Ook antiek is aan mode onderhevig 'Als ik terug moet word ik vermoord' VWs doen te gemakkelijk beroep op gemeentekas Alphenaar Noppeneij tien jaar in de weer met antiekbeurzen DONDERDAG 26 MAART 1987 ALPHEN AAN DEN RIJN - Organisator Albert Nop peneij is maar wat blij. De twintigste antiekbeurs in het Alphense vogelpark Avifauna is verlost van de antiekveiling die daar tot tweemaal toe tegelijkertijd werd gehouden. Het jubi leum van de als betrouw baar bekend staande an tiekbeurs kan vrjjdag, zater- Dat geeft de mogelijkheid objectief te blyven, als er keuzen moeten worden gemaakt. Belangen in dat wereldje hebben, is een slechte zaak". Betrouwbaarheid De organisator: "We hebben een landelijke bekenheid opgebouwd door onze betrouwbaarheid. Echte verzamelaars van antiek volgen ons dan ook overal. En het grote publiek komt steeds weer terug. Terecht, want we hebben heel wat dag en zondag daarom zon- te bieden". 'We' staat voor het orga- der wanklank worden ge- door Mark van Dijk "Ik ben best wel opgelucht", ver- i telt de Alphenaar. "Die veiling is dubieus. Laten we hopen dat we er niet meer mee te maken krijgen". Volgens Noppeneij vormt de vei ling een weinig gelukkige combi natie met zijn antiekbeurs. "Tus sen het publiek bij de veiling zaten werknemers van de veilingmeester die tegen particulieren opboden en zodoende de prijzen konden op drijven". Volgens Noppeneij lopen er heel wat onbetrouwbare sujetten rond in het kunst- en antiekwereldje. Niet voor niets probeert hij de naam van zijn beurzen zuiver te houden. In de tien jaar dat Noppe neij als beursorganisator actief is. heeft hij met zorg een betrouwbaa: imago opgebouwd. Elke miskleun S°ed doen", van hem of een van de deelnemen- Sticker rund door Noppeneij en zijn 42-ja- rige echtgenote Marianne. De interesse voor antiek en aan verwante artikelen ontstond bij Noppeneij in de tijd dat hij nog als purser voor de KLM vloog. In het Verre Oosten kocht hij spulletjes en bracht ze naar ons land. Hij liep ook vele antiekbeurzen af en maakte kennis met de antiquairs. "Op een gegeven moment kreeg ik de vraag voorgeschoteld om een beurs in Alphen op te zetten. Dat moest natuurlijk in Avifauna ge beuren, want dat is bekend". Vanaf die eerste succesvol verlo pen beurs in het vooijaar van 1977 heeft het echtpaar Noppeneij de bakens verzet. Meer antiekbeurzen volgden in andere plaatsen en mo menteel werken ze zeven dagep in de week. Alleen de avonden wor den zo veel mogelijk vrijgehouden. "Als je geen tijd voor jezelf neemt, loopt het fout", aldus de Alphe- "Als je het doet, moet je het naar de beurs, die hun eigen antiek willen laten taxeren bij een van de antiquairs. "De mensen willen best wel weten wat hun antiek waard is", aldus de organisator, die enige gelijkenis ziet met het televisiepro gramma Tussen kunst en kitch. "Bij het verzekeren van waardevol le voorwerpen is het goed een des kundig oordeel te vragen. Maar het gebeurt ook wel dat erfeniskwes ties een rol spelen. Zo hadden we laatst een omaatje dat een volle doos zilverwerk kwam laten taxe ren om deze spullen eerlijk onder de kinderen te verdelen". Een goede ontwikkeling vindt Noppeneij de toegenomen belang stelling voor het antiek onder het publiek van 20 tot 30 jaar: "Ze ra ken uitgekeken op dat witte multi plex. Er komt oog voor nostalgie en dan blijkt dat antieke, nog func tionele voorwerpen goed te combi neren zijn in een modern inte- blijkt dat antieke, nog functionele voorwerpen