5^J 'Het enige verschil is Cruijff De terugkeer van Mart van der Plas Grieken lyrisch Haagse 'fan' hoort acht maanden eisen 'Ik heb weer zelfvertrouwen^ Ajax en PSY volgens Rijkaard aan elkaar gewaagd WERKMEI PLEZIER ZIJL LGB-D.Z.V. Lévitan na vertrek als Tourbaas' in opspraak VRIJDAG 27 MAART 1987 SPORT PAGINA 17 KATWIJK - 'De terugkeer van Mart van der Plas'. Het klinkt als de titel van een jongensboek en kan ook de lading van een televi sieserie voor de jeugd dekken. In werkelijkheid betreft het de 'we deropstanding' van een Katwijkse spits, die jaar-in-jaar-uit de schrik was van elke vijandelijke verdedi ging in het algemeen en de keeper in het bijzonder. Mart van der Plas vestigde in die jaren de aandacht op zich van me nig betaald voetbalclub, die ge charmeerd was van zijn manier van spelen. Maar de interesse werd vooral gewekt door het gemak waarmee hij doelverdedigers pas seerde. Dat gebeurde soms met een verwoestende uithaal, ook wel met een flitsende kopbal, maar als het enigszins kon ging hij het rechtstreekse duel met de keeper aan: een beweging maken met de heupen, wachten tot zijn opponent was gevallen om hem vervolgens met een subtiel 'stiftballetje' tot fi gurant de degraderen. Zaalvoetbal op het veld als specialiteit. Zo ging het seizoenen lang door, totdat afgelopen winter de sleet er plotseling in kwam. Door een com binatie van factoren belandde hij in het tweede elftal. Van der Plas trouwde in die periode, verhuisde dientengevolge en kon door een avondstudie niet altijd trainen. Daar kwam nog bij dat Quick Boys op dat moment juist voluit begon te draaien en zonder de vroeger zo gevreesde schutter als voornaam ste concurrent van NSW de twee de helft van de competitie in ging. "Het zelfvertrouwen was weg", kijkt de 25-jarige aanvaller terug op die voor hem zo moeilijke win terperiode. "Ik wilde wel, maar door allerlei omstandigheden was ik er met m'n kop niet bij. Ik schopte geen deuk in een pakkie boter. Grandioos dat de de ploeg toen punten begon te pakken, maar dat was natuurlijk wel in mijn nadeel. Ik heb me positief op gesteld, dat heeft de mensen mis schien wel verbaasd. Zonder pro blemen te maken heb ik lekker in het tweede gespeeld. Het was een geluk dat ik alleen op mezelf kwaad kon zijn. Ik kon niemand iets verwijten. Ik moest de schuld helemaal bij mezelf zoeken". Dat deed de stevige, vooral om zijn schutterskwaliteten geliefde Van der Plas dan ook. Nadat de wittebroodsweken achter de rug ATHENE '(GPD) - De Griekse middagkranten waren gisteren lyrisch in hun beschrijvingen van het 'epos' in de Kuip, waar bij Griekenland zijn eerste punt behaalde op Nederlandse bodem en tevens het eerste doelpunt alhier uit de geschie denis scoorde. „Ze verdronken hen in hun grachten", „Ze plukten de tulpen", „Veertien kerels" (inclusief de trainer), „Scorer de kleine, redder de lange", „Vliegende Grieken" (naar analogie van Vliegende Hollander), zo luiden enkele koppen boven de verslagen in de Griekse middagkranten. Ochtendkranten kwamen niet uit, omdat het woensdag een nationale feestdag was, in dub bele zin. „Zestigduizend Nederlan ders brachten een staande ova tie voor de Grieken", meldt de Apogevmatini. „Miljoenen ver dienende spelers zoals Gullit en Van Basten zagen met ver bazing hun kleine tegenstan ders, die ze zo vaak voor vliegen hadden aangezien. En ook met ontzag, want ze waren niet voorbereid op zoveel pa thos, zoveel stoerheid, zoveel slimheid...", schrijft de Mesim- Van de Nederlanders wordt gezegd dat Gullit en Van Bas ten („uitgeschakeld" door Ma- nolas) hun 'miljarden' (drach men) woensdag niet waar maakten, terwijl volgens de Ethnos Michels naar