'Stress zeker geen managerskwaal' Synode: geen lijst 'besmette' bedrijven Interview 'Optimisme is nodig om starheid te kunnen doorbreken' PAGINA 2 VRIJDAG 27 MAART 1987 DOORN (ANP) - De Hervormde synode heeft gisteren een voor stel afgewezen om een lijst op te stellen van Nederlandse bedrij ven die onvoldoende medewer king verlenen aan de uitoefe ning van economische druk op Zuid-Afrika. Wel sprak de synode zich uit voor krachtige druk op de orga nen van de kerk om selectief aan delen van „besmette" bedrijven te verkopen. Vorig jaar novem ber had de hervormde synode met ruime meerderheid hiertoe besloten. Inmiddels hebben de raad voor zending en het wereld- diakonaat hun aandelen Shell en Philips verkocht. Tegen De raad voor de predikants pensioenen is echter fel gekant tegen het afstoten van aandelen omdat de raad een eigen verant woordelijkheid heeft en „geen rekening heeft te houden met normen van maatschappelijke aanvaardbaarheid". Volgens de generale financiële raad van de Nederlandse hervormde kerk is een dergelijk besluit een „loos gebaar", waarmee de solidariteit met de christenen in Zuid-Afrika in hun strijd tegen de apartheid „op geen enkele wijze wordt ge steund". Het is de eerste keer sinds de Nederlandse Hervormde Kerk zich in 1973 met Zuid-Afrika be zig houdt, dat de synode een be leid afremt dat is gebaseerd op de gedachten van onder meer de Zuidafrikaanse Raad van Ker ken en de niet-blanke zusterker ken in Zuid-Afrika. Vorig jaar november sprak de synode uit "dat zij thans de tijd gekomen acht voor het stellen van tekens die duidelijk maken dat de kerk in al haar geledingen zelf consequenties wil verbinden aan de weigering van onderne mingen om voldoende afstand te nemen van de apartheid doordat zij in Zuid-Afrika blijven investe ren of daarmee handel drijven". De synode droeg toen de betrok ken instanties en organen in de kerk op zich over de consequen ties van dit besluit te beraden en zoveel mogelijk gezamenlijk maatregelen te nemen, waarover op deze maartvergadering gerap porteerd diende te worden. 'Afstraffing' Behoudende synodeleden voerden gisteren tijdens de dis cussies aan dat de Hervormde Kerk bezig is "haar roeping pro fetisch te spreken in te ruilen voor profaan machtsdenken" en dat "de kerk oproept tot een eco nomische oorlog tegen een land dat wil leven naar Gods Woord; in Zuid-Afrika zijn ook echte kinderen van God". G. Boer van het hervormd werelddiakonaat zei daarop: "In Zuid-Afrika mar telen christenen andere christe nen en schieten christenen jonge demonstranten in koelen bloede dood. Een zich christelijk noe mende overheid grijpt naar mid delen die omschreven kunnen worden met geweld en oorlog. Daar staat het christelijk getuige nis zelf op het spel". Na afloop van de stemming spraken de behoudenden van „een mooie afstraffing" voor het moderamen, terwijl medewer kers van de werkgroep Kairos (christenen tegen apartheid) zei den dat de hervormde synode de Zuidafrikaanse Raad van Ker ken als een baksteen heeft laten vallen. In eerste instantie had de syno de (met 31 stemmen voor) het be sluit van het moderamen aange nomen. Daar er aan die uitslag werd getwijfeld, vond een her stemming plaats, waarbij 22 sy nodeleden voor en 29 tegen het voorstel waren. Secretaris-gene raal dr. R. J. Mooi zei dat hierdoor een bijzonder ernstige situatie was ontstaan, waarbij de zorg vuldigheid van het synodebeleid in het geding was. Daarop schor ste praeses ds. H. Huting de ver gadering tot hedenochtend. De synode van de Neder landse Hervormde Kerk heeft gisteren ds. H. Huting uit Rot terdam herkozen als voorzitter. Ds. B. Wallet uit Utrecht werd herkozen als eerste assessor en ds. R.H. Kieskamp (Leerdam) werd tweede assessor. Tot nieuw lid van het moderamen (bestuur) werd donderdag gekozen ouder ling mevrouw M. Baldee-Hordijk (59) uit Stadskanaal. Zij volgt in het moderamen mevr. J. Salver- da-Lems op, die volgens rooster als lid van de hervormde synode is afgetreden. Huting kon worden herkozen omdat hij nog geen vier