'Oegstgeesterweg veiliger' Nieuw in Keukenhof: Amerikaanse tuin Bezwaar tegen tweede golfbaan in duinen WAARSCHUWING BOVEN HET HOOFD LDM zwemt nu ook in zomer in drinkwater PAGINA 14 Het groen overheerst in de Keukenhof. De kleurrijke bloemenpracht laat het. evenals de zon. nog eve afweten. (futoHoiva: Wat betreft veranderingen in Keukenhof is er betrekkelijk wei nig gebeurd vorige zomer en in het najaar. Alleen is er door tuinarchi tect Henk Koster en zijn mensen een ruim 100 vierkante meter grote Amerikaanse modeltuin ingericht. Compleet met rotspartijen, carport en een barbecue. Daarmee heeft de Keukenhof inmiddels vijf model- tuinen: een Nederlandse, Engelse, Duitse en Franse. "Voor onze be zoekers een stuk herkenning, maar tevens kunnen ze zien wat er mo gelijk is in hun eigen tuin", zegt Van der Groen. De inrichting van de modeltuinen gebeurt in samen werking met het Internationaal Bloembollencentrum in Hillegom. Dat neemt de voorlichting aan de bezoekers over de 'tuininrichting vóór zijn rekening. Ook dit jaar weer veel aandacht voor kunst in de bloementuin. De stichting Macadam uit Amsterdam levert dertig beelden van Neder landse beeldhouwers, die op een aantal plaatsen in de tuin worden neergezet. Bij de Keukenhofmolen is in de tweede week van mei een bloeiend kunstwerk te zien van de Franse kunstenaar Daniël Buren. Een honderd meter lang en een Noodkreet om gastgezinnen voor Franse kinderen ALPHEN AAN DEN RIJN - De Stichting Europa-Kinderhulp komt nog altijd zestig gastgezin nen tekort voor de opvang van Franse kinderen die hier in juli op vakantie komen. De late school vakantie stelt de organisatie voor bijna onoplosbare problemen. Hier begint die op 4 juli. "De meeste menSen gaan dan eerst op vakan tie, terwijl op 1 en 10 juli groepen Franse kinderen arriveren", aldus regionaal transport secretaris John van der Aart van de stichting. Gisteravond greep de stichting naar het vooralsnog laatste red middel. In de TV-show van Ivo Niehe werd het probleem uit de doeken gedaan. Gastouders die willen helpen, kunnen zich melden bij John van der Aart (01720-35349) of M.J. Dautzenberg in Leimuiden (01721-7180). meter breed abstract kunstwerk van laagbloeiende witte en lila tul pen. Het ontwerp van Buren maakt deel uit van de culturele samen werking tussen Frankrijk en Ne derland. Van der Groen verwacht ook veel van de inzending van de ver eniging Hortus Bolborum uit het Noordhollandse Limmen. Dit is een vereniging van enthousiaste kwekers die zich beijveren voor de instandhouding van eeuwenoude bolrassen. In de tuin is een bed vrijgehbuden voor enkele tiental len bolgewassen uit de ling van Hortus Bolborum. Salonboot van Avifauna op stelten gezet ALPHEN AAN DEN RIJN - Een salonboot van Avifauna, liggend in de Oude Rijn, is door inbrekers overhoop gehaald. Brandblussers werden leegge- spoten, etenswaren op de grond gegooid en op tafella kens werden racistische leuzen geschreven. De daders kwamen binnen door enkele ramen te forceren. Lissese bloementuin biedt nog weinig kleur LISSE - De eerste bezoe kers van de bloementen toonstelling 'Keukenhof in Lisse treffen het waar schijnlijk niet. De tuin - drie dagen voor de officiële opening - ziet er nog bijzon der kaal uit. Slechts op be schutte plaatsen is wat geel en paars te zien van crocus- jes. door Kees van Kuilenburg Ondanks dit weinig fleurige voor uitzicht raakt men bij Keukenhof niet in paniek. De kenners van de bloementuin zien zelfs nog wel kansen voor wat meer kleur als vrijdag de eerste bezoekers naar Keukenhof komen. "Drie dagen mooi weer en het vliegt er uit", zegt Cees van der Groen, de public rela tions-man. "Nu bespeur je al dage lijks vooruitgang in de tuin. Op plaatsen waar tot voor kort niets te zien was, zijn nu de eerste puntjes van de bolbloemen zichtbaar. Vooral de regen heeft daar flink toe bijgedragen". De bloemenexpositie in Lisse wordt dit jaar voor de 38ste keer gehouden. De officiële opening wordt donderdag verricht door de Westduitse ambassadeur in ons land, O. von der Gablentz. Het is voor de eerste keer in de al lange geschiedenis van de Lissese bloe mentuin dat een buitenlander die eer te beurt