Overheid schept nauwelijks werk Duitse metaal strijdt voor 35-urige werkweek Delta Lloyd verwacht hogere autopremie Onderzoekers kraken beleid af DAF woest op FNV na kritiek op bussen Cao-onderhandelingen bij ECT afgebroken Fusie scheepswerven dreigt spaak te lopen VRIJDAG 20 MAART 1987 ECONOMIE PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) - De werkgelegenheidmaatregelen van de overheid leveren nauwe lijks werk op. Ongeveer 80 procent van het werk dat werkloze jongeren met behoud van uitkering doen bij de gemeenten is 'normaal' werk, dat toch moet worden verricht of onder bezuinigingen is gesneuveld. In vergelijking met de vier Scandinavische landen levert het Nederlandse werkgelegenheidsbeleid duidelijk het minst resultaat op. ENSCHEDE (GPD) - Het blad van de FNV heeft de woede gewekt van het DAF-personeel door kri tiek te leveren op de bussen van de onderneming. "De DAF-bussen die in Nederland rijden, zijn waar deloos", aldus het blad op basis van een enquête onder chauffeurs. "De stoelen zitten slecht. De chauf feur kan de knieën niet kwijt. En de chauffeurs voelen zich absoluut niet beschermd als ze ergens zo maar met een klap op rijden". Een officiële wooordvoerder van DAF zegt dat ondernemingsraad (or) laaiend is over de uitspraken en het er niet bij laat zitten. Wat de or van plan is, kon hij nog niet zeg gen. Naar zijn mening baseert de Vervoersbond FNV zich op een en quête van 1985, die in Utrecht is ge houden. "Hoe haalt het FNV het in zijn hoofd te zeggen dat Nederland bussen moet kopen in het buiten land, terwijl wij bewezen hebben een even goed produkt te leve Assuradeur maakt moeilijke tijden door AMSTERDAM (GPD) - Een all-risk autoverze kering zal midden dit jaar waarachijnlijk tien procent duurder worden. Dit niet alleen door een verhoging van de premie, maar ook door wijzigingen in de voorwaarden, waaronder wellicht een verhoging van het eigen risico van 200 tot 300 gulden. Dit zei drs G. Walstra, lid van de raad van bestuur van Delta Lloyd Verzekeringsgroep NV, tijdens een toelichting op het jaarverslag. Er wordt overigens door de bedrijfstak nog gestudeerd op de te nemen maatregelen. De maatregelen zijn nodig om de verzeke ring van auto's iets minder verliesgevend te maken. Er zou eigenlijk een premieverhoging van 20 procent moeten plaatsvinden, maar dat is in één jaar niet haalbaar, aldus Walstra. De branche lijdt op deze verzekeringen in totaal thans een verlies van ongeveer twintig cent op iedere gulden ontvangen premie. Overwogen wordt de bonus/malus-regeling ook in te voeren bij diefstal van een auto of van bijvoorbeeld de radio uit de auto. Volgens het bonus/malus-systeen behoeven goede rijders minder premie te betalen dan automobilisten die vaak een schade claimen. Dit zou beteke nen dat ook na een claim wegens diefstal een opslag op de premie worden betaald. Delta Lloyd denkt er beslist niet over om het voorbeeld van de Zwitserse verzekeraar Win- terthur te volgen en geen autoverzekeringen meer aan te nemen in de grote steden. Op den duur kunnen ook maatregelen voor de ziektekostenverzekeringen niet uitblijven, aldus Walstra. De laatste jaren proberen steeds meer verzekeraars jongeren, die een laag risico vertegenwoordigen, te trekken met lage pre mies. Wie als verzekeringsmaatschappij niet meedoet, blijft zitten met een bestand van ou dere verzekerden, die vele malen meer beta ling van medische behandelingen vergen dan jongeren. Zoals eerder bekend gemaakt leed Delta Lloyd in het schadeverzekeringsbedrijf vorig jaar een verlies van 29,9 miljoen gulden, overi gens een verbetering ten opzichte van 1985 toen het verlies 32,9 miljoen beliep. De winst na belastingen van het levensverzekeringsbe