'Niet praten over onze kernwapens' Waite zou in handen zijn van pro-Iraanse moslims Thatcher en Mitterrand eens: Condooms in bagage reden voor arrestatie VS wil ook onderhandelen over raketten korte afstand 'CIA ware schuldige in Iran-schandaal' 'Brandt laat ontredderde SPD achter' Oproep in Italië tot strijd tegen Star Wars DE GROTE ME BIJ STOUTENBEEK stoutenbeek DINSDAG 24 MAART 1987 BUITENLAND PAGINA 5 BENOUVTLLE - (ANP/GPD) - Frankrijk en Groot-Brittannië zullen zich teweer stellen tegen iedere poging om hun kernwapens tot inzet te maken van de Sowjet-Amerikaanse ontwapeningsonderhandelingen. Dat was het resultaat van het overleg dat de Britse premier Margaret Thatcher gisteren in Normandië voerde met de Franse president Fran cois Mitterrand. LONDEN - Vragen aan de minis ter en een forse eis voor smarte- geld. De gevolgen van een incident op de Londense luchthaven Heath row, waar een vrouwelijke passa gier bij het passeren van de douane werd aangehouden toen bleek dat zich in haar tasje een pakje con dooms bevond, liegen er niet om. door Haye Thomas De vrouw, een dertigjarige advo cate uit de Britse hoofdstad, die te rugkeerde van een reis naar Bom bay, moest zich een intensief on derzoek laten welgevallen, inclu sief het testen van haar urine. Toen zij als juriste opmerkte dat er voor een arrest toch redelijke gronden aanwezig moesten zijn, kreeg ze van de douane te horen, dat het bezit van een pakje Durex als 'redelijke grond' voor haar aan houding gold. Dat nu heeft de vrouw tot opper ste razernij gedreven. Ze wijst niet zonder ironie op de gigantische, miljoenen kostende overheidscam pagne tegen aids, waarin het ge bruik van condooms sterk wordt gepropageerd. „Het is te gek om los te lopen", stelt de advocate. „Enerzijds schreeuwt de over heid van de daken dat je uitvoerig condooms moet gebruiken. Wan neer je die raad opvolgt en op reis gaat, betekent het dus dat je ze bij je hebt. Maar kennelijk handhaaft de douane het standpunt dat zoiets je verdacht maakt en je aanhou ding rechtvaardigt". De vrouw heeft inmiddels bij de juridische afdeling van de Britse douane een eis voor genoegdoe ning ingediend en het bericht ont vangen dat een onderzoek wordt ingesteld. Tegelijk heeft zij de par lementaire vertegenwoordiger van haar kiesdistrict, de woordvoerder van Labour voor gezondheidsza ken, Frank Dobson, ingeschakeld. Die heeft voor haar beklag gedaan bij de minister van binnenlandse zaken Douglas Hurd. In kringen van de douane is er inmiddels op gewezen dat con dooms inderdaad tot verdachtma king kunnen leiden. Steeds meer blijkt dat ze gebruikt worden bij het binnensmokkelen van verdo vende middelen. De praktijk is dan dat men ze gevuld met verdovende middelen voor het passeren van de douane in het lichaam verstopt. Een techniek die men op Heath row 'Stuffing and Swallowing' noemt. „Het blijft absurd", protesteert de vrouw, die anoniem wenst te blijven. „Als de douane voortaan iedereen met condooms bij zich ar resteert en onderzoekt, zal men er snel overwerkt raken". Zij vertelde dat ze na haar aan houding te horen kreeg dat ze offi cieel was gearresteerd en wat in dat verband haar rechten waren. Onder meer werd haar de hulp van een advocaat aangeboden. Na 25 minuten, toen bleek dat haar urine test negatief was, kon ze vertrek ken. Voor de Britse eerste-minister doorreisde naar Bonn voor een on derhoud met kanselier Helmut Kohl zei ze dat de besprekingen met Mitterrand bijna geheel waren gewijd aan het vraagstuk van de WASHINGTON (AFP/Rtr) - De Amerikaanse regering vindt