Inbraken Alphense scholen verdubbeld Bloemen zijn deel van de bescha9 Bezwaren tegen nieuwe weg voor twee Warmondse boeren Schippers ontevreden over vangstbeperking VRIJDAG 27 MAART 1987 :iSl=frW_ De Westduitse ambassadeur Von der Gablentz is de eerste buitenlander, die een opening van de jaarlijk se Lissese bloemententoonstelling voor zijn rekening mocht nemen. Met hulp van de Haarlemse bloemen meisjes ging hem dat goed af. (foto anp> Duitse ambassadeur bij opening Keukenliof LISSE - "Bloemen zijn een deel van de beschaving waar in wij leven. Daarvoor moe ten wij vooral de Nederlan ders dankbaar zijn". Dat zei de Westduitse ambassadeur in ons land, Otto von der Ga blentz, gisteren in een toe spraak ter gelegenheid van de opening van de 38ste bloe mententoonstelling Keuken hof in Lisse. Volgens de ambassadeur is de Keukenhof een van de punten waar goed is te zien wat de kracht van de Nederlanders is op het gebied van de bloemen. "Het is niet het klimaat dat Nederland tot het centrum van de wereld handel in bloemen maakt. Er zijn koude winters en late lentes, maar toch is 63 procent van de handel in handen van de Neder landers en dat is opmerkelijk", zo vervolgde Von der Gablentz, die sinds augustus 1983 ambas sadeur in ons land is, zijn toe spraak. De ambassadeur, die zijn ope ningstoespraak in het Neder lands hield, merkte op dat die plaats is verworven dank zij het harde werken, ondernemings geest, verbeeldingskracht, han delsgeest en vakmanschap in de bloemenwereld. "Ze zien daarbij niet alleen de schoonheid van de bloemen maar ook het geld", merkte hij op. Von der Gablentz herinnerde aan de windhandel in tulpenbol len ruim 350 jaar geleden. Dui zenden guldens werden in die tijd voor een enkele tulpenbol betaald. "Op 3 februari 1637 stortte die windhandel in, maar dat betekende gelukkig niet het einde, maar het begin van de bloembollencultuur in Neder land". Bloemenmeisjes Na zijn openingstoespraak ver richtte Von der Gablentz in een van de kassen van de bloemen tuin de officiële opening. Hij deed dit door in een hoek van de kas enkele Keukenhofposters kapot te trekken.. Achter de pos ters zaten de Haarlemse bloe menmeisjes, die na de openings handeling van de ambassadeur te voorschijn kwamen. Volgens 'Keukenhof is als een afspraak met een mooie vrouw: ze komt te laat, maar ze komt altijd' een al jarenlange traditie worden de bloemenmeisjes op de officië le opening van de Keukenhof voor het eerst gepresenteerd. Frank Benningen, voorzitter van de propaganda-commissie van Keukenhof, zei dat de laatste vijf jaar van Keukenhof bijna al lemaal erg slecht zijn geweest. Alleen 1984 was een topjaar. Toen brachten 904.000 belang stellenden een bezoek aan de bloementuin. Vorig jaar toen het in de Keukenhof-periode vrijwel constant slecht weer was, kwa men maar 761.000 bezoekers naar Lisse. Toch is er oridanks die magere jaren nog voldoende financiële ruimte om te investeren in de Keukenhof. Zo is er bij de ingang van het voorjaarsbloemenpark een nieuwe ontvangst- en verga derruimte gebouwd. In dat pand is ook een zogenaamde VIP- room ondergebracht, waarin de hoge gasten die jaarlijks naar de expositie komen, kunnen wór den ontvangen. Ondanks dat er buiten in de bloementuin nog maar weinig bloemenpracht is te zien, hield Benningen zijn gehoor voor dat er binnen afzienbare tijd toch veel moois te zien zal de in de Lissese bloementuin. "De Keu kenhof kun je vergelijken