achter eenvolgende jaren de functie van voorzitter heeft vervuld. Omdat hij geen afgevaardigde is van een classicale vergadering heeft ds. Huting tijdens de vergaderingen van de synode alleen een advise rende stem. De synode koos in het breed moderamen (uitgebreid bestuur) zes nieuwe leden: de predikan ten A.J. Bijl (Meppel) en G. Bos (Urk), het nieuwe moderamenlid mevr. Baljee-Hordijk, ouderling mevr. A. Hoffius (Delft), ouder ling-kerkvoogd mevr. A.S. van Paassen (Amstelveen) en diaken W.A. Blaas (Tholen). De landelijke financiële ac tie Kerkbalans heeft blijkens de voorlopige cijfers over 1987 tot een lichte stijging van de in komsten in de Nederlandse Her vormde Kerk geleid. Op basis van de resultaten van 527 ge meenten (60 procent van de deel nemende hervormde gemeen ten) is er een toename van 2,02 procent. Vorig jaar bedroeg de stijging 1,51 procent. De centrale kerkeraad van de hervormde gemeente van Amsterdam zal zich binnenkort buigen over een voorstel het aantal predikantsplaatsen in vier jaar terug te brengen van 25 tot 15,5. Bezuinigen als gevolg van de vermindering van het aantal hervormden in Amster dam dwingen ertoe flink te snij den in de predikantsplaatsen. Gospelgroep in lutherse kerk. De Alphense gospelgroep 'His Revelation' werkt zondag 29 maart om 19.00 uur mee aan een dienst voor belangstellenden in de lutherse kerk aan de Hoog landse Kerkgracht in Leiden. Ds. A.H. Agetereek, baptisten predikant in Leiden, zal e Nederlandse Hervormde Kerk: Beroepen te De Meern: G. Hamoen te 's-Gravenzande; be roepen te Streefkerk: W. Arke- raats te Giesendam-Nederhar- dinxveld. Aangenomen naar Op en Neder-Andel: P. C. van Keu len, kandidaat te Houten; aange nomen naar Woerden: M. van Campen te Vlaardingen. Gereformeerde Kerken: Be noemd te Nieuwegein-Noord (pastoraat Sint-Antoniuszieken- huis): G. Los, emeritus predikant te Zwijndrecht-Groote Lindt, die deze benoeming heeft aangeno- Christelijke Gereformeerde Kerken: Beroepen te Amersfoort (artikel 6 K.O., als predikant met bijzondere opdracht, hoofd van de pastorale dienst van verpleeg- en rusthuis De Lichtenberg): T. Harder, aldaar, die dit beroep heeft aangenomen. Gereformeerde Gemeenten: Beroepen te Leerdam: J. Mijn- ders te Veenendaal; beroepen te Rotterdam-IJsselrnonde: J.- J. van Eckeveld te Zeist, die be dankt voor 's-Gravenzande. LEIDEN/NIJMEGEN De Leidse psycholoog Frans Marcelissen heeft een wel opmerkelijke conclusie ge trokken: werkstress is aller minst een managerskwaal, zegt hij in zijn onderzoek 'gangmakers van het stress- proces', waarop hij gisteren in Nijmegen promoveerde. Marcelissen deed dit onder zoek in samenwerking met de bedrijfsgezondheids dienst in oost-Gelderland. Juist werknemers in een voudige functies ondervin den de meest nadelige ge volgen van stress, stelt hij hierin. De eigen persoon lijkheid en de collegiale steun hebben meer invloed op het ontstaan van stress dan de eisen die de werkor ganisatie stelt. door Jan Westerlaken Frans Marcelissen over zijn bevin dingen: "Je verwacht, dat stress iets is van mensen die overal tus- sen zitten en tegen wie zowel van boven als van onder wordt getrapt. Wat bleek? De stress kwam vooral voor bfj allerlei lagere functies en zeker niet, zoals altijd werd be weerd, bij de hogere. In deze cate gorie was het lang niet zo sterk als ik had verwacht". De psycholoog keek in zijn onderzoek vooral naar de nadelige effecten op de gezond heid van langdurig werken onder stress. Vooral in het onderwijs is die werkstress heel hoog. Frans Mar- Volgens onderzoek lopen vooral werknemers in lagere functies risico's celissen spreekt zelfs van een alar merende situatie. Volgens hem zul len de problemen nog groter wor den als de vervangingsregeling bij ziekte - die inhoudt dat een leer kracht pas na de tweede dag dat hij ziek is mag worden vervangen - van kracht wordt. Bronnen Marcelissen vond duizend werk nemers in 22 bedrijven gedurende drie jaar bereid om een aantal vra genlijsten in te vullen en zich licha melijk te laten