dat een akkoord met de Sowjet-Unie over middellange-afstandswapens (INF) in Europa tevens beperkin gen van de wapens voor de kortere dracht moet bevatten. Dit heeft woordvoerder Charles Redman van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken gisteren gezegd. Redman zei verder dat de rege- ring-Reagan overweegt de middel- lange-afstandsraketten Pershing-2 in de Bondsrepubliek Duitsland te laten staan en die om te bouwen tot wapens voor de kortere afstand na dat een INF-akkoord is gesloten. Redman wees erop dat de Ver enigde Staten bereid zijn zo gauw mogelijk een INF-akkoord te slui ten op basis van wat hij noemde het door de Verenigde Staten voor gestelde ontwerp. Dat komt erop neer dat alle kernwapens voor de middellange afstand in Europa worden weggehaald en dat de Ver enigde Staten en de Sowjet-Unie ieder 100 INF-wapens buiten Euro pa mogen laten staan. Redman be klemtoonde echter dat een INF- overeenkomst ook moet voorzien ■in gelijke rechten voor de Verenig de Staten en de Sowjet-Unie ten aanzien van kernwapens voor de kortere afstand op het huidige Russische niveau of lager. Heroïnevangst De politie van de Westduitse stad Dortmund heeft een zending van 51 kilo heroïne met bestemming Amsterdam onderschept. De la ding was verborgen in een vracht auto vol grapefruits uit Turkije en had een geschatte verkoopwaarde van 50 miljoen mark. De vangst is één van de grootste die ooit in de Bondsrepubliek werden gedaan. De zending heroïne werd al op 14 maart onderschept. De politie zei met de bekendmaking ervan te hebben gewacht in de hoop de mensen op de achtergrond te pak ken te krijgen. Dat is echter niet gelukt. De leiders van de smokkel bende zouden zich in Amsterdam verborgen "houden. Hakenkruisen Op poststukken die uit Zuid- Afrika in Israël aankomen zijn ha kenkruisen gekalkt en de Israëli sche ambassade in Pretoria ont vangt telefonische bedreigingen sinds Israël vorige week besloot tot beperkte sancties tegen het racis me in dat land. Israël besloot op 19 maart geen verdere militaire con tracten met Pretoria te trekenen en gaf opdracht de culturele en econo mische banden geleidelijk te ver minderen. De maatregel leek in de verste verte niet op een boycot en had geen invloed op bestaande mi litaire contracten die goed zijn voor 300 miljoen tot 500 miljoen dollar per jaar. Emigratiewens Meer dan 90 procent van de Pool se jeugd wil naar het Westen emi greren, omdat zij goede banen, ho ge salarissen en mooie woningen wensen. Dit schreef het Poolse tijdschrift Polityka naar aanleiding van een opinie-onderzoek. „Meer dan 37 procent van de ondervraag de Polen met een middelbare op leiding zei ervan overtuigd te zijn dat er voor hen geen toekomst is weggelegd in Polen", aldus Polity ka. Van al diegenen die zeiden het land te willen verlaten, is slechts acht procent voornemens daar voorgoed te blijven. De overigen verklaarden van plan te zijn naar Polen terug te keren na eerst goed te hebben verdiend. Atoombom De Pakistaanse president Zia heeft tegenover het Amerikaanse weekblad Time bevestigd dat zijn land in staat is kernwapens te pro duceren, maar hij zei dat hij niet van plan is dat te doen. In het inter view, dat volgende week wordt ge publiceerd, zei Zia dat het Pakis taanse nucleaire onderzoek strikt vreedzame bedoelingen heeft. „Pa kistan heeft de mogelijkheid de bom te bouwen. U kunt schrijven dat Pakistan op ieder 'moment dat het dat wil een bom kan bouwen", aldus Zia. ontwapening. Thatcher gaat later deze week naar Moskou en vooraf gaand aan dat bezoek wilde