met een afspraak met een mooie vrouw. "Ze komt te laat, maar ze komt altijd", zo merkte hij op. Diamanten Buiten de bloemen is er ook nog veel ander moois te zien in Keukenhof. In het Koningin Juliana-paviljoen is de expositie 'Diamonds like flowers' inge richt door het Diamant Informa tie Centrum uit Amsterdam. In de expositierumte is te zien wel ke rol de diamant speelt. Niet al leen op het gebied van de versie ring, maar ook hoe het wordt toe gepast in de industrie. En iet al leen daar, maar ook in ons dage lijkse leven. Want diamant wordt gebruikt bij de produktie van computers, contactlenzen, com pact dies en dergelijke. Op verschillende plaatsen in de tuin zijn door de Stichting Macadam uit Amsterdam beel den geplaatst van Barbara de Clerq, Gendie van Geelen, Eddy Gheress, Frank Letterie, Hanne- ke de Munck, Karian Krabben dam en Ellen Roos. Milieudefensie en bewoners vrezen verkeersdrukte WARMOND/OUD ADE - Inwo ners van Oud Ade en de Vereni ging Milieudefensie in Alkemade maken ernstig bezwaar tegen de aanleg van een nieuwe weg door de Zweilanderpolder in hun gemeen te. De aan te leggen weg is gedacht vanaf de Boekhorsterweg, even wijdig aan de Boekhorstervaart richting Warmond. De verbinding dient om twee op Warmonds grondgebied gelegen agrarische bedrijven per auto bereikbaar te maken. De bewoners van de Boekhor sterweg in Oude Ade hebben hun bezwaar op tafel gelegd bij het ge meentebestuur van Alkemade. Mi lieudefensie heeft het al een stapje hogerop gezocht en een brief ge stuurd naar het provinciebestuur. Al jarenlang wordt getracht de bedrijven van de Warmondse vee houders Van Schie en Van der Geest via een kortere route over de weg te ontsluiten via de Leidseweg bij het Vennemeer. Wegens gebrek aan medewerking van een collega- agrariër is dat echter nog steeds niet gelukt. Daarom wordt nu ge probeerd via een langere omlei dingsroute de bedrijven toch per auto bereikbaar te maken. Daarvoor is het nodig dat dwars door de Zweilanderpolder een ont- sluitingsweg wordt aangelegd. Die moet vlak bij de Koningsbrug in Zevenhuizen aansluiting geven op de Boekhorsterweg. Ook is het no dig dat midden in die nieuwe pol derweg een beweegbare brug komt. De buurtbewoners vrezen door de aanleg van de weg met een aan zienlijke toename van gemotori seerd verkeer te maken te krijgen. Niet alleen de twee boerderijen worden met de weg namelijk beter bereikbaar, ook de Kaagsociëteit. De Boekhorsterweg is als B-weg niet berekend op zwaarder en meer verkeer. Milieudefensie vreest.dat door de aanleg van de weg de'recreatie ve functie van het gebied wordt versterkt De vereniging wijst er het provinciebestuur op dat in het streekplan Zuid-Holland Oost dit gebied beschermd is. Dat laat de aanleg van ontsluitingswegen voor de landbouw in beginsel niet toe. Milieudefensie pleit er voor om de ze ongewenste ontwikkeling een halt toe te roepen. Of de verzoeken van de bewo ners en Milieudefensie veel uitha len, valt ernstig te betwijfelen. De grond waarop de weg moet worden aangelegd, heeft volgens het gel dende bestemmingsplan (dat ove rigens dateert uit 1943) een agrari sche bestemming. Tony van Zeil, voorzitter van Milieudefensie: "Be zwaar maken kan officieel niet. Er is geen aanlegvergunning meer no dig en omdat een ontsluitingsweg voor de landbouw niet in strijd is met het geldende bestemmings plan, mag de weg er komen. Ik ben nog bij een van de boeren geweest. Zij