Voorschoten: harde eisen aan nutsbedrijf Wassenaarder (47) elk vrij uurtje in de weer voor fysieke uitputting Uren verregend wachten voor triathlon Ruit ingegooid Leiderdorpse jeugd buigt zich over racisme MAANDAG 23 MAART 1987 LEIDSCH lia DAGBLAD Anders eventueel met anderen in zee VOORSCHOTEN - De gemeente Voorschoten wil alleen meewerken aan een nieuw energie- en waterbedrijf voor noordelijk Zuid-Holland wanneer ze minstens de eerste tien jaar een rayonkantoor krijgt, de rechtspositie van de personeelsleden er niet slechter op wordt, de reorganisatie-schade wordt vergoed, duidelijk is of de Leidse Duinwater Maatschappij meedoet en er een volledig uitgewerkt en aanvaardbaar formatieplan op tafel ligt. i de regen totdat zij zich konden laten inschrijv OEGSTGEEST - Triathleten vormen een apart slag mensen. Dat bleek afgelopen zaterdag weer eens, toen al om 13.30 uur de eerste enthousiastelingen zich meldden voor de inschrijving van de in augustus af te werken kwart-triathlon in Haaswijk (Oegstgeest). De Buurtgroep Haaswijk, de organiserende instelling, had toch heel duidelijk aangekondigd dat die inschrij ving in de Joh. Wagenaarlaan om 16.00 uur zou begin nen. Tegen die tijd was de rij al uitgegroeid tot 200 met paraplu gewapende inschrijvers. Een kwartiertje na de opening van het inschrijfbureau waren alle 275 for mulieren 'op'. Grote afwezige op 30 augustus, de grote dag, zal de tweevoudige winnaar Ronald Warmerdam zijn. War merdam zou het sportfestijn niet kunnen combineren met studie-werkzaamheden. De nummers twee tot en met vijf van de vorige keer. Mart Moraal (Oegstgeest), Hans Bouwmeester, Robert Springer (Leiden) en Jac ques van Beelen (Noordwijk) zullen wel van de partij zijn. Of één van hen straks de ereronde door de nieuw bouwwijk mag maken, valt nog maar te bezien. Insi ders fluisteren dat Ronald Warmerdam in de persoon van Noordwijker Hans Wesseling wel eens een bege nadigd opvolger zou kunnen vinden. Wesseling baar de in Almere opzien toen hij daar als eerste uit het water klauterde. Ook bij de dames is de winnaar van 1986 (de Neder landse kampioene Carla Krauwel) in augustus niet in Haaswijk te vinden. Joke de Jong, een onvervalste Haaswijkse en eerste in 1985, zo beweren andermaal de insiders, zou het vaandel wel eens kunnen gaan De naam van de sportiefste politicus van Oegst geest, wethouder Ton Kohlbeck, wordt nog niet ge hoord bij alle prognoses. Desalniettemin doet deze man van openbare werken voor de derde keer mee. 'Ik heb een doel nodig om te kunnen presteren' Dit blijkt uit een voorstel van het college van burgemeester en wet houders aan de gemeenteraad. Naast deze voorwaarden, die op verzoek van de raadsleden zo hard zijn, staan ook enkele verzoeken. Zo moet 'worden bezien of gedu rende een bepaalde tijd aan alle ei genaren van de oude bedrijven - dus ook de gemeente Voorschoten - een vertegenwoordiger in de Raad van Commissarissen wordt toegekend'. Ook wil de gemeente laten onderzoeken 'of een nv-struc- tuur mogelijk is, op basis van een holding'. Over de uitvoering van taken als de centrale-antenne inrichting, openbare verlichting en brandkra- nen, gaat Voorschoten zich nog eens goed beraden. In het begin zou de gemeente de mogelijkheid van overdracht kunnen openhou den en te zijner tijd kan ze dan on derhandelen over het onderbren gen van dergelijke diensten in het grote samenwerkingsorgaan: de bewuste regio strekt zich uit van de zuidelijke lijn Alphen aan den LEIDERDORP - Anderhalf uur lang heeft een 'zeer deskundige ju ry' zich gebogen over de werkstuk ken die door leerlingen van tien Leiderdorpse basisscholen zijn ge maakt. Het gaat om gedichten