Schoenlapper bindt strijd aan met de wegwerpcultuur 'Nederlandse boer leverde huzarenstukje' Remonstranten bezinnen zich op vrijzinnigheid Reportage PAGINA 2 MAANDAG 23 MAART 1987 Hebt u de laatste tijd nog schoenen ter reparatie aangebo den aan een schoenmaker? Als het antwoord ja luidt, kan dat bestempeld worden als een verrassing. Twintig pro cent van de Nederlandse bevolking heeft nog nooit een schoenhersteller bezocht, een niet gering aantal landgeno ten weet zelfs niet van het bestaan van dat vak. Reden voor de ruim 1900 ondernemers in deze branche - in 1948 waren er nog 10.500 schoenmakerijen - de handen ineen te slaan. Aan het voortouw van deze (laatste?) reddingspoging staat de voorzitter van de Katholieke Bond van Schoenmaker spatroons, P. A. Idema uit Zijdewind. VoorYiem staat bui ten kijf dat de schoenmakerij het jaar 2000 zal halen. „Zo lang er schoenen gemaakt worden, zal er voor ons werk zijn". Op zijn veertiende is hij bij zijn va der in de schoenmakerij begonnen. „In die tijd, zo'n veertig jaar gele den, was er werk in overvloed. De gezinnen waren veel groter dan nu en geld was er bijna niet. Ze koch ten schoenen van een van de weini ge, maar goede (Nederlandse) mer ken zoals Robinson voor jongens en die moesten jaren mee. Jaar in jaar uit werden ze hersteld en als Pietje er uit was gegroeid, dan kreeg z'n jongere broer ze, die er ook weer een paar jaar op moest lopen". door Arne Ruitenbeek „We gingen op maandag de buurt in en haalden by de klanten de schoenen op. Op zaterdag brachten we ze weer, keurig her steld, terug. Twee dagen voor ser vice, dat was niet mis. We maakten lange dagen om het werk af te krij gen. Hoewel de reparaties niet veel kostten, hadden we een goede bo terham". In de jaren vijftig ging ook de schoenindustrie hier over op het Amerikaanse systeem: veel verschillende soorten schoenen, die aan het modebeeld beant woordden. „Niet meer zoals vroe ger. dat je één paar schoenen had voor zon- en feestdagen, maar een paar voor elke bijzondere gelegen heid en voor elk seizoen. Zomer en winterschoenen, gemakkelijke schoenen voor de dames voor door de week en pumps met soms heel hoge hakken voor een dansavond". „Dat zou niet zo erg zijn geweest, als dat schoeisel ook gerepareerd moest worden. Maar leer verdween als het enige materiaal. Er werden alternatieve materialen gevonden. Synthetisch spul, of, zoals wij dat noemen, leer aan de meter. Bij dui zenden paren stonden ze in de win kel. Goedkoop en voor iedereen bereikbaar, want ook het inkomen steeg. Op dat moment is de klad in de schoenmakerij gekomen. De schoenmakers konden die plastic schoenen niet meer herstellen. Ze hadden er de apparatuur niet voor, ze hadden dat ook nooit geleerd". Het produkt werd zo goedkoop, dat het voor de consument niet meer loonde naar de schoenher steller te stappen en voor een paar tientjes aan nieuwe zolen, h.akken en naden te laten verlappen. Je gooide de kapotte schoenen weg en kocht een paar nieuwe, dan was je niet veel duurder uit. De ene na de andere schoenmakerij werd op gedoekt. Vaak was de ondernemer tegelijkertijd ook de enige werkne mer, maar van die paar reparaties konden hij en zijn gezin niet meer leven. Hakkenbars bars. In de grootwinkelbedrijven en in winkelcentra doken de Mis ter Minits op, waar ze binnen een paar minuten nieuwe hakken on der je (al dan niet lederen) schoe nen zetten. De echte schoenma kers konden inpakken. Iedereen stapte naar zo'n hakkenbar toe en na een paar keer nieuwe hakken te hebben gekocht, ging men gewoon naar de winkel toe voor een nieuw paar volgens de laatste mode". „Wij dachten, dat kunnen wij ook. Zo ontstond 'de echte hakken bar': klaar terwijl u wacht, maar dan wel door een vakman. Wij kon den bovendien zolen aanbrengen. De Mister Minits sloegen, zoals te verwachten was, terug. Zolen eron der zetten? Geen probleem. In on ze branche zonnen we op het defi nitieve antwoord. Dat moest ko