China gaat door met hervormen MWÏÏM (GMML MM DE ZACHTERE CAMEL SMAAK Libië op de terugtocht in noorden van Tsjaad Stortbui steun voor Alfonsin Brandt haalt uit naar eigen partij Bezuinigingen op til Gruwelijke vondst bij geestelijke' Andreotti geeft opdracht terug Kerk boycot feestdag in Griekenland DONDERDAG 26 MAART 1987 BUITENLAND PAGINA 5 PEKING (AP/ANP) - De Chinese premier Zhao Ziyang opende gisteren de jaarlijkse zitting van het Nationale Volkscongres met een pleidooi voor verdere economische hervormingen. Hij benadrukte echter dat in 1987 de broe kriem moet worden aangehaald en dat de strijd moet wor den aangebonden tegen de lage produktiviteit. Het tweede belangrijke doel dat China dit jaar nastreeft, is de be strijding van de zogenoemde 'bourgeois liberalisering', de nei ging om westerse en kapitalisti sche stromingen aan te hangen in plaats van het socialisme. Tijdens zijn twee uur durende toespraak zei Zhao dat het 'bour geois liberalisme' aan banden is ge legd. Achter hem zat Hu Yaobang, de voormalige partijleider die'juist als vermeend voorstander van een dergelijk liberalisme in januari van zijn functie is ontheven en sinds dien niet meer in het openbaar was verschenen. Hu is nog wel lid van het Chinese Politburo. Hij applau disseerde na de kritische opmer kingen van zijn opvolger. Premier Zhao verklaarde dat China zijn 'open deur'-politiek zal voortzetten. Wel staan het land ern stige economische problemen te wachten, zo zei. hij. Dit jaar zal nog slechts een klein aantal produkten in prijs worden verhoogd, maar Zhao kondigde aan dat in de toe komst het prijzensysteem dras tisch zal veranderen. Volgens hem moet er tegenwicht komen voor de loonsverhogingen. Hij wees erop dat de vraag naar goederen nog steeds ver boven het aanbod uitstijgt, dat het land ge teisterd wordt door handels- en be grotingstekorten en dat de indus trie nog steeds gebukt gaat onder een gebrek aan efficiëntie en gerin ge kwaliteit van de produkten. „Het is van groot belang dat po gingen worden ondernomen om onvolkomenheden als elkaar over lappende organisaties, overbezet ting, gebrek aan efficiëntie, bu reaucratie en ongezonde tenden- zen binnen het overheidsapparaat te bestrijden," zo voegde Zhao toe. Hij zei dat veel staatsapparaten en ambtenaren „overheidsgeld mis bruiken, en opzichtigheid en extra vagantie nastreven door enorme diners en cadeau's aan te bieden." Hoge subsidies op verbruikers- goederen zijn onder andere de oor zaak van het Chinese financie ringstekort. De negatieve handels balans is ontstaan door 'onredelijk grote uitgaven' voor met name ka- pitaalverslindende bouwprojecten en verbruikersgoederen. De 'oververhitte' Chinese econo mie moet volgens Zhao beheerst worden. Hij vroeg daarbij speciale aandacht voor de produktie van graan. Dit onderwerp stemt con- seiyatieve partijleden tot bezorgd heid; de Chinese voorman Deng Xiaoping zou te ver zijn gegaan in de decentralisatie van de graanpro- duktie. Een westerse waarnemer meent dat de toespraak van Zhao een sterk pleidooi is vóór hervormin gen en contacten met de buitenwe reld en tegen felle communistische conservatieven. De zitting van het parlement zal nog ruim twee we ken duren. Uit officiële bron is ver nomen dat geen belangrijke veran deringen aan de top te verwachten zijn. BUENOS AIRES (IPS) - De dis cussie over de verplaatsing van de Argentijnse hoofdstad heeft een onverwachte wending gekregen. Reden is de heftige regenval eerder deze week die het regeringscen trum nu al twee dagen onbereik baar maakt. Buenos Aires, een stad van onge veer negen miljoen inwoners, werd in de nacht van maandag op dins dag getroffen