mm 'Hier geen pasje nodig' DE Lisse viert een bescheiden feestje Korfbalfinale één groot verbroederingsfeest Zurbriggen evenaart record Es. i 31 y Top met kampioen in zelfde hoofdklasse DIOK maakt in Hilversum ernstige vergissing goed: 10-21 Karwei ondanks promotie voor basketballers nog niet geldaard BV Leiderdorp komt speelruimte tekort ■m MAANDAG 23 MAART 1987 PAGINA 19 Geen pasjes, geen ordediensten, geen narigheid, maar gewoon een korfbalfeestje voor 7500 toeschouwers in de Groenoordhallen. (foto Loek zuyderduin) SERAJEWO (Rtr./SID) - De Zwit serse skiër Pirmin Zurbriggen heeft gisteren de twintig jaar oude prestatie van Jean-Claude Killy geëvenaard door in één seizoen vier wereldbekers te veroveren. Zurbriggen voegde in Serajewo, na zijn overwinningen in de superreu ze-slalom, de afdaling en het to taalklassement, ook nog de wereld beker op de reuzeslalom aan zijn zegereeks toe. Zurbriggen werd in Joegoslavië, waar de voor Luxem burg startende Mare Girardelli de winst pakte, slechts zesde. Zijn landgenoot Joël Gaspoz kwam door zijn tweede plaats in de laat ste reuzeslalom van het seizoen op gelijke hoogte met Zurbriggen, maar die boekte in de acht wed strijden één overwinning meer dan Gaspoz. De Zwitser was dit jaar de eerste skiër, die sinds de invoering van de super-reuzeslalom vijf jaar gele den, in alle disciplines ten minste één overwinning behaalde. Alleen de wereldbeker slalom 'miste' de 24-jarige Zwitser. Die werd gewon nen door de Joegoslaaf Bojan Kri- zaj. Het duel tussen Maria Walliser en Vreni Schneider heeft tijdens de laatste reuzeslalom van het sei zoen in Serajewo geen winnares opgeleverd. De Zwitserse vrou wen, die in de strijd om de wereld beker in deze discipline met het zelfde puntenaantal van start gin gen, kwamen na twee manches op dezelfde tijd uit, waardoor ze de wereldbekerwinst moesten delen. Het duo boekte namelijk ook een gelijk aantal zeges: vier. Walliser werd wel winnares van het to taalklassement. LEIDEN - Oost Arnhem, dat zater dagavond beslag legde op de zaal- korfbatitel, is volgend seizoen ook in de Leidse regio te bewonderen. De nieuwe landskampioen is na melijk ingedeeld in dezelfde hoofdklasse als nieuwkomer TOP. "Het maakt niet zoveel uit of je nu tegen PKC, DKÓD of Oost Arn hem speelt", luidt de eerste reactie van Peter Winter, lid van de Tech nische Commissie, op de indeling. "Je bent nieuw en onbekend en daar moet je het als debutant toch bovenal van hebben. Op papier lijkt onze klasse misschien iets zwakker, maar ik denk dat dit wel tegenvalt. Groen Geel is een ge vaarlijke ploeg en daar zullen we toch boven moeten eindigen. Bij Trekvogels, Blauw Wit en Allen Weerbaar hadden we misschien meer overlevingskansen gehad. Maar ik denk overigens wel dat het lukt ons te handhaven". De indeling van de nieuwe hoofdklassen luidt als volgt: Hoofdklasse 7\: Deetos (Dor drecht), Fortuna (Delft), Groen Geel (Wormer), KVS (Schevenin- gen), Oost Arnhem (Arnhem), SCO (Oldeholtpade), TOP (Sassen- heim), Wordt Kwiek (Jubbega). Hoofdklasse B: Allen Weerbaar (Amsterdam), Blauw Wit (Amster dam), DKOD (Heelsum), DOS'46 (Nijeveen), LDO (Terwispel), PKC (Papendrecht),Rohda (Amster dam), Trekvogels (Rotterdam). LEIDEN - Verbondsvoorzitter Geutjes stond er tussen de jui chende Arnhemmers verloren bij, de kampioensbeker nog altijciin z'n handen. "Jullie kunnen em ook maandag op het kantoor ko men ophalen", mompelde hij iet wat ontstemd met een veelzeg gende blik richting Oost Arnhem- coach