Schap wil snel duidelijkheid Winkeliers willen geen wisselstrook Breestraat Schadeclaims van bewoners De Camp DE T VAN TOEN Over toekomst Leids woonwagencentrum: LEIDEN - Het woonwagenschap Leiden en omstreken wil dat op korte termijn een gesprek plaats heeft tussen de Leidse wethouder De la Mar en staatssecretaris Heer- ma van volkshuisvesting over de instandhouding van het woonwa genkamp aan het Trekvaartplein. Het schap vraagt dit in een brand brief aan de staatssecretaris. De la Mar heeft al maanden geleden om het gesprek gevraagd. Tot dusver heeft Heerma nog niets van zich la ten horen, ondanks een toezegging van zijn departement dat snel op het verzoek zou worden gerea geerd. Door het gesprek hoopt de Leid se wethouder te bewerkstelligen dat de staatssecretaris de eis in trekt dat het kamp aan het Trek vaartplein vrijwel volledig moet verdwijnen. De la Mar wil het liefst dat het kamp in zijn huidige om vang - ongeveer 70 plaatsen - ge handhaafd blijft. Is dat niet haal baar. dan streeft hij ernaar tenmin ste 41 standplaatsen te behouden, waarbij in Leiden dan twee nieuwe kampjes van elk 15 plaatsen moe ten worden aangelegd. Dit laatste wordt door de provincie onder steund. Door het Leidse kamp te hand haven, wil De la Mar voorkomen dat bewoners tegen hun zin moe ten verhuizen naar kleinere kampjes in de regio. Het probleem is echter dat de gemeenten die de ze kampjes hebben aangelegd, op korte termijn willen weten of ze daarop mensen van buiten de regio mogen toelaten, of dat ze toch moe ten wachten op eventuele Leidse woonwagenbewoners. Deze gemeenten, verenigd in het woonwagenschap, willen nu snel duidelijkheid van De la Mar, die overigens ook voorzitter is van het schap. Hij legde gisteren tijdens een bestuursvergadering van het woonwagenschap uit dat de in spanningen van de gemeente Lei den om een afspraak met Heerma tot stand te brengen, tot dusver vruchteloos zijn geweest. Hoewel het schap zich slechts indirect be trokken acht, besloot het De la Mar te steunen en in een brandbrief de staatssecretaris tot spoed te ma- Een werkgroep van de gemeente Leiden is alvast aan de slag gegaan om alle verschillende opties voor het kamp op een rijtje te zetten - van een volledige opheffing tot het handhaven van het huidige aantal plaatsen - en om te onderzoeken welke gevolgen deze voor Leiden hebben. Overigens krijgt het kamp na 1 januari 1988 geen subsidie meer van het ministerie van wel zijn. volksgezondheid en cultuur voor coordinatiewerkzaamheden en voor het beheer. Die subsidie bedraagt nu nog om en nabij de 150.000 gulden. Het ministerie schrapt de bijdrage omdat het meent dat het Leidse kamp allang drastisch verkleind had moeten zijn. Volgens wethouder De la Mar is de stopzetting van de subsidie niet zo 'dramatisch'. "Op dit moment is er geen beheerder meer en zijn en kele werkzaamheden uitbesteed. Een groot deel van het werk zal in de toekomst niet meer gedaan hoe ven worden. Het innen van gas- en lichtpenningen bijvoorbeeld. Dat is overbodig geworden nu elke woonwagen zijn eigen gas- en elek triciteitsmeter heeft". Met het overhandigen van een contract tussen gastouders en vraagouders opende wethouder van Dongen g isleren officieel het nieuwe onderkomen van de stichting. (foto Jan Holvasti Na vochtproblemen door ondeugdelijk dak Een aantal bewoners van de Lange Agnietenstraat kampt met vochtpro blemen in hun woningen. (foto Holvast* LEIDEN - Bewoners van de hui zen in De Camp hebben bij de Wo ningbouwvereniging Leiden (WBL) schadeclaims ingediend. De schade van de bewoners is voorna melijk door vochtproblemen ont staan. Om deze