Kamer wil aanpak van pensioenbreuk Fiod-actie tegen fraude lease-auto's •uené bemiddelt in haven Garantie voor aanvullend pensioen Londense geldexperts zwaar aan de cocaïne Hof VS: bedrijf mag vrouwen voortrekken Akkoord over horeca-cao Moderne flexicoker in gebruik Staking Joegoslavië Opties, obligaties, aandelen, of toch maar uitgeven? DONDERDAG 26 MAART 1987 PAGINA 7 DEN HAAG (GPD/ANP) - Een meerderheid in de Tweede Kamer wil dat er snel iets gebeurt met de honderdduizenden 'slapende' pensioenpolissen, pensioenverzekeringen die zijn gestopt bij verandering van baan. Bovendien wil de Kamer dat weduwen en wezen op hun pensioen dezelfde toeslagen krijgen, als degenen die een oudedagspen- sioen hebben. LONDEN (GPD) - In de Cily, hel grote internationale financiële cen trum van de Britse hoofdstad, heeft het gebruik van verdovende middelen een epidemische om vang aangenomen. Volgens een onthullend rapport van de 'Confe deration of British Industry' en de adviesorganisatie voor verdovende middelen 'Turning Point', neemt het slikken en snuiven van drugs hand over hand toe en wordt de ge bruikelijke lange lunch in de City steeds meer vervangen door een korte zelf-snif-cocaïne in de toilet ten van de kantoren. In het dagelijkse financiële span ningsveld van de City wordt door tal van experts en handelaren goed verdiend. Jaarsalarissen van tus sen de 250.000 gulden en de drie ton zijn er schering en inslag. Ook dat wordt in het rapport een factor genoemd voor het groeiende drugsgebruik. Het rapport spreekt over ver slaafden die per week tussen de ze ven- en achthonderd gulden uitge ven aan cocaïne. De enorme con currentie en de vurige wens om het in de City zo snel mogelijk hele maal te maken, ligt mede ten grondslag aan de toenemende ver slaving. Ondanks de vaak ave rechtse uitwerking en de waar schuwing dat je vandaag de dag door het verkeerd gebruik van de computer veel meer schade kunt berokkenen, dan ooit met een ty pemachine mogelijk was. Niet alleen in de City's, banken en andere financiële instituten, maar ook elders in het Britse be drijfsleven neemt het drugsge bruik toe. En in het rapport is bere kend dat de kosten daarvan door afwezigheid en ziekten, vergissin gen en verkeerde beslissingen, al lot zo'n 4,5 miljoen gulden per jaar zijn opgelopen. Als gevolg van de ze ontwikkelingen heeft Turning Point nu in de City een adviescen trum voor drugsgebruikers ge opend. Verschillende grote onderne mingen, zoals Unilever, CBI, Bri tish Airways en Mark en Spencer begonnen met het opzetten van ei gen afdelingen voor drugsversla ving onder het personeel. Namens Turning Point vertelde Gledean McManhon dat velen het gebruik van verdovende middelen zien als een modeverschijnsel, waar je eens een keer aan mee moet doen. Zij sprak daarbij over dure etentjes, waarbij de lijntjes cocaïne samen met de glazen port rondgaan. Het CDA wil dit ook wel, maar niet direct. Deze partij ziet liever dat de sociale partners eerst probe ren op korte termijn het pensioen- verlies door deze 'slapers' op te los sen. Gebeurt dat niet, dan zal de politiek maatregelen moeten over wegen. De WD is er voorstander van dat iedereen een deel van het inko men verplicht gebruikt voor de be taling van de premie voor het ou- dedagspensioen, een soort pen sioenplicht. Daarbij vraagt de WD zich wel af of werknemers nog moeten worden verplicht deel te nemen aan collectieve pensioenre gelingen of dat het niet beter is dat de oudedagsvoorziening in eigen beheer wordt