drijf steeg van 113 tot 126,6 miljoen gulden. De raad van bestuur heeft vanwege de slech te resultaten en in verband met de veranderen de marktomstandigheden de organisatie laten doorlichten door het adviesbureau McKinsey. Wat de uitkomsten van het onderzoek zijn en wat ermee gedaan wordt, wilde de voorzitter van de raad van bestuur, dr. G. Zoutendijk, nog niet zeggen. Hierdoor zouden namelijk de concurrenten vernemen wat de sterke en zwakke punten van Delta Lloyd zijn. Wel zei hij dat het resultaat in het schadebedrijf zo'n 50 miljoen gulden omhoog moet. Dit blijkt uit een onderzoek van het Instituut voor Sociaal Weten schappelijk Onderzoek (IVA) in Tilburg, dat minister De Graaf (so ciale zaken) gisteren aan de beide Kamers heeft gestuurd. De onder zoeker concluderen dat het ar- beidsvoorzieningsbeleid, zoals bij voorbeeld scholing of loonkosten subsidie, is in Zweden en Noorwe gen meer dan driekwart van de beoogde doelen bereikt. In Finland is dat de helft, in Denemarken twintig procent en in Nederland nog geen tien procent. Het Nederlandse beleid om jon ge werklozen via de werkgelegen- heidsverruimende maatregel (wvm) of met behoud van uitke ring is bedoeld om hen aanvullen de werkzaamheden te laten doen. Dit is ook de gedachte achter het jeugdwerkgarantieplan (jwg) dat de regering volgend jaar wil uit- In de praktijk blijkt echter dat de gemeenten de jongeren vooral in schakelen voor werk waarvoor geen geld meer beschikbaar is, kortdurend en tijdelijk wettelijk verplicht werk of werk dat anders aan het bedrijfsleven werd uitbe- ROTTERDAM (ANP) - De cao-on derhandelingen bij het containero verslagbedrijf Europe Container Terminus (ongeveer 1400 werkne mers) in de Rotterdamse haven zijn gisteravond afgebroken door Kernreactor De Britse regering heeft ondanks sterke oppositie besloten tot de bouw van de eerste kernreactor van het drukwater-type. Deze reac tor, die zijn naam ontleent aan het feit dat water onder druk dient als koelmiddel, komt te staan naast een kerncentrale bij de kustplaats Sizewell in Oost-Engeland. De in de Verenigde Staten ontworpen centrale gaat vijf miljard gulden kosten en moet vanaf 1995 elektri citeit gaan leveren. Vrije beroepen Ondanks hun aanvankelijke be zwaren zijn de PvdA en het CDA akkoord gegaan met het wetsvoor stel dat de mogelijkheden van de overheid de inkomens van vrije be roepen voor te schrijven drastisch beperkt. Nu vallen alleen bepaalde groepen medici en de notarissen nog onder de wet. McCain Het einde van de staking bij de Hoofddorpse fritesfabriek McCain is in zicht. De acht schoonmakers die op staande voet zijn ontslagen, omdat ze niet wilden samenwer ken met een nieuwe voorman, zijn alsnog bereid hun nieuwe chef te accepteren. Daarmee zou het con flict dat tot de staking heeft geleid uit de wereld zijn. Dat heeft een woordvoerder van de Voedings bond FNV vandaag meegedeeld. Xerox Rank Xerox Ltd, de Britse doch ter van de Amerikaanse fabrikant van fotokopieermachines Xerox Corporation, heeft besloten haar vestiging in Zuid-Afrika te verko pen aan Fintech, een dochter van het Zuidafrikaanse elektrotechni sche concern Altron. Dat heeft de voorzitter van de raad van bestuur van Xerox Corporation, David Kearns, gisteren laten weten. Guinness Het Iers-Britse brouwerijcon cern Guinness heeft juridische stappen ondernomen tegen de voormalige voorzitter van de raad van bestuur van het bedrijf, Ernest Saunders. Guinness wil 5,2 miljoen pond sterling (tegen de huidige koers 17,6 miljoen gulden) terug hebben die Saunders en een ande re directeur bij Guinness vorig jaar hebben uitbetaald tijdens de over- nemingsstrijd rond de Schotse whisky-fabrikant Distillers. Staal Nederland kan alleen akkoord