Kritiek Kamer op reorganisatie mbo 'Invloed alcohol op werk veel groter' 49.- IIMHIM Huid kanker neemt toe door kunstmatige zon Antilliaanse onderwijs minister neemt ontslag Ambtenaren hoofdstad eens met voorstellen Kraaksters in hoofdstad veroordeeld tot boetes Massale sterfte onder reeën in natuurgebied DINSDAG 24 MAART 1987 De "goedaardige" huidkanker is in praktisch alle gevallen (90 procent) te genezen. Het aantal mensen dat aan dit kankerverschijnsel over lijdt, neemt volgens dr. Passchier de laatste jaren af. Sinds 1950 is het aantal slachtoffers gedaald van 140 naar 84 Der jaar. De Gezondheidsraad maakt zich zorgen om de veel kwaadaardiger vorm van huidkanker die de pig mentcellen aantast. De helft van de mensen die deze vorm van huid kanker krijgt bezwijkt eraan. Hun aantal is sinds 1950 toegenomen van 20 tot ongeveer 300 per jaar Zonnebanken en dergelijke ap paraten zijn niet alleen slecht voor de gezondheid. Ze bevorderen de vorming van de voor de mens noodzakelijke vitamine D Maar deze vitamine zit ook in bepaalde voeding. Als men onder kunstmatige zon nen ligt is het zaak make-up, anti- zonnebrandmiddelen en medicij nen te vermijden, aldus dr. Pas schier. Ultraviolette stralen kun nen met deze stoffen een reactie aangaan. Disco-publiek laat zich tegen tbc inenten TILBURG (GPD/ANP) - Duizen den geregelde discotheek-bezoe kers meldden zich gisteravond massaal bij het gebouw van de dis cotheek Old Fashion in Tilburg. Ze reageerden hiermee op een drin gende oproep van de GGD, eind vorige week, om in de discotheek een mantoux-test te ondergaan, na dat eerder bij een geregelde disco ganger open tbc was ontdekt. Nadat zich in de loop van de dag in het gebouw van de GGD al ruim duizend jongeren hadden gemeld, was het gisteravond bij de disco theek Old Fashion een drukte van jewelste. Om zeven uur stonden honderden jongeren in de stro mende regen te dringen om binnen te kunnen. De gemiddelde wacht- duur beliep al vlug één tot ander half uur. In de disco stonden vijf tien medewerkers van de GGD, on der wie de helft ambulanceperso neel, klaar om de massa op te van gen. Vaak letterlijk, want sommi gen vielen al flauw bij het zien van de injectienaald. Begeleid door discomuziek wa ren om 21.00 uur tweeduizend dis cogangers in de onderarm geprikt. Wie anderhalf uur wachten in de regen te lang vond duren kreeg een briefje mee met het verzoek zich een van de komende dagen bij de GGD te melden. Donderdagavond wordt iedereen weer in de disco te rugverwacht om de prik te laten controleren. Afhankelijk van de uitslag volgt dan een nader onder zoek. GGD-directeur dr. A. de Vries, gisteren in de disco druk doende met het vullen van injectiespuiten met tuberculine, toonde zich zeer tevreden over de gekozen aanpak en de opkomst. "Zoals verwacht heeft de disco laagdrempelig ge werkt. Dat zoveel mensen zijn ge komen weegt ruimschoots op te gen de hitte en de herrie hier, want dat is natuurlijk verre van ideaal", aldus De Vries. In de Tilburgse discotheken wa ren de bezoekers afgelopen week einde op de mantoux-test geatten deerd via folders. Toename van antisemitisme DEN HAAG (ANP) - Vorig jaar zijn in Nederland 76 incidenten te gen joden gemeld; opnieuw een groei vergeleken met eerdere ja ren. Dit staat in het dinsdag gepu bliceerde jaarverslag van het CIDI, het Centrum Informatie en Docu mentatie Israël. Een positieve ont wikkeling noemt het CIDI de afna me van het aantal persoonlijke be dreigingen. Ook de aard van deze