Vrees voor zware verzekeringslasten Deetman wuift kritiek op studiefinanciering weg Chin a Sen ronselt geld in VS voor Brunswijk emee Nat onthaal reizigers op station Sloterdijk Gemeenten: geen extra sociaal rechercheurs VRIJDAG 27 MAART 1987 Reacties op 'gezondlieidszorg nieuwe stijl' DEN HAAG (ANP/GPD) - De regeringspartijen CDA en WD hebben instemmend gerea geerd op het rapport van de commissie-Dekker over een nieuwe opzet van de gezond heidszorg. De oppositie kijkt kritischer tegen de plannen aan. Alle fracties tonen zich in meer of minder mate bezorgd over de financiële gevolgen van een nieuw verzekerings stelsel voor ziektekosten. Het CDA vindt dat de lasten van een nieuwe verzekering voor ge zinnen met kinderen niet te zwaar mogen zijn. De WD stelt dat de inkomenseffecten van het voorge stelde verzekeringssysteem moe ten worden bekeken tegen de hui dige "overtrokken solidariteit", die vooral in het nadeel van alleen staanden is. De PvdA stelt dat de voorstellen haaks kunnen komen te staan op het principe van solidariteit en rechtvaardigheid. PSP en PPR vrezen dat het basispakket van de voorgestelde volksverzekering te klein is. Mensen met lage inko mens die vaak ziek zijn, worden daarvan de dupe. Beide fracties wijzen eigen bijdragen van de hand, omdat daarmee de solidari teit onder druk komt te staan. Als het voorstel van de commis sie-Dekker om ziekenhuizen en ziekenhuisafdelingen met in totaal 12.000 bedden te sluiten wordt uit gevoerd, zullen enkele honderden specialisten hun werk verliezen. Dit stelde één van de leden van de commissie, de cardioloog prof.dr. A.J. Dunning, bij de presentatie van het rapport. Omdat het aantal specialisten nog steeds fors toeneemt is vol gens de commissie herverdeling van werk en inkomen nodig en zul len specialisten die 65 worden met pensioen moeten gaan. Voor ver pleegkundigen voorziet de com missie minder problemen. Zij zul len gemakkelijker ander werk kun nen vinden omdat de behoefte aan verpleegkundigen groot is. De vakcentrales FNV en CNV hebben in een eerste reactie de voorstellen van de commissie-Dek ker gekraakt. De FNV vindt de plannen een bedreiging voor de volksgezondheid, in het bijzonder voor de laagst betaalden, en een onvaardbare aantasting van de so lidariteit in de ziekenfondsverze kering. "Wie ziek is betaalt nog eens extra via eigen bijdragen en aanvullende verzekeringen". Het CNV vindt dat er met name voor de gezinnen met kinderen en een laag inkomen en voor lagere ambtenaren een onaanvaardbaar koopkrachtverlies dreigt dat kan Identificatie mogelijk dankzij betere techniek (Vervolg van pagina 1) Het onderzoek, naar het lichaam van het meisje door patholoog-ana toom dr. Zeldenrust van het Ge rechtelijk Geneeskundig Labora torium in Rijswijk werd ernstig be moeilijkt door de staat waarin het stoffelijk overschot verkeerde. Zel denrust kwam tot de conclusie dat het om een lichaam ging van jonge vrouw van ongeveer 1.60 meter met half lang haar. Het stoffelijk overschot had enige weken, dan wel maanden, in het bos gelegen. De doodsoorzaak kon hij niet vast stellen en het was ook niet moge lijk te bepalen of het om een mis drijf ging. Het nagenoeg gave gebit van het meisje - er ontbrak één kies - was de enige houvast voor de rijkspoli tie, die vanuit Doorn het onder zoek op zich nam. Maar met de lan ge lijst van vermiste meisjes als lei draad, kwam de politie niet verder dan dat het lichaam mogelijk Mo nique Jacobs kon zijn. Rijkspoli- tievoorlichter Jan van Haeften: "Er was toen geen reden aan te nemen dat zij het was". Dat de identiteit in oktober van het vorig jaar wel kon worden