Primeur Machler in de Prima ver a Kemkers komt weer een fractie tekort 'Plaaggeest' stuit op Stefan Edberg Ngugi prolongeert titel bij veldloop 'Kassa' voor Van Gennip Heroïsche strijd met Leo Visser Zwitser sterkste in Milaan-Sanremo Nukkige McEnroe in Aiiov onderuit Dave Strijbos valt terug Van der Hoorn mist record Chaotisch verloop van koersen MAANDAG 23 MAART 1987 SPORT PAGINA 21 Nu is Gerard Kemkers met muts) aan de beurt om Hein Vergeer met een nieuw Nederlands record geluk te wensen. (foto anpi HEERENVEEN (GPD) - Het is tijdends de smaakvolle recordda gen in de Thialf-ijstempel bij vijf nieuwe wereldrecords gebleven. Omdat het Gerard Kemkers net niet lukte de 10.000 meter in te palmen, bestond op de slotdag de oogst onder meer uit drie Neder landse records. Voordat Kemkers met 14.04,04 Leo Visser afloste, overtroffen Yvonne van Gennip en Hein Vergeer op de 1500 meter hun eigen toptijden. De wereldrecords kwamen niet in gevaar. Oleg Bozjev kwam nog het dichtst in de buurt van Nikolaj Goeljajevs 1.52,70. De ros sige Moskoviet won de „schaatsmijl" in 1.53,48. Goeljajev kwam zelf niet meer in actie. Een paar blauwe plekken, als gevolg van zijn val van vrijdagavond, hielden de wereld- en Europese kam pioen van het ijs. Behalve Bozjev nam Sjasjerin de honneurs waar voor de Sov jets, die in Heerenveen over hun absolute topvorm heen bleken. Toch bezat Viktor Sjasjerin nog voldoende macht om Hein Ver geer in een rechtstreeks duel voor te blijven. Onderstreepte Vergeer hiermee dat hij zich in het bijzonder op de 1500 meter moet richten, Yvonne van Gennip is van meer markten thuis. Ze verbeterde zich op elke afstand en schitterde met wereldrecords op de drie en vijf kilometer. Het wereldrecord van Karin Kania (1.59,30) staat voor iedereen echter te scherp. Van Gennip mikte voor de verandering op een verbetering van haar eigen nationale toptijd en slaagde daarin glansrijk. Het werd 2.04,52, anderhalve seconde beter dan een week eerder in Inzeil. De aanlokkelijke beloningen, waarvoor het drankconcern Bols opdraaide, liepen op tot een bedrag van 117.500 gulden. Yvonne van Gennip incasseerde het meeste geld. Haar recordtijden wer den gehonoreerd met 45.000 gulden, waardoor ze met de verdien sten uit de World Cup op bijna zestig mille finishte. HEERENVEEN (GPD) - Wat scheelde het uiteindelijk: nog niet een kwart van de venij nige prikslag uit zijn ranke lijf. In tijd uitgedrukt het twaalf honderdste deel van een tel, in afstand één meter en 44 centimeter. De armen van Gerard Kemkers gingen bij het aanschouwen van het scorebord half de hoogte in. In een flits zag hij 14.04,04 staan. Op hetzelfde moment kon hij wel janken. Het had, na zijn heroische rush naar het lonkende wereldrecord, 14.03 en een beetje moeten zijn. Uitgeteld hing Gerard Kemkers tegen de schouders van Henk Gemser. Weer had hij met al zijn krachten in het niets gegraaid. Veertig mille was in een oogwenk aan zijn blonde krullendos voorbij gevlogen. SANREMO (GPD) - Het leven hangt (vaak) van toevalligheden aan elkaar. Ook in de sport. Neem Erich Machler, die zaterdag voor een heel mooie primeur in de Zwitserse wielrennerij tekende. Wat illustere kopstukken als Kübler en Koblet nimmer in hun glanzende carrière hebben klaargespeeld, lukte de bij het grote publiek nauwelijks be kende Machler wel. Hij won de befaamde klassieker Milaan-Sanremo. John McEnroe liggend in de finale van het Rotterdamse Grand Pr ix toernooi. WARSCHAU (ANP) - De strijd om de wereldtitels veldloop mag dan gisteren in Warschau voor de eer ste maal in het Oostblok zijn ge houden in de internationale krachtsverhoudingen bracht dat geen verandering. De Afrikaanse landen