PORT WZMÊl ai 'Luisteren naar je hart en je verstand' Gullit man van 17 miljoen MAANDAG 23 MAART 1987 PAGINA 13 Van Basten in tweestrijd Sterrenvanger Berlusconi maait PSV neer Van Tiggelen zegt af voor Oranje Emoties bij LDWS laaien hoog op Honkballer Ton Cohen tekent profcontract Schuster en Hoddle mogelijke vervangers bij PSV BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD Spartaan Piet de Kant tikt Marco tegen de doornatte grasmat AMSTERDAM (GPD) - De recordtransfer van Ruud Gullit naar AC Milan drong het modderballet zaterdagavond in de Meer snel naar de achtergrond. Bijna even vanzelf sprekend als de winst (3-0) van Ajax op Sparta vond Johan Cruijff kennelijk het gedram van Gullit om onder zijn contract bij PSV uit te komen. Want: „Als je zo'n aanbod krijgt, zou je wel gek zijn om dat te laten lopen. Of 17 miljoen niet buitensporig hoog is? Ach", hield Cruijff zich op de vlakte, „het is altijd maar wat de gek er voor geeft". ZEIST (ANP) - Gerald Vanenburg, Willem Kieft en Adri van Tiggelen zijn weggevallen uit de selectie- groep voor het Nederlands elftal, dat woensdag in Rotterdam de Eu ropese kwalificatiewedstrijd speelt tegen Griekenland. Van Tiggelen zegde zelf af, om dat zijn club Anderlecht hem niet wilde vrijgeven in verband met de woensdag te spelen bekerwed strijd tegen Club Luik. In het geval van Van Tiggelen is de club bereid de door de Europese Voetbal Unie vastgestelde boete te betalen, voor het geval spelers niet in de gele genheid worden gesteld uit te ko men in interlandwedstrijden voor een wereld- of Europees kam pioenschap. Michels, die aanvankelijk negen tien spelers op de lijst had staan, schrapte zelf Willem Kieft (Torino) en Gerald Vanenburg (PSV). De zestien overgebleven spelers zjjn: doel: Van Breukelen (PSV) en Hiele (Feyenoord); verdediging: Rijkaard, Spelbos en Silooy (Ajax) en Troost (Feye noord); middenveld: Wouters, Winter en Mühren (Ajax), Gullit en Koeman (PSV) en Suvrijn (Roda JC); aanval: Van 't Schip, Van Basten en Bosman (Ajax) en Van der Gijp (PSV). ROME (GPD) - De Italiaanse te levisiekoning, en baas van voet balclub AC Milan, Silvio Berlus coni, kan tevreden zijn: op de zelfde dag dat hij voor (naar schatting) f 45 miljoen twee po pulaire televisiesterren weg kocht bij de staatstelevisie RAI, ving hij ook Ruud Gullit. De Ita liaanse pers, die er al maanden over praatte, toonde geen enkele verbazing dat Berlusconi ook de ze keer zijn zin had gekregen. „Sterrenvangér Berlusconi maakt bekend: we hebben ook Gullit te pakken" is de kop over de hele voorpagina, van het Mila nese sportblad Gazzetta dello VOORSCHOTEN - Voetbal kan on gekende emoties losmaken. Dat bleek gisteren weer eens na afloop van de streekderby in cte vierde klasse tussen SVLV uit Voorschoten en het Leidse LDWS. Onder aan voering van de Leidse doelman Frans Stouten werd de even verras sende als irritante nederlaag tegen de laaggeklasseerde buurvereni- ging na afloop buiten de lijnen uit gevochten. Daarbij vielen rake klappen. Enige Leidse spelers, van wie doel man Stouten de meeste aandracht trok, "leken wel een waas voor de ogen te hebben", aldus één van de omstanders, die alle moeite deden de hoog oplaaiende emoties te sus sen. Bestuurslid Henk Piket van LDWS suggereerde, dat het onfor tuinlijke uitvallen van Benny de Roo deze gang van zaken in de hand kon hebben gewerkt. Dat was echter al meer dan een uur verle den tijd en de rest van de wedstrijd was juist uiterst