Wassenaar woedend op Den Haag 'Geen ruimte voor nieuwe boeken, folders staan in dozen' PvdA en CDA willen veiliger fietsen onder Rijnzichtviaduct Wassenaarder strijdt tegen verstrooien as overleden echtgenote PAGINA 12 LEIDSCH eJI) DAGBLAD door Wim Koevoet WARMOND - "De gemeente heeft een heel voordelige voorzie- ning op deze manier. Dat realiseren wij ons best. Maar de ge meente is zich daar zelf ook terdege van bewust. Die heeft zich richting de bibliotheek dan ook altijd heel bereidwillig opge steld, wij staan altijd bovenaan 'de lijst'. Al was het alleen maar omdat de bibliotheek aan alle lagen van de bevolking ten goede komt. Ze weten op het gemeentehuis dat ze boffen'' Belangrijk was de aansluiting bij de Provinciale Bibliotheekcentrale (PBC). Mien: "De boeken werden algemener en de protestanten mochten nu ook lenen". Mien her innert zich nog dat in die tijd "van af de preekstoel werd afgeroepen dat er weer nieuwe wisselcollecties binnen waren". Het ruimtegebrek in de Burcht werd nijpend. In het te bouwen Meerpunt moest ruimte voor de Warmondse bibliotheek gereser veerd worden. Het Meerpunt ver rees op de plek waar de St. Nico- laasschool had gestaan. "We staan dus eigenlijk weer op de oude De Warmondse bibliotheek, door deweeks elke dag een uur open; op woensdag en donderdag zelfs an derhalf uur, wordt sinds haar op richting, zo'n 25 jaar geleden, tot oj3 de dag van vandaag door vrij willigers gerund. Momenteel zijn dat er zestien. Vier van hen praten in de Boekenweek over het biblio theekwezen in het 5.000 zielen tel lende dorp aan de Leede. Over de mogelijkheden om' uit te breiden, over het leesgedrag van de War- monders en over de 'extra' functies die het boekenuitleencentrum in het kleine dorp vervult. "Op maan dagavond zijn de Warmondse jon geren hier voor één boekje üüüren. Logisch, er valt voor de rest in War mond niet zo veel voor ze te bele ven". De vier vrijwilligsters zijn: leidster Bea van Laatum, Jeanet Heijmenberg, Mien van Winsen en Nel Anconé. Mien, de oudste van het stel, mag over 'het begin' vertellen. Het is koud in het zaaltje in het multi functionele gebouw 't Meerpunt. Het is nog vroeg en de beheerder moet de verwarming nog aanzet ten. Er staan zo'n tien boekenrek ken. De tijd lijkt hier stil te hebben gestaan. Geen beleefde piepjes van computers bij de aanraking met boekenruggen. Antieke kaarten bakken bepalen het beeld. Op de zelfde plank pruttelt de koffie. Mien: "In de St. Nicolaasschool stond één kast. Er stond een tafel voor en achter die tafel zat een juf frouw. Boeken pakken, was er niet bij, die werden voor je gepakt. De boeken waren toen nog keurig in- gekaft in dat mooie, bruine pa pier". Later raakte de bibliotheek in de Burcht verzeild. Dieptepunt uit die periode is "de watersnood" ge weest. Boeken dreven in het rond en de vrijwilligsters sopten van rek naar rek. Bea van Laatum stipt het verval len van de rijksbijdrage, zo'n twee jaar geleden, aan als het volgende keerpunt in de historie van de War mondse bibliotheek. Voortaan moesten gemeenten hun eigen bi bliotheekzaken doppen. Bepaald werd voorts dat elke gemeente van 5.000 inwoners of meer een biblio theek moest hebben. Bea: "Toen het eenmaal zo ver was, was het geld op. We moesten naar de ge meente". Die was net begonnen aan een bezuinigingsoperatie. Er ontstond een discussie: moest de bibliotheek weg of de beroeps kracht van de peuterspeelzalen? Alles kwam in kannen en kruiken al moest de bibliotheek flink bezui nigen. Bea: "We hebben alle abon nementen van