gevallen is minder ernstig dan in 1985, aldus het jaarverslag. Toch noemt het CIDI het aantal van 76 incidenten in alle opzichten te hoog. Het gaat daarbij om pam fletten, leuzen, insignes en uitlatin gen, persoonlijke bedreigingen, het optreden van de overheid, anti semitisme bij het onderwijs, het re ligieuze antisemitisme en inciden ten in sport, kunst en cultuur. De stijging van het aantal registraties heeft ook te maken met incidenten bij voetbalwedstrijden van de afge lopen tijd. Alle opleidingen in sectorscholen DEN HAAG (GPD/ANP) - De Tweede kamer wil het middelbaar beroepsonderwijs in deeltijd betrekken bij de reorganisatie van het middelbaar beroepsonderwijs (mbo). Het mbo staat een grootscheepse fusie te wachten. Er zullen zogenoemde sectorscholen wor den gevormd met verschillende vormen van onderwijs onder één dak. De opleidingen bereiden voor op een baan in de technische, de economisch-administratieve, de verzor gende of de agrarische sector. De Kamer wil de opleidingen in deeltijd en de streekscholen (vor mingswerk en leerlingwezen) bij de reorganisatie betrekken. Staats secretaris Ginjaar-Maas (onder wijs) liet gisteren in de Kamer blij ken hier weinig voor te voelen, om dat zij bang is dat de streekscholen daar te veel nadeel van zullen on dervinden. De Kamer vindt dat de leerlin gen van de deeltijdopleidingen van het mbo (toch al vaak de minst ge motiveerde leerlingen) extra gedu peerd dreigen te worden doordat ze buiten de reorganisatie vallen. Het deeltijd-mbo moet volgens de vier grote partijen in de Kamer een plaatsje krijgen in de sectorscho len, al leggen zij verschillende ac centen. De WD wil de opleidin gen voor scholing van volwasse nen en het vormingswerk niet in de reorganisatie opnemen. PvdA en D66 willen geen uitzonderin gen; kmbo, leerlingwezen en vor mingswerk, het lager beroepson derwijs en beroepsgerichte oplei dingen voor volwassenen, moeten alle in de sectorscholen een plaats vinden. AMSTERDAM (ANP) - Het aantal mensen in de westerse wereld dat overlijdt aan huidkanker neemt verontrustende vormen aan. Oor zaak daarvan is zeer waarschijnlijk het toenemend gebruik van hoog- tezonnen, zonnebanken en -kanon nen, waarvan de ultraviolette stra ling een schadelijke uitwerking op de huid kan hebben. Gisteren zijn wetenschappelijke onderzoekers uit verschillende lan den in Amsterdam begonnen aan een driedaags congres over de ge volgen van ultraviolette straling en wat er tegen gedaan moet worden. De bijeenkomst is een initiatief van de ministeries van volksge zondheid en van milieubeheer sa men met de Europese Gemeen schap. Ultraviolette straling kan leiden tot oogschade en verhoogde kans op een versnelde veroudering van de huid. Het gevaar van huidkan ker is het meest ernstige gevolg van te veel ultraviolette straling. De verbreiding van deze aandoe ning is volgens dr. W. Passchier van de Gezondheidsraad typisch Afgestemd WILLEMSTAD (ANP) - De Antil liaanse minister van onderwijs me vrouw Linda A. Badejo-Richard- son heeft gisteren haar ontslag in gediend bij de gouverneur van de Nederlandse Antillen dr R.A. Ro mer. De van St Maarten afkomsti ge bewindsvrouwe heeft genoeg van de onzekerheid die is ontstaan over haar positie, nu blijkt dat twee coalitiepartijen in het geheim af spraken hebben gemaakt over de duur van haar ministerschap. De post van onderwijs was tij dens de formatie van het huidige kabinet toegewezen aan de Wind ward Island's People's Movement (WIPM) van Saba en de Democrati