zitten ook niet op de recreanten te wachten. Ze willen alles doen om ze weg te houden". Omdat protesteren bij de ge meente waarschijnlijk vergeefse moeite is, heeft Milieudefensie zich tot de provincie gewend. De ver eniging heeft nog geen antwoord gehad. Het verzoek van de bewoners voor de aanleg van de nieuwe weg komt maandagavond ter sprake bij de ingekomen stukken voor de ge meenteraadsvergadering. Wanneer de raad de 44 jaar oude voorschrif ten volgt, krijgen de twee agrariërs hun zin. De aanleg van de weg kan alleen nog worden tegengehouden als grondeigenaren niet meewerken de draaibrug bij het Vennemeer te realiseren. De kosten van de ont sluiting komen grotendeels voor rekening van de twee agrariërs. Aangezien het belang van de ge meente Alkemade er niet mee is gediend, zal deze niets in de kosten bijdragen. Niet uitgesloten wordt dat de gemeente Warmond en het waterschap De Oude Veenen wel meebetalen. VRIJDAG ALPHEN AAN DEN RIJN - Het aantal inbraken in Alphense scho len is vorig jaar bijna verdubbeld in vergelijking met het jaar ervoor. Dit blijkt uit cijfers van de politie. In 1985 bezochten inbrekers 25 scholen. Vorig jaar waren dit er 46. Hoewel de meeste scholen wel zijn beveiligd, is er nog steeds geen sprake van een gemeentelijk plan om deze gebouwen te beveiligen tegen inbraak. De gemeenteraad behandelde gisteravond een aan vraag voor inbraakwerende voor zieningen op verschillende Al phense scholen. Nieuw onderzoek doodsoorzaak Hazerswoudenaar DEN HAAG/HAZERSWOUDE - Er komt een nieuw onderzoek naar de precieze doodsoorzaak van de 74-jarige Hazerswoudenaar, die vo rig jaar februari op het ijs van de vijver voor het gemeentehuis ver ongelukte. De bejaarde man werd geraakt door een auto, die als ge volg van een aanrijding op de krui- sing Frederik van Eedenplein- Rijndijk de bevroren vijver op was Tegen de veroorzaker van dat on geval, een 23-jarige Hazerswoude naar, eiste de officier van justitie twee weken geleden 2500 gulden boete en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De Haagse rechter kwam gisteren nog niet tot een uitspraak. Hij wil precies we ten waar de bejaarde schaatser aan is overleden en gelastte een her nieuwd onderzoek door de rechter- Hoeveel de totale inbraakschade bedraagt is niet exact bekend. Niet bij iedere inbraak wordt ook werkelijk iets gestolen. "Het blijft echter een ramp als ze langsko men", aldus T.A.M. van Zaal, be stuurslid van de Stichting Katho liek Basisonderwijs. "Volgens mij kun je er geen peil op trekken. Het lijkt wel of de inbrekers opereren van wijk tot wijk. Feit is echter dat alle scholen de nodige bezoekers krijgen. De ene keer is er weinig aan de hand, de andere keer is de schade aanzienlijk". Het afgelopen jaar zijn steeds meer scholen beveiligd tegen in brekers. "Wij kunnen echter niets eisen", aldus politievoorlichter H. Schimmel. "Eisen stellen kan al leen een verzekeringsmaatschap pij"- "Om misdrijven te voorkomen is begin dit jaar een brochure samen gesteld voor scholen. Hierin wor den adviezen gegeven hoe scholen beter kunnen worden beveiligd te gen misdrijven. De brochure is ver spreid door heel Alphen. Of dit ook werkelijk succes heeft? Een aantal scholen is sindsdien beter bevei ligd. De meeste gebouwen hebben inmiddels een inbraakvrijeruimte. Voor andere maatregelen ont breekt vaak het geld. Maar dit is het niet alleen", aldus Schimmel. "Ook het onderhoud speelt een grote