beheersten de strijd bij de mannen en de junioren en een Eu- ïopese loopster zegevierde bij de De Keniaan John Ngugi prolon geerde zijn titel bij de mannen, de Francaise Annette Sergent won verrassend bij de vrouwen en de ti tel bij de junioren ging ook naar Kenia door Danda Kirochi. Bij de mannen en junioren waren de krachtsverschillen zo gering dat tussen de nummers één en twee geen verschil in tijd kon worden aangegeven. Ngugi, die een jaar ge leden in Neuchatel min of meer verrassend zegevierde, zou aan vankelijk in de Poolse hoofdstad waar slechts weinig toeschouwers rond het 2300 meter lange parkoers stonden, niet starten. De tot de Kamba-stam behorende atleet zou geblesseerd zijn. Tijdens de wed strijd was daar overigens niets van te merken. Met zijn landgenoot Paul Kipkoech maakte Ngugi zich halverwege de 11,9 kilometer lange wedstrijd los van de rest van het 230 lopers tellende veld. Het duo Titel Sittardia SITTARD (ANP) - Sittardia heeft zich zaterdag verzekerd van de Ne derlandse zaalhandbaltitel (heren). Sittardia zegevierde in eigen hal met 24-11 over Hercules. De ploeg van trainer Bert Bouwer neemt het kampioenschap over van Vlug en Lenig uit Geleen. Een winnaar die vooraf niet in de prognostieken voorkwam. Waar ie dereen aan de zonovergoten Ita liaanse bloemenrivièra wachtte op een knallend gevecht tussen de (wieler)groten der aarde, ging Machler (26) er verrassend met de hoogst waardevolle buit vandoor. Waarna de verliezers meedeelden dat de Primavera, zoals de troetel naam van Milaan-Sanremo luidt, eigenlijk toch maar een koers van niks is. Luister naar Sean Kelly, de gedoodverfde favoriet, die met plaats vier in de uitslag genoegen moest nemen: „Als wedstrijd stelt Milaan-Sanremo niet veel voor. Te gemakkelijk. Dat kan niet anders als je met honderd man tegelijk de Poggio op gaat". Met de armen wijd uiteen viert Erich Machler zijn overwinning in de klassieker Milaan - San Remo. (foto ANP) De Ier, die vorig jaar in Sanremo zegevierde, kreeg bijval van Ste ven Rooks. De Noordhollander had ook zijn zinnen op de Primave ra gezet. Zich in de Tirreno-Adria- tico optimaal voorbereid. Maar met alleen vorm kom je er niet. Toeval en geluk spelen een minstens zo belangrijke rol, zeker in Milaan- Sanremo. Rooks: „Goh, wat was het een vreemde koers. Met weet ik hoeveel man gingen we de Poggio niet op? Terwijl er dan toch al dik 280 kilometer waren gereden. Dan kun je die koers toch onmogelijk zwaar noemen. Nee, geef mij maar de Ronde van Vlaanderen. Daar komen er hoogstens dertig over de streep en blijft echt de sterkste over. Ik wil niet zeggen dat de sterkste nu niet heeft gewonnen, maar toch op een andere manier". Een visie waarop inderdaad wei nig valt af te dingen. Te meer om liep steeds verder van de concur rentie weg en besliste de strijd om de titel in een lange eindsprint. Ngugi, die het grootste deel van dè wedstrijd aan de leiding had gelo pen, zegevierde met een borst- breedte. De Fransman Paul Arpin verhinderde een totale Afrikaanse triomf door voor de Ethiopiër Abe- be Mekonnen, de winnaar van de marathon van Rotterdam van 1986, derde te worden. Arpin en Mekon nen hadden overigens bijna een minuut achterstand op de twee Ke- De wedstrijd van de vrouwen had een enerverend slot. Tot een halve kilometer voor de finish zag het er naar uit dat de Schotse Liz Lynch en de Noorse Ingrid Kris- tiansen zouden gaan uitmaken wie de opvolgster zou worden van de geblesseerde Zola Budd, die in 1985 en 1986 zegevierde. Plotseling kwam Annette Sergent, die een jaar geleden in Zwitserland verras send derde was geworden, langs de twee koploopsters. De Francaise bleek over de meeste reserves