Praalwagens met lichtjes Terugkeer rijke flora in bermen is mogelijk rüSëlSFi LISSE - Een uniek schouw spel. Dat wordt volgens Piet Goemans het veertigste cor so van de bloembollen streek dat zaterdag 25 april weer door de streek trekt. Voor de eerste keer in het bestaan van het corso wor den de praalwagens ver licht. Het laatste deel van de route - tussen Noordwijker- hout en Noordwijk - wordt namelijk in de avonduren verreden. "In de avonduren is er naar ons idee sprake van een geheel ander corso, dan de stoet die overdag van Haarlem naar Sassenheim trekt. We verwachten dan ook dat veel belangstellenden ook als het don ker is een kijkje komen nemen en dat daardoor het aantal toeristen dat naar de streek komt sterk zal toenemen. Geluiden die we opvan gen uit de toeristensector wijzen al in die richting", vertelt Goemans, die al 20 jaar deel uitmaakt van de organisatie van het corso voor de bloembollenstreek. door Kees van Kuilenburg In dit jubileumcorso is ook voor het eerst Noordwijkerhout opge nomen. Jaren geleden al had het gemeentebestuur van Noordwij kerhout aangeklopt by de corso-or ganisatie met de vraag of de praal wagens ook deze gemeente kon den aandoen. "B en W vonden het van het grootste belang dat Noord wijkerhout met zijn grote areaal aan bollengrond werd aangedaan. Dat vonden wij eigenlijk ook wel, maar we zaten met het probleem dat we dan in de avonduren moes ten gaan rijden. We hebben de op lossing gevonden in het verlichten van de praalwagens", vertelt Goe mans. Burgemeesters Het idee om een corso te laten verrijden in de bollenstreek is ont staan in Hillegom. "Kweker Wil lem Warmenhoven reed al in 1947 met een praalwagen mee in een op tocht in Hillegom ter gelegenheid van Koninginnedag. Een initiatief dat enorm aansloeg in de streek", vertelt Goemans. Warmenhoven stapte daarop naar Hillegoms burgemeester Van Nispen tot Pannerden met het ver zoek om eens met zijn collega's in Het 'eerste' lentezonnetje brak het afgelopen weekein- door de meest fervente zonaanbidders, ook al moesten de zowaar nog even door. Het terras van het Katwijkse de jassen nog worden aangehouden, strandpaviljoen Willy Zuid werd onmiddellijk bevolkt (foto Dick Hogewoning) Lisse en Sassenheim te bekijken of er een mogelijkheid was om geza menlijk een corso te laten verrij den. Zowel uit Lisse als Sassen heim werd positief gereageerd op het Hillegomse idee en een jaar la ter was het zover. "Reclame voor het gebruik van de bollen die hier worden geteeld", zo werd het doel van het eerste cor so omschreven. Van het begin af aan is het evenement groots aange pakt en werden tal van sponsors benaderd om mee te rijden met het corso. In het overleg tusen de comités van Hillegom, Lisse en Sassen heim werd besloten dat de burge meester van een van de drie dor pen voor een jaar voorzitter zou zijn van het organisatiecomité en dat voor een jaar lang. Ook over het vertrek- en eindpunt van het corso werd vlot overeenstemming be reikt. Besloten werd om elk jaar uit het dorp van de voorzitter te ver trekken en ook daar weer te eindi gen. Kraanwagens Het eerste corso vertrok vanuit Hillegom. Op vier centrale punten in de route tussen Hillegom en Sas senheim stonden kraanwagens op gesteld om eventuele problemen met de praalwagens op te lossen. "Die hebben de gehele dag werk gehad, want het materieel was zo kort na de oorlog was niet zo best", weet Goemans uit de verslagen over die eerste tocht. Tijdens die eerste tocht werd een van de chauffeurs bewusteloos uit de cabine van zijn vrachtauto ge haald. "De uitlaatgassen van de motor kwamen in de cabine te recht en doordat alles was afgeslo ten met bloemen, konden de gas sen niet weg. Dat was het gëvolg van de vrijblijvende opbouw. Ie dereen rommelde maar wat aan. Nu worden alle praalwagens