Steed Bonden verlengen ultimatum aan bestuur EBR een week jaainagr 'Bescheiden' woontoren en 50 villa's in wijk Stevenshof Gesprek op ministerie over uitzetting leidsch dagblad: In tussentijd studeren op voorstellen Politie maakt jacht op overvallers van casino Steenstraat Aangifte van aanranding Goekoop en Tesselaar naar Den Haag Strijd over verhuur van benedenverdieping "DINSDAG 24 MAART 1987 LEIDEN - De bonden AbvaKabo gesprek wil over deze zaak met de CFO willen het college van be heer - het dagelijks bestuur - van het Energiebedrijf Rijnland nog één kans geven om snel de arbeids voorwaarden voor het personeel te verbeteren. Ze willen een nieuw ul timatum stellen, waarbij het be stuur één week de tijd krijgt om alsnog met voorstellen te komen. Doet het dat niet, dan lijken ac ties bij het EBR onvermijdelijk. Tenminste, dat is de strategie die de bonden voor ogen staat. Ze vra gen hun leden vandaag met deze aanpak in te stemmen. De EBR-werknemers die bij Ab vaKabo en CFO zijn aangesloten, minister van binnenlandse zaken. Voordat dat onderhoud heeft plaatsgehad, acht het college van beheer het zinloos om op de eisen van de bonden en hun leden in te gaan. Het vreest namelijk dat de minister alle extraatjes voor het personeel achteraf toch terug draait. In het verleden is dat al en kele keren gebeurd. Boosheid De bonden zijn niet tevreden over deze reactie. Bovendien zit het ze dwars dat het bestuur ant woord heeft gegeven hebben het college al eerder een ul- keerde mensen. Het heeft namelijk timatum gesteld. Dat liep maandag geen mededelingen gedaan i weten dat het op korte termijn een tegenwoordigers in het zogeheten LEIDEN - De overval op Leydse Club rant aan de Steenstraat blijkt te zijn gepleegd door twee Leidena- i 24 jaar oud. Beide georganiseerd overleg. Volgens B. van Egmond, voorzitter van het groepsbestuur van de AbvaKabo, is hierdoor onder het personeel veel boosheid ontstaan. De beide vakbonden willen het college van beheer opnieuw enke le, al eerder gedane voorstellen voorleggen. Het zou daarbij gaan om verbeteringen waar het bedrijf zelf over mag beslissen en die door de minister van binnenlandse za ken niet kunnen worden terugge draaid. Wijst het dagelijks bestuur deze voorstellen opnieuw af, of laat het binnen een week niets van zich ho ren, dan zullen er acties worden ge voerd. De bonden willen met hun leden vandaag afspreken wat voor soort acties dat moeten zijn. Aan welke stappen de bonden denken, wilde Van Egmond gisteravond nog niet kwijt. "Maar in principe is alles mogelijk, van 'zachte' tot hele harde acties", aldus de vakbonds- De bonden willen een nieuw ulti matum stellen, en niet al meteen tot actie overgaan, om te voorko men dat ze later kan worden ver weten dat ze onzorgvuldig hebben gehandeld. "Er zijn bepaalde re gels waaraan we ons moeten hou den", verklaart Van Egmond, 'en die willen we niet overtreden". en hun collega's bij vergelijkbare nutsbedrijven. Door nu alles te la ten afhangen van het gesprek met de minister, schuift het college de verantwoordelijkheid voor het sa larisverschil wat al te makkelijk door, stelt Van Egmond. Overigens willen de bonden hun leden voorstellen ook het gesprek met de minister van binnenlandse zaken aan een termijn te binden. Dit onderhoud zou binnen een maand moeten plaatshebben. "Op die manier houden we de druk op de ketel en dwingen we het college om snel een gesprek te bewerkstel ligen, en niet rustig op een ant woord op hun brief te wachten". Heemskerk verwacht dat het wel zal lukken om binnen een maand