vast gesteld, is te danken aan verbeter de technieken van onderzoek. Met name op het gebied van rontgeno- logisch weefselonderzoek zijn er ontwikkelingen geweest die dr. Maat van het anatomisch en em bryologisch lab van de Rijksuni versiteit van Leiden hebben gehol pen. Monique Jacobs vertrok op 7 april 1975 met een rugzak en een pukkel vol spulletjes uit haar ou derlijk huis. Nadat haar ouders de Biltse politie over het weglopen hadden ingelicht, ging de telex over haar vermissing op 8 april door het land. Een week later werd Interpol ingeschakeld, ook zonder resultaat. Bijna twaalf jaar heeft de familie van Monique Jacobs in onzeker heid verkeerd over haar lot. De moeder van Monique, haar vader is inmiddels overleden, is ngar de Verenigde Staten geëmigreerd. Zij is door de politie op de hoogte ge bracht. oplopen tot honderden guldens per jaar. V erantwoordelij kheid De commissie is ervan overtuigd dat zwakke groepen in de samenle ving niet de dupe zullen worden van haar voorstellen, zoals in diver se reacties is gesuggereerd. Ze krij gen een ruimere keus, ook voor soorten hulp - zoals verzorging en verpleging thuis - die nu alleen zelf betaald kunnen worden door men sen met hogere inkomens. Zelfs voor wie het hele aanvullende pak ket neemt zijn de inkomensgevol gen niet onaanvaardbaar groot. De vrijheid om zich niet volledig te verzekeren komt overeen met het streven de positie van de pa tiënt te versterken en hem meer mogelijkheden te bieden zijn eigen verantwoordelijkheid waar te ma ken. In het rapport staat ook dat de overheid een maximumpremie moet vaststellen als de premies voor het aanvullende pakket te hoog zouden worden. Studenten hebben gisteren gede monstreerd op het Haagse Binnen hof tegen de late betaling van hun studiefinanciering. Op de foto ge bruiken de studenten hun 'galge maal'. (foto ANP) Gehandicapten mishandeld DEN HELDER (GPD) - Twee geestelijk gehandicapte jongens zijn afgelopen zaterdag in in Den Helder mishandeld door vijf jonge lui. Een van de twee jongens moest zich met kneuzingen onder dok tersbehandeling stellen. De daders zijn inmiddels aangehouden. De twee negentienjarige gehandicap ten werden op straat door een aan tal jongelui nageroepen met de kreet "hé mongolen!". De jongens riepen iets terug, waarna het clubje hen achterna kwam en molesteer de. "De lagere inkomens krijgen nu een keuzevrijheid voor een deel van het verzekeringspakket, die ze nu absoluut niet hebben. Dat ver eist mondigheid van de mensen, maar mondigheid hangt niet van een inkomen af', aldus de commis sie. Op de kritiek dat de commissie bepaalde onderdelen van de zorg verlening "uit het pakket" gooit, werd gezegd dat het niet zo is dat fysiotherapie en medicijnen geheel onverzekerd zijn. Voorzover het ziekenhuisbehandeling betreft is dat niet het geval. Er kan niet genoeg de aandacht op worden gevestigd, aldus de le den van de commissie, dat in deze opzet iedereen recht krijgt op hulp verlening die tot dusver alleen be taald kan worden door mensen met hogere inkomens. Daarbij gaat het vooral om verzorging en ver pleging thuis. De woordvoerder van staatsse cretaris Dees zei dat het kabinet binnen een paar maanden met een standpunt over het rapport-Dek ker zal komen. WASHINGTON/DEN HAAG (ANP) - De Surinaamse ex-presi- dent Henk Chin a Sen en dr. Eddy Jozefzoon zijn namens verzetslei der Ronnie Brunswijk in Washing ton om politieke, militaire, finan ciële, en morele steun te zoeken voor de strijd van het Jungle Com mando. De Raad voor de Bevrij ding van Suriname heeft afstand genomen van de activiteiten, die ■zijn ex-voorzitter in Washington