uitge breid nagekeken door de techni sche dienst van de rijkspolitie. Maar in die eerste jaren keek men niet zo nauw", aldus de corso-be stuurder. Goemans vervolgt: "Toch had dat oök zijn leuke kanten, want ie dereen deed vreselijk z'n best om met de mooiste wagen op de weg te komen. Vaak werd wekenlang in het geheim aan de praalwagen ge werkt en zag ook het bestuur pas op de dag van het corso wat het re- t Er is sedert 1949 veel veranderd, maar de bloemen 'zeggen het nog steeds'. sultaat was. Een jaar later zag je de praalwagens op de voorkant van folders van de bloembollenbedrij- ven staan, zo trots waren ze op 'hun' wagen. Die wagen ging dan ook de gehele wereld over en bete kende voor dat bedrijf een enorme reclame". Thema Met de komst in 1951 van ont- Dure dansles ALPHEN AAN DEN RIJN - Bij de dansschool aan de Wil- helminalaan in Alphen is afge lopen vrijdagavond een com pleet motorblok van een brom fiets gestolen. Omdat de uit Ter Aar afkom stige 17-jarige eigenaar' in de school zijn danspasjes zette, kon de dief buiten ongestoord doorsleutelen. TE WATER - Aan de Langeweg in Roelofarendsveen is zaterdag een automobiliste uit Hoogmade te wa ter geraakt. Een wiel van de wagen kwam in de zachte berm terecht, waardoor de auto een paal raakte en in de sloot reed. Het is al heel wat jaren geleden dat de bermen en spoor dijken in Nederland vol stonden met klaprozen, fluite- kruid, boter- en paardebloemen, smal en breed weeg bree en de meest uitlopende distelsoorten. De meeste lapjes groen gelegen naast de wegen bestaan nu uit niets anders dan gras. Strak afgebakende groene linten in plaats van de warrige beplanting, vol geurende en kleurige bloemen. Deze versobering van het land schap, want daar komt het toch op neer, stuit steeds meer men sen tegen de borst. De groep Ne derlanders die van mening is dat het zonder veel extra kosten of moeite anders en beter kan, is groeiende. Een van hen is T. En gelman, leraar handenarbeid in Haarlem en één dag in de week werkzaam als beheerder van de heemtuin Heimanshof in Hoofd dorp. Engelman: "Vroeger was de natuur overal om ons heen. Dat is nu wel anders. De natuur wordt steeds meer opgeborgen in reservaten. Buiten de parken, bossen en heemtuinen wordt het steeds meer een kale vlakte. Dat is absoluut niet nodig. Met een klein beetje moeite zouden de bermen en spoordijken kunnen worden omgetoverd tot kleine natuurterreintjes. De grote na tuurterreinen in Nederland zou den op die manier met elkaar kunnen worden verbonden". De natuurliefhebber weet te vertellen dat er de laatste decen nia nogal wat planten het loodje hebben gelegd. Duizendblad, leeuwentand, biggekruid en kruisdistel kennen de meesten alleen nog uit de boekjes, terwijl deze planten vroeger vrij alge meen voorkwamen. "Die planten zyn verdwenen dodr een ver keerd bermbeheer. Er wordt ge maaid als de bloemen nog niet in bloei staan. Planten sterven op die manier uit". Maaien is beslist niet schade lijk voor planten, zo weet Engel man. Bepaalde plantesoorten zo als madelief, klaver en gras, heb ben juist geregeld een maaibeurt nodig om goed te kunnen groeien. Ook de meeste kruid- soorten ondervinden geen scha de hiervan. "Maar dan moet er wel op het juiste moment en op de juiste manier worden ge maaid", aldus de heemtuinbe- heerder. De beste tijd om te maaien is volgens hem september. Alle ge wassen hebben dan in bloei ge staan en hebben de tijd gekregen om zaad te vormen. In de prak tijk wordt er echter veel vroeger gemaaid omdat dit arbeidstech- nisch beter uitkomt. "De planten komen niet meer tot volle was dom. Gelukkig blijven zaden die in de grond zitten jarenlang kiemkrachtig. Zodra we het bermbeheer verbeteren, kunnen deze opnieuw gaan groeien", zegt Engelman. Niet alleen het tijdstip, ook de wijze