Leges alvast tien procent hoger Leiderdorpse Doesbrug in 'zorgwekkende staat' Haaswijk krijgt toch extra subsidie Handelwijze gemeente bij villa valt slecht Oegstgeester raad wil nog praten over resterende stijging Kunstgras Meerburg: kogel is door de kerk CDA: 'Aanfluiting dat mensen nog steeds in de sloot lozen' Oegstgeest steunt knalfeest niet -LEIDSCH m DAGBLAD: isSHEIIlEHSL VRIJDAG 27 MAART 1987 OEGSTGEEST - De Buurtgroep Haaswijk heeft toch zijn extra sub sidie van 1650 gulden te pakken. B en W van Zoeterwoude meldden gisteravond in de gemeenteraad weliswaar "niet de vrijheid te heb ben gevonden met een positief voorstel te komen" maar daar stak de hele gemeenteraad minus de WD een stokje voor. Belangrijke atleort<!. restrictie werd aangebracht door ft,lccJw- vooral mevrouw Bosman van de bouwPlan PvdA. "Het moet gaan om et -malige verhoging". D66-raadslid Aikens: 'Landelijk karakter niet bewaard' VOORSCHOTEN - De Voorschotense fractie van D66 vindt dat burgemeester en wethou ders niet goed zijn omgesprongen met het ko lossale bouwplan in buitenplaats Berbice. Vol gens haar hadden B en W eerst de raad moeten vragen of ze een zogeheten artikel-19 procedu re had mogen starten. Via deze procedure kan de gemeente snel een bouwplan afwerken wanneer het bouwplan in een voor te bereiden bestemmingsplan. Dit bleek gisteravond in de gemeenteraadsvergadering. D66 vindt dat dat in dit niet opgaat voor de 37 meter brede, 27 meter diepe en 11 meter hoge woning, die omgeven wordt door een gastenhuis, een zwembad en een flink hek. Toen de gemeente acht jaar geleden begon met het voorbereiden van het nieuwe bestem mingsplan Berbice sprak de raad af dat het landelijk karakter zoveel mogelijk bewaard moet blijven: "Welnu, dit plan staat haaks op het bestemmingsplan". Woordvoerder J. Ai kens ging er dan ook absoluut niet mee ak koord dat de kwestie verder "in handen wordt gesteld van het college". Het antwoord van wethouder J.D. van Dalen (ruimtelijke ordening) was uiterst laconiek. De woorden "in handen stellen van het college" waren "een administratieve vergissing: Als we later tekstverwerking krijgen, druk je ook op een verkeerd knopje en krijg je een verkeerd verhaal". Hij vroeg zich af of werkelijk is afge sproken dat de dagelijks bestuurders voor ie dere artikel-19 procedure toestemming van de gemeenteraad moeten hebben. "Ik weet wél dat wanneer er bezwaren zijn, ze in de raads commissies worden besproken", zei hij, tot ge ruststelling van de PvdA/PPR-fractie. Dit is dus het geval. Mevrouw Begeer, be woonster van huize Berbice en eigenaresse van een groot deel van het bos, heeft begin deze maand een officieel bezwaarschrift inge diend. De plannen ogen zo wit en massaal en gaan ten koste van zoveel groen, dat het bos niet langer onder de natuurschoonwet zou val len. Dat effent het pad voor andere overtredin gen en heeft geweldige belasting-technische gevolgen voor de andere eigenaren van het ter rein, aldus de Voorschotense. Zij vreest dat meer bomen zullen sneuvelen dan in het bouwplan staat aangegeven en is bang dat haar zeventiende eeuwse oranjerie het geweld niet zal overleven. Zij is dan ook met een compromis gekomen. De woning moet niet langs de vijver aan de Van Beetho- venlaan komen, maar erop. De oude buiten plaats wordt dan niet aangetast en het gasten huis kan zonder kappen op de plek van de bungalow komen, waar eens S.A.C. Begeer woonde, gewezen Zilverfabriek-directeur en ex-raadslid voor de WD. De Buurtgroep heeft een extra aanvraag gedaan opdat ze de stoe len voor diverse activiteiten van en naar de wijk kan vervoeren. Wat er in het vervolg met de sub sidie van de Buurtgroep, die tegen woordig in elke vergadering op het gemeentehuis wel ter sprake komt, moet gebeuren is nu nog niet dui- activUehen6de"S J JO °die6 h^ers OEGSTGEEST - Met tien van de zeventien procent waar naar Haaswijk komt, moet oveme- m^e B en W van Oegstgeest de leges willen laten stijgen, is men. Mevrouw de Vroomen van de raad gisteravond akkoord gegaan. Over de resterende zeven procent wil de gemeenteraad in de vooijaarsdebat- «.