Verstandelijk gehandicapten brengen zelfgemaakte musical Rechtzaak door persoonsverwisseling 'Bij sloop huizen Morsweg voor iedereen huurwoning' Boomplantdag uitgesteld door acties onderwijs Politieman voor gek verklaard en door rechter toch vrijgesproken? DINSDAG 24 MAART 1987 LEIDSCH -Ü- DAGBLAD iiaiiiaff- Pupillen van Korte Vlietschool treden donderdag op LEIDEN - Twaalf verstandelijk gehandicapten van de Leidse Kor te Vlietschool spelen op 26 maart een door hen zelf in elkaar gezette musical met de titel 'Op Reis'. De musical is vrijwel geheel geba seerd op improvisatie en kent geen geschreven teksten. De rode draad van de musical is een bootreis van een aantal verstandelijk gehandi capte jongeren op de grote zee. De musical is tevens het afstudeerpro ject van Inge van der Weiden en Corine Roubert-Boer, leerlingen van de HBO-j te Den Haag. door Maarten van Valen "Er bestaan wel meer van dit soort projecten", zegt Inge: "Ik ge loof dat vooral in centra voor zwak zinnigen veel aan toneel wordt ge daan. Er was ook ooit eens een op voering van een stuk van Shakes peare door gehandicapten, net zo als The Sound Of Music. Toch blijft zoiets uniek". Inge heeft al eerder op de Korte Vlietschool stage gelopen en toen bij de twee het idee voor een to neelstuk ontstond, konden ze daar mee weer op die school terecht. "Iedereen daar heeft ons alle me dewerking gegeven. In augustus zijn we begonnen met een toneel uurtje op vrijdagmorgen. Onze be doeling was om te bekijken wat verstandelijk gehandicapten alle maal kunnen". Het idee voor een opvoering kwam later. Corine: "Van tevoren hadden we gevraagd welke groep van de school geïnteresseerd was mee te doen. De groep van juf frouw Nan bood zich toen aan. We zijn met allerlei dingen aan de gang gegaan, zoals muziek en toneel. We gaven de pupillen gelegenheid om te zingen, te drummen en te spe len. De musical is een neerslag van dat toneeluurtje. Daarin zitten din gen die de jongeren zelf leuk von den te doen, wat in hun straatje paste. Zij hebben dus de musical gemaakt. Alleen de situatie, het schip op zee, hebben wij uitgeko- Nerveus Afgelopen donderdag voerde de 'groep van juffrouw Nan' het stuk als een generale repetitie op voor de schoolbevolking. "Ze waren ontzettend zenuwachtig voordat ze op het toneel kwamen. Het meisje, dat de kapitein van de boot speel de, zei vlak voor het optreden, dat ze niet wilde. Nadat ik zei dat dan een ander maar de kapitein moest spelen, ging ze wel. Alle mensen die tijdens het repeteren een grote mond hadden, zaten erg in de ze nuwen", vertelt Corine. Het hele stuk bestaat uit impro visaties, maar er is wel een aantal onderdelen ingestudeerd. De spe lers worden aan hun rol herinnerd door een stukje muziek of een ge luid. De toneelprestatie hangt af van de stemming van de speler. "De stemming is het belangrijkste. Als ze er zin in hebben, dan komen ze helemaal los. Wat er in hen op komt, dat doen ze ook. Elke show is dan ook steeds weer anders". Tijdens de generale donderdag lieten de acteurs de Korte Vliet- schoolbevolking zien, wat ze tij dens het toneeluurtje hadden ge daan. De spelers lopen tijdens het stuk continu heen en weer op de 'boot'. Vanaf daar gebeuren allerlei dingen. Zo valt er een over boord, de stuurman draait driftig aan het wiel. Een nieuws-item volgt in de kleedpauze van de spelers. Een verslaggeefster meldt dat alle bus sen in staking zijn gegaan, inclu sief de 'rot-bus' naar Korte Vliet. Er is niet genoeg geld voor een nieuwe. Een klein stukje maat schappijkritiek? "Dat was niet on ze bedoeling", lacht Inge, "daar zijn ze helemaal zelf mee geko- tor van het mini-songfestival, Vic tor, was een erg stille jongen tij dens de lessen, maar eenmaal op het toneel hield niets of niemand hem tegen", zegt Corine. Een bege leidster reageert: "Ik wist niet eens dat hij kon praten". De twee organisatoren zouden dolgraag een dergelijk project per manent willen doen. "Op vrijwilli ge basis zouden we dat op de Korte Vlietschool kunnen doen. De school is erg gastvrij geweest". De