een ande re doelman moet zoekten. Van 't Schip krijgt de meeste lof. Het succes van de Grieken, al dus de Eleftherotypia, is zeker geen gevolg van de slechte prestaties van de Nederlanders, maar van hun eigen goedé spel. „We zijn niet langer het arme neefje van het Europese voet bal", aldus de Ethnos, die van mening is dat dit gelijkspel „de poorten van Europa voor het Griekse elftal opent". Enkele kranten ten slotte be kritiseren „anti-Griekse opmer kingen" die Ling en René van de Kerkhof, die een tijdlang in Griekenland hebben gespeeld, voor de Nederlandse televisie zouden hebben gemaakt. Ook kritiek kreeg Thijs Libregts (nu trainer van Paok), die de Griek se spelers „blinde ratten" zou hebben genoemd, terwijl ze woensdag „katten" bleken, met een uitstekend gezichtsvermo gen. waren en de nieuwe maisonette met behulp van enkele ploegmaten 'woonklaar' was gemaakt, keerde hij terug in het eerste. Met succes, want de oefenwedstrijden met de hoofdmacht maakten trainer Hans van der Zee duidelijk dat zijn pupil op de weg terug was en beloonde diens inzet met invalbeurten tegen Oostkapelle en ARC. Waarna hij, dat kon bijna niet uitblijven, vorige week tegen RCL weer in de basis stond. door Fred Segaar Of zijn optreden in het eerste elf tal van blijvende aard is, is nog niet duidelijk. Van der Zee laat zich po sitief uit over de verrichtingen van Van der Plas. "De bal heeft geen geheimen voor Martin. Technisch gezien is hij de beste, maar hij kwam op een bepaald moment tempo en scherpte tekort. De ploeg begon toen net te draaien. Maar hij heeft heel goed terug geknokt, is echt opgeleefd en behoort weer tot de eerste dertien spelers". Over een basisplaats laat de oe- fenmeester echter nog niets los, ze ker niet nu Floor van Duyn weer van de partij is en dus weet Van der Plas nog niet of hij morgen met het keurkorps tegen Noordwijk moet aantreden, of met de reserves op bezoek moet bij Zwart Wit'28. "Aan de ene kant zou ik er vrese lijk van balen als'ik er naast sta, aan de andere kant zou ik het niet vreemd vinden als hij doorgaat met de oude groep. Daar kan ik best begrip voor opbrengen". Het inzetten van Van der Plas be tekent volgens hem niet dat het succesvolle twee spitsen-systeem moet worden gewijzigd. "Want ik voel me er best bij. Ik heb weer zelfvertrouwen. Ook in dit spelty pe kan ik functioneren. Je hebt wat meer vrijheid, al zal dat alles met de tegenstander te maken hebben. Tegen RCL ging het in elk geval lekker. Dat het goed gaat heeft veel te maken met de bezetting van het middenveld. In feite staan daar al lemaal aanvallers, maar het zijn ook brekers. En we hebben in Frenk van der Kley en Leen van der Plas natuurlijk twee aanvallers die in de eerste divisie niet zouden misstaan". De spuiter bij het Marine Elec- tronischbedrijf beschikt niet over de snelheid waarmee bovenge noemd tweetal uit de startblokken vliegt, maar heeft weer andere kwaliteiten. Zijn balvaardigheid is in Katwijk ongeëvenaard. Hij wekt soms de indruk de bal een aan touwtje te hebben. Omdat het hem zo gemakkelijk afgaat, lijkt het als of Van der Plas er niet voor hon derd procent voor werkt en dat komt hem nog wel eens op kritiek van de zo chauvinistische aanhang te staan. Wisselen "Eigenlijk schreewen ze altijd maar twee dingen: 'Wisselen' en 'Naar voren die bal'. Vroeger trok ik me de kritiek aan, maar tegen woordig doet het me niets meer. In rechtszaak tegen voetbalvandalen DEN HAAG (GPD) - Voetbalvandalen blijken in sommige gevallen Rohypnol-tabletten te slikken voordat zij naar het stadion gaan. Rohypnol is een zwaar slaapmiddel dat al leen op medisch advies is te verkrijgen en de patiënt het gevoel