'Onze taak is snel te scoren' 6,04% Zwijgen is goud in Griekenland £an de yjiijn. Gullit wil bij Oranje blijven Nutsspaarbank s Brand vecht ontslag bij Alkmaar aan KNVB wil speelverbod voor Adrie van Tiggelen Karpov op één punt van winst Dopingzaak geseponeerd DINSDAG 24 MAART 1987 SPORT PAGINA 15 HERAKLION (ANP) - Thijs Li- bregts en Géne Gerards zijn de Ne derlandse trainers bij twee van de toonaangevende clubs van Grie kenland, PAOK Saloniki en OFI Kreta. Het duo, via hun elftallen nog in een felle strijd verwikkeld om de twee Griekse posities in het UEFA-bekertoernooi, staat in de dagen voor Nederland-Grieken land in het middelpunt van de be langstelling. Heel Hellas wil weten, wat de beste taktiek is voor het be langrijke EK-kwalificatieduel in Rotterdam. Op de vlakte houden, is het motto, waaronder beide coa ches het publiek in beide landen niet tegen zich willen innemen. Gerards, de Limburger die OFI naar een niet verwachte topklasse- ring in de Griekse competitie heeft gevoerd, houdt zich de journalis ten van het lijf. „Ik word elke dag benaderd met vragen. Ik hou me er verre van. Ik weet hoe het werkt in Griekenland. Bepaalde opmer king, pro of contra het Griekse elf tal, krijg je later weer op je brood. Ik heb geen contacten met Michels gehad. Ook Papapostolou heeft niets aan mij gevraagd over het Ne derlands elftal. Dat kwam me wel uit. Vast staat, ook voor de Grie ken, dat Nederland de laatste tijd een sterke indruk heeft gemaakt. Oranje heeft nog altijd een goede naam. Met een gelijkspel zijn ze dik tevreden. Het Griekse volk is, nu het nationaal elftal bovenaan staat in zijn poule voor het Euro pees kampioenschap, zeer optimis tisch. De kenners, de trainers zul len we maar zeggen, geven de Grie ken echter niet veel kans in Rotter dam." Voor Gerards is het duidelijk, dat bondscoach Papapostolou wei nig risico's neemt met zijn opstel ling. „Hij kiest voor de oude hap van Olympiakos en Panathinaikos. Mijn enige international, Zamaras, is al weer vier weken geblesseerd. Anastopoulos is compleet uit vorm maar speelt wel. Saravakos en Mi- tropoulos zijn momenteel de grote mensen in de competitie. De ploeg staat in grote lijnen wel vast. Ik verwacht een behoudend midden veld met Antoniou, Bonofas, mis schien Skartados, anders KoFidis en Mitropoulos. Alleen over de doelman is de keus nog niet be paald. Papapostolou heeft er drie mee. Manikas van Panionios is in mijn ogen de beste, maar heeft het nadeel dat hij bij een kleine club speelt." Thijs Libregts, via Excelsior, Feyenoord en PSV in Saloniki be land, waar hij eerst Aris en nu PA OK begeleidt, heeft zondagavond juist op het Griekse sportnieuws vernomen, dat zijn geselecteerde spelers, Alavantas, Skartados en Papaioannou, niet in aanmerking komen voor de basis van Papa postolou. „Die mededeling komt uit zoals dat heet welingelichte kringen. Papaioannou had ik per soonlijk ook niet in het elftal ver wacht. Hij is tamelijk aanvallend ingesteld. Het Griekse elftal zal in Rotterdam een behoudende va riant van het 4-4-2 systeem spelen. De sterke punten van het Neder lands voetbal zijn bekend, zeker na de uitschakeling van Olympiakos door Ajax. Het jagen, de fysieke kracht, de druk die op het doel van een tegenstander kan worden ge geven. Gullit en Van Basten zijn hier bekende namen. Daar hoef ik niet veel meer over te zeggen. Pa papostolou heeft mij ook niets ge vraagd. Hij ziet mij als een spion van Michels. Hij doet ook vijandig tegen me. Dat lijkt me koude oor