sche Partij van Sint Eustatius (DP- Statia) gezamenlijk. De twee partij en blijken zonder medeweten van de toenmalige formateur Don Mar tina te hebben afgesproken dat on derwijs de eerste twee jaren zou worden heheerd door een kandi daat van de WIPM en de laatste twee jaar van de zittingsperiode van vier jaar door een kandidaat van de DP-Statia. Om onduidelijke redenen heb ben beide partijen mevrouw Bade- jo-Richardso'n niet ingelicht over deze geheime afspraak. Minister president Don Martina probeerde vorige week zijn minister van on derwijs nog te redden in deze pijn lijke affaire door te stellen dat zijn kabinet geen "duiventil" is en dat hij geen rekening kan houden met dergelijke in het geheim gemaakte afspraken. AMSTERDAM (GPD) - De ge meenteambtenaren in Amsterdam zijn gisteren weer aan het werk ge gaan. Het conflict met de gemeente over de ziektekostenverzekering is opgelost en er zullen geen gedwon gen ontslagen vallen door de bezui nigingsoperatie die Amsterdam gaat uitvoeren. Ambtenaren die de afgelopen dagen hebben gestaakt, krijgen slechts één stakingsdag uitbetaald, zo heeft wethouder Jonker van personeelszaken mee gedeeld. Op een massaal bezochte actie- vergadering zijn de leden van de AbvaKabo gisteren akkoord ge gaan met een pakket voorstellen van de wethouder. Daarin garan- De door verminderde weerstand gestorven reeën worden in groten geta le afgevoerd. Het dodencijfer in het Staphorster natuurgebied is de afgelo pen drie weken opgelopen tot 70. (foto anp> een probleem van de blanke mens. Alleen in de westerse landen neemt het aantal sterfgevallen ten gevolge van huidkanker toe. Mensen willen er ook buiten het zonnige zomerseizoen gebruind uitzien. Zij hebben daarvoor een ruime keuze uit allerlei kunstmati ge zonnen. Evenals de echte zon zenden deze apparaten ultraviolet te stralen uit. Blanke mensen die erg veel in de zon liggen of werken, hebben een verhoogde kans op huidkanker omdat hun huid niet over de natuurlijke bescherming beschikt. De onderzoekers, die aan de con ferentie in Amsterdam deelnemen, kunnen echter het verhoogd aantal gevallen van huidkanker niet ver klaren uit de sterk gegroeide be langstelling voor strandvakanties in zonnige landen. Ook de afbraak van de ozonlaag, die de ultraviolet te stralen van de zon tegenhoudt, kan niet de oorzaak zijn van deze verontrustende ontwikkeling. De ultraviolette straling is gemiddeld over de gehele aarde niet toegeno- De stralingsdeskundigen zoeken het dan ook in het toenemend ge bruik van de kunstmatige zon. Uit allerlei dierproeven blijkt dat de straling uit deze apparaten wel de gelijk kwalijke gevolgen kan heb ben voor de gezondheid van het li chaam, vooral bij overmatig ge bruik. Jaarlijks krijgen ruim 5.000 men sen in Nederland één of andere vorm van huidkanker. De Neder landse Gezondheidsraad verwacht dat dit aantal bij de huidige om vang van kunstmatig zonnebaden met 1 tot 5 procent zal toenemen. Volgens Ginjaar-Maas is de reor ganisatie onder meer bedoeld om elke jongere in het middelbaar on derwijs een beroepskwalificatie mee te geven. Ook moeten onder wijs en bedrijfsleven goed op el kaar worden afgestemd. De staats secretaris zei dat een blijvend eco nomisch herstel niet kan worden verwezenlijkt als in het beroepson derwijs geen goed geschoolde mensen worden opgeleid. Ook moet het beroepsonderwijs de maatschappelijke veranderin gen sneller volgen. Zij vindt dat de de huidige opleidingen enorm ver snipperd zijn. "Het is bijna