Afscheid van een groot man Groen: de kleur van de toekomst Vogel een bindende figuur in SPD Gijsen: 'Vele rk-organisaties zijn niet meer katholiek PAGINA 2 DINSDAG 24 MAART 1987 Willy Brandt bepaalde vele jaren het gezicht van 'het andere Duitsland' BONN - "Margarita Mathiopou- los wordt woordvoerster van de SPD. Haar benoeming is mijn besluit en daar blyft het bij". Wil ly Brandt, 73 jaar en al bijna 24 jaar voorzitter van de SPD. eind vorige week nadat binnen de Westduitse sociaal-democraten een storm vam verontwaardiging was losgebarsten over deze be noeming. Brandt suggereerde dat het verzet was geinspireerd door "partijgenoten die nog een rekening met mij denken te moe ten vereffenen". De oude partij strateeg ging op zijn strepen staan en de rest van het bestuur had maar te volgen. De partijtop deed dat schoorvoetend, maar de kritiek verstomde niet. Gisteren zou de top opnieuw over de zaak praten. Het resultaat is bekend: Willy Brandt gaat en Hans Jo- chen Vogel komt. door Hans Hoogendijk Dat is het resultaat van een nieuwe protestgolf die dit week einde losbarstte. Van de Noord zee tot de Alpen. Links en rechts ging op de barricades. Een vrouw als woordvoerster, die noch Duitse was noch partijlid, dat bracht alle vleugels van de SPD in rep en roer. Feministen: "Bestaan er dan geen geschikte SPD-vrouwen". Chauvinisten: "Moet het een buitenlandse zijn?" Toen uit diverse krantepubli caties ook nog bleek dat Margari ta Mathiopoulos had gesollici teerd bij CDU-minister Riesen- huber, gestudeerd had met een FDP-beurs en in mei wil gaan trouwen met de CDU-woord- voerder van president Richard von Weizsacker, was het hek na tuurlijk helemaal van de dam. En om de chaos volledig te maken, meldden zich uit alle hoeken en gaten nog horden SPD-ers die nu eindelijk hun gal eens wilden spuwen over de fouten van de top in het algemeen en van Brandt in het bijzonder. Toen haalde het partij com mando: "Alle hens aan dek", ook weinig meer uit. De kritiek, hoe ongenuanceerd ook, had één grondtoon: de 73-jarige Willy Brandt heeft de partij niet meer in de hand. Om eigen bestwil diende hij te vertrekken, voordat de kritiek het "monument Brandt" omver zou kunnen ha len. Vice-fractieleider Horst Ehm- ke trok al een parallel met de roemloos en boos vertrokken ex- fractieleider Herbert Wehner. Te vaak had men deze in de laatste jaren van zijn leiderschap in be scherming moeten nemen. Met Willy Brandt zou dat niet mogen gebeuren. Heide Simonis, een van de eersten die met openlijke kritiek kwam op de door haar aanbeden Brandt, verkondigde midden vorige week al, dat de voorzitter beter nu terug kon tre den, voordat hij door nieuwe fou ten "verder beschadigd" zou worden. Maar Willy Brandt, die als een compromis-zoeker bekend staat, wilde nu alle critici monddood maken en leiding tonen door knalhard vast te houden aan Margarita Mathiopoulos. Hij wil de laten zien dat hij de touwtjes wel degelijk in handen had, maar hij had zich vergist. Het "geval- Mathiopoulos" werd een "geval- Brandt", zoals Der Spiegel schreef, en betekende gistermid dag de val van Brandt. Het is kenmerkend voor de grootheid van Willy Brandt dat hij direct de consequenties trok en door zijn vertrek de partijtop forceerde de opvolging te regelen. De voornaamste taak voor de nieuwe kandidaat-voorzitter Hans Jochen Vogel lijkt het om de partij niet alleen te verzoenen, maar ook een waardig afscheid voor te bereiden voor de man die wereldwijd respect en bewonde ring geniet. Daar veranderde zelfs zijn dramatische val in 1974 over de DDR-spion Günther Guillaume