log. Fafié heeft op vragen van jour nalisten uitgeroepen, dat ze Van Basten kort moeten dekken en Gullit geen ruimte moeten geven. Die wordt tot held uitgeroepen." De contacten van Libregts met Zeist en Michels zijn zeer beperkt geweest. „Ik heb geen rapporten opgesteld. Als Michels aan de tele foon was gekomen, dan had ik de Absurd Een door zorgen gekwelde Rinus Michels kijkt uit over het trainingsveld in Zeist. Zijn in Griekenland werkende collega's Libregts en Gerards hou den hun mond stijf dicht over de kwaliteiten van de Griekse internatio nals (foto ANP) hoorn er echter ook niet opge- ses en details ga ik niet in. Video- gooid. Dat had ik voor Papaposto- beelden zijn er tenslotte voldoende lou ook niet gedaan. Maar op fines- van beide ploegen. ALKMAAR (GPD) - Joop Brand vecht het ontslag aan dat hem enkele weken geleden door AZ is aangezegd. De trai ner kwam tot dit besluit na overleg met advocaat mr. Eric Vilé, voormalig voorzitter van de sectie betaald voetbal van de KNVB. Het beroep is gisteren naar het Gewestelijk Arbeids bureau gestuurd. Brand, die zeven jaar in dienst is geweest van AZ, moet de club om financiële redenen aan het einde van dit 'seizoen verlaten. Zijn taken - hoofd voetbalschool en coördinator - worden met ingang van het vol gende voetbaljaar overgeno men door de huidige oefen- meester van de Alkmaarse hoofdklasser AFC'34, Jan Fransz. Hij wordt daarbij geas sisteerd door doelman Rob Boersma, die een punt achter zijn loopbaan als actief voetbal ler zet. De trainer vindt met name de grond van het ontslag onte recht. „De manier waarop dit geregeld is, vind ik onverstan dig, onredelijk en onfatsoen lijk", aldus Brand, die zegt niet uit te zijn op een financiële re geling. „Ik heb in Alkmaar ze ven jaar heerlijk gewerkt. Ik zie niet in waarom we niet op de zelfde voet verder kunnen gaan". AZ sloot vorig jaar een éénja rige verbintenis met Brand. Het contract is echter nooit on dertekend. ZEIST (ANP) - Ruud Gullit is vast van plan ook als „Italiaan" in het Nederlands elftal te spelen. „In mijn contract met AC Milan be hoeft daarvoor geen speciale clau sule te worden opgenomen. De club moetje afstaan voor belangrij ke wedstrijden. De club kan dan misschien wel zeggen, wij doen het niet en wij betalen de boete van 50.000 gulden, maar ik denk dat de speler ook een stem heeft. Wan neer het aan mij ligt, ben ik er altijd bij, al zul je natuurlijk, als Neder land geen belang meer heeft bij een bepaalde wedstrijd, je moeten afvragen of de interessen van de club ook niet meetellen. Voor mij is het Nederlands elftal echt een groot punt en ik denk voor mijn club ook. Het is ook voor hun niet slecht wanneer spelers uitkomen in de eindronde van een Europees- of een wereldkampioen schap." Gullit was, gisteren in Zeist, dui delijk opgelucht dat zijn vertrek bij PSV geregeld was. „Nu alles defi nitief is, wordt het spelen van de komende twee wedstrijden een stuk gemakkelijker. Zo'n arbitra gezaak precies tussen Griekenland en Ajax in, was natuurlijk niet prettig geweest. Voorlopig denk ik echter nog niet aan zondag, wij zijn allemaal met woensdag bezig. Wij hebben een paar goede wedstrij den achter de rug en het kan tegen Griekenland eigenlijk alleen maar beter gaan. De ploeg heeft zijn klasse bewezen zonder Van Bas ten, kun je nagaan hoe het zal zijn als hij er weer bij is." Zeventien miljoen voor Ruud Gullit. 