De straf meteen na de daad Mannenbeweging hijst zich uit harnas Experiment met supersnelrecht'eenvoudige zaken'in Leiden ZATERDAG 21 MAART 1987 Officier van justitie mr. J. Th. de Wit: "Straf meteen laten volgen op de daad, dat is een beginsel dat iedere opvoeder zal aanspreken". (foto gpd» Bij wijze van experiment wordt sinds 1 maart in Leiden en Delft 'supersnelrecht' toegepast als straf rechtelijke reactie op crimineel ge drag, vertoond door personen die bij wijze van uitzondering buiten het wetboek van strafrecht zijn ge gaan. Hogere politieambtenaren hebben thans de bevoegdheid om in hun hoedanigheid van hulpofficier 'kleine' wetsovertreders een schik king aan te bieden, waarmee het vergrijp kan worden afgekocht. door Gerard van Putten De verdachte moet de overtreding dan wel hebben bekend, twee jaar niet met justitie in aanraking zijn geweest en ten minste 18 jaar oud zijn. „Bovendien", benadrukt officier van justitie, mr. J.Th. de Wit, „moet de verdachte de toege brachte schade hebben vergoed of het gestolen goed hebben teruggegeven. Een andere voorwaarde is dat de zaak van eenvoudige aard moet zijn, dat er geen nader onderzoek naar de toedracht van het delict behoeft te worden inge steld. Te denken valt bijvoorbeeld aan een winkeldiefstal, het stelen van een fiets, iemand die met een klein slokje te veel op achter het stuur zit. Om misver standen te voorkomen, iemand die in kennelijke staat een auto bestuurt valt niet onder deze regeling". „Met het experiment wordt uiteinde lijk beoogd de sterk toegenomen werk druk op de rechters en het Openbaar Mi nisterie te verminderen. En al zijn er on getwijfeld nadelen tegen dit systeem aan te voeren, daartegenover staat het voor deel dat er lik op stuk wordt gegeven, dat er na een vergrijp boter bij de vis wordt verlangd". In Leiden en Delft is in overleg met de officieren van justitie een begin gemaakt met het supersnelrecht-experiment, dat gedurende een jaar in de praktijk wordt beproefd. Om uiteenlopende redenen is de keuze op die twee steden gevallen. „De betrokken korpschefs hebben ten eerste hun bereidheid getoond om mee te werken aan de proef', vertelt De Wit. „Maar wat ook van belang is: wij verke ren in de mening dat een dergelijke test zich het beste in die gemeenten laat uit voeren, waar het aantal strafbare feiten betrekkelijk overzichtelijk is. Mocht na een half jaar onverhoopt blijken dat het experiment niet werkt, tja, dan zou je er aan kunnen denken het al eerder te beëindigen. Maar vanzelfsprekend gaan we daarvan op voorhand niet uit". Naar het oordeel van De Wit ligt de proefneming met de door hulpofficieren van justitie af te handelen delicten in het Ruud van Dijk: "Ja, wat is mannen- emancipatie? Ik vind dat maar een heel moeilijk te vatten begrip". Flip van den Bergh: "Ik denk dat het voor iedereen wat anders is. Voor mij houdt het in dat mannen dingen gaan doen die ze officieel van de maatschap pij of hun omgeving niet zouden mogen doen omdat het niet in de klassieke mannenrol past. Een jongetje hoort geen touwtje te springen, dat soort dingen. Ik had bijvoorbeeld op een gegeven mo ment best geld om een grote dure auto te kopen, maar uiteindelijk heb ik toch een combi-eend gekocht. Ik had gewoon geen behoefte aan zo'n statussymbool". Ruud van Dijk: "Voor mij was het dat ik zelf uit zo'n harnas van allerlei ge dragsregels ben gestapt: carrière maken, altijd de grappigste zijn, overal haantje de voorste spelen. Ik leefde tot een jaar of vijf geleden zo'n leventje, totdat ik