onmo gelijk van het mbo de overstap te maken naar het kort-mbo en an dersom". ZUIVERING NATUURBAD deert Jonker geen koopkrachtver lies voor de ambtenaren als gevolg van een wijziging van de ziektekos tenvergoeding en geen gedwongen ontslagen. De AbvaKabo is ervan overtuigd dit resultaat met dé sta kingsacties, die vorige week don derdag zijn begonnen, te hebben bereikt. Hoewel de meeste ambtenaren gistermorgen alweer aan het werk gingen, kwam het openbaar ver voer in de hoofdstad pas in de mid dag goed op gang. Bussen, trams, metro en veerponten voerden rond half vier weer de normale dienstre geling uit, terwijl ook het streek vervoer niet langer aan de stads rand halt hield. In het natuurbad Zwemlust in boenen aan de Vecht probeert men door herstel van de natuurlijke kringloop, het zwemwater in de toekomst weer zuiver te krijgen. Nadat de waterstand is verlaagd, haalt men netten vol witvis en brasem uit het water. Omdat deze vissen watervlooien etenwerd de alggroei te sterk. Snoeken moeten de restantjes vis opeten. 'f®1® anpi HASJ IN BLIK (AP) - Een bende drugssmokkelaars heeft vanuit Ne derland de afgelopen maanden minstens 30 kilo hasj naar West- Duitsland gesmokkeld in conser venblikken met groente-etiketten. In een woonwagen op een camping in Nederland werd met behulp van een machine conservenblikken ge maakt. In plaats van groente werd in de blikken echter hasj gestopt. Bij het over de grens brengen van de smokkelvJaar werden de blik ken gestopt tussen echte groente- blikken, pakken koffie en sigaret- ten. AMSTERDAM (ANP) - De politie rechter in Amsterdam heeft acht kraaksters van het pand aan de Tweede Jan Steenstraat in de hoofdstad, eigendom van een in Oegstgeest woonachtige topamb tenaar van het ministerie van so ciale zaken, veroordeeld tot ieder honderd gulden boete. Hij achtte STAPHORST (ANP) - De langdurige winter heeft onder de reeën in het gebied Oldematen van Staatsbosbeheer in Staphorst een massale sterfte tot gevolg gehad. De afgelopen drie weken zijn er 70 dieren dood aange troffen, bijna 4 maal zo veel als er normaal na een winter in Oldenmate sterven. Waarschijnlijk zal het aantal sterfgevallen niet toenemen. De enorme sterfte onder de (ongeveer 150) reeën schrijft J. Breden- beeek van Staatsbosbeheer vooral toe aan het uitblijven van het lente weer. De weerstand van de beesten is daardoor verder teruggelopen dan normaal. Ziekten zoals leverbot, longworm, maag- en darminfecties kun nen in verband met die slechte conditie fataal zijn. De reeën in Oldematen waren na de strenge winters van 1985 en 1986 ook wei verzwakt. Maar omdat het zachtere weer toen eerder aanbrak, konden de dieren door het eten van voedzaam gras snel op krachten komen. Op dit moment bevat het gras nog steeds aanzienlijk minder voedingstoffen dan gewoonlijk in deze tijd. Volgens Bredenbeek is het gevaar voor besmetting onder de reeën in dit gebied extra groot, omdat hun populatie groot is. Hoewel in het ge bied Oldenmaten niet wordt gejaagd, worden waarschijnlijk de enkele ernstig zieke dieren afgeschoten. De overige dieren zijn sterk genoeg om te overleven. Jellinek-kliniek noemt drugstest Shell onzin hen schuldig aan huisvredebreuk. De vrouwen hoeven echter niets meer te betalen, omdat zij allen een bedrag van honderd gulden aftrek kregen voor de twee dagen die zij in voorlopige hechtenis hebben ge zeten. De acht waren door het openbaar ministerie "op signalement" - met behulp van na de ontruiming ge maakte foto's op