gaan met een voortzetting van het Europese quotastelsel voor platte staalprodukten en zware stalen profielen als het Nederlandse aan deel fors omhoog gaat. Dat heeft minister van economische zaken Rudolf de Korte gisteren duidelijk gemaakt tijdens een bijeenkomst met zijn Europese collega's in Brussel. De quota stellen per land en per produkt een grens aan de Europese staalproduktie. steed. Wvm-geld wordt soms zelfs gebruikt voor de aanschaf van ap paratuur. De onderzoekers menen dan ook dat de jwg-gedachte van 'aanvullend werk' als 'als onwerke lijk moet worden afgedaan'. Volgens de onderzoekers laten scholing en begeleiding nogal te wensen over en worden echt kwetsbare beroepen niet bereikt door de toelatingseis van minimaal mavo. Zij vinden dat dit vereiste moet vervallen. Overigens wordt ook in het onderzoek opgemerkt dat het weinig nuttig om jongeren in de overheidsdienstverlening in te schakelen, aangezien daar wei nig uitzicht op blijvend nieuw werk is. De onderzoekers merken verder een opmerkelijk verschil op tussen de overheidsuitgaven in Neder land, Zweden en Denemarken. De ze drie landen kampten stuk voor stuk met een overheidstekort, maar Zweden en Denemarken wis ten dat terug te brengen. In ons land is het verder opvallend dat de uitgaven van de overheid sterker worden bepaald door uitkeringen en ambtenarensalarissen, aldus het rapport. de werkgeversdelegatie. De haven werkgeversvereniging SVZ. die optreedt als contractpartner, stuurt de bonden vandaag een 'exact geformuleerd' eindbod voor een driejarige cao met het verzoek die aan de leden voor te leggen. De Vervoersbond CNV (onge veer 100 leden bij ECT) zal hieraan gehoor geven en het eindbod met een positief advies aan de leden voorleggen, zo zei bestuurder C. Zwijnenburg. De Vervoersbond FNV (ongeveer 750 leden) wijst het eindbod van de hand en wil zelf een eindaanbod te formuleren. Volgens SVZ-onderhandelaar G. Zeebregts braken de werkgevers het overleg af 'omdat er geen enke le rek meer inzat. De bijdrage van de Vervoersbond FNV was onvol doende'. CNV-onderhandelaar Zwijnenburg hekelde eveneens de opstelling van de FNV-delegatie. Het werkgeversaanbod voorziet onder meer in het bevriezen van de prijscompensatie gedurende drie jaar, een loonsachteruitgang van anderhalf procent, het inleveren van veertig procent van de kerst gratificatie en het doorvoeren van een aantal 'flexibiliserende' en kos tenbesparende maatregelen. EMO Werkgevers en vervoersbonden van FNV en CNV hebben van nacht alsnog een principe-akkoord bereikt voor een tweejarige cao voor ongeveer driehonderd werk nemers bij het machinale overslag bedrijf EMO in de Rotterdamse ha ven, het laatste bedrijf in deze sec tor waar partijen nog niet tot over eenstemming waren gekomen. Dit hebben partijen na afloop van het overleg meegedeeld. De Vervoersbond FNV is zeer te spreken over het akkoord. "Ze zijn door de knieën gegaan", zei FNV- onderhandelaar J. Verroen na af loop van de onderhandelingen. Met demonstratieve rugdekking van de andere vakbonden is de IG Metaal, met 2,5 miljoen leden de grootste vakbond ter wereld, be gonnen aan een tweede poging om de 35-urige werkweek te verwezen lijken. En als de voortekenen niet bedriegen, dan wacht de Bondsre publiek een harde strijd, waarbij de regering-Kohl zich meer afzijdig zal kunnen houden. door Hans Hoogendijk Voor de Westduitse vakbewe ging is een drastische verkorting van de werkweek, die nu gemid deld 38,5 uur bedraagt, het enige effectieve middel om de massale werkloosheid te bestrijden. Van de rechts-liberale regering verwacht de overkoepelende vakorganisatie DGB niets. Drie jaar nadat de metaal een eerste poging had gedaan om de 35-urige werkweek