onderzoeken. Vra gen die onder meer betrekking hadden op de bronnen van de stress en wat daarop de lichamelij ke reacties waren. Dat leverde de conclusie op, dat het weerbaar ma ken van mensen en het scheppen van de mogelijkheden om moei lijkheden op te lossen, de beste preventie vormen tegen het ver schijnsel stress. Frans Marcelissen: "Vooral men sen wier gedrag wordt gekenmerkt door agressiviteit, jachtigheid en een sterke betrokkenheid bij het werk, lopen in eenvoudige functies een verhoogde kans op stresspro blemen: En zeker als een machine het werktempo bepaalt of wanneer er vele uren achtereen geconcen treerde aandacht is vereist, blijken die eigenschappen contra-produk- tief uit te werken. Dergelijke men sen zijn beter uit als ze zelf hun werktempo kunnen bepalen". Het viel de onderzoeker op, dat steun van de chef een positiever ef fect heeft dan steun van collega's onderling. "Die onderlinge steun van de collega's blykt minder te worden als de gezondheid van de werknemer terugloopt", zegt Mar celissen. "Naarmate de gezondheid achteruit ging, nam de stress toe. Hoe dat komt? Tja, daar kun je van alles bij verzinnen. Maar dat is gok ken. Het zou best wel eens kunnen zijn, dat de mensen niet zoveel met elkaar op hebben als iemand in problemen raakt. In elk geval is de behoefte om te helpen dan klei- Overigens werd ook vastgesteld, dat er in het verband tussen per soonlijkheid en werkproblemen vi cieuze cirkels voorkomen: de per soonlijkheid veroorzaakt werkpro blemen en de werkproblemen beïnvloeden de persoonlijkheid Hoofdpijn Mensen die last hebben van stress, blijken te lijden onder psy chosomatische zaken als hoofdpijn en andere lichamelijke pijnen. De onderzoeker vond geen merkbare veranderingen in de hoogte van de bloeddruk, het lichaamsgewicht of cholesterolgehalte in het bloed. Het Instituut voor Preventieve Ge neeskunde in Leiden hoopt bin nenkort antwoord op die vraag te kunnen geven. Dit rondt dan een onderzoek naar deze door stress veroorzaakte klachten af. De onderzoeker stelt, dat de werknemers in die lagere functies jeen mogelijkheid hebben om de moeilijkheden op te lossen. "Wan neer je ergens tegenaan kunt schoppen loop je misschien een paar dagen met hoofdpijn rond, maar dan ben je alles kwijt. In een hogere functie kun je de spanning veel gemakkelijker ontladen. Bij een lagere baan ligt dat anders. De gewone werknemer is hier een stuk afhankelijker. Er is te weinig aandacht voor zijn problemen". Stress, hoe gaan de mensen daar mee om? De. Leidse psycholoog: "Tamelijk constant. Je hebt twee soorten stress die je niet door el kaar mag gooien. Stress, die je, bij voorbeeld, hebt vóór het leveren van een sportprestatie en stress die optreedt als je de controle over een bepaalde situatie dreigt te verlie zen. Komen die twee tegelijk dan onstaan er grote moeilijkheden. In Zweden hebben onderzoekers aan getoond. dat dit soort patiënten - bij wie de stress in het weekeinde eveneens hoog bleef - een grotere kans op lichamelijke klachten heb ben". Ontspannen In het kader van het onderzoek van Marcelissen heeft men onge veer honderd mensen die mee werkten hele simpele ontspan ningsoefeningen geleerd. Als voor beeld nam de Leidse psycholoog een Amerikaans onderzoek. Hier uit kwam naar heel duidelijk naar voren, dat de stress was afgeno men als zij actief bezig waren ge weest. De oefeningetjes die Marce lissen de mensen liet doen, waren eenvoudig. Maar ze hielpen wel. "Er was", vertelt hij, "grotè belang stelling voor. Aanmerkelijk groter, dan ik ooit had durven verwach ten. Je kon ze overal en op elk ge wenst moment toepassen. Al zat je op de fiets, geen enkel punt. Ze wa ren louter gericht om problemen gemakkelijker aan te kunnen". Heeft de Leidse psycholoog ook onderzocht wat de gevolgen kun nen zijn als een werknemer lang durig onder stress moet werken? Marcelissen: "We hebben niet onderzocht of de gevolgen daarvan tot ernstige consequenties leiden. Wat we dus wel zijn nagegaan is of er sprake was van bloeddrukver