geeft buiten zijn eigen lichaam te staan. Voetbalvandalen slikken het, in de drugswereld als 'rooie knollen' om schreven produkt, omdat het vrij wel alle angstgevoelens wegneemt. Om aan de pillen te komen worden recepten vervalst of worden dokto ren met gefingeerde ziektever schijnselen benaderd. Het gebruik van Rohypnol-ta bletten onder voetbalsupporters bleek gisteren voor de Meervoudi ge Kamer van de Haagse arrondis sementsrechtbank, waar elf sup porters terecht stonden voor hun aandeel in de rellen rond de wed strijd FC Den Haag-Ajax van 1 maart. Bij dat duel, dat uiteindelijk werd gestaakt, vielen in totaal 25 Prachtig zoals ze te keer gaan, het is een fantastisch publiek. Alleen daarom al zou ik het jammer vin den om bij Quick Boys weg te gaan". Er is ooit sprake van geweest dat hij Nieuw Zuid zou verlaten, maar vooralsnog toont hij zich honkvast. "Want het is gewoon heel fijn bij Quick Boys. We gaan als vrienden met elkaar om. Ook toen ik buiten de boot viel, was het contact goed". Er is eigenlijk slechts één ding dat hem stoort en dat is het feit dat zijn vrouw af en toe plaats neemt op de stoel van microfonist Leen Kulk. "Daar baal ik dus van en ik hoop dat het niet van blijvende aard is", knipoogt Van der Plas. "M'n eigen vrouw die de doelpun ten afroept, dat kan toch niet. Daar komen alleen maar praatjes van. Maar ze wil het nu eenmaal graag. Wat moet ik er dan tegen doen"? Morgen zal hij daar geen last van hebben, omdat zowel het eerste als het tweede uitspeelt. Hij heeft op het ogenblik andere dingen aan zijn hoofd. De vraag bijvoorbeeld of hij moet afreizen naar Rotter dam of naar Noordwijk. Is de bad plaats inderdaad de plaats van be stemming, dan is het nog maar de vraag of hij daadwerkelijk in de ba sis van de hoofdmacht staat. "Dat hoop ik wel, want op de bank zit ten is echt niets. Dan speel ik veel liever in het tweede. Dat heb ik de trainer ook eerlijk gezegd. Het zal tegen Noordwijk in elk geval een moeilijke wedstrijd worden. We moeten allebei winnen om bij te blijven. Een zege zou prachtig zijn". Hij zou graag z'n bijdrage leve- de meeste bij het vak Mid- het Haagse gewonden, van 1 de ontruiming den-Noord in Zuiderpark. De 18-jarige Jan H. bekende te genover rechtbankpresidente mr. P. Koningsveld-Beets en officier van justitie mr. J. de Waardt zo'n tablet te hebben geslikt voordat hij AMSTERDAM - Volgens Frank Rijkaard is de aanvaring met PSV „gewoon een van de vele belangrijke wedstrijden van Ajax in dit voorjaar". De elegante Ajacied, in het veld een ideeënrijk man, erbuiten ogenschijnlijk een dromer, zegt geen exclusieve waarde toe te kennen aan het klap stuk van dit seizoen. Gezien de voorgeschiedenis, die zich heeft afgespeeld tussen de drie partijen (Rijkaard, Ajax en PSV), kan de lauwe reactie van de speler moeilijk als gemeend wor den beschouwd. Een jaar terug al zou Rijkaard de Eindhovense for matie hebben beloofd er per juni '87 in dienst te treden. Een koppel vormen met zijn boezemvriend Ruud Gullit, dat leek Rijkaard wel wat. Maar nadat duidelijk werd dat Gullit de wijk naar Italië zou ne men, stond Rijkaard in dubio. 