Wat bijverdienen als proefkonijn in het academisch ziekenhuis Bewoners Slaaghwijk geven buurt schoonmaakbeurt Bouw op terrein 'Camera' Serie lezingen over Constantijn Huygens Man aangehouden wegens poging tot mishandeling DONDERDAG 26 MAART 1987 LEIDEN - Een academisch zie kenhuis kenmerkt zich door het doen van wetenschappelijk onder zoek op medisch gebied. Nieuwe geneesmiddelen worden uitvoerig getest in het laboratorium, op proefdieren en op geïsoleerd weef sel, maar later ook op proefperso nen. Via advertenties in diverse bladen worden hiervoor geregeld vrijwilligers gevraagd. Het zijn meestal studenten die daarop rea geren. Waarom? Uit interesse en nieuwsgierigheid, en omdat het geld oplevert. "Het is weer eens wat anders dan afwassen bij Holi day Inn". door Erna Straatsma Per jaar worden in het Acade misch Ziekenhuis Leiden zo'n klei ne 200 proeven bij mensen gedaan. Bij patiënten en bij vrijwillige proefpersonen. Vaak ook bij beide groepen om de resultaten van gelij ke proeven bij gezonde en zieke mensen te kunnen vergelijken. Dergelijke proeven bij patiënten en vrijwilligers mogen alleen door artsen worden gedaan, na goed keuring van het onderzoeksplan door de commissie medische ethiek. Een commissie die bestaat uit een aantal specialisten, een apo theker, een ethicus, een verpleeg kundige en een jurist. Behalve met het beoordelen van onderzoeks plannen, houdt deze commissie zich ook bezig met allerlei ethische vraagstukken zoals bijvoorbeeld abortus en euthanasie. Draaiboeken "Een flinke extra belasting, datr werk", zegt prof. dr. J. Bennebroek Gravenhorst, hoofd afdeling ver loskunde en voorzitter van de com missie medische ethiek. "Een dag in de week ben je er wel mee bezig, en dat ook in je vrije tijd". Een groot deel van het werk van de commissie bestaat uit het grondig doorlezen van alle ingediende on derzoeksplannen. Die 'draaiboe ken' moeten beoordeeld worden op wetenschappelijke en medisch- ethische aspecten. Bennebroek Gravenhorst: "We bekijken dingen als hoeveel mensen doen er aan mee, is het doel van het onderzoek de moeite waard en zijn de risico's aanvaardbaar. Elk onderzoek brengt de nodige risico's met zich mee, maar die moeten gewogen zijn, het moet verantwoord zijn ze te nemen". De jurist in de commissie mr. drs. D.P. Engberts zegt dat er re gelmatig 'aanzienlijke wijzigingen' in de onderzoeksplannen worden aangebracht. "Het informatieve ge deelte, bedoeld als voorlichting voor de vrijwilliger, is vaak niet goed. Artsen zijn niet echt handig om iets op papier te zetten. Je kunt zeggen dat 15 procent van alle in gediende voorstellen zo doorgaat, 30 procent moet danig onder het mes en van het restant is de infor matie voor de patiënt vaak niet goed. Bloeddruk In de polikliniek nierziekten worden onderzoeken gedaan op het gebied van de bloeddruk. Proe ven met het toedienen van nieuwe geneesmiddelen die betrekking hebben op de bloedsomloop wor den meestal op vrijwilligers uitge test. Dr. P. van Brummelen is chef de clinique van nierziekten, nier transplantaties en hypertensie: "Wij onderzoeken bijvoorbeeld hoe bepaalde nieuwe geneesmide- len het best toegediend kunnen worden. Via een tabletje, een injec tie of door een infuus; we meten het effect van het