Moderne keuken moet een 'leefplek' zijn Er is zoveel moois te zien... cno van der ^WIEL Dit zijn wat je noemt gezonde voordeeltjes Dak om terras te overdekken DO Logeerbed op wieltjes HEMA DINSDAG 24 MAART 1987 PAGINA 9 'Ontwikkelingen in de keuken' op Interieur-RAI De keuken van de toekomst is vooral een slimme keuken. Veel creatieve oplossingen en nog meer confort kenmerken de nieuwe keukeninrichtin gen. Ontwerpers houden er ook rekening mee dat de keu ken een 'leefplek' hoort te zijn in huis. Opvattingen over wo nen spelen natuurlijk een be langrijke rol, zeker als je spreekt over een open keuken of een keukeneiland. door Ronald Zoetbrood De modernste keukens worden flexibel genoemd. Uitgekiende combinatiemogelijkheden laten voor de gebruikers nauwelijks meer iets te wensen over. Een van de toppers is op dit moment de keuken Almat Vario, die je nog het best kunt vergelijken met een cockpit of een gezellig bureau. Ap paratuur en benodigdheden zijn onder direct handbereik. Het traditionele, rechte werk blad heeft plaats gemaakt voor een schuin aangebrachte kookplaat en een spoelbak. (Beide onder een hoek van 45 graden). Kokén, spoe len en voorbereiden zijn mogelijk door een kwartslag naar links of naar rechts te draaien. Uittrekla- den lopen licht en gemakkelijk in de richting van de gebruiker. Het aanrecht is verstelbaar. De werk bladhoogte kan namelijk worden aangepast. Een simpele druk op de knop be weegt het werkblad omhoog en omlaag. Zittend werkt men op 71 cm hoogte. Lange mensen kunnen staande werken zonder rugklach ten te krijgen. De hoogste stand be draagt 105 cm. Verder kan de keu ken, desgewenst, ingedeeld wor den voor zowel rechts- als links- handigen. Een keuken waar het gemak de mens dient, is nog niet zo gek oud. Dit blijkt op een tentoonstelling getiteld 'Ontwikkelingen in de keuken', die de komende twee jaar door het hele land reist. De samen stelling was in handen van het Uni lever Research Laboratorium. Be halve de nieuwste keukens, zoals de Almat Vano. zijn er ook histori sche te zien. Bijvoorbeeld een keu ken van rond 1900 en een Bruyn- zeel-keuken van vlak na de oorlog. Het is vooral aardig om te zien dat allerlei uitvindingen de moder ne keuken stapje voor stapje dich terbij brengen. Nieuwe materialen als aluminium, roestvrij staal en plastics brachten een enorme om mekeer. De keuken uit de vorige eeuw, met een koperen waterpomp en een geemailleerd kolenfornuis, is nauwelijks meer vergelijkbaar met de onze. Elektriciteit zorgde eveneens voor een omwenteling. De elektrische koffiemolen was bij de meeste mensen het eerste appa raat. De eerste koelkast, gemaakt door General Electric, dateert uit 1927. Tweede woonkamer Ook de levensmiddelenindustrie maakte het huishouden gemakke lijker. Het is een verhaal op zich. Zo blijkt op de 2e tentoonstelling. De conservering van voeding kent een lange geschiedenis. Bliksoe- pen waren er al 150 jaar geleden. Een andere vinding op dit gebied is het bouillonblokje, dat in 1902 door Maggi op de markt werd ge bracht. Patenten op dergelijk vleesextract bestaan al sinds 1780. De invloed van de architectuur is het duidelijkst merkbaar bij de wo ningbouw uit het begin van deze eeuw. Veel gezinnen gebruikten toen de keuken als tweede woon kamer. Voor anderen, die slechts één kamer bewoonden, was dit nog een luxe. Architecten van de Am sterdamse School trachtten een einde te maken aan misstanden door ook bij de sociale woning bouw de keuken onder te brengen in een apart vertrek. Enige tijd later ontstond de be hoefte aan een doelmatige vormge ving. Ontwerpers van het Nieuwe Bouwen, zoals Piet Zwart en Koek Limpberg hielden zich daarmee bezig. Zeer bekend werd de keu keninrichting van Piet Zwart uit 193IT gemaakt door de deurenfa- briek Bruynzeel. Functionaliteit stond bij deze keuken voorop. Vooral dank zij de kastontwerpen kreeg Bruynzeel een grote naam. Aanbouwkeuken een andere ontwikkeling af. Vast staande normen over goed wonen spelen nog een grote rol. De komst van de aanbouwkeu ken had belangrijke gevolgen. Ie dereen kan nu een keukeninrich ting uitkiezen volgens eigen ideeén. De normering in de wo ningbouw - waardoor de architect een beperkte speelruimte heeft - hoeft daarbij geen bezwaar te zijn. Systeemkeukens worden vaak ogenblikkelijk verwijderd en ver vangen door een inrichting, die beantwoord aan de eigen smaak. Keukenontwerpers willen tegen woordig bewust de creativiteit van de gebruiker stimuleren. Ze zien de keuken dan ook als een centraal vertrek waar koken en wonen in el kaar overlopen. Tentoonstelling 'Ontwikkelin gen in de keuken' te zien van 23 april tot en met 3 mei op de Inte rieur-RAI in Amsterdam. De nieuwe keuken heeft r, ■i plaats waar wordt gekookt. In vrijwel elk gezin is van tijd tot tijd behoefte aan een extra slaap plaats. Een goedkope oplossing is een zelfgemaakt bed, dat niet in de weg staat als het buiten gebruik