zij de opvattingen van andere Europese landen vernemen over het voorstel van de Russische partijleider Gor- batsjov om alle middellange af standsraketten terug te trekkken uit Europa. Thatcher zal in Moskou twee besprekingen hebben met Gorbatsjov. De besprekingen met Mitterrand, die werden gehouden in het kasteel Benouville bij de stad Caen, duurden twee uur. De onafhankelijke Britse en Franse nucleaire afschrikkingswa pens spelen geen rol in de INF-on- derhandelingen tussen de Verenig de Staten en de Sowjet-Unie. „Zij zijn en blijven van cruciaal belang voor de verdediging van onze twee landen", aldus Thatcher. Mitterrand zei dat hij zijn Britse gesprekspartner geen specifiek mandaat heeft verstrekt om na mens Frankrijk te spreken als zij zaterdag naar Moskou vertrekt voor besprekingen met Sowjet-lei- der Michail Gorbatsjov. „In deze zaak kan mevrouw Thatcher goed haar woordje doen namens onze twee landen", aldus de presi dent. De Fransen zouden eigenlijk het liefst een topconferentie van de Westeuropese bondgenoten willen, om nog eens goed op een rij te zet ten welke risico's er voor hen aan de onderhandelingen in Genève verbonden zijn en om elkaar tot grote voorzichtigheid en waak zaamheid te manen. Mevrouw Thatcher voelt niët veel voor zo'n topconferentie als extra pressiemiddel en liet dat Caen nog eens duidelijk blijken aan president Mitterrand. Zij voelt wel voor intensief contact met de Amerikanen over hun onderhan delingen met de Russen en heeft al laten weten dat zij vóór haar ver trek van zaterdag naar Moskou, nog een intensief telefonisch on derhoud zal hebben met president Ronald Haar korte bezoek aan Bonn was veel eenvoudiger. De Westduitsers, die zelf geen nucleaire wapens hebben, staan uiterst positief te genover de onderhandelingen in Genève en hebben deze boodschap bij monde van bondskanselier Kohl nog eens nadrukkelijk uitge dragen. De grote vraag is nu, wat de Rus sen van plan zijn met het bezoek van de Britse premier, die zelf eens heeft gezegd, dat zij de nieuwe lei der Michael Gorbatsjov beschouwt als een man waarmee je best zaken kunt doen. Zij beseft terdege dat haar reis grote internationale be langstelling zal trekken en ook dat het heel goed past in een scenario van voorbereidingen op algemene verkiezingen. Maar dit alles kan een averechtse uitwerking hebben als de Russen via mevrouw Thatcher druk willen uitoefenen op de Amerikanen. Een rol die zij, dat is al met grote na druk gesteld, resoluut zal afwijzen. Zij zal zich derhalve als een stand vastige en loyale bondgenoot van de regering-Reagan in het Kremlin presenteren. Willy Brandt tijdens een recente ontmoeting met de Griekse Margarita Mathiopoulos die hij had voorgedragen als woordvoerder voor de SPD waarna de kritiek in volle hevigheid losbarstte. (foto AP) WASHINGTON - Manucher Ghor- banifar, de Iraanse tussenpersoon in het Iran-schandaal, zegt dat de commissie-Tower informatie heeft achtergehouden om de CIA te be schermen. In een interview met de conservatieve Washington Times zegt Ghorbanifar dat hij aan de Congrescommissie die het Iran-on- derzoek doet, volledige opening van zaken zal geven over de inge wikkelde financiële transacties via Zwitserse bankrekeningen. Ghorbanifar was de omstreden tussenpersoon in de verkoop van wapens aan Iran, hoewel de CIA hem als 'onbetrouwbaar' had ge diskwalificeerd. Zo was Ghorbani far verschillende malen door een leugendetector van de CIA als leu genaar aangewezen. De Israëli's dachten daar anders over, reden waarom Ghorbanifar ondanks be zwaren van