middel. En ver der: hoe kun je een bepaald medi cament het best toedienen zodat er nauwelijks bijwerkingen zijn". Hetgeen overigens wel betekent dat de vrijwilligers bloot staan aan mogelijk optredende bijwerkin gen. Misselijkheid, duizeligheid en hoofdpijn zijn een paar van die bij werkingen. Van Brummelen: "In het algemeen kun je zeggen dat de vrijwilligers geen langdurige ge volgen kunnen oplopen. Honderd procent zeker kun je nooit zijn, maar we zijn heel zorgvuldig. We hebben wel eens gehad dat iemand een middel kreeg toegediend dat een irriterende werking had op zijn bloedvaten. Daar heb je dan wel even last van, maar het gaat weer Om vrijwilligers te wijzen op de mogelijkheid van eventuele bij werkingen wordt voorafgaand aan het onderzoek een gesprek gehou den. En: als vrijwilliger kun je op elk moment uit het onderzoek stappen. "Het blijft vrijwilligers werk". Extra risico Het vinden van vrijwilligers is geen probleem. Van Brummelen: "Wij zoeken de vrijwilligers via ad vertenties in Mare en in de regiona le dagbladen. Over de reacties daarop hebben we niet te klagen". Vrijwilligers die zich aanmelden moeten gezond zijn, ze mogen tij dens onderzoeken geen extra risi co lopen. Daarom worden vrijwilli gers eerst medisch gekeurd. Van Brummelen: "De bloedsamenstel- ling van die personen moet goed zijn, het mogen geen alcoholisten of drugsverslaafden zijn en men sen die veel roken hebben we ook liever niet. Tenzij het natuurlijk gaat om een onderzoek speciaal onder rokers". Het is niet zo dat er een groepje 'beroepsvrijwilligers' ontstaat. "Na een onderzoek mo gen ze drie maanden niet meer meedoen. Een van de risico's is dat vrijwilligers gelijktijdig aan twee onderzoeken meedoen. Dat kan ernstige problemen opleveren. Je moet afgaan op de goede trouw van die mensen, want wij hebben alleen een registratie van onze ei gen onderzoeken", aldus Van Brummelen. Een centrale registratie is er dus niet, maar volgens mr. Engberts kan er weinig mis gaan: "Aan de uitslag van de keuring die vooraf gaat aan het toelatingsonderzoek wordt duidelijk afgelezen of de personen zich wel aan de voor schriften houden. Tijdens het on derzoek worden bloed en urine re Tussen alle meetapparatuur ligt het proefkonijn. "Snel een foto maken want, anders schiet zijn bloeddruk een eind de hoogte in", zegt de arts die het onderzoek leidt. «foto Henk Bouwman) gelmatig gecontroleerd. Je mag geen onzekerheden hebben want het is per slot van rekening weten schappelijk onderzoek. Als vrijwil ligers hun medicijnen niet slikken of zich niet aan een voorgeschre ven dieet houden, dan zie je dat di rect aan hun bloedspiegel". Beide artsen kunnen zich geen gevallen herinneren waarbij het misging. Marco van Dijk is student biolo gie. Hij heeft twee keer meegedaan aan een onderzoek op de afdeling nierziekten. "Het is weer eens wat anders en het levert natuurlijk ook geld op. Als student biologie ken je veel stoffen die bij die onderzoe ken worden gebruikt en dat maakt het extra interessant". De eerste proef waaraan hij heeft meegewerkt, had te maken met het uitzetten van bloedvaten. Via een infuus werd een bepaalde vloeistof ingespoten en vervolgens om het kwartier gemeten in hoeverre de bloedvaten daardoor werden beïn vloed. Dat