Nederlands afval taboe in België R0YALCLASS! 1 f j Oud-RAF-lid hoopt op maatschappelijke herkansing Groeiende onrust op de Filippijnen Strenge controles aan de grens Banvloek in Frankrijk over softpomobladen Spionage VS in Israël grote onzin' Meer licht op acties Franse terroristen Arrestaties wegens moord op scholieren f red men ken ZATERDAG 21 MAART 1987 PAGINA 5 PARIJS (Rtr) - De rechtse regering van Frankrijk heeft gisteren protesten uitgelokt en is belache lijk gemaakt na stappen van de mi nister van binnenlandse zaken, Charles Pasqua, tegen de openbare verkoop van seks- en pin-upbla- den. Pasqua's ministerie bevestigde donderdag dat vijf seksbladen niet meer in het openbaar mogen wor den verkocht krachtens een wet uit 1949 ter bescherming van minder jarigen. Er werd gedreigd met een zelfde verbod voor Gai Pied Heb- do, een weekblad voor homosek suelen, en vier tijdschriften waar onder Penthouse en Newlook, die wordt uitgegeven voor Filipacchi, de derde grootste uitgever van Frankrijk. De wet van 1949 wordt BRUSSEL (GPD/ANP) - De Waalse deelregering gaat streng optreden tegen Nederland- normaal toegepast op de verkoop se bedrijven die chemisch afval storten op stortplaatsen in Wallonië. Een team van 22 V""JJ;" speciale inspecteurs gaat permanent controles uitvoeren op vrachtwagens aan de Neder lands-Belgische grens, op de Belgische wegen en op de vuilstortplaatsen zelf. Het dumpen van - vooral chemisch - afval is met onmiddellijke ingang illegaal verklaard. De Nederlandse minister van mi lieu Nijpels en zijn Waalse collega Ducarme hebben gisteren afge sproken aan de dumping van Ne derland afval in Belgie een einde te gaan maken. De acties daartoe moeten echter vooral van Belgi sche zijde komen. De afvalbedrij ven in Nederland kan weinig kan ken, Peres, en de minister van de- worden verweten, omdat zij in veel fensie, Rabin, hebben gisteren een gevallen handelden op grond van Israëlisch dagblad contracten die met Waalse lagere Franck Tenot, onderdirecteur maatregel als belachelijk van Filipacchi, verklaarde: „Zoiets spireerd op de ideëen hebben we in 20 jaar niet meege maakt, ik kan me niet voorstellen dat de minister hiervan wist". Maar voor de radio maakte Pasqua dui delijk de stap volledig te steunen: „Als de wet bestaat, moet ze wor den toegepast. Waar het aanmoedi ging van minderjarigen betreft, zal ik niet tolerant ziin". De meeste dagbladen in Parijs protesteerden tegen het verbod en beschuldigden de regering ervan vergeefs te trachten de klok terug te draaien naar de jaren vijftig en zestig. Le Monde omschreef de geïn- auto- ritaire stroming die angst heeft voor de moderne tijd".'Libération vroeg zich in een hoofdartikel af: „Hoever zal Charles Pasqua's re pressieve erectie reiken. De rege ring toont een adembenemend ge brek aan kennis, vrijwillig of opzet telijk, van de Franse maatschap pij", aldus het blad. Het rumoer, juist op de dag dat in Parijs de jaarlijkse boekenbeurs werd geopend, ontlokte een be schaamde reactie van de minister van cultuur, Francois Leotard, die aangaf niet te zijn geraadpleegd. „Dit toont dat de wet niet is toege sneden op de Franse maatschappij van dit moment", zei hij. Leotard beloofde de uitgevers van de be dreigde bladen te zullen spreken. Jack Lang, Leotards socialistische voorganger, wees erop dat Gai Pied Hebdo vraaggesprekken heeft gepubliceerd met verschei dene ministers van de huidige re gering. Claude Malhuret, de staats secretaris voor mensenrechten, verklaarde in Toulouse tegenstan der te zijn van „autoritaire beslis singen die lijken op censuur en op intolerantie". Er was niet direct commentaar