en posters waarmee de kinderen lie ten merken hoe zij over discrimi natie en racisme denken. Dat de den ze op uitnodiging van de werk groep 'Leiderdorp tegen apartheid' en naar aanleiding van de 'dag ter bestrijding van discriminatie en ra- Rijn, Waddixveen, Voorschoten en Wassenaar tot de noordelijke grens van de provincie bij Hillegom. Vriendelijk Wanneer dit alles niet loopt zoals gewenst, gaat Voorschoten onder handelen met Den Haag en Leid- schendam. Deze gemeenten zijn eveneens bezig met het opzetten van een overkoepelend nutsbedrijf en volgens verschillende plaatselij ke partijen passen hun voorwaar den beter bij die van Voorschoten. Zo vindt de gemeente Den Haag, anders dan het rijk, dat er juist méér rayonkantoren moeten ko men. Het zou vervreemdend werken wanneer mensen te ver van hun nutsbedrijf zitten. "Bestuurlijk gezien is dit de meest logische variant", vindt bij voorbeeld wethouder J. D. van Da len (financiën). Toch kan ze nog niet teveel leunen op dit nog niet goedgekeurde alternatief. "Anders zouden we wel eens tussen het wal en schip terecht kunnen komen of cisme', die de Verenigde Naties heeft uitgeroepen. Ook een aantal lessen op de scholen in Leiderdorp was daar de afgelopen weken aan gewijd. Achterliggende idee van de werkgroep: het bewustwordings proces ten aanzien van racisme en discriminatie moet ai op de basis scholen op gang worden gebracht. De jury bestond afgelopen zater dag onder andere uit burgemeester Bruggeman, kunstenares Jacqueli- met hangende pootjes terug moe ten keren, terwijl de anderen al om de hiërarchische baantjes vech ten", zegt het hoofd van de centrale boekhouding, Van Beest. Op zijn afdeling zijn vijf mensen full-time bezig met het GEB, enke le anderen werken een deel van de week bezig voor het bedrijf. Vol gens wethouder J.D. van Dalen gaat het om zeven volledige manja ren en moet het nieuwe nutsbedrijf bijspringen wanneer deze mensen geheel of gedeeltelijk ander werk gaan doen en de gemeente dat uit algemene middelen dient bij te passen. Vooral in het begin kost dat geld, want "je kunt niet van de ene dag op de andere reorganise- Voor de 23 overige werknemers van de GEB-dienst, verdeeld over 6 mensen bij de technische binnen dienst en 17 bij de buitendienst, is al geregeld dat zij - samen met hun arbeidskosten - geheel worden overgenomen door het nieuwe be drijf. Voor de 17 uitvoerende tech nici zal er weinig veranderen, al lo pen zij de kans elders gestatio neerd te worden. Voor de zes plan nende technici verandert er wél veel. Omdat het nutsbedrijf de planning sterk gaat concentreren, worden hier wat banen overbodig en moeten de planners een iets an dere baan krijgen. Op kosten van het nieuwe bedrijf, wel te verstaan. Materiële schade Voor materiële schade dient Voorschoten wél op te draaien. Volgens Van Dalen kan die flink zijn omdat op dit moment veel ma chines en gebouwen door zowel het GEB als de dienst openbare werken worden gebruikt. Die din gen drukken straks veel sterker op het gemeentelijke budget wanneer het overkoepelende nutsbedrijf zelf dergelijke voorzieningen gaat treffen. Uiteindelijk komt Van Dalen uit op een jaarlijkse schadepost van 100 tot 200.000 gulden, die het be stuur langzamerhand kleiner dient te maken. Wanneer na tien jaar ook de verbruikersadministratie uit Voorschoten zou verdwijnen en er niet langer een loket is voor techni sche problemen, wordt dat moei lijk. Toch wil Voorschoten blijven vechten en gedwongen ontslagen vermijden. Donderdagavond praat de gemeenteraad over het regiona le nutsbedrijf. ZOETERWOUDE - Van een tele fooncel aan de Zoeterwoudse Am bachtsherenweg is in de nacht van