sportief verlopen. Sport. Hun Romeinse concur rent, de Corriere dello Sport, doetmiet voor ze onder: ook hier in reuzeletters op pagina één: „Gullit is van Milan". Alle twee praten ze over een 'blitz' van Ber lusconi in Eindhoven: „Berlus coni vliegt naar Holland met 17 miljoen op zak", zegt de een, en de ander: „Met tien miljard lire heeft Berlusconi PSV neerge- maaid". Over het fantastische bedrag verbaast hier niemand zich: waar De 'zaak-Gullit' was daarmee afge daan. De voor alle partijen toch on- smakeljke affaire bleef daardoor het trieste hoogtepunt bespaard. AC Milan-voorzitter Berlusconi had zijn zin doorgedreven, het toch al niet armetierige PSV krijgt bin nen afzienbare tijd 17 miljoen op de bankrekening bijgeschreven en Ruud Gullit is de duurste Neder landse transfer waarna hij einde lijk Europees mag denken in de Noorditaliaanse metropool. De eni ge verliezer lijkt Hans Kraay. Hij haalde Gullit voor 9 ton naar Eind hoven en is enkele dagen voordat de buit werd verdeeld, ontslagen. Alles heeft tenslotte zijn prijs. „Gullit kwijtraken is niet niks", vond PSV-manager Kees Ploegs- ma. „Maar het is beter dat het hoofdstuk nu is afgehandeld. Gul lit had zijn zinnen op AC Milan ge zet en los van die arbitragezaak, waarvan ik overtuigd ben dat we ze hadden gewonnen, waren we nooit meer op één spoor gekomen". Fiat-president en Juventus-eige- naar Agnelli (die ook een oogje op Gullit schijnt te hebben ge had) en Silvio Berlusconi tegen elkaar opbieden, zijn er geen grenzen meer. Wel maakt men zich algemeen vrolijk over de ne gen ton die PSV voor Gullit aan Feyenoord neertelde en de 17 miljoen die het er voor terug krijgt. Ook wordt er gewezen op de actieve rol die in de zaak is ge- Geen garantie Financiële winnaars zijn PSV en Ruud Gullit. De Eindhovense club kan zich ruimschoots oriënteren op de Europese markt en hoeft daarvoor niet meteen suikeroom Philips aan te spreken. Dat dit ech ter geen garantie biedt dat ook meteen alle kandidaten die op het PSV-verlanglijstje staan, beginnen te trappelen van ongeduld, ver woordde de alom begeerde Borus- sia Mönchengladbach-middenvel- der Uwe Rahn nog geen dag na Gullit's transfer aldus: „Ik naar PSV? Nee hoor. Geruchten. Er is nooit serieus contact geweest en er was ook geen reden toe, want ik blijf nog twee jaar bij Mon- chengladbach". speeld door de directeur van Phi- lips-Italië, Armando Cervi. „De goede betrekkingen tussen (Ber lusconi's Holding) Fin Invest en Philips-Italië hebben in ons voordeel gewerkt", zegt Fin In- vest-directeur Galliani. „Trou wens met Philips onderhouden wij zakelijke betrekkingen die voor beide partijen profijtelijk zijn". Dat er naast televisieappa- ratuur zo tussendoor ook een voetballer wordt verhandeld, verwondert dus niemand. Dat de clubleiding zich deson danks geen zorgen over de kapi taalsinvestering hoeft te maken, daarvoor zullen binnen de kortste keren de Konijnenburgs en de Be- keffy's wel zorgen. „We zullen ech ter nooit meer uitgeven dan een speler waard is voor ons", beweert manager Kees Ploegsma. „We heb ben een sportieve aderlating gele den en die zal opgevangen moeten worden". Uiteraard zijn er in dit verband een tiental namen tussen Bernd Schuster en Glenn Hoddle in te vullen die in aanmerking ko men voor de vacature, maar eerst wenst de landskampioen te voor zien in de leemte, ontstaan door het ontslag van Hans Kraay. Voor die positie is de spoeling aanmer kelijk dunner en beperkt zich de