Gullit: 'Dit is rampzalig' 'Een groot verlies voor de wielersport' Ajax-concept fiasco Oranje AB Troonsafstand van Felix Lévitan Invasie Den Haag-fans Grieken profiteren van beoordelingsfouten Michels Zwemcoach Beele stapt op WERK MET PLEZIER DONDERDAG 26 MAART 1987 SPORT PAGINA 17 ROTTERDAM (GPD) - Rinus Michels leek aan de voor avond van de interland tegen de Grieken niet ongelukkig met de onverwacht snelle afwikkeling van de affaire-Gul- lit. „Hij heeft nu tenminste zekerheid omtrent die zaak; mogelijk dat hij daardoor vrijer kan spelen", zo hoopte de bondscoach. boekte Marco van Basten voor pro testeren en deed een aantal vuige aanslagen (Bonovas op Gullit, Mi- chos op Koeman, Mitropoulos op Van 't Schip) af met een verma ning. De Italiaanse stijl van arbitre- ren? Gullit, wiens benen in Oranje voortaan zijn verzekerd voor een bedrag van twintig mille per duel, zij in dat geval gewaarschuwd. Maar tijdens zijn 28ste beurt voor Oranje kon Ruud Gullit, evenals tien van zijn ploeggenoten, niet beantwoorden aan de hoog ge spannen verwachtingen. De roem mag hem richting Zuid-Europa zijn vooruit gesneld, in de Kuip stond Gullit zelf als aan de grond genageld. De doorgaans zo soepele bewegingen haperden; het hoofd leek niet bij de les; een juweel van een kans werd om zeep geholpen. „Het was waardeloos", vatte de voetballende Bob Marley zijn op treden kernachtig samen. Meldde Ruud Gullit op 19 no vember van het vorig jaar na Ne derland Polen (0-0) nog quasi opge- wekt dat zijn elftal een winstpunt had geboekt, na de teleurstellende remise tegen de Grieken kon zelfs de miljonair-in-spé er niet onderuit dat Oranje ditmaal een punt had verloren. „Dit is rampzalig, het lijkt wel of er in thuiswedstrijden een vloek op het scoren rust. Het enige waaraan ik me nu vastklamp is het gegeven dat we buitenshuis veel beter spelen dan thuis". De toekomstige parel van AC Mi lan werd in de Kuip bekeken en na afloop overvallen door een leger Italiaanse journalisten. Uiteraard werd de aanvoerder van Oranje vrijwel onmiddellijk de vraag voor de voeten geworpen „of hij tegen de Grieken had gespeeld als ie mand die 17 miljoen gulden waard is". Dergelijke toespelingen zal de PSV'er in de toekomst niet be spaard blijven. „Daar houd ik ook rekening mee, maar het zijn na tuurlijk onzinnige vragen. Ik kan er ook niets aan doen dat een club zo'n absurd bedrag voor mij over heeft. Als je daar bij iedere actie op het veld over na zou denken, werd je gek". Rompslomp Hoewel Gullit beweert de geeste- lijke rompslomp rond de affaire voor de interland van zich te heb ben afgeschud, was daar in het veld niet veel van te merken. Door het falende concept verhuisde de allrounder weer eens van hot naar haar (in de eerste helft centraal op het middenveld, na rust naast Van Basten in de spits en in de laatste tien minuten op de rechtsbuiten- plaats), maar verder dan een om haal en een nauwelijks te missen kopbal kwam hij niet. „Die kop- kans spookt me nog steeds docr het hoofd. Dat ik zo'n bal mis, hoe is het mogelijk". „In de eerste helft ontbrak het ons aan inzet", analyseert de man, die geacht wordt de marktwaarde van Oranje flink op te vijzelen. „Het ging allemaal te laks, te af wachtend. De wil om de bal te ver- er niet, die vlotte ach- Ooit bewierookt vanwege zijn DEN HAAG/PARIJS (GPD) - Een paleisrevolutie binnen de organisatie van de Ronde van Frankrijk heeft gisteren geleid tot de troonsafstand van Felix Lévitan. De 75-jarige Tour-directeur, die een kwart eeuw aan het hoofd heeft