men van de jongere en vooruitstre vende schoenmakers. De oudere, conservatieve herstellers misten de boot, die hadden te lang nee ver kocht als ze plastic schoenen moesten maken". Collega's van Idema stapten naar de schoenindustrie en keken daar goed rond. „Daar hadden ze de nieuwste apparatuur. Die moesten we aanschaffen. We stortten ons op de vakliteratuur, in een poging bij de tijd te blijven. We leerden alles over nieuwe vulcanisatieproces- sen, basisstoffen om alle schoenen mee te kunnen maken. Weg met de hamer en de driepoot. Spijkers zul je in een schoenmakerij niet meer aantreffen, lijm is het toverwoord. Voor verschillende soorten rubber, plastic en nylon heb je net zoveel lijmen nodig". Sportschoenen „Tegenwoordig loopt de jeugd op sportschoenen. De zolen van die sportschoenen zijn opgebouwd uit verschillende lagen en iedere laag vraagt een andere verwerking. Nu kunnen we dat en tegen een prijs, die afgezet tegen de (vaak te) hoge aanschafprijs, voor klant en schoenmaker rendabel is". Aan de filiaalbedrijven (de Mis ter Minits enzovoorts) wordt vol gens Idema paal en perk gesteld. „Tot voor kort trof je bij die zaakjes geen vaklieden aan. Met het minis terie van economische zaken heb ben de drie schoenmakersbonden - de katholieke, de christelijke en de algemene - een overeenkomst getroffen, dat binnen vyf jaar per hakkenbar een gediplomeerde schoenhersteller in dienst is". „Een goede vakman leende zich niet voor zo'n bedoening. De belo ning was er minder en het was/is geen vakwerk. Ze hebben een ei gen 'opleiding', waarin je in zes we ken leert schoenen te herstellen. Dat kan niet. Iemand, die het vak onder de knie wil krijgen, moet de tweejarige cursus schoenhersteller volgen op basis van een leer/werk- overeenkomst. Een dag per week naar school voor de theorie en de andere weekdagen praktijk in de herstelwerkplaats. Wil je je als schoenmaker zelfstandig vestigen, dan moet je nog een anderhalfjari- ge vervolgcursus doen". Dat laat ste wordt op korte termijn faculta tief, omdat niet alle vaklieden on dernemer willen worden. „Ik vind het heel positief, dat er sinds een jaar of vijf ook gediplo meerde vrouwelijke schoenher stellers zijn. Dat is begonnen met dochters van collega's. Mijn kinde ren zal ik niet aanraden om het vak in te gaan, want zo' rooskleurig ziet het er niet uit. Van ruim 10.000 be drijven in '48 naar nog geen 2000 nu en en werkaanbod neemt nog steeds af!" Te duur In opdracht van het Hoofdbe drijfschap Ambachten heeft het bureau Inter/View uit Amsterdam een representatief onderzoek ver richt onder 1005 Nederlandse huis houdens. De groep geënquêteer den bestond voor 80 procent uit vrouwen en voor 20 procent uit mannen. Uit dat onderzoek bleek dat maar liefst twintig procent van de Nederlandse gezinnen nooit schoenen laat repareren. In de helft van de gevallen beoordeelt de consument zelf of er al dan niet ge repareerd wordt. Dus zonder de vakman te raadplegen. Een kwart van de bevolking vindt de schoen maker te duur. „We weten hoe dat gekomen is. Ik heb het net geschetst: andere materialen, hakkenbars, te late reactie vanuit de branche. De be volking denkt dat je alleen leren schoenen kunt laten repareren bij ons. In het noorden en het oosten van het land zijn de schoenmake rijen op de vingers van een hand te tellen. Allemaal weggesaneerd. In de Randstad zijn er weer te veel in een klein gebied, zodat ook daar de nood hoog is. Veel jongeren weten niets eens dat er zoiets als een schoenmaker bestaat". „De vraag luidde: wat kunnen we tegen die beeldvorming doen Belangrijkste was, dat we een front zouden gaan vormen. Dat is enige jaren geleden, toen de malaise vol op aan de gang was, mislukt. De schoenmakers wilden geen geld stoppen in een actie. Driejaar gele den is onze bond opnieuw de strijd om het bestaan aangegaan". „Het onderzoek van Inter/View is daaruit gerold. Op 30 en 31 maart begint een collectieve reclamecam pagne