde vorig jaar aan 1100 mensen te willen ontslaan en 400 mensen via natuurlijk verloop te laten afvloeien. Bij de blikfabriek verdwijnen nu buiten landse werknemers, in- en externe herplaatsing via een speciaal op te richten transferbureau en een ar beidspool voor de hoofdvestiging in Deventer, aldus FNV-bestuur der Verdij sseldonk. De zwaarste klappen vallen in de vestigingen van TDV in Deventer- Zuid, Oss en Hoogeveen, zo bleek gistermiddag op een persconferen tie van de bonden in Deventer. In Deventer-Zuid komen 150 mensen op straat te staan, in Oss 130 en in Hoogeveen 100. In de vestigingen in Doesburg en Leeuwarden blijft het aantal ontslagen beperkt tot respectievelijk 70 en 15. Overeen gekomen is nu toch dat alle zes vestigingen blijven voortbestaan. TDV wilde er drie sluiten. Onder 'zware druk' van de Ame- PC helpt gehandicapte DELFT - Auto matisering kan voor gehandicap ten een enorme uitkomst beteke nen. Op de foto laat Anita Ber ger, die tot haar nek is verlamd, zien hoe zij een 'lichtvlékbestuur- de' personal com puter bedient, tij dens het sympo sium 'Werken met een handicap', dat gisteren bij TNO in Delft werd gehouden. rikaanse moedermaatschappij Continental Can hebben de vak bonden zich bij de herstructure ring neergelegd: "Het stond vast dat wanneer wij ons daar tegen hadden blijven verzetten, Conti nental Can haar oorspronkelijke plan (internationale bundeling van de activiteiten van de Nederlands/ Belgische tak, de Britse en West- duitse tak) had doorgevoerd". "Dat had onherroepelijk sluiting betekend voor de vestigingen in Doesburg, Leeuwarden en Oss. Daardoor zouden honderden ge dwongen ontslagen extra zijn ge vallen, omdat de pijn dan niet via de nu overeengekomen regelingen had kunnen worden verzacht", al dus Verdijsseldonk. ZU1D-AFRIKA - De Sociaal-Eco nomische Raad is het eens met de door de regering opgestelde lijst van goederen, waarin niet met Zuid-Afrika mag worden gehan deld. Op de lijst staan onder andere (para)-militaire goederen, aardolie en gegevensverwerkende appara tuur Ook nieuwe samenwerking met Zuid-Afrika in de nucleaire sector is volgens de lijst verboden. De vakcentrales menen dat de han del met het land best meer mag worden beperkt. De werkgevers vinden het echter welletjes nu. LOBITH - De echtgenote ministerpresidentRia Lubbers, heeft gisteren de Mississippi Queen gedoopt. Dit schip van ruim acht miljoen gulden is een nabootsing van de befaamde raderboot en werd in Lobith gebouwd, (foto anp> DEN HAAG (GPD) - Minister Braks (landbouw en visserij) ziet mogelijkheden om de wet investe- rings regeling (wir) op scheeps- nieuwbouw voor de visserijsector af te schaffen. Hij zei gisteren, tij dens mondeling overleg net de ka mercommissie voor visserij, tevens te vinden dat het bedrijfsleven een financiële bijdrage moet leveren voor de sanering van de vloot. "Tegenover binnen- noch bui tenland kan ik verantwoorden wat hier in Nederland gebeurt. Aan de ene kant moet de vloot worden ge saneerd, aan de andere kant steu nen wij de nieuwbouw. In de land bouw zijn al eerder bepaalde secto ren uitgesloten van de wir-pre- mie", zo motiveerde Braks zijn plan, verwijzend naar de pluimvee sector. Over de sanering van de Neder landse vloot zei hij dat behalve uit de eigen bijdrage van de visserij de sanering van de Nederlandse vloot moet worden betaald uit het EG- saneringsfonds. Er is 230 miljoen gulden beschikbaar. Het bedrijfs leven zou volgens Braks gedeelte lijk moeten bijspringen. De Kamer stemde in met de door de minister genomen vangstbeper kende maatregelen, die de overbe- vissing op de Noordzee moeten te gengaan. Ten aanzien van de veil plicht, die onder meer een verbod op aanvoer naar buitenlandse ha vens inhoudt, toonde Braks zich bereid te streven naar een regeling in Europees verband, zoals door de Kamer gevraagd. .ROTTERDAM (ANP) - Opnieuw dreigen er acties bij het containero verslagbedrijf ECT in de Rotter damse haven. Nog deze of anders begin volgende week krijgt het be drijf een tegenbod van de Ver- voersbond FNV voor een nieuwe cao, dat gekoppeld zal zijn aan een ultimatum. Als dat niet wordt geaccepteerd of niet leidt tot her vatting van het eerder vastgelopen cao-overleg, komen er acties.Dat hebben de