'Absurd, absurd', wordt er geroepen van Sappemeer tot Sus- teren. Nederlanders én centen - dat geeft altijd een chemische reactie die veel weg heeft van een ont ploffing. Absurd? Het is maar hoe je het bekijkt. Als toptennissers voor één de monstratiepartijtje, waarbij niets op het spel staat, achteloos anderhalve ton of nog meer op strijken, hoor je daar nauwelijks wat over. Volgende maand wordt in Amerika een bokswedstrijd gehouden tussen Marvin Hagler en Ray Leonard om de wereldti tel middengewicht. De boksers krijgen voor het elkaar maxi maal driekwartier voor de raap slaan resp. 24 en 20 miljoen gul den. In de States verblikt of ver bloost niemand daarover. In dat licht bezien is de transfer van Gullit niet iets uitzonderlijks. Heel lang is de sport "de be langrijkste bijzaak in de wereld" genoemd, maar als je de hele ont wikkeling ziet, de bedragen die er omgaan, de industrieën die er omheen zijn ontstaan dan kun je niet anders dan constateren dat sport één der hoofdzaken aan het worden is. De puristen onder ons zullen wel aanvoeren dat je on der deze omstandigheden eigen lijk niet meer kunt spreken van 'sport'. Ook dat is maar hoe je het bekijkt. Wie uitgaat van de oer- definitie dat sport in wezen ont spanning behoort te zijn, een bij drage aan fysiek welzijn, een weg naar dat verre ideaal dat spreekt van een gezonde geest in een gezond lichaam - ja, die zal zijn gelijk wel kunnen aantonen. Maar definities gelden niet voor de eeuwigheid. De dingen veran deren, zoals de mensen en de tij den veranderen. Sport moet wor den losgekoppeld van de hoge idealen die er altijd aan zijn toe gedacht (bijna had ik hier ge schreven: toegedicht). Dat geldt niet alleen voor de top. Oh nee. Ook in de lagere regionen zijn de mooie uitgangspunten al lang verwaaid in de wind. Zie maar wat er zondag gebeurde bij SVLV-LDWS, een simpel wed strijdje van dertien in een dozijn, om niks. Ik word daar niet vrolij ker van, opgevoed als ik ben met de leuze dat sport en sportiviteit ondeelbaar zijn. Maar het is de realiteit. Sport is gewoon een bezigheid j I geworden, met aardige en zeer onaardige kanten. Niets meer. De i verzakelijking in en van de sport l zal nog veel grotere i John McEnroe. nemen. In de komende tien jaar gaat er naar mijn gevoel meer gebeuren dan in de 25 jaar die er aan voorafgingen. Ik heb zo het idee dat we in het jaar 2000 stil zullen glimlachen over het feit dat PSV in 1987 Gullit liet gaan voor dat 'prikkie' van 17 miljoen. McEnroe John McEnroe zal nooit de top meer bereiken, daar ben ik van overtuigd. Oh, hij zal, als hij zijn dag heeft, nog menig succes boe ken. En Lendl, Becker en Edberg zullen altijd op hun hoede voor hem moeten zijn, want deze blaf fende prairiehond blijft een te genstander van formaat. Maar een groot-slem titel zie ik hem niet meer behalen. Daarvoor is veertien dagen lang concentratie én topvorm vereist en daartoe lijkt hij niet meer bij machte. Er zijn ook andere tekenen die er op wijzen dat hij over zijn top heen is. De service heeft niet meer de 'sting' van weleer, zijn reacties zijn niet meer zo flitsend en zijn spel mist de vroegere compact heid. McEnroe is daardoor voor zijn tegenstanders bespeelbaar der geworden. Het zijn misschien allemaal nog dingen die kunnen verande ren en verbeteren, maar die 'lege' ogen waarmee hij op dat stoeltje zit, zijn het ergste van alles. De grote interesse bij Big Mac is weg en daardoor de intense geladen heid. Vroeger, in zijn glorietijd, zat hij anders op die stoel. Wat hem ook wel zal storen is dat zijn gescheld niets meer uit haalt. De officials zijn er aan