Hulpverleners slaan handen weer ineen Muren gesloopt: verbouwing bioscoop vertraagd Weer ldachten over verkeersobstakels Huisartsen liggen niet langer dwars Inbrekers vluchten na schot politie 'Lions absoluut niet redders van kasteel' 'Baken' van toen viert lustrum DONDERDAG 26 MAART 1987 :LEIDSCH DAGBLAD: LEIDERDORP - De situatie op de Leiderdorpse Van der Valk Bou- manweg, die sinds enige tijd van verkeersremmende blokkades is voorzien, doet wederom mensen in de pen klimmen. Op de lijst inge komen stukken voor de raadsver gadering komende maandag prij ken wederom twee brieven over het onderwerp. Brief nummer één is afkomstig van een bewoner van het nabijgele gen Haaghuishof. De wegversmal ling ter hoogte van de Dijkgraven- laan is voor hem aanleiding gewor den om "te twijfelen aan de mate waarop uw raad het algemeen be lang heeft meegewogen in de be- sluitvorming". Volgens de Haaghuishof-bewo- ner hebben sinds de komst van de wegversmalling veel ongelukken plaatsgevonden. De verkeersdruk te is er niet of nauwelijks door af genomen. En meer dan ooit wor den de Haaghuishof-bewoners. "nagenoeg de enigen met hun zon neterras en tuin aan de wegzijde", geconfronteerd met het verkeer op de Van der Valk Boumanweg. "Naast de verkeersdrukte worden zij thans vergast op stank en ge luidhinder van optrekkend en stil staand verkeer, schrik en toeloop van publiek bij de regelmatig voor komende ongevallen en door ke rende auto's tot aan de Laan van Oudenzorg bij de versperring van de wegversmalling". De sluis voldoet absoluut niet, vindt de briefschrijver. "De vele' materiële schade en de persoonlij ke droevenis van betrokkenen, veroorzaakt door toedoen van de wegversmalling, kan niet in het al gemeen belang zijn. Dit te laten ge beuren, laat staan te laten voortdu ren, is onaanvaardbaar", aldus de bewoner, die de raad dan ook ver zoekt de wegversmalling te laten verwijderen. Vervolgens moet men maar met een "goed doortimmerd" verkeersplan komen. De tweede brief omvat een klacht over het obstakel dat ter hoogte van de Spanjaardsbrug is neergezet. Aanvankelijk ging het om een proefopstelling, maar in middels hebben burgemeester en wethouders besloten om de blok ken er permanent te laten staan. Zij het dat er een iets gewijzigde opstelling komt. De bocht voor vrachtwagens wordt iets ruimer De klager schrijft de raad zich "in hoge mate" te ergeren aan de verkeersblokken. Door de afslui ting van een rijstrook blijft er slechts beperkte ruimte over voor het verkeer, dat van twee kanten komt. "Vooral het vrachtverkeer ondervindt hiervan veel hinder", aldus de briefschrijver, die de raad verzoekt deze "uiterst gevaarlijke en ondoelmatige verkeerssituatie op te heffen door beide rijstroken weer open te stellen". WARMOND - Na een vorige keer te zijn vastgelopen is het zogeheten eerstelijnsoverleg in Warmond weer begonnen. Het zijn de beide Warmondse huisartsen geweest die de zaak weer hebben aangeslingerd. Juist hun afwezigheid bij voorgaande gelegenheden leidde destijds tot de ontbinding van de overleggroep. Van parkeerterrein Leiderdorps ziekenhuis LEIDERDORP - Een waarschu wingsschot van de Leiderdorp- se politie, gistermiddag rond vier uur op het parkeerterrein bij het Elisabethziekenhuis, vermocht twee auto-inbrekers niet tot stilstand te brengen. De twee ontkwamen in een naar la ter bleek in Haarlem gestolen auto. Ze lieten de auto in de Kerveltuin in Leiderdorp ach ter en hebben hun vlucht ver moedelijk te voet voortgezet. De twee waren bezig met het inslaan van een ruitje van een tweede auto toen Elisabeth-zie- kenhuispersoneel het duo in de gaten kreeg en direct de politie waarschuwde. Deze arriveerde in een "onop vallende" auto, aldus