Q Emancipatieverhaal in thrillerverpakking Overlevingsdrama in Korea Steeds weer een ander leven Flinke dosis humor Iuiiimhiiué VRIJDAG 27 MAART 1987 PAGINA 21 BIOSCOPEN 'Iris'; regie: Mady Saks; Monique van de Ven en John Kraaykamp sr.; theaters: Lido, Leiden en Euro, Alphen. 'Ademloos' was vier jaar gelden een beloftevol speelfilmdebuut van. Mady Saks en met 'Iris' be wijst deze regisseuse behoorlijk te zijn gegroeid. Ze biedt een bijna onberispelijke speelfilm die niet stijf staat van pretenties, wel iets te zeggen heeft en ruimschoots on derhoudend is. Net als in 'Adem loos' wordt ook ip 'Iris' de hoofdrol gespeeld door Monique van de Ven. Een actrice die niet genoeg geprezen kan worden voor haar vermogen om met, voor het oog, bijna achteloos gemak haar crea ties een natuurlijke vanzelfspre kendheid mee te geven. Ze is deze keer een veearts die zich zelfstandig wil vestigen in een dorpje. Voor vrouwen wordt in het dorp echter weinig respect opge bracht. Een van de dorpsbewoners is John Kraaykamp als de door een auto-ongeval invalide geraakte he- reboer Versteeg. Die narrige, des potische man schijnt vanuit zijn rolstoel de hele gemeenschap te bestieren. Het loopt tussen hen beiden uit op een met wederzijdse taaiheid uitgevochten krachtme ting, waarbij Iris nog het nadeel heeft dat ze zich verre van ge steund kan voelen door Paul. haar vriend in de grote stad. Mady Saks biedt een emancipatie- verhaal waar we allemaal iets van moeten opsteken. Het verhaal is meeslepend en geraffineerd en er wordt een thrillerachtig kader ge schapen waarbinnen het publiek denkt te weten waar het op uit gaat draaien. De finale is echter heel on verwacht en eigenlijk ook (achteraf beredeneerd) volstrekt logisch. Eigenlijk bevat Iris maar een ele ment dat minder handig is uitge werkt en dat betreft het personage van Frank, de vriend uit de stad. Roger van Hooi speelt die pedante aap zo onuitstaanbaar dat je moei lijk begrijpt waarom Monique deze zak niet veel eerder met de vuilnis man heeft meegegeven. De daar mee gewekte irritatie keert zich een tijdje tegen de film, wat even wel bij de slotbeelden gelukkig lang en breed is bijgetrokken. De alleronhandigste zet in deze pro- duktie is de keuze van de affichefo to: Monique kust kalfje. Het is dat ik de film gezien heb en hem wel degelijk kon waarderen, maar an ders wist ik het zeker: daar hoef ik dus niet naartoe! PIETER VAN LIEROP i de Ven en John Kraaykamp senior te zien de nieuwe film van Mady Saks,Iris 'Field of honor'; regie: Hans Scheepma ker; hoofdrollen: Everett McGill, Ron Brandsteder, Frank Schaafsma en Guus van der Made; theater: Trianon, Leiden. De senarioschrijver van 'Field of honor', Henk Bos, heeft getracht een realistisch beeld te geven van de oorlog in Korea. Allereerst om dat hijzelf oud-Koreastrijder is en verder als reactie op al die 'helden films vol valse heroiek en verdacht patriottisme'. Na het bekijken van de film heb je echter toch het idee weer naar zo'n heldenfilm gekeken te hebben. 