goed te de antiquairs kan de faam in lucht doen opgaan. Vandaar een strenge selectie en de ellenlange wachtlijst. "Het wereldje van deelnemers aan antiekbeurzen is eng en geslo ten", aldus Noppeneij. "Iedereen kent elkaar al zo lang. Zo weten de concurrenten bij voorbeeld precies nneer, waar en tegen welke prijs collega een kast heeft gekocht. Intussen voelt de organisator zich als een vis in het water en houdt elk jaar van september tot organisatiebureaus zien komen en gaan. Het gaat erom een goede beurs te bieden. Het publiek trapt maar één keer in de truc van een verkapte vlooienmarkt, waarop de sticker 'antiekbeurs' is geplakt". "Een goede beurs staat of valt twintig antiekbeurzen, acht met de deelnemers. Omdat ik verzamelbeurzen en de grote Randstad Vakantiebeurs in Haagse Houtrusthallen. "Het hard werken, maar anders is het kern snel over. Ik heb heel wat andere veel i hoog te houden heb, is er ook veel belangstelling van de stand houders. We hebben een vaste 70 deelnemers. Er zijn anderen, die via een rou latiesysteem toch aan bod komen. Het is steeds weer de krenten uit de pap halen voor een grote varia tie en hoog niveau. De kunst is om dat peil verder op te krikken", ver telt Noppeneij. Het succes van de Alphense an tiekbeurs laat zich niet vertalen in een grotere oppervlakte voor de standhouders. Wel is het evene ment in het souterrain van Avifau na uitgegroeid van een eendags- foto Nanno Bloupot) vlieg tot een driedaagse manifesta tie. Het aantal deelnemende anti quairs nadert de 30. Over het te verwachten aantal bezoekers waagt de organisator zich niet aan uitspraken: "Als het langverwach te vooijaarsweekeinde met een lekker zonnetje voor de deur staat, dan scheelt dat zo de helft van ons publiek". Omaatje Steevast komen ook bezoekers Chileens gezin in Alphen met uitzetting bedreigd moest ik schieten. Dat kon ik niet. Ik schoot met opzet mis. Veel vluchtelingen konden daardoor ALPHEN AAN DEN RIJN - Voor de 40-jarige Rigoberto Cisterna is er geen weg terug. ïn 1982 vluchtte hij met zijn gezin uit Chili, na een aantal keren te zijn gemarteld. Met passeren'^Cistema verloor op*die manier al snel het vertrouwen van zijn collega's, die een verrader in hem zagen. In 1977 werd hij gear resteerd, omdat hij ervan werd ver dacht lid te zijn van een linkse par tij. Hij werd gevangen gezet en pas na een.jnaand weer vrijgelaten. "Eindelijk had ik het ontslag waar om ik zo vaak had gevraagd, maar nooit had gekregen". Hij vond werk als vrachtwagenchauffeur, maar werd ook in die functie be paald niet met rust gelaten door de Sicar, de Chileense veiligheidspoli tie. "Ik ben keer op keer mishan deld en raakte ook m'n baan kwiit". Cisterna vluchtte in eerste in stantie naar Griekenland. Zijn ge- moest hij achterlaten. In de v de hulp van Amnesty International kwam de familie via Spanje in Nederland terecht. "Als ik terugmoet naar Chili zal ik niet meer dan een paar minuten te leven hebben. Ik zal dan verdwijnen, zoals dat met duizenden mensen in Chili is gebeurd vanaf het moment dat Pinochet daar aan de macht is gekomen". hechten. "Ik ben in Chili regelma tig gemarteld. Een maand lang heb ik in een dodencel gezeten waarin je je nauwelijks kon bewegen. De hele dag moest ik het doen met één glas water en een stukje brood. Per maar eenmaal naar Van dat soort situaties weet hier in Nederland niets af'. door Jan Preenen Commando Het was de straf v het deporteren Toch is de kans groot dat de phen wonende