kranten en tijd schriften opgezegd, do contributie moest omhoog, het aanvragen van boeken was niet langer kosteloos en de uitleentermijn werd terugge bracht tot twee weken. Er zijn mensen die daarover klagen. In an dere bibliotheken mag je een boek toch drie weken houden, zeggen ze dan. Ik zeg daarover heel eerlijk: de mensen moeten nu eerder boete betalen en dat levert ons geld op". Maarten 't Hart Niet zonder trots vertellen de vier vrouwen dat "alle Warmondse jongeren" lid zijn van de biblio theek. Het is even stil. Dan zegt er een: "Dat is ook weer niet zo bij zonder. het kost een jongere geen cent om lid te zijn". Behalve de 1200 jeugdleden, zijn er 580 vol wassenen lid en 62 bejaarden. Dat laatste aantal lijkt laag. De bejaar denoorden Liduina, Mariënhaven, -weide en -gaerde hebben echter hun 'eigen' wisselcollecties. Wat le zen al die Warmonders eigenlijk? "Heel veel streekromans. En het gangbare. Weinig moderne litera tuur. Maarten 't Hart? Nee, het is niet zo dat omdat-ie hier woont 'Een vlucht regenwulpen' voortdu rend is uitgeleend". De vraag wordt met de blik op de bescheiden boekenrekken met de nodige schroom gesteld: kan men in de Warmondse bibliotheek te recht voor pakweg W.F. Hermans? En de middelbare scholier die voor zijn lijst moet lezen, moet die het dorp uit? "Eigenlijk kan hier alles. Wat we niet hebben is aanvraag- baar. We hebben dezelfde moge lijkheden als ze in Oegstgeest heb ben". In 1984 werd er "intensief' over legd met de PBC. De Warmondse bibliotheek moest haar eigen stich tingsbestuur krijgen. Dat beteken de een verdere verzelfstandiging en dat had weer gevolgen voor het contract met de PBC die zaken als aanvragen, wisselcollecties en boekpromotie regelde. De nieuwe overeenkomst betitelen de vrou wen als "veel minder bevoog dend". De vrouwen zorgen nu zelf voor de kaartsystemen, schonen ei genhandig het boekenbestand en bepalen zelf wat er in de rekken komt. Dat doen ze aan de hand van De bibliotheek van Warmond. De medewerkers vin den de ruimte te klein en dromen van het gymzaal- tje aan de Dorps straat. (foto Holvast) maar wat in het rond. Het zou alle maal niet zo erg zijn als we maar niet zo actief waren. Maar we zijn razend actief, willen veel meer dan alleen fnaar boeken uitlenen Blikjes bier Uitbreiden, graag dus. Maar wel met behoud "van het dorpse ka rakter van de bieb". Wat is dat, het dorpse karakter van een bieb? Mien: "Dat is dat als je je leeskaart bent vergeten, je toch met boeken de deur uit kunt". Bea: "Zeg dat nou niet, we willen dat zeker niet propageren. Het dorpse karakter zit 'm er ook in dat het allemaal Warmonders zijn die hier komen. Bij elke uitleen is het wel een tante of een zus die aan de balie ver schijnt. We vervullen een belang rijke sociale functie". de boekbesprekingen van de PBC- recensiedienst. De Warmondse bibliotheek dient serieus te worden genomen. Toch blijven er wensen. Die tot uitbrei ding bij voorbeeld. "Je kunt in dit zaaltje verder niets ondernemen. Geen leeshoekje, geen voorlees- uurtjes, exposities. Ons ideaal is onderdak te krijgen in de oude gymzaal aan het pleintje. Daar ho ren wij ook thuis, daar concentre ren zich de culturele actviteiten". Bea: "Die wens leeft echt heel sterk, we kunnen nu nieuw bin nengekomen boeken niet eens goed kwijt". Mien: "Die staan dan in de gangpaden in dozen. Als we moeten vegen, moeten eerst die dozen opzij". En: "Onze postbus 51-functie kunnen we niet goed vervullen. Die folders slingeren Op maandagavond is het zo'n beetje het drukst, vertellen