geruchtenstroom dan ook maar tot Het wachten is nu op Marco van Basten, de tweede Nederlandse in ternational op wie Silvio Berlusco ni, de schatrijke eigenaar van de Milanese sub-topper, al maanden geleden zijn oog heeft laten vallen. „Ik vind het leuk voor Ruud dat hij z'n zin heeft gekregen", reageerde de vaderlandse topscorer laconiek op de verrassende ontknoping in Eindhoven. „Ik denk dat deze op lossing goed is voor PSV. Want wat heb je nu aan een speler die het toch niet meer naar z'n zin heeft?". De hamvraag is nu of de twee voudige doelpuntenmaker van za terdagavond - de andere treffer kwam op naam van Winter - op korte termijn het voorbeeld van Gullit volgt. „Ik heb al tienduizend keer gezegd", overdreef Van Bas ten, „dat ik pas op het einde van het seizoen beslis waar ik de vol- Alle kranten wijzen de voetbal liefhebbers erop dat ze Gullit woensdag in actie kunnen zien tegen Griekenland. Die wed strijd wordt overigens niet uitge zonden door de RAI en ook niet door een van Berlusconi's drie televisienetten, maar door de concurrent Monte Carlo. Dat zal dan wel een van de laatste keren zijn, want voortaan is Ruud van Berlusconi: voetbal, televisie en reclame. een technisch manager: George Kessler. Hoe het ook zij, de druk lijkt vooraleerst van de ketel voor de hoofdrolspelers in deze transfer. Berlusconi is tevreden naar huis en heeft mogelijk en passant in Am sterdam nog wat zaakjes met Mar co van Basten kunnen doorpraten. Ruud Gullit volgt de Milanese me diagigant in juni en zal dan tijdens een groot toernooi aan het Italiaan se voetbalvolk ten toon worden ge steld als de na Maradona (22 mil joen) duurste transfer ter wereld, nog vóór Zico (15 miljoen) en Line- ker (12 miljoen). „Ik voel dat ik makkelijker kan functioneren in zo'n vol stadion", loopt Gullit voor uit. „Ik merkte dat tijdens het toer nooi in Barcelona aan het begin gende competitie speel. Als ik bij Ajax wegga, is AC Milan de eerste club met wie ik ga praten. Dat is het enige wat ik heb toegezegd, ge tekend heb ik niks. Ik wacht nu eerst op Ajax. In januari heb ik mijn eisenpakket op tafel gelegd. Daar zijn ze hier een beetje van ge schrokken. Maar wat niet is kan nog komen". Intentie Een niet onbelangrijke rol in het geheel speelt Cruijff, die zijn con tract bij Ajax officieel nog niet heeft verlengd, maar bij wie de in tentie leeft om nog ten minste een jaar in de Meer te blijven. Infor meel heeft Van Basten al wat ge sprekken met Cruijff gevoerd, veel wijzer is hij daar echter niet van ge worden. „De ene keer zegt hij: als je zoveel geld kunt verdienen, zou je wel stom zijn om niet naar Italië te gaan. Maar hij zegt me ook", be moeilijkt Cruijff Van Bastens be slissing, „dat ik beter nog een jaar kan wachten omdat ik nog zo jong ben". „Als Van Basten mijn mening vraagt", probeert de voormalige nummer 14 de zaken strikt ge scheiden te houden, „vraag ik hem eerst in welke hoedanigheid hij mij aanspreekt: als vriend of als trainer van Ajax. Daar ben ik heel eerlijk in. Zelf ga ik ervan uit dat Van Bas ten volgend seizoen niet meer bij Ajax speelt, maar ik hoor wel voor welke club hij kiest. Dan is het ook nog vroeg genoeg om maatregelen te nemen, al zitten wij natuurlijk niet stil". van dit seizoen. Ik was enorm on der de indruk van die ambiance. Vandaar ook dat toen Milan aan klopte ik die gelegenheid met bei de handen aangreep. Het is de laat ste tyd immers niet meer zo leuk in Nederland. Die supportersrellen