hoging, hoofdpijn of een stijging van het cholesterolgehalte in het bloed. We hebben meer naar de psychische reacties gekeken, dan naar de ernstige. We weten niet of langdurig onder stress werken uit eindelijk tot een hartinfarct zou lei den". Marcelissen zegt, dat de uit komst van het onderzoek hem toch wel een paar dingen heeft geleerd. Dingen die in de praktijk - ook ^1 gaat het hier om een wetenschap pelijk onderzoek - kunnen worden gebruikt. Een organisatie moet, als zij in een bepaalde situatie wil in grijpen, rekening houden met de belangen van de werknemer. Oplossen De onderzoeker zegt er dit over: "De organisatie moet ervoor zor gen, dat mensen hun problemen kunnen oplossen. Natuurlijk, je kunt proberen de moeilijkheden te voorkomen, maar beter is, dat ze in staat zijn ze op te lossen. Wat wel kan is, datje voorkomt dat ze erger worden. Zoiets kun je bereiken door rekening met de mensen te houden als er veranderingen in de organisatie worden doorgevoerd. Je moet ze in staat stellen hun pro blemen op tè lossen". De Leidse oud-hoogleraar J. Bas- tiaans heeft ooit eens beweerd, dat stress kanker veröorzaakt. Hoe denkt Marcelissen daarover? De psycholoog: "Er zijn inder daad duidelijk aanwijzingen dat er verband tussen stress en kanker bestaat. Maar het zijn slechts aan wijzingen. Je mag hieruit niet de conclusie trekken, dat dit ook het geval is. Er is ooit een onderzoek gedaan naar de relatie stress en borstkanker bij vrouwen.Uit dat onderzoek bleek, dat bij vrouwen die onder stress leefden vaker een gezwel voorkwam in de borst. De interpretatie is moeilijk. Iemand kan stress en kanker krijgen. Maar de kanker hoeft dan nog geen ge volg van die stress te zijn". De gegevens van prof. Bastiaans noemt de Leidse psycholoog 'inte ressant'. "Niet meer dan dat", voegt hij er nadrukkelijk aan toe. "Er is geen enkele aanleiding om te beweren, dat mensen met stress kanker krijgen. En ook niet als de stress afneemt, dat de kans op kan ker daalt. Bij ernstige stress neemt de gevoeligheid voor lichamelijke klachten aanzienlijk toe. Ernstige stress kan een hartinfarct tot ge volg hebben. Die relatie is veel dui delijker aangetoond, dan de relatie ernstige stress en kanker". Scheidende ombudsman Rang: DEN HAAG (GPD) - Wie jarenlang bereid is op de deur te kloppen en zelden of nooit wordt binnengelaten, moet uit bijzonder hout gesneden zijn. Rang moet zich in een der gelijke positie wanen als hij de balans opmaakt van vijf jaar functioneren als Nationaal Ombudsman. Maar als we hem daarnaar vragen in zijn bureau aan het Haagse Stad houdersplantsoen, blijken we toch op een verkeerd spoor te zitten. Want het is maar de vraag wat je onder bereiken verstaat. Van de ruim 15.000 klagers die zich in al die jaren bij zijn bureau meld den, heeft hij er veel kunnen hel pen. Hij voorzag ze van informatie die ze elders niet kregen, gaf ant woord van de een of andere over heid waar ze al een jaar achteraan zaten en noem maar op. In dat soort zaken is heel veel gebeurd. Maar als je kijkt naar wat de poli tiek ermee gedaan heeft, dan is de opbrengst schraal te noemen. Iemand die veel klopt en altijd een dichte deur vindt, haakt af. Rang niet. Bij Rang gaat kloppen meestal gepaard met veel publici teit en dat verzacht voor een deel de pijn. Want de burgers weten dan dat hij bezig is en hij kan duidelijk maken waarmee hii bezig is. door Yvette Lichtenberg De publieke opinie mobiliseren is voor de Nationale Ombudsman van levensbelang. Politici zijn ge wend te werken met groepen die macht uitoefenen, maar niet met een meneer Rang die met een pro bleem komt. In zijn spel met de pu bliciteit heeft Rang in die vijf jaar dat hij deze voor Nederland nieu we baan heeft uitgeoefend, ge scoord. Dat is een ding dat zeker is. Rang gaat per 1 april om gezond heidsredenen weg. Wat er precies aan schort, houdt hij voor zich. Hij had nog graag één periode - de om budsman wordt voor zeven jaar be noemd - erbij gedaan. In de zin van eerst zaaien, dan oogsten. Want aan actief onderzoek