ze. Vooral de jeugd houdt zich dan in groten getale op tussen de rekken. Er is een tijd geweest dat dat uit de hand liep. "Dan stond het hier blauw van de rook en bij het oprui men na het openingsuur troffen we blikjes bier op de vensterbanken aan. Maar die jongens die dat toen deden, die zien we hier nog steeds. En het zijn allemaal brave jongens geworden. Ze kunnen hier ook niet te zeer uit de band springen. Bin nen de kortste keren weet immers het hele dorp ervan! Ja, ik denk dat het lage percentage boeken dat .we kwijtraken daarmee ook te maken heeft, met dat dorpse karakter". Mien: "Het gebeurt wel, hoor, dat boeken kwijtraken. Maar dan wor den ze bij het verhuizen onder het bed teruggevonden, weetje wel. Ik weet precies in wat voor gezinnen dat gebeurt". De vrouwen doen het allemaal voor niets. Ze beschouwen hun taak echter geenszins als een hon- debaan die hoognodig betaald moet worden. Er bestaat zelfs een wachtlijst van Warmondse vrou wen die ook hun schouders onder de bibliotheek zouden willen zet ten. Zeuren over een vergoeding doen de vrouwen niet. Wel brak er enige onrust uit toen er sprake van was dat de PBC in Warmond een "vakkracht ter plaatse" zou instal leren. Bea: "We doen allemaal het- zêlfde werk. Wat die vakkracht had moeten doen, kunnen we zelf ook wel. Het enige onderscheid zou dan zijn dat die vakkracht betaald zou worden. Dat zagen we niet zo zitten. Ja, je moet natuurlijk een zekere hiërarchie hebben, iemand ergens op kunnen aanspreken. Ik geef hier zelf een soort van leiding, maar ik doe dat niet op een bazeri- ge manier. Meer een beetje diplo matiek. We hebben hier allemaal onze eigen, vaste taken. En verder zit ieder van die zestien vrouwen elke week minstens één kee achter de balie. Het eerste maakt dat je je verantwoordelijk voelt, het tweede schept een onderlinge band". "We zien het allemaal als een baantje, toch wel, ja. Van vrijblij vendheid is geen sprake. Zo maar wegblijven, kan niet". WASSENAAR - Het Haagse plan om de Rijswijkseweg al leen nog maar als stadsontsluitingsweg te gebruiken, heeft de woede gewekt van burgemeester en wethouders van Wassenaar. Wanneer het verkeer uit regio en agglommera- tie van deze verbinding tussen Hollands Spoor en ver keersplein Ypenburg wordt geweerd, neemt de druk op de Rijksstraatweg door Wassenaar toe. Dit schrijven de dage lijkse bestuurders in een brief aan de Haagse collega's. Immers, de Utrechtse Baan, die een kilometer noordelijker ligt dan de Rijswijkseweg is 'al zo goed als vol'. Omdat het verkeer toch Den Haag in moet, gaat men andere we gen zoeken. Vooral voor mensen uit Amsterdam is de Rijksstraat weg door Wassenaar een aantrek kelijk alternatief. B en W zijn ech ter allerminst blij met een dergelij ke ontwikkeling. 'De weg zit al aan de grens van zijn capaciteit, zodat de binnenwe gen van Wassenaar nog meer gaan worden gebruikt om naar de stad te gaan', schrijven de dagelijks be stuurders. 'U zult begrijpen, dat wij dat niet kunnen tolereren, om dat die binnenwegen zeker in de spitsuren nu al vol zijn. Om die si tuatie terug te dringen, bereiden wij plannen voor om door middel van verkeersbelemmerende maat regelen die binnenroutes onaan trekkelijk te maken voor het door gaande verkeer'. Het heeft het college dan ook verwonderd dat Den Haag in haar nieuwste verkeersnota, waarin de omstreden plannen staan, 'geen enkele aandacht heeft besteed aan de A44 als ontsluitingsweg voor Den Haag en de problemen die zich daarop voordoen'. Zij oorde len dat de uitgangspunten van