Raadscommissie lovend over nieuwbouwplan NS ransig^ 'Erfpacht is belemmering voor bouw Schuttersveld' LEIDSCH m DAGBLAD: Ontwerp Erica valt niet in goede aarde Manuscript Huygens in Leiden gevonden Commissie akkoord met nieuwbouwplan Hema Overvallers casino in Den Bosch aangehouden VRIJDAG 27 MAART 1987 LEIDEN - Wie in de stationsrestau ratie in afwachting van zijn trein een kopje koffie nuttigt, zal straks kunnen genieten van een ruim uit zicht op het voorgelegen Stations plein; maar ook de aankomend treinreiziger zal vanuit de bus op de Stationsweg zijn trein aan het perron zien aankomen. Glas is het meest in het oog springende onder deel van het ontwerp dat NS-archi- tect Reijnders voor een nieuw sta tion in Leiden maakte. "Zo fragiel mogelijk en toch degelijk", beoor deelt Reijnders zijn werk waar de politiek zich gisteravond in uiterst lovende bewoordingen over uit sprak. Realisering van het ontwerp van Reijnders gaat 30 tot 40 miljoen gulden kosten. Dat bedrag gaat de NS te ver. "Investering van een dergelijk bedrag in Leiden is slechts mogelijk wanneer de ge meente er alles aan doet de reizi gersaantallen in Leiden op te krik ken zodat de inkomsten van de NS met enkele tonnen per jaar kunnen stijgen", liet chef-nieuwbouw Dou- ma van de NS gisteravond aan de raadscommissies voor ruimtelijke ordening en economische aangele genheden weten. Wethouder Pe ters (ruimtelijke ordening) kwam de spoorwegen ter plekke tege moet. De gemeente gaat met kracht de ontwikkeling van het omliggende gebied aanpakken en Peters beloofde de NS op korte ter mijn met plannen hier voor te ko men waarin het ingediende sta- tionsontwerp centraal staat. Deze toezegging is voor de NS vermoe delijk voldoende om in '89 met de nieuwbouw van het station te be ginnen. Lichtstraat Het aanzicht van het nieuwe sta tion zoals dat door Reijnders is ont worpen, wordt bepaald door een 16 meter hoge glasgevel die zich rond de stationshal vouwt. In deze hal zijn de loketten, een restauratie en diverse servicebureaus onderge bracht. Vanuit de hal loopt een gro tendeels met glas overkapte gang naar de achteruitgang van het sta tion aan het Terweepark. Aan deze gang (de architect spreekt liever van 'de lichtstraat') zijn de opgan gen naar de perrons onderge bracht: trappen, roltrappen en lif ten overzichtelijk naast elkaar. Dat in tegenstelling tot het huidige sta tion waar de gebruiker van de lift zich pas na enig speurwerk naar boven kan begeven. In de 14 meter brede gang zijn bovendien een aan tal winkeltjes gedacht. Het aanzicht van de perrons wordt ingrijpend veranderd omdat de restauratieruimten en lifttorens verdwijnen. De oude Bailey-over- kapping blijft grotendeels bestaan omdat hier de bovenleiding van de sporen aan is opgehangen. Het is wel de bedoeling de overkapping een wat frisser uiterlijk te geven dan nu het geval is. Het wijzigen van de overkapping is de NS te duur, de kosten voor het verhan gen van de bovenleidingen wordt geschat op 26 miljoen gulden. In tegenstelling tot het bestaan de station komt het nieuwe geheel gelijkvloers te liggen. De NS gaat er hierbij gemakshalve van uit dat de gemeente het voor elkaar krijgt een tunnel onder het Stationsplein Het vooraanzicht van het ontwerp van NS-architect Reijnders. De 16 meter hoge gevel wordt helemaal i opgetrokken waardoor in de stationshal het daglicht in ruime mate kan doordringen. (foto Henk Boi DEN HAAG/LEIDEN - Op het congres in Den Haag ter herden king van de 300ste sterfdag van Constantijn Huygens heeft voorzit ter dr. A. Eijffinger een handge