Cisterna met zijn dag mocht ik vrouw Veronica (35) en zijn vier kinderen Mauricio (15), Maribel (14), Carina (9) en Hilda (2) op korte termijn het land wordt uitgezet. Al le aanvragen om in Nederland asiel te krijgen zijn tot nu toe op niets uitgelopen. Zowel de vreemdelin gendienst als de staatssecretaris van justitie wees zijn verzoek af. En volgens de advocaat van Cister na, de Amsterdammer Jaap de Groot, zal de Raad van State dat voorbeeld volgen: "Het beroep bij de Raad is een jaar geleden inge steld en wordt binnenkort behan deld. Het zit er in dat de beslissing negatief zal uitvallen, gezien de houding van de regering ten op zichte van het vluchtelingenpro bleem. Als hij zou winnen had hij - dat wel eerder gehoord". Actiegroep Vooruitlopend op dat besluit hebben buren, vrienden en sympa thisanten een actiegroep gevormd. Zij gaan handtekeningen verzame len die met een petitie naar de Raad van State worden gestuurd. Ad Verberg, een van de actievoer ders en directeur van de Regen- boogschool in Alphen, waar twee kinderen van de familie Cisterna opzitten: "Op die manier willen we de nodige druk uitoefenen en dui delijk maken dat dit niet kan. In vergelijkbare gevallen is toch ge bleken dat men gevoelig is voor de stem des volks. Kijk bij voorbeeld maar naar wat er is gebeurd in Wognum waar het hele dorp in op stand kwam toen een Argentijns gezin met uitzetting werd be dreigd. Toen ging men toch ook overstag. Daarom proberen we zo veel mogelijk mensen in te schake len". De leden van de actiegroep voe ren vooral humanitaire en ethische argumenten aan om de Cisterna's in Nederland te laten blijven. Rigo berto Cisterna: "De politieke kant van mijn zaak telt niet. De regering hier denkt dat ik zonder proble men terugkan, omdat mijn naam in 1984 wel op een zwarte lijst voor kwam, maar daarna niet meer. Dus zal mij niets overkomen, zo rede neert men". hij zijn taken als commando in Chi- onderstelling dat de rust enigszins li niet goed uitvoerde. "Dat ben ik was hersteld, keerde hij twee jaar geworden toen de politieschool later terug naar Chili. De overheid ik opzat na de machtsgreep bleek hem evenwel niet vergeten n onderwierp hem op- i de nodige verhoren. Ten De Chileense familie Cisterjia die het land dreigt te worde Pinochet werd omgevormd tot te zijn opleidingscentrum voor mando's. Ik moest wel, ik had geen einde raad vluchtte hij daarna met andere keus. Er werd met van alles gedreigd als ik zou weggaan". Aan vankelijk werd hij betrokken by kinderen naar Neder land, waar hij in het begin ook als spion werd gezien. Hij werd het strafkamp Pisaqua. Ver volgens werd hij gestationeerd in Tres Alamos, het strafkamp voor linkse partijleiders uit de tijd van president Allende. Vanaf 1975 werd hij belast met het bewaken van de buitenlandse ambassades. "Ik moest voorkomen dat men sen de ambassades invluchtten. Als er iemand in de buurt kwam gevangenen gewantrouwd, omdat hij jarenlang de Chileense politie had ge werkt. "Gelukkig is die situatie vrij snel veranderd", aldus Cisterna, die al leen naar Chili terugwil als er een ander regime komt. "In dat geval zouden overigens alleen mijn vrouw, mijn jongste dochter en ik teruggaan. De andere kinderen willen hier niet meer vandaan. Die vragen zich af wat ze in Chili moe ten doen. Ze kennen daar nie mand". Diezelfde mening is pastor J.J. de Graaff, een van de leden van het actiecomité, toegedaan: "De kinde ren zijn hier helemaal op hun plaats. Ze worden