de nota 'de binnenstad voor de regio na verloop van tijd volledig onbe reikbaar zullen maken en catastro faal zullen zijn voor de economo- mische ontwikkeling van Den Haag, waar veel inwoners van Was senaar hun werkkring hebben. In het kader van de werkgelegenheid achter wij dit een zeer ongunstig perspectief. Landscheidingsweg Daarnaast verbazen de Wasse- naarse bestuurders zich er over dat Den Haag 'zonder onderbouwing constateert dat de aanleg van de Verlengde Landscheidingsweg niet noodzakelijk is'. Via deze weg kan het verkeer dat in het noorden van Den Haag moet zijn via de rijksweg A4 (Amsterdam-Rotter dam) en de rijksstraatweg snel zijn bestemming bereiken. 'Het komt ons dan ook voor dat het wel aan leggen daarvan meer ten gunste dan ten nadele van de gemeente 's Gravenhage zal werken', staat in de brief. 'Zo zal een groot deel van het verkeer uit de Bollenstreek naar het oosten en zuiden van het land niet meer door de stad behoe ven te gaan en zal Scheveningen beter bereikbaar zijn'. Het is niet de eerste keer dat Wassenaar op felle wijze opkomt voor de Rijksstraatweg. Zo hielden verschillende politieke partijen tot het einde toe vast aan de omstre den Leidse Baan tussen Leiden en Den Haag. Ook hebben politici én dagelijks bestuurders er alles aan gedaan om het laatste stukje rijks weg 11, tussen de rijksweg Rotter dam-Amsterdam en Den Haag- Amsterdam, niet van tafel te laten verdwijnen. Wassenaar stond direct op de stoep toen de provincie de weg, die Voorschoten door midden deelt, uit het streekplan haalde. En eind vorig jaar schreven B en W een brief aan de Kamercommissie voor Verkeer en Vervoer. Ze stipten hierin aan dat dagelijks 50.000 au to's over de weg rijden, terwijl een aantal van 30.000 maximaal aan vaardbaar is. De helft hiervan zou geen enkele connectie hebben met Wassenaar of Den Haag-noord, waar de weg naar toe leidt. Boven dien kwamen burgemeester en wethouders met de argumenten die nu ook de 'Haagse brief sieren: de bereikbaarheid van Den Haag wordt in een snel tempo verstoord en omdat de Rijksstraatweg vaak verstopt is, sluipen veel mensen door Wassenaar. Voorschoten mocht dan snel met een tegen-brief komen, op 16 de cember nam de Tweede Kamer een motie aan waarin ze pleit voor goe de verbindingen tussen de provin ciale weg 1, langs Katwijk aan den Rijn en De Zilk, en de rijkswegen (Den Haag-Amsterdam en Rotfer- dam-Amsterdam). Het stuKje rijks weg 11 bij Voorschoten kan in dat plaatje een belangrijke rol spelen, evenals de weg tussen Katwijk en de Leidse Plesmanlaan. Dat vin den de échte politici van Den Haag tenminste. De fietsersonderdoorgang van het viaduct aan de Rijnzichtweg. Het fietspad moet in beide richtingen kunnen worden afgereden, vinden CDA en PvdA, opdat bewoners van Buitenlust niet twee keer de gevaarlijke Rijn zichtweg hoeven over te steken om elders in Oegstgeest te geraken. (foto Holvast) OEGSTGEEST - Terug in de poli tieke arena van Oegstgeest, de fiet sersonderdoorgang van het Rijn zichtviaduct. Al jaren wordt gespe culeerd en aangedrongen op de in stelling van tweerichtingsverkeer voor tweewielers ter plekke. De discussie ging als gevolg van een bepaalde stelling van prioriteiten in de ijskast. Onlangs presenteer den PvdA en CDA plannen voor tweerichtingsverkeer. Die waren Fietsers botsen op Rijnzichtweg OEGSTGEEST - Een 27-jarige Oegstgeester man heeft gister avond een hoofdwond opgelopen toen hij met zijn fiets in botsing kwam met een andere fietser. De botsing gebeurde op de Rijnzicht weg, ter hoogte