onderneemt. "Geef ons de instrumenten, dan zullen wij het karweitje onknap- pen. Brunswijk vecht op dit mo ment met jachtgeweren tegen heli-» kopters, napalmbommen, mitrail leurs en gepantserde voertuigen", aldus de ex-president. Hij kan niet SLOTERDIJK (GPD) - Het nieuwe station Sloterdijk zag er bij de feestelijke opening, nu bij na een jaar geleden, zo veelbelo vend uit voor de klanten van de Nederlandse Spoorwegen. Goed. het was toen nog niet helemaal klaar, hier en daar moest nog een tegeltje gezet, een likje verf, de laatste hand. Maar dat was een kwestie van een paar weken, werd gezegd. De reizigers wilden het ongerief best een tijdje voor lief nemen. Want uiteindelijk zouden de NS-klanten in Sloter dijk kunnen beschikken over het mooiste nieuwbouw-station van het land. Helaas, nog steeds is het sla tion niet helemaal af. Want een gebouw is pas klaar als het wa terdicht is. En dat wil in Sloter dijk maar niet lukken. De NS hadden het ook kunnen weten: een station in drie etages, een unieke constructie in Nederland, op een plaats met zo'n vochtige naam (Sloot-er-dijk), dat was de weergoden verzoeken. De geregelde treinreiziger die Sloterdijk aandoet om er in-, uit-, of over te slappen, weet er alles van: Sloterdijk lekt als een ver giet. En dat maakt het wachten op de trein hier allesbehalve ge rieflijk. Op alle perrons hebben DEN HAAG (ANP) - Minister Deetman heeft gisteren tijdens overleg met de onderwijscommis sie uit de Kamer alle kritiek op het nieuwe stelsel studiefinanciering weggewuifd. Alles verloopt vol gens de planning, meende de mi nister. PvdA, CDA. D66, PPR en in mindere mate de WD zagen ech ter tal van knelpunten: - de voorgenomen overschakeling van kwartaal- naar maandbetaling; - de verzwaring van de positie van bijstandsmoeders met studerende kinderen; - de kans op grote inkomensachter uitgang van grote gezinnen in met name de hogere middeninko mensklasse; - de problemen rond ouders die on vindbaar zijn of niet mee willen werken aan de financiering van de studie van hun kind, waardoor de toelage niet kan worden vastge steld. Vermeend (PvdA) stelde een aantal oplossingen voor, zoals de terugkeer naar het oude systeem van vooruitbetaling van de studie toelage. Daar zijn volgens het ka merlid geen extra lasten mee ge moeid. De kamerleden Nuis (D66) en Lankhorst (PPR) sloten zich in grote trekken bij de PvdA'er aan. De WD'er Korthals vroeg even eens aandacht voor de moeilijkhe- zeggen welke wapens Brunswijk precies nodig heeft, omdat hij geen militaire ervaring heeft en het niet tot zijn taak behoort wapens voor Brunswijk in te kopen. Ook kan hij geen bedrag noemen dat hij in de Verenigde Staten wil inzamelen. "Alles is welkom". Gisteren heeft hij samen met Jo zefzoon gesproken met het conser vatieve blad Washington Times. Vandaag heeft hij een gesprek met stafleden van het subcomité voor de mensenrechten van het Huis van Afgevaardigden. Al wordt het bezoek aan Washington onder steund door een aantal uiterst rechtse groeperingen, Chin a Sen verklaart heel nadrukkelijk dat hij hulp zoekt bij alle Amerikaanse de NS grote glazen wachtlokalen gemaakt, zoals dat hoort op een station. Maar kijk uit voor u in één van de kleurige kuipstoeltjes gaat zitten; bij regenachtig weer zijn het vergaarbakjes van regen water. Een verstrooid type loopt op Sloterdijk dus al heel snel het risico van natte billen. Men zou het zo diep onder drie overkappingen niet verwachten, maar ook de kans op drijfnatte voeten is op de onderste perrons van Sloterdijk aanwezig. In de wachtlokalen kon men de afgelo pen winter wel twee centimeter water