Tunesië verbreekt banden met Iran Keutenhof Macao behoudt eigen kapitalistisch systeem Ontoelaatbare activiteiten ambassade Stevig wandelen een nieuwe fitheidsrage Senaat wil opening van bankrekening afdwingen Zweed bekent wapensmokkel Korte afstandsraket breekpunt in Genève Verbod apartheidsfilm Zuid-Afrika opgeheven VRIJDAG 27 MAART 1987 BUITENLAND PAGINA 5 NEW YORK (Rtr) - De Verenigde Staten is een nieuwe fitheids-rage rijker: „brisk walking". Het is de nieuwe remedie tegen te slappe bo venbenen en een te dikke buik. Het wandelen in een stevig tempo, is herontdekt als een middel om zonder al te veel risico's calorieën te verbranden, het lichaam slanker te maken en de bloedsomloop te versterken. Volgens een onderzoeksbureau in New York waren vorig jaar 30 miljoen Amerikanen actief als wandelaar. Het is een totaal nieu we groep. Over het algemeen jon gere vrouwen, die nooit iets aan sport hebben gedaan, omdat zij het joggen een te zware inspanning vonden, en ouderen die van hun MADRID (GPD/AFP/DPA) - Tunesië heeft gisteren de diplomatieke relaties met Iran verbroken. Aanleiding voor die breuk vormen volgens de Tunesische autoriteiten'activi- aan "n lr amp" teiten van de Iraanse ambassade in Tunis, die strijdig zijn met de normale diplomatieke opdracht'. Volgens de Tunesische gèheime dienst hadden leden van de Iraan se ambassade geprobeerd extre mistische Tunesische ballingen in het buitenland te werven voor sub versieve activiteiten in Tunesië. Ook zouden de Iraniërs gepro beerd hebben in Tunesië twee dracht te zaaien tussen religieuze groeperingen, onder meer door de radicaal-islamitische partij MTI fi nancieel te steunen. De Tunesische geheime dienst hield al geruime tijd een oogje op de radicale pro- WASHINGTON (AP) - De Ameri kaanse Senaat heeft de rechtbank woensdag gevraagd de vroegere generaal-majoor van de lucht macht Richard Secord te dwingen inzage te geven in Zwitserse bank rekeningen die hij volgens Con gresleden beheerde in het kader van de Iran-Contra-affaire. Secord heeft geweigerd de ban ken opdracht te geven de rekenin gen te openen met een beroep op het grondwettelijke recht niet mee te werken aan een onderzoek dat belastende feiten kan opleveren voor de persoon zelf. Volgens de onderzoekscommis sies van het Congres en de door Reagan aangestelde commissie- Tower heeft Secord de leiding ge had over de wapenleveranties aan Iran en het doorsluizen van fond sen naar de Nicaraguaanse Con tra's, en maakte hij daarbij gebruik van de betreffende bankrekenin gen. Het besluit om een gerechtelijke procedure aan te spannen tegen Secord viel Üjdens een gezamenlij ke vergadering commissies van Senaat en Huis, die was belegd om de balans van het onderzoek op te maken. Volgens enkele leden van de Huiscommissie waren daarbij geen aanwijzingen aan het licht geko men die reden gaven om te twijfe len aan president Reagans verzeke ring dat hij nooit heeft geweten dat geld van de wapenleveranties ten goede kwam aan de Nicaraguaanse rebellen. Iraanse sectoren, die volgens een officieel communiqué 'in dienst staan van de Iraanse revolutie'. De maatregel om de diplomatie ke betrekkingen met Iran te ver breken komt een dag na de aan kondiging van een arrestatie van een Arabisch terreur- commando afgelopen zondag in Parijs. De Franse politie rekende acht Ara bieren in, die beschikten over een (overigens verlopen) Tunesisch paspoort. Het commando, dat vol gens Tunesische bronnen deel uit maakt van de terreurorganisatie Ji had, zou de bloedige aanslag op een winkelgalerij aan de Champs Elysees op zijn geweten hebben, die op 20 maart van het vorig jaar gepleegd werd. Bij die aanslag kwamen twee mensen om het le ven, terwijl 28 Fransen gewond raakten. Enkele dagen geleden werd eveneens een Arabier met een Tunesisch paspoort in Djibouti gearresteerd als verdachte van de aanslag van drie weken geleden, waarbij acht mensen om het leven kwamen. Onder de acht