te beschikken. Zij bleef Lynch op de 5000 meter met 16.46 twee secon den voor. Kristiansen, wereldre cordhoudster op de vijf en tien ki lometer en de marathon, moest vijf seconden toegeven. Nederland was in Warschau niet met een vTouwenploeg vertegenwoordigd. Na 7300 meter kwamen de junio ren Danda Kirochi (Ken) en Deme- ke Bekele (Eth) ook vrijwel gelijk óver de eindstreep. Kirochi werd winnaar. De overmacht van de Afrikanen op dit onderdeel bleek uit de klassering van de eerste zes. Kenia bezette de plaatsen een, vier en vijf, Ethiopiërs klasseerden zich als tweede, derde en zesde. dat die door Machler zelf min of meer werd onderschreven, zij het in iets andere bewoordingen. Machler: „Eigenlijk ben ik door toeval vooraan terechtgekomen. In de eerste fase van de wedstrijd zou mijn ploegmakker Zimmermann meegaan bij een eventuele ont snapping. Toen ik die mannen ech ter zag wegrijden, ontdekte ik nie mand van onze ploeg en ben er daarom zelf maar heen gereden". Dat was reeds in de morgenuren, toen de karavaan via de Povlakte op weg was naar de kust. Negen coureurs vonden het na 110 kilo meter hoog tijd worden voor het opvoeren van een voorspel. Het waren de Italianen Rossi, Varocchi en Montani, de Nederlanders Frank Pirard en Jelle Nijdam, de Australiër Peiper van de ploeg- Post, de Belgen Willems en De Vos en Machler. Op de top van de 532 meter hoge Turchino, vlak voordat de renners rechtsaf de kronkelen de kustweg naar Sanremo op re den, hadden zij een voorsprong van bijna twee minuten opge bouwd. En toen die in Savona, met nog een slordige honderd kilometer 'voor de wielen, was opgelopen tot acht en een halve minuut, leek er voor de grote jongens nog niets aan de hand. Immers, er hield zich lou ter en alleen knechtvolk aan het front op. Renners die niet in staat werden geacht de zaken naar hun gedienstige hand te zetten. Boven dien was er nog volop tijd de scha de te herstellen. Zo wist men al thans uit ervaring. In acht gevallen bleek die specu latie juist te zijn. De kanonnen had den echter buiten de waard (Mach ler) gerekend. De Zwitser uit de succesvolle Carrera-ploeg van Gi ro-winnaar Visentini, Tour-revela tie Zimmermann en super-sprinter Bontempi groeide gaandeweg naar grote hoogte. Hij domineerde aan het front en gaf ook niet op toen stukje bij beetje de kopgroep be zweek onder de druk vanifit het achterveld. Het was Alan Peiper die Machler, die vorig jaar indruk maakte met het winnen van de Tour-etappe naar de top van de Puy de Dome, uiteindelijk vleugels gaf. De Australische Panasonic-ren- ner ging tijdens de beklimming van de Cipressa (25 kilometer voor Sanremo) op de solotoer. Machler wachtte even wie zich geroepen voelde Peiper terug te halen. Nie mand gaf echter thuis en daarom zette de Zwitser zelf maar een counter op stapel. Die had in een Machler op zijn beurt in de laatste beklimming (van de Poggio) de moe gestreden Peiper loste. Nog leek er voor de club van Post niets aan de hand, want Phil Anderson meldde zich impone rend op het vinkentouw. Anderson bleek echter niet in topvorm te ver keren en blies zichzelf op. Peiper trok zich het falen van zijn landge noot/kopman na afloop zo aan, dat hij zich afvroeg of hij het wel goed gedaan had. Peiper: „Misschien had ik niet moeten demarreren. Dan was het heel anders gelopen. Maar ja, ik had goede benen en zo'n kans krijg je niet elke dag". Machler beschikte evenwel over nog betere benen. Dat bleek tij dens de beklimming van de Pog gio, de traditionele scherprechter van Milaan-Sanremo. In feite was die 162 meter hoge rots dat nu ook weer, want niemand vanuit het ja gende peloton, dat door een massa le valpartij als het ware in