gewaardeerd en spreken beter Nederlands dan Spaans. De toekomst van deze fa milie ligt dan ook hier. We willen deze mensen graag in Nederland houden. Ze horen erbij. Dat zal ik zaterdag en zondag tijdens mijn de Groot zijn er ook genoeg politie ke argumenten aan te dragen: "Er zijn heel veel voorbeelden van Chi- lenen die zijn teruggegaan en die het niet lang hebben gemaakt. Vooral mensen die in het leger en bij de politie hebben gewerkt. Ik weet ook niet wat ik moet denken van de lijst die enkele jaren gele den is verschenen met namen van mensen die mochten terugkeren. Daarop stond ook Pedro Cisterna, de broer van Rigoberto. Pedro heeft Chili echter nooit verlaten. Of preken ook duidelijk maken. We de bureaucratie in Chili de moeten met z'n allen aantonen dat ze om humanitaire redenen hier moeten blijven". of er zit iets anders achter. Ri goberto is natuurlijk iemand, die als politieman van erg veel zaken DONDERDAG loof door prof. Koerts, 2 K&O-gebouw - Oude Vest, dia-lezing over de kunst uit het Noorden door drs. Kreytz, 20.15 uur. Schouwburg - 'Wulomei' rituele dans en zang uit Ghana, 20.15 uur. Stadsgehoorzaal - optreden BZN, 20 Oegstgeest SJJO - Julianalaan 1, video-avond voor jongeren vanaf 16 jaar, 20 uur. Leiderdorp Muzenhof - Gordijnsingel, klaverjassen en sjoelen by buurtvereniging De Bui tengewonen, 20 uur. Trefpunt - Eikenlaan, lezing over de 'Trés riches hemes' van de hertog van Berry. 20 uur. Wassenaar Cultureel Centrum Warenar - Kerk straat 75, optreden jongerengroep 01751 met kinderen en volwassenen, 20.15 Zoeterwoude Gemeentehuis - Noordbuurtseweg, ge meenteraadsvergadering, 20 uur. Certificaat De op de beurs verkochte voor werpen worden voorzien van een certificaat. Mocht een van de standhouders zich niet aan de gel dende regels houden, belandt deze op een 'zwarte lijst' van de Ver enigde Antiekbeurs Exposanten. Noppeneij: "Dat betekent dat de antiquair voortaan van beurzen is uitgesloten en zo goed als brode loos wordt". Modebewustzijn is zeker ook van toepassing op antiek. Noppeneij verhaalt over spectaculair geste gen prijzen voor een bepaald mo del kast, dat in de televisieserie De Fabriek wekelijks als decorstuk diende. "De standhouders werd de oren van het hoofd gevraagd naar die kasten. Als nomaden trokken ze Europa door om zulke modellen op de kop te tikken. Ze gingen weg voor goud geld. Toen de serie voor bij was, stokte ook de verkoop". Wellicht is de handel beter voorbe reid als de serie wordt herhaald. raadsvergadering, 20 i VRIJDAG Leiden Centrum Ex'85 Koppenhinksteeg 15. lezing omtrent theosofie door mevr. Fay Tyssen van Ierlant, 20 uur. Le Bambou - Herenstraat 1, optreden kwintet Wim Kegel, 21.30 uur Oegstgeest Agrarische School - Lange Voort 70, symposium over de invloed van zure re gen op beplantingen, 13-17 uur; open avond Groenopleidingen, 18-21 uur. Leiderdorp Sjelter - Heemraadlaan 67, instuif voor kinderen 4-12 jaar, 15.15-17 uur. Voorschoten Cultureel Centrum - Manjkelaan 4. be lastingspreekuur en hulp by invullen, 9- Warmond Trefpunt - Herenweg, blijspel St. Mat thias afd. toneel: 'het dorp der huiche laars', 20.15 uur. Wassenaar Cultureel Centrum Warenar - Kerk straat 75, optreden jongerengroep 01751 met kinderen voor kinderen en volwas senen, 20.15 uur. Zoeterwoude Don Boscohuis - Zuidbuurtseweg, op treden Shoes, 22 uur, voorafgaan disco uit jaren '60 en '70. 