niets aan. Ook toen trok hij de consequèntie voordat de kritiek in alle hevigheid los barstte. Willy Brandt begon zijn poli tieke loopbaan in 1957 als burge meester van West-Berlijn, in 1964 werd hij partijvoorzitter, in 1966 minister van buitenlandse zaken in de grote coalitie van CDU- CSU en SPD. In 1969 werd Brandt als eerste na-oorlogse so ciaal-democraat kanselier, nadat hij met steun van de FDP aan de macht kwam. Dertien jaar duur de de coalitie. Vijf jaar onder Brandt en acht jaar onder Hel mut Schmidt. Brandt was het die de opening maakte naar het Oosten. Hij sloot verdragen met de Sowjet-Unie, de DDR en met Polen. Daar roer de hij iedereen met zijn knieval. De wereld dankte hem met de Nobelprijs voor de Vrede. Na zijn val in 1974 bleef hij partij voorzitter en maakte zich vooral Willy Brandt - niet langer de grote roerganger - verdienstelijk binnen de Socia listische Internationale waar hij samen met Bruno Kreisky en Olaf Palme op de bres stond voor de Derde Wereld. Brandt overleefde ook politiek zijn beide aartsrivalen binnen de SPD, Herbert Wehner, die in 1983 verbitterd vertrok, en Hel mut Schmidt, die in september 1986 zijn laatste grote rede in de Bondsdag hield. Maar Willy Brandt heeft weinig kunnen ge nieten van deze "triomf'. Na de breuk tussen sociaal-de mocraten en liberalen in 1982 ging het snel bergafwaarts met de SPD. Schmidt vertrok, Weh ner was te oud om voor nieuwe impulsen te zorgen, maar Brandt liet onophoudelijk rooksignalen uit de Bonner partij centrale op stijgen om de aangeslagen partij genoten moed in te spreken. Brandt, met het hoofd iets ge wend naar de Groenen, zag de kans op "een meerderheid aan deze kant van de christen-demo craten". De linkervleugel zag al rood-groene coalities groeien. Maar Brandt gaf nieuwe signa len: de "grote partijen hebben een nationale verantwoordelijk heid". De basis zag iets gloren van een grote coalitie. Dit signaal werd echter weer doorkruist door avances van de partijvoor zitter richting liberalen, die door een groot deel van de SPD na de overstap van 1982 nog als verra ders waren verketterd. Nadat WiÜy Brandt in een periode waarin Helmut Kohl blunder op blunder stapelde ineens grote kansen zag voor SPD-kanseliers- kandidaat Johannes Rau, sprak hij over "een eigen meerder heid". Korte tijd later nam hij in eens weer afstand van de kandi daat uit Noordrijn-Westfalen. De basis zag door de bomen het bos niet meer. Willy Brandt bleek niet meer de "grote roerganger" op het ro de partijschip. Maar velen bleven geloven dat de oude rot ergens een slim plan in de la had liggen dat de partij weer aan de macht zou brengen. Het plan bleek niet te bestaan. Maar openlijke kritiek bleef uit, zelfs na de deprimerende ne derlaag bij de algemene verkie zingen van 25 januari. Achter de schermen streden vertegenwoor digers van links en rechts binnen de partij om de erfenis, maar nie mand zei hardop dat Brandt nu eens moest handelen. Het vuur breidde zich uit als een veenbrand, maar Willy Brandt zag het niet (meer). De partij dreigde in tv>ee kampen uiteen te vallen, uit de partijcen trale kwam geen marsorder. Het laatste bevel kwam dan een week geleden: Magarita Ma- thiopoulus moest persvoorlicht ster voor de partij worden. En deze op zich nauwelijks relevan te post ontketende de uitbarsting van de al lang smeulende SPD- vulkaan. Willy Brandt stond op strepen, die hem eigenlijk al lang waren afgenomen. Het is triest voor de SPD dat een man met zulke verdiensten voor de so ciaal-democratie en voor de we reldvrede zo'n afgang moet bele- BONN (DPA) - Hans