met de minister om tafel te zitten. "Ik kan natuurlijk niet in de agen da van de minister kijken, maar het gaan, volgend jaar 'kwadrant-\ Het ontwerp van architect Van der Veeken voor vlek 9 van de Stevenshof. Links de woontoren, op de voorgrond de kwadrant-woningen, daarachter, langs de Stevenshofdreef, de Urban Villa's. uiteindelijk tot acties overgaan, dreef, vlakbij landgoed Ter Wad ding) een volgens gemeente-amb- 'Daar acht ik het personeel te tenaren bescheiden woontoren van acht verdiepingen realiseren. Om deze flat te mogen bouwen moet loyaal voor. De verbondheid het personeel met het bedrijf ai vi v-aoinu ^an mensen die in de nacht ^ïnees^rëstau^ van zondag op maandag zijn be roofd, hebben er gisteren acht aan gifte gedaan. De exacte omvang vivivi ucivxc van de buit is daardoor niet te be- zijn voortvfüchtïg"Poliüe" ™5.is 30 000 korpsen in het hele land zijn larmeerd en op zoek ders die al eerder in aanraking zijn geweest met de politie. Soepel de verbruiker daar zal ongeveer 30 woningen in de ondervinden" premie-A sector tellen. Met kwadrantwoningen worden 4 eengezinswoningen in een vier kant blokje bedoeld. Het is de be doeling vier van deze blokjes met in totaal dus 16 woningen (in de premie-C-sector) tot stand te bren gen. Urban Villa's is gestapelde laagbouw in vrijstaande bouw- blokjes. De 50 Urban Villa's zijn langs de Stevenshofdreef geprojec teerd. Het is de bedoeling om nog voor de bouwvakvakantie met de werk zaamheden te beginnen. De wonin gen zullen dan vermoedelijk bin nen een jaar gereed zijn. Volgens D. Halfwerk van de di rectie ruimtelijke ordening is het noodzakelijk dat de woontoren acht verdiepingen telt om het idee van een toren te versterken en het exploiteren van een lift moge lijk te maken". Om de servicelas- ten van een lift binnen redelijke proporties te houden, moet een flatgebouw een minimum aantal woningen bevatten. "Anders zou den we bij woningbouw van twee of drie lagen ook al een lift kunnen aanleggen". LEIDEN - In het fietstunneltje on der de Haagweg is gistermiddag om 17.40 uur een 16-jarig meisje uit voorschoten aangerand. Zij heeft hiervan bij de politie aangifte ge daan. Het meisje reed op de fiets toen een man van ongeveer 27 jaar haar de doorgang versperde en haar vastpakte bij de arm. Hierop begon het meisje de man met haar paraplu te bewerken waardoor zij kon ontkomen. Over de dader is niets bekend. gulden geroofd. Van de dVda- ^en zÜn Verschillende bedragen gestolen uiteenlopend van hon derd tot een paar duizend gulden. Voorts zijn er sieraden, onder meer ringen, afgenomen. De daders werden zondagnacht het casino binnengelaten en dron ken eerst een drankje alvorens de vuurwapens te voorschijn te halen. De 19 aanwezigen werden gedwon gen op de grond te gaan liggen. Door een keer in het plafond te schieten werd duidelijk gemaaki dat de vuurwapens echt waren dat de casinobezoekers warei roofd, verdwenen de daders een auto. Door het goede signale ment wist de politie al snel met wie ze van doen hadden. Door een ciaal arrestatieteam werden de hui zen van de daders doorzocht, maai zonder enig resultaat. In de voorstellen die de bonden het college opnieuw willen voor leggen, vragen ze een aantal be staande regels soepeler te hante ren. Op die manier zou het bestuur geheel volgens de richtlijnen toch aan alle werknemers extra gratifi caties kunnen uitkeren of aan be paalde personeelsleden een extra loonsverhoging kunnen geven. Zonder dat de minister van bin nenlandse zaken kan ingrijpen. P. Heemskerk, lid van het colle ge van