schreven relaas voorgelezen dat pas enkele weken geleden in Lei den is teruggevonden door drs. A. de Heer. Het is een soort kroniek waarin Huygens weergeeft wat zich in 1637 afspeelde van de ge boorte van zijn dochter Susanne op 13 maart tot het overlijden van zijn vrouw, Susanna van Baerle, op 10 mei. Eijffinger maakte de vondst be kend bij de opening van de ten toonstelling Huygens herdacht' in de Koninklijke Bibliotheek. De tentoonstelling maakt onderdeel uit van het gelijknamig congres van de Werkgroep 17 de eeuw voor samenspraak vanuit verschillende wetenschappen, waaraan een paar honderd deskundigen uit binnen- en buitenland deelnemen. Voor de congresgangers worden vijf grote en twintig kleinere lezingen gehou den over onder meer Huygens en zijn gezin, Huygens in dienst van Oranje en Huygens als dichter, we tenschapper en musicus. De tekst die is gevonden kon nog worden opgenomen in de catalo gus die is uitgegroeid tot een echte Huygens-bundel. Het handschrift is op de tentoonstelling te zien. In de bundel zijn ook opgenomen een beknopte bibliografie van Huy gens' werk en eerder bekende bij dragen over zijn kinderen. De Huygens-herdenking in Den Haag omvat behalve het congres en de expositie in de Koninklijke Bibliotheek onder meer ook een overzichtstentoonstelling van Huygens' leven en werken in het Museon en een officiële bijeen komst in de Kloosterkerk. te financieren zodat voor het nieu we station een voetgangersplein kan worden aangelegd. Het is met name deze gelijk vloersheid dat het ontwerp van Reijnders onderscheidt van het ontwerp dat projectontwikkelaar Erica twee weken geleden voor een nieuw station indiende. In de visie van Erica wordt de Stationshal over de sporen heengebouwd op een hoogte van 11 meter boven het maaiveld. Het 'klimmen en dalen' stond de raadscommissie echter te gen en het ontwerp van Erica werd alleen al om deze reden afgekeurd. De toevoeging van een boulevard met kleine winkeltjes riep associa ties op met het station/winkelcom plex Hoog Catherijne in Utrecht en viel ook al niet in goede aarde. Wel vond de raadscommissie de ideeën van de projectontwikkelaar over de ontwikkeling van het Stations plein interessant genoeg om er in een later stadium nog eens van ge dachten over te wisselen. Op diverse onderdelen dreigde er gisteravond in de commissie een 'ja' en 'nee' spelletje tussen de ar chitecten van de NS en Erica te ontstaan. Zo wiepen de laatsten de commissie voor de voeten dat hun plan veel goedkoper te realiseren is omdat er geen dure tunnel onder het Stationsplein in is opgenomen. Reijnders betoogde daarentegen dat het trappen klimmen de NS jaarlijks vele reizigers gaat kosten. Volgens de projectontwikkelaar is het echter ook mogelijk zijn sta tion gelijkvloers te bouwen wan neer de gemeente het geld voor een tunnel op tafel legt. Een aardig de tail in deze discussie was dat de sporen in het begin van de jaren vijftig juist op een dijk zijn gelegd omdat de reizigerstunnel onder de sporen door toen in de mode was. Magnifiek Een kortstondige verkenning van de mogelijkheden viel in het voordeel van Reijnders uit (hoewel sommigen betreurden dat een bus baan van het Terweepark naar het Stationsplein achterwege was gela ten). 