door stortregens die de wijk met de regeringsgebouwen volledig ontwrichtten. Binnen een uur stonden alle straten blank. In het centrum waren alle verbindin gen verbroken en liepen gebouwen schade op. Duizenden huizen ston den onder water. Bussen en auto's konden niet meer rijden. Als ge volg van de storm kwamen twee mensen om het leven en werden tientallen mensen gewond. La Casa Rosada, het regeringspa leis, in het historisch gedeelte van de stad, was onbereikbaar. Presi dent Raul AlfonSin was genood zaakt om gisteren met zijn kabinet in zijn ambtswoning in Olivos, twintig kilometer ten noorden van Buenos Aires, te vergaderen. Toevalligerwijs buigt het Argen tijnse parlement zich deze week over de plannen voor verplaatsing van de hoofdstad. Die zou 1.000 ki lometer meer naar het zuiden moe ten komen. Een van de argumen ten voor verhuizing was de kwets baarheid van de overheidsdiensten in het uit zijn voegen gegroeide Buenos Aires. Daar woont dankzij de gestage trek van het platteland naar de stad nu een derde van de bevolking. De regering zegt dat zij voldoen de parlementaire steun heeft om het voorstel door de volksvergade ring te loodsen. De belangrijkste oppositiepartij, de Peronisten, was toen Alfonsin het plan vorig jaar lanceerde tegen. Deze ziet een nieuwe hoofdstad liever in het noordwesten, een gebied dat de partij onder controle heeft. Voornaamste bezwaar van het hele voorstel, dat het land vooral een modern imago en nieuw elan moet geven, zijn de kosten. Voor het prijsje van vier miljard dollar zou de stad Viedma in vijf jaar tijd zijn omgetoverd in een eigentijds regeringsbastion. Alfonsin hoopt dat het parle ment, mede dankzij de stortregens, de komende weken "ja" zegt tegen het plan. Dan kan namelijk de paus, die op 7 april in Argentinië arriveert, meteen zijn zegen geven. De voormalige Chinese premier Hu Yaobang verscheen gisteren voor het eerst na zijn gedwongen vertrek in januari weer in de openbaarheid tijdens het jaarlijkse partijcongres in Peking. Hij applaudiseerde voor een toespraak van de huidige premier Zhao Ziyang die kritiek uitoefende op zijn voorganger. (f0to ap) HAMBURG (ANP) - Willy Brandt heeft bij zijn vertrek als voorzitter van de SPD scherpe kritiek geleverd op de leiding van zijn partij. Volgens Brandt is de rel rond de benoeming van de Griekse Margarita Mathiopou- los aangegrepen „om op bedekte wijze oude rekeningen te vereffenen". Dit blijkt uit de tekst van de rede die de aftredende voorzitter maandag uitsprak voor het partijbestuur. Het Westduitse weekblad Die Zeit drukte de toespraak af. Willy Brandt zei dat personen die zichzelf „rechts en in ieder geval belangrijk" vinden, koersveranderingen wilden afdwingen terwijl daar geen meerderheid voor was te vinden. „In deze kringen - maar ook bij degenen die zich 'links' noemen - werden individuele belangen hoger aangeslagen dan die van de gehele partij", zo hield Brandt de partijtop voor. De vertrekkende voorzitter zag zich na de recente parlementsverkiezin gen het mikpunt worden van personen die „met hun aanvallen de aan dacht wilden afleiden van hun eigen verkeerde taxaties en adviezen". Hij wil zich niet in de rol van zondebok laten dringen, ook niet door „mislei dende en belastende beweringen van diegenen die mij er alleen verant woordelijk voor achten dat wij op 25 januari geen betere beurt hebben gemaakt". De vroegere bondskanselier zag zich gedwongen af te treden als SPD- voorzitter nadat hij Margarita Mathiooulos, die geen lid was van deze partij, benoemde tot woordvoerster. Daarmee kwam een einde aan een langdurige politieke carrière. In 1974 trad hij af als bondskanselier toen een