gestaan van 's werelds belangrijk ste profwielerwedstrijd, legde na een diepgaand meningsverschil met onmiddellijke in gang zijn functie neer. Félix Lévitan verbaasde vriend uit de wielersport. Hoewel er het afgelopen jaar wel enkele signalen waren geweest die wezen in de richting van afbrokke lende macht, kwam de beslissing van Lévitan toch als een complete verrassing. „De wielerwereld ver liest een ontzettend groot organisa tor", reageerde Hein Verbruggen, de Nederlandse voorzitter van de internationale profwielerbond FICP. Die mening wordt gedeeld door de twee belangrijkste ploegleiders van Nederland, Peter Post en Jan Raas. Post noemde het „een groot verlies. Ik ben er van geschrok ken". En Raas stelde: „Ik heb altijd gedacht dat hij het alleen voor het zeggen had. Dat blijkt niet waar te zijn. Als wielrenner was ik nooit zo'n grote fan van de Tour de Fran ce, maar sinds ik ploegleider ben heb ik wel enorme bewondering gekregen voor de organisatie die Lévitan had opgebouwd". Over de reden van het plotselin ge vertrek van de krasse wieler- baas tasten ze in het duister. Het officiële communiqué spreekt slechts van „duidelijke menings verschillen over het te voeren be leid en het management binnen het organisatiecomité". „Ik voel de", stelt Hein Verbuggen, „de laatste tijd wel dat er iets aan zat te komen, maar dat Lévitan er uit zou stappen had ik niet verwacht". EINDHOVEN (ANP/GPD) - De Eindhovense gemeentepolitie weert zondag Ajax-supporters die zonder kaartje voor de voetbalwed strijd PSV-Ajax naar Eindhoven komen uit de binnenstad. Burgemeester dr. G. Borrie heeft de politie op grond van artikel 219 van de gemeentewet hiertoe de mogelijkheid gegeven. Een woord voerder van de politie heeft dit gis termiddag meegedeeld. In artikel 219 staat dat in geval van een op roerige beweging, samenscholing of een andere verstoring van de openbare orde of een ernstig ramp danwei bij een ernstige vrees voor het ontstaan daarvan de burge meester alle bevelen mag geven Politie weert Aj ax-supporters Supporters die zonder kaartje met de trein naar Eindhoven ko- meh worden onmiddellijk op de trein terug gezet naar Amsterdam, desnoods onder begeleiding van de mobiele eenheid. Ook mensen die met eigen vervoer komen wor den zo nodig uit de binnenstad ver wijderd. Volgens de politiewoord voerder heeft het geen enkele zin om zonder toegangskaart naar Eindhoven te komen. „Het stadion is uitverkocht. Zondag blijven de kassa's dicht. Er wordt geen enkele kaart meer verkocht", aldus de zegsman. De EC-return tussen Ajax en Real Zaragoza op woensdag 22 april zal in een uitverkocht Olym pisch Stadion in Amsterdam wor den gespeeld. Alle 55.000 beschikbare kaarten zijn volgens administrateur Hols- heimer van Ajax inmiddels ver kocht. Maandag, op de eerste dag van de voorverkoop, werden reeds 40.000 entreebewijzen aan de man gebracht. UTRECHT (ANP) - De Nederlandse Spoorwegen verwachten dat komende zondag zeker vijfhonderd FC Den Haag-supporters per trein naar de voetbalwedstrijd Fortuna SC-FC Den Haag in Sittard zullen reizen. Onder normale omstandigheden reizen ongeveer 250 Den Haag-supporters per trein, maar Fortuna SC laat zondag uitsluitend supporters toe met een combikaartje (trein en stadion). Daardoor zullen naar verwachting zeker vijfhonderd Haagse supporters de trein naar het zuiden nemen, zo heeft een NS- woordvoerder gisteren meegedeeld. Wegens het dubbele aanbod van supporters zet NS zondag een trein met tien rijtuigen in. De tuchtcommssie van de KNVB heeft de