betekende een hele dag op bed liggen waarvoor hij 150 gul den ontving. Anderhalve maand la ter deed Van Dijk mee aan een tweede onderzoek. Het uittesten van een middel tegen depressivi teit. De oude versie van het genees middel veroorzaakte nogal eens een verhoogde bloeddruk. "Ze zei den tegen mij dat er waarschijnlijk wel een aantal bijwerkingen zou den zijn. Maar ik heb nergens last van gehad. Ook niet van dat eerste onderzoek". Dat laatste onderzoek duurde 16 dagen. In die periode moest het middel elke dag ingenomen wor den. In het ziekenhuis werd dage lijks het effect gemeten, een klus die Van Dijk 800 gulden opleverde. "Dat is toch mooi meegenomen. Bovendien was het hartstikke inte ressant. Je ligt daar op een bed tus sen al die meetapparatuur en je wordt uitgebreid verzorgd. Niet dat het de hele tijd even interes sant is, want je gaat je na verloop van tijd wel vervelen. Maar als je gaat afwassen in een restaurant is dat werk al vanaf het begin verve lend". De twee onderzoeken zijn voor Van Dijk wel genoeg: "Je krijgt medicijnen toegediend die je ei genlijk niet nodig hebt. En als je het heel sec bekijkt, slik je vergif'. Studeren Naarmate de vrijwilligers meer belast worden, is de vergoeding hoger. De beloning varieert van een paar tientjes tot ongeveer dui zend gulden. Voor enkele tientjes ben je een paar uur bezig; een belo ning van duizend gulden krijg je als proefkonijn wanneer je voor een periode van enkele weken in tensief bij het onderzoek betrok ken bent en er veel tijd aan kwijt bent. "Het verdient toch heel wat makkelijker dan een krantenwijk", zegt Engberts. Bennebroek Gra venhorst vult hem aan: "Je kunt vaak gewoon studeren of lezen tij dens het onderzoek". Behalve het doen van proeven bij gezonde vrijwilligers, worden ook patiënten als proefkonijn ge bruikt. "Bijvoorbeeld mensen die lijden aan migraine. Geneesmidde len voor deze patiënten kun je ui teraard niet op vrijwilligers uittes ten. Eigenlijk komen proeven bij patiënten in alle groepen voor", vertelt Bennebroek Gravenhorst. Zeer recent voorbeeld is een on derzoek onder kaalhoofdigen in het Rotterdamse Dijkzigt zieken huis. Het nieuwe haargroeimiddel Regaine moet worden uitgetest op deze mensen. Een oproep in ver schillende dagbladen leverde hon derden reacties op. De criteria voor de toelaatbaar heid van onderzoeken bij patiën ten kunnen verschillen van de maatstaven bij proeven onder ge zonde vrijwilligers. Bennebroek Gravenhorst: "Bij een patiënt met ernstige kanker kun je als onder zoeker bij het uittesten van nieuwe geneesmiddelen meer bijwerkin gen aanvaarden, omdat ze vaak als laatste redmiddel gebruikt wor den. De normale middelen die bij deze ziekte gebruikt worden, zijn vaak ook al vrij agressief. Uiter aard gaat alles in overleg met de patiënt". Overleden: A. Zuiderduin, geb. 7-10- 1905, man; W.M. den Duik, geb. 15-2- 1916, vrl. echtg. van C. Bok; E. Kerkho ven, geb. 18-9-1914, vrl. geh. gew. met H.C. Zirkzee; F.C. Duk, geb. 13-11-1905, vrl. geh. gew. met G. Kors: J.P. Gieske, geb. 25-8-1890, man; P.C. Stuifzand, geb. 29-1-1896, man; M. Maachou, geb. 1953, man; J. de Mooij, geb. 20-5-1912, man; D.A. van. den Eijkel, geb. 3-8-1923. man; G.H. Ruijs, geb. 20-3-1921, vrl. echtg. van