zien staan. Het fraaie tegel werk op de kolommen die het bouwwerk dragen, is inmiddels ontsierd. Niet alleen door geklie- der met viltstiften, maar vooral door grauwsluiers van kalk: de sporen van regenwater dat door alle kieren en gaten omlaag sij pelt. den van grote gezinnen en wees op de fraudegevoeligheid van het nieuwe stelsel. Hij drong aan op goede controle. De minister zette uiteen dat het nieuwe stelsel een samenvoeging is van de vroegere kinderbijslag en het oude stelsel studiefinanciering. Vroeger werd de kinderbijslag na afloop van het kwartaal betaald. Daarom wordt straks de studietoe lage ook achteraf betaald. Een be taling vooraf, zoals de PvdA voor stelt, is volgens Deetman niet mo gelijk, omdat het een te kostbare zaak zou zijn. In april zal de uitbe taling omstreeks de tiende plaats vinden, met ingang van de maand mei zal rond de twintigste worden uitbetaald. De vrees van de Kamer dat het geld dan ergens tussen de twintigste en de dertigste binnen komt, noemde Deetman onge grond. Wat betreft de mogelijke weige ring van ouders om mee te werken aan studiefinanciering van hun kind wilde de minister wel beloven de zogenoemde hardheidsclausule toe te passen als de vader van stu denten tussen 18 en 21 jaar onvind baar is. De dienst studiefinancie ring in Groningen wenst uitslui tend de basisbeurs te verstrekken als er problemen zijn met de wette- politieke groeperingen. Zo heeft hij afgelopen woensdag in Was hington ook met vertegenwoordi gers van de Amerikaanse vakbe weging gesproken. Chin a Sen realiseert zich dat Su riname niet hoog op de Ameri kaanse agenda staat. "Suriname is niet belangrijk voor het Ameri kaanse nationale belang", geeft hij toe. "Maar de Amerikanen volgen de gang van zaken in Suriname wel nauwlettend", zegt hij, wijzend op recente uitspraken van onder meer minister George Shultz van buiten landse zaken. Al bestaat bij de Amerikaanse re gering geen sympathie voor het be- wind-Bouterse, Washington lijkt Brunswijk niet te beschouwen als Inmiddels is het natuurlijk ook tot de NS doorgedrongen dat de ze wateroverlast een lelijke smet betekent op het visitekaartje van de Spoorwegen. In de wachtlo kalen hebben technici de pla fonds opengemaakt om te zien waar al dat water vandaan komt. Volgens een woordvoerder van de NS is het vooral de ontoerei kende afwatering van het voor plein, die een niveau lager voor de problemen zorgt. Dit hoog ge legen plein, waar trams en bus sen hun passagiers voor verder transport aan de NS afleveren, ligt open en bloot naar het wes ten. De regenvlagen komen - niet geremd door enige bebou wing - over de polders aanwaai- De hoge, tussen een markant frame van dikke buizen opge hangen, stationshal werkt dus lijke ouder, ook als de biologische ouder zoek is. Vermeend had ge vraagd deze studenten als volwas sene te beschouwen en de hard heidsclausule op hen van toepas sing te verklaren. Op het ogenblik wordt het aantal studenten met een studiebeurs ge raamd op 538.000. Dat zijn er 18.000 meer dan destijds bij de opzet van het nieuwe stelsel werd begroot. De PvdA'er Vermeend en met hem nog een aantal kamerleden, vond het antwoord van de minister uiterst onbevredigend. Aangezien er geen tijd meer was om de zaak nog eens uitvoerig te bespreken, besloot hij een verzoek in te dienen om de studiefinanciering tijdens een plenaire vergadering nader aan de orde te stellen. Hij zal zijn ver langens dan in moties vertalen, kondigde hij aan. De landelijke studentenvakbond is bijzonder teleurgesteld over de uitkomst van het mondelinge over leg tussen minister Deetman en de Tweede Kamercommissie. De