Jan Wals. Alsof die op dat moment nog enig vat had op zijn ploeg die zich daar ergens in het gedruis ophield, al dan niet op handen gedragen. Het feestje met de blauw-witte supportersschare om het behalen van de eerste landstitel zaalkorfbal was im mers belangrijker dan welke offi ciële plichtpleging dan ook. Een prachtig en ook tekenend slot van het zaalkorfbalseizoen 1986-'87. Hoewel de kenners onge twijfeld zullen volhouden dat PKC-Oost Arnhem speltechnisch een weinig memorabel duel was, het publiek was het op dat mo ment allemaal een zorg. Hoog staand zaalkorfbal was niet het geen al die liefhebbers, bijna 7500 man sterk, naar de Leidse Groenoordhallen trok. Een zaal finale moet het vooral hebben van z'n eigen uitbundige, wel haast carnevaleske sfeer, vrijwel ongekend in de steeds harder en commercieel wordende sport- maatschappij. Waar nog vind je hoofdbe stuursleden aan de ingang van de hal als marktkooplui pro gramma's en kaarten aan de man brengen voor het in april te hou.den WK-zaalkorfbal. "Ner gens" wist HB-lid Jettinghof, "en dat is nou net het verschil". Bij het korfbal is het nog de gewoon ste zaak van de wereld, dat de 'blazers' zich vrijelijk onder het publiek mengen. Misschien dat daarom ook de rel, die Oranje- en Oost Arnhem-aanvoerder Eric Wolsink na de zaalinterland te gen België schopte over de kwali teit van de ballen zo opviel. Is het korfbal dan zo weinig professioneel? De gladde wijze waarop de zaalfinale in Leiden verliep gaf geen aanwijzingen in die richting. Enige wanklank was het uitvallen van het elektro nisch scorebord, zodat men zich met slecht zichtbare bordjes moest behelpen. Afdelingsvoor zitter Van Nierop van Rijndel- fand, de afdeling die in Leiden voor de organisatie zorgdroeg, kon niettemin tevreden zijn. Het recordaantal toeschouwers van 7300 moet ook voor hem per soonlijk een triomf zijn. Weken lang liep hij de duels van de kanshebbers af, voortdurend trachtend kaarten te slijten. PKC, dat zowel met het eerste als het tweede team de finale.haalde, kwam met zo'n duizend suppor ters naar Leiden. Maar dat is met z'n negenhonderd leden ook wel de grootste korfbalclub in Ne derland. en heeft in Papendrecht zelfs de beschikking over een ei gen volwaardige sporthal. Verbroedering De gedegen aanpak viel ook te merken aan de wijze waarop de Papendrechter supporters in de hal werden begeleid. Ruim voor de aanvang van de kleine finale voor de reserveteams arriveer den de bussen en trok de groen witte menigte luidruchtig, maar zeer ordelijk, naar de eigen vak ken op de tribunes. Eveneens ge tooid in de kleuren van zijn club en voorzien van bijpassend hoofddeksel hield PKC-wed- strijdsecretaris Van Wijngaar den in z'n eentje de touwtjes goed in handen. Van de wed strijd zelf moet hij nauwelijks iets hebben gezien. door Bram van Gent Van de meegetorste megefoon behoefde hij nauwelijks gebruik te maken. Nog voor de wedstrijd begon immers, kwam de verbroe dering met de supporters van Oost Arnhem al tot stand. 