vochtproblemen op te lossen moeten van twee wo ningen het dak vervangen worden, omdat er vocht zit tussen het isola tiemateriaal en de dakbedekking. Dit heeft het Buro Dakadvies uit Gorinchem de woningbouwvereni ging geadviseerd. De WBL is van plan het advies van het bureau op te volgen. De schadeclaims van de bewo ners belopen in totaal zo'n 20.000 gulden. Behalve de schade die aan de eigendommen van de huurders is ontstaan, vorderen een aantal be woners ook een bedrag voor het verminderde woongenot ten gevol ge van vochtoverlast. tocht en ge luidsoverlast. De vorderingen voor het 'smartegeld' bedragen in totaal ongeveer 7000 gulden. Volgens de bewoners hebben twee huurders van een woning in het complex overigens al een uitkering van de woningbouwvereniging ontvan gen. Volgens de WBL heeft pas een bewoner een vergoeding van de schade ontvangen. De WBL heeft nog geen besluit genomen over de nieuwe eisen voor schadevergoeding. Het is nog niet duidelijk of de verzekering van de woningbouwvereneging dit soort schadeposten dekt. P. Jan sen, het hoofd van de technische dienst van de WBL: "Dat doet ei genlijk ook niet ter zake. Het gaat erom of de schadeclaims terecht zijn". Serre Over de geluidsoverlast heeft een onderzoeksbureau inmiddels een rapport uitgebracht. De wonin gen die een soort serre hebben, zijn namelijk op sommige plaatsen slechts door een houten schot van elkaar gescheiden. Volgens een be woner kunnen buren eikaars ge sprekken soms letterlijk volgen. Het bureau heeft een voorstel ge daan om de woningen beter te iso leren. De woningbouwvereniging heeft intussen een proef genomen om te kijken of de voorgestelde maatregel ook effect sorteert. Volgens Jansen is de proef ge slaagd. "Wanneer er maatregelen genomen worden, blijft het geluid binnen de normen". Jansen geeft toe dat de situatie nog niet opti maal is. "We zullen in het vervolg ook niet meer voor de serre-con structie kiezen". Oorzaak van de gebrekkige bouwwijze is volgens Jansen mede gelegen in het feit dat er bezuinigd is op de serre-con structie. Vochtoverlast De eerste woningen in de Lange Agnietenstraat werden vorig jaar januari opgeleverd. Al spoedig bleek dat er aan de huizen het een en ander mankeerde. De klachten varieerden van scheefhangende voordeuren en los zittende tegels tot lekkende gasleidingen en voch toverlast. Pas afgelopen maanden werden de kleinere gebreken door de wo- ningbouwereniging verholpen. De belangrijkste problemen die over gebleven zijn betreffen de geluid soverlast en het vocht. Volgens het rapport van het Buro Dakadvies zijn de verschillende lagen op het dak niet onder volstrekt droge om standigheden op elkaar aange bracht. Het aanwezige vocht ver dampt slecht zeer langzaam. Vol gens een van de Technisch Bewo ners Adviseurs zou dit zelfs wel eens vijfjaar kunnen duren. De woningbouwvereniging hoopt dat alle problemen nu in de maand april uil de wereld gehol pen kunnen worden. Volgens Jan sen is het echter niet zeker dat er dan al een besluit zal zijn genomen over de schadeclaims van de bewo- Ook zal de WBL nog met de aan nemer, de Katwijkse Bouw Maat schappij, om de tafel gaan zitten om te bekijken welke kosten voor rekening van de aannemer komen. LEIDEN - Wethouder H. van Don gen heeft gisteren het nieuwe on derkomen geopend van de stich ting Gastouderproject Leiden aan de Breestraat. Het gastouderpro ject is bestemd voor mensen die hun kinderen ergens moeten on derbrengen en niet terecht kunnen bij een kinderdagverblijf, omdat de openingstijden van het verblijf niet met hun vraag overeenstem men. Tijdens haar speech maakte wet houder van