gehouden door de pensioendeelnemer. Werkloos Bij pensioenbreuk zijn meestal diegenen het slachtoffer, die van baan zijn veranderd, zijn gestopt met werken of werkloos zijn ge worden. Zij krijgen daardoor min der pensioen dan ze (hadden mo gen) verwachten. Dat komt omdat de pensioenrechten die ze bij hun eerste - en in geval van werkloos heid vaak zelfs enige - werkgever hebben opgebouwd, niet worden beschermd tegen geldontwaar ding. Dit in tegenstelling (meestal) tot de pensioenen van werknemers die tot hun pensioen bij dezelfde baas blijven werken. D66-woordvoerder Nypels re kende voor dat bij voortgaande in flatie bij voorbeeld iemand die op zijn 35-ste overgaat naar een ande re baas, dit bijna 25 procent van zijn uiteindelijke pensioen kan kosten. Bij overgang op 45-jarige leeftijd kan dat verlies oplopen tot een kleine 50 procent. De WD'er Linschoten heeft evenals zijn CDA-collega Paulis vooralsnog het volste vertrouwen dat de sociale partners er in slagen de aanbevelingen tot oplossing van de problematiek, zoals gedaan door de Stichting van de Arbeid, genoegzaam tot uitvoering te bren gen. "De aanbevelingen zijn ambi tieus maar hebben verwachtingen gewekt", betoogde hij. De WD wil verder dat De Graaf een visie ontvouwt ten aanzien de mogelijkheid tot afkopen van op gebouwde 'kleine pensioentjes'. Daarbij gaat het om werkne(e)m- (st)ers die in de beginfase van hun loopbaan (soms tegelijktijdig de eindfase) een zeer beperkt pen sioenrecht hebben opgebouwd. "Zowel pensioenfondsen als ex- deelnemers kunnen er belang bij hebben dat die premievrije rechten kunnen worden afgebouwd", al dus Linschoten. Hij acht het wen selijk dat zeer kleine pensioenen veel eenvoudiger dan nu het geval is kunnen worden afgekocht: zo wel fonds als bezitter van de pre mievrije polis zou het recht op af koop moeten krijgen, indien het WASHINGTON (RTR/AFP) - Het Amerikaanse hooggerechtshof heeft gisteren met negen tegen drie stemmen beslist dat een werkge ver het recht heeft om een vrouw een hogere functie te geven. Dit mag ten koste gaan van mannelijke collega's met meer ervaring. De uitspraak wordt gezien als een mijlpaal in de strijd voor 'positieve' actie ten gunste van vrouwen. De regering Reagan zal er minder ge lukkig mee zijn, omdat zij afstand wil doen van programma's die de positie van vrouwen en minderhe den op de arbeidsmarkt moeten verbeteren. Het hof was, voor het eerst, ge vraagd zich uit te spieken tegen het programma voor vrouwen om dat dat in strijd zou zijn met de grondrechten van andere werkne mers. De zaak speelde bij een Cali- fornisch transportbedrijf dat in 1980 een vrouw boven een meer er varen man liet promoveren. De on derneming voerde sinds twee jaar een beleid om eenderde van zijn functies te reserveren voor vrou wen, minderheden en gehandicap ten. Geen enkele hoge functie werd op dat moment door een vrouw bezet. Volgens opperrechter William Brennan tast het beleid van het be wuste bedrijf niet de rechten van mannelijke werknemers aan en houdt het niet in dat mannen hele maal geen kans meer maken op een hogere functie. Hij was van mening dat de handelswijze van de werkgever "van cruciaal belang is voor het afschaffen van discrimi natie op de werkvloer". Drie opperrechters steunden de benadeelde man, onder wie de door Reagan benoemde Antonin Scalia en William Rehnquist, de president van het hof. De regering Reagan had aangedrongen op een uitspraak die werkgevers het recht ontzegt om vrouwen voor te trek ken ten koste