'Korf ballers doen het zonder pasje' stond er op een spandoek boven de tribunes, een overduidelijke verwijzing naar het voetbal waar dergelijke oi}imoetingen tussen supporters veelvuldig uit draaien op rellen. Blauw-wit en groen-wit hosten hier gezamélijk op de tonen van Joep's Klamot- ten Kapel, het huisorkest van Oost Arnhem. Hoewel in aantal ruimschoots de mindere, was de aanhang van Oost Arnhem zo mogelijk nog op vallender aanwezig dan die van PKC. Beschilderde gezichten alom, een peloton heuse cheer- girls, toeters, slingers en kilo's confetti, alles uiteraard in blauw en wit. Naarmate de finale vor derde, werd het blauw-witte vak ook steeds luidruchtiger, terwijl het groen-witte verstilde. Was PKC 2 in de kleine finale in de slotfase onderuit gegaan tegen Fortuna 2, ook het eerste team van de Papendrechters liet het op het moment supreme afweten. De vergelijking met 1980 drong zich steeds sterker op, toen in dezelfde Groenoordhallen zowel PKC 1 als 2 de finale verloren. Voorbereiding Verrassend toch, want op pa pier was PKC toch de sterkste, ze ker gezien de wijze waarop het zich door overwinningen op gro te concurrenten Rohda en SCO voor de finale had geplaatst. Oost Arnhem was veertien dagen voor de finale zeker van plaat sing en die tijd werd door coach Jan Wals gebruikt voor een inten sieve voorbereiding. "We reken den op PKC", vertelde hij zonder een spoor van twijfel, "ook al was het toen nog niet zeker dat PKC het zou halen. Had SCO vorige week de beslissingswedstrijd ge wonnen dan was het zelfs een stuk gemakkelijker geweest". Een invitatieploeg, die tevoren met video-opnamen van de laatste wedstrijden vertrouwd gemaakt was met PKC's sterk op de dames gerichte speelwijze, verschafte Oost Arnhem de hoognodige praktische ervaring. Niettemin verliep de start des astreus voor de Arnhemmers. Na dertien minuten had PKC een 5-2 voorsprong en leek het niet te stoppen. "We verloren het ge duld", voerde PKC-coach Anton Mulders later aan als reden. "De organisatie raakte daardoor he lemaal zoek en Shirley (Eil- bracht) en Hanneke (Cosijn) wer den niet goed meer aangespeeld". "Te lief', oordeelde OA-collega Wals over het spel van zijn ploeg in de eerste helft en na rust bleek wat hij bedoelde. Agressief ver dedigen legde de PKC-aanval lam en van uitgespeelde aanval len was nauwelijks nog sprake. Alleen vanaf de stip kwam PKC nog tot scoren, omdat arbiter Rie- tel het afbrekende spel wel dege lijk bestrafte. Oost Arnhem liep na rust (6-5) weg naar 11-7, maar al bij 8-6 zette het Oost Arnhem-orkest in en wist zich de kampioen. In het resterend kwartier bereidde het blauw-witte vak zich alvast voor op het feestje dat zeker komen zou. PKC-coach Mulders bracht nog twee reserves in, maar het kon het geloof in de ommekeer was verdwenen. Gelaten leverde Shirley Eilbracht, de avond tevo ren nog samen met clubgenote Jeanet van Beek gekozen tot beste aanvalster, maar nu volstrekt ge vaarloos, de bal in toen Rietel bij de stand 12-8 affloot. Kater Na het spektakel van de zaalfi nale moet het restant van de veld- competitie, waarmee over luttele weken wordt begonnen, bijna wel als een kater volgen. Moet het korfbalverbond zich niet realise ren dat de zaalvariant het ge wonnen heeft en dat het veld slechts bijzaak is. Hoofdbestuurs lid Tieleman, belast met competi tiezaken vindt van niet. Hij be twijfelt of een tot meer dan vijf tien speelweekeinden opgerekte zaalcompetitie wel zo aantrekke lijk blijft voor het publiek. "Bo vendien heeft de veldcompetitie zo z'n eigen bekoring. Als het straks in mei prachtig weer is dan kan ook veldkorfbal heel in teressant zijn langs de lijn. Het afgelopen najaar hadden we een prachtige competitie op het veld, zonder enige afgelasting." Toch kan die veldcompetitie wel een extra prikkel gebruiken. Hoewel slechts zijdeling heeft dit gegeven meegespeeld in de beslis sing de competitieopzet te wijzi gen. Vanaf volgend jaar zijn er twee hoofdklassen en