beheer en voorzitter van het georganiseerd overleg, is erg be nieuwd naar voorstellen die betere arbeidsvoorwaarden mogelijk ma ken en niet worden getorpedeerd door de minister. "Laat de bonden die mogelijkheden op tafel leggen. Ik sluit beslist niet uit dat er oplos singen zijn waarvan het college van beheer niet op de hoogte is". Door het doen van extra uitke ringen heeft het college, in afwach ting van het gesprek met de minis ter, toch de mogelijkheid alvast iets van het verschil weg te werken in salaris tussen EBR-werknemers LEIDEN - Burgemeester Goekoop en wethouder Tesselaar gaan mor gen naar het ministerie van justitie in Den Haag om voor het verblijfs recht van Salhi Salah en Amina Echaoui te pleiten. Deze twee Ma rokkaanse Leidenaars dreigen ons land te worden uitgezet. Behalve de burgemeester en de wethouder zullen ook ds. Koek, voorzitter van de Leidse raad van kerken, en de advocaten Ladrak en Roest, die elk de belangen van een van de Marokkanen behartigen, bij het gesprek aanwezig zijn. Verder bestaat de Leidse delegatie uit ver tegenwoordigers van de Marok kaanse gemeenschap in Leiden en het comité "Salhi en Amina moe ten blijven". Tijdens het overleg zullen deelnemers en sympathi santen van het comité voor de in gang van het ministerie demon streren, zo hebben zij aangekon digd. De delegatie zal onder meer naar voren brengen dat de gemeente Salhi Salah inmiddels werk heeft aangeboden. Daardoor is de reden van zijn mogelijke uitwijzing - werkloosheid - komen te vervallen. Advocaat D.J. Ladrak heeft voorts gesteld dat er voor Salhi weliswaar strikt juridisch gesproken geen mogelijkheden meer zijn om ver der verblijf in Nederland af te dwingen, maar dat hij de onder meer de dupe is geworden van een Redactie: Simone van Oriel en telefoon 144941, toestel 217 Sokken "Het moet hier toch zeker stéén?" Zijn er zaterdag mensen geweest die het vrijdag onthulde beeld De Bloemenkoopman van Gerard Brouwer op de Visbrug wilden gaan bekijken; ze zullen tevergeefs gezocht hebben. Op het eerste gezicht was althans geen spoor van het beeld te be kennen. Het is onwaarschijnlijk dat er vrijdagnacht een beelden storm heeft gewoed, want Boer- haave en Van der Werf stonden zaterdag nog wel fier op hun stek. Evenmin is het waarschijn lijk dat het beeld is gestolen; de Bloemenkoopman is dan wel niet van buitengewoon forse af metingen, maar desondanks niet te tillen. Hoe dan ook, het man netje leek weg. Bloemenkoop- mannen genoeg hoor, zaterdag op de markt in de buurt van de Visbrug. Maar niet één op een sokkel. Maar zegt een oud gezegde niet dat wie zoekt, zal vinden? En te vinden was het. Wie er niet aan wilde dat het beeld zomaar weg was en dus werkelijk op speur tocht ging, kon Brouwers schep ping uiteindelijk toch aanschou wen. De Bloemenkoopman stond er namelijk wel degelijk, op een sokkel en tussen de sok ken. Hij ging schuil achter het zeildoek van een marktkraam. Een beetje zielig stond hij er wel bij, als een verlepte roos eigen lijk. Zo ben je als beeld de held van de dag en neemt een wethou der de moeite om een mooi over je heen gedrapeerde vlag van je af te trekken en je officieel aan de bevolking te openbaren, zo krijg je een kartonnen doos over je kop. Natuurlijk betreft het hier geen cultuurbarbarisme. Natuur lijk is het geen boze opzet om dat beeld aan het zicht te onttrek ken. A. van Paridon van de ge meentelijke dienst reiniging, ha vens en warenmarkten zegt het op een toon die verraadt dat zelfs de suggestie hem weerzinwek kend voorkomt. Als je hem hoort, getuigt