van het Centrum '40-'45. De man moest naar het zie kenhuis worden overgebracht. De botsing heeft hij goeddeels aan zichzelf te danken. Hij reed zonder verlichting en bovendien reed hij tegen de eigenlijke rijrich ting van het fietspad in. hen ingegeven door de Willibrord- school die enige weken geleden met een verkeersproject de aan dacht andermaal op het punt ves tigde. Het probleem. Elke dag fietsen bewoners van het wijkje Buiten- lust, onder wie veel kinderen, naar school, bibliotheek, markt of win kelcentrum Lange Voort. Ze doen dat steevast aan de verkeerde kant van de Rijnzichtweg. Groepscom mandant Gelderblom en zijn poli tiemannen zouden er dagelijks honderden guldens kunnen 'ver dienen' want het is niet toegestaan. De Buitenlusters prefereren deze illegale actie boven het legale alter natief: twee keer de drukke en ge vaarlijke Rijnzichtweg oversteken. Op het gemeentehuis zijn regelma tig vragen binnengekomen: kan op dat stukje nu geen tweerichtings verkeer worden ingesteld? Nee, was het antwoord. Daar is de weg te smal voor. En zomaar even het viaduct uitbreken, is er niet bij. Dat is te duur. Bovendien is rijks waterstaat en niet de gemeente ei genaar van het viaduct. De PvdA denkt nu de oplossing te hebben gevonden. De socialis ten willen onder meer het hek links van de talud weghalen. Dat levert ruimtewinst op. Om te voor^ komen dat bromfietsers tegen de kolommen van het viaduct op rij den zou in het verlengde van die kolommen een geleidehek tussen weg en fietspad kunnen worden geplaatst. Verder moeten er bij de Sumatrastraat en Berlicumstraat fietsdoorsteken worden gemaakt opdat de Buitenlusters optimaal gebruik kunnen maken van de in stelling van tweerichtingsverkeer. Dat is in grote lijnen het PvdA- plan. Het CDA denkt aan "een ver hoogd fiets-/voetpad langs het ta lud van het viaduct". Volgens de christen-democraten kan zo op een goedkope manier de voor twee richtingsverkeer benodigde weg- breedte worden bereikt en kunnen fietsers vanuit Buitenlust op dit nauwe gedeelte gescheiden van de tegenstroom overig Oegstgeest be reiken. Bij openbare werken heeft, zo zegt ambtenaar Hermes, men nog geen tijd gehad om alles door te re kenen'. "De prioriteiten liggen an ders", meldt hij. Dat doet denken aan het begin van dit verhaal. DEN HAAG/WASSENAAR (GPD) - Een Wassenaarder heeft gister middag in kort geding bij de Haag se rechtbank geëist dat de as van zijn gecremeerde ex-vrouw niet boven zee mag worden verstrooid. Volgens de man wilde zijn vrouw begraven worden en niet gecre meerd, waartoe de naaste familie had besloten. De crematie was al met die wens in strijd, maar verstrooien boven zee helemaal. Hij eiste dan ook een verbod op het verstrooien van de as en stelde voor de urn bij te zet ten in een columbarium. Zijn vrouw verbleef vrijwillig in de Jelgersmakliniek in Oegstgeest. Zij liep daar weg en werd na een maand dood gevonden. Ze wilde niet meer verder leven. Sinds een jaar waren de man en vrouw uit el kaar. De echtscheidingsprocedure was vrijwel afgerond en een paar dagen nadat de'vrouw was wegge lopen, sprak de rechtbank 'de echt scheiding uit. De scheiding moest alleen nog worden gemeld bij de burgerlijke stand. Omdat dat nog niet was gebeurd, stelde de Wassenaarder dat hij nog altijd haar echtgenoot was en con form de wet op de lijkbezorging verantwoordelijk was voor de be grafenis. Hij werd echter geheel buiten de zaak gehouden. De moe der van de overleden vrouw regel de de crematie. De bedoeling was dat de as daarna over zee zou wor