kent ook het veldseizoen een of meer afsluiten de duels om de landstitel. Maar voordat het zover is, vindt vol gend jaar weer een nieuwe zaal finale plaats. Misschien wel weer tussen PKC en Oost Arnhem, want de beide finalisten van dit jaar komen blijkens de tijdens de rust be kendgemaakte indeling, het vol gend seizoen weer in verschillen de klassen uit. Maar ongeacht wie ook straks in Friesland bin nen de lijnen komt, vast staat al wel dat de zaalfinale 1988 op nieuw een waar korfbalfeest zal worden. HILVERSUM - DIOK heeft giste ren in Hilversum tegen RCH laten zien dat het nog wel degelijk kan rugbyen en dat de nederlaag vorige week voor de beker tegen dezelfde tegenstander niet meer dan een ernstige vergissing was. De wraak- expeditie naar de Gooise matras le verde de Leidse rugbyers een 10-21 overwinning op. Hoewel het landskampioen schap voor DIOK niet meer haal baar lijkt, stond er gisteren een hoop prestige en de tweede plaats op het spel. DIOK-coach Theo Snijders had voor de wedstrijd zijn spelers ondubbelzinnig laten we ten dat hij een tweede nederlaag niet zou accepteren en dit bleek zijn uitwerking niet te missen. On danks de felle tegenwind nam de Leidsè ploeg het initiatief in han den en speelde snel en open rugby. Dat er vooralsnog weinig goede kansen werden gecreërd, was te wijten aan het feit dat de drie- kwartlijn op enkele plaatsen was gewijzigd en de spelers vooral in het begin moeite hadden om elkaar te vinden. De Leidse scrum, met de weer fitte Kees Koemans, domineerde en de RCH-verdediging bleef met veel kunst en vliegwerk ternau wernood op de been. Het was even wel toch RCH dat de score opende. Na een grove fout in de Leidse aan val onderschepte Samshuyzen de bal en hij kon ongehinderd doorlo pen naar de vijandelijke achterlijn (6—0). De achterstand ontmoedigde DIOK geenszins en na een serie scrums vlak voor de Hilversumse try-lijn was het captain Dik Altink die zijn ploeg liet zien hoe het moet 6-4. De Leidenaars bleven druk ken en op slag van rust was het de kersverse international Dik Berg hout die de Leidse ploeg aan de goede kant van de score bracht 6- Het beste van het spel bleken de Leidenaars tot de tweede helft be waard te hebben. Met name de eer ste twintig minuten werden de Hil versummers bij vlagen volledig weggespeeld en de try van Diede- rik Renardel was goed voor de schoonheidsprijs. De Leidse full back ging op volle snelheid mee in de aanval en werd op het juiste mo ment gelanceerd, de Hilversumse verdediging verbouwereerd ach terlatend 6-12. Leidenaars bleven agressief en alert spelen en waren met deze voorsprong niet tevreden. Uit een scrum in het Hilversumse verdedi- gingsgebied was het scrum-half Ronald Vermeulen die als eerste de bal oppakte en vrije doorgang had 6-18. Toen pas nam de Leidse ploeg wat gas terug en bleek ook meteen dat RCH erg gevaarlijk als de ploeg de ruimte krijgt. Uit een goed uitgespeelde penalty wisten zij de achterstand tot 10-18 te ver kleinen maar meer stond DIOK niet toe. Het was uiteindelijk Dik Altink die de wedstrijd door het benutten van een penalty waardig besloot (10-21). Minerva-Eemland 0-10. Slechts een wedstrijd in de promotieklasse Noord waar aan de reeks nederla gen van Minerva geen einde lijkt te komen. In een sportieve en vrijwel gelijkopgaande wedstrijd trokken de oud-studenten wederom aan het kortste eind. ERIC-JAN BERENDSEN LISSE/NOORDWIJK - Getemper de vreugde in Lisse, waar de bas- ketbalploeg van Hans Gefken en Ad van