'Ik ben in Nederland niet uitgeleerd zoals Gullit en Van Basten' De geruchten willen, dat door toedoen van Cruijff PSV het 'voor- contract' heeft verscheurd, coach de onvermoede plechtigheid van 30 januari. „Ik voel me hier prettig, zeker nu ook Cruijff op enkele de tails na rond is met het bestuur. Met hem ben je verzekerd van pu bliciteit en topvoetbal", beseft Rij kaard, die zeven jaar terug in het eerste debuteerde. De inbreng van Johan Cruijff is volgens Rijkaard niet onder woor den te brengen. „Hij heeft het ver mogen een elftal volledig naar zijn hand te zetten. Dat had-ie al als speler, nu dus ook als trainer. Het heeft een jaartje geduurd, maar nu speelt Ajax precies zoals Cruijff dat in zijn hoofd had. Dat is geen eenvoudige taak, zeker de speel stijl in aanmerking genomen. Die is vrij revolutionair en dat in een tijd waarin de internationale top clubs maar een of twee spitsen ge bruiken. Wij voetballen conse quent - uit of thuis, tegen sterk of zwak - met twee buitenspelers en centrale aanvaller. Het werpt Ajax ('clubvoorzitter zijn vruchten af, het is dus niet c Ruts en manager Ploegsma zijn slechts loopjongens') zou zelfs Phi- lips-directeur Van der Klugt heb ben gedreigd de vuile was buiten te hangen als PSV voet bij stuk hield. De landskampioen had mogelijk dat het systeem-Cruijff binnenkort wordt gekopieerd." De poppetjes, die de leermeester laat dansen, zijn niet uit de lucht komen vallen. Volgens de visie van Rijkaard kan zijn club zich met de Rijkaard: "Cruijff heeft het vermogen een elftal volledig mers verzuimd Ajax te betrekken jeugdopleiding simpel staande bij de onderhandelingen, een han delswijze die PSV in de zaak-Gullit AC Milan nota bene zwaar aanre kende. Revolutionair liever niet lang nadenken heb ik de knoop doorgehakt; ik ben weer voor twee jaar Ajacied, daar gaat het om", is Rijkaards zuinige commentaar op ADVERTENTIE houden in de nationale top, om ook in de Europa Cup aan de weg te timmeren zijn gerichte aankopen echter onvermijdelijk. „Met ons transferbeleid was ik het vanaf het begin eens. Vorig jaar riep ik al dat er geen balans in het elftal was. We misten een aantal dienende spe- over praten. Na Iers, met Jan Wouters en Danny twee zijn ook van een dergelijk ni veau, dat ze de competitie hier in derdaad zijn ontgroeid, denk ik. Als ik dat idee van mezelf had, zou ik ook naar een land als Italië hun keren. Maar ik voel me niet te goed om hier nog twee jaar te spelen". Bij ASB krijg je als uitzendkracht de persoonlijke aandacht en waardering die je verdient. Voor meer informatie bel je gratis 06-0991188 (ook 's avonds). Blind erbij is dat euvel verholpen. Het afgelopen seizoen speelden we aantrekkelijk, nu kunnen we ook op resultaat voetballen." Ideaal Op zoek naar het 'evenwicht' ontdeed Ajax zich van Gerald Van enburg, niet ingecalculeerd was de vlucht van Ronald Koeman naar het Eindhovense kapitaal. Toch betekende het vertrek van de cor pulente Groninger dat Rijkaard zich voortaan verzekerd wist van zijn favoriete plaats, die van vrije verdediger. „In de praktijk komt het er op neer dat ik de centrale middenvelder ben, terwijl ik de bal voor me heb. Het heeft eventjes ge duurd voor men er achter kwam wat voor mij de meest ideale posi tie zou zijn, dat is nu gelukkig Met zijn 24 jaar werd dat ook hoog tijd, al is Rijkaard van me ning: „Over twee jaar zal ik pas we ten waar ik sta. Als ik Ajax dan mocht verlaten komt alleen het buitenland nog in aanmerking. Nee, daar is dit keer geen sprake van geweest", doet hij het uitgooi en van een visje in '86 van het Por tugese Sporting af als een korte flirt. „Ik ben in Nederland niet uit geleerd, ik heb niet hetzelfde ge voel als Van Basten en Gullit. Die Een internationaal succesje kan Rijkaard in die tussentijd overi gens wel gebruiken. De 1-1 tegen de Grieken viel ook de Amster dammer, die de moeizame remise vooral wijt aan de vroege tëgen- goal, rauw op het dak. „Na die snel le 0-1 werden we te nerveus en lie pen we constant achter de feiten aan. Maar we zijn in onze groep nog niet kansloos. Als ik aan het einde van mijn loopbaan niet kan 00 terugblikken op een Europees- of weggekomen, terwijl PSVerg veel dominanter dan