«orv a c volgende maand, nog een robbertje uitvechten. In de voorjaarsdebatten zullen de grote lijnen voor de gemeente leen moeten worden getoetst op de begroting van 1988 worden uitgezet. "buurtgerichte activiteiten". vragen van de Buurtgroep als de SJJO zijn intrek in het multi-func- tioneel centrum heeft genomen al De WD was ook gisteravond te- De vraag gen extra subsidie voor de Buurt- opbrengsten groep. De partij vreest dat deze B en W de extra de leges willen die voorjaarsdebat- verhoging die percentueel gezien ten centraal staan. Het 'echte' "maar liefst 65 procent bedraagt", precedenten schept. De gemeente heeft alle sociaal-culturele instel lingen al laten weten dat ze moeten inleveren. De Buurtgroep nu extra dat de tarieven die Oegstgeestena- de verhogingen, naar de zin van de raad nog niet duidelijk genoeg. W zijn erachter gekomen dan wel heel erg PPR'er van Eisen ging de beto ger van dit alles, Kamphui; moeten betalen voor bij 1 beeld het afgeven van bouwver gunningen, het zich laten inschrij ven als woningzoekende, huwe lijksvoltrekkingen, uittreksels uit wethouder van Veen (financiën) noemde nog een derde argument: "In alle eerlijkheid: het scheelt ons gewoon een paar duizend gulden die we goed kunnen gebruiken". B en W willen de verhoging van 17 procent overigens niet in één keer doorvoeren. De eerste tien waren bedoeld voor het resterende gedeelte van het lopende jaar: de volgende zeven voor 1988. PPR-raadslid Van Eisen drong aan op een wat grotere differentia- de tarieven. Hij vindt dat i lijf. De radicaal betoogde dat de de burgerlijke stand, aan de lage de tarieven duidelijk tot uitdruk- Buurtgroep een uitzonderingsposi tie inneemt omdat ze in een nieuw bouwwijk actief is. Bij de stemming bleken ook twee van de drie wethouders, Kohlbeck (PvdA) en Van Veen (CDA) ineens voor extra subsiaie te zijn. Blijkbaar hadden ze toch de vrijheid gevonden. king moet komen dat bij voorbeeld democratie en openbaarheid van bestuur als een groot goed worden ZOETERWOUDE - De Zoeter- woudse voetbalvereniging 'Meer burg' krijgt haar felbegeerde kunstgrasveld. De gemeenteraad heeft gisteravond 'ja' gezegd tegen het voorstel van burgemeester en wethouders om daar 831.000 gul den voor beschikbaar te stellen. De reden mag inmiddels als be kend worden verondersteld: 'Meerburg' moddert letterlijk en fi guurlijk al met haar velden. De staat daarvan is zo erbarmelijk dat er vaak niet kan worden getraind. Na de nodige discussies in de po litiek werd duidelijk dat de aanleg van een kunstgrasveld op den duur de beste oplossing zou zijn. Het huidige eerste speelveld zal nu van zo'n kunstlaag worden voorzien. Het tweede speelveld blijft gewoon gehandhaafd en nummer drie wordt afgestoten. Deze oplossing biedt voor 'Meerburg' voldoende waarborgen om te kunnen blijven .spelen. Ook zal het kunstgrasveld op gezette tijden aan derden wor den verhuurd, hetgeen weer extra geld oplevert. Al met al zeiden de raadsleden Van der Kooi (WD) en Roessen (CDA) te hopen dat Meerburg nu voorgoed uit de modder is. Het be schikbaarstellen van die acht ton heeft volgens Roessen heel wat Zoeterwoudenaren wel de indruk gegeven dat de gemeente voor Sin terklaas speelt. Hoe een en ander zal worden ge kant zijn. In vergelijkbare gemeen ten in deze regio zou zo'n zeventien procent meer moeten worden be taald. Behalve dat is in Oegstgeest beschouwd, ook de verhouding tussen het ta rief dat moet worden betaald en de hoeveelheid tijd en werk die de ambtenaren in pakweg de afgifte niet met Van Eisen eens. "Een be drijf krijgt pas een hinderwetver gunning als het kan aantonen dat het zich aan de regels houdt. En het gaat niet aan om bedrijven die zich aan