gearresteerden is Mohamed Muhajer, een Fransman van Libanese afkomst, die één van de oprichters is van de Hezbollah (Partij van God), een radicale pro- Iraanse groepering in Libanon. Muhajer is in staat van beschuldi ging gesteld wegens illegaal bezit van wapens en explosieven en sa menzwering. Volgens een be trouwbare zegsman is hij geboren in Baalbek in Oost-Libanon. Zijn eind jaren zestig overleden vader, sjeik Habib ali Ibrahimal Muhajer, was een zeer belangrijke geestelijk leider. Muhajer woont sinds vijf jaar in Frankrijk en is getrouwd met een Francaise, waardoor hij de Franse nationaliteit heeft. Er zijn aanwijzingen dat de gear resteerde groep deel uitmaakte van een netwerk van terroristen uit het Midden-Oosten met vertakkingen in de Bondsrepubliek en Italië. iets aan hun lichamelijke conditie te doen. Zij hebben het wandelen tempo, dat hoger ligt dan vijf kilometer per uur, tot een nieu we rage gemaakt. „Het wandelen bevindt zich in de Verenigde Staten momenteel op een punt als het joggen in het begin van de jaren zeventig", aldus Harvey Lauer van American Sport Data Inc. een firma uit Hartsdale (New York), die gespecialiseerd is in onderzoeken in de sport. „Het is een groeiend fenomeen", aldus Lauer. „Er zijn mensen, die het al jaren doen. Zij werden echter nau welijks opgemerkt omdat het een verborgen activiteit was. Wie her kent nu een wandelaar tussen de genen, die hun hond uitlaten of lo pend boodschappen doen? Jog gers kun je zien, wandelaars niet." In december van het vorig jaar, opende „Urban Hiker", dat zich zelf aanprijst als de „Eerste Ameri kaanse wandelwinkel", een zaak in New York, waar uitsluitend wan del-uitrusting te koop is. De eige naar, de 27-jarige George Pakra- doonian, kwam op het idee toen hij voor zijn vader een traditionele schoenenzaak beheerde. „De klan ten vroegen steed6 meer naar wan delschoenen", aldus Pakradoon- ian. „Ik heb toen een zaak ge opend. die daarin is gespeciali seerd." Wandelen, dat als nieuwste loot aan de „fitheids-boom" ontsproot, werd jaren geleden door cardiolo gen en andere artsen al aanbevolen als een uitstekend middel tegen hart- en longziekten, zwaarlijvig heid en andere gezondheidsproble men. Bij een mijl (ruim 1600 m) wandelen in een tempo van drie mijl (bijna vijf kilometer) per uur worden 100 calorieën verbruikt. Het verbetert de effectiviteit van het hart- en vaatstelsel, zorgt voor een lagere bloeddruk en vermin dert het lichaamsvet, aldus Dr. Ja mes Rinpe van de medische afde ling van de universiteit van Massa chusetts. Rippe heeft bij een on derzoek vastgesteld, dat drie maal per week een half uur wandelen in een stevig tempo waarbij de hart slag aanmerkelijk wordt opge voerd, bij vrijwel iedereen leidt tot een verbetering van de fitheid van het hart- en vaatstelsel van vijftien procent. In vergelijking met hardlopen is het risico van blessures bij brisk- walking aanmerkelijk geringer. Een groot voordeel is bijvoorbeeld dat bij wandelen de schok bij het neerkomen van de voet ongeveer anderhalf maal het lichaamsge wicht bedraagt. Bij hardlopen kan de schok oplopen tot drie maal het gewicht van het lichaam. Met duidelijke voordelen voor de gezondheid en relatief weinig ri- sicos spreekt het wandelen vooral oudere Amerikanen aan. Volgens een onderzoek van Sports Data, is 40 tot 45 procent van de 30 miljoen Amerikanen, die zichzelf beschou wen als „brisk walkers" ouder dan 55 jaar. Volgens datzelfde onder zoek is 60 procent van de wande laars van het vrouwelijk geslacht. STOCKHOLM (AP/ANP)- De di- cTè olTderioêks- recteur van de Zweedse wapenfa- ae onaerzoexs briek Nobe, heeft gisteren toegege. ven dat de dochteronderneming Bofors zeker tweemaal wapens en munitie ter waarde van in totaal ruim honderd miljoen gulden naar oorlogvoerende landen heeft ge smokkeld. In een vraaggesprek met het blad Veckans Affarer zegt directeur Carlberg: „De bedrijfslei ding van Bofors wist dat raketten