der Vlugt zich zaterdag avond door winst op HBC (82-72) verzekerde van een plaats in de eerste divisie. Lisse beschouwt het karwei in het rayon Noord-Holland pas echt geklaard als aan de pro motie ook de titel is verbonden. Dat kan zaterdag reeds gebeuren in de thuiswedstrijd tegen Wilks- kracht. „We moeten oppassen dat de hoogmoed niet voor de val komt", waarschuwde Lisse-coach Hans ALPHEN AAN DEN RIJN - „We hebben één keer de fout gemaakt om de zaal van Orca's in Urk goed te keuren, zo'n fout maken we geen tweede keer. Als de speelzaal van Leiderdorp inderdaad zo weinig ruimte heeft als beschreven, dan geven we geen toestemming om daar te spelen". Dick Wessels, als competitieleider van de Topsportliga zaterdagavond in Alphen aanwezig om aan BVO de kampioensbokaal uit te reiken, bena drukte desgevraagd de eisen die de basketbalbond stelt aan de speelza len. Die eisen, onder andere over de uitloopruimte rond het veld, de toe schouwerscapaciteit, de soort borden en de elektronische apparatuur, zijn actueel geworden nu Leiderdorp is gepromoveerd naar de eerste divisie. Bij een strikte toespassing van de geldende regels zou de ploeg van Peter Paulides volgend seizoen moeten uitwijken naar een andere sporthal. In Leiden voldoet alleen de Vijf Meihal aan de eisen van de bond. In het verleden gaf de bond geen toestemming aan Trotters om de thuiswedstrijden in de met het Leiderdorpse 'Op Dreef vergelijkbare sportzaal Broekplein te spelen. „We zullen in Leiderdorp gaan kijken en dan een beslissing nemen", aldus Wessels zaterdag. Leiderdorp zou het speelveld kunnen verleggen, waardoor er in ieder geval aan de zijkanten meer ruimte ontstaat. Een ingreep die vorig jaar al had kunnen plaatsvinden toen de vloer ver nieuwd werd. De uiteinden van het veld, waar de opbergruimten met klapdeuren zijn afgesloten, blijven echter een obstakel. „Het bestuur moet op korte termijn met de wethouder van sportzaken en de bond gaan praten zodat we straks niet voor verrassingen komen te staan en buiten Leiderdorp moeten spelen. Dat zou toch te gek zijn", reageert coach Pau lides op de bespiegelingen van de competitieleider. Gefken zijn manschappen na af loop van de wedstrijd tegen HBC. In de eerste helft leverde de thuis ploeg een prima prestatie (45-23) om na de hervatting „te vergeten om te basketballen". HBC kon daardoor tot op zeven punten te rugkomen, alvorens Lisse de draad weer oppakte en de wedstrijd tot een goed einde bracht. Goud swaard (22), Ruigrok (22) en Van Zelm (24) waren daarbij de beste afmakers. „Dit is het beeld van de laatste maanden. Éen helft wordt er goed gepresteerd, daarna geloven de jongens het wel. Ze denken dat ze er al zijn. Misschien dat het tegen Wilskracht anders gaat omdat er dan toch wat meer op het spel staat, maar het hangt af van hoe on ze pet staat", aldus een met tegen zin berustende Gefken. Lisse heeft de ogen op het vol gend seizoen gericht. „Het wordt een leuke competitie als we samen met Leiden en Leiderdorp worden ingedeeld", vindt Gefken. Zijn ploeg is duidelijk te sterk voor het rayon, maar zal het toch niet ge makkelijk krijgen. Gefken: „Ik denk dat er wel een paar mensen bijkomen, maar in grote lijnen gaan we door met de spelers die we nu hebben. De verbetering ten op zichte van dit seizoen moet inhou delijk komen, binnen de groep en niet direct van buiten". Alkmaar Guardians, met zes punten achterstand op Lisse in theorie nog kanshebber op de titel, won van Kinheim (83-79). Hillegom