Dongen duidelijk dat de gemeente waar wil voor haar geld. In vergelijking met het lande lijke beeld geeft de gemeente Lei den meer geld uit voor het project, omdat vaste krachten in plaats van vrijwilligers de stichting runnen. Toch wordt er nog regelmatig kri tiek uitgeoefend door de gemeen te, die duidelijk kwaliteit wil zien. Peters houdt vast aan huidige plan LEIDEN - Wethouder Peters van verkeer en de winkeliers verschil len van mening over de uitvoering van de proef van de Breestraat. De winkeliers willen niet dat tijdens de proef een zogenaamde 'wissel plaats' wordt aangelegd tussen de Koornbrugsteeg en het Gangetje. In dat gedeelte van de Breestraat wordt tijdens de proef een aparte busbaan gecreëerd. Op die bus- LEIDSE KRONIEK OVER /MENSEN EN GEDANE ZAKEN PLATTEGROND LEIDEN. Een plattegrond van Leiden waarop de precieze routes van de paardttrams zijn ingetekend. baan kan maar een bus rijden. Om dat de chauffeurs van de bussen niet kunnen zien of zich aan de an dere kant van de smalle rijstrook een bus bevindt, rpoet een wissel plaats worden aangelegd. Een al ternatief zou het aanleggen van een verkeerslichtinstallatie zijn. Daar is echter een nogal grote investe ring mee gemoeid. Praktisch pro bleem daarbij is dat de verkeers lichtinstallatie een levertijd heeft van zes maanden en de proef op 4 mei van start gaat. Vooral de VVD tilt zwaar aan de aanleg van een wisselstrook tij dens de proef in dat gedeelte van de straat. Volgens de liberalen be derft de wisselplaats het econo misch klimaat zodanig dat het we zen van de proef wordt aangetast. De WD vindt ook niet dat het fi nanciële argument (de kosten van de verkeerslichten) de doorslag moet geven. "De kosten van de proef moeten worden beperkt, maar het experiment moet wel maatgevend zijn", aldus woord voerder G. Bakker gisteravond tij dens de vergadering van de raads commissie van ruimtelijke orde ning en verkeer. Verkeersambtenaar C. van Groe ningen vertelde dat er zonder wis selstrook en met verkeerslichten toch nog problemen kunnen ont staan op de busstrook. Meteen ver keerslichtinstallatie zou geen reke ning kunnen v/orden houden met de aanwezigheid van vrachtver keer voor laden en lossen. Die zou den dan in conflict kunnen komen met het busverkeer op de smalle rijstrook. De liberalen werden niet over tuigd door deze argumenten en willen pas maandagavond wan neer de behandeling van de ver keersmaatregelen voor de proef worden voortgezet, een defintief standpunt innemen. De politie buigt zich intussen het hoofd over de vraag op welke ma nier aan het begin van de Bree straat kan worden aangegeven wat er straks tijdens de proef wel en niet zal zijn toegestaan. Volgens hoofdinspecteur H. la Rivière is het vrijwel onmogelijk een redelijk bord te bedenken dat alle verbo den weergeeft en aangeeft wat wel is toegestaan. "Of het zal zo'n woud van borden worden dat er binnen de kortste keren foto's in de krant staan met de mededeling dat nie mand er uit wijkan". Kuim honderd jaar geleden, toen paardekrachten voornamelijk nog echte paardekrachten wa ren, kwam het gebruik van de paardetram in zwang. Leiden was met de oprichting van de Leidsche Tramway in 1879 na Rotterdam, Amsterdam en Haar lem de vierde stad in Nederland die deze zowel ludieke als prakti sche manier van reizen introdu ceerde. Wie in Leiden aankwam en niet op eigen krachten de stad in wilde, kon bij het station een paard huren, maar dat kostte aanzienlijk meer dan de tien cen ten die moesten worden betaald voor de paardetram. Maar in het begin reed de tram niet op elk ge wenst tijdstip. De vertrek- en aankomsttijden