het gevoel kreeg: ik mis iets - dat ik over me zelf kon praten, de hele emotionele kant, gewoon kunnen doen waar ik zelf zin in heb en niet alleen maar doen wat andere mensen vinden dat ik zou moeten doen". Verborgenheid Wie het over emancipatie heeft, denkt meestal alleen aan vrouwen. Immers, die worden in de maatschappij op aller lei min of meer verkapte manieren ach tergesteld. Dat de SGP inmiddels als laatste politieke partij overweegt zich niet langer tegen het actief kiesrecht verlengde van het beleidsplan 'Samenle ving en Criminaliteit', dat op 22 mei 1985 door de bewindslieden Korthals Altes en Korte-Van Hemel als richtsnoer voor de criminaliteitspreventie en criminali teitsbestrijding werd geïntroduceerd. Met name Ed Nijpels heeft zich in het verleden als kamerlid sterk gemaakt voor het opstellen van dit beleidsplan. Al tijdens de behandeling van de justi tiebegroting voor 1982 - op 9 december 1981 - gaf hij met een motie blijk van zijn zorg over het niveau van de rechtshand having in Nederland. Tijdens de Algemene beschouwingen over de rijksbegroting voor 1985 diende de huidige vrom-minister andermaal een motie in, die op 11 oktober 1984 met kamerbrede meerderheid werd aange nomen. Nijpels vroeg daarin de minister van justitie nog vóór het zomerreces van 1985 de Tweede Kamer een beleidsplan ter verbetering van de rechtsorde voor te leggen. In het voor de periode 1986-1990 gel dende beleidsplan 'Samenleving en Cri minaliteit' worden aanbevelingen gege ven die kunnen dienen ter voorkoming van kleine criminaliteit. In het preven tiebeleid van het kabinet vallen drie hoofdlijnen te onderkennen: 1. Bij de planologische opzet van nieuwe winkelcentra en woonwijken dienen er zo min mogelijk gelegenheden te worden geschapen voor het plegen van delicten; 2. Een betere integratie van de op groeiende generatie in de samenleving door een versterking van de banden met ouders, leerkrachten, sporttrainers en jongerenwerkers; 3. Een verbeterd toezicht op potentië le wetsovertreders door conducteurs, conciërges, sporttrainers, jongerenwer kers en dergelijken. Actieplan Bewust neemt officier De Wit het be grip 'kleine criminaliteit' niet in de mond. Hij verwijst wat dat betreft naar het actieplan van het ministerie van jus titie, dat op 27 januari werd gelanceerd en waarin de uitwerking van 'Samenle ving en Criminaliteit' nader wordt gefor muleerd. „In het actieplan wordt gespro ken van 'veel voorkomende criminali teit'. Tot voor kort was het gebruik om bijvoorbeeld winkeldiefstallen en fiet sendiefstallen te benoemen als kleine criminaliteit. Maar hanteer je een derge lijk begrip, dan wek je daarmee de in druk dat het vergrijp niet ernstig van aard is. Voor de benadeelden is dat een moeilijk te verteren zaak, zelfs in de meest tolerante huishoudens zal de bloeddruk stijgen als anderen datgene bagatelliseren wat door hen als ernstig wordt ervaren". In totaal heeft het kabinet 45 miljoen uitgetrokken voor de bestuurlijke pre ventie van criminaliteit. Een van de maatregelen die in dat beleid past is de aanstelling van rond 150 conciërges en huismeesters in wooncomplexen die thans bedreigd worden door verpaupe ring. Bij de gemeentelijke vervoersmaat schappijen van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag zijn al enige tijd VIC's (VIC staat voor Veiligheid, Informatie en Controle) aan het werk om het zwartrij den in tram of bus te beteugelen. Uitbreiding van het aantal bewaakte fietsenstallingen is een andere doelstel ling van het kabinet. Voorts