A.M. Kampfraat; J.P. Kalthoff. geb. 13-2-1910, man; P.A. Heitzer. geb. 27-5- 1941 vrl. echtg. van J.F. van Rhede van der Kloot; C.H. de Vos, geb. 3-5-1905, vrl. geh. gew. met L.L. Cavé; P.W. Schil- ham, geb. 22-4-1932, man; IJ.A. Kuitert, geb. 23-8-1921, vrl. echtg. van K. Olijns- ma; H.G. van Hees, geb. 10-1-1907, man; H. Hillebrand, geb. 20-3-1905, man; P. van der Linden, geb. 14-9-1930. man; T. van D'uijvenbode, geb. 16-12-1899. man; M. Staf, geb. 16-6-1967, man; M.G.F. Bouwhuis, geb. 12-3-1987, vrl.; A.M. Me- chelse, geb. 13-10-1902, vrL geh. gew. met J.W.J. Klemans; G.M. Reimert, geb. 3-8-1912. vrl.; S. Dinée. geb. 23-9-1961. vrl.; J.H. Bos. geb. 21-11-1920. man; S.A.G. Keereweer, geb. 23-12-1913, vrl. echtg. van A. de Goèij; D. Keijzer, geb. 1-3-1987, man; W. Notenboom, geb. 27-5- 1928, vrl. echtg. van A.J. van Vliet; G. Hoekstra, geb. 15-10-1932, man. C.M. Brewe (1910) vrl. geh. gew. met H. Timmers, G.G. Oh (1926) man, H. Bartle- ma (1909) man, A.D. Noort (1979) man. J. van Egmond (1910) vrl. geh. gew. met I. Joppe, D.H. van de Werken (1908) man, J. Arenoe (1904) vrl. geh. gew. met A. Hoek, N.F. Doornik (1897) vrl.. A. Lens (1910) man. M. Klinkhamer (1922) man. P. Boot (1908) man, J.M. van de Graaf (1894) vrl. geh. gew. met H.M.C. Lange- Gehuwd: J. Sirat en G.A. van der Ree; R.M. Navarro en M.E. Keus; J.J.M. Vogelzang en J.J.W. van der Meij; T.D.P. Durier en G.T. van Egmond. LEIDEN - Geboren: Bart Johannes, zv. J.D. Hulsbos en Y.H.M. Dofferhoff; Vi- nodkumar Amit, zv. K. Sahebdien en S.D. Oemraw; George, zv. P. Beijne en H. Mark; Jan WiUem. zv. W. Hoek en L. Messemaker; Elze, dv. J. Sira en A. Du- rieux; Suze, dv. J. Sira en A. Durieux; Amanda Elianne, dv. M. Guness en N.E.A. Giling; Jimmy, zv. A.A.C. van Et- ten en M.R. Meijering; Bas, zv. G.M. Leeflang en M.I. Verver; Kay Adriaan, zv. F.A.W. van der Kroft en M. van Eg mond; Tamara Victoria, dv. G. Marbus: Dominy, dv. J.J. de Mooij en N.N. van Delft; Mitchell, zv. P.J. Mink en G.M. van Kerkhof; Arthur, zv'. P.J. Mink en G.M. van Kerkhof; Mark Johan, zv. W.J. de Lange en M.W. Bosch; Willemina, dv. W. Hoek en C.G. Messemaker; Ben, zv. F.B.P.J. Martens en J.H M. de Heer; Laurens Philip Albert, zv. J.W.F. van Nues en B.A. de Vries; Geertruida Cor nelia, dv. D.C. van der Vijver en A.J. Ra- vensbergen; John Patrick Johannes, zv. B.A. Tuil en P.A.A. Smit; Anne Laura Maria. dv. R.J.M. Alkemade en Y.L.J. Hermans; Arina Paulina, dv. K.M. Wol- leswinkel en M. Strijd; Robbert Aad, zv. J.A.R. van der Kraan; Myrthe, dv. H.J.M. van der Geest en H.M.L. Loos; Giel Casper, zv. A.K.H. Koning; Dirk Bas, zv. A.D. van Duijn en Y. van Hulst; Sophie Esther, dv. C. de Jong en G.M.C.M. van Winsen; Deborah, dv. D.C. Kraaij en M. Aalbersberg; Joost Ri chard, zv. P.F. Bekink en M.T. Renc- kens; Johannes Martinus Anthonius Cornelis, zv. F.H.G.C. van der Steen en L.M. van den Belt; Duncan Pascal Ru- dolf, zv. A.B. van de Riet en R.N. Her tog. Op het terrein van de voormalige Barbaraschool en de Camera bioscoop komen 37 studentenflats en 61 seniorenwoningen. (foto Henk Kiunder) LEIDEN - Over twee weken wordt begonnen met de bouw van twee projecten op het voormalige ter rein van de Barbaraschool en de Camera bioscoop. Wethouder D.J. Tesselaar van volkshuisvesting slaat