AbvaKabo al bezig met stakingsplan 'Beunhazen' met deviezen brak VW op Visserij krijgt nieuwe regeling stiUigdagen Graansector dreigt met actie Vrijer vrachtverkeer in EG stuit op problemen DINSDAG 24 MAART 1987 ECONOMIE PAGINA 7 Ambtenaren verwachten weinig van overleg ENSCHEDE (GPD) - De kans neemt toe dat ambtenaren in het hele land de komende zomer en najaar gaan staken. Als het kabinet 'de gerechtvaardigde eisen van de ambte naren' niet inwilligt, voorspelt vice-voorzitter Vrins van de ambtenarenbond AbvaKabo een lange reeks acties. "Het draaiboek daarvoor ligt klaar", zei hij gisteren in Ensche de, "maar de ambtenaren beslissen zelf of ze actie willen voeren Volgens Vrins is de actiebereid heid bij sommige groepen ambte naren erg groot. Zij willen er ten opzichte van werknemers in de marktsector in inkomen niet ver der op achteruit gaan en boven dien de komende jaren een deel van de achterstand inlopen. "Ons bereikt een groot aantal signalen dat men het zat is", aldus de Abva Kabo voorman, die erop wees dat het inkomen van de ambtenaren de afgelopen jaren al 10 procent is achtergebleven bij de marktsector. Vrins verwacht het begin van „de estafette van werkonderbrekingen en stakingen" van ambtenaren op zijn vroegst in mei. "Op 1 april praten we weer met minister De Koning van binnen landse zaken over onze eisen. Komt hij met lege handen terug uit het overleg met het kabinet, dan zullen we naar de commissie-Albe- da stappen", aldus Vrins. Die com missie moet adviseren in conflic ten tussen ambtenaren en over heid. Het advies van de commissie- Albeda verwacht Vrins in de laat ste week van april. Maar hij rekent er nu al op dat het kabinet de con clusies naast zich neer zal leggen 'zoals ook eerdere adviezen van Al- beda in de prullebak verdwenen'. De ambtenarenbonden zijn be reid als hun achterban akkoord gaat - hun looneis (1,4 miljard gulden Op de Auto-Vak in de Rai werd gisteren een 'buitenkatalysator' getoonddie los kan worden aangesloten op uitlaten van auto's en daar de giftige gassen omzet in onschuldig kooldioxyde. Het apparaat is bedoeld voor motoren die in afgesloten ruimten worden gebruikt. (foto anp) AMSTERDAM (ANP) - Autorij dend Nederland is over het alge meen tevreden over de verplichte periodieke keuring van auto's van 2,9 procent drie jaar en ouder. Slechts één op 1987) af te de duizend autobezitters die hun zwakken tot 2 procent (900 miljoen wagen hebben laten keuren, heeft gulden). Maar minister De Koning klachten over het keuringsrapport, van binnenlandse zaken biedt niet Aldus gisteren voorzitter Koumans dan 795 miljoen gulden arbeidsvoorwaarden voor 1987 en 1988, waarvan al 250 miljoen is be stemd voor een eenmalige verla ging van de vut-leeftijd van 61 naar 60 jaar. Zo'n 400 miljoen zal opgaan aan een verhoging van het vakantie geld van 7,5 procent naar 8 pro cent. In het overleg tussen ambte narenbonden en De Koning bleef de minister vorige week woensdag bij de afspraken in het regeerak koord. Ingaan op de eisen van de ambtenaren zou volgens de minis ter betekenen dat de belasting en premiedruk omhoog moet of dat elders ambtenaren moeten worden ontslagen. de Raad Periodieke Autokeu ring bij de opening van Autovak 87, een tentoonstelling van garage uitrusting, gereedschappen, onder delen en toebehoren voor auto's. Autobezitter zeer tevreden over keuring De verplichte periodieke auto keuring (apk) is gunstig voor de le vensduur van de auto. Die keuring is dus niet alleen in het belang van de betrokken garagebedrijven, maar ook in dat van de consument. De keuringen, waarvan vooral de particuliere garagebedrijven profi teren, lopen goed. Wel vond Kou mans dat er te weinig onafhankelij ke stations zijn. Hij had ook lovende woorden over de auto-industrie. De auto's zijn sneller geworden, maar daar door niet onveiliger. Dat komt vooral door de verbeterde remsys- temen. De auto's zijn daarnaast ook aanzienlijk zuiniger geworden. DEN HAAG/TEXEL (GPD/ANP) - Minister Braks (visserij) en de vis serij hebben overeenstemming be reikt over het aantal visdagen voor volgend jaar. Kotters van 600 PK en meer mogen 172 dagen per jaar vissen en kotters tot 600 PK 152 da gen. Deze nieuwe regeling gaat vol gend jaar in. Dit jaar geldt nog de verplichting 14 weken stil te lig gen. De nieuwe regeling is een voorstel van het Visserijschap zelf omdat het aantal dagen waarop wordt gevist gemakkelijker te con troleren zou zijn dan de stilligrege ling. Minister Braks wil nu op korte termijn ook komen met een rege ling die de vissersschepen beperkt in het motorvermogen om de pro- duktie van kotters boven de 2000 PK aan banden te leggen. Voor schepen met een motorvermogen van 4000 PK en meer komt een overgangsregeling om geleidelijk aan dit motorvermogen te verla gen. Overigens stelt Braks nog eens nadrukkelijk dat de visserij- vloot hoe dan ook verder zal moe ten inkrimpen. Voorzitter Daalder van het Visse rijschap verwacht dat het georga niseerde visserijbedrijfsleven van daag akkoord gaat met nieuwe re geling. Deze biedt de vissers vol gens Daalder betere mogelijkhe den hun bedrijfsvoering naar eigen inzicht te regelen. De regeling staat of valt volgens hem met een nauw gezette controle op de naleving er van door het ministerie van land bouw en visserij en een streng ver volgingsbeleid door het openbaar ministerie. Volgens Daalder zijn daarover duidelijke afspraken ge maakt in het voorbereidend over leg met Landbouw en Visserij. "Degene die zich nergens aan houdt wordt keihard aangepakt". De kamercommissie voor land bouw en visserij praat donderdag over de nieuwe regeling. Regering Joegoslavië wijzigt loonmaatregel BELGRADO (AFP) - De Joegosla vische regering zal de omstreden loonmaatregel, die de oorzaak is van een ongekende stakingsgolf, wijzigen. De regering houdt niette min vast aan het doel van de wet, namelijk om te voorkomen dat de loonsverhogingen groter zijn dan de stijging van de arbeidsprodukti- viteit, zo maakte het officiële pers bureau Tanjug gisteren bekend. De vakbonden eisen een selectie ve toepassing van de wet, die in veel bedrijven heeft geleid tot sala riskortingen van 50 procent. BRUSSEL/MAASTRICHT (AP/ ANP) De EG-ministers van ver keer zijn er gisteren niet in ge slaagd overeenstemming te berei ken over een vrijer wegtransport. De ministers konden het niet eens worden over een gezamenlijke fi nanciering van de aanleg van we gen, over de harmonisering van de wegenbelastingen voor vrachtver keer en over een vrijere doorgang van vrachtwagens tussen de EG- landen. De Europese Commissie had voorgesteld een fonds van 150 mil joen ecu (ongeveer 230 miljoen gul den) in te stellen voor de verbete ring var» het wegennet, de havens en de vliegvelden. Hierbij stonden de noordelijke en de zuidelijke EG- landen tegenover elkaar. De ministers spraken voorts over de gelijkschakeling van de maxi mumsnelheden in de EG. De Bel gische minister De Croo, die de vergadering voorzat, zei dat er meer voor de veiligheid gedaan moet worden na het Jaar voor de Veiligheid op de Europese Wegen, waarin 50.000 mensen dodelijk ver ongelukten. Vandaag praten de ministers over de liberalisering van het luchttransport, het neteligste on derwerp op de agenda. KLM-direc- teur Orlandini benadrukte gisteren bij de opening van een kantoor van Van Lanschot het belang van libe ralisering. Absolute noodzaak, al dus Orlandini. Zakenman Van der Beugel nummer 1 in Nederland DEN HAAG (GPD) - Zakenman Ernst van der Beugel is de in vloedrijkste man van Nederland. Hij staat nummer één op de top tien die auteur Van Hezewijk presenteert in zijn boek 'De topelite van Nederland'. Van der Beugel bekleedt commissariaten bij meer dan negen bedrijven en heeft twee bestuursfuncties. Pre mier Lubbers, ministers of andere policiti komen niet voor op de top-tien. "Want", zo zei de samensteller gisteravond voor de VARA-tele- visie, "de echte macht zetelt bij multinationals en banken". Aan