zal worden bezien of nieuw te bouwen woningen beter tegen inbraak kunnen worden be veiligd zonder dat een en ander een ver hoging van de bouwkosten tot gevolg heeft. voor vrouwen te verzetten mag een on verwacht positief teken zijn, van werkelijke gelijkberechtiging is nog maar nauwelijks sprake. Maar hoe zit het eigenlijk met de man nen, zo vraagt de stichting Mannenlijn zich af in het onlangs verschenen boek werkje 'Het harnas uit, mannen wordt manifest' ("voor mannen met gevoel en tegen mannetjesmakerij", zegt het poli tieke manifest zelf). Dat er naast de vrouwenbeweging een 'mannenbeweging' bestóót, zal velen verbazen. Toch bestaan clubs als de stichting Man, Superman, werkgroep Mannenstudies, stichting Ondersteu ning Mannenwerk en de stichting Man nenlijn al jaren. Zij het in de verborgen heid van tamelijk exclusieve praat groepjes. Alleen de Mannenlijn geniet enige bekendheid. Nog onlangs zette de Mannenlijn (020-252225) kleine adver tenties in een aantal dagbladen met de tekst 'Jij wilt vrijen maar je partner niet' en de telefoon heeft maandenlang roodgloeiend gestaan. Behoefte om over allerlei problemen te praten is er dus wel degelijk, concluderen Flip van den Berg en Ruud van Dijk. Samen met nog een aantal andere ac tieven in de mannenbeweging besloten ze ongeveer anderhalf jaar geleden de zaak maar eens goed aan te pakken. Het resultaat is het manifest 'Het harnas uit'. Een paar citaten daaruit: "Mannen- emancipatie is in de eerste plaats een zaak voor de mannen zelf. Daarvoor is het nodig dat mannen elkaar steunen, ervaringen uitwisselen, elkaar leren ver trouwen zonder meteen te rivaliseren". "Te vaak lijkt de maatschappij een stuurloze kolos waarop ieder bewust streven naar vernieuwing onvermijde lijk stukloopt. Tegenover dit sombere wereldbeeld vormt de mannenemanci- patie een begaanbare weg om met ver trouwen aan veranderingen te werken". Eigen lente "Wij pleiten niet voor Don Quichottes die hoog te paard molens bevechten, maar voor mannen die hun eigen lente durven te scheppen. Hen roepen wij toe: het harnas uit, mannen wordt manifest". Een aantal actiepunten: een 25-urige werkweek, invoering van een basisinko men, terugdringing van geweld in de media, scherpere milieu-eisen aan be „Als er wordt gesproken over het op treden tegen veel voorkomende crimina liteit", zegt mr. De Wit, „mag daarbij niet uit het oog worden verloren dat justitie het sluitstuk vormt. Ook de burgerij heeft wat dat betreft haar verantwoorde lijkheden. Ik moet zeggen dat met name de winkeliers in dat opzicht hun uiterste best doen. De detailhandel besteedt jaar lijks voor een bedrag van 200 miljoen gulden aan voorzieningen ter voorko ming van winkeldiefstallen". Bereidheid In de plechtige taal die alleen over heidsdienaars kunnen bedenken, staat dat beschreven in het actieplan van mi nister Korthals Altes: „De normbevesti gende werking van de bestraffing van gepleegde misdrijven dient te wortelen in een duidelijke bereidheid in alle gele dingen van de samenleving om de wette lijk verankerde normen na te leven en te helpen handhaven". De Wit produceert enige statistische gegevens, aan de hand waarvan valt aan te tonen dat er binnen de Nederlandse maatschappij veel minder dan vroeger gevoel bestaat voor het onderscheid tus sen 'mijn' en 'dijn'. In vergelijking met drijven, zwangerschaps- en verzorgings verlof voor mannen, afschaffing van het burgerlijk huwelijk en betere voorzie ningen voor kinderopvang. Het klinkt, kortom, als de zoveelste