'Field of honor' gaat over de oor log in Korea, begin vijftiger jaren. Een bataljon Nederlandse soldaten doet onder de vlag van de Verenig de Naties gedurende ruim een jaar mee aan deze strijd. Everett McGill is seargant De Koning, een doorge winterde veteraan die niet beter weet dan dat er oorlog is. Samen met een paar ander Nederlandse soldaten (onder anderen Ron Brandsteder en Frank Schaafsma) probeert hij zich staande te hou den. De film zit vol met harde scènes. Vooral veel verkrachtingen en bloederige slachtpartijen. De vraag die onmiddellijk rijst na het zien van de film is: wat bedoelt Henk Bos nu met dat weergeven van de realiteit? Dat oorlog erg is weet ie dereen en na het zien 'Field of ho nor' weetje dat nog steeds. Dat het in tijden van oorlog gebruikelijk is om vrouwen te verkrachten blijft onbegrijpelijk, en zo zijn er meer dingen. De Koning raakt halverwege de film ernstig gewond en heel man moedig gaat hij in zijn eigen been zitten snijden. Een fluitje van een cent, zo lijkt het. Na verschillende andere ontberingen komt hij weer terug bij de overgebleven Neder landse soldaten. Ze hadden hem al dood gewaand. Een van de solda ten komt op hem af en zegt iets in de trant van 'nou, over een paar da gen ben je weer van de partij hè. McGill glimlacht als antwoord waar je als kijker uit op mag ma ken dat hij inderdaad blij is weer mee te kunnen doen met de rest. Zijn mentaliteit lijkt totaal niet ver anderd. De conclusie mag duidelijk zijn. 'Field of honor' is gewoon een oor logsfilm met veel geweld en heeft verder niets te zeggen. ERNA STRAATSMA Anton Glanzelius speelt de hoofdrol 'My life as a 'My life as a dog'; regie: Lasse Halls- tröm; hoofdrollen: Anton Glanzelius en Anki Lindén; theater: kijkhuis, Leiden. Üit een onverwachte hoek is een onverwacht aardige film tot ons ge komen Wat zich laat aanzien als een tweede 'Pippi Langkous' of 'Ronja de roversdochter', blijkt een even liefdevolle als humoristische kijk op de kinderwereld te zijn. In het Zweden van de vijftiger ja ren leidt de twaalfjarige Ingemar Johansson een niet zo makkelijk leventje bij zijn bedlegerige moe der en oudere broer. Ingemar houdt veel van zijn moeder, maar zij ligt altijd te lezen en heeft daar door geen aandacht voor hem. Haar ziekte en woedeuitbarstingen maken het noodzakelijk dat de twee zoons bij familie worden on dergebracht. Ingemar moet nu ook van zijn hond Sicka scheiden. Het leven in het dorpje waar hij komt te wonen draait om een glas fabriek en voetbal. De bewoners vindt Ingemar een verzameling gekken. Een oude zieke man moet hij steeds voorlezen uit een catalo gus van damesondergoed, een buurman zit in weer en wind op het dak van zijn huis te timmeren, en een ander maakt voor de kinde ren ruimteschip. Er gaat heel wat in het jongetje om als hij de wereld der volwassenen zo bekijkt. Maar ook voor leeftijdsgenootjes heeft hij oog. Wanneer zijn moeder gestorven is wil Ingemar zijn hond over laten komen, maar die blijkt al lang dood te zijn. De harde werkelijk heid kan hij uitsluitend de baas worden door steeds allerlei curieu ze gebeurtenissen te vertellen. Dat was vroeger ook al de enige manier om de aandacht van zijn moeder te trekken. Het verhaal dat steeds te rugkeert is de tragische gebeurte nis van het Lajka, dat 50 dagen in een Spoetnik om de aarde heeft ge draaid en gestorven is door gebrek aan eten. Een gevoel van eenzaamheid, ge paard met een flinke dosis zwarte humor bepaalt de sfeer van deze lieve, leuke film. LEONARD ENGEL Gelukkig worden er, al is het mondjesmaat, wel eens films ge maakt waarin ouderen de hoofd rollen hebben. 