'De schoonheid van de een voud' en 'eenvoudig magnifiek' kon uit de mond van raadsleden worden opgetekend. Een enkeling waagde het zich hardop af te vra gen of al dat glas 'niet erg vandalis- me-gevoelig was'. Maar volgens Reijnders behoeft niemand zich daar zorgen over te maken. Van het station Sloterdijk dat volgens een soortgelijk concept werd gecon strueerd 'is nog geen ruit gesneu veld', betoogde hij. Bovendien dient het glas ter bevordering van de sociale veiligheid in en rond het station. De architect: "Iedereen die veel ziet, weet dat hij veel gezien wordt". Waarna slechts de vraag restte 'of de NS bij het nieuwe sta tion ook de glazenwassers leveren'. Van bovenaf is te zien dat de stationshal voornamelijk bestaat uit glas. Alleen het deel boven de perrons zal i de huidige staat blijven. (f0to Henk Bouwmai Projectontwikkelaar en NS: LEIDEN - De politiek van de ge meente Leiden om grond niet te verkopen maar alleen in erfpacht uit te geven is een van de oorzaken dat de bouw van kantoren op het Schuttersveld langzamer gaat dan verwacht. Die mening zijn betrok ken projectontwikkelaars toege daan. Chef-nieuwbouw Douma van de NS noemde gisteravond de erfpacht een nadelig aspect van het Schuttersveld. Hij wees er op dat soortgelijke ontwikkelingen voor kantoorcentra in andere plaatsen makkelijker verlopen. Ook project ontwikkelaar Erica liet eerder we ten dat verkoop van de grond meer investeerders aan kan trekken. Het college is van plan nog voor de zo mer een herziening van het erf pachtsysteem aan de gemeente raad voor te leggen. Hoe dat voorstel er precies komt uit te zien, wil het college nog niet prijsgeven maar algemeen wordt aangenomen dat voor bedrijven eeuwigdurende erfpacht mogelijk wordt gemaakt. Wethouder Tesse- laar (grondzaken) hield hier al eer der een pleidooi voor maar stuitte toen op tegenstand van zijn achter ban. Eeuwigdurende erfpacht stelt investeerders in de gelegenheid de kosten van huur van de grond in een keer af te kopen. De gemeente blijft daarbij eigenaar van de grond en kan er weer over beschikken op het moment dat het bedrijf ver trekt. Momenteel is afkoop van de erfpacht voor 75 jaar mogelijk. Wisselvallig Douma drong er gisteravond in de raadscommissie ruimtelijke or dening op aan met kracht de ver dere ontwikkeling van het Sta- Gebak (1) Zo euforistisch als hij over de mensa zelf is, zo droef-stemt be drijfsleider H. Spaan de naam er van. "De Bak", zegt hij misprij zend - welke fantasieloze drui loor is daar opgekomen? Natuurlijk refereert de naam aan de universiteitsmanege die in vroeger tijden op de plek aan de Kaiserstraat heeft gestaan waar nu de mensa is gevestigd, "maar 'bak' roept associaties op met uit een ruif eten". En dat zint Spaan, die met de ploeg van de universitaire eettafel juist hart stochtelijk probeert het imago van vreetschuur af te breken, he lemaal niet. Hij legt zich er ech ter bij neer, beseffend dat een nieuwe naam vaak pas na jaren ingeburgerd. En het kan nog veel erger: wat als de mensa 'In het vergulden hoefijzer' was ge noemd? Schept ook veel hogere verwachtingen. De Bak blijft dus voorlopig de naam van de mensa, die gisteren op de kop af 12,5 jaar geleden werd geopend. Dat was de aan leiding eens met Spaan te gaan praten. Hulptroepen in de perso nen van chef-kok Jos Uitendaal, en de baas van het eveneens jubi lerende lunchcafé Pom Pom, A. van der Meij worden al snel aan gerukt, want Spaans kennis van de geschiedenis van De Bak reikt door zijn nog korte dienst verband niet veel verder dan 16 maanden terug. Uitendaal en Van der Meij daarentegen heb ben het begin zelf meegemaakt. Van der Meij: "Er was eerst een mensa in het Prytaneum aan het Rapenburg. Die werd op een ge geven moment te klein en was bovendien vreselijk verouderd. Er werd gekookt op butagasfle- sen die op veilingkisten stonden. En aan de steeds hogere eisen die