de CIA als tussenper soon bleef gehandhaafd. Volgens Ghorbanifar is het Iran- initiatief de mist in gegaan, omdat de CIA buiten hem om een tweede opening naar Iran heeft gepro beerd te maken. De CIA dacht vol gens Ghorbanifar in contact te ko men met de voorzitter van het Iraanse parlement Rafsanjani, in de veronderstelling dat deze bereid was mee te werken aan een com plot om het regime-Chofneini om ver te werpen. Niet kolonel North, die hij een 'genie' noemt, maar de CIA is vol gens Ghorbanifar de ware schuldi ge in de hele Iran-zaak. Hij gelooft dat de CIA er volledig van op de hoogte was dat er te veel geld was betaald voor de antitank-raketten, de zogenoemde TOW-raketten. „Hoe is het verklaarbaar dat de CIA ons een prijs opgaf van 10 mil joen dollar voor TOW-raketten, die zij ook hebben ontvangen, terwijl ze nu zeggen dat ze slechts 3,5 mil joen dollar hebben ontvangen?", vraagt Ghorbanifar. „Wilt U mij wijs maken dat zij niet wisten waar de 6,5 miljoen dol lar zijn gebleven?" De voormalige veiligheidsadviseur McFarlane noemt Ghorbanifar 'een domoor' die bij zijn geheime bezoek aan Te heran de zaak heeft verprutst. Volgens Ghorbanifar heeft de co- missie-Tower zijn versie van de ge beurtenissen niet of nauwelijks in het rapport verwerkt, naar hij ver moedt om de CIA te sparen. „Nu is het mijn beurt om mijn mond open te doen, en ik heb een heleboel meer te vertellen aan Uw onder zoekscommissies van het Con gres", zegt Ghorbanifar in de Was hington Times. „Binnen twee weken zullen wij bewijzen dat de CIA gelogen heeft en dat zij degenen zijn die presi dent Reagan in de problemen heb ben gebracht. De onderzoekscom missies krijgen een verslag van dag tot dag van de gebeurtenissen die tot de crisis hebben geleid. Ze zul len weten wie de leugenaars zijn en waar het geld is". Aldus de myste rieuze Manucher Ghorbanifar, die voor hij als contactman optrad voor het Chomeini-regime, even eens werkte voor de CIA en de be ruchte geheime dienst van wijlen de sjah. BONN (AP) - De secretaris-gene raal van de regeringspartij CDU, Heiner Geissler, was een van de eersten die reageerde op het aftre den van SPD-vorzitter Willy Brandt Hij noemde het besluit van Brandt een logische conse quentie van de meningsverschillen en stuurloosheid binnen de West duitse sociaaldemocratie. Geissler meende dat "het de SPD en Brandt door hun verschuiving richting Groenen niet gelukt is een politie ke alternatief te bieden binnen de oppositie". Overigens meent Geissler dat er door het aftreden van Brandt geen oplossing in zicht is voor de crisis binnen de SPD, te meer daar de sociaaldemocraten niet in staat zijn om weer helder heid te verschaffen. "De uitspra ken van de SPD-meerderheid rond mensen als Oskar Lafontaine, Ger hard Schroder, Erhard Eppler en Hans-Ulrich Klose (de linkervleu gel van de partij) en de personeels wisselingen binnen de partij dui den er niet op dat de SPD weer een volkspartij wordt. Aan het einde van het tijdperk Brandt is de partij ontredderd en hangt er een doem sfeer om heen," aldus Geissler. De Berlijnse SPD heeft op het vertrek van Brandt, die jarenlang burgemeester was van West-Ber- lijn, geschokt gereageerd. Partij- woordvoerder Wilhelm Wiegreffe sprak over het aftreden van een "historisch figuur". Wiegreffe zei ervan overtuigd te zijn dat "zeker eenderde van de huidige partijle den tot de SPD is toegetreden juist vanwege Willy Brandt". De secretaris-generaal van de li berale regeringspartij FDP, Hel mut Haussmann, zei dat met het af treden van Brandt de loopbaan van een