de regels houden, extra te belasten". D66 is als enige fractie tegen de voorgestelde verhogingen. Toch is het "doorvlooien" van de vele ta rieven op aandringen van de demo craten gebeurd. De partij drong eind vorig jaar aan op een onder zoekje naar de verhouding tussen de tarieven van de legesverorde ning en de tijdsduur van de ver richte handelingen en diensten. De democraten vinden dat het ander niet goed is gebeurd. het tarief dat iemand moet betalen voor het plaatsen van een Vliko-bak op de openbare weg in tijden van ver- de de mocraten terug van 75 naar 30 gul- Vlikobak werkt is aan het verbouwen en heeft daarvoor ook al een prijzige i onzeker. financieerd, is nog PZ-raadslid Ooijendijk kwam gis-| teravond namelijk met een heel an dere opzet dan tot nu toe was ge volgd. Het natuurveld moet vol- w I gens hem door de vereniging zelf Als voorbeeld halen worden onderhouden. Voordeel is dat het onderhoud kan gebeuren op voor de club geschikte momen ten en dat het - zoals Meerburg zelf bouwingen. Daf moet vaak heeft aangevoerd - waar- mocraten terug van 75 schijnlijk goedkoper kan. Voor de den. Iemand die met meest specialistische werkzaamhe den zou men dan een bedrijf kun- i inschakelen. Het geld hiervoor (ver)bouwvergunning moeten be- het talen. Volgens D66 wemelt het de Legesverordeningen kan komen uit de verhuur kunstgrasveld. Op die manier zou de voetbalver- soort onjuistheden, eniging een grote mate van zelf- CDA-wethouder standigheid krijgen, voerde Ooij- toe dat bijstelling endijk aan, terwijl er evenmin een huurverhoging nodig is. De ge meente zou minder geld kwijt zijn aan administratieve handelingen r kan een betere kostenbeheer- dit Veen gaf de tarieven nooit perfect kan zijn. "Het ene ta rief is krap bemeten, het andere zou best wat omhoog kunnen". Met de PvdA is de wethouder het dat precies uitrekenen ..hoe- sing op de langere termijn plaats- veel wat moet gaan kosten, nog vinden. Het plan zal op een volgen de vergadering worden besproken. geld kost dan de hele opera tie juist /zou moeten opbrengen. Zoeterwoude: bezuinigingen in onderwijs zelf opvangen ZOETERWOUDE - De Zoeter- woudse gemeenteraad heeft gisteravond een motie aange nomen waardoor de bezuini gingen in het onderwijs, opge legd door minister Deetman, door de gemeente worden op gevangen. Zodra die bezuini gingsmaatregel tot 'calamitei ten' leidt, zal de gemeente ade quate maatregelen nemen. Al dus de motie van het CDA, die door de beide andere partijen werd overgenomen. De door Deetman voorge schreven regeling om een zieke leerkracht de eerste twee dagen niet te vervangen, werd gister avond door alle Zoeterwoudse fracties als "uiterst ongeluk kig" beschouwd. Maar een pas sende oplossing kon de politiek niet aandragen. Progressief Zoeterwoude stelde voor om tijdens de afwezigheid van meer dan één leerkracht, tij dens de wachtdagen toch over te gaan tot vervanging. VVD- raadslid Mulder stelde hierte gen dat de gemeenten niet moeten gaan opdraaien voor fouten die het rijk maakt. Ook CDA-raadslid Hogenelst wilde niet met de voorstelde regeling meegaan. Toch wilde hij, om wille van de kwaliteit van het ondehvijs, burgemeester en wethouders in de gelegenheid stellen om per geval maatrege len te nemen. Wethouder Gra- niewski was er niet voor om de meest knellende situaties door de gemeente te laten oplossen. Het ministerie, zou wel eens de indruk kunnen krijgen dat de maatregel geen grote moeilijk heden oproept. Desondanks kwam Hoge nelst, met succes, met zijn mo tie. ZOETERWOUDE - De Zoeter woudse Ommedijkseweg en Weipoortseweg (zie foto)verke ren in zo'n slechte staat, dat er snel iets moet gebeuren. De ge meente zal een adviesbureau in de arm nemen om een recon structieplan op te stellen. Het is de bedoeling dat de wegen grondig worden opgeknapt en dat er tegelijkertijd een fiets pad wordt aangelegd. De gemeenteraad toonde zich