musical is in eerste instantie bestemd voor mensen die zich met verstandelijk gehandicapten bezig houden, maar anderen zijn van harte welkom. De Korte Vliet school is gevestigd aan de Schu- bertlaan 131. De opvoering is don derdag 26 maart om 19.30 uur. Een "knallend feest" had e ian de musical 'Op Reis'. i groep verstandelijk gehandicapten van de Korte Vlietschool tijdens de generale Songfestival Het slotstuk van het spel is een mini-songfestival. Met een enorm enthousiasme treden André Hazes, Abba, een gitarist en een danseres op die soepel bewegen op melo dieën van 'The Sound Of Music'. Het publiek danst en zingt massaal mee. Het einde van de reis is be reikt als de spelers in het slotlied zingen: "Het is vandaag heel leuk geweest, we hadden echt een knal lend feest". Met rode wangen van gedane inspanning nemen ze af scheid van de toeschouwers. Voor de spelers is het stuk erg belangrijk. Ze hebben veel plezier in wat ze doen en sommige komen ineens helemaal los. "De presenta- Studente eist alsnog 'bejaarden -woning DEN HAAG/LEIDEN - Een Leid se studente wil dat de woning bouwvereniging Ons Doel de wo ning aan de Meerhof 3 alsnog aan haar verhuurt. Het gaat om een be nedenwoning, die eigenlijk alleen aan bejaarden wordt gegund, maar omdat de woningbouwvereniging haar verwisselde met haar ouders aan de Leidse werd verhuurd. Pas nadat de huurovereenkomst was getekend, kwam Ons Doel erach ter. De vereniging weigerde daarop de sleutels te overhandigen. De persoonsverwisseling was een gevolg van het feit dat de ou ders van de studente in Spanje woonden. Zijn hadden het adres van de dochter Opgegeven voor de post. Zowel de ouders als de doch ter stonden ingeschreven als wo ningzoekende. Op het moment dat de woning aan de Meerhof vrij kwam, werden de ouders door de directie woonruimteverdeling voorgedragen aan Ons Doel. Die stuurde een standaardbrief aan de ouders, maar de dochter maakte het poststuk open in de veronder stelling dat het voor haar was. Die vergissing was snel gemaakt, om dat de voorletters van haar (J.A.) slechts miniem verschilden van die van haar vader (J.L.). De studente reageerde gelijk, be zocht een dag later de woning en vulde de huurovereenkomst in, daarbij geholpen door een mede werkster van Ons Doel. Voor de advocaat van de studente had Ons Doel toen moeten begrijpen dat er een fout werd gemaakt. "Ze heeft haar volledige personalia inge vuld", aldus mr. J. Wols, die er bo- LEIDEN - De Vereniging Eigen Huis is het niet eens met het stand punt van de gemeente Leiden dat de eigenaren van de 44 huizen aan de Morsweg waarvoor sloopplan- nen bestaan, alleen een koopwo ning en geen huurwoning aange boden krijgen, wanneer de sloop doorgaat. Volgens de vereniging zouden de bewoners/eigenaren ook de mogelijkheid moeten krij gen een huurwoning te betrekken. Een woordvoerster van de vereni ging noemt het standpunt van de gemeente Leiden "niet netjes". Het marktonderzoekbureau NSS heeft intussen de enquête afgerond onder de bewoners met de vraag of de gemeente de procedure om de huizen aan te kopen en te slopen, zal voortzetten. Indien 29 bewo ners 'voor' stemmen zal de ge meente in onderhandeling treden met de eigenaren over de aankoop van de huizen. Wanneer de ge meente met tweederde van de eige naren overeenstemming bereikt, wordt tot sloop van de woningen overgegaan. Het onderzoekbureau maakt volgende week de uitslag van de enquête bekend. Een van de bewoonsters van de Morsweg tussen het Wernink-ter- rein en de Dr. Lelylaan heeft per brief een klemmend beroep op de medebewoners van straat gedaan om toch vooral voor de voortgang van de procedure te stemmen. "In de tweede ronde van de procedure is het altijd nog mogelijk om twee keer nee te zeggen, nee tegen de verkoop in het algemeen en nee als je niet tot overeenstemming over de prijs kan komen". Ook wijst deze bewoonster op een ander voordeel om voor het voortzetten van de procedure. "Als we nu 'ja' zeggen geven we, als de sloop uiteindelijk niet doorgaat, toch aan dat het woongenot