rol. Als een school verpau pert doordat er teveel struiken om heen staan, verdwijnt ook lang zaam maar zeker de sociale contro- le". VLOTTE BOY - Een 16-jarige jon gen uit Lisse heeft gistermiddag een proces-verbaal gekregen we gens het rijden zonder rijbewijs. De politie van Lisse trof de jonge man aan op het industrieterrein Meer en Duin waar hij met een per sonenauto rondreed. Is er dan geen vaste subsidie? "Nee", bevestigt gemeente-ambte naar N. van Eijk. "De gemeente be slist per geval wat er moet gebeu ren met de scholen. Er is geen vas te subsidie voor inbraakbeveili ging". Of die er wel komt, kan hij niet zeggen. "Ik denk het niet. Een compleet inbraakbeveiligingsplan kost meer dan wat nu wordt gesto len. Bezuinigingen spelen hierbij geen rol. Waarschijnlijk is het niet zo hard nodig". Maatregelen gaan niet ver genoeg KATWIJK - De vangstbeper kende maatregelen die het mi nisterie van landbouw en vis serij deze week heeft genomen voor kabeljauw en wijting, gaan volgens de Katwijkse Vereniging van Schipperseige- naren niet ver genoeg. Als op korte termijn de aanvoer niet verder wordt beperkt en ver ruiming van de landelijke quo ta uitblijft, vreest de vereni ging dat de vangst van deze rondvissoorten voor de rest van dit jaar moet worden ge staakt. Het ministerie heeft de vangstbe perkende maatregelen genomen omdat aan het eind van vorige maand al een groot deel van de quota voor kabeljauw en wijting waren benut. Op 28 februari had den de vissers in de Noordzee en de Noorse Zee al 55 procent van de totale vangsthoeveelheid voor dit jaar gevangen. Op de Noordzee was op deze datum reeds 38 pro cent van het landelijke quotum wijting opgevist. De vangstbeperkende maatrege len gelden voorlopig niet voor de vissers die beschikken over een zo genaamd kabeljauw-document. Tot die groep behoren de rondvis- vissers die zijn aangesloten bij de Katwijkse vereniging van schip- perseigenaren. Deze groep krijgt jaarlijks een eigen quotum toege wezen, dat door de vereniging zelf wordt beheerd. Dat de Katwijkers toch zeer be zorgd zijn over de grote hoeveelhe den kabeljauw en wijting die wor den aangevoerd, is het gevolg van ervaringen in de afgelopen jaren. Ook toen werden de landelijke quota voor kabeljauw en wijting voortijdig volgevist en sloot het ministerie de vangst op deze rond vissoorten voor de totale Neder landse visserij. De groep kabel jauw-documenthouders werd daarvan eveneens de dupe omdat de overige schepen inmiddels ook het eigen quotum van deze groep hadden opgevist. De k-documenthouders beschik ken over kleine scheepjes die niet geschikt zijn Voor de vangst van overige vissoorten. Zij kunnen dus niet, zoals de groep boomkorkot- ters, -overschakelen op bijvoor beeld tong en schol. Visreis De Katwijkse vereniging van schipperseigenaren heeft samen met andere visserij-organisaties aan het begin van dit jaar al aange drongen op beperkende maatrege len voor de vangst van rondvis. Het ministerie van landbouw en visse rij heeft nu met ingang van 24 maart gehoor gegeven aan deze verzoeken. Vanaf deze datum mogen rond- vis-vissers, zo blijkt uit de beschik king van het ministerie, per visreis maximaal 2000 kilo kabeljauw en 4000 kilo wijting aanvoeren. Voor Goedkope taxi voor ouderen een voltreffer ALPHEN AAN DEN RIJN - De taxi-strippenkaartactie in Alphen ten behoeve van goed koop vervoer voor ouderen is een groot succes geworden. Ongeveer vijftig ouderen ge