van mannen, tenzij het bedrijf daarmee misstanden uit het verleden wil rechttrekken. Vol gens Brenan doet dat laatste er niet toe, maar alleen het feit dat er in bepaalde categorieën beroepen duidelijk sprake is van een oneven wichtige situatie. pensioen niet meer is dan 360 gul den per jaar. CDA en WD volgen het wetsvoor stel van minister De Graaf, die wil dat werkgevers- en werknemersor ganisaties zelf de problemen bij het optreden van pensioenbreuk oplossen. Eind 1988 zal het parle ment opnieuw bekijken of de so ciale partners inderdaad dat heb ben gedaan wat ze hebben toege zegd. De oppositiepartijen willen daar entegen dat de regering zelf maat regelen neemt. Niet alleen om de pensioenbreuk op te lossen, maar ook om de achtergestelde groepen een aanvullend pensioen te garan deren. Volgens PvdA em D66 moe ten deze slapende polissen worden aangepast aan de inflatie. UTRECHT (ANP) - De bonden hebben een principe-akkoord over een nieuwe tweejarige cao bereikt voor de 130.000 werknemers in de horeca-bedrijfstak. De cao omvat een loonsverhoging van een pro cent dit jaar en 1,5 procent in 1988. Door de roostervrije dagen uit te breiden van twee via zes naar twaalf dagen per jaar, ontstaat in 1988 een gemiddeld 38-urige werk week. Dit heeft de landelijke com missie horecabedrijven gisteren meegedeeld. Vakantiewerkers komen volgens de nieuwe cao in een nieuwe loon- groep terecht, waardoor zij betaald krijgen volgens het wettelijk mini mumloon. De automatische prijs compensatie blijft gehandhaafd. Van loonsverhoging is voorlopig geen sprake. De wao-uitkering wordt in het eerste jaar van de ar beidsongeschiktheid aangevuld tot 90 procent bruto en in het twee de jaar tot 80 procent. Hoofden van ondernemingen kunnen voortaan vanaf 59 jaar ge bruik maken van de vut-regeling doordat zij niet meer van de cao zijn uitgesloten. Voor nachtarbeid is in de nieuwe cao een toeslag op genomen. De gelijkberechtiging van mannen en vrouwen krijgt in het bedrijfspensioenfonds zijn be slag, waardoor het weduwenpen- sioen stijgt tot 70 procent. Ook zijn werkgevers en bonden overeen ge komen een zogenaamd risico-part nerpensioen in te voeren en het ni veau van de pensioenvoorziening kritisch door te lichten. ROTTERDAM (GPD) - De 'flexi coker', de ultra-moderne olieraffi naderij van Esso in Rotterdam, is vandaag officieel door Prins Claus ingebruikgesteld. In de raffinade rij, de Esso-top spreekt over de mo dernste ter wereld, is voor 300 mil joen gulden geïnvesteerd aan mi- lieubeschermende apparatuur. De flexicoker kost in totaal 2,6 miljard gulden, één van de grootste bedra gen die een particulier bedrijf ooit in één project in ons land heeft wil len investeren. Er is drie jaar aan de flexicoker gebouwd. Tijdens de bouwpiek in oktober 1985 waren zo'n 6000 werknemers aan de slag. Op het bestaande petro-chemi- sche complex van Esso in Rotter dam is een geheel nieuwe raffina derij neergezet. Die is dank zij technologische vernieuwingen in staat om het steeds minder waard wordende restprodukt zware stookolie om te zetten in meer bruikbare en lichtere olieproduk- ten als benzine en lpg. Tot nu toe bleef iets minder dan de helft van een vat ruwe olie over als zware stookolie. Tot voor kort diende die stookolie onder meer als brandstof voor elektriciteits centrales. Die zijn echter veelal overgeschakeld op kolen. Hierdoor bleven de oliemaatschappijen met grote voorraden stookolie zitten. De flexicoker van Esso zet echter die olie nu om in hoogwaardige