zweverige, ten dode opgeschreven po ging tot maatschappijverbetering. Een misvatting, vindt het Amsterdamse tweetal. "Dit manifest is juist een poging om uit dat softe sfeertje te komen van: de mannenbeweging is zo'n huiskamer clubje waar mannen vreselijk aardig te gen elkaar zitten te doen. Zoals je altijd ziet op die spotprenten waar mannen dan steevast thee drinken, huilen en sokken breien". Anderzijds, geven ze toe, zijn de ideeën in het manifest niet tot in detail uitgewerkt. "Maar het is ook maar een manifest, een aanzet tot con tact tussen mannen". Een van de vragen die het manifest op roept, is waarom het zo uitsluitend op mannen is gericht. Volgens Van den Berg liep de vrouwenbeweging zelf niet zo warm voor samenwerking. "Ik kreeg 1973 is het aantal geregistreerde delicten verviervoudigd, ten opzichte van 1960 zelfs vertienvoudigd. Eind 1984 heeft een door PvdA-er Roet hof voorgezeten kamercommissie in een rapport een uitgebreide analyse gegeven van de maatschappelijke factoren die de groei van veel voorkomende criminali teit naar alle waarschijnlijkheid hebben bevorderd. De commissie-Roethof schrijft in het rapport: „Door de sterk toegenomen welvaart zijn er thans veel meer dan in het verleden goederen in omloop die kunnen worden gestolen of vernield. Vooral de groei van het parti culiere autobezit heeft de gelegenheid tot het plegen van delicten sterk ver groot. Sinds 1960 hebben anderzijds veel traditionele samenlevingsverbanden (zoals het gezin, het verenigingsleven, de kerk en de school) waarbinnen het ge drag van individuen effectief wordt ge normeerd aan invloed ingeboet. De sa menleving is individualistischer gewor den. Bij sommigen leidt dit individualis me tot de neiging om de bevrediging van de eigen behoeften ten koste van ande ren of de gemeenschap door te zetten. Het toegenomen gebruik van alcohol en drugs past in het patroon van toene mend individualisme. Een factor van nogal eens te horen: laat ons nou onze zaken maar regelen, en gaan jullie nu eerst maar eens met jezelf aan de slag. Maar inderdaad, als je de maatschappij echt wil veranderen, dan moetje natuur lijk niet praten over óf vrouwen óf man nen, dan is het het beste om het samen te doen op basis van gelijkwaardigheid. Wat je nu vaak ziet gebeuren is dat de vrouwenbeweging eisen formuleert, he le goede eisen, maar het blijft allemaal marginaal. Ze worden wel ingewilligd, maar echte gelijkheid zit er niet in. Man nen hebben de macht en ze willen die niet uit handen geven". Buitenkant Hoewel, wat heet macht. Aan de bui tenkant wel, maar aan de binnenkant niet, vindt Van Dijk: "Mannen heten dus de macht te hebben, en dat hoor je ook altijd uit de vrouwenbeweging: wat heb ben jullie te zeuren, jullie hebben toch meer recente datum die volgens sommi gen een criminogene werking heeft, is de langdurige werkloosheid van een deel van de jongeren". Overbelast Als gevolg van de vele kleine misda den - zoals het proletarisch winkelen dat een al te vriendelijke omschrijving voor winkeldiefstal is - dreigden de rechters en officieren van justitie aan het begin van de jaren tachtig overbelast te raken. De zaken tegen verdachten sleepten zich maandenlang voort en maar al te vaak werd een zaak vervolgens geseponeerd, hetgeen voor menig opsporingsambte naar de aanleiding vormde te roepen dat zulks demotiverend werkte. Nog in 1983 kwam het maar in de helft van de 40.000 geregistreerde gevallen van veel voorko mende criminaliteit werkelijk tot een vervolging van de verdachten; 15.000 