zaterdag op zondag een ruit inge gooid. Het telefoontoestel bleef bij de actie buiten schot. Volgens de plaatselijke politie is het de eerste keer dat vernielzuchtigen de hand hebben geslagen aan de cel, die zeer in het zicht ligt midden in een wijk. "De sociale controle is daar normaliter zeer sterk", merkt hij op. ne de Jong en een aantal kinderen. Uiteindelijk zijn er acht hoofdprij zen plus twintig eervolle vermel dingen uitgekozen. Aanstaande woensdag om drie uur zullen de winnaars in het gemeentehuis be kend worden gemaakt. Daarbij zijn alle deelnemers, leerkrachten en ouders welkom. Vanaf vandaag worden de posters en gedichten tentoongesteld in de informatie- hoek van het gemeentehuis. WASSENAAR - Langlau fen, schaatsen, hardlopen of fietsen, al dan niet in marathon- of triathlon- vorm: het is Ton Rueck om het even. Als hij zich maar fysiek kan uitputten. Praktisch elk weekeinde of vakantie besteedt de 47- jarige Wassenaarder aan zijn liefhebberij. Alleen vorig weekeinde moest hij vanwege een keelontste king verstek laten gaan bij de 12 uur durende lang- laufrace in Zuid-Duits- land. door Pien Heuts Al op zijn dertiende jaar kon Rueck het niet verkroppen dat de wedstrijdmogelijkheden voor een kind begrensd werden. Daar om deed hij toen clandestien, vergezeld van zijn vader, mee aan een wandelmars van dertig kilometer. Uit zijn verhaal blijkt dat hij dit 'afzien' zijn verdere le ven niet meer heeft losgelaten. "Ik denk dat dit ook wel gesti muleerd is tijdens mijn opleiding bij de commando's. Je merkt dat het doorzettingsvermogen, dat stuk mentaliteit, ervoor zorgt dat je steeds meer kunt. Het is een kwestie van op een verantwoor de manier grenzen verleggen. De keren dat ik een tocht niet ge haald heb, zoals de elfsteden tocht in 1963, kwam doordat ik na elf uur schaatsen in Franeker van het ijs werd gehaald. Als dat niet gebeurd was, had ik hem on getwijfeld tóch uitgereden", ver telt hij. Bijna verontschuldigend laat hij erop volgen dat zijn schaatsrecord over 200 kilometer onder de zeven uur ligt. Voor Rueck was die elfsteden tocht van '63 overigens een 'ech te'. "De omstandigheden waren zodanig datje echt moest afzien. Ik geloof dat slechts 150 van de 1500 deelnemers de tocht heb ben uitgereden. De omstandig heden van de jaren daarna waren zó ideaal, dat zelfs een voetballer de tocht had kunnen uitrijden". Eindeloze vlaktes Omdat de elfstedentochten in Nederland schaars zijn en de om standigheden volgens hem te goed, heeft Rueck ook altijd meegedaan aan de alternatieve tochten. "Als je zón tocht in Fin land rijdt is het heel anders. Je schaatst daar over eindeloze vlaktes waar je geen mens tegen komt. Je moet het dan helemaal alleen doen. Hier in Nederland wordt je daarentegen gedragen door het juichende publiek, waardoor het veel makkelijker is door te gaan", verklaart Rueck. Met het langlaufen is Rueck toevalligerwijs in aanraking ge komen. Hij deed tien jaar gele den eens mee aan een schaats wedstrijd in Finland, waar de zo genaamde Holland-combinatie werd gehouden: schaatsen en langlaufen. Omdat dit hem goed afging, heeft hij daarna wat les sen op 'kastplanken' op de kunstbaan van het Wassenaarse recreatiepark Duinrell genomen om de techniek meer eigen te worden. Zijn voorkeur gaat uit naar de langere wedstrijden. Zo vertelt hij over de 24 uurs-langlaufmara- Ton Rueck in actie tijdens de kwart triathlon in september '85 op de bosbaan. Inzet: Rueck: 'Hoe langer en zwaarder de tocht, hoe mooier ik het vind...' (foto's Heutz/Holvast) thons in Italië. "Hoe langer en hoe zwaarder de tocht, des te mooier ik het vind". Als hij zich vergelijkt met jonge mensen die