en al die pasjesregelingen. Positief is het doorgaan van Ajax naar de volgende ronde. Ik hoop dat de ploeg in de finale komt, het Neder lands voetbal heeft dit nodig". In dat verband benadrukt Gullit nog eens dat hij een clausule in zijn contract heeft om voor Orapje uit te mogen komen. „Want het Neder lands elftal blyf ik ontzettend be langrijk vinden". Wat contracten en clausules vandaag de dag echter waard zijn, dat zal Ruud Gullit zelf wel het beste weten. Met de successen van Ajax op het Europese voetbaltoneel nemen schijnbaar ook de twijfels van Van Basten toe. En daarmee het opti misme bij Ajax, dat in stilte hoopt de topscorer nog een seizoen in Amsterdam te kunnen houden. Mits de club tenminste een finan ciële constructie weet te bedenken, die enigszins in de buurt komt van het astronomische salaris dat hem in Milaan in het vooruitzicht is ge steld. Volgens Cruijff kan de top scorer in ons land nog geen kwart bruto verdienen van wat AC Milan hem netto aanbiedt. Financieel lijkt de keuze daarom niet zo moei lijk. Van Basten: „Toch blijft het een kwestie van luisteren naar je verstand èn naar je hart". Met zijn twee treffers tegen Spar ta en drie dagen eerder tegen Mal- mö FF bewees Van Basten nog eens dat Ajax hem amper kan mis sen in de opmars naar de Europese top. Dat zelfde geldt voor Cruijff, op wiens gezag het competitieduel tegen Sparta alsnog aan het rooster werd toegevoegd, omdat hij onder geen beding zonder Wouters aan de kraker tegen PSV wilde begin nen. Bang voor represailles (Oran je) gehoorzaamde .Zeist' braaf en durfde Jan Keizer het al evenmin aan om Cruijff tegen de haren in te strijken. Al een uur voor de wed strijd het de Volendamse arbiter weten dat de wedstrijd onder elk beding door zou gaan. Met negen spelers in de Oranje- selectie heeft Ajax in Zeist duide lijk een streepje voor en danst ie dereen naar de pijpen van Cruijff. Waar de bekerhouder twee jaar ge leden uit angst voor blessures (met het oog op de EC-ontmoeting te gen Bohemians Praag) een veel minder slecht veld in Den Bosch liet afkeuren, riskeerde Ajax zater dagavond de 'verdrinkingsdood'. De maestro zelf vond het vanzelf sprekend gezeur („Dan kunnen we alleen maar in de zomer voetbal len") en kreeg zowaar bijval van Barry Hughes, die meer proble men had met de arbitrage van Kei zer dan met het zeker voor een kwart volstrekt onbespeelbare veld. In met mis te verstane woorden hekelde de Brit de Volendammer, omdat die naar het oordeel van Hughes altijd in het voordeel van de topclubs fluit. „Ik ken die man nu al 500 jaar, maar dat zal hij nooit afleren". Op het resultaat had de arbitrage echter geen invloed. „Ajax", bekende Hughes eerlijk, „was op alle onderdelen de betere ploeg. De spelers pasten zich ook veel beter aan de omstandigheden Cruijff was al eveneens vol lof over zijn elftal: „De manier waarop er vanavond werd gespeeld, is op nieuw een stap voorwaarts. Sparta is een ploeg die er altijd tegenaan gaat. Drie dagen na die zware wed strijd tegen Malmóheeft echter niemand verzaakt. Dat is een enorm pluspunt". De vijftigste Ajax-Sparta kende door de abominabele veldomstan- digheden echter minder hoogte punten dan tien dagen eerder voor de beker, toen Sparta pas door strafschoppen werd geveld. Als op warmronde voor het cruciale duel met PSV voldeed de ontmoeting echter aan de wensen van Cruijff. „De ploeg straalt momenteel zo veel zelfvertrouwen uit", liep hij op de competitiekraker vooruit, „dat