'Between friends' van Lou Antonio is er zo een. Eli zabeth Taylor en Carol Burnett mogen vrouwen spelen van hun eigen leeftijd en met hun eigen leeftijdsproblemen en ze doen dat met speels gemak. Van Ve- stron Video. Nog een film met twee vrou wen: 'The last winter' van Riki Shelach. In deze Israëlische film herkennen Kathleen Qiunlan en Yona Elian dezelfde krijgsgevan gene in de Yom Kippoer-oorlog als hun man. De gemeenschap pelijke hoop en vrbes bindt beide vrouwen en ze raken bevriend. Centrale vraag: wie krijgt haar man terug? Van RCA. Esselte CIC heeft 'The Assisi underground' van Alexander Ramati uitgebracht. Ben Cross is een pater die kans ziet om joden uit handen van Italianen te hou den en ook nog Assisi voor ver woesting te behoeden. Cross is goed als devote, onverzettelijke pater en de scherpe stem van Ja mes Mason snijdt weer, als altijd, door merg en been. De door Richard Pryor gere gisseerde film 'Jo Jo Dancer' is eigenlijk een soort autobiografie. Pryor speelt een dubbelrol. Hij is de komiek Jo Jo Dancer en te vens diens alter ego. Filmisch is het vernuftig gebeurd, maar het tempo ligt te traag. In de film wordt met regelmaat gewezen op het tempo dat een entertainer no dig heeft. Hetzelfde geldt voor een regisseur en dat is Pryor ver geten. Van RCA. 'Quicksilver' is een film over jeugd en jongeren. Hoofdper soon is Kevin Bacon die als yup pie aan de grond raakt en de kost gaat verdienen als lid van een boodschappendienst in New York. Van RCA. PETER DE ZWAAN De films waarin de Ameri kaanse acteur Everett McGill belangrijke rollen speelt, rol lebollen de laatste weken over elkaar de Nederlandse bioscopen in. Naast en onder regie van Clint Eastwood is Everett te zien in 'Heartbreak Ridge', hij speelt de rol van dominee-weerwolf in Stephen Kings 'Silver Bullet' en in hij is te zien in Hans Scheepma kers oorlogsdrama 'Field of Honor'. McGill was eerder te zien in films als 'Quest for Fire', 'Dune' en 'Bru- baker'. Voor zijn spel in die laatste film werd hij door producent en scenarioschrijver Henk Bos aange wezen als dé man die de hoofdrol in het Korea-drama moest spelen. Tekenend voor deze acteur is dat hij na het lezen van het script van 'Field of Honor' akkoord ging met een honorarium dat op Nederland se maatstaven was geënt. Een be drag dat vele tienduizenden dollars lager lag dan dat waarvoor McGill normaal gesproken zijn acteerpres taties 'verkoopt'. Los Angeles McGill woonde en werkte jaren lang in New York maar is sinds kort richting Arizona getrokken, dichter bij Los Angeles als de ba kermat van de Amerikaanse cine ma. Als kind werd hij op school niet geaccepteerd vanwege zijn ar me afkomst. Hij bouwde al vroeg zijn eigen onafhankelijke wereldje op en dat is uitgelopen tot acteren. McGill: "Acteren is me niet zo maar aan komen waaien. Veel van mijn collega's hebben zich als kind met toneelspelen tussen de schuif deuren beziggehouden, dat is bij mij nooit het geval geweest. Ik moet het vooral hebben van mijn concentratie. Ik denk altijd als re gisseur, bekijk mezelf vanuit de stoel van de cineast en vraag me af' hoe een scène zich zou moeten af spelen. Moeilijk is dat wel, want de De Amerikaanse acteur Everett McGill heeft dit jaar veel Clint is hij te zien in 'Heartbreak Ridge' j£' ~^f Nederlandse Korea-strijder de hoofdrol. Naast 'Field of honor' heeft hij als regisseur heeft heel eigen ideeën over zijn film. Als acteur moet je steeds weer even zo'n rol neerzet ten, stukje bij beetje een karakter invullen en wachten op de set tot alles op zijn plaats staat. Dan