die doos over het hoofd van het beeld eigenlijk juist van liefde en zorg voor de kunst. Het was zaterdag slecht weer, had marktmeester Bekooij al verteld, en daarom had die marktkoopman zijn zeildoek uit gehangen. Met die doos werd ge tracht te voorkomen dat het beeld, dat toen in de kraam kwam te staan, zou worden be schadigd. "Want het zou toch van de zotte zijn als het zo snel na de onthulling al schade zou oplo pen", aldus Van Paridon. Blijft dat het toch wat vreemd is dat het beeld een dag na de onthulling niet te zien was. Rest ook de vraag of het beeld elke keer dat het regent tussen de sokken terecht zal komen. Van Paridon denkt van niet. "Kijk. zaterdag hadden we met de kra men een proefopstelling. Bij he bepalen van de definitieve op stelling houden we rekening wat de mogelijkheden en on gelijkheden zijn. En deze twee (een kraam en een beeld op bijna dezelfde plaats) bijten elkaar". Een oplossing? Het beeld ver plaatsen, omdat het zoals Be kooij suggereert, wellicht op de verkeerde plaats staat? Volgens Van Paridon draait het waar schijnlijk op een minder rigou reuze maatregel uit. De kraam een eindje verplaatsen, bijvoor beeld. "Binnen twee weken ho pen we de definitieve opstelling rond te hebben". Waarbij er dan ook een oplossing voor De Bloe menkoopman moet komen. Van Paridon kan niet verzekeren dat die er komende zaterdag al zal zijn. En stel dat het die dag weer regent? In dat geval: zoekt sok ken en gij zult een beeld oogsten, of zoiets. De Bloemenkoopman (met doos) en een sokkenverkoper stonden elkaar zaterdag op de Visbrug noodge dwongen behoorlijk in de weg. Droog bleven ze beiden in elk geval. (foto Jan Holvast) Links eten Het lang verbeide uur was giste ren aangebroken: de Leidse wet houder van sociale zaken en maatschappelijke aangelegenhe den, PSP'er Hans de la Mar, trad aan als 'politieke kok van de maand', een evenement dat wordt georganiseerd door het Leidse restaurant El Camino Real. Links eten, bestéét dat ei genlijk wel? "Natuurlijk", aldus de kokkerellende politicus. "Wie denkt dat dat niet kan, is óf rechts, óf verhongert". De PSP'er had een uitgebreide vrienden- en kennissenkring mee naar het restaurant geno men. Het merendeel daarvan moest worden gerekend tot pak weg de bourgeois-pacifistische vleugel. Het proletariaat (waar voor De la Mar nogal eens pleegt te spreken) was uiterst minimaal vertegenwoordigd. Maar aan de gezelligheid deed het niets af. Begonnen werd met een 'polio tomata', zijnde een kiprolletje met allerlei snuisterijtjes in su perlinkse kleurtjes met een saus op basis van tonijn en ansjovis. Alleen de erbij geserveerde stuk jes roggebrood met kaas herin nerden er aan dat uiterst linkse lieden het ooit met minder moes ten doen. Daarna volgde een 'Boeuf De la Mar' (varkensbief stuk met méditerrane dingsel- tjes). Verrukkelijk, maar niet iets dat je ooit zal vinden op een volkswijk-tafel. De erbij geser veerde wijn had volgens de voor zitter van de jury, restaurateur Har Walenkamp, "dat heerlijke eikenhouten" wat zo kenmer kend was voor het desbetreffen de huis (Een frappant juiste kwa- lifikatie, dit stukje wordt dan ook geschreven met een bro-bro- bronsgroen-eikenhouten hoofd). Besloten werd met een 'tarte rara' en hier verdiende de wet houder een ernstige berisping, want het betrof een van elke ra dicaliteit gespeend stukje choco ladecake met i Walenkamp zei in zijn beoor deling dat het maal originaliteit niet kon worden ontzegd en dat de proletarische ingrediënten sjiek waren gecombineerd. "Bo vendien was De la Mar bepaald