ge woon geraakt, het hoort erbij. Voor de toeschouwers is het enter tainment, amusement geworden. Nee, lang zie ik hem niet meer meedraaien in het circus. Welis waar vallen er nog altijd fortui nen voor hem te verdienen in de- monstratiepartijen (niemand is zo'n publiekstrekker als hijen als reclame-object voor rackets e.d. Maar hij is er de man niet naar om daar mee bezig te blij ven als hij het in de grote toer nooien niet meer redt. Wat we nu meemaken is, denk ik, nee, vrees ik: het walmen van een dovende carrière. DIOS De voetbalclub DIOS uit Nieuw Vennep bestond eerder deze maand veertig jaar. Ik ken DIOS niet, ik heb de club nimmer zien spelen. Wel krijg ik het clubblad 'DIOSCOOP' regelmatig toege zonden en de sfeer die daaruit spreekt, bevalt me. Puur op voet- balgebied is DIOS nooit een hoog vlieger geweest, maar ik kan mij goed vinden in de opmerking in de fleurige jubileumuitgave dat het voor een amateurclub niet zo zeer gaat om wat zij presteert als wel om wat zij voor haar leden betekent. Zo'n geluid hoor je nog maar hoogst zelden. Van sommige clubs vraag ik mij af hoe zij nu precies aan hun naam zijn gekomen. DIOS legt dat uitvoerig uit en het verhaal bezit zeker vermakelijkheids waarde. Eerst was het TIOS, om dat het een onder-afdeling was van de gymnastiekvereniging van die naam. Toen werd het VIOS (Voetbal Is Onze Sport), maar omdat er elders al een club van die naam bestond, werd het RIOS en ten slotte DIOS: Doelen Is Ons Streven. Veertig jaar gele den liepen ze dus bepaald niet over van fantasie in Nieuw Ven nep. Het begin, zo vlak na de oorlog, was niet eenvoudig. Door het veld dat men kreeg toegewezen, liep een sloot. De leden werkten die zelf weg. ("Wie gras- of kla verzaad heeft overgehouden, wordt verzocht het af te staan aan de club om de gedempte sloot te kunnen inzaaien"). Het eerste bestuur zag het liefst dat er ge voetbald werd in waardige stilte, als u het mij vraagt, want het verzocht de leden, zo vlak aan de Venneperweg niet te schreeuwen en zeker geen ruwe taal te bezi gen. Er staat een foto in hetjubi- leumwerk van enige bestuurders van dat eerste uur. Mannen, stammend uit de tijd van de plichtsbetrachting. Mooie, kloeke koppen. Slechts één lacht er vol uit, de rest kijkt een beetje alsof- ie veel te veel lawaai maakt. Het ga DIOS goed. RUUD PAAUW ZEIST (GPD) - De ontmoeting morgen tegen Griekenland leverde de minst belangrijke gespreksstof gisteren, tijdens de bijeenkomst van het Nederlands elftal in Zeist. In het KNVB-centrum stonden drie zaken centraal: Ruud Gullit, het probleem met spelers die uitkomen voor een buiten landse club en, op de achtergrond, de wedstrijd PSV-Ajax van aanstaande weekeinde. In het treffen met Griekenland bleek, buiten bondscoach Michels, eigenlijk niemand nog echt geinteresseerd. Nadat Michels verzekerd had dat de Grieken superdefensief zouden spelen, ging ook hij snel over tot de zaken, die de gemoederen ook in Zeist het meest bezig hielden. Zo als bijvoorbeeld de afwezigheid van Adrie van Tiggelen. Ander- lecht weigert de verdediger vrijaf te geven en neemt de vijftig mille boete op de koop toe. „Dan moet de nood wel erg hoog zijn", conclu deerde de bondscoach. Die vervol gens weinig heil zag in een speel verbod zoals Denemarken dat han teert. De Deense internationals mogen op de dag van een interland alleen in actie komen voor de na- ADVERTENTIE Een spaarrekening waarbij het tarief is gekop peld aan de rente op de kapitaalmarkt. Dit tarief wordt maandelijks