van de Franse premier, Jacques Chirac, binnen wiens regering zich al eerder meningsverschillen voor deden tussen liberalen als Leotard en Malhuret en rechtse „haviken" als Pasqua. De Franse president Mitterrand voegde zich gisteren in het koor van protesterenden en zei: "Ik ben tegen alle bericht tegengesproken waarin werd ge meld dat de Verenigde Staten heb ben gespioneerd in Israel voordat de Pollard-affaire aan het licht kwam. „Deze beschuldiging is totaal on zin", zei Rabin volgens de Israëli sche staatsradio. De Jerusalem Post meldde gisteren dat de Ver enigde Staten inv1982 een akkoord met Israel hadden verbroken en een geheime operatie waren be gonnen om binnen te dringen in de Israëlische geheime dienst. Vol gens het blad leidde de ontdekking van de operatie van de Amerikaan se inlichtigendienst CIA tot een vergeldende spionage-actie waar voor Pollard, een Amerikaanse jood, werd gebruikt. De Post schreef de informatie toe aan senator David Durenberger (Republikein), de vorige voorzitter van de Senaatscommissie voor de inlichtingendiensten. Jury verklaart tiener schuldig moord ouders 'Bobby Ewing' BOULDER (AP) - Een rechtbank jury in de Amerikaanse plaats Boulder, Montana, heeft gisteren een tiener veroordeeld voor zijn aandeel in de overval op de bar van de ouders van Patrick Duffy, alias Bobby Ewing van Dallas. Bij de overval in november 1986 kwamen beide ouders om het leven. De jury achtte de 19-jarige Ken neth Miller schuldig aan bedrei ging met wapens en aan roof. Voorts verklaarde zij dat Miller schuldig is aan de dood van Ter- rence en Marie Duffy. Twee aan klachten wegens moord met voor bedachten rade werden door de ju ry niet bewezen geacht. Miller kan krachtens de in Montana geldende wetten de dood straf krijgen. Zelf bleef hij onbewo gen toen de uitspraak werd voorge lezen; zijn moeder Judy Miller brak in tranen uit. Aanklager John Connor van het district Jefferson wilde niet zeggen of hij de doodstraf tegen Miller zal eisen. Millers advocaat, Edmund Sheehy, zei dat hij waarschijnlijk tegen de uitspraak in beroep zal gaan. Wanneer rechter Davis von nis zal wijzen is niet bekend. Buitenland kor Veerboot Het is de bedoeling om de voor de kust van Zeebrugge gezonken veerboot Herald of Free Enterprise eind volgende week recht te trek ken. De werkzaamheden ter voor bereiding van de berging van het schip vorderen gestaag, nadat eer der deze week enige vertraging was opgetreden als gevolg van har de wind. De bergers van het Rot terdamse bedrijf Smit Tak hebben rond het schip een constructie met houten palen aangebracht. Overi gens werd gisteren nog een dode lijk slachtoffer geborgen. Duvalier De bezittingen in de Verenigde Staten van de voormalige dictator op Haïti, Jean Claude Duvalier, zijn in beslag genomen. President Reagan heeft hiertoe een beschik king ondertekend. Duvalier, die momenteel in Zuid-Frankrijk leeft, bezit in de VS een vermogen dat wordt geschat op ruim 16 miljoen gulden. Het Amerikaanse Congres had Reagan gevraagd de goederen, die Duvalier zich onrechtmatig zou hebben toegeeïgend, te redden voor de bevolking van Haïti. Ook Zwitserland heeft beslag laten leg gen op de bezittingen van Duva lier. Libiërs gedood Legereenheden van Tsjaad heb ben bij gevechten rond een belang rijke luchtmachtbasis van Libië 384 Libische militairen gedood. Ook zijn 48 Libiërs gevangen geno men. Dit heeft de ambassadeur van Tsjaad in Parijs meegedeeld. Vol gens de verklaring hebben Tsjadi- sche regeringstroepen de Libische militaire basis, die was gevestigd in het noorden van Tsjaad, volledig vernietigd. Aan Tsjadische zijde vielen 6 