pas kun je uit de voeten en dat vereist van mij een hele berg concentra tie". Het acteren heeft McGill zich voor een groot deel zelf aangeleerd. De omstandigheden waaronder hij zijn vak moet uitoefenen maken het werk moeilijk. Urenlang opma ken en lange wachttijden voor de opnamen. "Op de een of andere manier word ik altijd gevraagd de rol te spelen van iemand die er de hele film smerig uitziet, of zoals in 'Field of Honor' gewond is. Alleen bij Clint Eastwood kreeg ik een rol waarvoor ik strak in het uniform Europese en Amerikaanse regis seurs verschillen nogal in hun werkwijze, meent McGill. In Euro pa bestaat er volgens hem nog echt liefde voor de -.film, in Amerika draait alles om het geld. "De com petitie in Amerika is moordend en de greep van de producenten op de films is veel te groot. Die Ameri kaanse producenten zijn meesters in het liegen en bedriegen. Ze belo ven je van alles buiten je contract om, maar uiteindelijk blijken ze opeens alles te zijn vergeten. Je kan dan ruzie gaan maken op de set, maar je weet dat er heel wat mensen staan te wachten die voor hun werk weer afhankelijk zijn van jouw optreden. Filmen in Europa heeft iets familie-achtigs, iedereen werkt voor hetzelfde doel. Zonder moeite gaat men dag en nacht door". Legende Toch heeft McGill een tijdlang in die Amerikaanse maalstroom mee gedraaid. Bijvoorbeeld in 'Heart break Ridge' die voor een groot deel is opgehangen aan Clint East wood. "Met Eastwood dacht ik echt aan een grote produktie te kunnen meewerken. Veel geld, veel tijd, meer dan in andere films de kans krijgen om door een heel groot publiek gezien te worden. Maar achteraf heb ik er niets aan overgehouden. Eastwood is een le gende en dan is het heel moeilijke een karakter tegenover hem te zet ten. Overigens is Clint een heel speciale regisseur, met een heel apart gevoel voor acteurs. Hij geeft je de ruimte om te improviseren. De camera laat hij gewoon draaien en dan hoor je zoiets als: begin maar als je zin hebt. Een ideale ma nier van werken". Het opwindende van acteren vindt Everett McGill, is het steeds weer neerzetten van andere karak ters. 'Tets dat lijkt op steeds weer een ander leven. Daardoor leer je ook je eigen bestaan beter te aan vaarden. Pijn én tegenslagen ac cepteren. Voor mij is het vaak ook een goede uitlaatklep voor mijn emoties. Ik ben een echte karakter- speler en heb niet echt een gestroomlijnd uiterlijk. Maar eigen lijk ben ik wel blij dat niemand echt iets speciaals in me ziet. Publiciteit is niet iets waar McGill dol op is en de glamour en glitter van Hollywood mijdt hij he lemaal. Het schrijven van toneel stukken en filmscripts ziet de Amerikaanse acteur als een wens voor de toekomst. "Misschien kom ik nog wel eens aan de bak om een film te regisse ren naar een eigen verhaal en met mezelf het liefst in de hoofdrol. Sa men met wat vrienden werk ik nu ook aan een eigen project, maar het is heel moeilijk om zoiets van de grond te krijgen". HEIN KROPMAN (OP)NIEUW 'Iris' - Lido, Leiden en Euro, Alphen 'Field of honour' - Trianon, Leiden 'Attack force' - City. Katwijk 'Evil dead' - City, Katwijk BLIJVERS 'No mercy' - Jeroen Krabbé als en gerd in politiefilm, Luxor, Leiden en Euro, Alphen ïslepend melodra- missiewerk - Greenway, lywood-komedie Greenway, Voorschoten 'A room with a view' - liefde en romantiek in sfeervolle film, Lido, Leiden 'Blonde Dolly' - verhaal over