is en dat hetzelfde slaapcomfort geeft als een echt ledikant. De royaalste mogelijkheid biedt een eenper soonsbed van twijfelaarformaat. Maar ook de gangbare ledikantaf meting is bruikbaar, al zal het 'on- derschuifbed' dan in de lengte met wat centimeters gekort moeten worden. Houd ook rekening met de beschikbare hoogte Zijn lengte en breedte eenmaal bepaald, ga dan na of er een ma trasformaat verkrijgbaar is dat daarop past. Maak een stevige bo demconstructie, van latten. Even tueel kan de bodem ook eenvoudig uit een stuk multiplex (15 mm dik) bestaan, vastgespijkerd op de ba sisconstructie. Op de vier hoeken monteert u zwenkwielen, in allerlei soorten te koop. let erop dat ze niet zo hoog zijn dat het logeerbed, inclusief matras en dek, niet meer onder het ledikant past. Een logeerbed van een dergelij ke eenvoudige constructie is op een dag te maken. Het terras is bij uitstek een ge schikte plek voor het organiseren van een gezellige barbecue, een feestje of tevreden genieten van de tuin. Helaas is in ons wisselvallige klimaat de regen vaak spelbreker voor het gezellige buitengebeuren. Een overkapping van het terras kan als de temperatuur met slecht weer tenminste aangenaam is uit komst bieden. Eibrink Zwolle Pro motions in Schiedam introduceert zo'n overkapping, die met een ver nuftig systeem bijna „plat" kan worden opgevouwen. Het vouwdak, dat op praktisch elke gewenste breedte en lengte kan worden geleverd, is niet alleen geschikt voor het particuliere en horeca-terras, maar biedt ook mo gelijkheden voor balkon, als tijde lijke carport, verlengstuk van de woonkamer met serre-effect, over kapping van het zwembad, afdek king van boten, het opzetten van verplaatsbare broeikassen en over kapping van evenementsterreinen. Voor bezitters van een vakantie huis in zonnige oorden is het vouwdak een uitkomst voor het af dekken van het zwembad in de pe riode dat men er niet is. Ook sportvelden kunnen er mee worden afgedekt. Het systeem dat daarvoor is ontwikkeld is zodanig opgezet, dat het afdekdoek snel uit een verrijdbare gootrail is te trek ken en de overkapping eenvoudig daar geplaatst kan worden waar die gewenst is. Het vouwdoek heeft een afvoergoot. zodat het re genwater niet op de beschermde graslaag terecht komt. All Weather Protection, zoals het vouwdak heet, wordt al succesvol toegepast op Engelse cricketvelden. Toch zwemmen De overkapping voor het zwem bad heeft niet alleen het voordeel dat na het zwemseizoen het bassin wordt beschermd tegen vuil en bladeren, maar dat het in gesloten toestand ook isolerend werd. Het water blijft hierdoor langer warm. Afhankelijk van de waterstand is de ruimte tussen water en het vouwdak een halve meter en dat betekent dat met een gedeeltelijke afdekking toch in het bad kan wor den gezwommen. Een niet te ver waarlozen aspect in voor- en najaar en tijdens koude perioden. De bediening van het dak, even tueel ook in dubbele uitvoering en dus met isolerende werking lever baar, kan met de hand of elektrisch gebeuren. Het kunststofgeweven materiaal, dat niet vlamonderhou- dend is, wordt geleverd in diverse uni-kleuren. Als het doek is opge vouwen wordt het automatisch op geborgen in een kast en geheel aan het oog onttrokken. Het materiaal is eenvoudig met een schoonmaak middel te reiningen. Gezien de vele toepassingsmoge lijkheden heeft Eibrink Zwolle Promotions een videofilm laten maken die door belangstellenden kan worden aangevraagd. Rolgordijn Vaste of losse kasten, ze geven wel eens problemen met de deuren. Te weinig ruimte om ze open te slaan omdat er een tafeltje, een bureau of stoel in de weg staat. Heel goed, praktisch en in deco ratief opzicht ook nog heel aan trekkelijk ligt voor de hand: haal die kastdeuren eraf en vervang ze door rolgordijntjes. De goedkoop ste kwaliteit is royaal voldoende, want je hoeft geen hoge eisen te stellen aan lichtdoorlaatbaarheid Het adres waar u vanaf oogmeting t/m het persoon lijke montuur ot speciaal aangepaste contactlens terecht kunt. Een garantie geven wij bij elke aankoop. Voor u: EEN VOORTREFFELIJK VOORUITZICHT. ANVC-CONTACTLENSSPECIALIST OPTOMETRIST QV. Nieuwe Rijn 62, Leiden. Tel. 071 -12.41.08 Een eezond besluit: Voor echt volkoren brood en tune magere vleeswaren ga ie naar Marmandais. Dieprode Bordeaux wijn met een kruidige geur ftj^l en een soepele. flzS pittige smaak iM 525 fm 2 r JK VOOR armantajS QQ5 Belegen Goudse kaas. 48+. 500 gram. 5.9b NU Uit onze dropbar Kokindjes. 250 gram. 2.35 jHarmanïwjS Kiwi ot vruchtencake a 400 gram. 2.95 Uit onze notenbar: Pekingnoten. 250 gram 2 95 Jonge Goudse kaas 48+ met komijr 500 gram 5.45 Schwarzwalder .[Wt kirschtaart. v''™ Cakegebak gevuld en gegarneerd met chocolade, kersen en slagroom 8 75 Hazelnoot ol Irish cream bonbons Doos a 200 gram 4 75 Volkorenbroodjes zak a 6 stuks 1.85 Mueslibrood 2.95 Echt Waar Voor Je Geld

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9