onder het motto 'Gun schoe nen een tweede ronde, weggooien is zonde'. Voor het eerst in de ge schiedenis werken de leden van de drie organisaties en de ongeorgani seerden samen; dat is zeer verheu gend. Op een stuk of dertig na doen alle 2000 ondernemers (gro tendeels eenmanszaken) mee. Ie dere schoenmaker krijgt een pak ket stickers, posters en tassen. Op de radio zullen reclamespots te ho ren zijn. We gaan adverteren in da mesbladen en in de regionale dag bladen. Aan klanten wordt binnen kort een couponboekje uitgereikt, waarmee ze kortingen kunnen krij gen op de reparatie van zomer schoenen". Vakwerk In de twee jaar, dat de campagne loopt, moet de schoenmaker weer bekend zijn geworden bij het pu bliek. Moeten miljoenen Nederlan ders weten, datje alle schoenen ter reparatie kunt aanbieden en dat het loont om schoenen te herstel len. „Bij de vakman, want die le vert vakwerk. Bij ons geen ver keerd geplakte of slecht afgesne den hakken en zolen". „We moeten niet meteen wonde ren verwachten. Neem alleen het feit, dat je in Noord-Holland geen schoenherstellerscursus kunt vol gen. Ik heb de theorie geleerd in Alkmaar en daarna in Amsterdam, maar die mogelijkheden zijn er niet meer. Nu moet je een dag per week naar Rotterdam, Zwolle of Waalwijk. Ik weet niet of jongeren dat kunnen opbrengen". Idema: „Veel jongeren weten niet eens dat er zoiets als een schoenmaker bestaat. (fotoGPD) Jaap van der Veen van boerenbond naar ministerie van landbouw Van der Veen„Het zal een hele opgave worden onze exportpositie te houden". «fotoGPD» UTRECHT (ANP) - „De vrijzin nigheid bevindt zich in een cri sis. Ze kampt met een soort ver legenheidssyndroom en weet niet zo goed raad met zichzelf'. Dit zei prof. dr. Th.M. van Leeu wen afgelopen zaterdag in een inleiding tijdens de Algemene Vergadering van Beraad van de Remonstrantse Broederschap in Utrecht. Centraal op deze bijeen komst, die slechts adviezen kan geven maar geen besluiten kan nemen, stond de vraag naar de positie van de Remonstrantse Broederschap in de vrijzinnig heid. De sterke daling van het aantal leden (momenteel ongeveer 10.000) dwingt de Remonstrantse Broederschap om over de toe komst na te denken. Daarnaast spelen een aantal principiële vra gen. Zo moet worden gekozen tussen een plaats bij de andere vrijzinnige organisaties of sa menwerking met de grote calvi nistische kerken in Samen op Weg. De oorzaak van de crisis in de vrijzinnigheid is volgens prof. Van Leeuwen de doorwerking van de vrijzinnige idealen in de rest van de samenleving. Deze ontwikkeling maakt een aantal vrijzinnigen onzeker. Zij vinden dat de vrijzinnigheid hiermee is achterhaald en kan worden afge schaft. Anderen verwachten juist brede sympathie en toestroom van nieuwe leden. Beide vooruitzichten vindt Van Leeuwen overdreven. Hij ziet volop ruimte voor een vrij zinnige geloofsgemeenschap die ruimte laat voor persoonlijke ge loofsbeleving, onderdak biedt aan de mensen die aan de rand van de kerk staan en flexibel ant woord geeft aan de vraag van on ze tijd. De Remonstrantse Broe derschap moet een voortrekkers rol spelen. Het recente besluit om relaties van niet-gehuwden in te zegenen vindt hij hiervan een goed voorbeeld. Romero-herdenking. In El Salvador en Guatamala worden DEN HAAG (GPD) - Jaap van der Veen (43), tot 1 mei nog voor zitter van de Nederlandse Christelijke Boeren en Tuinders Bond (CBTB), werkzaam in tal van functies op agrarisch gebied in Nederland en Europa, en daar na directeur-generaal op het mi nisterie van landbouw, denkt dat begin 1988 op jaarbasis het even wicht is bereikt tussen de nu nog te hoge' melkproduktie en de door Cees Keizer marktvraag. Om het hele jaar door een gelijkmatige melkaan- voer te waarborgen zullen de zui velfabrieken volgens hem in tij den van een lage produktie een hogere prijs aan de boeren moe ten betalen. "De afgelopen jaren zijn onze zuivelfabrieken op het verkeerde been gezet. In