de woord voerder. De ene politieman was geüniformeerd, de ander niet. De politie arriveerde op het mo ment dat de twee wilden weg rijden in de Haarlemse auto. De geüniformeerde politieman sommeerde de autokrakers te stoppen, maar in plaats daar van reden de twee in op de poli tieman die het waarschuwings schot loste. Met een sprong kon deze aan het snel naderende blik ontkomen. Bij het wegrij den beschadigde de twee auto krakers de auto van de politie en nog een andere. Mensen die rond vier uur de twee autokrakers ergens heb ben gezien worden verzocht dit te komen vertellen. De twee worden 23 a 25 jaar oud geschat. De een is één meter 85, de ander één meter 80 lang. De 'lange' heeft een smal gezicht en blond haar, de 'korte' donker haar en Aan het initiatief van de huisartsen is een gesprek tussen die twee en burgemeester Hendrickx-Vlaar voorafgegaan. Mede op haar aan dringen steken vanaf heden met een bepaalde regelmaat vertegen woordigers van de gemeentel ij kse lijnsoverleg sociale dienst, van het maatschap- pelijk werk, van de gezinszorg, de De burgemeester legt desge- wykzuster én de twee Warmondse vraagd u,t dat dlt overle« erBens huisartsen de koppen bij elkaar. elkaar heen werken, af. De burge meester, belast met de portefeuille welzijn, heeft zich ten overstaan van de gemeenteraad bijzonder in haar sas getoond met de wederge boorte van het Warmondse eerste de jaren zeventig - in principe - in alle gemeenten is ingesteld na aan- Behalve voor de gesprekspartners dringen hierop door de-toenmalige zelf zijn die bijeenkomsten ook voor de Warmonders van nut. Werkers uit de eerste lijn krijgen vaak met dezelfde 'gevallen' te ma ken. Door ervaringen uit te wisse len neemt de kans op een efficiënte samenwerking toe en die op langs Kunstgeschiedenis staatssecretaris van wat toen nog het ministerie van cultuur, recrea tie en maatschappelijk werk heet te "Men dacht toen dat enige af stemming van de verschillende werksoorten kon worden bevor derd door georganiseerd contact". In Warmond werd direct flink aangepakt. De eerste lijn werd flink doorgetrokken, want ook de politie liet zich in het overleg verte genwoordigen. Hendrickx-Vlaar erkent dat van een dergelijke over leggroep in zo'n kleine gemeente zeker gevaar uitgaat. Vooral de i het Trefpunt aan de Eikenlaan in Leiderdorp. Het zal vanavond gaan over de 'Trés riches heures' van de Hertog van Berry. Dit met miniaturen verlucht gebedenboek •Cjr6nGirnnOUQing uit de 15e eeuw wordt besproken door tweede lezing wordt gehouden op 9 april door mevrouw B. Hustinx en gaat over het Versailles van Lode- wijk de 14e. Kettingbotsing LEIDEN - Bij een kettingbotsing op de A4 op de rijbaan richting Den Haag,werden gistermiddag 7 auto's beschadigd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De kettingbotsing ontstond op de linker-weghelft door een ver keerde inhaalmanoeuvre van een vrachtwagen. De chauffeur van de vrachtwagen is doorgereden. OEGSTGEEST - "Dat de Lions- serviceclub zich nu opwerpt als de redder van kasteel Oud-Poel geest vind ik overdreven aan doen. Ik heb begrepen dat de Lions in juni een zomerfeest vie ren bij het kasteel waaruit volgt dat het heel goed zo zou kunnen zijn andere overwegingen mee spelen bij hun pogingen aan dacht van de televisie te krij gen". Aldus het Oegstgeester D66- raadslid H. Vissers die de moed heeft opgebracht de acties die de Lions voor het in verval geraakte kasteel willen organiseren, te re lativeren. Vooral de voorwaarde die de Lions hebben gesteld, vindt de democraat veel te ver.gaan. Ter wijl de gemeenteraad nog volop aan het discussiëren is over de vraag wat er nu met het kasteel moet gebeuren, eisen de Lions dat het