za ken werden evenwel geseponeerd. Sinds de wet Vermogenssancties - op grond waarvan officieren van justitie de bevoegdheid kregen verdachten een transactie aan te bieden - van kracht is ondergaat het landelijk sepotpercentage een dalende lijn. De Wit: „Vergeleken met een aantal jaren geleden moet het aantal beleidsepots in 1990 met vijftig procent zijn gedaald. Dat is althans het streven dat in duidelijke bewoordingen is vastgelegd in 'Samenleving en Crimi naliteit'. De achterliggende gedachte van deze doelstelling is de strafrechts pleging een geloofwaardige inhoud te geven". Met overgave citeert De Wit een stel ling die wordt geponeerd in datzelfde beleidsplan en die in het onlangs ver schenen actieplan voor de aanpak van veel voorkomende criminaliteit wordt herhaald: „Strafrechtelijke correctie van enigerlei aard is steeds noodzakelijk, wanneer sprake is van flagrante gevallen van veel voorkomende criminaliteit". Afstand Voorlopig voor een tijdsbestek van twaalf maanden heeft het Openbaar Mi nisterie dus de uitvoering van de wet Vermogenssancties gedelegeerd aan hulpofficieren van justitie, verbonden aan de politiekorpsen van Leiden en Delft. De Wit denkt te weten dat de des betreffende politieambtenaren („korps chefs, hoofdinspecteurs, adjudanten die allen een opleiding tot hulpofficier hebben gevolgd") redelijk wel in staat zullen zijn voldoende afstand te nemen van de zaak waarmee voordien een lager geplaatste collega zich heeft belast. Be schermende waarborgen zijn er voor de wetsovertreders niet ingebouwd in de taakstelling van de hulpofficieren, maar De Wit gaat ervan uit dat geen hulpoffi cier een transactie dwingend zal opleg gen aan een verdachte. „Als ik praat over werkbesparing, heb ik de rechter en het Openbaar Ministerie op het oog. Zou ik beweren dat dit expe riment ook de Leidse en Delftse politie minder werk oplevert, dan gaf ik een verkeerde voorstelling van zaken. Uit eindelijk moet er te allen tijde, ook in de gevallen dat een transactie wordt aange boden èn betaald, van een delict proces verbaal worden opgemaakt. Ten over vloede zeg ik wel dat de desbetreffende korpsen dit experiment niet is opgelegd, alles is in overleg gegaan". In hoeverre officier De Wit als ver klaard voorstander heil verwacht van dit experiment, daar wil hij zich niet over uitlaten. „Ik hou niet van koffiedik kij ken", beklemtoont hij. Uit ervaring zegt hij alleen te weten dat het transactie-sys teem, zoals tot nu toe uitgevoerd door de macht? Maar mannen hebben hele maal niet zoveel macht. Ze oefenen wel macht uit, maar dat komt voort uit on macht, angst. Als mannen echt ervarin gen met elkaar zouden uitwisselen, zou dat heel revolutionair zijn. Want mannen tonen emoties nu eenmaal niet. Als ze dat wel zouden doen, zou dat echt wat kunnen losmaken. Ik denk dat mannen die echt vrij zijn vanzelf ophouden om macht uit te oefenen. Het uitwisselen van ervaringen kan een eerste stap in dat proces zijn". - Dat klinkt wel mooi, maar voorlopig is er geen sprake van het inleveren van macht. Van den Berg: "Dat komt denk ik om dat mannen niet weten wat ze daarbij kunnen winnen. Ze denken dat ze heel wat moeten inleveren, zoals: net zo vaak net zo laat kunnen thuiskomen als ze zelf willen. Maar er komt ook ontzettend veel voor terug: niet langer een vreemde man blijven voor je kinderen. Vaak ont dekken mannen nu dat hun kinderen bijna volwassen zijn en nog steeds vreemde wezens voor ze zijn. Bovendien is het heel spannend om emotioneel te leven in plaats van