niet krenterig, gezien de vele ro zijnen die hij erbij had gevoegd". Links eten (2) Het hoogtepunt van de avond was zonder twijfel de voordracht die de PSP-wethouder verzorgde over 'links eten'. Zijn oude stiel van cabaretier kwam weer in hem boven. Proef even deze pas sage: "Omdat links toch ook moest eten, stortten we ons op de gezonde keuken: lacto-vegetaris- me, vollemaanskoek, eikenblad en brandnetelcompöte. Maar we leerden ook koken. Zet een ge middelde 5-sterrenkok maar eens achter een keukentafel vol gierst, zeewier, sesamzaad, glu ten, zemelen en ongezuurde, linksdraaiende kwark. Hij zal gil lend weglopen. Wij niet. Wij had den niks anders. Maar hoe beter we leerden koken, hoe meer we iets misten. Een kastanje-noten- vossebessenpuree smaakte uit stekend, maar ontbeerde - zo bleek na enig geéxperimenteer - vooral fazant. We hebben ge vochten voor de scharrelkip, te gen kistkalveren, voor hormoon- vrije runderen. Nu die er alle maal zijn, moeten ze wel op". Enkele reacties op dit 'linkse' maal. Wethouder Henriëtte van Dongen (PvdA): "Het was heer lijk. Als het feit dat mijn vlees niet doorbakken was, maar geen voorteken is dat Links Leiden bezig is te roze te worden". PvdA-wethouder Tesselaar (zo langzamerhand gëwend aan ui terst rechtse prakken): "Zijn toe spraak was beter dan zijn maal tijd". Het botert dus kennelijk niet langer in het linkse kamp. Boekje Hadden we toch begrepen dat in opdracht van C&A het boekje 'Een grote winkel in een boom gaard is geschreven. Maar niets van dat alles. Werd er natuurlijk onmiddellijk aan de bel getrok ken door het bedrijf dat wel (me deverantwoordelijk is voor de totstandkoming van het boek werk. Het is ter gelegenheid van de nieuwbouw van het confectie bedrijf aangeboden - nou ja, aan geboden: het kost 20 gulden per exemplaar - door Annegarn&- Van der Laan. fout. Zijn toenmalige advocate zou hem wat betreft het ontslag op staande voet onjuist geadviseerd hebben. Wat Amina Echaoui betreft, wordt het niet meer dan humaan geacht dat zij alsnog een verblijfs vergunning krijgt. Zij is al zeven jaar in Nederland en heeft vanaf haar vierde jaar in een Nederlands/ Marokaanse pleeggezin gewoond. Echaoui heeft overigens een 'vrij plaats' aangeboden gekregen in de kapel van de kerkelijke gemeen schap Verbum Dei. In afwachting van het verloop van de hele kwes tie heeft zij van dit aanbod nog geen gebruik gemaakt. Het actiecomité 'Salhi en Amina moeten blijven' heeft sinds de op richting ervan op 8 februari al het nodige bereikt. Het comité, dat een harde kern heeft van ongeveer 25 mensen die verzekerd zijn van de steun van tenminste 75 mensen, heeft ruim 5000 gulden gekregen van burgers en groeperingen om de kosten van de actie te kunnen bestrijden. Bij een handtekenin genactie die het karakter van een petitie had, spraken 2703 personen zich tegen de dreigende uitwijzing uit. Opmerkelijk noemt het comité hierbij dat 300 handtekeningen uit de ongeveer 1000 leden tellende Marokkaanse gemeenschap in Lei den werden verkregen. In aanmer king genomen dat vooral de ge zinshoofden hebben getekend, meent het comité dat de dreigende uitzetting in die gemeenschap 'hard' is aangekomen. Het comité is voorts geslaagd in haar streven de landelijke media voor de actie te interesseren. De VPRO-radio heeft een tien minu ten durend interview met de twee Marokkanen uitgezonden en de NOS besteedde aandacht aan de zaak in het televisieprogramma 'Paspoort'. DEN HAAG/LEIDEN - De huur der van een benedenverdieping van een woning aan het Leidse Noordeinde moet deze ruimte zo snel mogelijk verlaten. Hij betaalt de huur niet en veroorzaakt over last voor de eigenaar van het huis, die de bovenwoning bewoont. De huiseigenaar eiste dat gisteren bij monde van zijn advocaat, mr. V.C. Groenendijk, in kort geding bij de Haagse rechtbank. De advocaat van de huurder, mr. R.B.F. Hees, wees de klachten van de hand. Hij vertelde dat zijn cliënt geen huur betaalde omdat zijn huurgenot sinds het moment dat hij de benedenverdieping heeft be trokken ernstig is verstoord. 