tweeën werd gehakt, kreeg nog grip op Machler. De zegedrift was ook op de venijnige Poggio niet meer uit zijn lichaam te slaan. In de risico volle afdaling naar de finish gooide Vanderaerden er' nog een kamika ze-achtervolging tegenaan, maar Maechler was weg en bleef weg, zes seconden later gevolgd door de Belg. Weer twee seconden later won Bontempi de sprint van het peloton. De eerste Zwitserse winnaar zal nu voor altijd de prachtige erelijst van Milaan-Sanremo sieren. Op de vraag of die grote eer zijn leven zal veranderen, zei Machler dood- nuchter: „Ik hoop van niet". ROTTERDAM (GPD) - Het Neder landse arbiterskorps, dat bij het ABN-tennistoernooi de lijnen van het centre-court in de gaten hield, kan weer vredig gaan slapen. Na een woelige Rotterdamse week, waarin John McEnroe hun de stui pen op het lijf joeg, zullen de fel bekritiseerde lijn- en scheidsrech ters weinig moeite hebben met het inhalen van nachtrust. Via Stefan Edberg haalden ze gistermiddag tijdens de enkelspelfinale in een bomvol Ahoy' min of meer hun gram op de „Grote Plaaggeest'. De nukkige Amerikaan werd voor het eerst in zijn carrière geklopt door Edberg (3-6, 6-3, 6-1), waarmee Rot terdam evenals vorig jaar een Zweedse winnaar kreeg. De opvolger van Nyström pakte in de Maasstad alweer zijn derde toernooizege dit seizoen - net zo veel als over heel 1986 - en is nu met Mecir de meest succesvolle proftennisser van '87. Edberg ver loor tot dusverre pas twee partijen: tegen diezelfde Mecir (kwartfinales Key Biscane) en Becker, die hem De pas twintig jaar geworden Drent was daarmee de grootste pechvogel onder de record- en geldjagers, waarmee Thialf het eer ste overdekte schaatsjaar afsloot. Op het verre Medeo-ijs, beschut ge legen tussen ruwe Aziatische berg reuzen, gaan de Amerikanen nog even hun licht opsteken en wie weet wat een onbekende Rus in april nog voor wondertijd in de boeken brengt. Maar dat gebeurt allemaal na het slotakkoord in Thialf. De oren van Gerard Kemkers konden de eindtune amper verda gen. Zo dicht bij een bejubeld we reldrecord blijven steken, sneuer kon het niet na de ervaringen van donderdag toen zijn duik onder de vier minuten (op de drie kilometer) na grote spanning evenmin een voltreffer inhield. Leo Visser en ook Michaell Hadschieff gingen la ter op de avond net even iets har der. Zaterdag, op de 10.000 meter, trof Kemkers zijn jeugdrivaal naast zich. „Na de drie kilometer", merk te de Eeldenaar naderhand op, ,,had ik het onbevredigende gevoel dat ik te veel kracht over had. tijdens' de eindstrijd in Indian Wells versloeg. Daar tegenover staan liefst 24 overwinningen, waarvan de gisteren geboekte zege in zijn vierde Grand-Prixfinale Ed berg extra veel voldoening schonk. De 21-jarige, in Londen woonachtige Scandinaviër had sinds '84 McEnroe immers vijf keer moeten feliciteren zonder ook maar een set te winnen. „Daarom ben ik zo blij dat het eindelijk is gelukt", lachte de nieuwe Zweedse kopman, die zich uitstekend her stelde na de eerste spelreeks, waar in zijn tegenstander enkele woede uitbarstingen nog kon combineren met vooral sterk servicewerk. In de tweede set echter was dat beeld precies omgekeerd - Edberg stond McEnroe toen totaal slechts drie punten toe bij eigen opslag - en in de derde bleek het verzet van de Newyorker definitief gebroken. De tweevoudig winnaar van de open Australische titelstrijd, dit jaar ten koste van Connors ook al de sterkste in Memphis, scoorde uiteindelijk vijf love-games, waar onder twee op de service van McEnroe. De meest verdienende tennisprof in '87, die gisteren 50.000 dollar aan zijn totaal van 213.100 toevoegde, exclusief de 15.000 die hij met partner Jarryd