het politiebureau - gedagvaard. Het was tijdens de behandeling van het proces twee weken geleden de moeilijke taak van de politierechter om te contro leren of de verschenen vrouwen in derdaad de vrouwen waren die wa ren opgeroepen. Van de totaal elf gedagvaarde vrouwen herkende de politierechter er acht. Zij werden gisteren veroordeeld. Tegen hen was 250 gulden boete geëist. De woning aan de Tweede Jan Steenstraat werd in februari vorig jaar gekraakt. De ambtenaar pro beerde door middel van een knok ploeg de kraaksters eruit te krij gen. Hij en de leden van de knok ploeg werden daarvoor door de Amsterdamse rechtbank veroor deeld tot geldboetes van 750 tot 1000 gulden. Bovendien moesten ze de kraaksters die ten tijde van de inval in het pand zaten, ieder vijfhonderd gulden schadevergoe ding betalen. Na zijn mislukte ontruimingspo ging deed de ambtenaar aangifte van huisvredebreuk. Het openbaar ministerie verzocht de kraaksters het pand te verlaten. Zij probeer den dat door middel van een kort geding te voorkomen, maar dat mislukte. Op 25 november werd het pand ontruimd. Vijfendertig vrouwen werden gearresteerd. Elf van hen weigerden hun naam te noemen en werden daarom "op signalement" gedagvaard. "U vindt het toch ook niet prettig dat de piloot van het vliegtuig waarmee u reist of de chauffeur van uw bus drugs gebruikt?", vraagt Shell-woordvoerder Van den Bent. "Juist om die reden, om de veiligheid van collega's en ma terieel, gaat Shell sollicitanten voor risicovolle beroepen en som mige werknemers controleren op het gebruik van drugs". door Weert Schenk Volgens Van den Bent zijn er bij Shell geen ongelukken gebeurd als gevolg van drugsgebruik. De aan leiding voor de maatregel zijn cij fers uit de Verenigde Staten en Groot-Brittannië waaruit blijkt dat, afhankelijk van de bedrijfstak, 3 tot 30 procent van de arbeiders aan de verdovende middelen is. In de off-shore, het boren naar olie op zee, gebruikt ongeveer 9,5 procent van de werknemers drugs. De Shell-woordvoerder haast zich te zeggen dat zijn oliemaat schappij niet betrokken was bij de onderzoeken die deze getallen ont hulden. Maar ze gaven de medi sche staf van moeder Shell Inter nationale toch voldoende aanlei ding om een algemene richtlijn op te stellen voor de werkmaatschap pijen in meer dan honderd landen. De drugstest is daarvan een onder deel. Roel Kerssemakers, hoofd afde ling preventie van de Amsterdam se Jellinekkliniek, een ontwen ningscentrum voor verslaafden aan alcohol en drugs, vindt de drugstest een verspilling van ener gie en geld. "Een test is een mo mentopname die aangeeft dat ie mand recent drugs heeft gebruikt. Maar de test toont niet aan dat ie mand een geregeld gebruiker is". Kerssemakers zegt dat er, voor zover hem bekend, nauwelijks pro blemen met verdovende middelen op de werkvloer voorkomen. "Er zijn wat gevallen met cocaïne. Maar het is allemaal heel gering. Drugs hoort ook meer bij de jonge rencultuur. Het gaat meestal om mensen die studeren of geen werk hebben". Shell stelt, zeker wat Nederland betreft, de verkeerde prioriteiten, meent Kerssemakers. In ons land vormt werken onder invloed van alcohol een veel groter probleem. Volgens de schattingen behoort 6 tot 8 procent van de werknemers tot de categorie probleemdrinkers. Produktieverlies De prestaties van deze drinke broers verminderen gemiddeld met 25 procent. Omgerekend geeft dat een totaal produktieverlies van enkele honderden miljoenen gul dens. Bedrijfsleven en overheid