meedoen aan dergelijke tochten, moet hij toegeven dat hij niet meer zoals hen in 'de kracht van zijn leven is. "Ik ben een stuk ou der. Maar ik red het op mijn men taliteit. Bij zo'n 24-uurs race ga ik bijvoorbeeld na 12 uur pas voor het eerst even rusten. Hierdoor bouw ik een voorsprong op ten opzichte van mijn tegenstanders, die veel vaker rusten", verklaart Rueck zijn prestaties. Ook ver telt hij trots dat hij een keer 24 uur in touw is geweest zonder te rusten. Een afstand van 256 kilo meter was het resultaat, goed voor een vijfde plaats. Kerstdiner Dit jaar begon in november het wedstrijdseizoen voor Rueck met een trainingskamp in Zwit- Man ontwijkt eenden, maar duikt in vangrail LEIDERDORP - Een 29-jarige Leidenaar is gisterochtend vroeg met zijn auto tegen de vangrail ge reden toen hij op de provinciale weg bij Leiderdorp een koppel eenden wilde ontwijken. De een den bleven ongedeerd en vervolg den, volgens de bestuurder, snate rend hun weg. De onfortuinlijke bestuurder liep evenmin verwon dingen op, maar zijn auto moest zwaar beschadigd worden wegge sleept. BELASTING - De Alphense belas tinginspectie zendt vanavond van acht tot tien uur een radioprogram ma uit over het aangiftebiljet E. Vragen van luisteraars worden rechtstreeks in de uitzending beantwoord. Het programma is op de kabel te ontvangen via 105.1 MHz op de FM-band, de frequentie van de Lokale Omroep Alphen. Oegstgeestenaar (25) rijdt auto zelf in de prak OEGSTGEEST Een 25-jarige Oegstgeestenaar heeft zaterdag avond eerst zijn auto in de prak ge reden en later in Noordwijk aangif te gedaan van diefstal. Omdat een Oegstgeester politieagent hem nog had zien rijden op het moment dat de auto gestolen zou zijn en de man zijn sleuteltjes nog bezat, werd de ondervraging scherper. De man werd zenuwachtig, maar bleef volhouden. Zondagochtend wilde hij de aangifte intrekken en bekende hij dat hij zelf de auto in een doodlopende Oegstgeester bouwstraat tegen plastic buizen had geparkeerd. De auto raakte hierbij zeer zwaar beschadigd en was voor een verder ritje onbruik baar. De man is een bekende van de plaatselijke politie. Twee weken geleden was hij nog aangehouden in verband met een mishandeling van een fietsende man in Leiden. sfcrland, georganiseerd door de mede door hem opgerichte Ne derlandse Ski Vereniging. Op de gletsjers werd de techniek van het langlaufen bijgeschaafd. Op het tijdstip dat elke 'ongezonde' Nederlander aan het kerstdiner zat, stond Rueck op een hoogte van 1100 meter op de latten in de Oostenrijkse bergen. Daarna heeft hij elk weekeinde en elke vakantie wel aan een wedstrijd deelgenomen. Als Rueck eenmaal op zijn praatstoel zit, is hij er moeilijk van af te halen, talloze herinne ringen komen bij hem op van al le gebeurtenissen die hij in zijn sportieve loopbaan eens heeft meegemaakt. "We gingen een keer naar Finland voor een wed strijd. Alles was keurig geregeld, alleen bij de vlucht ging er iets mis. Mijn spullen, die ik op Schiphol aan de balie had afgele verd, waren helaas niet mee naar Finland gegaan. Dus ik zat daar zonder iets. Alles moeten lenen. Maar de wedstrijd heb ik geluk kig toch kunnen meemaken", al dus Rueck. Behalve langlaufen en schaat sen, zijn het lange afstand lopen en wielrennen favoriet. Ook die afstanden zijn dan niet gering. Zo was hij in juni in Noorwegen voor de wielerwedstrijd Trond- heim-Oslo. In 19 uur legde hij een afstand van 560 kilometer af, waardoor hij derde Nederlander in het klassement werd. Tevens heeft hij zo'n beetje alle te lopen marathons gelopen. Uit zijn verhaal blijkt dat Rueck het allemaal prima gere geld heeft. Tijdens zijn reizen (van Canada tot