vastgesteld. Het tegoed is dagelijks opvraagbaar met 2% retour rente. Het minimumsaldo bedraagt f1.000,-. Het rentepercentage voor de maand april is tionale ploeg; dus niet in clubver band waar dan ook. „Waterdicht krijg je dit soort zaken toch nooit", meent Michels. „Als een club druk uitoefent, kiest een speler eieren voor zijn geld. En een speelver bod? Ik zie de volgende kort gedin gen al tegemoet". Het pessimisme van de bonds coach wordt echter niet gedeeld door secretaris Jan Huybregts. Hij stelt momenteel alles in het werk om Van Tiggelen alsnog bij de se lectie te krijgen. „Die boetebeta ling van Anderlecht helpt de affai re niet uit de wereld", vindt de KNVB-secretaris. Er liggen duide lijke afspraken over de vrijstelling voor zes wedstrijden per jaar en daarom is aan de FIFA gevraagd Van Tiggelen een speelverbod op te leggen voor de wedstrijd van Anderlecht morgen. Dit verzoek moest bij de FIFA worden gedepo neerd omdat de transferovereen komsten naar het buitenland via de FIFA worden geregeld". Touwtrekken Het (touwtrekken nog maar groter worden. Zeker als Ruud Gullit naar Italië wordt ge volgd door Marco van Basten en mogelijk René van der Gijp. Mi chels onderkent die problematiek. „Maar ik moet ermee werken. Je zit altijd met een probleem als je zogenaamde buitenlanders in de ploeg hebt. In het geval Van Tigge len nu, is de speler het initiatief door de club ontnomen. Moet je Van Tiggelen daarop aanspreken? Dat kan niet. Als een speler echter uit eigen beweging voor de club kiest, vind ik dat de consequenties voor hem zijn". Voorlopig zijn de consequenties voor de bondscoach en de KNVB. Door het vertrek van Gullit naar AC Milan bijvoorbeeld, is het kos tenplaatje van Oranje er heel an ders uit komen te zien. Jan Huy bregts: „Alleen al om Gullits trans- ferwaarde, die zeventien miljoen, Nederlands koningskoppel Ruud Gullit (links) en Marco v zo'n 27 miljoen gulden, oefent met Aaron Winter en John va een wedstrijd te verzekeren zullen we twintig mille moeten neertel len. Dat is meer dan de hele ploeg tot nu toe bij elkaar". Al§ Van Bas ten daap nog eens bij komt (zijn waarde wordt geschat op tien mil- verzekeringspremies in de toe komst. De peperdure transfers hebben echter ook een zonnige kant, want voor het Nederlands elftal met Gullit en Van Basten zal veel meer neergeteld moeten worden voor een vriendschappelijke wedstrijd dan tot nu het geval was. „Argenti nië mét Maradona", becijfert Jan Huybregts, „kost 500.000 gulden". Een vergelijking die echter volle dig mank gaat, want Argentinië is immers wereldkampioen en Gullit zeker nog geen Maradona. Kwaliteit Wel ziet Rinus Michels in Ruud Gullit de speler die morgenavond in de Kuip via een actie het ijs zou kunnen breken tegen de Grieken. „Het is moeilijk meetbaar in hoe verre die transfer invloed zal heb ben op zijn prestatie. Hij heeft nu wel zekerheid omtrent die zaak; mogelijk dat Gullit daardoor vrijer kan spelen". Dat met het vertrek van dergelij ke spelers het voetbalklimaat er in Nederland niet beter op wordt, staat ook voor de bondscoèch als een paal boven water. „Nationaal kun je de vooruitgang wel verge ten. De kwaliteit van de competitie kun je niet veranderen en dan praat ik niet eens over de omstan digheden rond deze competitie. In ternationaal lijkt het een stuk be ter, ofschoon dat ook steeds weer momentopnamen zijn". Voor zo'n gunstige momentop name zal Oranje morgen in Rotter dam moeten zorgen als het aan treedt tegen de koploper van de