stappen hier veel gemakkelijker overheen, terwijl het om bijna net zoveel geld gaat als de schade door files, die per jaar zo'n 700 miljoen gulden bedraagt. Kerssemakers zegt dat alcohol op het werk leidt tot produktiever lies, verzuim, bedrijfsongevallen en een verslechterd arbeidskli maat. "Bij 40 procent van de dode lijke bedrijfsongevallen in Enge land was er volgens onderzoek al cohol in het spel". Alcohol en werk horen niet bij elkaar. Maar het komt overal voor, ook al staan jour nalisten, zeevarenden, arbeiders in de bouw en merkwaardig genoeg huisartsen het meest bekend als stevige innemers. Het Jellinekcentrum geeft cur sussen aan bedrijfsartsen, bedrijfs maatschappelijk werkers en perso- neelswerkers, waarin geleerd wordt om met drinkende werkne mers om te gaan. Volgens Kersse makers laten de meeste bedrijven probleemdrinkers te lang lopen. Er wordt pas ingegrepen als oplossin gen bijna niet meer mogelijk zijn. Alcoholisme kan als een ziekte worden beschouwd, waardoor in sommige gevallen afvloeiing via ziektewet of wao beter op zijn plaats is, zegt Kerssemakers. Ont slag kan in de meeste gevallen wor den voorkomen, als bedrijven niet zo veel kansen zouden laten liggen om een alcoholprobleem op te los- "We laten de cursisten de ge schiedenis van een hun bekende probleemdrinker analyseren. Je zit dan al in de categorie trieste verha len. Ze komen meestal op hetzelf de neer. De drinker verliest sociale contacten, zijn partner en zijn werk, verwaarloost zichzelf en al les draait alleen nog maar om de fles. Waar hadden de personeels- werkers kunnen ingrijpen, is dan de vraag". Bezorgheid Het Jellinekcentrum leert de personeelswerkers met problema tische drinkers om te gaan. Een eerste grond om met drinkers te spreken is, zegt Kerssemakers, hun verminderd functioneren. Een tweede grond is je bezorgdheid als vriend of collega uitspreken. Dat wil wel effectief zijn, bij voldoende vertrouwdheid. Het bedrijf zelf moet maximaal bevorderen dat een drinker hulp zoekt. Daarbij mag gerust druk uit geoefend worden, vindt Kerssema kers. Maar dreigen met ontslag hoort daar niet bij. Dat is pas de laatste stap, als alle andere maatre gelen niets hebben uitgehaald. Het Jellinekcentrum is tevreden over de resultaten van de cursus. "In een behoorlijk aantal bedrijven wordt nu een alcoholbeleid ont wikkeld. Dat betekent dat men be zig is met preventie, scholing en voorlichting. Veel cursisten heb ben laten weten nu iets meer grip op de materie te hebben. Dat bete kent niet dat alles dan goed loopt, maar ze durven meer". Zo heeft Hoogovens (ruim 25.000 werknemers) een gezondheidspro gramma, waar het alcoholbeleid onderdeel van is. Het bedrijf is daar in het verleden wel mee naar buiten gekomen, maar wil nu niet meer. Men is bang dat het beeld ontstaat dat op de Hoogovens al leen maar alcoholisten werken. Shell (13.000 werknemers in Ne derland, wereldwijd 142.000), dat de drugs wil aanpakken, voert daarentegen geen alcoholbeleid. Woordvoerder Van den Bent zegt dat ook niet nodig te vinden. "Er zijn altijd mogelijkheden om ie mand tot de orde te roepen. En als een man stiekem een fles in zijn bureaula heeft, kan hij daarop wor den aangesproken. Je hebt altijd sociale controle. Bovendien is op sommige afdelingen alcohol uit den boze, net als een lucifer op een raffinaderij". Sportief Uni jacquard pullover. Acryl. In groen, oker, rood, kobalt of turquoise. Maten Ai, L en XL Wr

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3