Bestuur van EBR wil gesprek met minister 'Alles voor milieuvriendelijk leven' Flinke groei Kredietbank Over problemen salaris personeel Omzet in twee jaar verdubbeld Speel-o-theek Pinolddo viert 10-jarig bestaan Oudste man in Leiden 100 j aar Kleding gestolen Winkel van Stichting De Hoorn in de Morsstraat: Mr. Bool (89) overleden MAANDAG 23 MAART 1987 PAGINA 7 LEIDSCH m DAftRLAn— mEEST; LEIDEN - Oud-secretaris van de gemeente Leiden mr. Johannes Bool is donderdag overleden. Mr. Bool is 89 jaar geworden. Hij was officier in de orde van Oranje Na ssau. Bool is gemeentesecretaris geweest van 1946 tot zijn pensioen in 1963. Daarvoor was hij gemeen tesecretaris in Enschede. Bool werkte overigens ook al eerder bij de gemeente Leiden: van 1930 tot 1936 was hij commies-redacteur. Bool, die gold als een autoritiet op het gebied van gemeenterecht, was ook op andere gebieden actief bij de gemeente. Onder meer was hij mede-oprichter van de Stich ting tot Exploitatie van Bejaarden centra, een organisatie die een aan tal tehuizen in Leiden heeft ge sticht. Hij was tot op hoge leeftijd actief voor deze stichting. Burgerlijke Stand LEIDEN - Gehuwd: P.C. Breebaart en R.E.C. Visser, M.T.H. Hegn en Y. Sie- val, A. de la Rie en I. Brugmans, E. de Graaff en M.A.E.C. Ggsman, R.R. Bo gaard en S S. Heruer, M. Sboui en C.J. Neuteboom. Rëunie Voetbalvereniging Rooden- bufg organiseert in verband met het zestigjarig jubileum op 16 mei een rëunie. Oud-Roodenbur- gers die deze willen bijwonen, kunnen contact opnemen met C. Lens, Schaepmanplein 24, tele foon 411668. Verspoor Ter gelegenheid van zijn 70ste verjaardag zal journalist-schrij ver Dolf Verspoor op 24 maart om 16.15 een lezing geven aan de Rijksuniversiteit. Plaats van handeling is het academiege bouw aan de Rapenburg 73. De bijeenkomst wordt georgani seerd door de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde, in sa menwerking met de Leidse vak groep talen en culturen van La- tijns-Amerika. Kreta Het zonnige eiland Kreta in de Middelandse zee werd doorkruist door Nederlands Reis Vereni gingslid C. van Buuren. Hij houdt een dia-presentatie over cultuur en natuur van Kreta op 24 maart in restaurant Nieuw Minerva aan de Boommarkt. De aanvang is 20.00 uur. Pottenbakken ln buurtcentrum Dijk 33 wordt op 26 maart een demonstratie pottenbakken gegeven voor men sen van 55 jaar en ouder. Deze wordt gehouden van 13.30-15.00 Rugklachten Een orthopaedisch chirurg, een psychologe en twee fysiothera peuten geven een cursus voor mensen met rugklachten. De cur sus heet 'Ruggesteun' en wordt gegeven in vijf avonden. De eer ste avond is op 26 maart. Voor meer informatie: Langegracht 165, Leiden, telefoon 216525. Lezing Studentenvereniging E.L.S. or ganiseert op 26 maart een lezing over wetenschap en geloof. Spre ker is prof. Koerts, docent aan de Erasmus-universtiteit in Rotter dam. Hij begint om 20.00 uur in het Hooglandse Huys aan de Hooglandse Kerkgracht. Scandinavië Kunst en klassieke muziek in het Scandinavië-festival. Op 26 maart zal drs. Kreytz vanaf 20.15 uur in het K&O-gebouw een dia-lezing houden over de kunst uit het Noorden. Kunstenaars als Munch, Nolde en Kirkeby worden uitgebreid behandeld. Het K&O- gebouw is te vinden aan de Oude Vest 45. Jazz Het kwintet Wim Kegel treedt op 27 maart op in de braserie 'Le Bambou', te vinden op de Heren straat 1. Het orkest, dat bebop, latin-jazz en ballads speelt, be treedt 21.30 uur het podium. Bingo Buurthuis Morschwijk aan de Topaaslaan geeft weer eens prij zen weg na het bingo'en. De kam pioen bingo kan een tuin-ameu- blement winnen. De nummertjes worden vanaf 20.00 uur getrok ken. LEIDEN - Het college van beheer van het Energiebe drijf Rijnland (EBR) heeft een officieel verzoek inge