mondelinge behan deling van de zaak tegen FC Den Haag en Ajax, naar aanleiding van de ongeregeldheden tijdens de competitiewedstrijd op zon dag 1 maart, uitgesteld in verband met het onverwacht overlijden van Mr. Henne Boskamp. terstand heeft ons kennelijk lamd. Bovendien klopte er niet jaren zeventig, maakte de bonds- veel van de taktiek. Zowel Wouters coach in de herfst van zijn carrière als Mühren moest te veel verdedi gend werk opknappen, zodat er een enorm gat tussen de linies viel. Dat kwam te een aantal kostbare beoordelings fouten. Met drie van de vier PSV'ers in sleutelposities deugde voor mij met te belopen, ik de veldbezetting van geen kant en zwemmen" liepen theorie en praktijk daardoor Na rust, toen Gullit van de ver uiteen. De kortsluiting in de )ondscoach de opdracht had ge- ploeg was zo hevig en frequent, dat uegen zich in de frontlinie te wa- Oranje een onthutsend zwakke gen, was Oranje gevaarlijker. „Mar- imitatie afleverde van het flitsende co "Vart Basten en ik speelden toen circulatievoetbal waarmee Ajax korter op elkaar. Ik trok die i mer tien van Griekenland mee, zo dat Rijkaard wat meer adem kreeg op het middenveld. Dat liep beter, al heb ik te weinig kunnen profite ren van de zogenaamde klutsbal- len. In deze positie moet ik eigen lijk niet te vaak aan de bal komen, combineren in zo'n drukke zone heeft toch geen zin. Ik moet ge- de afgeslagen balletjes op- ROTTERDAM (GPD) - De nabootsing van het Ajax-con cept is voor het Nederlands elftal uitgelopen op een regel recht fiasco. Wat gisteravond in de kletsnatte Kuip een kopie had moeten zijn van de succesformule die Johan Cruijff in de Meer predikt, werd in zekere zin de onder gang van Oranje. Dank zij de gelijkmaker van Marco van Basten liep de EK-interland tegen de Grieken op papier met een sisser af, het gelijke spel (1-1) droeg echter in alle opzichten het karakter van een nederlaag. Niet in het minst voor Rinus Michels. Stanley Menzo. Daar begon gister avond alle ellende. Drie fouten in een van Spelbos, Koeman en Van Breukelen schopten al na vijf mi nuten alle goede bedoelingen van Oranje in de war. „Het was fifty- fifty", verdedigde Van Breukelen zich naderhand voor de mislukte uitlooppoging, die Saravakos de kans bood de bal in het lege doel te prikken. „Natuurlijk zullen er wel weer stemmen opgaan", voelde de op slag van rust andermaal weife lende lijnkeeper de concurrentie in de nek, „dat Menzo in het doel moet. Daarmee heb ik leren leven". deel in de Ajax-successen van de een week eerder Malmö FF op de knieën dwong. Zeker niet minder belangrijk was de door Michels veel te zwak ingeschatte kracht van de tegen stander, waardoor Oranje zich al bij voorbaat rijk rekende. Twee da gen eerder schilderde hij de Grie ken af als ware voetbalvervuilers, die het spelbederf kennen in alle soorten en maten. In dat opzicht pikken, de aanvalsopbouw moet lieten de Zuideuropeanen hem niet via de vleugels lopen. Het kwam al lemaal niet zo uit de verf, al hebben we nog een paar fraaie kansen la ten liggen". Gullit ondernam pas na helemaal in de steek. Maar: „De Grieken waren een stuk sterker dan ik had gedacht", bekende hij na afloop schoorvoetend. „Vooral verdedigend". Echter ook aanval- 1. Griekenland 2. Nederland 4 2 2 0 6 4- 1) 3. Polen 2 110 3(2-1) 4. Hongarije 3 1 0 2 2 2- 3) 5. Cyprus 4 0 0 4 0 3-10) Eerstvolgende wedstrijden: 2 april: Po- len-Cyprus, 29 april: Griekenland-Polen en Nederland-Hongarije, 17 mei: Honga- rije-Polen, 23 september: Polen-Honga- rije, 14 oktober: Hongarije-Griekenland en Polen-Nederland, 28 oktober: Neder- land-Cyprus, 11 november: Cyprus-Polen, 2 december: Hongarije-Cyprus en 16 de- half uur spelen zijn eerste demarra- lend. De tot nu toe beste ploeg in cember: Grlekenlf^Nedeïund' ge, maar werd daarin ruw onder- groep 5 opereerde zo onverschrok- broken door zijn schaduw Mitro- ken en slagvaardig, dat Oranje tot poulos. De vervaarlijke breker Olympiakos ontsnapte na de her vatting aan een tweede gele (en dus de laatste minuut op de rand nederlaag balanceerde. De gisteravond zwaar op de rode) kaart toen hij John van 't proef gestelde bondscoach kan Schade De schade die dat doelpunt s richtte was groot. „Vanaf dat i hem niet heeft gewaarschuwd. Al Gullit in de toekomst nog te maken maanden geleden drong hij bij zijn zal krijgen, heeft bepaald geen vroegere' leermeester aan op een zwak voor luxepaardjes. De fluitist plaats in het Oranje-doel voor echter nooit beweren dat Cruijff ment", doorzag Michels de funeste UTRECHT (ANP) - Ruud Beele is gisteren met onmiddellijk in gang opgestapt als hoofdzwemcoach van de Nederlandse bond. Beele besloot zijn werkzaamheden bij de KNZB te beëindigen, omdat hij vindt, dat binnen de hem beschikbare tijd en met de hem gegeven middelen onvoldoende garanties aanwezig zijn om tot optimale prestaties te kunnen komen. Het bondsbestuur van de KNZB heeft zijn besluit gerespecteerd en bet vertrek van de bondscoach geaccepteerd. Beele werd in 1983 aangesteld als bondstrainer na de Europe se kampioenschappen van Rome. Zijn grootste successen boekte hij bij de Olympische Spelen van 1984 in Los Angeles, waar de Nederlandse zwemploeg onder meer twee gouden medailles ver overde. De ommekeer kwam bij de wereldtitelstrijd afgelopen zomer in Madrid, toen vooral de oudere leden van de zwemselec- tie hun onvrede kenbaar maakten over de sfeer in de ploeg en het beleid. De KNZB besloot vorig jaar na de evaluatie van Ma drid, ondanks de strubbelingen, het contract met Beele te ver lengen. De bedoeling was dat de Alphenaar zou aanblijven tot en met de Spelen van Seoel. gevolgen van die snelle tegengoal, „verloren wij de greep op de wed strijd en bleef er niet veel meer over van de bedoeling om de Grie ken onder druk te zetten. Tot de rust hadden wij meer moeite om onze goal schoon te houden dan andersom. We waren voortdurend te laat en te nerveus en holden con stant achter de feiten aan". Met geen woord repte de bitter ontgoo chelde zestiger over de kortsluitin gen bij Oranje. De keuze van Koe man deed hij af met de opmerking: „In de opbouw zou die een beter effect hebben dan een andere op lossing". Die andere oplossing zou Troost zijn geweest als vervanger van de door Anderlecht niet vrijgegeven Van Tiggelen. Nu moest Rijkaard een linie opschuiven en kwam Koeman in het hart van de verdedi ging terecht, een rol waaraan hij niet gewend is. En dat was te zien. In plaats van de verdediging te or ganiseren en rugdekking te geven, liep de PSV'er overal en nergens en had hij geen kaas gegeten van de rol die hij moest spelen. „Er is geprobeerd", legde Mühren de vin ger op de zere plek, „om het Ajax- spel na te bootsen. „Maar met Koe map en Rijkaard liep het niet in het centrum". „Aan de rechterkant", veroordeelde Van Basten de veld bezetting, „moest Wouters te ver naar achteren, voor Mühren gold aan de linkerkant precies hetzelf de". „Met Ajax", treurde de vader landse topscorer, „hebben wij veel meer greep op de tegenstander. De bal wordt sneller in het spel ge bracht en circuleert veel beter". De