als een machine die alleen voor geld zorgt en af en toe de boeman mag spelen". Van Dijk: "Ik ken iemand die 40 uur per week werkt, getrouwd is en twee kinderen heeft voor wie zijn vrouw zorgt. Ik heb hem wel eens gevraagd:' ben je daar nu gelukkig mee, zou je niet minder willen werken? Ik zag echt af schuw in zijn ogen: dat hij dat minder waardige huishoudelijk werk zou moe ten doen. Als hij eens zou weten hoeveel plezier je met je kinderen kunt hebben, om ze te zien opgroeien". Verbonden - Is het niet allemaal wat elitair? Van Dijk: "Nou, onderschat Jan de Ar beider niet. Iedereen heeft heel veel kwaliteiten en talenten in zich, alleen komt het er vaak niet uit. Iemand die straten maakt heeft het net zo goed in zich". Van den Berg: "Ook die stratenmaker heeft last van dezelfde dingen, dezelfde rolpatronen waaraan hij moet voldoen: hij moet een of andere opmerking ma PAGINA 21 het Openbaar Ministerie, de stroom van kruimeldieven en andere wetsovertre ders naar de rechter in „bevredigende mate" heeft beperkt. Beperkingen Maar als het een bekend gegeven is dat winkeldiefstallen en fietsendiefstal len veelal worden gepleegd door recidi visten, heeft justitie zichzelf dan geen beperkingen opgelegd met dit experi ment? Uiteindelijk komen alleen ver dachten van 18 jaar in aanmerking, die de laatste twee jaar dan ook nog niet in aanraking mogen zijn geweest met justi tie. De Wit: „Wij pretenderen geenszins het ei van Columbus te hebben uitge vonden. Het is inderdaad zo dat sommi ge personen zich veelvuldig schuldig maken aan het plegen van winkeldief stallen. Dikwijls gaat het nog om moei lijk te traceren lieden die van de ene ver blijfplaats naar de andere gaan. Maar het Openbaar Ministerie houdt tegenwoor dig een lijst bij waarop alle zaken staan vermeld die tegen een bepaalde ver dachte openstaan. De politiekorpsen krijgen afschriften van die lijsten. Als dus een moeilijk te achterhalen delin quent wordt gepakt, kan hem door de officier van justitie na voorgeleiding meteen een dagvaarding worden uitge reikt". De officier laat weten dat er vooral met automobilisten met een slokje teveel op („tot een bepaald promillage") veel schikkingen worden getroffen. Hij laat doorschemeren dat een dergelijke trans actie de wetsovertreder een financiële besparing oplevert. „Het heeft niet zo veel zin bedragen te noemen, die gaan dan een eigen leven leiden. Maar het is een feit dat de eisen op een terechtzit ting zóveel hoger liggen dat menigeen geneigd zal zijn op een transactie in te gaan". In theorie zou een wetsovertreder kunnen terugkomen op zijn bekentenis van de gepleegde 'normoverschrijding', zoals hij bij nader inzien ook ervan zou kunnen afzien in te gaan op een schik king teneinde de zaak alsnog te laten voorkomen. „Tegen dit aspect van het experiment hebben mr. Kuitenbrouwer van de NRC en rechter Van der Pol uit Amsterdam hun bezwaren geuit. Ook al moet ik toegeven dat er wat dat betreft niets vastligt, voor mij geldt indachtig de vaderlandse zegswijze 'een man een man, een woord een woord' dat een een maal aanvaarde transactie niet herroe pen kan worden. In dat verband zou ik er nog op willen wijzen dat ook het oor spronkelijke proces-verbaal z'n gel dingskracht behoudt, ook al ontkent ie mand naderhand wat-ie eerder heeft be kend". Scepsis Het experiment in Leiden en Delft is hier en daar met scepsis begroet. Ook De Wit kent de cynici die zich al hebben af gevraagd hoe ver we nog af zijn van het moment waarop vermogensdelicten, verkrachtingen en