ver slechterd is. We kunnen dan onder steuning vragen voor aanpassing aan de huizen tegen lawaai, trillin gen, etc.". LEIDEN - In Leiden wordt de na tionale boomplantdag niet morgen gehouden, maar een week later op 1 april. Aanleiding hiervoor is dat de ouderraden en medezeggen schapscommissies van een groot aantal basisscholen in Leiden mor gen een actiedag houden tegen de bezuinigingsmaatregelen van mi nister Deetman, waarbij het de be doeling is dat de kinderen uit pro test thuis worden gehouden. Ook de ouders van de vier scho len die voor de boomplantdag wa ren uitgenodigd, de Marnix van St. Aldegonde, de Leidse Houtschool, de Singel en de Beatrixschool, doen aan de actiedag mee. De schoolleidingen, die grotendeels buiten de organisatie van de actie dag staan, weten niet hoeveel leer lingen er morgen wel of niet zullen verschijnen en kan de directie groen derhalve niet vertellen of zij op voldoende plantertjes kan reke nen. "Het leek ons daarom beter het boomplanten een week uitstel len, dan het door te laten gaan met maar een paar kinderen", aldus schoolbioloog Fred van der Sluijs. De boomplantdag, die dit jaar in het teken staat van 'Bomen in het landschap', is derhalve verschoven naar 1 april. De directie groen weet zich op die dag wel verzekerd van de steun van ongeveer 100 leerlin gen uit de bovenste groepen van de vier genoemde scholen. Met zijn al len zullen ze het noordelijk deel van de Leidse Hout van zo'n 600 jonge struiken en bomen voorzien. Volgens Van der Sluijs kan een week uitstel geen kwaad, omdat het plantseizoen tot half april loopt. vendien op wees dat zij een brief had ontvangen van Ons Doel, waarin stond dat de woning 'in overleg met de directie woonruim teverdeling' was toegewezen. Kort om, er waren verwachtingen ge wekt. Mr. M. Teekens schetste uitge breid dat de woningbouwvereni ging in deze zaak geen blaam trof. Volgens hem is alleen de gemeente Leiden verantwoordelijk voor de toewijzing van de woningen en krijgen de woningbouwverenigin gen slechts zeer summiere infor matie. Controle op de juiste per soon is dan ook heel moeilijk, ze ker als het gaat om ouders en doch ter. Volgens Teekens zou de studen te nooit in aanmerking komen voor een dergelijke woning en hij had van de gemeente begrepen dat als ze de woning toch zou betrekken een ontruimingsprocedure zou vol gen. Bovendien zou de huurover eenkomst in strijd zijn met de wet. De woning zou worden bewoond zonder de wettelijk verplichte en door B en W van Leiden af te geven woonvergunning. "Hier moet toch een mouw aan zijn te passen", opperde de presi dent van de rechtbank, mr. Brink hof. "Als u haar nu een andere wo- Diefstal van schilderijen LEIDEN - Bij een inbraak in een import- en exportbedrijf aan de Haven is in de nacht van zondag op maandag een groot aantal schilde rijen buit gemaakt. De waarde van de doeken is nog niet bekend. Ook over het exacte aantal tast men nog in het duister. De inbrekers had den het alleen voorzien op de schil derijen, want verder werd niets vermist. ning aanbiedt, dan kunt u de bene denwoning toch aan bejaarden ver huren? U heeft, zo lijkt mij ten minste, allemaal een beetje boter op uw hoofd". Maar een schorsing waarin de beide partijen overleg voerden, leverde niet het gewenste resultaat op. De studente hield vast aan haar eis, zodat binnenkort een uitspraak volgt. Gemeente wil overlast van Van Leer nu aanpakken LEIDEN - De gemeente is van plan de stankoverlast van de firma Van Leer aan de Hoge Rijndijk in te dammen door de hinderwetver gunning aan te scherpen. Het be drijf bedrukt metalen deksels. De uitstoot van de hierbij gebruikte oplosmiddelen leidt al vele jaren tot klachten in de buurt. Reeds en kele malen werden in het bedrijf de gebruikte middelen door ande re vervangen om zo de stank weg te nemen. Dit heeft uiteindelijk on voldoende resultaat gehad. De overlast kan slechts vermin derd worden wanneer door techni sche ingrepen in het produktiepro- ces, maar het bedrijf is niet van plan hiervoor investeringen te doen. Ook aan