die officieel werden verkocht aan Singapore in feite naar Doebai en Bahrein gingen". Over de verden king dat ook leden van het Zweed se kabinet op de hoogte waren van de leveranties uitte Carlberg zijn twijfels. GENEVE (AP) - Bij de Ameri kaans-Russische onderhandelin gen over de verwijdering van de middellange-afstandsraketten in Europa zijn beide delegaties het oneens gebleven over de kwestie van de raketten voor de korte af stand. Het overleg in Genève zal op 23 april worden hervat. Maynard Glitman, hoofd van de Amerikaanse onderhandelingsde legatie inzake de INF-raketten, zei na afloop van deze overlegronde dat een aantal 'moeilijke kwesties' nog niet is opgelost, maar dat niet temin 'nuttige vooruitgang' is ge boekt. De laatste zitting in de Ameri kaanse missie nam gisteren ander half uur in beslag. De Russische delegatie, geleid door Lem Master- kov, heeft nog geen commentaar buiten gebracht. Glitman zei dat het INF-overleg op 23 april zal worden hervat wan- ook de onderhandelingen over ruimtedefensiesystemen en lange-afstandsraketten zullen wor den voortgezet. Hij achtte een wij ziging in de datum echter niet uit gesloten in verband met het ko mende overleg tussen de Ameri kaanse en Russische ministers van buitenlandse zaken dat volgende maand in Moskou plaatsvindt. Glitman zal een rondreis langs verschillende Europese hoofdste den maken om daar rapport uit te brengen over de jongste ontwikke lingen bij het Geneefse overleg. Beide partijen hebben de afgelo pen drie weken gediscussieerd over een Amerikaans voorstel dat op 4 maart ter tafel kwam. Strui kelblok bij het INF-overleg wordt gevormd door de kwestie van de korte-afstandsraketten en de con trolemethode. Centraal in de discussie staan 130 SS-12 en SS-23 raketten in Oost-Europa, met een reikwijdte van ongeveer 500 tot 1.000 kilome ter. De VS bezitten geen kernwa pens in die categorie en eisen het recht op om het Sowjet-arsenaal op dit terrein te evenaren. VERONGELUKT - Bij een onge val op de autoweg Antwerpen- Gent kwamen gisteren twee Ne derlanders om. Het zijn de 41-jari- ge Josef van Halteren en de 31-jari- ge Edward Caseta, beiden uit Mid delburg. Een Spaanse vrachtwa gen, geladen met sinaasappels, reed van achteren in op een ander voertuig die over de middenberm heenvloog en daar in botsing kwam met de Nedérlandse auto. ADVERTENTIE Een groep in het zwart geklede Grieks orthodoxe priesters marcheert door het centrum van Athene om te protesteren tegen de plannen van de regering om de bezittingen van de kerk over te nemen en de kerkelijke administratie onder controle van de regering te stellen. Op het bord een geketende Maria met daarboven de tekst: 'Wij willen een vrije en levende kerk'. Aan de demonstratie namen gisteren meer dan 15.000 mensen deel. Eindstation Een Sowjet-krant berichtte giste ren over een krottenwijk bij Baku, de hoofdstad van de Sowjet-repu- bliek Azerbajdzjan, waar 200.000 mensen onder uiterst slechte om standigheden leven. De krotten wijk is voor de bewoners „het eind station van hun verwachtingen". Achtergrond van de ellendige om standigheden waarondër de bewo ners leven zijn de werkloosheid en de hoge geboortecijfers op het plat teland. Gif in eten De massale vergiftiging die het leven kostte aan 22 bewoners van een bejaardentehuis in de Venezo laanse stad San Cristobal, is vol gens de politie terug te voeren op analfabetisme. Een bediende die niet kon lezen zou een blik insec tenpoeder hebben aangezien voor meel, en gebruikte het om masato, een populaire, alcoholvrije mais- drank, te binden. Tijdens een feest werd de drank door de bewoners van het tehuis San Pablo genut tigd. Twintig bewoners van het te huis liggen nog in ernstige toe stand in het ziekenhuis. Volgens de politie was er sprake van een ongeluk en waren er geen crimine le bedoelingen in het spel. Opgeblazen De Contra's, die tegen het Sandi- nistische bewind in Nicaragua strijden, bliezen