een Haagse prostituee - City, Katwijk, Eu ro, Alphen en Lido, Noordwijk 'De aanslag' - een langdradige versie van Mulisch' boek, Greenway, Voor schoten 'Ruthless people' - Bette Midler in uit bundige komedie, Lido, Noordwijk 'Dutch Treat' - meidengroep Dolly Dots in vermeende komedie, Trianon, Leiden en Euro, Alphen 'Crocodile Dundee' - Australische woudloper verbaast zich in New York, Lido, Leiden 'Speurneuzen' - Sherlock Holmes op muizenniveau in Disney-film, Luxor. Leiden en Euro, Alphen 'Flodder' - a-sociale familie belandt bij wijze van experiment in een kou- we kakbuurt, Lido, Leiden, Euro, Al phen en City, Katwijk 'Thomas en senior' - Greenway, Voor schoten 'Circus op stelten' - City, Katwijk 'Assepoester' - Greenway, Voorscho ten en Euro, Alphen SEKSFILMS 'Matinee idol' - Rex, Leiden NACHTFILMS 'Beverly Hills exposed' - Rex, Leiden. 'Iris' - Euro, Alphen 'Gevoelige snaren' - Euro, Alphen 'Blonde Dolly' - Euro, Alphen. 'Grillige erotische zaken', Euro, AI- DEN HAAG 'Blonde Dolly' - Babyion (471656), 16 'Peggv Sue got married' - Asta (463500) al. 'Children of a lesser God' - Babylon, al. 'Crocodile Dundee' - Asta, al. 'The Fly' - Babylon, (471656), 16 jr. 'The fourth protocol' - Asta. 16 jr. 'Color of Money' - Cineac, Metropole, al. 'No mercy' - Cineac (630637), 12 jr. 'Iris' - Euro (667066), Metropole, al. 'Flodder' - Odeon (462400), al. A room with a view' - Metropole. 16 'De Aanslag' - Metropole (456756). al. 'Round midnight' - Metropole. al. Don Giovanni' - Metropole, 16 jr Field of honour' - Cineac (630637), 12 jr. 'Back to school' - Odeon (462400), al 'Heartbreak Ridge' - Odeon, al. 'Night of the creeps' - Odeon, 16 jr. 'Girl friends' - Le Paris (656402), 18 jr. Dixie Ray' - Le Paris. 18 jr. 'Night dreams' - Le Paris, 18 jr. AMSTERDAM 'The fourth protocol' - Bellevue Cine rama (234876), 16 jr. 'Peggy Sue got married' - Alfa (278806), al. 'Betty Blue' - Alfa, 16 jr. 'A room with a view' - Alhambra (233192), al 'Color of Money' - City (234579), Tu- schinski, al. The Flv' - Cinerama (234876/266227), 16 jr. 'Blonde Dolly' - Alfa, 16 jr. 'Crocodile Dundee' - Alfa, al. 'The color purple' - Calypso, (234876) al. 'Children of a lesser God' - Calypso, al. 'Girls for sale' - Parisien (246549), 18 'Storia d'amore - Cinecenter, 16 jr. 'Heartbreak Ridge' - Cineac, 12 jr. 'Clockwise' - City (234579), al. 'Back to school' - City, al. 'Fellini's Casanova' - Kriterion (231708). 16 jr. Round Midnight' - Kriterion, Alham bra, al. 'Down by law' - The Movies (245790), 16 jr. 'Vroeger is dood' - The Movies, 16 jr. 'She's gotta have it' - The Movies, 16 jr. 'A room with a view' - Tuschinski (262633), 16 jr. 'Flodder' - Tuschinski, al. 'De Aanslag' - Tuschinski, al. 'Iris' - Tuschinski, 12 jr. 'The Mission' - Tuschinski, al. 'Children of a lesser God' - Cinema, al. 'La Traviata' - Cinema (151243), al. 'Mona Lisa' - City, 16 jr. 'Field of honour' - City, 12 jr. 'No mercy' - Cinema, City, 12 jr. 'Caravaggio' - De Uitkijk (237460), 16 jr. 'Desert bloom' - Cinecenter, al. 'Night of the creeps' - City, 16 jr. 'The color of money' - Tuschinski, al. 