de Belgische Ar dennen) wordt hij altijd verge zeld door zijn verzorger. Zijn au to heeft hij van slaapgelegenheid voorzien, zodat hij kan slapen als zijn verzorger rijdt, (verre landen doet hij per vliegtuig of trein). "Een weekeinde is kort, en als je dan aan twee wedstrijden mee wilt doen, moet je inventief met de tijd omgaan", legt hij uit. Mont Blanc In 1986, 200 jaar nadat de top van de Mont Blanc voor het werd bedwongen, kwam hij op het idee dit ook eens een keer te pro beren. Met een vriend, een pro fessionele bergbeklimmer, ging hij op pad. Teleurgesteld vertelt hij dat ze op een hoogte van 4300 meter vanwege harde wind moesten omkeren. Deze zomer staan de bergen van Alaska op het programma. Kan Rueck nog wel eens 'ge woon' wandelen of fietsen, zon der kilometers te vreten? "Nee, dat kan ik me eigenlijk niet her inneren. Ik heb een doel nodig om tot prestaties te komen", be sluit de Wassenaarder. Sportavond, Voor Oegstgeester jongeren van af 16 jaar organiseert de SJJO ToVPVlei morgen een sportavond. Plaats van handeling is het gymnastieklo kaal aan de Apollolaan; jongeren kunnen daar tussen negen en tien terecht. Amnesty bepleit het lot van gewe tensgevangenen in de hele wereld en een van de manieren waarop zij dat doet is het schrijven van brie ven aan autoriteiten. Daar kan ie dereen aan meehelpen. Voorjaarsbeurs - De UW Oegstgeest houdt aan staande woensdag een beurs van zomerkleding en speelgoed in het Gemeentecentrum aan de Lijtweg in Oegstgeest. Speelgoed en kleding voor kinderen van 1 tot 14 jaar wordt 's morgens tussen negen en twaalf uur ingenomen. De verkoop is tussen één en vijf uur. Telefoni sche inlichtingen zijn verkrijgbaar bij M. Coulier, telefoon 172495. Werkwijzer Stichting 'De Werkwijzer' houdt aanstaande woensdag een voor lichting smiddag over de herzie ning van het stelsel sociale zeker heid. De middag wordt gehouden in het onderkomen van de Werkwij zer aan de Bernhardstraat 3 in Lei derdorp. Gastspreker is de heer G.W. Mul van de afdeling sociale zaken van de gemeente Leiderdorp. Na zijn inleiding kunnen er vragen worden gesteld. Aanvang woens dag twee uur. Amnesty Gedurende de maand april kun nen voorbeeldbrieven voor de werkgroep Leiderdorp van Amnes ty International worden opge haald op het'gemeentehuis van Lei derdorp aan de Statendaalder. Men kan daar bij de afdeling voor lichting terecht. Het Leiderdorps Theater Tover- lei speelt komende zaterdag een blijspel in de Muzenhof aan de Gor dijnsingel. Het gaat om 'Oud Speel goed'. een stuk. van Chiem van Houweningen. onder regie van Dolly Boode. Aanvang zaterdag avond half negen. Poppentheater Poppentheater Wellus-Nietus speelt aanstaande zaterdag de voorstelling 'De Tentkarromobiel', bedoeld voor kinderen van 4 tot 11 jaar. Aanvang half drie in het theater aan de Marijkelaan 4 in Voorschoten. Graag van tevoren re serveren via telefoonnummer 01717-8361. St. Matthias De toneelafdeling van het War- mondse St. Matthias brengt komen de vrijdag en zaterdag een toneel spel in drie bedrijven, 'Het dorp der huichelaars'. Dat doet ze in het Trefpunt aan de Herenweg, beide avonden vanaf kwart over acht. In 'Het dorp der huichelaars' staat het dorpje Montfeinte centraal, waar alle mogelijke ellende boven water wordt gehaald en waar menigeen wat op zijn of haar kerfstok heeft. St. Matthias acht het stuk overigens minder geschikt voor jeugdige kij kers. Donateurs hebben gratis toe gang op vertoon van hun dona- teurskaart: voor niet-leden is de toegang vijf gulden. Plaatsbespre- ken kan bij Leny van de Kerkhof, Ganzenwei 306, telefoon 10020, na 13 uur.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9