kasteel in elk geval niet mag worden afgestoten/gepriva tiseerd en dat het gemeentelijk eigendom moet blijven. Wordt het kasteel toch verkocht, dan weigeren de Lions aan "fundrai- sing" te doen, zo heeft Lions- woordvoerder Slagmolen laten weten. Vissers: "De Lions willen met televisieprogramma's, Jan Wol kers en weet ik wat allemaal meer, de aandacht op het kasteel vestigen. Als ik al die bombarie afzet tegen het bedrag dat dit al lemaal moet opbrengen, tien- a vyftienduizend gulden voor een nieuwe klok, en ik zie ook nog eens een keer de eis 'niet privati seren' dan zeg ik: dit staat toch in geen enkele verhouding met het D66-raadslid H. Vissers: "Lions trekken verhoudingen scheef bedrag dat de gemeente moet op brengen als zij het kasteel zelf houdt en opknapt, te weten acht ton. Het gevaar van de actie van de Lions is dat die actie nu al een rol speelt in de discussie over Oud-Poelgeest. Men is gevoelig voor dingen als Wolkers en de te levisie. Dat zijn op zich ook goe de zaken, Oegstgeest moet groot blijven en zo. Maar als die acties alleen maar worden gehouden als de gemeente er acht ton tegen aan gooit en dus alle inwoners met een belastingverhoging moeten worden opgezadeld, dan durf ik van scheve verhoudingen te spreken". Volksuniversiteit K&O heeft twee privacy van Warmonders met wat Lezingen in petto over onderwerpen voor problemen dan ook, kan ge uit de kunstgeschiedenis. De eerste vaar lopen. Moet de huisarts nu lezing wordt vanavond gehouden ech* zo. nodig van de ambtenaar meester: "En die twee werden en worden gezien als de kerndiscipli- nes. Hun afwezigheid werd door de anderen als heel onplezierig erva ren'. Na verloop van tijd heeft men gezegd: bekijk het maar. Begrijpe lijk". Vanuit de gemeenteraad werd op hervatting aangedrongen. De bur gemeester heeft de draad weer op gepikt en de huisartsen doordron gen van de noodzaak van hun deel neming. Met resultaat. Bedoeling is dat de mensen uit de eerste lijn één keer per maand een uur bjj el kaar komen. Voorts is de mogelijk heid ingebouwd dat de pastores en de politie ook aanschuiven. "Op die manier weten de hulpverleners ook van elkaar dat ze er zijn". De burgemeester zegt nog erg blij te zijn met de wedergeboor te van het overleg. "Ik koester het als een kasplantje". Huisarts A. de Gijzel, die zegt ook namens zijn collega Walen kamp te kunnen spreken, legt uit waarom de beide artsen het de vo rige keer hebben laten afweten. sociale zaken te horen krijgen dat meneer X nog verder in de geldzorgen is geraakt? LEIDERDORP - Een knock-out Age Keer neooen ïaien aiweien. o - 'Twee Jaar terug werd begonnen £ow op bet sehoolp.errr Dat was van het jubileumfeest, dat een lang in en om de Leiderdorp- Springschans-school wordt ge- met i kwam i ak v^eUen DatVoldeed nietfde contacten werden er juist door ge- Hendrickx-Vlaar: "Natuurlijk Van Rompay. De moet je voorzichtig zijn. In princi- ijftien jaar hebben al de mensen die bijeen komen een geheimhoudingsplicht. Dat is dus een ingebouwde veilig heid. Toch wordt van die regels wel eens afgeweken. In abstractie gesproken, zeg ik daarvan: dan be geef je je op een hellend vlak; niet doen. Maar concreet over iemand praten, bevordert de kwaliteit van het overleg. Verder kan ik uit eigen ervaring zeggen dat dit overleg is toevertrouwd aan de mensen die het gaan voeren. Dat is geen loze kreet, ik meen het echt". In het begin vertelden de deelne mers aan het Warmondse eerste lijnsoverleg elkaar over de ver schillende werksoorten. De huisartsen ontbraken. De burge- remd. Nu we beginnen met kleine groep en gaan we het heb- hormeerTijntrrwfetccTteTw"! testprogramma te bepreken?" Ook De Gijzel er kent het bestaan van het gevaar van