woensdag een gro te stroommast in dat land op. Daar door kwamen vijf steden in het noorden en in totaal 200.000 men sen zonder stroom te zitten. De aanslag had plaats in de provincie Estelli, bijna 200 kilometer ten noorden van de hoofdstad Mana gua. Olie in rivier In het zuiden van Tsjecho-Slo- wakije kwam na een breuk in een pijpleiding 50.000 liter motorolie van een fabriek terecht in een ri vier en een meer. De pijpleiding was beschadigd geraakt tijdens werkzaamheden die onlangs ver richt waren in de buurt van Archle- bov, ongeveer 40 kilometer ten noorden van Oostenrijk. Een deel van de olie lekte in het riviertje Spaleny, terwijl in hef meer van Archlebov 15.000 liter terecht kwam. JOHANNESBURG (GPD) - In Pretoria is bekend gemaakt, dat de internationaal zeer geprezen televi sie-documentaire 'Witness to Apartheid' ('Getuigenis over apart heid'), die vorig jaar illegaal in Zuid-Afrika werd gemaakt, niet langer meer verboden zal zijn. Dat houdt in dat de documentaire mag worden vertoond in kleine film theaters, met minder dan 200 stoe len. De leeftijdgrens voor verto ning is gesteld op 18 jaar. De documentaire, die inmiddels genomineerd is voor de Academy Award in de categorie 'beste docu mentaire van het jaar', werd ge maakt door de Britse freelance- journaliste Sharon Sopher in sa menwerking met de Zuidafrikaan- se filmer Kevin Harris. De televi siefilm, die op 4 april van het vorig jaar voor het eerst op het Britse te levisiekanaal Channel 4 werd ver- toond en daarna ook in de VS en verschillende andere Westerurope- se landen, geeft een treffend ver slag van de gruwelijkheden van het apartheidssysteem. De beken de zwarte arts uit de wijk Mamelo- di bij Pretoria dr. Fabian Ribeiro, die in de documentaire aan het woord kwam, werd eind vorig jaar samen met zijn vrouw door onbe kenden, waarschijnlijk leden van de veiligheidspolitie, doodgescho ten. In de toelichting om de docu mentaire voor beperkte vertoning in Zuid-Afrika toe te laten, zegt het hoofd van de Beroepsraad, die uit spraak doet over bepaalde cen- suurmaatregelen, professor Kobus van Rooyen, dat de beslissing moeilijk is geweest. "De film is duidelijk bevooroordeeld. Maar omdat de documentaire vertoond zal worden voor een publiek dat in staat is hem op zijn werkelijke waarde te schatten, meen ik dat we hem door kunnen laten". Met de beslissing van de Beroepsraad is een eerder verbod dus ongedaan gemaakt. Voorts deelde de politie mee dat een jonge noodtoestandsgevange ne, de twintigjarige Benedict Mas- hoke, gisteren zelfmoord pleegde. Hij zou zich in een politiecel van Burgersfort in de Oost-Transvaal opgehangen hebben aan de mou wen van zijn overhemd. Mashoke is hiermee de derde persoon, die sinds het invoeren van de noodtoestand op 12 juni van het vorig jaar, onder verdachte om standigheden om het leven is geko men tijdens een aanhouding voor onbeperkte duur. In verreweg de meeste gevallen meldde de politie dat de gevangenen zelfmoord had den gepleegd. Slechts in een be perkt aantal gevallen is officieel komen vast te staan dat de gevan genen om het leven zijn gekomen ten gevolge van mishandeling door de politie. •28haBloemenparkinLisse. 5000 m2 Binnenexposities 20 ha parkeerterrein Dagelijks open van 8 -18.30 uur Vragen? Bel 0252i-19144 PRACHTIG DAGJE KLEUR PEKING (AP/ANP) - De leiders van de Portugese en Chinese dele gaties ondertekenden gisteren in Peking een ontwerp-akkoord over de overdracht van Macao aan Chi na. Het lijkt erop dat de bevolking van de kleine Portugese enclave het akoord accepteert: een woord voerder van de gemeenschap noemde het akkoord bevredigend. Een lid van het parlement zei dat het een taak is voor Chinezen, Por tugezen en Macanezen om misver standen tussen de drie groepen uit de weg te ruimen en samen te bou wen aan een gezonde toekomst. De nu nog Portugese enclave met 450.000 inwoners zal met in gang van 20 december 1999 een bij zondere administratieve