leden van de Vervoers- bond FNV, de machtigste bond in de haven, gisteren bijna unaniem besloten op een ledenvergadering; tien van de 215 aanwezigen stem den tegen. Op de bijeenkomst bleek overigens dat de leden uiter mate voorzichtig willen omsprin gen met het stakingswapen. De le den willen voorkomen dat ECT, zo als in februari, dreigt salarissen niet langer uit te betalen aan perso neel waarvoor tijdelijk geen werk was. Bestuurder C. van Nimwegen van de Vervoersbond FNV zei na de ledenvergadering optimistisch te zijn over de kans dat het cao- (GPD) - Het is wéér mis met Bre dero. Nadat de leiding in novem ber van het vorig jaar nog de in druk had gewekt dat voor de grote verliezen van vastgoeddochter Breevast afdoende maatregelen waren getroffen, is het ziektepro ces van het concern, kennelijk nau welijks afgeremd. Tot verrassing en verbijstering van personeel, vakbonden en ver mogensverschaffers wordt de posi tie van de eens zo machtige pro jectontwikkelaar opnieuw be dreigd. De banken blijken voorlo pig niets te voelen voor nieuwe gel dinjecties, zolang het bedrijfs-eco- nomische beeld troebel blijft, en wachten op de uitslag van een on derzoek van het organisatiebureau McKinsey. Kenmerkend voor het beeld van het Bredero-concern in het afgelo pen jaar is dat de financiële werkelijkheid steeds negatiever bleek dan wat directie en commis sarissen schetsten. Begin septem ber vorig jaar maakte het bedrijf plotseling melding van een verlies van Breevast, waarin Bredero een belang heeft van 36,7 procent, van 18,8 miljoen gulden over het eerste half jaar. In dezelfde periode van 1985 hadden de verkoop en exploi tatie van onroerend goed nog een winst opgeleverd van 4,4 miljoen. Door het onverwachte verlies van Breevast leed het moederconcern over het eerste half jaar van 1986 een verlies van 3,8 miljoen gulden. In beurskringen kwam het be richt over de verliezen hard aan. De koersen van aandelen Bredero maakten een smak van dertig pro cent. Op de beursvloer werd harde kritiek geuit op wijze waarop Bre dero de aandeelhouders had voor gelicht. In oktober zagen directie en raad van commissarissen zich genood zaakt voor Breevast uitstel van be taling aan te vragen. Er was een adempauze nodig om op 'even wichtige wijze' een financiële en organisatorische reorganisatie te kunnen doorvoeren. Duidelijk werd dat de Brederotop streefde naar ontkoppeling van Breevast van het moederconcern. De bouw gigant zou anders voortdurend worden belast met de problemen in het onroerend goed. Breevast zit met een grote voorraad niet of nau welijks te verkopen vastgoed de maag, die voor grote rente- en ex ploitatieverliezen zorgt. Weer slechter In november van vorig jaar bleek Bredero er opnieuw veel slechter voor te staan. Als gevolg van een aantal negatieve ontwikkelingen in het derde kwartaal moesten de prognoses in allerijl worden bijge steld. De verenigde bedrijven zou den over 1986 een verlies i ren van 60 tot 70 miljoen gulden. De handel in aandelen was enkele dagen voor deze medeling al ver boden. Beurskringen toonden zich opnieuw geschokt, hoewel in het verwachtingspatroon ten aanzien van Bredero al veel cynisme was geslopen. Commissarissen en bestuurders kondigden rigoureuze maatregelen aan. De raad van bestuur werd ge halveerd, topman Feddes z'öu eer der met pensioen gaan, op het hoofdkantoor in Utrecht zouden ontslagen vallen en om de acute geldproblemen het hoofd te bieden zou Bredero voor honderd miljoen gulden aan 'activa' verkopen. De verkoop betrof deelnemingen in gezdnde ondernemingen. Met de ontmanteling van de erfenis van Jan de Vries, de man die Bredero opstuwde tot de grootste en meest solide projectontwikkelingsmaat schappij van Nederland, kon wor den begonnen. Het lukte inder daad om de deelneming in Red land Bredero en Bredero Proper ties van de hand te doen, hetgeen de honderd miljoen gulden ople verde, die de leiding nodig achtte voor de consolidatie van het con cern. Het eigen vermogen daalde van 170 tot 70 miljoen gulden. Volgens het scenario, dat direc tie en commissarissen in novem ber schetsten, zou Bredero vervol gens in 1987 een positief resultaat bereiken. De in januari aangetre den nieuwe topman, ir. F. Mathij- sen Gerst, moet dat wellicht