stu dentenvakbond hoopt dat de Ka mer zelf nu initiatieven tot deze aanpassingen zal nemen. Als dit niet gebeurt vreest de landelijke studentenvakbond dat veel stu denten de komende maanden in grote financiële problemen komen. een reeel alternatief. Volgens Chin a Sen is Brunswijk zich bewust van zijn beperkingen. "Brunswijk is een jonge, onervaren man, die geen politieke aspiraties heeft. Dat geeft hij zelf ook toe. Als hij die as piraties wel had zouden we hem niet steunen, want ons gaat het er om de democratie te herstellen", aldus Chin a Sen. Het optreden van Chin a Sen in Washington, zonder dat andere personen in het verzet daarvan wisten, is slecht gevallen bij de Raad voor de Bevrijding van Suri name. Volgens woordvoerder Ro meo Hoost kwamen de berichten over de contacten van Chin a Sen met de rechtse organisaties in de VS "als een donderslag bij heldere samen met het voorplein als een grote regenvanger. Net als de kuipstoeltjes in de wachtlokalen beneden. Het regenwater dat zich hier verzameld heeft, vloeit niet netjes af naar regenputten en aansluitende buizen, maar zoekt zich een onvoorziene weg precies naar de plaatsen waar de reiziger een verdieping lager wil gaan zitten om op de trein te wachten. De Nederlandse Spoorwegen en de gemeente Amsterdam zit ten al maanden om de tafel om het eens te worden over wie voor wat verantwoordelijk is en over te nemen maatregelen. Intussen zijn er wel provisorische maatre gelen getroffen. Men heeft bij de hoofdingang een aantal gaten ge boord, waardoorheen overtollig regenwater kan worden afge voerd. En bij de grote pootcon- structies, die de stationshal dra gen, is het plaveisel openge maakt voor de aanleg van een verbeterde afwatering. Een afdoende en definitieve oplossing voor de wateroverlast kan volgens de NS-woordvoer- der pas worden verkregen, wan neer een warme periode met droog weer aanbreekt. Met ande re woorden: als het eindelijk eens lente wil worden. Van Thijn schenkt Amsterdammers gratis champagne AMSTERDAM (GPD) - Amster- dammers konden gistermiddag gratis het glas heffen. Aanleiding daarvoor was een mislukte wed denschap die burgemeester Ed van Thijn was aangegaan met 'Wedden dat'-presentatnee Sandra Reemer bij de opening van het nieuwe vijf sterren-Golden Tulip/Barbizon- center-hotel aan het Leidse Plein. Met behulp van een hijskraan moest de Amsterdamse burge meester een toren lege champag neglazen voor de deur van het ho tel vullen, een taak die hem door de hoteldirectie was toebedeeld. De stunt met de acht liter volle fles champagne mislukte na een wind vlaag, waarmee tevens Van Thijns weddenschap de mist inging. Als tegenprestatie mochten daarop voorbijgangers gratis een glas champagne heffen. Tbc-onderzoek Tilburg: twee gevallen van besmetting TILBURG (ANP) - Bij het groot scheepse tbc-onderzoek in Tilburg is reeds bij twee van de 8600 onder zochte discotheekgangers besmet ting geconstateerd. De GG&GD verwacht de komende dagen nog ongeveer honderd personen voor een nader onderzoek. De controle werd ingesteld nadat vorige maand bij een Tilburgse jongeman open tbc was ontdekt. De mantoux-test werd onder dis cotheekgangers gehouden, omdat bleek dat de besmette jongen gere geld alle vijf discotheken in de Til burgse binnenstad bezocht en daar reeds tien anderen had besmet. In de Tilburgse discotheek Old Fashion meldden zich afgelopen maandag 3.500 jongeren. Gister avond was de opkomst volgens de Midden-Brabantse GG&GD het grootst. In tegenstelling tot maan dag, met wachttijden tot anderhalf uur, verliep de doorstroming nu soepel. Negentien artsen werkten de controle af. Gewoonlijk