den verstrooid, net zoals bij haar vader was gebeurd. Door het kort geding staat de urn nu nog in het crematorium. De raadsvrouw van de familie, mr. Rueb, noemde de handelwijze van de Wassenaarder 'onvoorstel baar en stuitend'. Mr. Rueb over legde acht schriftelijke verklarin gen waaruit bleek dat de vrouw wel degelijk gecremeerd wilde worden. De familieleden, buren en kennissen bevestigden bovendien dat zij wilde dat haar as over zee zou worden verstrooid. "Ze zei al tijd: ik wil bij pappa zijn", aldus een van de verklaringen. Ondanks dat de getuigen een en ander onder ede wilde herhalen, betwistte mr. J. Verweij, de advo caat van de Wassenaarder, de gel digheid van de verklaringen. "Ze zijn vrijwel eensluidend. En we weten allemaal hoe die getuigenis sen tot stand komen", aldus Ver weij. De president van de Haagse rechtbank, mr. Portheine, bestreed dat echter direct en vond het over bodig om de getuigen op te roepen. De advocate van de familie be toogde dat de Wassenaarder slechts uit rancune handelde. "Het is werkelijk onvoorstelbaar dat hij nadat de familie al rouwkaarten had verstuurd voor de crematie, hij na de crematie opnieuw rouwkaar ten stuurde, mede namens de moe der van de overledene. Hij heeft al le fatsoensnormen overtreden", al dus mr. Rueb, die niets geloofde van het verhaal dat het echtpaar de laatste weken voor het overlijden van de vrouw weer nader tot elkaar was gekomen. "Ik had loonbeslag gelegd, om dat hij geen alimentatie wilde beta len. ^Een dag na haar vermissing werd verzocht het beslag op te hef fen. Hij was bang dat hij teveel moest betalen. Zo begaan was hij met het lot van zijn ex-vrouw", ver telde mr. Rueb. "En een dag nadat ze gevonden was, heeft hij ge poogd haar bankrekening leeg te halen. Zijn gedrag is voor en na het overlijden stuitend geweest. Hij is "niet eens op de crematie geweest". Rechtbankpresident mr. Por theine doet op 30-maart uitspraak. Inbrekers kraken melkwagen voor 'ongezonde waar' OEGSTGEEST - De Oegstgeester melkboer Henk Heemskerk heeft zijn lange werkdag, gisteren, moe ten afslyiten met een grote domper op alle arbeidsvreugde. Hij par keerde gisteravond om half elf zijn melkwagen-voor zijn huis/winkel aan de Dorpsstraat en ging naar binnen om koffie te drinken. Een half uur later ging zijn zoon naar buiten om alles af te sluiten. Daar ontdekte hij dat de voorruit van de melkwagen was ingeslagen en er voor vele honderden guldens aan sloffen sigaretten was meegeno- Vanochtend vroeg bemerkte de melkboer dat ook de sigaretten die hij onder de stoelen en janken van de wagen had neergezet, waren .verdwenen. Volgens een woord voerder van de politie loopt de schade met die ontdekking "in de duizenden guldens". Alle gezonde waar die Heemskerk in zijn wagen had staan, melk bij voorbeeld, wa ren voor de inbrekers klaarblijke lijk niet interessant genoeg. Fietser (11) bij botsing gewond aan hoofd en knie OEGSTGEEST - Een hoofdwond en een gekneusde knie. Dat hield een 11-jarige jongen uit Oegstgeest over aan een aanrijding met een auto die werd bestuurd door een 40-jarige Voorhouter. Het ongeluk gebeurde gisteren op het kruis punt Kennedylaan/Irislaan. De jongen stak daar met zijn fiets on verwacht over en gebruikte daarbij de voetgangersoversteekplaats. Voor de Voorhouter was net het licht op groen gesprongen. De jon gen hoefde niet naar het zieken huis maar is behandeld door de huisarts. Van zijn fiets was niet veel meer over. Ook de auto liep schade op.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 12