samenwerking tussen de zeven Ajacieden en de vier PSV'ers, die bij de club een verschillende spe lopvatting hanteren, klikte geen moment. Daardoor kon het gebeu ren dat Gullit de bal haalde waar Rijkaard die wilde brengen. Van der Gijp was in die periode de eni ge PSV'er die niet misstond bij de concurrent om de landstitel. Dat gemis aan harmonie had tot gevolg dat er een levensgroot gat ontstond tussen aanval en verdediging, waarvan de dynamische Grieken bij toerbeurt profiteerden. „Zij speelden toen het spel", ergerde Van Breukelen zich naderhand, „dat wij hadden moeten spelen. Zij jaagden ons op in plaats van ander- Rust „Pas in de tweede helft", besefte Michels, „kwam er meer rust in de opbouw en durfde de ploeg wat meer". De rolverdeling was toen een stuk beter, doordat Gullit, die zou eindigen als rechtsbuiten, zich naast Van Basten posteerde en i Griekenland al i zich wat minder vaak liet terugval len naar het middenveld. Prompt ontstond er gevaar voor het doel van Papadopoulos, die al in de tiende minuut kansloos werd ge passeerd. Uit een hoekschop van Mühren kopte Spelbos de bal door en maakte Van Basten zijn faam als doelpuntenmaker waar. De ge lijkmaker vormde voor Oranje het sein zich nog nadrukkelijker op de aanval te storten. Met een omhaal was Gullit zelfs dicht bij 2-1. De Grieken weigerden echter resoluut zich te verschansen en grepen elke gelegenheid aan om er tussenuit te knijpen. „Met een klein beetje mazzel", verloor Van Breukelen de realiteit uit het oog, „hadden we vanavond Juventus pleit voor drie 'buitenlanders' TURIJN (AP) - Juventus Turijn wil bij het Europese Gerechtshof het besluit aanvechten van de Italiaan se voetbalbond dat een club niet meer dan twee buitenlandse spe lers mag contracteren. Juventus vindt dat besluit van de voetbalbond onzinnig en heeft samen met AC Milan en Interna- zionale uit dezelfde stad al gepro beerd om toestemming te krijgen voor een derde buitenlandse spe ler. met 3 of 4-1 gewonnen". De sluit post van PSV doelde daarbij op de doelrijpe kansen voor Gullit en in valler Bosman, die met een omhaal de paal trof. Maar datzelfde gold voor de sluwe en behendige Grie ken, die in Saravakos en Anasto- poulos twee spitsen bezaten die ge knipt zijn voor het countervoetbal. „Griekenland is te pessimistisch geweest", verborg Papapostolou zijn vreugde over het resultaat, „Nederland te optimistisch". „Dit is geen prettig resultaat", stelde Michels vast, „maar wel verdiend". Eindafrekening Hoe duur de fouten zijn die in Zeist en Rotterdam werden ge maakt, zal blijken bij de eindafre kening in november. De winst die Oranje in Boedapest behaalde op Hongarije is door het gelijke spel eerder in Amsterdam tegen Polen (0-0) en door de 1-1 van gisteravond volledig weggewist. Om nog in aanmerking te komen voor de eindronde in West-Duitsland zul len de twee komende thuiswed strijden (Hongarije en Cyprus) ge wonnen moeten worden en zal Oranje in de uitbeurten tegen Po len en Griekenland drie punten moeten halen. Dat lijkt een bijna onmogelijke opgave. „In een Ne derlandse krant", is het laatste woord aan de Griekse bondscoach, „heeft Thijs Libregts ons afgeschil derd als ratten. Maar het waren vanavond wel ratten die hun ogen hebben opengehouden en die hun verstand hebben gebruikt". Lévitan immers is door de ge schiedenis heen een van de groot ste machthebbers binnen het inter nationale profwielrennen geweest. Niet alleen als directeur van de be langrijkste ritten wed strijd, maar vooral ook als voorzitter van de vereniging