internationaal gerenommeerd politicus "zowel een treurig als on waardig" einde neemt. Haussmann verweet de SPD ook ten opzichte van Brandt weer volledig te vol doen aan haar traditie om "belang rijke leiders na gedane arbeid de laan uit te sturen". "Van zo'n ver scheurde en onsolidaire partij zijn toch geen constructieve aanzetten voor een toekomstig beleid te ver wachten?" aldus Haussmann. De Groenen zeiden dat Brandt uiteindelijk het slachtoffer is ge worden van de hooggespannen verwachtingen die begin jaren '70 ten onrechte op hem werden ge vestigd. "Hij was als kanselier des tijds verantwoordelijk voor de Be- rufsverbote en de antiterreurwet ten en als voorzitter voor een par- tijbeleid voor bewapening, kern energie en tegen de vrouwenpoli- tiek", riep Groenenwoordvoerder Michael Schroeren in herinnering. De voorzitter van de Beierse CSU, Theo Waigel, herhaalde de woorden van Heiner Geissler en voegde er aan toe dat "de laatste persoonlijkheid van het eens zo machtige drietal Schmidt, Wehner, Brandt het strijdtoneel heeft verla ten. Er is momenteel niemand bin nen de SPD die de persoonlijkheid heeft om het verval van de sociaal democraten te stoppen en te ke- ROME (AP) - In de Italiaanse ste den Milaan, Genua, Turijn en Ro me zijn gisteren pamfletten gevon den waarin wordt opgeroepen tot „strijd tegen Star Wars". De politie ontdekte de pamfletten na anonie me telefoontjes naar kranten waar in gezegd werd waar de pamfletten te vinden waren. Gisteren werd ook de vorige week vermoorde ge neraal Licio Giorgieri in Rome be graven. Giorgeri stond bekend als Italië's Star Wars deskundige bij uitstek omdat hij zich inspande voor het verwerven van onder zoekscontracten in het kader van het Amerikaanse Strategische De fensie Initiatief. In de pamfletten werd duidelijk verwezen naar de moord op de ge neraal en zijn band met SDI. In Italië wordt er ernstig reke ning mee gehouden dat er contac ten bestaan tussen Italiaanse terro risten en andere organisaties in Eu ropa. Daarbij wordt verwezen naar de moord in 1985 op de Franse ge neraal Rene Audran die grote gelij kenis vertoonde met de aanslag op Giorgieri. De belangrijkste terreur bestrijder van Italië, Domenico Si- ca, is naar Parijs gegaan om na speuringen te verrichten in ver band met de vermoede contacten met andere terreurorganisaties in Europa. In de gisteren gevonden pamflet ten die waren ondertekend door de Unie van Strijdende Communisten worden jongeren, studenten en in tellectuelen opgeroepen de strijd aan te binden tegen SDI en de „massa's te mobiliseren". ADVERTENTIE NICOSIA (AP/ANP) - Volgens Ra dio Teheran is de Organisatie voor Revolutionaire Gerechtigheid (RJO) verantwoordelijk voor de ontvoering van de Anglicaanse af gezant Terry Waite, hetgeen overi gens door de groep wordt ontkend. De groep gijzelt Waite omdat hij een Amerikaanse spion zou zijn. Tot nu toe heeft geen enkele groe pering zich verantwoordelijk ge steld voor de ontvoering van Waite. Er wordt van uitgegaan dat de RJO, die heeft laten weten twee Amerikanen en een Fransman in gijzeling te houden, een organisa tie is van pro-Iraanse sji'itische moslims. Verleden week zaterdag dreigde de organisatie de Frans man Jean-Louis Normandin te recht te stellen. Verleden maand beschuldigde de RJO Waite van spionage; de ge zant zou de VS, ten behoeve van een effectieve aanval door Ameri kaanse troepen, van informatie hebben voorzien over de locatie van vermeende schuilplaatsen van terroristen. De organisatie zei ech ter niet dat zij Waite gevangen hield. Het is niet