geen van de spelers echt onder de indruk is". Van enige druk op de spelers wilde Cruijff niets weten. „Die druk is er alleen als je goed presteert. Wie daar niet tegen kan, valt automatisch af'. Arbiter houdt het voor gezien LEIDEN - Scheidsrechter Krom hout kwam gisteren bij de voetbal wedstrijd Lugdunum 5 - Oranje Groen 2 met een geheel eigen me thode om de spelersmuur op juiste afstand te krijgen. In de 34ste mi nuut van de eerste helft bij een 2-0 stand voor Orapje Groen, mocht Lugdunum een vrije trap nemen in het vijandelijke strafschopgebied. Toen de tegenpartij al meer dan tien meter op afstand was gezet, was dit volgens Kromhout nog niet voldoende. Op dat moment merkte de geirriteerde Kromhout op: "Als jullie niet méér afstand nemen, ga ik naar huis". Waarop een speler van de Boshuizerkadeclub zei: "Ga je gang scheids". Dat liet Krom hout zich geen twee keer zeggen. Hij floot af en liet twee verbijsterde elftallen achter. AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse honkballer Tonny Cohen heeft vrijdag in de Amerikaanse plaats Bradenton een contract getekend met de organisatie van de Pittsburgh Pirates. De 21- jarige Cohen vertrok enige weken geleden op eigen initiatief naar de Verenigde Staten om een profcontract te verwerven. De rechtshandige werper volgde daar een gedeelte van de len tetraining. Over twee en een halve week zal duidelijk worden in welke van de zes minor-leagueclubs Cohen het komend seizoen zal uitkomen. Cohen speelde vier jaar in de hoofdmacht van de Amsterdam se hoofdklasser Pirates, die in alleen in naam overeenkomt met de grote Amerikaanse collega. Sinds 1984 maakte de Amster dammer deel uit van het Nederlands team. Cohen tekende een standaardcontract bij de Amerikaanse proforganisatie. „Het is erg snel gegaan. Ik verwacht in de single A te worden inge deeld." Tijdens het toernooi om het wereldkampioenschap, vorig jaar in Nederland, trok Cohen al belangstelling van een Amerikaan se scout. EINDHOVEN (GPD) - Geen gekissebis, geen welles-nie- tes-spelletjes meer; in het zicht van de arbitragezaak die voor komende vrijdag in Zeist stond gepland, besloten PSV, AC Milan en Ruud Gullit, de laatste tijd danig de vuile was niet langer buiten te hangen. Het handjeklap eindigde in de nacht van afgelopen vrijdag op zaterdag op 17 miljoen gulden. Uiteraard was ook Ruud Gullit overtuigd van het feit dat hij de ar bitrage had gewonnen. „Ik dacht dat en mijn raadsman ook", aldus Gullit. „Gezien het belang van de komende weken is het echter beter dat de partijen onderling tot een akkoord zijn gekomen. De arbitra ge had plaatsgevonden tussen Ne derland-Griekenland en de topper PSV-Ajax in. De spanning zou dan wel erg groot zijn geworden. Nu kan ik onbevangen aan die belang rijke wedstrijden beginnen. Ik hoop dat het publiek achter mij en de ploeg blijft staan. Ik had een goede reden om PSV te verlaten, maar ik wil het seizoen wel goed afmaken met de ploeg". Zowel Ploegsma als Gullit von den het dus beter dat het niet tot die arbitrage kwam, ofschoon bei den ervan overtuigd waren het ge lijk aan hun zijde te krijgen. Of de 17 miljoen van Berlusconi alleen verantwoordelijk waren voor het verlaten van de patstelling, zal wel altijd een vraag blijven. Feit is wel dat het makkelijker zaken doet als niet iedereen alles weet. PSV, AC Milan en Ruud Gullit hebben zich dat, zij het laat, net op tijd gereali seerd.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13