21 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, vjordt waargenomen van vr 20 tot vr 27 maart door: Zuider apotheek, Lammenschansweg 7, Leiden, tel. 123553. Apotheek Boehmer, Floryn 21, Leider dorp, tel. 894400. VROUWENTELEFOON SEKSUEEÜ GEWELD - dins, bereikbaar van 14-17 woe. van 20-23 uur, vryd. 09-12 uur, tel 071-126844. AMBULANCE - Tel. 071-212121. S.O.S.-DIENST - Telefonische hulp dienst voor degenen die in moeilijkhe den verkeren, dag en nacht: tel. 071- 125202. BURGERRAADSLIEDEN - Breestraat 92, tel. 071-254142, spreekuurtijden: maandag van 11-12 uur; dinsdag en woensdag van 11-12.30, alleen op af spraak, donderdag van 18.30-20 uur. vrijdag van 9.30-10.30 uur, voor buiten landse v In de optiek van advocaat Jaap op de hoogte is. Wie weet willen z op deze manier proberen hem te rug te lokken naar Chili". Overigens hoeft een negatieve beslissing van de Raad van State niet automatisch uitzetting van het gezin Cisterna in te houden. De Groot: "De minister van justitie heeft dan altijd nog de mogelijk heid om te kiezen voor de C-status. Een soort gedoogstatus. Onder druk van de publieke opinie komt de minister dan tot de conclusie dat het eigenlijk niet aanvaardbaar is om mensen terug te sturen. Die situatie deed zich bij voorbeeld voor met de Argentijnen in Wog num. Daarom is het zo belangrijk dat nu zo veel mogelijk mensen zich achter de familie Cisterna op stellen". TERMINALE THUISZORG: vrijwiUi- gers-hulp van de stichting Terminale Thuiszorg kan aangevraagd worden via tel. 071-175350. STICHTING DE WERKWIJZER - Bernhardstraat 3, Leiderdorp, elke laat- maandag van de maand spreekuur ANTI-DISCRIMINATIE MELDPUNT Ketelboetersteeg 10, tel. 071-120903, ma t/m vrij. van 10.tot 16 uur. MELDLIJN AGRESSIE EN DISCRI MINATIE - voor homoseksuelen, zon dag van 20-24 uur. tel. 071-221008. LEIDSE RECHTSWINKEL - Juridisch adviesbureau Ketelboetersteeg 10, tel. 071-130775. DIERENHULPDIENST- regio Leiden - hulpverlening aan dieren in nood, ver voer naar een dierenarts, vogelasiel, tel. 071-174141. Boliviaan terug naar Schiphol ALPHEN AAN DEN RIJN - De Boliviaan die sinds visdag vastzat op het Alphense politiebureau is teruggebracht naar Schiphol. Na zijn aanhouding zei de 28-jarige Boliviaan 75 bolletjes cocaïne te hebben ingeslikt. Langs natuurlij ke weg kwamen er acht naar bui ten. De man zat op. het Alphense politiebureau omdat op Schiphol geen cel vrij was. Er werd geen re den gegeven voor de terugkeer naar Schiphol. Scherpe kritiek op beleidsplan WV's duin- en bollenstreek en Leiden NOORDWIJKERHOUT - "Eén grote wensenmassa". Zo omschreef de Lissese wethouder H.A. Smith het beleidsplan dat de samenwerkende WV's in duin- en bol lenstreek en Leiden onlangs hebben ge presenteerd. Ook andere gemeentebe stuurders uitten scherpe kritiek op het rapport, dat gisteravond tijdens een goed bezochte discussieavond in de Noordwij- kerhoutse evenementenhal De Schelft werd besproken. Cisterna heeft evenwel redenen genoeg om aan dergelijke opmer kingen geen enkele waarde te Het beleidsplan 'Toeristische samen werking in de duin- en bollenstreek en Leiden' is in opdracht van de WV's ge maakt door Intercoastel Consultants Group uit Den Haag, een adviesbureau voor marketing en public relations in de toeristische sector. In het plan worden tal rijke suggesties gedaan voor wat betreft het beleid dat door de WV's zou kunnen worden gevoerd. Volgens de maker van het plan, B. Key- ser (tevens president van Intercoastel Consultants Group), is het belangrijk dat er geld binnenkomt in het laatje van de samenwerkende