aan onder meer de hygiëne werden gesteld, kon niet worden voldaan". Plan was daarom om aan de Kaiserstraat een nieuwe mensa te doen verrijzen, waarvoor wel de universitaire manege en de voormalige donzen dekenfabriek van Beuth zouden moeten wij ken. Een en ander geschiedde ook, op 26 september 1974. Ech ter niet voordat er twaalf jaar over was gediscussieerd. Toen malig minister van onderwijs De Braauw was in eerste instantie namelijk niet te overtuigen van de noodzaak van een nieuwe mensa. Uiteindelijk gaf hij toch zijn fiat, welk gewijzigd inzicht schijnt te zijn opgetreden na een bezoek aan het Prytaneum - wat zullen ze hem hebben voorgezet? procédé. De verbetering van de appara tuur maakt onderdeel uit van de operatie 'Frisse wind' die de Bak voorstaat. Spaan en de zijnen denken 'klantgericht', wat wil zeggen dat ze binnen het haal- en betaalbare willen inspelen op de - "en terecht", zegt Spaan - steeds hogere eisen die de gasten stellen. Zo is het hen duidelijk datje er met louter tafels en stoe len niet (meer) bent. De minste eis die aan een stoel wordt ge steld is dat-ie heel is - Spaan ver onderstelt dat bij de gasten thuis de spiralen ook niet door de zit ting heen komen. De tafel wor den voorzien van een plantje. Kaal is wel goedkoper, "maar dan moet je niet op je hoofd krabben en je afvragen waarom het zo stil is", zegt de bedrijfslei der, die als nieuwste service de verkoop van glaasjes wijn bij de maaltijd overdenkt. Gebak (3) Gebak (2) Het eten. Gemeten naar heden daagse maatstaven was de Bak in den beginne niet meer dan een vreetsschuur. "Veel uit blik en maar één maaltijd", kijken Van der Meij en Uitendaal terug op het menu. "Maar ja, de eisen wa ren toen nog niet zo hoog. Men is nu veel bewuster, eet niet meer zo klakkeloos". Tegenwoordig heeft de cliëntele de keus uit ver schillende maaltijden, waarvan altijd één vegetarische. Behalve het aanbod is volgens de heren ook de kwaliteit in positieve zin veranderd. Zo veel mogelijk vers, is het credo. Zo vers als maar kan moet het eten ook nog zijn op het moment dat het op de borden wordt geschept. Uitendaal toont in de keuken hoe dat wordt bereikt, waarbij duidelijk wordt dat de studenten vroeger heel wat hebben gemist. Daar waar de huidige gasten dankzij een vernuftig apparaat elk kwartier van vers gekookte aardappelen zijn verzekerd, kre gen zij aardappels die al uren in een grote ketel hadden staan dampen. De gehaktballen, kip penpoten en wat dies meer zij boetten door het urenlange ge- sudder eveneens aan aantrekke lijkheid in. Nu wordt het meeste vlees bereid volgens een grill- Zo'n twaalfhonderd mensen per dag weten inmiddels de weg naar De Bak te vinden. (Voor de statitici: om die allemaal aan een warme hap te helpen is nodig (we nemen maar even een wille keurig menu) 220 kilo patat, 80 kilo gekookte aardappelen, 950 kilo vlees, 70 kilo rode kool, 80 kilo sla en 40 kilo peen en kom kommers). Het is een aantal jaar geleden slechter geweest: een noodzakelijke prijsverhoging van één gulden bleek zoveel mensen af te schrikken dat het klantenbestand drastisch uit dunde. "Toen is die verhoging te ruggedraaid maar die mensen waren we toch kwijt", aldus Spaan. Het gesprek komt onvermijde lijk op klachten. Uitendaal kan blij vertellen dat het daarmee de laatste tijd "heel erg meevalt". Als ze er zijn, dan hoort hij ze nooit rechtstreeks: Van der Meij wordt doorgaans als doorgee fluik gebruikt. "Komen ze na het eten bij mij in Pom Pom koffie drinken en zeggen: man, het was niet te vreten beneden". Uiten daal ligt