moest delen na de eveneens ge wonnen dubbelfinale, is samen met Boris Becker zelfs dè kandi daat om in de toekomst Lendls troon over te nemen. De huidige nummer 3 op de wereldranglijst heeft nog een achterstand op zijn Westduitse concurrent. Beiden wonnen vorig jaar weliswaar pre- Daarom moest ik nu eerder in de aanval gaan. Ik ging weg op 14.12". Dat bleek, achteraf, toch nog een iets te behoudende koers. Tussen vier en zes kilometer raakte Kem kers 3,5 seconde verwijderd van Karlstads tussentijden. Op dat mo ment echter achtte Henk Gemser de situatie rijp voor een nieuw schema. De coach: ,,We gingen po keren. het was alles of niets en ik hield hem een bord met veertien blank onder de neus". Kemkers reageerde ogenblikke lijk. De rondjes zakten naar 33,5 en de volle tribunes raakten in extase bij de sensationele klopjacht op het wereldrecord. Drie omlopen voor het einde moest de Drent nog 1,8 seconde goedmaken. Dat was net iets te veel. Kemkers: „Toen Henk veertien blank aangaf zat ik daar vier seconden boven en dat is tot op de eindstreep zo gebleven. Hoe goed ik m'n best ook deed, ik kwam maar niet onder de 33,5". Zijn furieuze race maakte Kem kers, die elf seconden van zijn bes te prestatie afhaalde, wel weer ei genaar van het Nederlands record en de bijbehorende premie van 2500 gulden. Ook Leo Visser bleef (foto ANP) cies 69 officiële wedstrijden, maar Becker verloor zeven keer minder. Frustrerend Is de ingetogen Edberg, die nu twee weken rust neemt, een veel belovende weg ingeslagen, dat kan van John McEnroe nog niet wor den gezegd. De van '81 tot en met '84 onaantastbare nummer één in tennisland beseft dat zelf ook don ders goed. „Ik had in mijn wildste dromen niet verwacht dat een co me-back zo moeilijk zou zijn", ver zuchtte hij gistermiddag na de tweede finale-nederlaag dit jaar; eerder was Tim Mayotte hem in Philadelphia de baas gebleven. „Ik word geklopt door jongens, van wie ik normaal nooit verlies. Dat is knap frustrerend". Omdat de pupil van coach Anto nio Palafox te ambitieus is voor een bijrol, reageert hij zich weer flink af. Het besef van onvolmaakt heid dwingt kennelijk tot woede. In Rotterdam ging McEnroe her haaldelijk over de schreef, met als dieptepunt zijn halve-finalepartij zaterdag tegen Mecir, toen hij zelfs een toeschouwer bedreigde. „Ik heb verschrikkelijk veel zin om ie mand op zijn gezicht te slaan. Geef me een aanleiding", krijste McEn roe, die zich ook gisteren weer ont popte als de schrik van de scheids rechters. „Doodziek" werd ,Mac' van de Rotterdamse arbitrage en ambian ce. De kans dat de nummer 11 van de wereld ooit terugkeert naar de Maasstad is dan ook uiterst gering. De scheidsrechters zullen daar op zijn zachtst gezegd niet niet wak ker van liggen. met 14.09,74 nog onder zijn tijdens het WK gevestigde toptijd van 14.11,63. Dat hield heel even stand als wereldrecord, want Geir Karl stad bracht het meteen en rigou reus om zeep. De lange Noor perste er zaterdag nog een 14.08,51 uit. Een lichte in zinking, in het midden van de race, verhinderde zijn greep naar twin tig mille. Karlstad, tijdens de grote titeltoernooien de ongenaakbare kilometervreter, weet nu ook wie hij het komende, olympische, jaar het scherpst in de gaten moet hou den. Kemkers heeft weliswaar iets minder routine om de tien kilome ter volkomen uitgebalanceerd te lijf te gaan, wanneer het tweetal ge lijktijdig in topvorm verkeert lij ken ze volledig aan elkaar ge waagd. Alvorens in de machinekamer van Thialf de knop werd omge draaid, beklommen gitarist-zanger Oleg Bozjev en drummer Nikolaj Goeljajev het muziekpodium op het middenterrein. De beide Rus sen hadden bij het aan schaatsen