naaste medewerker van hem een Oostduitse topspion bleek te zijn. PHILADELPHIA (ANP) - De politie in Philadelphia vond gisteren in een huis drie jonge, naakte en uitgehongerde vrou wen die geketend waren aan een afvoerbuis van het riool. Tevens werden overblijfselen van mensen aangetroffen. Dit waren resten van zeker twee andere vrouwen. De eigenaar van het huis, Gary Heidnik, bleek een niet onvermogende man te zijn die zichzelf als geestelijke uitgaf en in tal van dure auto's reed. Er werden ook resten van een derde vrouw gevonden in een huis in Camden, New Jersey. De drie nog levende werden aangetroffen in Heid- niks rijtjeshuis in een door- sneewijk in het noorden van de stad. De politie werd gewaar schuwd door een vierde vrouw die dinsdagavond had weten te ontsnappen toen zij door Heid nik was meegenomen voor een ritje met de Cadillac. Zij ver klaarde vier maanden geleden ontvoerd te zijn en herhaalde lijk te zijn verkracht. Heidnik werd gearresteerd bij een benzinestation waar de vrouw had weten te ontsnap pen, aldus de politie. Hij is in staat van beschuldiging gesteld wegens moord, ontvoering, verkrachting en mishandeling. In plastic gewikkelde resten van mensen werden gevonden in de koelkast. Een ander stuk werd gevonden in een pan op het fornuis. Niets wijst echter LONDEN - Ietwat verveeld wrijft koning Fahd van Saoedi-Arabië zich in de ogen tijdens een receptie op St. James Palace in Londen. Fahd brengt op het ogenblik een staatsbezoek aan Engeland. Veel opzienbarends heeft dat tot nu toe niet opgeleverd. De Britse bladen maken zich nog het meeste druk om de kleding van de Britse koninklij ke familie waarbij er schande van wordt gesproken dat lady Diane, de echtgenote van kroonprins Charles, eergisteren bij de begroe ting van Fahd een pakje droeg dat ze al bij eerdere officiële gelegenhe den had gedragen. Buitenland kort Diefstal Inbrekers maakten gisternacht de herfst-wintercollectie van het modehuis van de Italiaanse ont werpster Krizia buit. Volgens de politie maakten zij daarbij gebruik van een vrachtauto. Het modehuis liet weten dat meer dan 1.000 kle dingstukken werden ontvreemd. De dieven konden via een balkon het modehuis binnendringen. Ze openden daarna een grote toe gangsdeur en reden de vrachtwa gen naar binnen. Er ging wel een alarm af, maar toen de bewakings dienst arriveerde, waren de daders al verdwenen. Vertrouwen Eén op de vijf partijleden in Mos kou verwacht geen heil van open bare kritiek op Sowjet-functiona- rissen. Dit blijkt uit een opinie-on derzoek dat de Sowjet-krant So- wetskaja Rossija gisteren publi ceerde. De cijfers geven aan hoe groot de apathie onder de bevol king is tegenover de pogingen van de nieuwe partijleiding het volk te betrekken bij het streven naar maatschappelijke vernieuwing. „Het laat zien hoe diep de afzijdig heid wortel heeft geschoten", al dus de krant. 'Goudrover' De VS zetten vandaag de in ver band met de grote goudroof van Heathrow in 1983 door Scotland Yard gezochte Brit John Robert Fleming, 46, geboeid op een vlieg- tüig: terug naar hetzelfde Heath row. Scotland Yard zocht Fleming alleen om hem te verhoren. Want h(j is niet aangeklaagd wegens de roof, maar zijn vrouw. De roof op Heathrow betrof baar goud ter waarde van ruim honderd miljoen gulden. ROME (GPD) - De Italiaanse for mateur Giulio Andreotti is er niet in geslaagd een kabinet te vormen. Na een laatste vruchteloze bespre king met het socialistische partij bestuur gaf hij gisteravond zijn op dracht aan president Cossiga te rug. Na twee weken met engelen geduld te hebben gependeld tus sen zijn christen-democratische partijgenoten en de socialisten, moest hij