ooit. De twee gaan zondag het prestigeduel voor de tweede keer aan, Rijkaard kijkt nog met plezier terug op de eerste ontmoeting in de hoofdstad. Die volgde kort na een smadelijke 3-2 thuisnederlaag tegen FC Den Haag. De conflictstof in het Ajax- kamp (Van Basten: 'Ik word sufge- luld door Cruijff) werd vier dagen naderhand in het Olympisch Sta dion, waar PSV rekende op twee Ajax-spitsen, Randy Samuel faalde en Addick Koot kwam te 'zwem men', op een hoopje geveegd. Via Van Basten (2) en Winter won Ajax met 3-0. Rijkaard: „We waren op en top gemotiveerd en bluften PSV op agressiviteit af. Toch geloof ik niet dat we elkaar in kwaliteit veel ont- lopen. Het verschil zit'm alleen in de coaching. Wij hebben Cruijff en wij weten waar we aan toe zijn. Je moetje ook niet blind staren op de Europa Cup-resultaten, want wij zijn met de loting niet ongelukkig Bayern München te stuiten. Ik denk dat we nu wel wat voor heb ben op PSV, omdat wij de vruch ten kunnen plukken van de inter nationale wedstrijden. De ervarin gen tot ten minste de halve finale van de Europa Cup maken je als ploeg sterker. Bovendien is er niets zo heerlijk dan twee keer in de week aan de bak te moeten. Het komt je balgevoel ten goede en ook de mentale druk wordt nogal op de proef gesteld. Van die dingen word je niet slechter". zich richting het Zuiderpark begaf. Dat gebeurde op het station Hol lands Spoor, waar hij 's ochtends had afgesproken met enkele vrien den. Op de vraag van De Waardt waarom hij de drug had ingeno men kon H. geen antwoord geven. „Mijn vrienden zeiden dat ik dat ta blet moest slikken, dus deed ik dat. Ik had ze die pillen al vaker zien innemen, dus zag ik er verder geen kwaad in". Volgens de officier, die de bewuste dag zelf aanwezig was in het stadion, wordt Rohypnol wel meer geslikt door voetbalsuppor ters, „omdat je er lekker agressief en in sommige gevallen zelfs dol van wordt". Dat ging dus ook op voor de werkloze Hagenaar, die de Mobiele Eenheid in alle commotie vlak voor rust bekogelde met literfles sen frisdrank en stenen. Zelf herin nerde hij zich daarvan niets meer, maar dat kan te maken hebben met een andere bijwerking van Rohyp nol die de drug aan de bijnaam 'vergeetpillen' heeft geholpen. Zijn raadsvrouwe wilde dan ook op ver minderde toerekeningsvatbaar heid aansturen, maar zowel de rechtbankpresident („Je doet je hier dommer voor dan je in werkelijkheid bent") als de officier wilde daar niet aan. De Waardt eis te een celstraf van zeven maanden, waarvan vier voorwaardelijk, en een proeftijd van twee jaar. Het eerste jaar van die proeftijd zou hij zich elke zondag bij de politie moe ten melden en geen enkele wed strijd van zijn club mogen bezoe ken. De 20-jarige Ron L. hoorde giste ren tijdens de bijna vijf uur duren de zitting de hoogste straf tegen zich eisen: acht maanden, waarvan vier voorwaardelijk, met een proef tijd van twee jaar en een bezoek- verbod van een jaar voor de wed strijden van FC Den Haag. De enige supporter die zijn emo ties toonde bij het aanhoren van zijn strafeis was de 18-jarige werk loze Amsterdammer Peter H., die voor de rechtbank bleef ontkennen dat hij met flessen en stenen had gegooid. H. was overigens op een nogal ongebruikelijke manier aan zijn toegangskaartje voor Den Haag-Ajax gekomen. Een dag voor de wedstrijd had hij samen met en kele vrienden een tasjesrover in Amsterdam opgepakt en die aan de politie overgeleverd. Uit een van de geroofde tasjes kwam een kaartje voor de wedstrijd van de volgende dag te voorschijn. Als 'dank' voor de medewerking gaf de politie het biljet aan de groep en die belandde uiteindelijk in han den van H. Een handelwijze die