bruiken de kortingskaart. Vijf verzoeken zijn afgewezen, van wege het te hoge inkomen. In totaal zijn honderd strippen kaarten beschikbaar. "We zijn buitengewoon tevre den", aldus coördinatrice M.M. Buttèr-Termeulen. De actie van Stichting Open Bejaarden werk Alphen is financieel mogelijk met steun van de provincie. In het kader van het flankerend ouderenbeleid wordt de senio ren in de samenleving aange moedigd zo lang mogelijk zelf standig te blijven wonen. De strippenkaarten zijn gel dig bij alle taxibedrijven in Al phen. Een kaart kost de gebrui ker slechts 7,50 gulden, maar vertegenwoordigt een waarde van ruim tachtig gulden. ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Janssen, Z wijnenburg, Meyer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groe- neveld en de Ruiter: ?a 8 uur tot zo 8 uur: R. van Leeuwen, Fagelstraat 31. tel. 218661; spreekuur lezing o Tyssen van Ierlant, 2 Le Bambou - Herenstraat 1, optreden kwintet Wim Kegel, 21.30 uur. Lokhorstkerk - Pieterskerkstraat 1, le zing over De Kerk door dhr. D. Steen huis, 20 uur. Lesbiese Vrouwen Leiden - Lange- rately seeking Susan', 21.15 i De Waag - Delftse Komedie 'Hoe tem je een feeks', 20.30 uur. Microtheater Imperium - Imperium met 'Brokstukken', 20.30 uur. Stadsgehoorzaal - optreden BZN, 20 Ijshal - Vondellaan, rommelmarkt, 19- 22.30 uur. Oegstgeest Agrarische School - Lange Voort 70, open avond Groenopleidingen, 18-21 Warmond Trefpunt - Herenweg, blijspel St. Mat thias afd. toneel: 'het dorp der huiche laars', 20.15 uur. Wassenaar Cultureel Centrum Warenar - Kerk straat 75, optreden jongerengroep 01751 met kinderen voor kinderen en volwas senen, 20.15 uur. Zoeterwoude Don Boscohuis - Zuidbuurtseweg, op treden Shoes, 22 uur, voorafgaan disco uit jaren '60 en '70, 21 .uur. ZATERDAG Leiden Groenoordhallen - Hondententoonstel ling, 10-17 uur. Stadsgehoorzaal - viering 85-jarig be staan Gymver. Excelsior, 20 uur. Buurthuis Groenoord - Pasteurstraat, start Groenoord Wandeltocht, 9-14 uur. Wassenaar Entreegebouw voorm. Dierenpark - Rijksstraatweg, antiekbeurs, 11-17 uur. Leiderdorp Springschans - Wilddreef 1, rommel markt en fancy fair, 10-16 uur. Voorschoten Poppentheater - Marykelaan 4, voorstel ling 'De Tentokarromobiel', voor kinde ren 4-11 jaar, 14.30 uur. Oegstgeest Agrarische School - Lange Voort 70, open ochtend Groenopleidingen, 9-12 BUREAU VOOR RECHTSHULP - He rengracht 50, tel. 071-123942, spreeku ren ma. en di. 10-12.30- woe. 13.30-16 en do. 18.30-20.30 uur. hout, tel. 02522-10140. za. J. Huls, tel. 13027; spreekuuradres Hofcampweg 65; zo, J. Vonk, tel. 79676; spreekuuradres Wittenburgerweg 106. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715- Maris, Pluimzeggekreek 3, Leiderdorp, tel. 218661; spreekuur Rosmolen 2. Groep 2 - Bergmeyer, Pieterse, v. Gent, Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus, Kruis en De Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: W. Vrijlandt, tel. 897577. zo 8 uur tot 24 uur: M.Th. Bergmeyer, tel. 121701; spreekuur Oude Singel 76. Groep 3 - Pleiter, J. v. Leeuwen, Smit, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jur- gens, Fogelberg en Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: Bolsius, tel. 132877. W. de Bruyne, de IJ muiden is een van de vissersplaatsen waar de afgelopen maanden grote hoeveelheden kabeljauw en wijting zijn aangevoerd. Als dit tempo wordt aangehouden, vreest de Katwijkse vereniging van