valt. In het verleden waren onder meer Zuidhollands commissaris mr. Schelto Patijn, NS-directeur Ploeger, plaatsver vangend president-directeur van de KLM mr. De Soet, oud-Europar lementariër Berkhouwer en leden van het koninklijk huis in Lisse om de bloemententoonstelling te ope- Bewust De keuze op de Westduitse am bassadeur is volgens Van der Groen bewust. De oosterburen ne men een belangrijk deel van het to taal aantal bezoekers van de bloe- mentuin voor hun rekening. "Bo vendien hopen we dat daardoor de Westduitse media ook meer aan dacht schenken aan de Keukenhof dan nu al gebruikelijk is van die zijde. Die kans is naar ons idee ruim aanwezig. Nu al heeft de WDR uit Keulen laten weten inte resse te hebben om televisie-opna men te komen maken van de offi ciële opening. Of dat ook werkelijk doorgaat hangt uiteraard af van het nieuwsaanbod die dag. Gebeurt er vliegt de Keukenhof dat is logisch. Het nieuws gaat uit eindelijk voor", zegt Van der Groen. Overigens is het bezoek aan de tentoonstelling vorig jaar flink te genvallen. Slechts 760.000 bezoe kers passeerden de toegangshek ken. Ruim 100.000 minder dan ge bruikelijk de laatste jaren. Volgens Van der Groen is dat teleurstellen de aantal belangstellenden voor een belangrijk deel toe te schrijven aan het slechte weer. Reisverbod Een tweede tegenvaller voor Keukenhof was het advies van de Amerikaanse regering aan haar burgers om in verband met de vele aanslagen van terroristen Europa te mijden. "Dat scheelde Keuken hof zeker 60.000 bezoekers. Het to tale groepsvervoer van Amerikaan se militairen uit bij voorbeeld Duitsland was weggevallen", aldus Van der Groen. De publiciteitsman van de Lissese bloementuin ver wacht dit jaar weer een opleving van het bezoekersaantal. Het reis advies aan de Amerikanen is in middels opgeheven en in een aan tal landen is flink aan de weg ge timmerd om meer mensen te be wegen een tripje naar Lisse te ma ken. Brandkastje met dagopbrengst kruidenier weg HOOGMADE - De gehele dagop brengst van kruidenier Witteman kilo, is uit het huis gesleept. Te vens zijn diverse sieraden wegge nomen. Op diezelfde avond is in de Hoogmadese Pieter van Hemeren- plantsoen een inbraak in een wo ning gepleegd, waarbij video- en fotospullen zijn weggehaald, als mede een onbekend aantal giro kaarten en kascheques. De politie Hoogmade is gisteravond uit zoekt eventuele getuigen, die giste iets opvallends in de door de zijn woning i i de Van Alcmaer- laan gestolen. De kluis met inhoud, inbrekers bezochte straten hebben een gewicht van ongeveer negentig gezien of gehoord. Stichting Duinbehoud Noordwijk boos Brief Veilig Verkeer Nederland na dodelijk ongeluk NOORDWIJK - De stichting Duin behoud maakt groot bezwaar tegen de aanleg van een tweede golfbaan in het Noordwijkse duingebied. Volgens de stichting zal de aanleg ernstige schade toebrengen aan de flora en de fauna. Duinbehoud vraagt burgemeester en wethou ders van de badplaats dan ook geen medewerking te verlenen aan het onlangs indiende plan. Mocht het college toch akkoord gaan, dan zal Duinbehoud het besluit tot bij de Kroon aanvechten. In haar brief aan het college schrijft de stichting dat de aanleg in strijd zou zijn met het beleid van de rijksoverheid die het duinge bied zoveel mogelijk in stand wil houden. Ook in het nieuwe streek plan Zuid-Holland-West is geen ruimte geschapen voor de aanleg van een nieuwe golfbaan in Noord- wijk, aldus Duinbehoud. De stich ting gaat ervan uit dat er uiteinde lijk tien hectare duingebied verlo ren zou gaan. Het steekt Duinbehoud voorts dat het plan voor de aanleg van een golfbaan wordt gekoppeld aan het zogenaamde 'trimbanenge- bied' in de duinen van Noordwijk. Volgens de stichting zullen de wandelmogelijkheden daardoor verloren gaan. "Dit zal niet met ge juich worden ontvangen", aldus Duinbehoud die er op wijst dat een en ander tevens in strijd is met eer der gemaakte afsprakenmet Staatsbosbeheer. De stichting pleit in het schrij ven aan B en W van Noordwijk in tussen voor het inrichten van een duinpark op de plaats van.het trim- banengebied. Het bijzondere ka rakter van het duingebied zou vol gens de stichting dan een unieke