Koningsveld-Beets de opmerking ontlokte dat hiermee maar weer eens is bewezen dat ook de politie haar boekje niet te buiten moet gaan. Samen met zijn moeder en zus wil H. over enkele maanden naar de Verenigde Staten emigreren. Toch was het niet om die reden dat H. de officier van justitie in de rede viel bij het oplezen van zijn eis. Met name het verbod om een jaar lang wedstrijden van Ajax te bezoeken viel in slechte aarde. „Belachelijk", schreeuwde H. „Ik kom al zeven jaar bij Ajax en ik heb nog nooit iets gedaan. Ik wil naar de wed strijden blijven gaan. De halve fi nale voor de Europa-Cup wordt binnenkort gespeeld, dat zijn de momenten waar ik naar toeleef. Dat mag je me niet afnemen". De officier van justitie volhardde, on danks de smeekbede, in zyn eis. Tegen de overige acht suppor ters (zes Hagenaars, een Amster dammer en een 'man uit Hilver sum) werden straffen geëist varië rend van vijf maanden, waarvan drie voorwaardelijk, tot zeven maanden, waarvan vier voorwaar delijk. Zeven van hen hebben zich schuldig gemaakt aan het gooien van stenen en flessen limonade. Een supporter werd gearresteerd omdat hij vanaf de Zuid-tribune op een Ajax-aanhanger had staan uri neren en zich met een mes wilde verdedigen toen de Amsterdam mers verhaal kwamen halen. Uitspraak op 9 april. wereldtoernooi of op een EC-fina le, dan zou ik enorm teleurgesteld zijn. Ik ben met Ajax nu driemaal landskampioen geworden, won met de club twee nationale bekers, maar wat heb ik buiten Nederland laten zien? Wat dat betreft zie ik overigens wel perspectief. Een jaar of vier terug verwachtte jan en alle man dat de nieuwe lichting het zou maken. Maar men vergat dat we nog te jong en te instabiel waren. Nu zijn we zo'n 23, 24 jaar en kun nen er eisen worden gesteld. Ik zeg niet dat we de wereldtop halen, maar er zijn wel mogelijkheden om weer aansluiting te vinden". De kleintjes uit de eredivisie hoeven voorlopig niet op aanslui ting te rekenen: Ajax en PSV zijn pech heeft gehad door meteen op ADVERTENTIE Waterpolowedstrijd Zaterdag 28 maart Aanvang 20.00 uur Zwembad De Zijl, Aangeboden door MERCASOL PARIJS (GPD) - Het nieuws over het gedwongen terugtreden van Tour de France-leider Félix.Lévitan werd donderdagmorgen be heerst door geruchten over financiële malversaties. Geruchten over verduisteringen nemen toe met het zwijgen van de directe betrokkenen. De advocaat van Lévitan, 'maitre' Jean- Jacques Bertrand, liet gisteren op opgewonden toon weten dat 'er geen enkele grond van waarheid' in de geruchten over malversa ties stak en dat 'er altijd wel een stok te vinden is als je de hond wilt slaan'. Jacques Goddet, inmiddels aangesteld als Tour-leider ad-inte- rim, liet zich vanmorgen in een radio-interview op 'Europe 1' wat voorzichtiger uit over de financiële problemen, waarin zijn kame raad en weggenoot Félix Lévitan kan zijn geraakt. Hij sprak niet over 'ernstige fouten', maar over 'ernstige meningsverschillen'. Goddet verzette zich tijdens dit interview heftig tegen de veron derstelling dat Lévitan's leiding van de 'Tour de France' zou zijn uitgelopen op financiële transacties die het daglicht niet mochten zien. Hij achtte de 'toestand al gevoelig genoeg' dan dat er nog een juridische actie op zou moeten volgen. Over de opvolging van Lévitan worden op het ogenblik vier namen genoemd: die van Xavier Louy, de plaatsvervangend direc teur van de Tour de France en Richard Marlier, ook nauw verbon den aan de leiding van het sportdagblad TEquipe'. Die van Noël Coudel, de hoofdredacteur van TEquipe' en tenslotte van de aller minst enthousiaste Cyrille Guimard.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17