is hij naar zijn ei gen zeggen te weinig toe gekomen. Wie echter denkt een gefrustreerde man achter zijn bureau aan te tref fen heeft het mis. Onvermoeibaar betoogt hij: „Als je niet gelooft in zo'n klus, moetje het absoluut niet doen. Maar ik geloof er heilig in. Omdat het a nodig is en b, omdat het werkt. Voor mij is het steeds maar weer herhalen de spreek woordelijke druppel die uiteinde lijk toch een gaatje in een steen- maakt". Zou Rang niet meer bevoegdhe den willen, zodat hij eens wat zou kunnen afdwingen en niet altijd maar weer alles hoeft te herhalen en beargumenteren? „Je kunt je afvragen of uitspra ken van de Ombudsman afdwing baar moeten zijn. Bijvoorbeeld in de zin van een vonnis. Dan zeg ik nee. Het moet in de overlegsfeer blijven. De Ombudsman geeft een waardeoordeel dat verband houdt met de burger eri dan gaat het om het vertrouwen dat je over en weer moet hebben. Als je geen afdwing bare middelen hebt, moet je het hebben van de kracht van je argu menten, van je overtuiging. Het hangt dus. in hoge mate van de per soon van de Ombudsman af of er iets van z'n werk terechtkomt. Je wordt er bijna verlegen van als je ziet welke eisen er gesteld worden aan de functie". Wat het in Nederland zo moeilijk maakt volgens Rang, is de onge looflijk starre bureaucratie die we hebben. „We hebben om een aantal redenen een hele ingewikkelde sa- menleving. Een klein landje met enorme milieuproblemen, grote problemen om het beheersbaar te houden. Daarnaast wil iedereen nog zijn eigen plaats onder de zon en moet iedereen tot achter de komma krijgen waar hij recht op heeft. Dat leidt tot moeilijke uit voering en als zo'n systeem een keer bestaat, woekert het maar voort". Rang moest in het begin hele maal alleen zijn weg vinden. Het is hem achteraf gezien niet tegenge vallen. Hij zegt veel steun gehad te hebben aan ombudslieden uit an dere landen. Vooral in de Scandi navische landen is het instituut ombudsman (de benaming is afge leid van het Deense woord) al jaren bekend en Rang heeft zich vooral het eerste jaar vele malen over de grens begeven om raad te vragen. „Hier in Nederland kan ik altijd terecht, bijvoorbeeld bij de heer Pesschar van de Rekenkamer of bij de heer Scholten van de Raad van State. Maar als het erop aan komt zeggen ze: het uiteindelijke advies moetje zelf schrijven. In het buitenland zitten mensen die al ja ren met dat bijltje hakken en daar heb je Gan veel steun aan". Dat op timisme houdt je op de been, zegt Rang, want optimisme in deze baan, die naar zijn zeggen licha- meljk en emotioneel veel van een mens vergt, is bitter hard nodig. Optimisme om taai te kunnen vol harden. „Als je als voorbeeld het feit neemt dat een overheid op een hele rare manier brieven met vragen van burgers beantwoordt. De auto riteiten beargumenteren niet waar om ze iets doen. Ze stellen in een brief het criterium dat in de wet staat. Zo'n antwoord krijg je soms na een jaar. En aan dat antwoord heb je dus helemaal niets. Zoiets is een systeem geworden. Het kost ja ren om die denkwijze te verande- Die overheid moet volgens Rang weer een gezicht krijgen, moet aan spreekbaar zijn en zich niet onfat soenlijk opstellen. Rang zegt het allemaal recht op de man af. Rang zoekt zoals gezegd altijd de openheid, want die heeft hij hard nodig in zijn werk. Soms breekt hem dat op, want recht op de man af gaan wordt hem door vooral po litici lang niet altijd in dank afge nomen. In Nederland kunnen ka merleden volgens Rang dan ook een totale openheid nog lang niet aan. Diezelfde kamerleden benoe men overigens wel Rangs opvol ger. „Ik hoop dat ik iets van mijn be leid in hem terugvind en dat hij of zij niet totaal het roer omgooit. Dat is niet goed voor ons bureau, waar we toch allerlei ideeën hebben ont wikkeld. Dat is ook niet goed voor de burger die zo langzamerhand ongeveer een idee heeft gekregen waar de Ombudsman voor is en waar hij warm voor loopt". De Nationale Ombudsman dr. J.F. Rang. (fotoANPi

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2