de hand van het vermogen, marktaandeel en personeelsbestand van bedrijven en de zwaarte van de functies die betrokkenen daar innemen, kwam hij tot de samenstelling van de lijst. Lijstaanvoerder Van der Beugel bekleedt onder meer commis sariaten bij de ABN, Mees en Hope, Banque Bruxelles, Fina, Inter- natio-Muller, Hoogovens, Nationale Nederlanden, Rank Xerox en Sigma. Verder heeft hij bestuursfuncties bij Berenschot en het Nederlandse Genootschap voor Internationale zaken. Nummer twee op de lijst is H. F. van den Hoven (commissaria ten bij Amro, Bols. Boskalis, Shell, Stork, Vendex), gevolgd door D. de Bruyne (Shell, ABN, Heineken, Vendex, Nationale Neder landen. De top tien wordt volgemaakt door H. Witteveen, A. Jis- koot, E. K. den Bakker, J. M. Goudswaard, H. Langman, G. A. Wagner en E. Werner. Komen in de top tien van invloedrijkste mensen geen ministers of kamerleden voor, opvallend is het volgens Van Hezewijk dat in zijn lijst van financieel-economische supersterren CDA'ers de bo ventoon voeren. "Uit mijn onderzoek bleek dat de meeste topma nagers WD stemmen. Bekeek ik echter het aantal verbindingen tussen top-functionarissen en bedrijven dan springt het CDA er uit". De gemiddelde leeftijd van de top tien van invloedrijkste men sen komt op 65 jaar. Hezewijk: "In feite heeft nog maar één van de top-tien een functie in een dagelijks bestuur. De anderen hebben overal adviseursfuncties aangeboden gekregen op het moment dat ze uit de daadwerkelijke leiding van bank of bedrijf stapten. Het is een raad van oude wijze r DEN HAAG - Europa's grootste automobielproducent Volkswagen (2,4 miljoen auto's) haalde over 1985 een omzet van ruim 52 miljard mark en een winst van 596 miljoen mark. Onlangs bleek dat het con cern door bedrog met buitenlandse deviezen over 1986 minstens 480 miljoen mark heeft verloren. Ter wijl binnenkort bij de loononder handelingen om elke mark hard gevochten moet worden, staat vast dat vrijwel de gehele jaarwinst door 'één van de grootste valuta schandalen in de geschiedenis' (Fi nancial Times) in rook is opgegaan. door Hans Amesz Een afdelingschef bij VW: "Nie mand bij ons kan dat begrijpen. Het is alsof je na een dag hard werken thuis komt en ziet dat de boel is leeggeroofd". Inderdaad, hoe kon zo iets gebeuren? De justi tie onderzoekt dat nu. "Tegen cri minele energie kunnen wij ons als het erop aankomt niet weren", heeft Volkswagen-chef Hahn al verklaard. Maar die criminele ener gie was, dat lijkt wel zeker, niet al leen buiten het concern aanwezig maar ook erin. Volkswagen heeft de laatste ja ren niet alleen auto's gemaakt en verkocht, maar tevens volop aan het wiel van de internationale de- viezenhandel meegedraaid. Er zijn veel en veel meer transacties in de verschillende valuta's afgewikkeld dan voor de autobusiness in het buitenland noodzakelijk was. De deviezenafdeling van VW werkte als een bank, als een firma in de eigen firma. Burkhardt Junger, tot zijn ont slag op staande voet chef van de deviezenafdeling. windt er geen doekjes om: "Wij hebben gewerkt als een bank. Je kunt vandaag de dag met het handelen in verschil lende valuta binnen tien seconden honderden miljoen verdienen. Dat is toch snel gemaakt". Geruchten dat Volkswagen jaarlijks bedragen tot 80 miljard mark op de deviezen markten zou hebben omgezet, wor den door de verongelijkte Junger - hij gaat tegen zijn ontslag in be roep - geenszins ontkend: "Het was eerder meer". Dat trekt uiteraard vele niet-bo- WOLFSBURG - In de Volkswagenfabriek in het Westduitsè Wolfsburg is gisteren de 50 miljoenste auto sinds 1945 van de lopende band gerold. Het is een witte Golf, die in het bedrijfsmuseum worden geplaatst. Volkswa gen is de eerste Europese fabrikant die de 50 miljoen-grens passeert. De feestelijkheden rond hel jubileum blijven beperkt, in verband met de enorme valutazwendel. Voorzitter killer van de Ondernemingsraad zei tijdens de sobere plechtigheid dat het bedrijf zich door de 