ook hebben gedacht. Tegenover deze krant verklaarde hij het als een uit daging te zien zich met de 'identi teit' van de onderneming bezig te gaan houden. Boedelverkoop De realiteit van nu is echter dat Mathijsen Gerst zich met de strijd om het voortbestaan van Bredero zal moeten bezighouden. Officieel is geen bevestiging te krijgen, maar het lijdt weinig twijfel dat de verliezen over vorig jaar de ergste vermoedens overtreffen en tot ruim boven de 100 miljoen gulden zijn opgelopen. Het conglomeraat van activitei ten dat tot Breevast behoort blijkt zeer moeilijk te verkopen, zo heb ben de bewindvoerders verder vastgesteld. Nieuwe verkopen van gezonde onderdelen van Bredero lijken noodzakelijk om de gaten van Breevast te dichten. Maar eventuele gegadigden wachten net zo lang totdat de prijs het niveau heeft gekregen dat hoort bij een ge dwongen boedelverkoop. Klanten voor onder meer aantrekkelijke winkelcentra in Groot-Brittannië zien op hun gemak aan hoe het wa ter de vastgoedgigant tot de lippen stijgt. Op zich is het eigenlijk derlijk dat de banken tot deze week geduld hebben betracht met Bredero. Bij het bouwconcern staat in totaal meer dan 200 miljoen gulden uit, vorderingen van een consortium waarin de ABN de toon aangeeft. Ook Crédit Lyon- nais, Paribas en de Nationale In vesteringsbank ziiten in dit schuitje: slechts ongeveer de helft van Bredero's schuld is gedekt. De ABN heeft nu het gerenom meerde organisatiebureau McKin sey ingeschakeld, dat zich vooral zal bezighouden met een onder zoek naar de buitenlandse activi teiten van Bredero. De jaaromzet van ongeveer anderhalf miljard gulden komt voor ongeveer de helft voor rekening van de buiten landse dochter. Bredero Interna tional moest vorig jaar bijvoor beeld een strop van 25 miljoen gul den slikken, op een order van 100 miljoen voor de bouw van scholen in Algerije. Het onderzoek moet uitwijzen of Bredero de risicovolle buitenland se activiteiten, die van de orderpor tefeuille van het zieltogende Bree vast geleidelijk in die van het moe derbedrijf zijn gesluisd, nog langer kan behappen. Een drastische sa nering in het ruim 4000 werkne mers tellende concern lijkt echter niet te vermijden. overleg bij ECT wordt hervat. Enerzijds omdat het tegenbod, een reactie op het eindbod dat de ECT- directie vorige week na het vastlo pen van het overleg presenteerde, volgens hem ruimte voor nieuw overleg biedt, anderzijds omdat ook de Vervoersbond CNV van zijn leden terugmoet naar de on derhandelingstafel, zoals woens dag bekend werd. Russen kopen kwart boterberg BRUSSEL (GPD/ANP) - Neder land gaat een kvart van botervoor- raad aan de Sowjet-Unie verkopen. Dat is het gevolg van het besluit van de Europese Commissie om 181.500 ton oude boter tegen een sterk gereduceerde prijs te verko pen aan de Sowjet-Unie. Neder land beschikt over een boterberg van ongeveer 260.000 ton. Van de boter die al ruim ander halfjaar ligt opgeslagen, neemt Ne derland 70.000 ton voor haar reke ning. West-Duitsland exporteert een even groot deel, terwijl de rest afkomstig is uit de Franse, Belgi sche en Deense koelhuizen. De bo ter zal vóór september moeten worden geleverd. Vorige maand besloot de Commissie al tot de ver koop van 100.000 ton koelhuisbo- ter aan de Sowjet-Unie voor bijna 53 cent per kilo. De verkoop aan de Sowjet-Unie van de niet meer voor menselijke consumptie geschikte boter, maakt deel uit van het EG-plan om de zuivelvoorraden in de Europese Gemeenschap te verminderen. In totaal bedragen die overschotten momenteel 1,3 miljoen ton boter, waarvan dit jaar dus zo'ri 280.000 ton afgaat door verkoop aan de Sowjets. De Sowjet-Unie betaalt slechts 49,5 cent per kilo, vergelijkbaar met twaalf cent voor een pakje. De boter is destijds ingekocht voor 1,83 gulden per pakje. Volgens een akkoord dat de ministers van land bouw de afgelopen maand hebben gesloten, wordt het verlies voorlo pig bijgepast door de betrokken lidstaten. Dat betekent dat Neder-, land bijna 480 miljoen gulden aan Brussel moet voorschieten. De EG begint in 1989 met het aflossen van deze 'lening'. De kosten voor de opslag van de boter zullen echter met ongeveer 22 miljoen gulden per jaar vermin deren.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7