behield uitzicht op verlenging van het verblijf in de eerste klasse door AMVJ Amsterdam met 67-65 te verslaan. „We hebben de negatieve lijn van de wedstrijd tegen Blitz voort gezet", vond Leiderdorp coach Paulides, „er is geen excuus voor deze nederlaag. De spelers denken misschien dat het niets meer uit maakt. Ik vind van wel. De selectie moet zich nu waarmaken, ook met het oog op volgend jaar. Wat dat betreft heb ik weer veel geleerd". Binnenland kreeg in Barendrecht van het slecht verdedigende Lei derdorp alle ruimte om aan te leg gen. Onder aanvoering van Hennie den Hollander (17 uit 18 raak) leid den de Barendrechters, afwerkend tegen 65%, halverwege met 49-37. Leiderdorp kon die achterstand ook na de rust niet wegwerken (107-98) en verloor tevens het onge slagen uitrecord. Belachelijk Spelmaker Ton Paulides van Lo- komotief was niet de enige die zijn ogen niet kon geloven toen MSV zaterdagavond in Noord wijk de bal zelfs bij het uitnemen keer op keer in handen van de Rijswijkers gooi de. „Je kon voelen dat de guards veel te bang waren, waardoor wij via de press meteen een beslissing konden forceren", oordeelde Pau lides. MSV werd volledig onder de voet gelopen en had dat falen (0-14, 9-30) volledig aan zichzelf te dan ken. „Pas toen Van Solinge zag dat dit toch belachelijk was en meer durfde, kwam MSV langs de press", aldus Ton Paulides. Toen was het kwaad (21 keer balverlies) al geschied en wist de Rijswijkse bekerfinalist zich met een 39-68 ruststand zeker van de winst. Een furieus MSV revancheerde zich na rust volledig, moed put tend uit de wetenschap dat de eer ste wedstrijd met een soortgelijk verloop had gekend. De rollen wa ren nu omgedraaid. Driessen (23 pnt, 27 reb) en De Ruijter (21/16) heersten in de rebound en bij 69-80 leek MSV te slagen in de inhaalra ce. De gasten ontsnapten net op tijd uit de wurggreep (72-89) om in de slotfase (89-95) overeind te blij ven, een ontgoocheld MSV achter latend: 89-97. Grasshoppers kreeg het in Oud- Beijerland aan de stok met arbiter De Vos, die tevens een verbale strijd leverde met de center van de thuisploeg. Aan het slot van de wedstrijd (90-86, 45-35) werd Ben de Jong uit het veld gestuurd we gens herhaalde aanmerkingen op de leiding. Eerder al had Rudolf Oudshoorn het veld moeten rui men, maar een strafzaak bleef hem bespaard. Grasshoppers had in Bert van der Plas (7 uit 7) en Huug van der Meij (8 uit 8, 17 pnt) goede afmakers, maar in de rommelige strijd ging de winst reeds in de openingsfase verloren (14-2). Blitz wist na de rust (38-31) geen raad met de Zoetermeerse zone, waardoor Zoebas uiteindelijk toch nog ruim zegevierde: 65-77. De vrouwen van Grasshoppers gaven de winst en de theoretische aanspraken op de tweede plaats in de promotiedivisie in de slotfase van de wedstrijd tegen Groningen door knullig balverlies uit handen: 75-82 (32-35). Lisse maakte korte metten met degradant Zeemacht, waarvan eerder dit seizoen nog Ronald Sporke van Lisse wordt bij zijn lay-up op de vingers getikt door HBC-spelers Van Roon (13), waarna de Lisscnaar naar de vrije worplijn mag voor twee onbetwiste scoringskansen. (foto Van Boven) werd verloren (106-43). MSV boek te een magere overwinning op Green Eagles (39-49, 21-19). De mannen van Luba Leiden boekten gisteravond winst op Landslake Lions: 67-56. Een dag eerder pro moveerde BVO Alphen middels een 83-70 zege op Ymir naar de pro motiedivisie. HANS JACOBS

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 19