VWs. "Het uitgangs punt is dat het bedrijfsleven als eerste over de brug komt. De overheid en dan vooral de diverse gemeenten moeten ver volgens laten zien dat het bedrijfsleven niet alleen staat. Mocht het bedrijfsleven één procent van zijn omzet beschikbaar stellen voor het bevorderen van het toeris me, dan levert dat meteen een bedrag van 5 miljoen gulden op", becijferde Keyser gisteravond. Kopschuw De kritiek van de Lissese wethouder Smith spitste zich vooral toe op de woor den van Keyser. "Zijn verwachtingen zijn mijns inziens niet terécht en zijn uit spraak dat de gemeentelijke overheid de bijdrage van het bedrijfsleven verdubbelt, maakt de gemeenten nu al kopschuw". Volgens Smith zitten de gemeenten be kneld in de bekende halsstrik: "Het rijk subsidieert incidenteel en van de gemeen ten wordt weer verwacht dat ze structu reel iets gaan doen". De wethouder ver weet de VVV's dat zij hun exploitatiete kort te gemakkelijk in de richting van de gemeente sturen. "Het uitbouwen van de VW-inkomsten uit wederverkoop, be middeling en reservering betekent dat we als gemeente minder hoeven bij te sprin gen. Dat lijkt me vooralsnog een betere oplossing", aldus de wethouder. ■Ook het Noordwijkse raadslid E. Hoger- vorst had zo z'n twijfels over het rapport. "Als de bedrijven in de streek één procent van hun omzet gebruiken om gezamenlijk een 'public-relations-plaatje' te maken, is het hele samenwerkingsverband niet lan ger noodzakelijk. De VWs kunnen zich dan met andere dingen bezighouden", al dus Hogervorst. Daarnaast vroeg hij zich af of bepaalde toeristische attracties nog wel promotie behoeven. Hij wees in dit verband op het strand: "Bij mooi weer kan bijna niemand zich daar nog bewe gen. Is de plaatselijke bevolking wel ge diend bij een verdere promotie van deze attractie"? Programma Om de verschillende activiteiten van de diverse VWs in de regio op elkaar af te stemmen werd een jaar geleden mevrouw A. Luijke-Stokla aangesteld. Tijdens de gisteravond gehouden discussieavond maakte zij duidelijk dat er heel wat op het programma staat van het samenwerkings verband. "In de toekomst willen we met een wervende folder komen in verschil- lènde talen. Daarnaast zijn we druk bezig met de samenstelling van ver blij fsarran- gementen". Voorts kondigde zij aan dat er vanaf 1 april 'bollenstreek-attractiekaarten' ver krijgbaar zijn. In samenwerking met de Nederlandse Spoorwegen worden trein kaartjes te koop aangeboden waarop te vens korting op diverse attracties in de bollenstreek wordt gegeven. Secretaris van de Kamer van Koophan del C.A. Broeksma becijferde dat bedrij ven in de toeristische sector jaarlijks een omzet van een half miljard gulden heb ben. Voor 1987 wordt een groei van de om zet met tien procent verwacht. Daarnaast is een voorzichtige schatting dat de inves teringen voor dit jaar zo'n 30 miljoen gul den zullen bedragen, aldus Broeksma. De Kamer van Koophandel werkt op dit moment samen met de gemeente Leiden en de plaatselijke VW aan een toeristisch marketingplan. Het is volgens Broeksma de bedoeling dit plan zeer nauw af te stemmen op het beleidsplan van de sa menwerkende VWs. De reacties op het beleidsplan worden nog besproken in het dagelijks bestuur van de samenwerkende WV's. Bekeken wordt of het beleidsplan op grond van de gemaakte opmerkingen nog wijzigingen behoeft. Pas daarna zal het dagelijks be stuur met een eindadvies komen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16