schipperseigenaren dat de rondvisvloot binnenkort aan de kade moet blijven liggen. (foto Dick Hogewoningt de groep boomkorvissers, die ge specialiseerd zijn in de vangst van tong en schol en voor wie de rond vissoorten slechts gelden als 'bij vangst', mogen per visreis 120 kilo kabeljauw en 160 kilo wijting aan- Onmiddellijk na het bekend wor den van deze beschikking, aan het begin van deze week, hingen de visserij-organisaties al weer bij het ministerie aan de bel om te wijzen op een enorme blunder in de be kendmaking van de vangstbeper kende maatregelen. De Katwijker Ouwehand: "In de beschikking wordt gesproken over een maxi male hoeveelheid rondvis 'per vis reis'. Dat moet echter 'per week' worden, want in theorie is het denkbaar dat rondvis-vissers elke dag aan de markt komen. De sche pen vissen tenslotte vlak onder de Nedeflandse kust". Problemen De grote aanvoer van kabeljauw en wijting door de Nederlandse kottervloot is ook in de afgelopen weken doorgegaan. Volgens secre taris J. Ouwehand van de Katwijk se vereniging van schipperseigena ren is inmiddels al 65 procent van het landelijke quotum kabeljauw in de netten van de vissers terecht gekomen. "Als dit tempo wordt aangehouden, komt de Nederland se rondvisvloot op korte termijn in grote problemen", aldus Ouwe hand. "Ik zie het op dit moment dan ook duister in". Behalve op strengere vangstbe perkende maatregelen hoopt Ou wehand ook dat de EG-ministers in Brussel een akkoord bereiken over een verruiming van de lande lijke quota voor kabeljauw en wij ting. De problemen van de Neder landse vissers worden namelijk ge deeld door de collega's uit het bui tenland en er wordt dan ook sterke druk uitgeoefend op het EG-be- raad om de quota voor rondvis te vergroten. Zaayer: za 8 uur tot zo 8 uur: G. Bénit, Brahms- laan 315, tel. 720404; spreekuur Kenne- dylaan 24. zo 8 uur tot 24 uur: D. v. Wingerden, Kooyman, De Jong, Prince, Reinder D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: J.L. Schaefer, Rijnsburgerweg 11, tel. 173964. zo 8 uur tot 24 uur: H.C. Jasperse, Witte Singel 72, tel. 124961. Leiderdorp F. Kemme, Grotiuslaan 12, tel. 893139; za en zo spreekuur van 12.30-13 uur op Florijn 10. tel. 891000. Oegstgeest van za 10 uur tot ma 7.30 uur: D. Held. Marelaan 36. tel. 174955. Voorschoten F. Koopmans, Churchillweg 19, tel. de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 27 maart tot vr 3 april door: Apotheek De Aloë, Levendaal 161, Lei den, tel. 120502. Apotheek B tel. 155482. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder. Roest: F. Muurling, Plantsoen 23, Leiden, tel. 125057. Voor de praktjk van Vestjens. v.d. Wouw: H. Vestjens, Rijn en Schiekade 23, Lei den, tel. 144323. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Voorschoten C. Westgeest, Leidseweg 560, tel. 768616; C.E. Birnie-Heringa, Kon. Wil- helminalaan 27, Leidschendam, tel. 070- 275450. TANDARTSEN De weekenddienst .voor Leiden, Leider dorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door: PC. Akkerman, Zoeterwoudsesingel 56, Leiden, tel. 071-149921; spreekuur za Voor patiënten van tandartsenpraktijk Haaswijk, Simon Vestdijklaan 28. Oegstgeest, is tandarts Van Mierlo tele fonisch bereikbaar onder nummer 071- 155375. Tevens spreekuur van 11-12 en 17-18 uur. Voorschoten, Wassenaar J. Sauerbier Couvee, Van Beethoven- laan 69b, Voorschoten, teï. 01717-4252.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16