diend bij de minister van binnenlandse zaken voor een gesprek over de ar beidsvoorwaarden van het personeel. Het college wil bereiken dat de minister medewerking verleent om een einde te maken aan de achterstand in salaris die EBR-werknemers hebben vergeleken met hun colle ga's bij andere nutsbedrij ven. Op die manier hoopt het college - het dagelijks bestuur van het EBR - de problemen met het perso neel uit de weg te ruimen. De vakbonden AbvaKabo en CFO hebben het college twee weken ge leden een ultimatum gesteld. Het bestuur moest volgens dat ultima tum, dat vandaag is afgelopen, we zenlijke voorstellen op tafel leggen om de arbeidsvoorwaarden van het personeel te verbeteren. Aan dat verzoek heeft het college niet vol daan. Dat kan ook nog niet, vindt de Noord wij kerhoutse wethouder P. Heemskerk - hij beheert in het col lege de portefeuille personeelsza ken. "Alle maatregelen die we in het verleden hebben willen nemen, zijn door de minister van tevoren verboden, of achteraf terugge draaid. Als we echt iets willen doen voor het personeel, zullen we voor af toestemming moeten zien te krijgen. Anders heeft het geen zin", aldus Heemskerk. De problemen tussen personeel en college van beheer zijn ontstaan doordat het EBR een zogenoemde gemeenschappelijke regeling is, tenvijl de meeste andere nutsbe drijven in Nederland naamloze vennootschappen zijn. Het perso neel van het Energiebedrijf Rijn land heeft een ambtenaren-status. De hoogte van het salaris en ande re arbeidsvoorwaarden zijn gekop peld aan die van het personeel van de gemeente Leiden. In de praktijk blijken EBR-werknemers minder te verdienen dan hun collega's bij andere nutsbedrijven, waar salaris en dergelijk vrij kunnen worden vastgesteld. Het college van beheer heeft het verschil in arbeidsvoorwaarden proberen weg te werken, onder meer door de werknemers een ex tra uitkering te geven. De minister van binnenlandse zaken heeft dat besluit vernietigd omdat het het rijksbeleid doorkruiste. De bonden verwijten het college nu dat het zich weinig soepel en nauwelijks creatief opstelt. De plannen die de bonden in het zoge heten georganiseerd overleg heb ben ingediend, zijn door het colle ge telkens van de hand gewezen. Volgens het college is dat gebeurd omdat de voorstellen niet waren te verwezenlijken. De bonden von den echter dat ze niet serieus wer den genomen. Begin deze maand schortten ze daarom het overleg met het college op. Wat de bonden gaan doen nu het college van beheer niet volledig aan hun wensen tegemoet is geko men, was vanmorgen nog niet dui delijk. Woordvoerder B. van Eg- mond van de AbvaKabo wilde nog geen commentaar geven. Hij was nog niet op de hoogte van het ant woord van het dagelijks bestuur. LEIDEN - Ongeveer 300 mensen hebben zaterdagavond meegedaan aan een door de Leidse binnenstad voerende fakkeloptocht tegen apartheid. De tocht was georganiseerd door de Leidse Raad van Kerken en de Boycot Outspan Actie. De fakkeloptocht is gehouden ter herdenking van twee door de Zuidafrikaanse politie aangerichte bloedbaden, op 21 maart 1960 in Sharpeville en op 21 maart 1985 in Uitenhage. Beide keren opende de politie het vuur op vreedzaam demonstrerende zwarten, waarbij vele tientallen doden vielen. De fakkeloptocht begon bij de Hooglandse kerk en eindigde met een korte manifestatie op de Burchtheuvel. Daar las de Zuidafrikaanse dich ter Vemie February voor uit eigen werk, waarschuwde Esau de Plessis van de Boycot Outspan Actie tegen het gevaar van rassendiscriminatie - niet alleen in Zuid-Afrika, maar ook in Nederland - en zong het koor 'Jan en Alleman' enkele vrijheidsliederen. (foto Henk Bouwman) LEIDEN - De Gemeentelijke Kre dietbank wil twee extra mensen in dienst nemen en bovendien een