'La femme de ma vie' - Cinecenter, 16 TELEVISIE 'Svengali' is een van de vele verfilmingen van het boek 'Tril by' van George Du Maurier. Jo die Foster is een jong zangtalent dat onder de hoede wordt geno men van een oude, in de verge telheid geraakte muzikant. Van avond te zien op Nederland 2 (23.35 uur). Een oudje van Vincente Minel- li is zaterdag op BRT 1. Het sim pele liefdesverhaal van een kan toormeisje en een soldaat in 'The clock'. Judy Garland is het kan toormeisje, Robert Walker de soldaat (16.00 uur). De tweede film in een reeks van de VPRO over de Nieuwe Britse Cinema is 'Another time, another place'. Drie Italiaanse krijgsgevangenen komen terecht in een klein dorpje in Schotland (Nederland 2; 23.15 uur). Een an dere aardige film op zaterdag avond is 'Professione: reporter'. Een tv-reporter krijgt door Het overlijden van iemand de kans om met diens identiteit een nieuw leven te beginnen. Hoofd rollen Jack Nicholson en Maria Schneider (BBC 2; 23.30 uur). 'The girl in the picture' is de laatste aflevering uit de VPRP- reeks over de Nieuwe Britse Ci nema. Drie hedendaagse jonge ren en hun relatieproblemen staan hierin centraal (Nederland 2; 22.55 uur). Maandag is Bill Cosby te zien in 'Uptown Saturday night' (BBC 2; 19.00 uur). Een wat slap pe klucht over twee vrienden (Bill Cosby en Sidney Poitier) die in de onderwereld verzeild raken. Dezelfde avond op BBC 1 (23.10 uur) 'The survivors'. Twee mannen verliezen hun baan en komen er daarna achter dat hun levens met elkaar verstrengeld zijn. De BRT (2) vertoont woens dagavond een oude western: 'Dodge city'. Tegen het stelletje tuig dat Dodge City teistert, na dat het dorpje in 1866 is ontslo ten door de spoorweg, moet op getreden worden. In de hoofdrol len: Erroll Flynn en Olivia de Ha- villand (20.20 uur). FILMHUIZEN De zangeres Madonna speelt zichzelf in 'Desperately seeking Susan'. Rosanna Arquette is het meisje dat met haar wordt ver ward. Leuke komedie van Susan Seidelman die tot en met zondag te zien is in het Filmhuis LVC (21.15 uur). Het thema van de films die deze week in het LVC draaien is 'New York'. 'The way it is' van Eric Mitchell gaat over een groep Newyorkse acteurs die bezig zijn met het instuderen van het stuk 'Orpheus' van Jean Coc- teau. Dan wordt het vermoorde lichaam van de hoofdrolspeel ster Eurydice gevonden. Bij haar begrafenis proberen collega's het mysterie van haar dood te ontra felen. Woensdag in het LVC, aan vang 20.00 en 22.15 uur. In de kapelzaal van K&O wordt dinsdag 'Dressed to kill' vertoond. Een thriller van regis seur Brian de Palma over een psychopatische moordenaar die twee vrouwen besluipt (20.15 uur). In de LAK-cinema zijn dinsdag twee films: 'Les Carabi- niers' (20.00 uur) en 'Jules et Jim' (22.00 uur). In 'Death of a salesman' is Dustin Hoffman een oude han delsreiziger die in zijn laatste le vensdagen alle hoop vestigt op beide zoons Biff en Happy. Tot en met woensdag in het Kijkhuis (21.45 uur). 'A passage to India' geeft een beeld van het koloniale India via de lotgevallen van een jonge vrouw die het land wil le ren kennen en daardoor in moei lijkheden komt. Tot en met zon dag in het Kijkhuis (20.00 uur). Jack Lemmon en Marcello Ma- stroianni spelen de hoofdrollen in het vrolijke 'Macaroni' van Et- tore Scola. Maandag om 20.00 en 21.15 in het Kijkhuis. Voorts in het kijkhuis 'Falling in love' met Meryl Streep en Robert de Niro. Twee getrouwde mensen wor den verliefd op elkaar en dat gèeft uiteraard de nodige proble men (dinsdag; 20.00 en 22.15 uur). Woensdag (20.00 uur) 'No- vecento 1900' (deel 2), over de ge schiedenis van wereldoorlog twee in Italië.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 21