produkten. Overigens is ook con current Shell op een steenworp af stand van het Esso-complex in Rotterdam bezig met een soortge lijke miljarden-investering. Met hetzelfde doel: beter verkoopbare produkten uit ruwe olie te halen. Dit Hycon-project, dat eind vol gend jaar bedrijfsklaar moet «ijn en samen met de modernisering van Shell in Pernis tegelijkertijd wordt aangepakt, zal 2,5 miljard gulden kosten. Door de bouw van het flexico- ker-project, waaraan de overheid via subidies en investeringspre mies tussen de 10 en 12 procent heeft meebetaald, is de werkgele genheid bij Esso niet alleen behou den voor de 475 werknemers, maar met nog eens 175 arbeidsplaatsen uitgebreid tot ö50. Van de 300 miljoen gulden die is uitgegeven aan milieu-bescher mende maatregelen, is tweederde besteed aan de terugdringing van de belangrijkste veroorzakers van zure regen: zwaveloxyden en stik stof. De uitstoot van de eerste wordt met een derde gereduceerd van 30.000 tot 10.000 ton per jaar, de uitworp aan stikstofdeeltjes zal teruglopen van 5000 naar 3000 ton per jaar. Nederlander borrelt minder SCHIEDAM (ANP) - De omzet van de Nederlandse sterk gedistilleer de dranken is het afgelopen jaar met vier procent gedaald ten op zichte van 1985. Uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt dat het verbruik per hoofd van de bevolking in de periode 1978-1986 met 27 procent is ge daald. Voorzitter K.A. Goedkoop van de Nederlandse Gedistil- leerdunie, de algemene vereniging van distillateurs en likeurstokers, heeft dit gisteren meegedeeld in zijn jaarrede. "De ontwikkelingen in de pro ductie en verkoop van de Neder landse sterk gedistilleerde dran ken zijn bepaald niet bemoedi gend", aldus Goedkoop. Uit cijfers van het Produktschap voor Ge distilleerde Dranken blijkt volgens Goedkoop dat in de laatste acht jaar 23 procent of 23 miljoen liter minder is verkocht. Ook de eerste maanden van dit jaar vertonen de ze negatieve trend. Prijsverlagingen om een groter afzetvolume te krijgen zijn naar het oordeel van de voorzitter in deze situatie volstrekt zinloos. Voor de destilleerderijen en de detailhan del zou er dan geen droog brood meer te verdienen zijn. Momenteel gaat er tachtig procent via accijn zen naar de belasting. Daarom pleitte Goedkoop voor een redelij ke marge op de produkten om nieuwe te kunnen ontwikkelen. "Overigens moeten we van nieu we likeuren die thans in grote geta le en smaken op de markt worden gebracht geen wonderen verwach ten. Er zijn hoge ontwikkelings kosten, de levenscyclus is kort en de dranken maken maar een paar procent van de markt uit", aldus Goedkoop. De accijnsverhoging van drie jaar geleden is nog steeds niet uit gewerkt. Een eventuele volgende accijnsverhoging vindt de Neder landse Gedistileerdunie onge wenst, omdat dit betekent dat de accijnzen boven de tachtig procent van de eindprijs uitstijgen en dit rampzalig zou zijn. Goedkoop verzette zich dan ook tegen een eventuele verhoging van de accijns op drank als middel in de overheids-campagne tegen drankmisbruik. De distilleerders zien ook niets in het weren van drankreclame op de radio en tele visie. Volgens Goedkoop bestaat er nauwelijks een verband tussen re clame en alcoholmisbruik. „Elke logica ontgaat ons als we bedenken dat de alcoholconsumptie de afge lopen jaren is gedaald, terwijl de reclame-activiteiten zijn geste gen." Kort Zakelijk Borssele De kerncentrale in het Zeeuwse Borsele is gistermiddag weer opge start. Als het proces naar wens ver loopt zal