grotere computer aanschaffen om de groeiende stroom van klanten te kunnen verwerken. De computer vergt een investering van ruim een ton. Door het aantrekken van het extra personeel - een administra tief medewerker en een kredietad viseur - zullen de personeelskos ten volgend jaar met 125.000 gul den stijgen. Directeur J.W. Siebols noemt de groei van zijn kredietbank 'storm achtig'. In 1984 had de Gemeente lijke Kredietbank nog een omzet van ruim zeven miljoen gulden, terwijl in dat jaar bijna 3000 men sen een beroep op de bank deden, waarmee uiteindelijk ruim 1400 contracten werden afgesloten. Vo rig jaar was de omzet gestegen tot bijna 13,5 miljoen gulden, klopten bijna 4000 mensen aan bij de bank en werden meer dan 2000 contrac ten getekend. Volgens Siebols heeft de groei twee oorzaken. Ten eerste heeft de kredietbank meer geld tot zijn be schikking gekregen om mensen met financiële problemen te hel pen, onder meer door de uitbrei ding van het schuldenfonds. Daar naast heeft de Gemeentelijke Kre dietbank de laatste tijd meer recla me gemaakt voor zichzelf. Niet al leen voor schuldenfinanciering, maar ook voor normale kredietver strekking, zoals dat bij andere ban ken gebeurt. LEIDEN - De oudste man van Lei den, J.H. de Vink, is gisteren 100 jaar geworden. De lichamelijke ge zondheid van de heer De vink, die in het bejaardencentrum Rijn en Vliet in Leiden verblijft, is zodanig dat de 100ste veijaardag in beslo ten kring is gevierd. Tot voor kort was de heer Geerlings met 107 jaar de oudste Leidenaar. Het aantal 100-jarigen bedraagt thans drie. De oudste Leidenaar is mevrouw Meses, die in oktober van dit jaar 104 hoopt te worden. Overigens bereiken bij leyen en welzijn dit jaar nog vijf Leidenaars de 100-jarige leeftijd. door Dorith Ligtvoet Ze denkt dat het assortiment van de winkel een gat in de markt vult. Een belangrijk verschil tussen deze en andere milieuvriendelijke winkels ligt in de soort produkten dat De Hoorn gaat verkopen. Een natuurvoedingswinkel verkoopt vooral voedingswaren en slechts enkele andere produkten. De Hoorn biedt juist geen levénsmid- delen aan. "We willen de andere winkels die ook goed bezig zijn, niet in de wielen rijden", zegt Agaath. "Wat wij doen is nieuw. We bieden een produkten die het milieu zo min mogelijk belasten". De spullen die De Hoorn ver koopt moeten aan een aantal eisen voldoen. Ze mogen tijdens produk- tie en gebruik slechts weinig ver vuiling opleveren en moeten als af val makkelijk afbreekbaar zijn. Verder moeten de produkten ge makkelijk zijn om te bedienen en is duurzaamheid een eis. Behoefte Hoewel de stichting geen markt onderzoek heeft gedaan, denkt zij dat er een grote behoefte bestaat aan milieuvriendelijke produkten. Agaath: "Ik heb er zelf jarenlang naar gezocht. Bovendien heb ik in Groningen bij de Wetenschapswin kel gewerkt, waar mensen me vaak vroegen waar dergelijke produk ten te koop waren". Sommige produkten die De Hoorn verkoopt zijn duurder dan vergelijkbare milieuvervuilende produkten. Toch denkt Agaath ze wel te verkopen: "Er zijn genoeg mensen die milieubewuster willen leven en wat meer geld voor onze produkten willen betalen. En daar staat tegenover dat we soms ook goedkoper zijn. Dat komt doordat LEIDEN - 'Alles voor een milieu vriendelijk leven' staat er op het nieuwe winkelbordje van stichting De Hoorn aan de Morsstraat. "In onze winkel verkopen we van alles, van klokjes werkend op zonne- energie tot nestkastjes, van plantaardige cosmetica tot tanden borstels", zegt Agaath Arends, ini tiatiefneemster van de stichting. LEIDEN - Uit de etalage van een modewinkel in de Maarsmansteeg zijn zaterdagmorgen vroeg 25 sweaters gestoleji. De kledingstuk ken hebben een totale waarde van 3.400 gulden. De