rijden onder invloed kunnen worden afgekocht. „Zover zal het niet komen", is de stellige overtui ging van de officier. „Het OM zal z'n strafrechtelijke bevoegdheden met be trekking tot ernstiger vergrijpen niet uit handen geven. Het zal beperkt blijven tot de eenvoudige misdaden. Rijden met een bepaald promillage alcohol, diefstal len tot een bedrag van 250 gulden. Waar bij dan bovendien nog als verplichting geldt dat de schade al is vergoed". Voor hem staat het vast dat het experi ment met al z'n voor- en nadelen het waard is om ermee te experimenteren. In de geest van het huidige justitiële be leid moet naar zijn opvatting op elke strafbare actie een reactie van justitie komen. „En dat moet zo snel mogelijk, op dit ogenblik laat de snelheid van af handeling van sommige strafzaken nog te wensen over. Met als gevolg dat er ge legenheidsovertreders zijn die maanden niet kunnen slapen, omdat ze niet weten wat ze boven het hoofd hangt. Straf met een laten volgen op de daad, dat is een beginsel dat iedere opvoeder zal aan spreken". ken als er een mooie vrouw langskomt, ook als hij dat diep in zijn hart helemaal niet zo leuk vindt". Maar tot nu toe is de mannenbeweging, zo geven ze wel toe, een vrij elitair clubje gebleven van 'over het algemeen wel linksdenkende man- Hoe ze dat met het manifest willen doorbreken is onduidelijk. Het heet poli tiek te zijn, maar dat is dan wel politiek in heel brede zin, maakt Van Dijk duide lijk: "Politieke partijen zijn vaak alleen maar politiek bezig en slaan de mens ge woon over, terwijl die toch onlosmake lijk met elkaar zijn verbonden. Als ik een politicus of vakbondsbons hoor pra ten over 36 uur terwijl hij zelf 60 of 70 uur werkt, dan denk ik: ga eerst maar eens voor de spiegel staan". Wel wil 'de mannenbeweging' duide lijk naar de vakbonden toe, omdat werk nu eenmaal een belangrijke rol in de maatschappij speelt en de traditionele rolverdeling in stand houdt. Concreet is in elk geval de discussiedag die de Man nenlijn vandaag organiseert in Utrecht (Cunera, Nieuwe gracht 32) waarvoor onder meer politieke partijen en vak bonden zijn uitgenodigd. Maar verder? Flip van den Berg, zelf leraar op een middelbare school: "Ik denk dat onderwijs ook heel belangrijk is. Dat zou van meet af aan veranderd moeten worden. Er zou ook een meester kunnen staan op de kleuterschool in plaats van een juffrouw. Vrouwen als hoofden van de basisschool, een lerares wiskunde in plaats van een leraar en een leraar Frans in plaats van een lerares. Emancipatie moet ook een onderdeel van de onderwysopleidingen worden en in het onderwijs worden geïntegreerd. Het moet geen apart onderdeel van het lespakket worden, maar een houding, een mentaliteit. Nu worden altijd hogere eisen aan jongens dan aan meisjes ge steld, want die trouwen later toch en gaan dan het huishouden in. Marie wordt wijzer, ja". Individueel Maar een massabeweging zal het wel nooit worden. "Dat hoeft ook helemaal niet", zegt Van Dyk, "Ik hoop alleen dat mensen individueel aan de slag gaan. Waarom zouden we met z'n allen weer een beweging moeten vormen. We wil len bewegende mensen zijn, niet de zo veelste stuklopende beweging". Hoewel, zegt Van den Berg: "Als het zou lukken om een grote beweging te worden, dan zou ik dat echt geen schan de vinden. Ik zou dat prima vinden, ei genlijk". SJAAK SMAKMAN Ruud van Dijk (zittend) en Flip van den Bergh: "De macht van mannen komt voort uit onmacht". (foto Roland de Bruin/GPD)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 21