slachtoffers. Volgens Fran se functionarissen kunnen de Tsja dische opgaven als betrouwbaar worden beschouwd. overheden gesloten. De Waalse deelregering is daarte gen pas in actie gekomen, nadat de Belgische Europarlementariër Paul Staes (Groenen) had onthuld dat Nederlandse afvalbedrijven jaarlijks ongeveer een miljoen ton afval in Wallonië dumpen. Tot en kele jaren geleden gebeurde dat in Vlaanderen, maar na een verbod van de Vlaamse autoriteiten ver schoof de dumping zich naar Wal lonië. Veel Waalse gemeenten vinden dat prima omdat er flink aan ver diend wordt. Omdat de dumping in Wallonië bovendien veel goed koper is dan verwerking in Neder land, zijn deze contracten ook voor de Nederlandse afvalbedrijven voordelig. In 1983 is door de Waalse deelre gering een verbod op het storten van 'vreemd' afval uitgevaardigd, waarvan echter ontheffing moge lijk was. Daarvan blijkt veelvuldig gebruik te zijn gemaakt. Volgens Nijpels_hebben de Walen sindsdien ook niéts gedaan om de naleving van het verbod te controleren. De Vlaamse overheid daarentegen is meteen al streng opgetreden tegen het storten van afval uit Neder land. Nijpels zei gisteren druk te hebben moeten uitoefenen op de Walen om hen ook zover te krijgen. De Waalse beslissing betekent dat Nederland straks weer zelf met de een miljoen ton afval zit opge scheept. De verwerking daarvan - door onder meer Afvalverwerking Rijnmond (AVR), de Haagse vuil verbranding en de Vuil Afvoer Maatschappij (VAM) - zal boven dien duurder worden. Maar Nijpels is niet bereid om de afvalbedrijven daar een financiële compensatie voor te geven. 'Men wist dat dit ei genlijk niet mocht'. Een woordvoerder van AVR zei gisteren in een eerste reactie te ver wachten dat er zich vooral proble men zullen voordoen bij het on brandbare bedrijfsafval. Voor der gelijk afval zijn in Nederland na melijk onvoldoende stortplaatsen voorhanden. Een probleem zou zich ook kun nen gaan voordoen bij het che misch afval, aldus de AVR-woord- voerder. Er gaat volgens hem wel iswaar niet veel chemisch afval uit Nederland naar België, maar de verwerkingscapaciteit in Neder land is al aan de krappe kant. Ook op het terrein van de zogeheten sludges, dat zijn waterige afval- mengsels van bedrijven, kan de Belgische maatregel voor de nodi ge hoofdbrekens zorgen. Het slib dat overblijft na verwerking van het mengsel moet gestort worden en daar is momenteel in ons land geen plaats voor, aldus de woord voerder. Weer gegijzelde vnj Korporaal Sahagun van de politie in de Filippijnse hoofdstad Manilla werd gisteren op straat doodgeschoten. Het is al de zevende politieman die binnen een maand is vermoord op de Filippijnen. (foto anp» MANILLA (AP) - In het zuiden van de Filippijnen hebben opstande lingen een verrassingsaanval uitge voerd waarbij minstens 18 solda ten zijn gedood. Sinds het tijdelij ke bestand tussen regering en op standelingen vorige maand afliep is dit het zwaarste verlies onder de regeringstroepen, aldus militaire woordvoerders. Volgens militaire woordvoerders in de stad Zamboanga op het ei land Mindanao was een peloton militairen op patrouille in een afge legen gebied in de provincie Misa- mis Occidental toen zij door om streeks 100 leden van het Nieuwe Volksleger (NPA) onder vuur wer den genomen. Volgens de plaatsvervangend opperbevelhebber van het zuidelij- r, ke militaire commando in Zam- c- BEIROET Syrische strijdkrachten hebben gisteren in West-Beiroet de boangai leden de opstandelingen Saoedische gegijzelde Khaled Deeb (midden) bevrijd die daar al 54 dagen tijdens het daarop volgende vuur- werd vastgehouden. Dat heeft het hoofd