daarvoor de eerste paal op 8 april om 16.00 uur. Op het terrein van de voormalige Barbaraschool worden 61 senio renwoningen (driekamerwonin gen) gebouwd met daaronder, langs de St. Jorissteeg, winkeltjes. Op de plaats waar vroeger de Ca mera bioscoop stond komen 37 wo ningen van de Stichting Leidse Studentenhuisvesting. Het ont werp voor beide projecten is af komstig van het Rotterdamse ar chitectenbureau Klunder. Ver wacht wordt dat de werkzaamhe den rond de jaarwisseling afgerond kunnen worden. Al in november 1985 waren de nieuwbouwplannen voor het ter rein op de hoek yan het Levendaal/ Hogewoerd/St. Jorissteeg bekend. Het verwijderen van de toplaag van de bouwgrond, wegens bo demverontreiniging, vertraagde het aanvangstijdstip van de bouw werkzaamheden. LEIDEN - Bewoners, de gemeente, de woningbouwvereniging Leiden en een groot aantal instanties gaan op 1 april - dit is geen mop want het drukken van de begeleidende fol der heeft 4000 gulden gekost - geza menlijk het vuil in de Slaaghwijk te lijf. De Slaaghwijk is dermate vervuild dat de gemeentelijk reini gingsdienst en de woningbouwver eniging Leiden de medewerking van de vervuilers zelf, de wijkbe woners, heeft ingeroepen. Zowel de reinigingsdienst als de woningbouwvereniging zijn de laatste tijd overspoeld met klach ten van bewoners over onder meer rondslingerend huisvuil, honde- poep en winkelwagentjes. Maatre gelen als bonnen uitdelen, zoals de reinigingsdienst doet, of de bewo ners tot meer netheid manen, wat de woningbouwvereniging heeft gedaan, mochten niet baten. Ge hoopt wordt nu dat met gezamen lijk inspanning van de hele Slaagh wijk de straten, stoepen, plantsoe nen, sloten en bosjes weer toon baar worden. Voorafgaand aan de grote schoonmaak is al een begin gemaakt met het leeghalen van slo ten en vijvers. In een informatiefolder over de actie worden de bewoners in de buurt opgeroepen zoveel mogelijk aan de grote schoonmaak mee te doen. Met het organiseren van ne venactiviteiten is getracht de deel name wat aantrekkelijker te ma ken. Op het programma staan on der meer een ballon-, een teken- en een kleurwedstrijd en een grote ge zamenlijke picknick. Voorts zal wethouder Kuijers het startschot LEIDEN - De subfaculteit ge schiedenis van de Leidse Rijksuni versiteit geeft de komende maan den colleges waarin diverse aspec ten van Nederland in de Gouden Eeuw worden behandeld. Dit in het kader van de zogenaamde 'Er asmus-colleges' over historische onderwerpen die zijn gericht op een breed publiek en tevens als keuzevak kunnen dienen voor stu denten. Centraal in deze lezingen staat de figuur van Constantijn Huygens, de befaamde astronoom, wis- en natuurkundige wiens sterfjaar (hij leefde van 1596-1687) dit jaar wordt herdacht. De colleges worden ge geven door docenten van de Rijks universiteit Leiden, de Vrije Uni versiteit Amsterdam en de Techni sche Universiteit Twente. Zij zijn verbonden aan diverse studierich tingen. Het eerste college werd afgelo pen maandag al gehouden. Aan staande maandag volgt 'Economi sche ontwikkelingen' door prof. dr. P.W. Klein, die algemene geschie denis aan de RU in Leiden doceert. De andere zeven colleges zijn 'Sociale verhoudingen', door dr. J. de Jong, pré-industriële geschiede nis, Leiden (6 april); 'De bouw kunst, met name de paleizen en grote huizen', door prof. dr. ir. R. Meischke, kunstgeschiedenis Lei den (13 april); 'De beeldende kunst' door prof. dr. I.M. Veldman, kunstgeschiedenis Vrije Universi teit Amsterdam (27 april); 'Woon- cultuur' door prof. dr. C.W. Fock, kunstgeschiedenis Leiden (11 mei); 'Volkscultuur' door prof. dr. A. Th. van Deursen, nieuwe ge schiedenis, VU Amsterdam (18 mei); 'Religie en filosofie' door prof. dr. J. van den Berg, kerkge schiedenis Leiden (25 mei). De se rie wordt afgesloten op 1 juni met 'Natuurwetenschappen' door dr. C.W. Hakfoort, geschiedenis de na tuurwetenschappen aan de TU te Twente. De colleges zijn vrij toegankelijk en worden gegeven in zaal 1175/011 van het Centraal Faciliteitenge bouw aan de Cleveringaplaats in Leiden. voor de actie geven door met een aantal kinderen een vuilniszakken- race aan te gaan en zijn er onder scheidingen voor de beste veger en de beste ploeg. De muziekgroep van gepensioneerde vuilnisman nen uit Amsterdam, De Ratelaars geheten, zorgt voor de muzikale omlijsting. Boete De Slaaghwijk wordt bij de schoonmaak in vijf gebieden opge deeld, waar in ploegen wordt ge werkt. De scholen aan het Valken pad vormen een aparte wijk, waar de leerlingen onder leiding van leerkrachten aan het schoonmaken slaan. De bewoners worden geacht zelf met poetsdoeken, harken, schep pen, bezems en wat dies meer zij uit te rukken. Wie niets voor har ken of vegen voelt, kan de reini gingsdienst toch blij maken door bijvoorbeeld de eigen galerij onder handen te nemen. Op de bewoners is een dringend beroep gedaan om het resultaat van de schoonmaak niet meteen weer ongedaan te maken door bij voorbeeld toch weer vuilniszakken over het balkon te gooien of de zak ken buiten te zetten als de vuilnis man helemaal niet komt. De ge meente en de woningbouwvereni ging zijn namelijk niet van plan el ke maand zoveel energie in de Slaaghwijk te steken. De bewoners worden bij het op peil houden van het aanzien van hun buurt wel een handje geholpen voor wat betreft het huisvuil. Zo komen er bij mai sonnettes in de Horsten containers waarin de bewoners de hele dag hun huisvuil kwijt kunnen. De be woners worden ook op minder vriendelijke wijze tot netheid ge maand: de reingingsdienst gaat overtreders vanaf 1 april herhaal delijk bekeuren. Zeventig gulden bedraagt de boete minimaal. LEIDEN - Een 39-jarige Leidenaar, die vorige week door de politie werd opgepakt wegens verduiste ring en diefstal, is gisterochtend opnieuw aangehouden op verden king van een poging van mishan deling van zijn vrouw. De man was zijn vrouw dinsdagavond tijdens een echtelijke ruzie naar de keel gevlogen. De vrouw wist zich ech ter te bevrijden waarna de man op de vlucht sloeg. Gisterochtend heeft hij zich bij de politie gemeld. De Leidenaar was vorige week door de rechter-commissaris in af wachting van de afhandeling van zijn zaak op vrije voeten gesteld. De man zou als penningmeester van een vereniging van flateigena- ren 95.000 gulden hebben verduis terd en zou bovendien diverse dief stallen op zijn geweten hebben. Als gevolg van zijn gokverslaving heeft de Leidenaar 250.000 gulden aan leningen uit staan.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15