verslaafde volk meer succes dan Lee Towers, Gerard Joling en Jan tje Koopmans tezamen. Schaaktweekamp weer afgebroken LINARES (ANP) - De tiende party uit de tweekamp tussen de Sowjets Anatoli Karpov en Andrei Sokolov is gisteren afgebroken. Tot de twaalfde zet volgde de partij het verloop van de achtste partij die na de 41ste zet van wit in remise ein digde. Daarna week de met wit spelende Karpov echter af. In plaats van Tel speelde hij De2. Voor Sokolov betekende het geen onoverkomelijke complicaties. In de afgebroken stand hebben beide spelers zes pionnen en een toren. Karpov heeft verder de beschik king over een loper, Sokolov over een paard. MARESEN (ANP) - Wereldkam pioen Dave Strijbos heeft aanzien lijk terrein verloren in de strijd om het Nederlands kampioenschap motocross in de lichtste klasse, de 125cc. De negentien-jarige fa- briekscoureur van Cagiva kreeg in de modder van het Peppelenbos te Harfsen problemen met de linker schouder, waaraan hij deze winter is geopereerd. Op de harde banen had Strijbos de laatste weken geimponeerd. In de bagger van Harfsen kende de extreme span ning op het gewricht van de naar Man uitgeweken Nederlander zijn uitwerking. In de eerste manche werd Strijbos vierde, in de tweede manche eindigde hij als derde. In de laatste serie moest de wereld kampioen, die over twee weken in Valkenswaard begint aan de verde diging van zijn wereldtitel, afha ken met een defecte koppeling. Titelverdediger .John van den Berk, stad- en eilandgenoot van Strijbos, won de eerste van acht wedstrijden om het nationaal kam pioenschap in de 125cc. Motocrosser Gert-Jan van Doorn heeft gisteren tijdens de tweede nationale kampioenswed- trijd in de kwartliterklasse een groot gedeelte van zijn achterstand op klassementsleider Mare Smits goedgemaakt. De titelhouder won op circuit De Lille in Wintelre de eerste van de drie manches. Hij voegde daar een zesde en derde plaats aan toe. De achterstand van Van Doom bedraagt na twee wed strijden nog maar negen punten. HEERENVEEN (ANP) - Het we relduurrecord op de schaats blijft bij de vrouwen in handen van Ine ke Kooiman. Lenie van der Hoorn kwam zaterdagmiddag in Heeren veen bij haar aanval op het record van Kooiman bijna 260 meter te kort. In het overdekte Thialf-sta- dion bleef de marathonrijdster uit Ter Aar steken op 33 kilometer en 574,80 meter. De schaatsers uit de Sowjet- Unie hebben de negentiende editie van de vriendschapsinterland met Oost-Duitsland gewonnen met 397 punten tegen 343. Op negen van de zestien onderdelen waren de Sov jet-vertegenwoordigers beter. Na de drie jeugd-wereldrecords op de eerste dag noteerden de Oostduitse rijdsters Monique Garbrecht en Sylke Luding opnieuw toptijden. LEIDEN-De derde rit in de Rijn-en Bollenstreekwie- meeste districtselectieleden overigens ditmaal, we iercompetitie tussen de vijf wielervereningen uit de gens verplichtingen elders, forfait gaven) te blijven. Leids/Gouwse regio kende gisteren op de diverse wie- Van de vluchters werd Bollenstreker Peter Uittendaal lerparkoersen een nogal chaotisch verloop. De ama- het laatste slachtoffer van het "lekrij-virus", waarna teurs werden op het circuit van Excelsior gekweld Richard Havik van Zoetermeer nipt de eindsprint door een ware plaag aan lekke banden. Richard Ippel, won van René Guyt. Swifters Hans en Ton Wubben en vorige week op de Bollenstreek nog winnaar, behoor- Tom de Jong finishten als de nummers drie tot en met de tot de slachtoffers. In Gouda wisten uiteindelijk zes vijf. Tom Wubben werd de nieuwe leider in het alge renners uit de greep van de grote groep (waarin de meen klassement.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 21