'tegenslag' met de zwendelaffaire niet mag laten weerhouden van verdere investeringen en activiteiten (f0t0 epa» nafide handelaren aan. En die schrikken er, zoals bij VW is geble ken, niet voor terug om documen ten te vervalsen. Dat heeft honder den miljoenen gekost. Deviezen Transacties met deviezen, hoe gaan die? Deviezen zijn banktegoe den in buitenlandse valuta en de handel daarin is reusachtig. Op de wereldmarkt wordt naar schatting voor meer dan 200 miljard dollar verhandeld. Dat gebeurt vooral door de commerciële banken, maar in toenemende mate ,ook door de deviezenafdelingen van grote internationale ondernemin gen. Het doel van alle betrokkenen is geld te verdienen aan de koers schommelingen van de verschil lende munteenheden. Maar bedrij ven 'kopen' op die manier ook ze kerheid. Een bedrijf dat over een aantal weken bijvoorbeeld dollars nodig heeft om materialen te ko pen, kan die nu alvast kopen zodat hij weet hoeveel die grondstoffen hem zullen kosten. Dat heeft niets met speculatie te maken. Als de dollarkoers zakt, dan is hij tegen de tijd dat hij de dollars moet uitge ven, duurder uit. Stijgt de dollar, dan maakt hij winst. De ondernemer koopt zijn dol lars meestal op de termijnmarkt. Daar zijn ook de speculanten aan wezig. Die verkopen als regel het bedrijf de dollars. Hij garandeert de exporteur een overeengekomen koers op termijn en hoopt dat de koers daalt. Dan kan hij op het af gesproken tijdstip immers de dol lars goedkoper kopen en ze in feite met winst aan de exporteur verko pen. Als de dollar daarentegen om hoog gaat, zit de speculant met een ROTTERDAM (ANP) - De Ver- voersbond FNV dreigt met sta kingsacties in de graansector van de Rotterdamse haven indien de werkgevers het voorstel van de bond voor een nieuwe cao niet ac cepteren. Vandaag krijgen de werkgevers een ultimatum met het eindbod toegestuurd. Dit laatste voorstel komt nadat het cao-over leg onlangs vastliep. De Vervoersbond FNV zal in het ultimatum een in een keer uit te betalen loonsverhoging van ander half procent voor de 850 werkne mers eisen. De werkgevers hebben eerder gnderhalf procent geboden, echter verdeeld in stappen van een half procent over twee jaar. Voorts eist de bond een 36-urige werkweek in de graansector en be pleit zij een een nieuwe functie- en loonopbouw. Een andere eis omvat de technologie-overeenkomsten die de Vervoersbond per bedrijf wil afsluiten. Daarbij zouden af spraken moeten worden gemaakt over de personeelssterkte, zonder dat daarbij arbeidsplaatsen in ge vaar komen. Volgens de Vervoersbond wor den de kosten van de gestelde ei sen, bijna acht miljoen, ruim schoots gecompenseerd door een verwachte productiestijging. Deze stijging zou ontstaan door het fle xibeler inzetten van werknemers en het dalen van het totale aantal graanwerkers. Dit zou de bedrijven ruim negen miljoen gulden op de totale loonsom van 84 miljoen op leveren. Directeur G. Zeebregts van de organisatie van Rotterdamse ha venwerkgevers (SVZ), reageerde gisteravond teleurgesteld op het besluit van de Vervoersbond- De bond vraagt volgens hem teveel Daardoor zouden ook de cao-be sprekingen vorige week zijn vast gelopen. Zeebregts wil pas reage ren op het eindbod, nadat hij het heeft ontvangen. Marktberichten gesl.ge Aanvoer 115, waarvan 15 stieren. Dikbil- len, extra kw. 2700-5100 per stuk, stieren le kw. 7,60-8,30, 2e kw. 6,70-7,60, vaar zen le kw. 6,95-7,70, 2e kw. 5,90-6,95, koeien le kw. 6,70-7,60, 2e kw. 5,80-6,70, 3e kw. 5,10-5,80, worstkoeien 4,60-5,50. Handel en prijzen- stieren slecht - lager; koeien matig - gelijk. GEBRU1KSRUNDEREN: (gulden per stuk) Aanvoer 218, waarvan 13 graskalveren. Melk- en kalfkoeien le srt 1800-2300, 2e srt 1200-1800, melk- en kalfvaarzen le srt 1850-2300, 2e srt 1200-1850, guste koeien le srt 1850-2350, 2e srt 1100-1850, enterstieren 1400-2200, pinken 900-1550, graskalveren 600-950. Handel en prijzen: koeien rustig - gelijk; pinken rustig - gelijk; kalveren rustig - gelijk en enterstieren slecht - lager. Aanvoer roodbont 1100. Stierkalf 490- 685, extra kw. 700-800. vaarskalf 330-425 Aanvoer zwartbont 2400. Stierkalf 290- 420, extra kw. 475-575, vaarskalf 150-300 Handel en prijzen roodbont goed - ho ger; zwartbont goed - hoger VARKENS: (gulden per kg levend ge wicht) Aanvoer slachtvarkens 679. Slachtvar- kens 2,50-2,60, zeugen le kw. 2,25-2,32, 2e kw. 2,15-2,25. Handel en prijzen: redelijk - iets hoger Aanvoer 961. Schapen 4,50-6,25, lamme ren (rammen) 9,00-11,00, (ooien) 8,50- 10,50 en zuiglammeren 13,00-15,00. (gulden per stuk) schapen 140-190, lam meren (rammen) 240-310, (ooien) 180- 210, zuiglammeren 160-190. Handel en prijzen: schapen slecht - la ger; lammeren matig - gehandhaafd. GEBRUIKSSCHAPEN-, LAMMEREN EN GEITEN: Aanvoer schapen en lammeren 60, gei ten 48. Schaap met 2 lammeren 275-425, bokken en geiten 30-150. Handel en prijzen: schapen en lamme- matig - gelijk; geiten redelijk - ge lijk. ADVERTENTIE verlies opgezadeld. Bijvoorbeeld: een speculant ver koopt 20 miljoen dollar op een ter mijn van zes (of drie of negen of nog meer) maanden tegen een prijs van 2,10 gulden. Als de dollar over zes maanden gezakt is naar 2 gul den, maakt hij per dollar een winst van 10 cent, bij 20 miljoen dus 2 miljoen gulden. Gaat de dollar ech ter omhoog naar 2,20 gulden, dan zit hij met een even groot verlies. Schuiven Geld heen en weer schuiven op de financiële markten is het nor male werk van banken. Devie zentransacties zitten vol risico's want niemand kan natuurlijk met zekerheid zeggen hoe de wissel koers van een munteenheid er over een bepaalde periode uitziet. Na het failliet van de Herstatt-bank in Keulen in 1974 door deviezenspe- culatie, zijn in ieder geval de West- duitse banken hierbij aan tamelijk strenge regels gebonden. In princi pe moeten zij alles afgedekt heb ben, na de dagelijkse sluiting bij wijze van spreken 'quitte' spelen. Dat wil dus zeggen dat als er over drie maanden 20 miljoen dollar moet worden verkocht tegen 2,10 gulden, er ook een even groot be drag tegen dezelfde koers gekocht moet worden. Dit indekken levert uiteraard niet het grote geld op. Maar onaan gename 'verrassingen' zijn ook uit gesloten. De deviezenafdeling van Volkswagen was niet onderwor pen aan de strenge regels waaraan de banken bij hun deviezentrans acties gebonden zijn. Dat heeft in het verleden ongetwijfeld veel geld opgeleverd, maar ging mis toen de handelaren in Wolfsburg er kenne lijk vanaf 1985 vanuit gingen dat de dollar op langere termijn weer ster ker zou worden. Ze werkten niet louter meer voor Volkswagen, maar gingen als ware speculanten tekeer op de deviezenmarkt. Toen de koers van de dollar echter kel derde van circa 3 tot minder dan 2 mark, ging het mis. Om dat te ver doezelen gingen ze over tot bedrog en misdadige financiële handelin gen. Hoe de vork precies in de steel zit is nog altijd niet duidelijk. Maar wel staat vast dat VW voor een half miljard het schip is ingegaan. Wie daarvoor verantwoordelijk zijn, moet nog blijken uit een gerechte lijk onderzoek naar de zaak. "Oud Kampen bewijst met de Glorie van Java sigaren voor de tweede keer z'n klasse!' Ik ben Egbert Broers uit Alkmaar. Sigaren- specialist. En niet van gisteren, want we bestaan al ruim 100 jaar. Ik was een van de eersten die tien jaar geleden met veel genoegen de Oud Kampen sigaren intro duceerde. De reden was simpel: die men sen weten hoe je een goeie sigaar maakt. En blijft maken. Sinds kort hebben ze Glorie van Java uitgebracht. Met een Java dekblad dat uniek helder-rijp van kleur is. En met een smaak die d'r zijn mag. Daarmee hebben ze voor de tweede keer laten zien hoe het moet. En hoe lekker u kunt roken. Te krijgen bij mij en alle collega siga- renspecialisten in Nederland. GL0RIEVANJAVa Lange sctioritas 10 stuks 6,50, Sani-zoilde panalclla 10 stuks 5,50, Cigarillo 20 stuks 8,80. Ook in cederhouten kisten.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7