maanden van een grote aanvoer hebben ze meege holpen de overschotten aan bo ter en melkpoeder te produce ren. Dat kon omdat die over- shcotten op de stoep van de koel huizen gezet konden worden. de mensenrechten bij voortdu ring en op systematische wijze geschonden. Daarentegen is in Nicaragua de situatie structureel beter is. In de berichtgeving over schending van mensenrechten in Nicaragua worden deze uitzon deringen, hoe verwerpelijk ook, sterk opgeblazen. Dit zei prof. dr. D.C. Mulder, voorzitter van de Raad van Ker ken in Nederland, zaterdag tij dens de zevende landelijke Ro mero-herdenking in Amsterdam. Ruim zeshonderd mensen wa ren na afloop van de herden kingsdienst in de Keizersgracht- kerk in een stille tocht naar het Weteringsplantsoen getrokken om by de tekst van Van Rand wijk „een volk dat voor tirannen zwicht zal meer dan lijf en goed verliezen, dan dooft het licht" de slachtoffers van de mensenrech tenschendingen in Midden-Ame- rika te gedenken. Het organiserende Romero-co- mité, waarin nagenoeg alle ker kelijke Derde Wereld-organisa ties vertegenwoordigd zijn, voert want Brussel betaalde het toch wel. Dat is nu duidelijk afgelo pen. Er komt een meer marktge richt beleid, dat wil zeggen dat we er zelf meer voor moeten zor gen dat we onze produkten kwijt raken". Jaap van der Veen neemt met deze uitspraken al een voorschot op zijn nieuwe topfunktie als di recteur-generaal op het ministe rie van landbouw, de op één na hoogste ambtenaar op het depar tement. Nu al krijgt hij van boe ren en tuinders vanuit het land duidelijke boodschappen mee. "Ze feliciteren me met m'n be noeming, maar zeggen tegelij kertijd: Jaap we vinden dat wel goed maar je moet er wel voor zorgen dat je op dat ministerie een paar zaken voor ons regelt". Huzarenstukjes Van der Veen is de mening toe gedaan dat de Nederlandse agra rische sector de afgelopen jaren een aantal ware huzarenstukjes heeft geleverd. "Ondanks het steeds verder wegvallen van de wereldmarkt hebben we ons aan deel behouden; zijn zelfs gaan momenteel een campagne voor vrijlating van politieke gevange nen in El Salvador en tegen de verdwijningen-in Guatamala. 'Besmette aandelen'. De her vormde synode moet er bij de or ganen van bijstand krachtig op aandringen dat zij meewerken aan de uitvoering van het syno- debeleid inzake Zuid-Afrika, vooral wat betreft het uitoefenen van economische druk op dat land. Daarbij moet wel rekening met de eigen verantwoordelijk heid van deze organen worden gehouden. Verder moet er bin nen een half jaar een lijst worden opgesteld van Nederlandse be drijven die onvoldoende mede werking verlenen aan het uitoe fenen van economische druk op' Zuid-Afrika. Dit stelt het moderamen de sy node voor in de nota, waarin ver slag wordt gedaan van de bespre kingen over het Zuid-Afrika-be- leid van de Nederlandse Her vormde Kerk. Vorig jaar novem ber besloot de hervormde syno behoren tot de grootstg expor teurs ter wereld van agrarishce produkten. Dat moeten we zo houden. Dat houdt in dat we het de komende tijd moeten hebben van verbreding van het produk- tenpakket, het zoeken naar nieu we markten. Kortom het zal een hele opgave worden onze export- positie te behouden en uit te breiden". "We hadden eerst te maken met de Europese gemeenschap van de negen, nu van de twaalf. Onze markt is dus vergroot. De export van levende varkens naar Spanje is het afgelopen jaar fa belachtig geweest. De natuurlij ke neiging door te groeien is erg groot". Van der Veen meent dat de mogelijkheden voor die groei aanwezig zijn. "De agrarische sector zal het dan moeten zoeken in verbreding van het pakket, in tensivering van de markt". "We moeten onze bedrijven blijven ontwikkelen om onze goede exportpositie te behou den. Er is geen andere keus. We zijn voor het grootste deel van de afzet van onze agrarische pro duktie afhankelijk van de ex- de tot het selectief afstoten van aandelen als teken van solidari