van de Syrische militaire waar- geVecht een onbekend aantal ver- nemers in het mohammedaanse deel van de Libanese hoofdstad, kolonel iiezen Op het moment dat er ver- Daghistani (links), bekendgemaakt. sterkingen in aantocht waren wis ten de overige opstandelingen te Deeb was de tweede Saoedische gegijzelde die door Syrië werd bevrijd, ontkomen, aldus de opperbevel- Woensdag werd Bakr Damanhouri, een cultureel medewerker van de Sa oedische ambassade, uit handen van zijn ontvoerders bevrijd. Bij beide bevrijdingen speelde ook de sji'itische Amalmilitie Rechts op de foto de Amalcommandant Aql Hamiyeh. hebber. Twee dagen eerder hadden leden van het NPA in de provincie Qezon, op het eiland Luzon, bij een (foto AP) aanval 19 militairen gedood c ven anderen gewond. Ondertussen is een onderzoek ingesteld naar de bomaanslag bij de Filippijnse Militaire Academie in de stad Baguio, ruim 200 kilome ter ten noorden van de hoofdstad Manilla. Bij deze aanslag vielen woensdag 4 doden en 36 gewon den. De bom ontplofte op het mo ment dat cadetten, officieren en gasten aan het repeteren waren voor de afstudeerplechtigheid van morgen, waarbij president Aquino als gastspreekster zou optreden. Donderdag bezocht zij een aantal van de gewonden in het zieken huis. Zij heeft inmiddels laten we ten morgen gewoon bij de plech tigheid aanwezig te zullen zijn. Volgens de politie was de bom mo gelijk bedoeld voor mevrouw Aquino. Het NPA heeft de verantwoorde lijkheid voor deze aanslag ont kend. Donderdagavond lieten de opstandelingen in een verklaring weten dat men hen probeert de schuld in de schoenen te schuiven om te verhullen dat de echte da ders gezocht moeten worden in kringen die gemakkelijk toegang tot het terrein van de academie hebben. WIESBADEN (AP) - Vier leden van de Franse terreurorganisatie Action Directe die onlangs in de buurt van Orléans zijn gearres teerd, hebben mogelijk in de Bondsrepubliek gewoond en daar meegedaan aan aanslagen van de Westduitse terreurgroep Rote Ar mee Fraktion. Dat hebben West duitse autoriteiten gisteren be kendgemaakt. Het Bundeskriminalamt in Wies- baden - de Westduitse recherche - zei dat drie van de vier Franse ver dachten vermoedelijk in de Bonds republiek verbleven toen in de cember 1984 een mislukte aanslag werd gepleegd op een opleidings school van de NAVO in Beieren. De Rote Armee Fraktion en Ac tion Directe hebben in augustus 1985 gezamenlijke verantwoorde lijkheid opgeëist voor een auto bom-aanslag op een Amerikaanse luchtmachtbasis bij Frankfurt, waarbij twee doden en 20 gewon den zijn gevallen. Om erachter te komen waar de Fransen zich in die periode hebben opgehouden heeft de recherche het publiek in de buurt van Frank furt en Wiesbaden - vooral ver huurders van huizen en auto's - om inlichtingen gevraagd. Volgens het opsporingsbericht zijn bij de arrestatie van de vier Fransen Westduitse identiteitspa pieren, kentekenbewijzen en num merplaten aangetroffen. Ook heeft de Franse politie wapens gevon den die afkomstig waren van een op 5 november 1984 gepleegde diefstal in een wapenwinkel in het Westduitse Ludwigshafen. Van één van de vier arrestanten, Geor ges Cipriani, is bekend dat hij van 1972 tot 1983 in de Bondsrepubliek heeft gewoond en gewerkt. De bekendmaking van de West duitse recherche was de eerste offi ciële bevestiging van vermoedens dat de Westduitse en Franse ter reurorganisaties gezamenlijk ac ties hebben uitgevoerd. Toch waar schuwden de autoriteiten opnieuw dat zij geen harde bewijzen voor die samenwerking bezitten. Het opsporingsbericht ging vergezeld van foto's van de verdachten en een serie schuilnamen