waren in den be ginne vooral afgestemd op de rij tijden Van de (stoom)trein. Tijdens de wat onrendabele uren reed de paardetram om het half uur. Later op de dag hobbel de het - niet al te schokbestendi- ge - rijtuig om de vijfeneenhalve minuut over de tramrails. Dat ging dan richting Breestraat-Ho- gewoerd-Plantage of richting Haarlemmerstraat-Haven vice versa. Dat waren de twee routes die de Leidsche Tramway de - bij voorbaat al - vermoeide reiziger te bieden had. Alhoewel de snelheid van de paardetram die van een voetgan ger nauwelijks overschreed - het geen voornamelijk te wijten was aan het drukke rij tuigen verkeer en de soms nauwe bochten - was het trampaard wel degelijk tot grotere prestaties in staat. Dat bleek uit een proefmeting in 1883 die aantoonde dat de maximum snelheid van het trampaard 180 meter per uur was. Omgerekend betekent dat een snelheid van 10,8 kilometer per uur, hetgeen te vergelijken is met het tempo van een jogger. Het trekken van de tram was voor het paard bepaald geen lich te taak. Na een inwerkperiode van zes tot acht weken, in welke tijd het paard moest leren tussen de rails te lopen, draaide het beest dagdiensten van minimaal vijf en maximaal negen uur en dat vijf tot zes dagen per week. Gemiddelde legde het paard per dag een afstand van 22 kilometer af. Omgerekend per jaar bete kent dat een wandeling van een kleine 6300 kilometer. En daarbij zijn niet opgeteld de overuren die de paarden moes ten maken in geval er sprake was van barre weersomstandighe den. In de winter van 1881 bij voorbeeld werd de paardetram getrokken door maar liefst zes paarden vanwege de zware sneeuwval. Een aantal rijtuigen moest eerst worden uitgegraven alvorens zij met vereende paar dekrachten verder konden rij den. Dat soort incidenten beteken den natuurlijk dat het dienst rooster in de war werd geschopt. Maar het was bijna uitsluitend vanwege de weersomstandighe den als op de gebruikelijke rijtij den niet werd gereden. De maat schappij die de paardetrams ex ploiteerde keek daar ook wel voor uit. In de 'Voorwaarden voor het verleenen van Conces sie tot aanlegging en exploitatie van paardenspoorwegen te Lei den' was namelijk in artikel 13 opgenomen dat 'voor elke dag waarop de dienst niet geregeld plaats vindt of wordt gestaakt, is eene boete verschuldigd van tien gulden'. In die tijd was dat na tuurlijk een aanzienlijk bedrag. In de beginjaren van de Leid sche Tramway had het tram paard het meest te lijden. We gens gebrek aan ervaring had men - tot de dierenbescherming zich er mee ging bemoeien - niet door dat het dier oververmoeid raakte als het op een heuvel of in een bocht moest stilstaan. Want het vergde juiste extra veel krachten van het dier om het rij tuig weer in beweging te krijgen. Daarnaast werden er begin- nersfouten gemaakt; het paard werd soms niet goed afgedekt als het lange tijd stil moest staan of bezweet van de laatste tocht uit rustte voor de volgende rit. Zo wel van paard als materieel kon worden gezegd dat ze zwaar wer den belast. Dat hield trouwens ook verband met het geringe aantal wissels in de trajecten van de paardetram. In latere jaren is dat aantal wissels flink uitge breid zodat de trams niet zo lang op elkaar hoefden te wachten als ze elkaar moesten kruisen. De verzorging van het tram paard bood voldoende compen satie voor de soms veeleisende arbeidsomstandigheden. Drie keer per dag kregen de dieren te eten. Het gevarieerde menu be stond niet alleen uit haver, hooi en stro, maar ook uit mais, linzen en - in geval van chronische ver moeidheid - zelfs paardebrood. Het schoonmaken van de stal len gebeurde