gisteravond verheugd over de vlotte aanpak van burgemees ter en wethouders. Ze stelde dan ook meteen de benodigde 100.000 gulden voor het recon structieplan beschikbaar. Het is de bedoeling van de ge meente om de bewoners van de Ommedijkseweg en Weipoortse weg bij het plan te betrekken. Er zal op 4 mei een inspraak avond worden georganiseerd. Vooruitlopend op de defini tieve plannen kan er nu al een stukje fietspad worden aange legd. Een overeenkomst met de eigenaresse van het benzine pompterrein maakt dat moge lijk. (foto Ellen Martens) Keverdiefgepakt WARMOND - De Warmondse poli tie heeft vannacht een bekende ke verdief gepakt. De man, een dertig jarige verslaafde Amsterdammer, had in het verleden regelmatig met zijn buitgemaakte Volkswagen ke vers in Warmond rondgetoerd. Toen een Warmonder hem gisteren dan ook zag rijden, schakelde hij direct de politie in. De gestolen ke ver was snel gevonden en de dief kon zonder al te veel problemen worden opgespoord in zijn schuil plaats in een woning. Ambtsgebed afgeschaft ZOETERWOUDE - Het ambts gebed dat aan elke vergadering van de Zoeterwoudse gemeen teraad vooraf gaat, wordt afge schaft. Een meerderheid van de raad heeft daar gisteravond voor gestemd. In plaats van het gebed zal el ke vergadering nu beginnen met de opmerking 'Ik vraag een moment van stilte waarin ieder zich in overeenstemming met haar/zijn geloofs- of levens overtuiging kan voorbereiden op de raadsvergadering'. de dat compromis. Alleen het CDA stemde tegen. De chris ten-democraten oordeelden gisteravond dat het ambsgebed moet worden gehandhaafd in "een overwegend christelijke gemeente". De WD ging echter mee met het voorstel van Progressief Zoeterwoude (PZ) om het ambtsgebed af te schaffen. Riolering geëist voor Voorschotense Wilgenlaan VOORSCHOTEN - "De 30 wonin gen langs de Voorschotense Wil genlaan moeten nog dit jaar een rioolaansluiting krijgen. In het mi lieujaar 1987 is het een aanfluiting voor de gemeente dat de mensen hun afvalwater nog steeds in de sloot lozen". Dit zei CDA-raadslid W. Valkenburg gisteravond in de raadsvergadering. Ter illustratie haalde hij er wat de laatste merkte op dat het jam plan. Tot eer kwam het niet i ring. De burgemeester vond dat het buiten de orde viel: de raad zou het alleen maar hebben over het basis- rioleringsplan. oude prioriteitenlijsten en beleids plannen bij. In het beleidsplan voor de jaren 1978-1982 lieten B dat de christen-democraten het vorige maand niet aan de orde hebben gesteld, toen de raad de be- W opnemen dat de rustige zijstraat langrijkste projecten vaststelde van de Veurseweg in 1979 voor voor het komende jaar. 120.000 gulden een riolering zou krijgen. Het kwam er in geen van de vier jaren van, maar in het be leidsplan voor de vier komende ja ren kreeg de aanleg van de riole ring een nieuw plekje. De gemeen te trok er in '1983 en volgende ja ren' 130.000 gulden voor uit. lijken te hoog voor de bewoners. De afstand tussen de hoofdriole ring en hun huizen wordt dan groot en de kosten zeer hoog. Wethouder J. Visser (openbare werken) is het echter met het CDA eens dat er wat moet gebeuren: "Het is achterhaalde zaak, een open riool. Vies en onhygiënisch". Hij vindt het dan ook vreemd dat het Hoogheemraadschap van Rijn land de gemeente niet bepaald aan spoort om snel een oplossing te vinden: "Mogelijk acht men het van niet al te grote importantie om dat het een kleine gemeenschap LEIDERDORP - De Leider- dorpse Doesbrug, onmis baar verbindingsstuk tus sen Hoofdstraat en Achtho- venerweg, verkeert in zorg wekkende staat. Renovatie is dan ook hoognodig, zo hebben burgemeester en wethouders van Leiderdorp laten weten. Vooral de stabiliteit van de funde ring roept de nodige twijfels op. Al met al is de staat zo slecht dat er zich regelmatig moeilijkheden voordoen tijdens het openen en sluiten van de brug. Vandaar dat ze de politiek nu snel zullen