waarvan de zen zich mogelijk hebben bediend, en riep het Westduitse publiek op eventuele tips aan de politie door te geven. Het Bundeskriminalamt zei dat de twee linkse terreurgroepen ook werden verdacht van samenwer king met de Belgische groepering CCC, Strijdende Communistische Cellen. Het materiaal dat werd ge bruikt bij de mislukte aanslag op de NAVO-school in Oberammer- gau was afkomstig uit het Belgi sche Ecaussine, waar op 4 juni 1984 bijna een ton explosieven werd ontvreemd uit een steengroeve. De bom in Oberammergau, die in een auto was geplaatst, werd ontdekt voor hij afging. Bij de arrestatie van de vier Fran sen werden eveneens uit Ecaussi ne afkomstige explosieven aange troffen, aldus het bericht, terwijl Westduitse terroristen zich van hetzelfde materiaal bedienden bij een aanslag op 3 mei 1985 op een inkoopbureau van de Bundeswehr in Koblenz. JOHANNESBURG (UPI/Rtr) - De Zuidafrikaanse politie heeft giste ren zeven personen gearresteerd in verband met de moord op zeven zwarte scholieren eerder deze week in Kwamashu, bij Durban. Dit heeft een woordvoerder van de politie meegedeeld. De scholieren •zouden zijn gedood als gevolg van rivaliteit tussen radicale en conser vatieve zwarte groeperingen. Zij waren om het leven gebracht met messen en vuurwapens. In Lindelani werd vernomen dat de zeven gearresteerde mannen al len lid zijn van de conservatieve Zulu-beweging Inkatha, die zich verzet tegen stakingen en het boy cotten van het onderwijs. In het Zuidafrikaanse thuisland Ciskei is gisteren een Franse do cent tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij had gewei gerd te getuigen tijdens een proces tegen vijf zwarten die worden be schuldigd van terrorisme. De 27-ja- rige Pierre-André Albertini ver blijft in Zuid-Afrika in het kader van een uitwisselingsprogramma met Frankrijk. Hij bevindt zich sinds oktober in hechtenis. ADVERTENTIE Fred Menken heeft altijd enkele automobielen van formaat in huis, zoals Porsche, Jaguar, Lancia, Mercedes, Volvo, Saab, Maserati etc. M rijksstraatweg 338, BOCHUM (AP) - Bij een schietpar tij in Amsterdam-Osdorp werd in 1977 Christof Wackernagel gearres teerd. Er vielen in totaal vijf ge wonden, drie politiemannen, Wac kernagel en mede RAF-lid Gert Schneider. Wackernagel werd in Duitsland tot 15 jaar veroordeeld en probeert nu een maatschappe lijke herkansing te krijgen als as sistent-regisseur bij de schouw burg van Bochum. Christof Wackernagel is nu 35 jaar oud en heeft 10 jaar gevange nisleven achter zich. In 1984 dis tantieerde hij zich openlijk van zijn vroegere strijdmakkers van de Ro te Armee Fraktion (RAF). Hij riep de RAF op het geweld te staken en hij vroeg de autoriteiten de leden van de groep een nieuwe kans te geven. door Susan Smith, AP In september vorig jaar kreeg Wackernagel toestemming om 15 uur per dag de gevangenis te verla ten, om te gaan werken in de schouwburg. Het besluit werd in de Bondsrepubliek met gemengde gevoelens ontvangen. Een week voor bekend werd dat Wackerna gel ging werken werd Siemens-di- recteur Karl-Heinz Beckurts ver moord. De gemoederen liepen hoog op. „Terrorist wordt assis tent-regisseur" riepen de krante koppen. De burgemeester van Bo chum ontving anonieme bedrei gingen. Tijdens een gesprek in zijn kan toortje in de Bochumse schouw burg, vertelt Wackernagel hoe hij uiteindelijk bij de beruchte Rote Armee Fraktion terecht kwam. Aan het eind van de zestiger ja ren was Wackernagel een gewone scholier die, zoals zoveel andere scholieren en studenten, demon streerde tegen het Amerikaanse imperialisme in Vietnam. Aanslagen De Rote Armee Fraktion begon zich