duidelijk of het be richt van radio Teheran zich ba seert op deze eerdere verklaring of dat hier sprake is van nieuwe infor matie. Toen Waite verdween was hij op weg naar een ontmoeting met le den van een andere sji'itische fac tie, de Islamitische Jihad (Heilige Oorlog). Hij was met deze factie in onderhandeling over de vrijlating Druzenleider Walid Joemblatt heeft gezegd te vermoeden dat Waite gevangen wordt gehouden door de door Iran gesteunde sji'iti sche Hezbollah, of Partij van God. De Hezbollah heeft dit ontkend. In kringen van westerse en Libanese inlichtingendiensten wordt deze factie echter gezien als de overkoe pelende organisatie achter alle ont voeringen van buitenlanders in Li banon, waaronder de Islamitische Jihad en de Organisatie voor Revo lutionaire Gerechtigheid. Het bericht van radio Teheran was voornamelijk gewijd aan het lot van drie Iraniërs die al vijf jaar in Libanon worden vermist. Aarts bisschop Runcie bood in januari in een brief aan de Iraanse parle mentsvoorzitter Hashemi Rafsan jani aan te helpen uit te zoeken waar een van de drie Iraniërs, com mandant van de Revolutionaire Garde Ahmad Motevaselian, zich bevindt. Uit het bericht viel op te maken dat Iran bezig is met een propagan dacampagne inzake de drie ver miste Iraniërs. Momenteel zet Sy rië, Irans bondgenoot in de oorlog tegen Irak, zich volgens berichten in voor de vrijlating van een aantal buitenlandse gijzelaars, onder wie ook Waite. Tot voor kort speelden de drie Iraniërs geen enkele rol in de gijzelaarskwestie in Libanon. Alann Steen in handen heeft dat deze ernstig ziek is. De organisatie bood gisteravond aan hem vrij te laten in ruil voor 100 gedetineer den die in Israel gevangen zitten. De Israëlische regering heeft dit voorstel echter van de hand gewe zen. De Verenigde Staten gaven te kennen dat zij Israël niet onder druk wilden zetten om op de eisen van de ontvoerders in te gaan. 'SDI verspilling' LONDEN (AP) - De Britse opposi tieleider Neil Kinnock zal het be staande akkoord met de VS over Star Wars-onderzoek aan de kant zetten ^ls zijn Labour-partij na de verkiezingen een regering kan gaan vormen. Kinnock zei dat een toekomstige Labour-regering zich niet als partij zal beschouwen in het geheime memorandum dat de regering Thatcher tekende met de Amerika nen over samenwerking in het Star Wars onderzoek. Dat akkoord werd in 1985 opgesteld en bepaalt dat Britse onderzoeksinstellingen, bedrijven en universiteiten in op dracht van de Amerikanen onder zoek doen. Kinnock noemde Star Wars ver spilling van grondstoffen en reser ves en zei dat het verdrag ook ge woon onzakelijk was, omdat er nauwelijks opdrachten uit waren voortgekomen. Gerard van den Berg tekende voor het ontwerp van deze lauteuil voor Rohe Design. Een geslaagde en verrassende combinatie van materialen maakt deze creatie zeer eigentijds. De lederen zitting en het verfijnde vlechtwerk zijn gevat In een tijdloos metalen frame. Een opmerkelijk helder concept waarin de hand van deze Hollandse meester duidelijk te herkennen is. Een van de vele bijzondere meubelen, die te kijk staan hij Stoutenbeek. NET'N TIKKELTJE EIGENZINNIGER Beverwijk' Parallelweg 10. tel. 02510- Z 90 33. Leiderdorp: Meubelpleln 1, tel: 071-899323. Donderdag koopavond Maandagochtend gesloten. Artifort Auping Banz Bord Besouw Bulthaup Castte furniture Cor deSede Duriet Fischbacher Gelderland Hülsta Intedübke JAB. Kendix Koekoek Leolux Miller Montis Mustemng M.I.D. Parade Pastoe Ploeg Rohe Rolf Benz Saporiti

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5