daders vernielden een kleine ruit waarna zij de kle dingstukken wegnamen. t LEIDEN - Loco-burgemeester mevrouw Fase heeft zaterdag koninklijke onderscheidingen uitgereikt aan twee mensen van de machinefabriek Drakenburgh. Oud-directeur D.O. Weima (foto rechts) van de machinefabriek ontving uit handen van mevrouw Fase de ere-medaille in goud verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. De heer Weima, die zijn loopbaan is begonnen als leerling-dieselmonteur, is ruim 43 jaar werkzaam geweest bij Drakenburgh en is 1 maart vervroegd uitgetreden. De andere koninklijke onderscheiding in goud reikte mevrouw Fase uit aan J.A. Cornelissen (foto links). Deze vas 1 december vorig jaar 40 jaar in dienst bij het bedrijf. De heer Cornelissen, ooit begonnen als leerling boekhouder, is thans hoofdadministrateur bij Drakenburg. (foto Henk Bouwman) LEIDEN - Speel-o-theek 'Pinok- kio', gevestigd aan de Bernhardka- de, bestaat donderdag tien jaar. Pi- nokkio opende in 1977 als eerste speel-o-theek voor niet-gehandi- capte kinderen de deuren. De speel-o-theek was aanvankelijk ta melijk primitief in een kelderruim te in de Heilige Hartschool onder gebracht, verhuisde daarna naar een klaslokaal en is thans geves tigd in buurthuis Het Spoortje. Om het lustrum luister bij te zet ten organiseert Pinokkio woens dag een feestmiddag (aanvang 14.00 uur), waar Koki de clown de kinderen komt vermaken. Voorts is er vrijdag een receptie, waar me de-oprichtster Kitty Keyser-Gay- mans haar visie op het belang van het speel-o-theekwerk uiteen zet en medewerkster Magda Hofkes uit haar herinneringen put. Agaath Arends in het winkeltje aan de Morsstraat dat zaterdag is geopend. we weinig verpakkingsmiddelen gebruiken en zonder tussenhandel bij de maker van een produkt inko pen. Juist de tussenhandel ver hoogt de prijs". De afgelopen tien jaar is Agaath precies te weten gekomen welke produkten waar te koop zijn. Ze heeft er een zesde zintuig voor ge kregen. Ook door het lezen van kranten en tijdschriften ontdekt ze steeds weer nieuwe artikelen. Om de aandacht te trekken en de verkoop te bevorderen, wil Agaath iets leuks doen met de etalage. "We hebben gemerkt dat mensen soms niet weten welke functie een voor werp heeft. We willen daarom elke maand een voorwerp in de etalage leggen. Mensen kunnen raden waar het toe dient. Elke maand wordt het voorwerp onder de goe de inzenders verloot". Startkapitaal De Hoorn is begonnen met een startkapitaal van 80.000 gulden. Daarvan bestond 10.000 gulden uit eigen geld en 70.000 gulden uit kre dieten. "Eigenlijk was dat nog niet veel", zegt Agaath. "iJlaar we heb ben de hele winkel zelf opgeknapt en werken naast drie vaste krach ten met vrijwilligers. Toch willen we snel kostendekkend worden. Als je dat niet bent, werk je niet meer efficiënt en rijd je jezelf in de wielen". Behalve de winkel heeft de stich ting nog meer pijlen op haar boog. Zo zijn er plannen om een postor derbedrijf te beginnen. Liefheb bers zullen een catalogus toege stuurd krijgen waaruit ze produk ten kunnen bestellen. Ook wil De Hoorn cursussen organiseren waarbij mensen leren om artikelen uit de winkel te gebruiken. Agaath denkt hierbij bijvoorbeeld aan wijn en bier maken. Hiertoe biedt de winkel complete doe-het-zelf pakketten aan. Verder wil De Hoorn ook minder gebruikelijke cursussen organiseren zoals mi lieuvriendelijk huishouden. Hier bij leren de deelnemers bijvoor beeld schoonmaakmiddelen ken nen die het milieu ontzien. "We hebben veel bekijks", zegt Agaath. "Mensen ko men soms binnen om iets te vragen of de spullen te bekijken. Dat is heel positief. Het is altijd mogelijk om ons iets te vragen. Ook daar zijn wij voor".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7