waarop de meeste wegbe- heerders maaien is fout, meent Engelman. Het gemaaide gras wordt niet weggehaald maar blijft in de berm achter. Dit gras verteert en zorgt op die manier voor een bemesting van de grond. "Kruidachtige planten, juist de gewassen die we graag weer in de berm zouden zien, houden van een arme bodem. Door het gemaaide gras niet af te voeren geef je zaden van kruid- planten die nog in de bodem zit ten dus geen enkele levenskans". Een rijke bodem veroorzaakt bovendien een enorme wildgroei van brandnetels. Hoewel Engel man niets ten nadele van de brandnetel zegt - je kunt er soep van maken en de plant heeft een bepaalde geneeskrachtige wer king - is een overwoekering door brandnetels ook weer niet de be doeling. "De brandnetel is een heel sterke plant. De concurren tieslag tussen brandnetels en an dere planten wordt dan ook al tijd door de eerste gewonnen". Overigens kan diezelfde brandnetel ook een heel gunstige uitwerking op de fauna en de flo ra hebben. De sterkgroeiende brandnetel put de bodem vrij snel uit. als de bodem niet op nieuw wordt bemest door het af gemaaide gras wèl weg te halen, zal de brandnetel binnen de kort ste keren gaan wegkwijnen. En gelman: "en de brandnetel die op zijn retour is, trekt insecten en vogels aan. Prachtige vlinders zoals de dagpauwoog, atlanta en distelvlinder komen er op af. De andere insecten en de zangvo gels die de brandnetel bezoeken, hebben bovendien vaak zaden van allerlei kruidsoorten bij zich die ze elders hebben opgepikt". Engelman is ervan overtuigd dat de versobering van de ber men niet aan het verkeer te wij ten is. "Het lood in de uitlaatgas sen schaadt de planten niet. Het lood wordt echter wel in de plan ten opgenomen. Als voer voor koeien is dat gras dan ook niet geschikt". Het is volgens Engelman nog niet te laat om de berm nieuw le ven in te blazen'. In de grond zit ten nog voldoende zaden die, bij een juist bermbeheer, binnen vry korte tijd kunnen uitgroeien tot bloeiende gewassen. De heemtuinbeheerder geeft een voorbeeld van de kracht van de natuur. "De wollige distel is in Nederland bijna verdwenen. De enige vindplaats is een dijkje in Zeeland. De dijk werd'jaren gele den echter beplant met populie ren. De bladeren hiervan bleven liggen en verrijkten de grond te sterk. Bovendien beconcurreer den de bomen de distel voor wat het water en het voedsel betreft. De distel verdween. Twee jaar nadat de populieren, in verband met de houtproduktie, waren ge kapt, was de distel weer terug. Die heeft in de grond op zijn kans zitten wachten". Aan de natuur zal het niet lig- .gen, daar is Engelman zeker van. Hij zegt er uitdrukkelijk bij dat de mentaliteit van de wegbeheer- ders echter wel eerst moet veran deren. "Zolang de hang naar net heid zegeviert, komt er weinig van een meer natuurlijk bermbe heer terecht. We moeten af van het idee dat alleen strakke groen stroken mooi zijn om te zien". De groenliefhebber is niette min hoopvol gestemd. "Steeds meer Nederlanders opteren voor natuurlijkere bermen. Op een ge geven moment kunnen de ge meenten en de provincies, die de bermen immers beheren, niet meer om de wensen van de be volking heen. Dan krijgt de na tuur opnieuw een kans. Tien te gen een dat zij die kans goed zal gebruiken". MONICA WESSELING In de knoppen van de vroege vruchtbomen en struiken begint al weer beweging te komen. Ze ker bij de perzik, abrikoos en zwarte bes hoeft het maar een paar dagen lekker warm te zijn of de struiken staan in volle bloei. Nachtvorst kan in de bloeiperio de veel schade aanrichten. De professionele fruitkwekers wa penen zich hiertegen door in nachten waarin het vriest, de bo men doorlopend met water te be sproeien. Er vormt zich een ijs laag om de bloesem heen waar door de bloemen zelf niet bevrie- Voor een