er, anders dan vroeger, niet meer wakker van. "Ach, kla gers hou je toch altijd. Er is haast niets moeilijkers dan eten koken, zeker voor zulke grote groepen mensen. We kiezen bij de berei ding altijd een beetje de grootste gemene deler, maar de een vindt rode kool nu eenmaal lekkerder Bedrijfsleider Spaan, Pom Pom-baas Van der Meij en chef-kok Ui tendaal (vlnr): "De bak, dat roept associaties op met uit een ruif eten". dan een ander". Hoe is trouwens de verhou ding met tegenhanger Augusti- nus? Van concurrent willen de heren niets weten. Uitendaal spreekt van een collega, ja zelfs buurman. "Als ze daar een baal tje rijst of zo te kort komen, ko men ze dat hier lenen. En ander som". Augustinus en De Bak zijn wel eenmalig in een concurren tiepositie gemanoeuvreerd door een horecavakblad, dat een ver gelijkend warehonderzoek naar goedkope eetgelegenheden in Leiden instelde. Het werd 1-0 voor de jubilaris. "Wij vragen ons af hoe iemand kan eten in zo'n (foto Holv verschrikkelijke herrie", stond er bij Augustinus onder het hoofdstukje 'algemene indruk'. De Bak kreeg een huizenhoog compliment: "Studenten in Lei den hoeven niet te lijden. Deze mensa is een goed voorbeeld voor bedrijven die voor grote groepen mensen moeten koken". Spaan is er zeer vergenoegd over. Denkt het levende bewijs te zijn van hoe behoorlijk het eten in De Bak is. "Ik eet hier alle werkdagen en ik voel me prima". tionsplein en het Schuttersveld ter hand te nemen. Meer kantoren of woningen in dat gebied leveren de NS meer treinreizigers op, zo wordt gehoopt. Een stijging van het aantal reizigers met twee pro cent is noodzakelijk wil de NS met de bouw van een nieuw station be ginnen. In dat licht is de NS ook gelukkig met plannen van Erica om langs de spoorlijn op het Sta tionsplein enkele woontorens en een kantoor te bouwen. Aangeno men wordt dat de bouw van toren flats op deze plaats geen afbreuk doet aan het nieuwe station. Ver wezenlijking van het plan voor de bouw van een drietal kantoorto rens langs de Schipholweg, dat de NS enkele jaren geleden ontvouw de, valt voorlopig niet te verwach ten. "We staan niet te trappelen", aldus Douma. Douma zei dat de omgeving van het station 'de potentie heeft om in de groei van de aantallen reizigers te voorzien'. "De gemeente is ech ter te wisselvallig met het maken van plannen. De ene keer wil ze dit, de andere keer weer wat anders. De NS wil zekerheid over wat de gemeente van plan is". Douma zei gistermiddag in een gesprek met wethouder Peters (ruimtelijke or dening) de toezegging te hebben gekregen dat het college de NS schriftelijk zal beloven dat de ont wikkeling van het stationsgebied met kracht ter hand wordt geno- Peters liet gisteravond in de raadscommissie weten hiervoor op korte termijn een plan van eisen op te willen stellen. Hierbij wordt ook het AZL-terrein betrokken. Daar na wordt een viertal projectont wikkelaars gevraagd met ontwer pen en geldschieters te komen. Het is overigens niet de bedoeling dat deze ontwerpen gelijktijdig met de nieuwbouw van het station gereali seerd worden. Dat zou de plannen teveel van elkaar afhankelijk ma ken. In dit kader wordt ook binnen de gemeente, overeenkomstig de ontwerpen van Erica, gedacht aan bebouwing aan het Stationsplein langs de spoorlijn. Onduidelijkheid heerst er nog over de bereidheid van het rijk de aanleg van een tunnel onder het Stationsplein te subsidiëren. De plannen worden momenteel afge rond waarna ze aan het ministerie van verkeer en waterstaat worden voorgelegd. De aanleg van een tun nel gaat naar verwachting