morgen weer energie wor den geleverd door de centrale, al dus een woordvoerder van de Pro vinciale Zeeuwse Energie Maat schappij PZEM. De kerncentrale heeft ruim twee maanden stilgele gen. Oorzaak daarvan was het feit dat een internationaal onderzoeks team mankementen ontdekte. Voedselhulp De Europese Gemeenschap heeft bijna 160 miljoen gulden uit gegeven aan voedselhulp voor ar men in Europa die waren getroffen door de strenge winter. De Europe se Commissie liet weten dat ten be hoeve van de armen 60.000 ton voedsel is weggegeven, afkomstig van overschotten. Het plan om gra tis voedsel te verstrekken aan de armen werd op 19 januari goedge keurd. Officieel eindigt de voedsel- verstrekking op 31 maart, maar een anonieme EG-functionaris zei dat het programma mogelijk voor on bepaalde tijd wordt verlengd. Bouwnijverheid De netto groepswinst van de Bank voor de Bouwnijverheid is vorig jaar met 7 procent gestegen tot 11,6 miljoen gulden. Volgens ja renlang gebruik zal deze winst ge heel aan de reserve worden toege voegd. De kredietverlening steeg van 243 tot 265 miljoen gulden. Het aansprakelijk vermogen steeg van 195 tot 206 miljoen en is thans ruim 60 procent van het balanstotaal. De toevoeging aan de stroppenpot (2 miljoen) is op het peil van 1985 ge handhaafd. DEN HAAG (GPD) - De Fiscale in lichtingen- en opsporingsdienst (Fiod) van het ministerie van finan ciën is begonnen met het opsporen van het ontduiken van belasting bij mensen die in een lease-auto van de zaak rijden. Uit enkele steekproeven is gebleken dat de helft van de ongeveer 100.000 lea se-auto-rijders een gedeelte van de waarde van de auto niet of te wei nig bij hun inkomen optellen. Naar schatting zal de actie alleen al over 1986 45 miljoen gulden aan terug vorderingen opleveren. Werknemers die in een lease-au to van de zaak rijden en daar ook privé gebruik van kunnen maken, moeten 20 procent van de catalo- guswaarde van de auto bij hun in komen optellen. Dat geldt overi gens niet voor hen die alleen loon belasting betalen. Uit de steek proef bleek dat in 20 procent van de gevallen het gebruik van de lea se-auto werd verzwegen en dat nog eens 22 procent van de onderzoch ten een te lage cataloguswaarde opgaf. Door bij de lease-maatschappij en de gegevens op te vragen zou de Fiod over 1986 en de jaren daaraan voorafgaand enkele tientallen mil joenen guldens aan belastingen kunnen vorderen. Over de hele ka binetsperiode wordt gesproken over extra belasting-inkomsten van bijna 200 miljoen gulden. De Nederlandse banken, die al onderhandelingen voeren met het ministerie van financiën over het verruimen van de plicht om inlich tingen te verschaffen over betaalde rente, willen echter niet gedwon gen worden ook op dit terrein alle gewenste inlichtingen te verstrek ken. Voor banken speelt in beide gevallen de vertrouwensrelatie met de cliënt. De Fiod heeft daar om voorlopig het onderzoek naar de verzwegen inkomsten via lease auto's tot 1 april opgeschort. Protesterende Spaanse boeren, die al enkele weken actie voeren tegen het EG-zuivelbeleid, droegen gisteren een koe in een doodskist door de straten van Sevilla. (foto ap> ROTTERDAM (GPD/ANP) - Prof. ir. Th. Quené, voorzitter van de So ciaal Economische Raad (SER), be middelt achter de schermen in het stukgoedconflict in de Rotterdam se haven. Hoewel het ministerie van sociale zaken de bemiddeling ontkent, is bekend dat Quené de afgelopen dagen de betrokken par tijen heeft gepeild op hun verschil lende standpunten. In