amateur-tuinder met een paar boompjes of struikjes zijn er ook mogelijkheden de bloesem tegen bevriezing te be schermen. Dek wanneer er nachtvorst wordt voorspeld, de bloeiende struiken en leibomen af met vitrage of ander doekma teriaal. De koude straling vanaf de grond wordt hierdoor tegen gehouden. Bij amandelen, abrikozen en perziken die niet in de kas staan, is de tijd aangebroken voor een bespuiting met zwavel. Dit mid del bestrijdt de zogenaamde krulziekte, een schimmelziekte die overwintert in de knoppen. Bij het uitlopen van de knoppen kan deze schimmel zich razend snel verspreiden. Aangetaste bo men en struiken hebben rode misvormde bladeren die in de zo mer afvallen. Naarmate er meer blad afvalt neemt de overlevings kans voor de boom of struik af. Zwavel is verkrijgbaar bij de goede tuincentra. werper Jos van Driel uit Amstel veen verdween die vrijblijvend heid. Van Driel bedacht in samen werking met de organisatie het thema en ontwierp tekeningen van praalwagens waaruit de deelne mers konden kiezen. Ook de tech nische opbouw van de wagens kwam in handen van Van Driel. "Je kon in die jaren niet om Van Driel heen, zo sterk had hij zijn greep op het gehele gebeuren. Maar het betekende eveneens dat het corso sterk aan kwaliteit toe nam". vertelt Goemans. Ondanks de aanwezigheid van Van Driel kwam er al een jaar later kri tiek van de propaganda-commis- sie. Slechts 4 van de 32 praalwa gens hadden iets met het vak te maken. Goemans: "De commisie sprak er schande van. Die kritiek hielp. Een jaar later was de verhou ding tussen commercie en het vak sterk verbeterd". In 1953 kwam er een eind aan het wisselende voorzitterschap van een van de- drie burgemeesters. C.J. de Vroomen uit Sassenheim was de eerste 'gewone' burger die de voorzittershamer hanteerde. De Vroomen bleef dat 13 jaar lang en werd in 1966 opgevolgd door Harry Zwetsloot uit Lisse. Zwetsloot op zijn beurt maakte in 1968 plaats voor Sjaak Bonkenburg uit Heem stede, die nu nog steeds voorzitter is van de corso-organisatie. In datzelfde jaar was er ook een opvallende verandering in de route van het corso. Er kwam een einde aan de jarenlange traditie dat Sas senheim het vertrekpunt was van het corso. Haarlem werd gekozen als start van de tocht door de streek. "Het was een wens van het Internationaal Bloembollen Cen trum (IBC) óm de route langer te maken. Het IBC was een van de grootste, subsidiegevers, dus dat verzoek kon niet worden gene- geerd", zegt Goemans. Televisie In 1968 was ook de Nederlandse Televisie Stichting (NTS, de voor loper van de NOS) van de partij. "Dat was een rechtstreekse repor tage die in Eurovisie-verband werd uitgezonden", herinnert Goemans zich. "Bij de besprekingen over de uitzendingen maakte de NTS een voorbehoud. De uitzending zou niet doorgaan als prinses Margriet een baby zou krijgen. Gelukkig was dat al achter de rug of moest dat nog gebeuren, dat weet ik niet meer, maar de uitzending ging door. De camera's stonden op een bollenschuur van de gebroeders Driehuis aan de Heèreweg in Lis se", weet Goemans nog. Ook verschenen verslaggevers van radiostations uit Zuid-Afrika, Australië en Saoedi-Arabië in de streek voor het maken van reporta ges over het bloembollencorso. "Ik herinner me nog dat we een brief kregen van een radiostation uit China met de aankondiging dat ook daar interesse was voor het maken van een uitzending. We hebben ze echter niet gezien", lacht de corso-bestuurder. Moeilijk In de jaren zeventig beleefde het corso moeilijke tijden. Veel trouwe deelnemers lieten het bij gebrek aan financiën afweten. "De begro ting rammelde als het ware aan alle kanten, maar gelukkig zijn we er toch in geslaagd ondanks alle pro blemen een corso op de weg te krij gen. We konden commerciële deel nemers voldoende krijgen, maar