meer dan 30 miljoen gulden kosten. Pe ters zei gisteravond dat de gemeen te een belangrijk deel van de kos ten voor zijn rekening moet ne men. Vanuit de commissie werd gisteravond de suggestie gedaan de kosten te drukken door de tun nel in te korten en nog voor het kruispunt met de Rijnsburgerweg boven de grond te laten komen. LEIDEN - De Hema mag zijn nieuwbouwplannen aan de Haar lemmerstraat doorzetten. De raadscommissie voor ruimtelijke ordening ging er gisteravond zon der problemen mee akkoord en ook de buurtvereniging heeft in middels met de plannen inge stemd. Onderhandelingen tussen de Hema en projectontwikkelaar Erica over een tijdelijk onderko men van de Bijenkorfdochter in het oude C&A gebouw aan de Bo termarkt, zijn nog gaande. Volgens directeur Swaak van Erica hoeft de tijdelijke vestiging van de Hema aan de Botermarkt geen proble men op te leveren voor de verbouw van het pand. Dat is echter afhan kelijk van hoeveel verdiepingen de Hema wenst te betrekken. Wethou der Peters gaf gisteravond te ken nen dat hij blij zou zijn wanneer het voormalige pand van C&A weer snel een winkelbestemming krijgt op de begane grond. Debat van stichting over journalistiek LEIDEN - 'Een journalist kan nooit te ver gaan' is het onderwerp van het debat dat de stichting Het Leids Debat donderdag 9 april houdt. Vier gast- en vier studenten- pleiters debatteren onder leiding van hoofdredacteur W. Woltz van NRC Handelsblad over deze stel ling. Aan gastenzijde treden aan hoofdredacteur M. van Amerongen van de Groene Amsterdammer, journalist H.C. Faas, oud-directeur van de Rijksvoorlichtingsdienst H. de Ru en oud-vice-voorzitter van de Hoge Raad H. Drion. De studen tenpleiters zijn P.C.G.J. Couwen- bergh (geschiedenis), O.R. Hansen (politicologie), F.H. van den Engel (rechten) en J. den Blijker (ge- schiedenis/nederlands). Het debat wordt gehouden in het Groot Audi torium van het Academiegebouw aan het Rapenburg 73 en begint om 19.45 uur. LEIDEN - De twee mannen die er van worden verdacht maandag een het casino De Leydse Club aan de Steenstraat te hebben overvallen zijn gisteren gearresteerd. Dat ge beurde in een klein dorpje vlakbij 's Hertogenbosch. Daar hield het tweetal zich schuil in een vakantie huisje op een camping. Om een uur of drie deed de Leidse recherche, geassisteerd door de rijkpolitie van 's Hertogenbosch, daar een inval. Een 24-jarige en een 37-jarige man uit Leiden werden aangehou den en overgebracht naar het poli- HARDNEKKIG - Een wel zeer hardnekkige dief heeft vannacht geprobeerd in te breken in twaalf verschillende winkels in de Haar lemmerstraat. Alle twaalf pogin gen zijn echter mislukt. Na aan houding door de politie bleek de dader een 65-jarige man uit Venlo te zijn, die in de loop der jaren al 120 keer eerder voor diefstal is aan gehouden. tiebureau in Leiden. Beide perso nen zijn bekenden van de politie. De gebruikte vuurwapens zijn nog niet gevonden, wel enkele gestolen sieraden en een bedrag van een paar duizend gulden. De totale buit van de overval bedroeg ongeveer 40.000 gulden. 'Happy Sound' uit de lucht LEIDEN - De illegale zender Hap py Sound is gisteren door de radio- controledienst in beslag genomen. Na klachten over storing bij de luchtverkeersleiding van vliegveld Valkenburg greep de PTT in. Een groot deel van de ochtend werd het luchtverkeer door de zender ern stig gestoord. Om ongeveer twee uur werd de zender ontdekt in een woning aan de P. Anrooystraat. Alle zendappa ratuur is in beslag genomen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13