Jochen Vogel wordt de nieuwe partij leider van de SPD. Althans, wanneer een buitengewoon congres op 16 juni de voor dracht van het partijbestuur volgt.De 61-jarige Vogel was bij de recente conflicten in de par tij een bindende figuur. Nadat hij in het vooijaar van 1983 de leiding van de fractie kreeg zorgde hij in aanzienlijke mate voor een stabilisering van de naar links drijvende SPD. Hij bekleedde verschillende hoge functies. In 1960 werd hij bur gemeester van München. Twaalf jaar later kreeg hij de portefeuille van bouwnijver heid in het kabinet van bonds kanselier Willy Brandt en in 1974 werd hij minister van jus titie onder bondskanselier Hel mut Schmidt.In 1981 ging hij naar West-Berlijn, waar hij bur gemeester werd. Als kandidaat voor het ambt van bondskanselier streed Vo gel bij de Bondsdagverkiezin gen van vier jaar geleden zon der resultaat voor de overwin ning van de SPD. Hij kon niet verhinderen dat de sociaal-de mocraten terugvielen op 38,2 procent. Na deze nederlaag werd Vogel opvolger van de fractievoorzitter Herbert Weh ner. Hij nam het motto van Wehner over: Ik wil de kar trek ken zolang de kar dat wil. Van de jurist Vogel wordt ge zegd dat hij altijd sneller denkt dan anderen, altijd beter geïn formeerd is en steeds als eerste aanwezig is. Zijn critici verwij ten hem 'professorachtige ma nieren' en gebrek aan uitstra ling. Tegenover de partij is Vogel strikt loyaal. Terwijl in de SPD over de opvolging van Brandt heftig werd gediscussieerd hield Vogel zich~op de achter grond. Hij heeft geen ambities meer voor het bondskanselier schap in 1990. Het cynisme, 'het valse levensge voel van deze tijd', is op zijn retour. Na een tijd van toenemende ver splintering groeit de maatschappij langzaam maar zeker toe naar een nieuwe consensus: de sociocratie, waarin de macht van het idee het heeft gewonnen van het idee van de macht. Dat optimistische per spectief schetsen Bas de Gaay Fortman en Wouter van Dieren in hun boek 'De politieke pendule, pleidooi voor een nieuwe toe komst'. door Sjaak Smakman De problemen in de maatschap pij beginnen onhanteerbare vor men aan te nemen1, constateert het uit PPR-kringen afkomstige twee tal. Massawerkloosheid, milieuver vuiling en criminaliteit vormen daarvan de buitenkant. De dieper liggende oorzaak van de proble men is echter het verdwijnen van de fundamentele overeenstem ming over de ordening van de maatschappij. Historisch gezien is dat een con sensus over de noodzaak van een bestuur (in de middeleeuwen de ridders, daarna de kooplui en ver volgens de rijksoverheid) dat de rechtsorde waarborgt en de ver drukten beschermt. Op het mo ment dat het verschil tussen dit idee over maatschappij-inrichting en de werkelijkheid te groot wordt, stort het systeem in elkaar. En dat is wat momenteel dreigt te gebeuren. Om dat duidelijk te maken hanteren de auteurs een on derverdeling van de maatschappij in drie niveaus: het macro-, meso en microniveau. Op het macroni veau is de burger niet meer dan een nummer, figuurlijk en in toe nemende mate ook letterlijk. Het microniveau vormen gezin, familie en andere persoonlijke betrekkin gen. Het meso-(midden)niveau wordt gevormd door de 'sociale contacten', zoals werk, club, kerk en school. Dit meso-niveau is 'het cement dat het bouwwerk van de maatschappij bij elkaar houdt', het niveau ook waar de 'zorgzame maatschappij' werkelijk gestalte moet krijgen. Faalt de maatschappij daar, dan faalt zij als geheel. De ethicus Van Gennep: "Dan zal het individu steeds conformistischer worden en duikt het perspectief op van een