functie kunnen krijgen voor de re creatie en het onderwijs. Om een en ander te verwezenlij ken zouden de trimvoorzieningen moeten worden verplaatst naar el ders in dè gemeente. Vervolgens zou, aldus Duinbehoud, het terrein kunnen worden ingericht als duin- heemtuin, waar uitleg wordt gege- geven over het landschap, de plan ten en de dieren. OEGSTGEEST/RIJNSBUHG - Veilig Verkeer Nederland wil dat er op de Oegstgeesterweg (De Dijk) in Rijnsburg zo snel mogelijk een maximum snelheid wordt ingesteld van 30 kilometer per uur. De vereniging doet dit verzoek aan het gemeentebestuur van Rijnsburg naar aanleiding van het ongeval eerder deze maand waarbij een 7-jarige jongen uit Rijnsburg om het leven is gekomen. Petitie De demonstrerende kinderen boden destijds op het gemeente huis een petitie aan waarin maatre gelen werden geëist, zoals mini maal vier verkeesrdrempels, een inhaalverbod, een oversteekplaats met verkeerslichten bij de kruising van De Dijk en de Brouwerstraat en eenmaal per week een snel heidscontrole tot de verkeersdrem pels zijn aangelegd. Een paar jaar later trok Rijnsbur ger M. van Eijk weer bij de ge meente aan de bel. Hij wilde weten wanneer er eens maatregelen wer den genomen om de veiligheid op De Dijk te bevorderen. "Er zijn naar aanleiding van een dodelijk ongeval enige tijd terug door de politie snelheidscontroles gehou- oden. Maar die zijn nu weer ge- burg en Oegstgeest wordt gereden, stopt", aldus Van Eijk in november de bewoners van deze weg al ja- Het snelheid van 30 kilometer per uur moet gepaard gaan met een.stren ge controle op de naleving daar van, aldus Veilig Verkeer Neder land. De maatregel zou overigens tijdelijk moeten zijn totdat de defi nitieve verkeersbeperkende maat regelen zoals afgelopen najaar door de gemeente aan de bewoners van De Dijk is voorgelegd, zijn uit- gevoerd. Er zijn plannen om op twee plaatsen in de weg verkeerssluizen aan te leggen. Met behulp van deze sluizen, waar maar één auto tege lijk doorkan, hoopt de gemeente zowel het aantal auto's op De Dijk te kunnen terugdringen als de snelheid te temperen. De snelheid waarmee dikwijls op de Oegstgeesterweg tussen Rijr renlang een doorn in het oog. In september 1981 trokken Rijns- burgse kinderen al massaal de straat op om met borden en span doeken te protesteren tegen de on- veilige weg Aanleiding van de de- >tm 0H monstratie toen was het veronge- t wethoud^r c Vianen voorop lukken van een 3-jang jongetje - -- K Hij zei toen dat het maken van hindernissen in de weg noodzake lijk is om de snelheid van het ver keer te drukken. Naar aanleiding van de brief van Van Eijk riep de gemeenteraad dat het zo inderdaad niet langer meer kon doorgaan met de snel heid waarmee op De Dijk werd ge reden. "Voor het college is de maat vol en er zullen op korte termijn maatregelen nodig zijn", aldus de wethouder half november 1985. Nu, na ruim 16 maanden komt deze zaak in de gemeenteraad weer aan de orde. De brief van de Rijns- burgse afdeling van Veilig Verkeer O vprl p 0 wnrdt. verznrht. Kinderen fietsen op de stoep om het snelverkeer op de Oegstgeesterweg (De Dijk) i geven. Gepleit wordt voor snelheidsbeperkende maatregelen. om de verkeersbelemmerende maatregelen, staat op de agenda. Burgemeester en wethouders stel len de raad voor de brief in handen van het college te stellen. "En deze door B en W te laten afdoen", aldus het voorstel van B en W. per uur. De jongen stak onver wacht de weg over en kwam met zijn hoofd ongelukkig terecht", al dus de politiewoordvoerder. Volgens deze politiewoordvoer der valt het met de snelheid, waar mee op De Dijk wordt gereden, over het algemeen best mee. Overi gens is het volgens hem niet moge lijk om de snelheid van het verkeer tot 30 kilometer per uur terug te dringen: "Wettelijk kan dat niet, omdat de weg buiten de bebouwde kom ligt. De provincie zou geen toestemming kunnen geven", al dus de politieman. HOOGMADE - Het opvallende verkeersportaal boven de Van Klaverweydeweg in Hoogmade is terug op zijn plaats. Werknemers van de gemeente hebben het ver keersbord met een doorrijhoogte van bijna vijf meter gisteren in ere hersteld. Het opvallende verkeersbord