kwalificatiepoule. „Het speelplan", aldus Michels, „ligt besloten in het moeten winnen. De Grieken ko men om gelijk te spelen, hoe dan ook. Ze gaan daarbij uit van een defensieve strategie en zullen in al le soorten en maten de spelbe- derftactiek hanteren. Onze taak be staat uit het hoog houden van het tempo en van daaruit snel te sco- i Basten (midden), samen waarschijnlijk goed voor 't Schip voor de interland tegen Griekenland (foto ANP) Blij is Michels met de vorm waarover de Ajax-spelers momen teel beschikken. Het zal dan ook duidelijk zijn dat de speelwijze van Oranje vergelijkbaar zal zijn met die van het elftal van Cruijff zoals dat verleden week opereerde tegen Malmö FF. Dat naar die- tactiek wordt gestreefd, is onder meer af te lezen uit het feit dat Wim Kieft voortijdig te horen kreeg dat hij zich niet hoefde te melden in Zeist. „Ik heb de laatste drie wedstrijden van Ajax bezocht", zei Michels, „om te zien hoe de driehoek Van Basten-Bosman-Winter functio neerde. Omdat ik nog niet over tuigd was van de fitheid van Marco van Basten selecteerde ik ook Kieft. Van Basten heeft, evenals zijn ploegmakkers verleden week, echter bewezen op-en-top fit te zijn. Dat moeten ze tegen Grieken land ook maar waarmaken". Het Nederlands elftal bestaat vermoedelijk uit zeven Ajacieden en vier PSV'ers: Van Breukelen - Spelbos, Rij kaard, Silooy - Wouters, Koeman, Gulüt, Mühren - Van der Gijp, Van Basten, Van 't Schip. LINARES (UPI) - Anatoli Karpov is nog slechts één punt verwijderd van een herkamp om de wereldti tel tegen kampioen Gari Kasparov. De oud-wereldkampioen voerde gisteren in Linares geheel volgens de verwachting de afgebroken tiende partij voor de tweekamp met zijn landgenoot Andrej Soko- lov tot winst. Na de 63e zet van de met wit spelende Karpov staakte Sokolov zijn verzet. Daardoor nam Karpov een voorsprong van drie punten: 6 1/2 tegen 3 1/2. Er moeten nog vier partijen worden gespeeld, tenzij de beslissing eerder valt. De elfde partq staat voor vandaag op het programma. Karpov had vrijwel de gehele nacht analyserend met zijn secon danten doorgebracht. Nadat hij de tweede zitting, die twee uur en tot de 63e zet duurde, winnend had af gesloten vertelde Karpov, dat het niet gemakkelijk was geweest zijn onmiskenbare voordeel in de afge broken stelling ook daadwerkelijk in een overwinning om te zetten. Hij had echter één groot voordeel. Volgens waarnemers in Linares kwam de 42e afgegeven zet van Karpov, Td3-f3, voor Sokolov als een volslagen verrassing. Hij had zo ongeveer overal rekening mee gehouden, maar niet met deze ma noeuvre. Karpov slaagde er in een pion te veroveren en vervolgens de torens van het bord te halen. In het eindspel bleek het witte paard weer eens veel kostbaarder dan de - sterk aan zijn lijn gebonden, en daardoor volstrekt hulpeloze - zwarte loper. Met een elegant paar- doffer besloot Karpov de partij. Te gen zijn verbonden vrijpionnen op de a- en de b-lijn was geen verdedi ging meer te verzinnen. ZÜRICH (RTR/AFP/SID) - De In ternationale Hippische Federatie heeft de dopingkwestie van Paul Schockemöhle geseponeerd. Na de overwinning van de Westduitser op 30 november van het vorig jaar tijdens het internationale concours hippique van Brussel, werden bij het paard van Schockemöhle, Deister, sporen van het verboden middel Clenbuterol ontdekt. De FEI ziet echter van strafmaatrege len af omdat de flacon met het monster niet afdoende verzegeld was.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15