reageert één procent van de onderzochten positief op de mantoux-prik. Hier na volgt dan een nader onderzoek om na te gaan in welke mate be smetting heeft plaatsgevonden. Munitie CALLANTSOOG (ANP) - Met de daverende explosie van een opge blazen granaat is gisteren een be gin gemaakt met het verwijderen van munitie van een deel van het strand van Callantsoog. De Explo sieven Opruimingsdienst uit Cu- lemborg heeft gisteren ongeveer 60 kleine patronen en een grote gra naat gevonden. De granaat was zo verroest, dat deze ter plaatse moest worden opgeblazen. Het schoon maken gaat 6 tot 8 weken duren. Tot schoonmaak is besloten, nadat de plaatselijke schooljeugd de af gelopen tijd vele honderden patro nen in een opgespoten deel van het strand bij Callantsoog had gevon den. De munitie is afkomstig uit de Tweede Wereldoorlog. hemel". Hoost verdenkt Chin a Sen en Jozefzoon ervan dat zij andere ver zetsleiders voor willen zijn in de contacten met Brunswijk. Ver scheidene leiders van het verzet gaan binnenkort naar Oost-Surina- me voor overleg met Brunswijk. Volgende week moet een bijeen komst worden gehouden in Lange- tabbetje of op Stoelmanseiland met de belangrijkste figuren uit het verzet. Daartoe zijn onder meer uitgenodigd Glenn Tjon a Kiet en Mohammed Nasrullah van de- Be- vrijdingsraad, Paul Somohardjo van de partij in ballingschap Pen- dawa Lima, André Haakmat van het Amsterdams Volksverzet, Chin a Sen en Jozefzoon. DEN HAAG (GPD) - De meeste gemeenten voelen niets voor het plan van minister De Graaf (sociale zaken) om het aantal sociaal rechercheurs, die controleren of er steunfraude wordt gepleegd, drastisch uit te brei den. De minister wil de gemeenten een vergoeding van 80.000 gulden per jaar betalen voor het aanstellen van één sociaal rechercheur op duizend uitkeringsgerechtigden. Telt een gemeente geen duizend uitkeringsgerechtigden, dan kan met kleinere gemeenten worden samengewerkt. Te zamen moeten zij dan tenminste vijfhonderd mensen herbergen die leven van een uitkering. Voor grote gemeenten kan de vergoedingsregeling leiden tot een verdrie voudiging van het aantal sociaal rechercheurs. De gemeenten zijn niet verplicht gebruik te maken van de regeling. Het kabinet verwacht met deze investering van 55 miljoen gulden uit eindelijk 110 miljoen gulden per jaar te besparen op ten onrechte gegeven sociale uitkeringen. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten wijst het plan af omdat men bang is voor een heksenjacht op de uitkeringsgerechtigden. Woord voerder J. Hoen van de VNG: "De uitbreiding van de sociale recherches wordt door de gemeenten als onnodig beschouwd. Als je praat over één op de duizend cliënten, dan gaat het er inderdaad op lijken dat het een heksenjacht gaat worden en dat willen we niet. Wij gaan er in eerste instantie vanuit dat onze cliënten bonafide zijn". Volgens de VNG-woordvoerder kan de minister het geld dat voor een sociaal rechercheur wordt uitbetaald, beter inzetten om andere zaken bij de dienst sociale zaken te bekostigen. "Bijvoorbeeld het uitvoeringsappa raat verbeteren. Dat kan ook indirecte fraudebestrijding betekenen". LEXMOND - Dierenvrienden zijn sinds enkele dagen bezig met het overzetten van uit hun winterslaap ontwaakte padden, kikkers en salamanders. De dieren trekken instinctief vanuit de poldersloten naar de uiter waarden langs de rivier de Lek om er te paren. Om te voorkomen dat ze bij het oversteken van de rivierdijk onder rijdende auto's terecht komenbrengen vrijwilligers de diertjes in emmers naar de overkant. (foto anfi

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3