regio wor den, waarmee officieel een eind wordt gemaakt aan meer dan 400 jaar Portugees bestuur. De overeenkomst werd onderte kend door de Chinese onderminis ter van buitenlandse zaken Zhou Nan en de Portugese ambassadeur bij de Verenigde Naties Rui Medi na. Zij hebben de twee delegaties geleid die sinds juni 1986 over de overdracht van Macao hebben on derhandeld. Tijdens de ondertekeningscere monie zei de Chinese onderhande laar dat de regeling van de kwestie Macao een nieuwe belangrijke stap was voor het Chinese volk "in het streven naar de verwezenlijking van het grootste deel van de her eniging van het moederland in de ze eeuw". Hieruit wordt opge maakt dat nu de hereniging met Macao en Hong Kong rond zijn China zich met hernieuwde krach ten zal gaan richten op de hereni ging met Taiwan. China zal in Macao vrije verkie zingen en een kapitalistische eco nomie toestaan gedurende 50 jaar na de soevereiniteitsoverdracht in 1999, zei de Portugese premier Ani- bal Cavaco Silva. "De bestaande manier van leven, ons politieke, economische en so ciale systeem, zal in Macao voort bestaan tot het jaar 2050", aldus Cavaco Silva. De regeling voor Macao stemt overeen met die welke in 1984 tus sen China en Groot-Brittannië werd bereikt voor de teruggave van Hongkong in 1997. China zal Macao met ingang van 1999 gaan besturen volgens het motto, "één land, twee systemen", dat het kapi talisme van de enclave nog 50 jaar Het zwarte blokje op de bovenste helft van het kaartje geeft de plaats van Macao aan. na de overdracht in stand moet houden. Peking hoopt met deze formule ook Taiwan onder zijn be stuur te krijgen, maar tot nu toe hebben de leiders van het eiland al le onderhandelingen daarover ca tegorisch van de hand gewezen. Macao werd in 1557 aan Lissa bon gegeven uit dankbaarheid voor de bestrijding van de piraten. Het is het laatste overblijfsel van een Portugees rijk dat zich ooit uit strekte van Zuid-Amerika tot het Verre Oosteh. Wat de nationaliteitskwestie be treft, zei Cavaco Silva dat alle in woners van Macao die in 1999 het Portugese staatsburgerschap be zitten, hun Portugese paspoorten mogen behouden "zodat ze Macao vrij kunnen binnenkomen en ver laten en kunnen profiteren van de bescherming van Portugese consu laten". Volgens berichten in de Portugese pers heeft Peking zich aanvankelijk verzet tegen de Por tugese pogingen om de naar schat ting 80.000 Chinese inwoners van Macao dubbele nationaliteit te ver lenen. Volgens Cavaco Silva zal China de bewoners van Macao gedurende 50 jaar na de soevereiniteitsover dracht de volgende rechten garan deren: een wetgevende vergadering ge heel bestaand uit inwoners van Macao, waarvan een meerderheid door de inwoners gekozen moet worden; het hoofd van de uitvoerende macht zal op basis van de verkie zingsuitkomsten benoemd wor den; vrijheid van meningsuiting, godsdienst, vereniging, reizen, mi gratie en onderwijs, en stakings- en vakbondsrechten; recht op particuliere eigendom en successie; eerbiediging van de tradities van de Portugese gemeenschap en pensioenrechten voor vroegere ko loniale employés en politiemen sen; gebruik van de Portugese taal in bestuur, wetgevende vergadering en rechtspraak. Cavaco Silva zei voorts dat de toekomstige regering van Macao volledig autonoom zal zyn, behalve op het gebied van defensie en bui tenlandse politiek. Het bestaande financiële systeem zal worden ge handhaafd tot 2050, waarbij kapi taal in- en uitgevoerd mag worden en buitenlanders beleggingen mo gen doen. De huidige munt, de pa- taca, wordt gehandhaafd en zal vol ledig inwisselbaar zijn tegen ande re valuta. Bestaande banken mo gen hun zaken in vrijheid voortzet ten. Voor de 50-jarige overgangspe riode zullen een onafhankelijk rechtsstelsel en een speciaal hof van appèl worden geschapen, waarbij voor de onafhankelijkheid van de rechters zal worden inge staan.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5