hangt de automobilis ten boven het hoofd om hen er op te wijzen dat op de drukke route tussen Leiderdorp/Leiden en Alphen de smalle Kerkstraat in Hoogmade met aangepaste snel heid moet worden genomen. Meestal is het er zo druK, dat er ook niet snel kan worden gereden. Vorig jaar december werd het gevaarte door een veevervoerder omver gereden. Het aanwijzingsbord kwam half naar beneden zetten en dreigde af te bre ken. Vanwege de lange levertijd van een nieuw por taal heeft Hoogmade enkele maanden op het bord voor de bebouwde kom moeten wachten. De kosten van de reparatie bedragen bijna 5.000 gulden. (foto Nanno Bloupot) Weer voorraad compact-discs gestolen ALPHEN AAN DEN RIJN - Voor de tweede keer in vier maanden tijd moest Alphenaar J. Goené van muziekhandel Opus gistermiddag 'nee' verko pen aan klanten die voor een compact-disc kwamen. In het weekeinde werd opnieuw de complete voorraad gestolen. "Mijn eerste reactie was om er maar gelijk mee te kappen", zegt winkelier Goené. Zondag nacht namen dieven 1.200 com pact-discs weg ter waarde van 36.000 gulden. Daartoe bleef de strop niet beperkt, want er werd ook nog eens voor 11.000 gulden aan muziekcassettes ontvreemd. Totale schade: 47.000 gulden, exlusief de kos ten van een achterdeur die het moest ontgelden. Bij de vorige kraak in novem ber 1986 werd een schade gele den van 90.000 gulden geleden en was Opus ook in één week einde van allé cd's verlost. Volgens een woordvoerder van de politie wordt er op dit moment hard gestudeerd op een oplossing voor De Dijk. "Er wordt regelmatig overleg gevoerd binnen een ver- keerscommissie", aldus een woordvoerder van de politie. Deze tekent hierbij aan dat het ongeval dat eerder deze maand plaats had overal had kunnen gebeuren. "De bestuurder van de auto reed niet harder dan ongeveer 30 kilometer Leidenaar geeft geen voorrang NOORDWIJKERHOUT - Twee automobilisten zijn gistermiddag gewond geraakt bij een aanrijding tussen twee personenauto's op de kruising 's-Gravendamseweg- Gooweg in Noordwijkerhout. Het ongeluk gebeurde volgens de politie toen een 36-jarige Leide naar zonder voorrang te geven de kruising opreed en in botsing kwam met een' auto, bestuurd door een 21-jarige Noordwijkerhouter. De Leidenaar liep bij het ongeval een gebroken sleutelbeen en schouderletsel op en de Noordwij- kerhouter een hoofdwond. Ze zijn per ambulance overgebracht naar het Acamedisch Ziekenhuis Lei den. Beide auto's werden zwaar be schadigd. Waterwinkanaal in april gereed KATWIJK - Met groot materieel werkt de Leidse Duinwatermaat schappij (LDM) momenteel in de Katwijkse zuidduinen aan de aan leg van een nieuw waterwinkanaal. Het kanaal is bedoeld voor de uit breiding van de produktiecapaci- teit van de maatschappij, die voor al in de zomermaanden niet kan voldoen aan de vraag naar drink water. Het nieuwe winkanaal bestaat uit een leiding van bijna 1400 me ter, waaraan 110 putjes zijn gekop peld. Het water uit de infiltratie- plassen wordt in deze putjes opge vangen en via de leiding getrans porteerd naar de watertoren. Het winkanaal wordt aangelegd ten westen van de zogenaamde grote plas in de zuidduinen, onder het bestaande schelpenpad. Deze aan trekkelijke wandelroute is gedu rende de werkzaamheden voor het publiek gesloten. Tegen de aanleg van het water winkanaal is geprotesteerd door de Stichting Duinbehoud. Ook de be heerder van het duingebied, Staatsbosbeheer, is niet gelukkig met de werkzaamheden die voor een deel in het broedseizoen wor den uitgevoerd. Door de verstoring van de rust 'in het natuurgebied zal een aantal vogelsoorten moeten uitwijken naar een andere broed plaats. Een ander gevolg van de aanleg van het nieuwe kanaal is dat een aantal kwelplassen aan de west kant van het voetpad zijn droogge vallen, waardoor deze wandelroute in de toekomst voor het publiek minder aantrekkelijk is. Door de grote produktieproble- men bij de LDM is echter toch groen licht gegeven voor de werk zaamheden. Als alles volgens plan verloopt wordt het karwei aan het eind van de maand april afgerond. Vanaf dat moment zijn de zuiddui nen weer een 'stiltegebied'.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14