chaotische samenleving waarin terrorisme en voetbalvandalisme slechts voortekenen zijn van een veel groter tumult. Verwaarlozing van het meso-niveau zal de samen leving reduceren tot een samen raapsel van massamensen en indi vidualisten". Autisme En de politiek, het bestuur van onze maatschappij, verwaarloost dat. De Gaay Fortman en Van Die ren constateren een bestuursprak tijk volgens de '51/49-methode': de helft-plus-één is genoeg voor welk besluit dan ook. Aan een brede overeenstemming bestaat geen be hoefte meer. Politieke oppositie, vakbeweging en andere maat schappelijke groeperingen worden stelselmatig buiten spel gezet. Po litiek autisme, heeft schrijver Ger- rit Komrij dat 'regeren per decreet' ooit genoemd. Het resultaat: "Een groeiend'cy- .nisme, een gebrek aan geloof in waarden, normen en processen die de uitoefening van de macht kun nen beperken. De uitschakeling in de politieke discussie van morele categorieën. No right, but might. In die levenshouding ligt het ge vaar van deze tijd". Dat cynisme wordt aangewakkerd omdat de maatschappelijke elite (politici, topmanagers, opinieleiders, kerke lijke gezagsdragers) weigert nog langer het goede voorbeeld te ge ven. RSV, OGEM, ABP en Slaven burg: steeds vielen de onkreukba- ren op een onthutsende wijze door de mand Maar de kentering komt. "De pendule slaat nu door naar de an dere kant, er is een nieuw politiek tijdperk in aantocht", schreef de Zweedse premier Palme vlak voor zijn gewelddadige dood. De Gaay l Fortman en Van Dieren halen ook de Amerikaanse historicus Schle- singer aan. Die stelt dat elk tijd- I perk van privatisering wordt ge kenmerkt door een 'geleidelijk groeiende macht van onvrede, kri- I tiek, gisting en protest': "Mensen raken verveeld van egoïstische mo tieven, krijgen genoeg van materia lisme als einddoel van het leven. De publieke verantwoordelijkheid, die op vakantie was, komt terug". Het tweetal haakt ook aan bij schrijvers als Alvin Toffler (De der de golf), Fritjof Capra (De tao van fysica) en Marylin Ferguson (De Aquarius-samenzwering). Die heb ben het 'mechanistische wereld beeld' ingeruild voor een 'holis tisch wereldbeeld': de wereld is geen meccanodoos diè je naar be lieven in en uit elkaar kunt halen, maar één ondeelbaar geheel. Inte gratie is dan ook het kernbegrip van de nieuwe maatschappij. De economie is daarin niet lan ger gebaseerd op roofbouw, maar op een evenwicht met de natuurlij ke hulpbronnen. Het grote, bu reaucratische geheel maakt plaats voor kleinschaligheid, waarbij een enorme diversiteit aan economi sche activiteiten ontstaat. Die veel vormigheid is tevens een garantie voor de levensvatbaarheid: een economische of ecologische mono cultuur - denk aan de kwetsbaar heid van de olielanden of de erosie van landbouwgronden door eenzij dige landbouw - is uiteindelijk tot de ondergang gedoemd. Diversiteit zorgt ook voor inter ne politieke stabiliteit: de krachten en tegenkrachten houden elkaar in evenwicht en ordenen zichzelf. De rol va.n de overheid kan daarin be perkt blijven tot hier en daar wat bijsturen. De huidige bureaucratie is, stellen de schrijvers, een gevolg van het feit dat die 'zelfordening' is weggevallen. Daardoor is een in stabiel systeem ontstaan dat steeds meer regels en wetten nodig heeft. Voor het antwoord op de vraag of zo'n 'groene economie' haalbaar is, verwijzen De Gaay Fortman en Van Dieren naar het CE-scenario, het veelgeroemde economische plan dat het Centrum voor Ener giebesparing in Delft ontwikkelde tijdens de Brede Maatschappelijke Discussie over kernenergie. Uitvoering