de aantasting van de privacy. "Over 'gevallen' kun je het natuur lijk wel hebben zonder dat je Zo zijn de kinderen eerder deze week in optocht door het dorp ge gaan, lieten ze ballonnen de lucht in gaan, kwam de burgemeester op bezoek en werden er pannekoeken mands privacy in gevaar brengt, gegeten. Morgen volgt nog een spe- We hebben afgesproken dat1 leen over personen spreken als hij of zij van te voren weet dat er over hem of haar zal worden gespro ken". ciaal feest en zaterdag ten slotte een fancy-fair en rommelmarkt in de school aan de Wilddreef. In juni, als de weersomstandigheden wat beter zijn, organiseert de school een zeskamp. Ook werden er deze week twee mensen gehuldigd: schooldirecteur E. Snell en me vrouw A. Smith, die beiden vijftien jaar aan de school zijn verbonden. De school was destijds een 'ba ken' in een nog angstig leeg Lei derdorp. Het schoolgebouw ver rees bij wijze van spreken midden in de polder. Leerlingen uit de Vo- gelbuurt, de Horsten, Brederode en ook uit Leiden e© Zoeterwoude trokken er dagelijks naar toe. De school, die "Jenaplan-achtige trekjes" vertoont, zou landelijke bekendheid krijgen door de mi lieu-educatieve werkweken. In 1977 volgde de "vererend" ge noemde uitnodiging van het Minis terie van Onderwijs om Nederland te vertegenwoordigen in een Euro pees milieu-project. Het twee jaar geleden verschenen deelschool- werkplan milieu-educatie is inmid dels door heel wat scholen overge- Moeilijkheden bleven 'De Springschans' echter niet be spaard. Zo bleek de komst van bui tenlandse leerlingen voor sommige ouders onaanvaardbaar. Hetgeen zelfs tot leerlingenverlies leidde. Schooldirecteur E. Snell schrijft daarover in het lustrumboekje: "Voor ons als team, maar ook voor elke elkaar opvolgende oudercom missie stond echter vast dat ieder kind, ongeacht herkomst of ge aardheid. het beste verdiende van de op school aanwezige onderwijs kundige krachten. En zo denken wij er nog steeds over en met ons gelukkig een steeds groeiend aan tal Stroopwafels voor kinderen ZOETERWOUDE - Huis-aan-huis zullen de komende tijd in Zoeter woude weer de bekende 'Casa Ma- terna'-stroopwafels worden ver kocht. De plaatselijke werkgroep 'Casa Materna' houdt jaarlijks zo'n actie om geld te verzamelen voor de jaarlijkse tocht naar het gelijk namige oord in Italië. Sinds jaar en dag trekken Zoeterwoudse jonge- i het i Materna allerlei hand- en spandiensten te verrich ten. Komende zaterdag worden de stroopwafels verkocht aan de Hoge Rijndijk, de Weipoort en in Gel- derswoude. Volgende week zater dag is de dorpskern aan de beurt. Aangespoelde kleding biedt weinig houvast DEN HAAG/WASSENAAR - De politie Den Haag kan weinig begin nen met de kleding die gisteren aanspoelde op het strand op de grens met Wassenaar. Aanvanke lijk werd aangenomen dat de aan gespoelde spullen afkomstig wa ren van de bij Zeebrugge gekap seisde veerboot. Die link is nu op erg losse schroeven komen te staan. Een voorlichter van de Haagse politie vertelt dat "de.cameraman nog eerder bij de spullen was dan de politie". Toen de laatste een maal ter plekke was, lag er nog wat textiel dat meer voor "poetslap pen" dan voor "kleding" kan wor den uitgemaakt. Het vermoeden bestaat dat wandelaars en voorbij gangers spullen hebben meegeno- De onderzochte poetslappen bie den geen enkel aanknopingspunt voor verder onderzoek. Achten twintig schoenen, zoals een woord voerster van de Wassenaarse poli tie gisteren meldde, zijn niet ge vonden. "Nog geen sandaal". De politie Den Haag houdt het strand toch goed in de gaten. Al was het alleen maar om bij het aan spoelen van meer materiaal te voorkomen dat voorbijgangers er mee van door gaan. Eigenaresse Voorschotens