'Het gas werd om de haverklap afgeslo ten', gaf Hees als voorbeeld. Daar over was al eerder een kort geding Bedrijfsongeval ongelukkige samenloop van omstandigheden LEIDEN - De politie heeft meer duidelijkheid gekregen over de toedracht van het bedrijfsongeval gisterochtend bij de Leidse meelfa briek De Sleutels, waarbij de 49-ja- rige W. Broers uit Leiden de dood vond. De man was gisterochtend op weg naar de tweede verdieping om herstelwerkzaamheden buiten de fabriek te verrichten. Daartoe had hij een veiligheidsgordel om die was voorzien van grote haken. In de open eenpersoonslift - een zogenaamde paternosterlift kwam een van die haken terecht in het mechanisme van de lift. Door daaraan te rukken, schoot de haak plotsklaps los waardoor de man zijn evenwicht verloor en vervol gens klem kwam te zitten tussen het voetenplankje en het plafond. Volgens de politie betreft het een ongelukkige samenloop van om standigheden. Het is een lift die door de ar beidsinspectie is goedgekeurd. aangespannen, dat door de huur der was gewonnen. Hij eiste toen dat hij een aparte gasmeter kreeg. Nadat die eis was toegewezen, sloot de verhuurder het gas af. La ter deed hij dat ook met de elektri citeit, aldus Hees, die daarom vond dat hij de dwangsom die in het eer dere kort geding was opgelegd, mocht aftrekken van de huur. Bo vendien wilde zijn cliënt op deze manier de proceskosten verreke nen. En tenslotte wilde Zijn cliënt een tegemoetkoming vanwege het verstoorde huurgenot. Mr. Groenendijk had een heel ander verhaal. Hij stelde dat de huurder zijn vorderingen niet zo maar mocht verrekenen met de huur. Bovendien was de betaling vanaf de eerste maand dat de bene denverdieping werd verhuurd eind vorig jaar al slecht. Een tweede reden om de huur der eruit te krijgen was de overlast. 'Er komen dag en nacht nogal eens wat schuldeisers aan de deur. Die komen ook boven, omdat er een gemeenschappelijke hal is. Twee keer zijn de ruiten ingegooid. Bo vendien slapen er allerlei lieden die veel herrie veroorzaken. Het lijkt af en toe wel een tehuis voor daklozen', aldus Groenendijk, die verder wees op het huisvuil dat zich in de tuin opstapelde. 'De huurder is niet voor reden vatbaar. Mijn cliënten zijn zeer aangesla gen, ze kunnen het niet meer lan ger volhouden'. De president van de rechtbank, mr. Portheine, poogde de twee bij elkaar te brengen, zodat een uit spraak van hem overbodig zou worden. 'Is het niet verstandig dat u uit elkaar gaat', vroeg hij zich af. 'Als u het daar nu over eens wordt, is er geen uitspraak nodig'. Na een korte schorsing bleek overeenstemming echter onmoge lijk. De huurder weigerde de ach terstallige huur te betalen, terwijl hij bovendien een tegemoetko ming wilde hebben voor het ver stoorde huurgenot en voor de ver huizing. Het laatste wilde de ver huurder nog wel betalen, maar dan moest eerst de achterstallige huur worden voldaan. En dat bleef het geschilpunt, zodat binnenkort toch een uitspraak volgt van mr. Por theine.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11