verplaatsing wordt voorlopig nog niet gedacht. De ge meente wil het bedrijf daarom strengere voorwaarden opleggen om de uitstoot te verminderen. In clusief de voorbereiding van de herziening van de vergunning en beroepsprocedures kan het nog wel enige jaren duren voordat de stankoverlast daadwerkelijk terug kan worden gedrongen. LEIDEN - Je zult als automobilist niet vaak zo'n tegenligger tegenkomen. Dat is wel uitkijken geblaze Iemand die op de surfplank alvast traint voor het zomerseizoen en het nu op het water nog te koud vindt. Theosofie Een lezing omtrent theosofie wordt op 27 maart gegeven door mevr. Fay Tyssen van lerlant. Plaats van handeling is Ex '85 aan de Koppenhinksteeg 15. De lezing start om 20.00 uur. Expositie Een expositie van de werkstuk ken van de deelnemers aan de cursus ontwerpen en vormgeven wordt op 27 maart geopend in het K&Ó-gebouw, Oude Vest 45. Anderhalf jaar lang hebben de cursisten gewerkt aan de stuk ken. De opening is om 20.00 uur en de expositie zal lopen tot en met 28 april. Openingstijden: ma/vr 9-17 en 19-22 uurza 9-12 Homo-praatshow Voor de zesde maal dit seizoen organiseert de Leidse Werkgroep Homoseksualiteit haar zondag- middagse praatshow. Gasten zijn ditmaal een agent, een be roepsofficier en een non, die pra ten over hun homoseksueelles bisch zijn binnen hun werkkring. Gepraat wordt in het gebouw van het COC, Langegracht 65, aanvang om 16.00 uur. Ex '85 Het centrum voor hulp en be wustwording Ex '85 heeft voor komend weekeinde een aantal activiteiten op touw gezet. Vrij dag houdt Fay Thijssen van ler lant om 20.00 uur een lezing over theosofie. Dat wordt gevolgd door twee dagen over hypnose en zelfhypnose o.l.v Frits Schoon, op zaterdag en zondag tussen 10.00 en 18.00 uur. De ondersteunings groep voor ouders en relaties van verslaafden komt maandag om 20.00 uur bijeen. Dit alles in het gebouw van Ex '85 aan de Kop penhinksteeg 15. Rommelmarkt Een werkgroep van de gehan dicapten-sportvereniging De Sleutels organiseert van vrijdag tot en met zondag weer een 'rom melmarkt sport-inn'. Ongeveer 100 verenigingen uit de regio bie den daar spullen te koop aan om hun clubkas te spekken. Ook wor den er optredens verzorgd van de Stageband K G, De Vrijbuiters en de boerenblaaskapel De KluutschoppersPlaats van han- deling is de Ijs- en Evenementen hal aan de Vondellaan in Leiden. Vrijdag zijn de deuren van 19.00 tot 22.45 open, zaterdag en zon dag tussen 11.00 en 17.00 uur. El Salvador De Oktoberbeweging organi seert zaterdag een avond over El Salvador. Buiten het vertonen van een video over dit Zuidame- rikaanse land en een toespraak is er live-muziek van een Latijns- Amerikaanse band. Plaats van handeling is het gebouw van de LISC aan de le Binnenvest gracht 25, aanvang 20.30 uur. LEIDEN - Aan de verwarring leek gisterochtend op het kan tongerecht geen einde te komen. Eerst waren er twee mensen op geroepen die reeds hun boete hadden betaald. De rechter keek verbaasd naar de betalingsbewij zen. Hij kon niets anders doen dan de mensen naar huis sturen met de mededeling dat nog ge controleerd zou worden of inder daad was betaald. door Meindert van der Kaaij De bekeuring van een 21-jarige inwoner uit Boskoop maakte al les nog een stuk ingewikkelder. Op 20 februari vorig jaar was hij met zijn motorfiets door het rode licht aan de Hoge Rijndijk gere den. Althans zo stond het in de dagvaarding. De Boskopenaar zei te twijfe len of het nu oranje of rood licht was. Volgens de agent sprong het verklikkerslichtje - dat achterop het verkeerslicht zit - op rood toen de motorrijder nog 20 meter van de stopstreep ver wijderd was. De jongeman bleef bij zijn stelling dat hij twijfelde. De kantonrechter vroeg waarom hij niet had betaald. "Op de ac ceptgirokaart die ik thuis kreeg stond dat ik in de Breestraat door het rode licht was gereden. Nou, daar ben ik helemaal niet geweest", zo zei de jongeman. "Tsja, dan moet de agent een vergissing hebben gemaakt", al dus de rechter bladerend door de papperassen. "Oh, om de verwar ring nog groter