Greenway theater overweegt kort geding tegen Te Mey VOORSCHOTEN - De verbouwing van het Voorschotense Greenway theater is enkele maanden vertraagd doordat buurman Te Mey, zonder overleg met buren en gemeente, enkele bouwmuren heeft omgehaald en fundamenten heeft gelicht. De eigenaresse van de bioscoop, mevrouw Nieuwenhuizen, zou door de actie flink op kosten zijn ge jaagd. Zij overweegt een kort geding, wanneer overleg tus sen de beide partijen niet tot een oplossing leidt. De Voorschoten; haar pandje aai over "schandalige toestanden" en "overrompelingstaktieken". "Ik werd de ene ochtend gebeld om over de muren te praten en toen ik de volgende middag langskwam, was alles al omgehaald", klaagt de die begin deze maand had heeft het vanuit dragen; "Ik heb dat hier zwart op de Schoolstraat wit staan". Die oplossing zou veel duurder zijn dan het oplappen de oude muur om daar vervolgens de constructie van de nieuwe ber ging annex filmzaal op te laten steunen. Haar architect, de Leidse Taco Mulder, weigert dergelijke bewe- willen beginnen met de verbou- ringen te beamen. Hij is druk wmg. het onderhandelen en wil alleen De andere partij, Te Mey, heeft gaan op de technische kant een heel ander verhaal. Volgens de zaak. Volgens deze erkende restau dochter maakt Nieuwenhuizen ratie-architect was de oude i zich zorgen om niets. De neerge haalde steenmassa achter de vis winkel zou in dusdanig slechte staat verkeren, dat de slopersha mer niet eens had hoeven te 'hel pen'. "De zaak was anders gewoon omgevallen", zegt de zakenvrouw Volgens haar had ook Nieuwen huizen de bouwsels laten omhalen zij' als eerste was gaan v enkele sterk genoeg geweest constructies te dragen filmzaal met toebehoren, die tus sen de bioscoop en de viswinkel is gepland: "Wij zijn daar tenminste altijd van uitgegaan" Het hoofd van de Voorschotense afdeling bouw- en woningtoezicht. Van der Laken, geeft toe dat in hel goedgekeurde bouwplan driftig bouwen. Zij heeft dan ook de ster- gerekend wordt op de inmiddels ke indruk dat de dame van Green way "een beetje een slaatje pro beert te slaan uit de situatie. Ze wordt er alleen maar beter van. Wij gaan daar namelijk een hele mooie, nieuwe muur neerzetten, de zij pand". Zwart op wit Wie dat dan moet betalen, is on duidelijk. De woordvoerster Van Te Mey geeft geen al te raak ant woord en mevrouw Nieuwenhui zen weet niet meer dan d'at de aan nemer van Te Mey haar minstens de helft van de kosten wil laten gesloopte bouwmuur. Maar dat zegt volgens hem niet veel. "Op pa pier was hij sterk genoeg, maar echt te controleren was het niet. Er stonden allemaal houtplaten voor aan de kant van Greenway en aan de andere kant kon je er evenmin goed bij". Hij houdt er dan ook se rieus rekening mee dat de gemeen te de muur zou hebben afgekeurd en sloop onvermijdelijk was ge worden. In het conflict wil hij zich niet graag mengen. Hij kan zich aan de ene kant voorstellen dat mevrouw Nieuwenhuizen een volledige ver goeding eist voor muur en funde ring. Aan de andere kant wordt ze er volgens hem wel wat beter op. De oude muur was inderdaad slecht en de gemeente is in zekere Boven: somber wijst mevrouw Nieuwenhuizen naar het stukje grond tussen haar Greenway theater en de viswinkel De ene dag stonden hier nog bouwmuren. de andere dag had buurman Te Mey zijn slopers langs- gestuurd en de plek met zand bedekt. Links: de bewuste bouwmuren. zin blij dat hij verdwenen is. Dat hem kan de gemeente er niets aan dit zonder overleg gebeurd is en doen: "Dat is duidelijk een civiel- ook de gemeente niets wist, be- rechtelijke zaak tussen twee bur- treurt de ambtenaar. Maar volgens gers".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14