het afgelopen weekeinde deed burgemeester Peper van Rotter dam het voorstel een onafhankelij ke scheidsrechter een bindende uitspraak te doen in het stukgoed- Vervoersbond FNV; directeur G. Zeebregts van de werkgeversorga nisatie SVZ stond er echter wel po sitief tegenover. Overtollige stukgoedwerkers in de Rotterdamse haven die in een andere sector met een lager loon een baan accepteren zouden een aanvulling moeten krijgen op hun loon. Die aanvulling zou betaald moeten worden uit een 'solidari- teitsheffing' die wordt geheven over het loon van al degenen die nog in het stukgoed werkzaam zijn. Dat is de kern van een plan dat i: lingstafel bij het containerover slagbedrijf ECT, om opnieuw over een nieuwe cao te gaan praten. Vol gens bestuurder Zwijnenburg gaat het vooral om opheldering over het eindbod van de werkgevers. FNV - De vaKcentrale FNV trekt de komende vier jaar zelf een tot 1,5 miljoen gulden uit om de aan gesloten bonden specialistische ondersteuning te geven voor de ad visering over de invoering van technologische vernieuwingen in bedrijven. Dat bedrag komt bij de vier miljoen gulden subsidie van de ministeries van economische en sociale zaken. ADVERTENTIE conflict. Dat voorstel werd echter ontwikkeld door het Havenbedrijf BELGRADO/MADRID/BRUSSEL (Rtr/AFP/AP/ANP) - De stakingen in Joegoslavië breiden zich uit. Gisteren zijn er acties geregistreerd bij be drijven waar arbeiders protesteren tegen de nieuwe loonbevriezingen van de regering. In Titograd, de hoofdstad van Montenegro hebben meer dan 500 arbei ders bij een machinefabriek het werk neergelegd. Volgens de jongste officiële cijfers is er sinds eind februari tot 20 maart in 168 bedrijven gestaakt, waarbij 20.000 mensen zijn betrokken. In Spanje is gisteren voor de derde achtereenvolgende dag gestaakt door studenten van de openbare universiteiten en door mijnwerkers van kolenmijnen in de provincie Asturië. De stakingen vielen samen met voorbereidingen voor een parlerrtentair debat vandaag over een motie van wantrouwen die in verband met de arbeidsonrust tegen de socialisti sche regering is ingediend. De staking in de kerncentrale in het Belgische Doel, die afgelopen vrijdag is begonnen, is gisteren overgeslagen naar de elektrische centra les in Kallo en Schelle. In totaal hebben ruim duizend werknemers van de elektriciteitsmaatschappij Ebes nu het werk neergelegd. Ook in de Limburgse mijnen wordt woensdag nog steeds gestaakt. onmiddellijk getorpedeerd door de ADVERTENTIE Tel: 071-146459 iaat 157, Leiden Rotterdam met als doel het overplaatsen van duurbetaalde stukgoedwerkers te vergemakke lijken. Het Havenbedrijf heeft de suggestie van de solidariteitshef- flng nog niet voorgelegd aan werk- gevers en werknemers in het stuk goed. Gezien de weinig positieve, eerste reacties van die kant is het echter twijfelachtig of het plan haalbaar is. De leden van de Vervoersbond CNV hebben hun bestuurders te ruggestuurd naar de onderhande- STAAL - De nettowinst van Staal Bankiers is vorig jaar gestegen met 53 procent van 16,2 tot 24,7 miljoen gulden. De brutowinst ging met 41 procent omhoog naar 35,1 miljoen. De toevoeging aan de stroppenpot VAR ging van 3,7 miljoen naar 4,5 miljoen, aldus een mededeling van de bank. Wat heeft een portliefhebber het toch makkelijk: Croft Port. De flexicoker op het Essoterrein moderne olieraffinaderij gekost. Rotterdam. Ongeveer 2,6 miljard gulden heeft de bouw van deze zeer (foto GPD)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7