op dat moment al te vormen rond intussen legendarische figu ren als Ulrike Meinhof en Andreas Baader. In 1968 werd brand ge sticht tussen het oorlogsspeelgoed in een warenhuis in Frankfurt. Er volgden bomaanslagen, bankover vallen en moorden op militairen en kopstukken uit de Duitse samenle ving. De Duitse autoriteiten sloe gen steeds harder terug. Christof Wackernagel, een veel belovend jong acteur, verhuisde in 1970 naar een commune in Stutt gart, waar hij een drukkerijtje be gon. Na een paar jaar sloeg de des- Christoph Wackernagel - assistent-regisseur - illusie toe. „De commune was de eerste utopie die uit elkaar barst te," zei hij. „Het was een enorme teleurstelling te ontdekken dat het niet mogelijk is een eiland te bou wen dat los staat van de maat schappij." Zijn maatschappelijke onvrede nam toe en in 1977 dook hij onder om met de Rote Armee Fraktion te ontdekken „of je de vrijheid kunt vinden door volledig met de maat schappij te breken". Het avontuur duurde niet lang. Binnen een paar weken volgde de schietpartij in Amsterdam en Wac- kernagels carriere binnen de RAF was zo goed als voorbij. „Ik had ge luk dat ik zo snel werd gepakt, voordat er nog meer misdaden op mijn naam stonden," aldus Wac kernagel. In totaal zitten nu 40 RAF-leden in de gevangenis, van wie er 15 levenslang hebben gekre gen. In 1981 ging een aantal veroor deelde RAF-leden in hongersta king om een betere behandeling af te dwingen. Een aantal van hen be reikte iets. Wackernagel en Schnei der werden in dezelfde gevangenis opgesloten en kregen toestemming elkaar driemaal per week te zien. Vlucht „Dat was het moment dat we kri tisch begonnen te denken," zei Wackernagel. „Samen begonnen we te onderzoeken of we iets ver keerd hadden gedaan." Wackernagel en Schneider be gonnen de werken van Marx, Le nin en andëre revolutionaire den kers te lezen. „Daarop hadden wij onze vlucht gebaseerd," zei hij. „Maar hoe meer we lazen, hoe moeilijker het werd onze gewapen de strijd te rechtvaardigen. Het klopte gewoon niet." In 1984 schreven Wackernagel en Schneider een open brief aan de Westduitse pers, waarin zij de Rote Armee Fraktion opriepen het ge weld te staken en waarin zij vroe gen om amnestie voor de veroor deelden. De gevolgen waren te leurstellend. „Aan de ene kant werden we de serteurs genoemd," zei Wackerna gel. „En aan de andere kant wilden zelfs mensen die in de jaren zestig en zeventig met links hadden ge sympathiseerd, niets van een am nestie weten." Noch de RAF, noch de gevestig de orde deed volgens Wackernagel een serieuze poging zijn standpunt te begrijpen. Als dat zo blijft, waar schuwde hij, zal de spiraal van toe nemend geweld en toenemende onderdrukking doorgaan. In november heeft Wackernagel tweederde van zijn straf erop zitten en dan kan hij vervroegd worden vrijgelaten. In de gevangenis heeft hij twee boeken met korte verha len geschréven die goed zijn ver kocht. Hij werkt nu aan een derde boek en is vast van plan te blijven acteren. Maar de overgang van de gevan genis naar de maatschappij zal niet makkelijk zijn zolang de schaduw van de RAF nog over hem heen- valt. In de schouwburg van Bo chum wordt op het ogenblik het stuk „Trommeln in der Nacht" van Bertolt Brecht opgevoerd, waarin Wackernagel de rol speelt van een revolutionair in 1918. In het script staat dat de revolutionair gewa pend moet zijn met een karabijn. „Daar is een hoop drukte over gemaakt," vertelde hij. Uiteinde lijk werd een kleine verandering aangebracht, waardoor de revolu tionair uit 1918 nu ongewapend op het podium in Bochum staat.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5