ervan zou in 2000 een netto-inkomensdaling van 14 pro cent opleveren ten opzichte van 1980. En, constateert het tweetal, hoewel het scenario snel van tafel werd geveegd door de gevestigde machten, sijpelt toch langzaam maar zeker een deel ervan de maat schappij binnen via de superhef fing, de fosfaatnorm, variabilisatie van autokosten, energiebesparing en een btw-verschuiving die de diensten ontziet. Kortom, groen rukt onmisken baar en onstuitbaar op: "We zullen ontdekken dat wij, behalve als soort en in ons individuele gedrag, ook als groep of samenleving ge bonden zijn aan de ordenende re gels van de natuur zelf. De ons om ringende wereld geeft er alle aan leiding toe". (De politieke pendule, Bas de Gaay Fortman en Wouter van Die ren, Zomer Keuning boeken, 19,90 gulden) Bas de Gaay Fortman: (toto ANP) DEN HAAG (GPD/ANP) - Talrij ke organisaties en instellingen die zich katholiek noemen, zijn dat in de ogen van bisschop Gij- sen van Roermond niet meer. In zijn bisdomblad De Sleutel keert Gij sen zich tegen deze organisa ties. Zij hebben veelal een christelijke en kerkelijke basis „die onmisbaar is voor een vruchtbaar werken ten bate van het koninklijk Gods" verlaten, zo schrijft hij. Als voorbeeld noemt hij de K van de KRO, volgens hem feite lijk niet meer dan een overblijf sel uit het verleden. Missie- en hulporganisaties werken volgens bisschop Gijsen vooral aan poli tieke en sociale bevrijding, met verwaarlozing van evangelische waarden. De bisschop van Roermond meent ook dat veel katholieke scholen een onwaar beeld geven van christendom en kerk. Ie mand die niet per se blind en doof wil zijn, kan het volgens hem niet zijn ontgaan dat heel wat leden van katholieke leden van instellingen, raden, vereni gingen en bewegingen in hart en gedrag afscheid hebben geno men van de leer en de leiding van de rooms-katholieke kerk. Verdoolden Deze tendens valt thans vooral in de zogeheten '8-meibeweging' waar te nemen, zo schrijft Gijsen. Het zijn verdoolden, schrijft hij in zijn bisdomblad, van wie geen vernieuwing van christendom en kerk te verwachten is. „Zoek eerst het koninkrijk Gods, dat is het paradijs", luidt de kop boven het artikel in het bisdomblad. De bisschoppen be sloten vorige een gesprek met de '8 mei-beweging' op te schorten totdat deze organisatie van 90 ka tholieke instellingen meer duide lijkheid zou geven over haar re presentativiteit voor het katho lieke volksdeel en opvattingen over de leer van de rk-kerk. Monseigneur Gijsen schrijft dat wie Christus en zijn kerk trouw wil blijven, „helder en dui delijk, omomwonden en conse quent de vaststaande inhoud van het geloof zal belijden en beleven zoals de ene apostolische kerk dit leert en uitlegt". Dat dit door velen niet in dank wordt afgeno men, blijkt volgens Gijsen onder meer uit de kort gedingen die te gen kardinaal Simonis zijn aan gespannen na diens uitlatingen over homoseksualiteit en femi nistische theologie. In een reactie op het bewuste artikel merkt mevrouw Stael- Merkx als voorzitster van de '8- meibeweging' op dat Gysen niet degene is die uitmaakt wie ka tholiek is. Los van haar verwijt dat Gijsen de '8-meibeweging' veroordeelt zonder ooit contact met deze beweging te hebben opgenomen, noemt zij de hou ding van de bisschop vooral one vangelisch. Naar haar inzicht zouden de bisschoppen juist blij moeten zijn met mondige men sen die willen meewerken aan de opbouw van de kerk. KRO-voorzitter mr. B. Schmitz vindt het kwalijk dat bisschop Gijsen in zijn artikel voorbij gaat aan inzet en geloof van honderd duizenden katholieken