teit met de slachtoffers van de apartheid. De synode droeg de organen van bijstand zo mogelijk gezamenlijk tot beslissingen te komen. In de besprekingen is echter gebleken dat hierover geen overeenstemming van in zicht bestaat. Hervormde Kerk. Beroepen te Apeldoorn: W. van de Kamp te Rijnsaterwoude. Beroepen te Den Haag: B. Plaisier, eervol ont heven predikant te Scherpenzeel (Gld.). Beroepen te Deventer als predikant voor bijzondere werk zaamheden (ziekenhuispredi kant): J. H. Weijenberg, kandi daat te Ugchelen, die dit beroep heeft aangenomen. Beroepen te Rijswijk (Noord-Brabant): A. B. den Hartog, kandidaat te Nes. Aangenomen naar Emmeloord (Noordoostpolder): B. Koole te Steenwijk. Bedankt voor Staphorst (deel gemeente De Rank): J. M. de Meij te Houten (deelgemeente De Open Hof). port. Dit laten sloffen is voor Ne derland levensgevaarlijk". De nieuwe directeur-genereaal ziet de toekomst voor onze agra rische sector niet somber in. "Maar er moet nog wel veel ge beuren. Allereerst moet ervoor worden gezorgd dat de boer uit de knelband van de vele regelin gen en verplichtingen komt. Dat wil niet zeggen dat die regelin gen en verplichtingen moeten verdwijnen: er moeten aan boer en tuinder nieuwe mogelijkhe den worden geboden met inacht neming van bijvoorbeeld de zorg voor het milieu". Van der Veen vindt dat de aan tasting van het milieu door de omvangrijke ammoniak-uitstoot (zure regen) binnen enkele jaren moet zijn afgelopen. Hij denkt dat veeboeren zullen overgaan tot de bouw van stallen die de ammoniak-uitwaseming voorko men. En: "De boeren moeten snel gaan investeren in milieu- verbeterende maatregelen. Als dat niet gebeurt is er geen toe komst voor de boer, want die boer is meer afhankelijk van een goed milieu dan wie ook". Toegelaten tot de evangeliebe diening en beroepbaar: me vrouw A. G. Hoogerbrugge, Peli kaanhof 60B, 2312 EC Leiden; P. R. Middelkoop, Hoge Rijndijk 16, 2382 AS Zoeterwoude; H. P. Roest, Francois Houttijnshof 1, 2312 KP Leiden; P. I. Veenstra, Laurensvliet 45, 3331 HV Zwijn- drecht. Beroep uitgebracht door de Kooi-Merenwijkgemeente te Lei den op ds. A. Alblas te Amster- dam-Watergraafsmeer. Gereformeerde Kerken. Be roepen te Nijverdal: drs. S. Poel man te Damwoude. Christelijke Gereformeerde Kerken. Beroepen te Bunscho ten: J. Westerink te Urk. Gereformeerde Gemeenten. Beroepen te Capelle-Biezelinge: A. Bac te Bodegraven, die be dankte voor Amsterdam-Noord, voor Enkhuizen en voor Nieu- werkerk (Zeeland); beroepen te Stuurmanskunst Nederland heeft geen agrari sche mammoetbedrijven, zoals men in het buitenland wel wil doen geloven. "De ijzersterke kracht van onze agrarische sec tor is het kleinschalige familiebe drijf met daaromheen een krach tige keten van toeleverende- en dienstverlenende bedrijven en handel". Als een van de grootste proble men voor de komende jaren ziet Van der Veen het openhouden van de grenzen voor onze pro dukten. "Als je ziet dat de EG uit Amerika met de staart tussen de benen is teruggekomen nadat er met een handelsoorlog werd ge dreigd is het nu niet zo verstan dig een heffing van 765 gulden per ton op plantaardige oliën en vetten te gaan leggen. Dat is op nieuw vragen om problemen. Het is nu niet de tijd om stoere "dingen te doen. Je hebt jezelf er mee. Het zal van mij straks veel stuurmanskunst vragen de gren zen open te houden en onze ex portstromen door te laten gaan". Rotterdam-Centrum: M. Mon- dria te Waardenburg. Bedankt voor Tholen: G Mouw te Genemuiden; bedankt voor Aalst: H. Hofman te Kala mazoo (Verenigde Staten); be dankt voor Middelburg-Zuid: B. van der Heiden te Woerden; be dankt voor Den Haag-Zuid: P. Honkoop te Kampen. Gereformeerde Gemeenten in Nederland. Beroepen te Elspeet: W. Verhoeks te Arnemuiden, die bedankte voor Scherpenzeel. Oud Gereformeerde Gemeen ten in Nederland. Bedankt te Stavenisse: A. D. Muilwijk te Dordrecht.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2