benaderen met een voorstel om de Doesbrug op te knappen, dan wel een nieuwe brug neer te zetten. Er zijn twee alternatieven. Men kan kiezen voor een beweegbaar exemplaar, iets dergelijks als de huidige, uit 1887 stammende Does brug. Of er komt een vaste brug, uitsluitend voor fietsers en voet gangers. Navraag bij Provinciale Waterstaat heeft de gemeente in middels geleerd dat er geen echte bezwaren zijn tegen de aanleg van een vaste brug. Maar dan moet zo'n brug wel voldoen aan de doorvaar- thoogte van drie meter. Dit bete kent dat een vaste brug voor alle verkeer in verband met de aan te leggen op- en afritten niet mogelijk is. Een fiets-voetgangersbrug in een hoge, smalle uitvoering kan een alternatief zijn. Voordelen van het handhaven van een beweegbare brug is dat de Hoofdstraat bereikbaar blijft voor auto's en dat het 'beeld' dat de hon derdjarige Doesbrug oproept, be waard blijft. De kosten vormen een nadeel. Renovatie kost een slordi ge 200.000 gulden, bovendien ver gen onderhoud en bediening jaar lijks nog eens een ton en zal het brugwachtershuisje voor 27.000 gulden moeten worden opgeknapt. Voordeel van vervanging is dat jaarlijks bijna een ton op de Does brug kan worden bespaard, maar uiteraard wordt de Hoofdstraat wel veel minder goed bereikbaar. De raadsleden mogen gaan uit maken voor welk alternatief Lei derdorp kiest. Vooruitlopend op die discussie melden burgemees ter en wethouders wel dat het hier gaat om een "karakteristiek stukje Leiderdorp: de Doesbrug is de laatste beeldbepalende beweegba re brug in onze gemeente, en dat gegeven is al een reden tot be houd". Open riool Na de vergadering bleek dat de Wilgenlaan de dienst openbare werken wel degelijk bezighoudt. De kwestie ligt echter nogal ge compliceerd. De gemeente vreest dingen gebeuren. De viezigheid Raadslid Valkenburg kan zich dat niet zo goed voorstellen. Hij heeft van ambtenaren gehoord dat vooral bij oostenwind ongewenste Wederom kwam het er niet van en het huidige college van burge meester en wethouders lijkt het niet meer te hebben over de riole ring voor het stukje Voorschoten tegenover de Gouden Leeuw. De aanpassing is zelfs niet meer opge nomen in het meerjaren riolerings- de toekomst van het laantje met zijn mooie beplantingen, dan niet richting Vliet gaan, r zich in de omgeving versprei neer de riolering in de weg wordt den. Hoe hij het financieel wil rege- aangelegd. De bewoners op hul beurt, vrezen voor hun tuinen wan neer daar de buizen komen. De ge meente heeft hierop voorgesteld om dan maar het land in te gaan. Maar de kosten van die oplossing len, kan hij niet zeggen. Of er nog andere rioolloze concentraties zijn in Voorschoten, evenmin. Zijn par tij wilde louter en alleen dit pro bleem aan de vergetelheid ontruk ken. OEGSTGEEST - Zal er op 30 april nog vuurwerk knallen in Oegstgeest? De plaatselijke Oranjevereniging had dit plan opgevat, mede in verband met het Gouden Huwelijksfeest van het Prinselijk Paar, dit jaar. Aan de gemeente werd om een extra, eenmalige subsidie van 5.000 gulden gevraagd. B en W bedier ven het feestje. Zij letten bij hun beoordeling van de aanvraag "op de uitgangspunten bij de subsi diëring van het sociaal-cultureel werk" en meenden de Oranjever eniging het knalfeest te moeten onthouden. Bij het rijtje feest- verknallers sloten zich gister avond alle raadsleden aan. Helemaal met lege handen wil de CDA-raadslid mevrouw de Vroomen de Oranjefanaten niet laten staan. Zij gaf de Oranjever eniging de suggestie mee zich te laten sponsoren. Dat is volgens haar helemaal zo gek nog niet als wordt bedacht dat de borrel na afloop van de raadsvergaderin gen in 's-Gravelande door een bierbrouwer worden gefinan- cieerd en in sommige andere ge meenten de vervanging van leer krachten in geval van ziekte door het plaatselijke bedrijfsleven worden gesponserd.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14