en hun organisaties. Hij zegt zich meer thuis te voelen bij de uitspraak van kardinaal Simonis, die rond de jaarwisseling de KRO kwalifi ceerde als „een belangrijk me dium en een kostbaar instru ment in de Nederlandse samen leving" VPW Roermond: „Herevan gelisatiecampagne gevaarlijk". „De herevangelisatiecampagne die het bisdom Roermond ruim een week geleden heeft aange kondigd, is een gevaarlijke cam pagne. Er wordt gesuggereerd dat de wereld louter slecht en verderflijk is en dat mensen hun problemen alleen maar kunnen oplossen door katholiek te wor den, omdat uitsluitend de RK Kerk de waarheid bezit". Dat is de reactie van het be stuur van de Vereniging van Pas toraal Werkenden in het bisdom Roermond (VPW) op de campag ne voor herevangelisatie, die tot doel heeft Limburg katholieker te maken. Volgens de voorzitter van de VPW, H.M.H. Steijns, vindt zijn vereniging de term „herevangelisatie" erg ongeluk kig, omdat het bisdom op deze manier suggereert dat er de afge lopen jaren niets aan evangelisa tie is gedaan. Verder doet de campagne het volgens de VPW voorkomen als of al de mensen die het geloof op een andere manier dan mgr. J.M. Gijsen verstaan, geen echte gelo vigen zouden zijn. De leider van de campagne, ka nunnik W.A. van der Valk, heeft gezegd dat er weer een katholie ke Christus moet worden ver kondigd. De VPW meent dat de RK Kerk Christus niet mag mo nopoliseren en het geloof moet verkondigen in dialoog met de andere kerken. Vaticaanse financiën op nieuw onder de loep. Onder lei ding van kardinaal-staatssecreta ris Agostino Casaroli zijn tien van de veertien leden tellende raad van kardinalen, speciaal be last met het oplossen van de eco nomische en organisatorische vraagstukken waarmee de H. Stoel worstelt, gisteren bijeen gekomen voor een driedaagse conferentie. Verwacht wordt dat de raad opnieuw een beroep zal doen op alle gelovigen mee te helpen de financiële zorgen van het Vaticaan te verlichten, nu de opbrengst van de jaarlijkse Pie terspenning daarvoor niet meër toereikend blijkt te zijn, zodat de H. Stoel moet interen op vermo gen. Van een tekort van 22 mil joen gulden over 1984 groeide het Vaticaanse deficit in 1985 aan tot een bedrag van 78 miljoen. Vermoedelijk zal het jaarover zicht van 1986 een 'rood' cijfer van 112 miljoen aangeven. Nederlandse Hervormde Kerk. Beroepen te Kruiningen: mevr. S. H. H. Bloemert, kandi daat te Dordrecht; beroepen te Woerden (toezegging): G. H. Fre- drikze te Bennebroek. Aangenomen naar Emmeloord (N.O.Polder): B. Koole te Steen- wijk; aangenomen naar Ede (deelgemeente Tabor-gemeente): H. J. Oortgiesen (toezegging) te Nieuw-Stadskanaal, die bedank te voor Apeldoorn en Het Loo. Bedankt voor Staphorst (deel gemeente De Rank): J. M. de Meij te Houten (deelgemeente De Open Hof). Rectificatie: toegelaten tot de evangeliebediening en beroep baar: H. P. de Roest, Francois Houttijnshof 1, 2312KP Leiden. Gereformeerde Kerken. Be roepen te Óud-Beijerland: drs. K. F. Visser te Andel (N.Br.) die dit beroep heeft aangenomen; be roepen te Drachten: Z. Ramaker te Sneek; beroepen te Putters- hoek/Maasdam: drs. P. Kuiper te Westerhaar, die dit beroep heeft aangenomen. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt. Beroepen te Langerak in combinatie met Gorinchem: drs. J. Wesseling, kandidaat te Arnhem. Christelijke Gereformeerde Kerken. Beroepen te Zaamslag: D. Slagboom te Katwijk aan Zee; beroepen te Amsterdam- Nieuw-West (tweede beroep): H. P. Brandsma te Middelburg, die dit beroep heeft aangenomen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2