grondig en dat werk werd dagelijks goed gecon troleerd door de stalmeester. Verder hielden de door de onder neming aangetrokken veeartsen een oogje in het zeil bij de aan koop van nieuwe paarden en de verkoop van oude. Over het alge meen werd een paard na vijfjaar trouwe dienst weer doorver kocht en dan meestal aan boeren voor werk op het land. Op zich geen slechte pensioenregeling. Werken als een paard dus, maar wel voor kost, inwoning en een liefdevolle verzorging. Het was al met al nog zo'n slechte baan niet. Het is jammer dat de Leidse paardetram ondanks een gestage groei sinds 1887 - het trambedrijf ging toen over in handen van de Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij - in 1911 in de strijd tegen de oprukkende mechanisatie uiteindelijk het on derspit heeft moeten delven. Sinds dat jaar bepaalde de stoomtram mede het stadsbeeld. BARBARA DE ROOS Heempark Zondag beginnen weer de maan delijkse rondleidingen in het Heempark. De wandelingen staan onder leiding van natuurgidsen van de lVN-afdeling Leiden en du ren ongeveer een uur. Om 14.00 uur gaat men op pad. Haar Haar verzorgen, modelleren eh knippen komt aan de orde in de cursus over haar die het LVC geeft. Over deze cursus wordt woensdag een voorlichtingsavond gegeven. Aanvang 20.00 uur College 'Economische ontwikkelingenis de titel van het college dat prof. d.r. P.W. Klein maandag geeft in het kader van de Erasmuscolleges die de Leidse universiteit houdt in een collegereeks over de eeuw van Con stanten Huygens. Plaats van han deling is het Centraal Faciliteiten gebouw aan de Cleveringaplaats, aanvang 18.45 uur. Lezing Drs. P.G.P. Meyboom van de Leidse universiteit spreekt dinsdag in het Rijksmuseum van Oudheden over 'Het Nijlmozaïek van Palesti na'. De lezing begint om 20.00 uur en wordt gegeven in het museum aan het Rapenburg 28 (toegang via achterzijde van het museum aan de Papengracht 29). Lopen Atletiekvereniging De Bataven en de Nederlandse Hartstichting houden morgen een coopertest en een Leidse Hout-loop op de kunst- stofbaan in Leiden. De coopertest duurt 12 minuten, de prestatieloop speelt zich over 5 of 10 kilometer af. De eerste start van de coopertest is om 14.00 uur, voor de Leidse Hout loop valt het startschot een uur la ter. Klaverjassen Buurtcentrum Dijk 33 houdt vanaf 7 april een klaverjascursus. Deelnemers leren in acht middagen de beginselen van dit spel. Belang stellenden kunnen zich opgeven bij het buurtcentrum. De lessen zijn op dinsdagmiddag van 13.00 tot 15.00 uur. Kinderopvang is aanwezig. Fietsers De Echte Nederlandse Fietsers bond (ENFB) zoekt vrijwilligers voor de vierde Leidse fiets-info- markt over vakantiefietsen in bin nen- en buitenland die op 18 april wordt gehouden. De nadruk ligt op individuele voorlichting en daar om wil de ENFB gebruik maken van de kennis en diensten van men sen die uit eigen ervaring kunnen vertellen over voorzieningen in ver schillende landen. Belangstellen den kunnen contact opnemen met Theo Kromwijk tel 174253, Theo van der Poel 02523-73649of Ed win Seldenthuis (124784 of schrij ven naar ENFB F ietsinfomarkt, postbus 80, 2300 AB Leiden. Computers Buurtcentrum Dijk 33 houdt voor vrouwen uit de binnenstad twee computercursussen, een op dins dagmiddag van 13.30 tot 15.00 uur en een op dinsdagavond van 20.00 tot 21.30 uur. De cursussen, die op 7 april beginnen, zijn speciaal voor vrouwen die niet of nauwelijks we ten hoe een computer werkt. Be langstellenden kunnen zich bij het buurtcentrum opgeven. VOOR EEN PAAR CENTEN MET DE PAARDETRAM DOOR DE BINNENSTAD

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15