constateren, dat de standpunten van de twee voor naamste regeringspartijen onver zoenbaar bleven en dat een voort zetting van de coalitie in deze om standigheden onmogelijk is. Het meningsverschil betreft het komende referendum over de kernenergie en over de rechterlijke macht: de christen-democraten, sa men met de drie kleinere coalitie partijen, menen dat een nieuwe re gering het eerst eens dient te wor den over wetswijzigingen die het referendum overbodig zouden ma ken. De socialisten, zelf initiatiefne mers van het referendum over de rechterlijke macht en sinds Tsjer- nobyl ook verklaarde tegenstan ders van kernenergie, willen deze kwesties volkomen buiten het re geringsprogramma houden, uit eerbied, zeggen zij, voor de volks wil. In werkelijkheid, is de algeme ne indruk, wordt de referendum- kwestie gebruikt als een stok om de hond te slaan: al voordat And reotti zijn opdracht kreeg, kondig den de socialisten aan dat hij tot mislukkihg gedoemd was. De moeilijkheid is nu, dat alle partijen zich zo openlijk op hun standpunten hebben vastgeprikt, dat het ook voor een andere forma teur praktisch onmogelijk schijnt geworden de kloof te overbruggen. Als ook president Cossiga tot die conclusie komt, blijft hem weinig anders over dan kamerontbinding en vervroegde verkiezingen. SAN SALVADOR - Een huilende moeder troost haar zoontje dat zojuist is vrijgelaten tesamen met ruim duizend andere scholieren die door een man en een vrouw werden gegijzeld. De twee hielden gisteren in de hoofd stad van El Salvador de kinderen ruim zeven uur vast. Zij lieten eerst de schoolkinderen vrij en gaven zich vervolgens over aan de soldaten die de school omsingeld hadden. De overgave had plaats nadat de twee hadden gepraat met de hulpbisschop Gregorio Rosa Chavez. De reden van de actie was onduidelijk. De man was een korporaal van het leger en drie dagen eerder gedeserteerd. (foto ap> op kannibalisme, aldus de poli tie. De ramen van Heidniks huis waren voorzien van tralies. Voor het huis stond een bord met het opschrift: „De Verenig de Kerk van de Dienaren van God". Buren zeiden Heidnik al tijd een „aardige, kalme man" te hebben gevonden. „Er gin gen altijd veel jonge vrouwen bij hem in en uit". Een van de door de politie be vrijde vrouwen, Lisa Thomas, 19, verklaarde dat de drie al maanden waren vastgehouden. Ze vertelde dat in dezelfde kel der al twee vrouwen waren om gekomen van wie zij zelfs geen voornamen kende, de ene door elektrocutie, een andere tenge volge van een val. Volgens haar had Heidnik het lijk van de laatste vrouw verbrand en zou het in Camden gevonden lijk dat kunnen zijn van de vrouw die-werd geëlektrocuteerd. ATHENE (GPD) - Het conflict tus sen kerk en staat, dat twee weken geleden in Griekenland uitbrak, heeft gisteren een voorlopig hoog tepunt bereikt op de Nationale Feestdag, waarop wordt herdacht dat in 1821 de opstand tegen de Turkse heerschappij begon. De tra ditionele mis in de Atheense Me- tropolekerk, waarbij de president van de Republiek, de regering, de partijleiders en het corps diploma tique aanwezig zijn, werd ditmaal geleid door een eenvoudig priester van de kerk. De 78 bisschoppen van de Grieks-orthodoxe staatskerk, woe dend over een nieuwe wet, die het overvloedig kerkelijk grondbezit aantast en gedeeltelijk onder con trole plaatst van raden, waarin le ken in de meerderheid zijn, boy cotten in heel Griekenland de offi ciële herdenkingen. Zij verzamel den zich in een andere, nóg grotere Atheense kerk voor een alternatie ve mis. Het was stampvol in deze kerk en ook buiten stonden nog enkele honderden gelovigen, die in con flict kwamen met de politie toen deze de