van organisatoren AIOCC, bepaalde hij jarenlang de koers van het beroepswielrennen. De komst van Hein Verbruggen als voorman van de FICP luidde een nieuw tijdperk in. Lévitan werd ge confronteerd met andere ideeën, zoals een gewijzigde kalenderinde ling - die zelfs de lengte van de hei lig gewaande Tour de France aan tastte - en de invoering van een wereldbeker, naar het voorbeeld van de Formule-l-racerij. Verbruggen en Lévitan werden felle tegenstanders van elkaar. De Nederlander daarover: „Het was niet de eenvoudigste man om mee te werken, want hij hield meer van de monoloog dan van de dialoog. Maar hij wist er natuurlijk wel iets van en hij heeft heel veel ontwik kelingen op gang gebracht die be langrijk zijn geweest voor de sport". Zijn commerciële inslag („Hij is een bundeling van unieke kwalitei ten: journalistiek, organisatorisch, commercieel en diplomatiek", al dus Verbruggen) zorgde er bijvoor beeld voor dat de wielersport in meer werelddelen dan alleen het oude Europa onder de aandacht kwam. Hij was in de ban van de idee dat die sport, en het liefst één van zijn organisaties, in „ontwik kelingslanden" als de Verenigde Staten en Japan - waar hij onuit puttelijke geldbronnen meende te kunnen aanboren - tot ontwikke ling kon worden gebracht. Pioniersgeest, die in het Parijse hoofdkwartier van de organiseren de krant l'Equipe lang met instem ming werd begeleid. Naarmate echter duidelijker werd dat die geldstroom minder snel op gang kwam dan Lévitan zijn weinige su perieuren had doen geloven, ont stond er toch enige irritatie over zijn opstelling. Zo zou Philippe Amaury, de grote baas van het uit geversconcern waartoe de Franse sportkrant l'Equipe behoort, het oneens zijn geweest met het feit dat de winsten van de Ronde van Frankrijk voor een belangrijk deel werden doorgesluisd naar verlies gevende wielerevenementen, zoals de Tour de France voor vrouwen, de Ronde van de Toekomst en het Internationaal wegcriterium. Door het vertrek van Lévitan is de Tour de France in één jaar tijd twee oudgedienden kwijtgeraakt, omdat eerder al Jacques Goddet (81) te kennen gaf niet meer van de partij te zullen zijn wanneer de Ronde van Frankrijk op 1 juli start in Berlijn. Goddet stond bekend als de man met de invloedrijke vrienden, zoals premier Jacques Chirac. Lévitan was het financiële brein, die tevens als wedstrijdlei der de touwtjes strak in handen hield. „Als een persoonlijkheid. Niet chauvinistisch, maar altijd recht door zee", aldus Peter Post. Of het vertrek van Lévitan, die gisteren onmiddellijk naar zijn bui tenverblijf in Cannes vertrok en daar onbereikbaar was, iets zal ver anderen aan de Tour de France be twijfelen de Nederlanders. Alge meen wordt aangenomen dat Xa- vier Louy en Richard Marlier (de troonopvolgers van „Monsieur Fé lix") het roer in handen zullen ne men. „Louy is nog een beetje jong en van Marlier moet je je afvragen of hij dezelfde managerscapacitei ten heeft als Lévitan", betoogt Ver bruggen. Jan Raas echter denkt dat er wei nig zal veranderen. „Als je nu ziet dat iemand die toch altijd als een alleenheerser is beschouwd, om zo'n reden opstapt, blijkt wel dat de Tour de France een instituut is waar verschillende machtige men sen regeren. Die zullen ongetwij feld op de oude voet verder gaan". ADVERTENTIE uitzendbureau Bij ASB krijg je als uitzendkracht de persoonlijke aandacht en waardering die je verdient. Voor meer informatie bel je gratis 06-0991188 (ook 's avonds).

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17