de kans dat het karakter van het corso verloren zou gaan was groot. Wij wilden zelf bepalen hoe het corso er uit zou komen te zien", al dus Goemans. In die periode werd de corsoroute naar de badplaats 'Noordwijk verlengd. Een beslis sing waar het corsobestuur geen spijt van heeft. "Noordwijk heeft een uitstraling en daar profiteert het corso van". Een topjaar voor het corso was 1986. In dat jaar stonden er naar schattingen zo'n miljoen toeschou wers langs de route tussen Haar lem en Noordwijk. Goemans: "Ook dit jaar hopen we door de uitbrei ding van de route en het verlichte corso in de avond weer flink wat toeschouwers te trekken". MAANDAG Vrouw ruziet echtgenoot in armen politie HOOGMADE - Omdat een 35- jarige automobilist uit Hoog made tijdens het rijden ruzie maakte met zijn 39-jarige echt genote, heeft hij zondagmorgen vroeg aan de Kerkstraat in zijn woonplaats een paal geramd. De vrouw liep een gebroken been op. Ze moest worden overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis Leiden. De twee echtelieden waren in de auto aan het bakkeleien over het feit dat de man teveel alco hol zou hebben gedronken. De bestuurder van de wagen is na het ongeval dan ook door de politie aan een bloedproef on derworpen. Kortste weg: over dak van auto SASSENHEIM - Een bewoner van de Essenlaan in Sassenheim heeft gistermiddag een 16-jarige jongen die hij over een geparkeerde auto zag lopen, eigenhandig naar het politiebureau gebracht. De jongen, afkomstig uit Spijke- nisse, was in de buurt op veijaar- dagsbezoek en verkeerde volgens de politie onder invloed van alco hol. De auto, die licht werd bescha digd, stond geparkeerd op de hoek Essenlaan/Kagerdreef. Leiden Centrum Ex '85 - Koppenhinksteeg 15, bijeenkomst ondersteuningsgroep voor ouders en relaties van verslaafden, 20- Zaal Lage Morsweg 14a - psychometri- Le!déSé20°e Spiritisch GenootschaP Schouwburg - 'Herr Puntila und sein Knecht' door Nikos, 20.15 uur. Kapelzaal K&O - Alwin Bar, piano, 20.15 uur. Rijksmuseum van Oudheden - lezing over muziek uit de middeleeuwen door Ernst Vermeulen, 20.15 uur. Stichting Burcht - Burgsteeg, avond i.k.v. .Boekenweek met de auteur Adriaan Morriën, 20.15 uur. DINSDAG Leiden Academiegebouw Rijksuniversiteit - Rapenburg 73, lezing Dolf Verspoor, 16.15 uur. Nieuw Minerva - Boommarkt, dia-pre- sentatie over cultuur en natuur van Kre ta, 20 uur. Vredeskerk - Van Vollenhovenkade, schrijfavond Amnesty International, 20 Leidse Pabo - Galgewater, info-avond, Restaurant Zwembad De Zijl - Parama- ribostraat, bijeenkomst met lezing Leid se Vereeniging van Postzegelverzame laars, 20 uur. Leiderdorp Muzenhof - Gordijnsingel 4, belastings preekuur en hulp bij invullen aangifte, 9-12 uur. Houtschans - vertrek optocht leerlingen Springschans-school, 13.15 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 20 tot vr 27 maart door: Zuider apotheek, Lammenschansweg 7, Leiden, tel. 123553. Apotheek Boehmer, Florijn 21, Leider dorp, te). 894400. /ROUWENTELEFOON SEKSUEEL GEWELD - dins, bereikbaar van 14-17 woe. van 20-23 uur, vrijd. 09-12 uur, tel 071-126844. AMBULANCE - Tel. 071-212121. S.O.S.-DIENST - Telefonische hulp dienst voor degenen die in moeilijkhe den verkeren, dag eh nacht: tel. 071- 125202. DIERENHULPDIENST- regio Leiden - hulpverlening aan dieren in nood, ver voer naar een dierenarts, vogelasiel, tel 071-174141. BUREAU VOOR RECHTSHULP - He rengracht 50, tel. 071-123942, spreeku ren ma. en di. 10-12.30; woe. 13.30-16 en do. 18.30-20.30 uur. ONGËVALLENDIENST - Dagelijks Academisch Ziekenhuis, behalve van dinsdag 13 tot woensdag 13 uur: Diaco- nessenhuis Leiden en vrijdag 13 tot za terdag 13 uur: Elisabeth Ziekenhuis Leiderdoro. Veertigste bloemencorso komt met nieuwtje

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 8