te maken, hier in het proces-verbaal staat dat de overtreding is begaan op de krui sing van de Leiderdorpse Brug en de Matiloweg", laat hij nog weten. Voor de officier van justitie was de dagvaarding echter door slaggevend. "U ontkent niet dat u op de Hoge Rijndijk door het rood of oranje bent gereden? Dan acht ik het overtuigend be wijs geleverd", zegt de officier als de verdachte knikt. Hij werd veroordeeld tot een boete van 80 gulden. Principe Het was voor de 35-jarige Leid se een kwestie van principe. "Ik weet dat ik fout ben geweest, maar heb toch gehandeld om de veiligheid te bevorderen", zo mo tiveerde ze haar beslissing om de zaak voor te laten komen. In fe bruari vorig jaar was ze met de auto op de Rijnsburgerweg over een stuk van de busbaan gere den. Ze wilde de file die voorge sorteerd stond om rechtsaf te slaan naar de Wassenaarseweg, ontwijken door over de busbaan te rijden. Volgens haar was dat veel beter voor de doorstroming van het verkeer. "Natuurlijk kijk ik altijd eerst of er geen bus aan komt. Maar als de baan vrij is, is dat veel beter voor de file die op dat moment wil afslaan. Voor de auto's die willen afslaan sta ik al leen maar in de weg", zei de vrouw. "Vooral ook beter voor u", liet de rechter daar direct op volgen. .Daartegen kwam de vrouw in ge weer. "Dat is niet waar. Als het me niets kon schelen had ik ge woon de boete van 35 gulden be taald. Ik wil echter de veiligheid bevorderen, daar ben ik van overtuigd. Mijn gedrag leidt niet tot verkeerschaos, maar tot bevordering van de doorstro ming en dus veiligheid", zo legde ze uit. De rechter kon wel meevoelen met de vrouw, maar iedereen moet zich tenslotte aan de gel dende verkeersregels houden. Daar mag pas van worden afge weken als duidelijk blijkt dat een handeling een ernstiger situatie heeft voorkomen. De officier achtte bewezen dat de vrouw over de busbaan had gereden en stelde tevens vast dat ze wel de gelijk anders had kunnen hande len. "Ze had ook kunnen blijven staan. Als ze de doorstroming wil bevorderen doet ze dat op 'eigen verantwoordelijkheid". De officier eiste daarom een boete van 35 gulden. De rechter zei nogmaals dat het niet aan de individuele burger is om uit te maken wat veiliger is. Hij had echter wel begrip voor de princi pes van de vrouw en schold haar de boete kwijt. Voorhoofd Nog voordat de rechter de dag vaarding had voorgelezen, maak te de 42-jarige inwoner van Lei den een aanmerking op de daar in voorkomende datum. "Het is niet december 1986, maar 1985". De rechter reageerde geprikkeld. "Laat me nu eerst eens uitspre ken". Als hij klaar is vraagt hij: "Is het een paar maanden of an derhalf jaar geleden':" De man denkt eens even na. "Is het ge beurd vlak voor de afgelopen kerst?" helpt de rechter hem npg. "Nee", zegt de Leidenaar- :"het is acht maanden geleden". De rechter kijkt verbaasd. "Maar dan kom ik niet op december". Na enig aandringen gelooft de man toch ook wel dat het in 1986 heeft afgespeeld. De man had op de Churchill- laan met zijn auto niet de juiste pijlen gevolgd. Omstandig legde de Leidenaar uit dat hij door de drukte niet de pijlen had gezien en dat er bovendien een auto op hoge snelheid hem rechts pas seerde. Hij had in zijn boosheid op zijn voorhoofd gewezen, niet wetende dat dat de politie was. Daar zat hij toch wel over in, want voortdurend kwam dat in zijn verhaal terug. Er volgde een ingewikkeld ge sprek met plattegrondjes over de juiste toedracht van het verhaal. De officier kon hieruit alleen maar concluderen dat er sprake was van verschillende lezingen over het voorgevallene. "Ik hecht waarde aan de twijfel die is gerezen over het proces-verbaal. In dat geval laat ik dat doorslaan in het voordeel van de verdach te". De rechter zei daarop tegen de man: "Nou, in dat geval bent u vrijgesproken". Een stilte volg de. "Is alles dan afgelopen?" vroeg de Leidenaar nog voor de zekerheid. Hij kon het nauwe lijks geloven. Hij had nog wel een politieagent voor gek uitge maakt!

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13