geluidsinstallatie trachtte uit te schakelen. Bij de officiële Metropolekerk werd premier Pa- pandreou uitbundig door aanhan gers toegejuicht en men riep: „De grond aan de boeren, niet aan de bisschoppen". PARIJS (AFP/AP) - Nadat het Li bische leger het afgelopen week einde de luchtmachtbasis Ouadi- Doum in het noorden van Tsjaad had verloren, ziet het er nu naar uit dat ook de oase Faya Largeau, het laatste bolwerk van Gaddafi in het zuidelijke buurland, zal moeten worden prijsgegeven. Volgens Franse bronnen zijn Li bische soldaten in de nacht van dinsdag op woensdag begonnen met de terugtrekking, nadat zij eerst een aantal brandstof- en mu nitiedepots hadden opgeblazen. Tegelijkertijd begon het Tsjadi- sche leger van president Habré* met de omsingeling van Faya Lar geau. In Parijs wordt verwacht dat de Libiërs, die 4 jaar geleden Tsjaad binnentrokken in een po ging de al 20 jaar aan de gang zijn de burgeroorlog in dat land te beïn vloeden, zonder tegenstand zullen vertrekken. Het Tsjadische leger begon met de mars op Faya Largeau na het in nemen van Ouadi-Doum. Volgens voorlopige cijfers die in de hoofd stad N'Djamena van Tsjaad wer den gepubliceerd zijn er in de strijd in Ouadi-Doum 1.269 Libiërs gedood en 438 gevangen genomen. Met de val van de basis verloor Tri poli zijn enige landingsstrook in de regio, waarmee het tegelijkertijd zijn voornaamste logistieke steun kwijt was. Libië heeft gisteren voor het eerst de val van Ouadi-Doum toe gegeven. Het officiële persbureau Jana wees met de beschuldigende vinger naar Frankrijk, dat ervan werd beticht „verantwoordelijk te zijn voor het lot" van de gevangen genomen Libiërs, die „ontwikke lingstechnici" en „ingezetenen" van Tsjaad werden genoemd. Deskundigen wijzen erop dat als Faya Largeau valt, de Libiërs zich zouden kunnen terugtrekken op hun basis op de strook van Aou- zou, een gebied in het uiterste noorden van Tsjaad dat Tripoli als Libisch grondgebied beschouwt. Uit bronnen in Parijs is ook ver nomen dat de Tsjadische troepen gebruik hebben gemaakt van bij vorige gevechten buitgemaakt Li bisch oorlogsmaterieel. Dit mate rieel zou bovendien worden be diend door gevangen genomen Li bische soldaten. De Libische radio beschuldigde Frankrijk en de Verenigde Staten ervan Tsjaad te gebruiken om een „agressie" te lanceren tegen Tripo li. De Libiërs zijn bereid hun „eer en veiligheid te verdedigen, zo werd onderstreept. Op het moment houdt N'Djame na buitenlandse journalisten bui ten de deur: drie Briste journalis ten zijn woensdag Tsjaad uitgezet. Terwijl het Libische persbureau Jana eerder impliciet had toegege ven dat Faya Largeau was gevallen en zei dat Frankrijk verantwoorde lijk is voor het lot van de gevangen genomen Libiërs, ontkende het la ter in een commentaar dat er troe pen waren gelegerd bij de oase. „De Libische strijdkrachten zijn als sinds 1983 niet meer in Faya Largeau", aldus Jana. Berichten over een Libische evacuatie maken volgens het persbureau deel uit van een „leugencampagne" van de koloniale pers in Frankrijk en in het westen. het Tsjadische offensief 'spectacu lairder, sneller en belangrijker dan. verwacht' en zei dat de val van Ouadi Doum beslissende gevolgen kan hebben voor de strijd tegen de Libische aanwezigheid in het noor den van Tsjaad. De jongste gevechtsronde begon in december nadat de Libische lei der Gaddafi zijn steun aan rebel lenleider Goukouni Oueddei had laten vallen en Goukouni's volge lingen zich aan de kant van Habré schaarden. Oud-president Gou kouni zou thans in Algerije verblij ven en onderhandelen over zijn te rugkeer naar N'Djamena. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5