met behoud van loon er door te krijgen, dreigt nu een nieuwe harde confrontatie. Niet alleen de bonden gaan er flink tegenaan, maar ook de werkgevers staan pal. Een verkorting van de werkweek met 3,5 uur zou hun pro- duktiekosten tussen de 10 en 15 procent doen stijgen en daardoor komt de exportpositie in de knel, stellen zij. De werkgevers hebben echter ook geen enkele behoefte aan lan ge stakingen of voortdurende ar beidsonrust door prikacties. Vori ge week hebben zij een eerste aan bod op tafel gelegd: een half uur minder werken en dit jaar 2,7 pro cent loonsverhoging. Volgend jaar komt daar dan nog 1,5 procent bij. In ruil eisen zij flexibele werktij den om het machinepark efficiën ter te kunnen gebruiken. Daarbij blijft zelfs het vrije weekeinde niet buiten schot. Strijdlustig Ernst Breit, de gematigde voor zitter van de overkoepelende DGB en daarmee eerste man van bijna acht miljoen vakbondsleden, toon de zich in een gesprek strijdlustig: "De meeste ondernemers hebben in de laatste drie, vier jaar goud verdiend. Het inkomen uit onder neming en vermogen steeg tussen 1982 en 1986 met rond 150 miljard mark netto. Dat is bijna drie maal zo veel als de lonen en salarissen van de werknemers". "Daarnaast zijn de werkgevers door de oude regering, die - de kie zers zijn te beklagen - ook weerde nieuwe is, met weldaden over stroomd. De lasten hebben de werknemers gedragen. De sociale voorzieningen zijn massief gekort, werknemersrechten afgebouwd. De werknemers hebben voor de to tale samenleving de groei met gro te offers voorgefinancierd. De on dernemers hebben daarvan op gro te schaal de vruchten geplukt. En nu, met verwijzing naar een moge lijke conjuncturele neergang, zul len de werknemers opnieuw kort worden gehouden. Die poging zal de werkgevers duur komen te staan. Dat is een dreigement en een belofte". Alle 17 bij de DGB aangesloten bonden zijn volgens Breit bereid te vechten voor de 35-urige werk week. Een strijd die overigens heel wat gecompliceerder zal worden dan drie jaar geleden. Vorig jaar veranderde de rechts-liberale rege ring het stakingsrecht. De rege ring-Kohl wüdigde de stakingswet ren?", luidt de zeer boze reactie. "Men heeft voor de publicatie van het artikel helemaal niet gepraat met deskundigen en de aanschaf- fers van de bussen". Een DAF-medewerker reageerde overigens veel feller op de kritiek dan de officiële woordvoerder. Hij zei dat de enquête is gehouden on der chauffeurs die vooral reden in bussen van 10 tot 14 jaar oud, ver ouderde modellen dus. "Onze nieuwe bussen hebben nu ook een perfecte vering en verstelbare stu ren. Als wij iets willen wijzigen aan het prototype moeten wij boven dien daarvoor een verzoek indie BIESHE1M- Dit is een deelnemer aan 'De grote prijs van de zon', een wedstrijd in het Franse Bies- heim voor wagens die door zon- neënergie worden aangedreven. Morgen wordt be kend wie van de twintig deelne mers deze eerste officiële wedstrijd voor zonneauio's heeft gewonnen. (foto ANP) zo, dat indirect door een staking getroffen werknemers geen recht meer hebben op een uitkering uit de sociale fondsen. Zij krijgen geen cent meer als hun cao-eisen in hoofdzaak gelijk zijn aan die van de stakers. Volgens de vakbewe ging zijn stakingen daardoor onbe taalbaar. De vakbeweging wil desondanks in het uiterste geval toch staken. Breit: "We zullen de uitgesloten werknemers dan op onconventio nele wijze moeten helpen. Dat kan in de praktijk betekenen dat die mensen die nog wel aan het werk zijn, de uitgesloten collega's op vangen met voedselpakketten, so- lidariteitsbijeenkomsten en andere ongebruikelijke methoden". Flexibel De werkgevers en werknemers hebben een maand de tijd om te onderhandelen, dan lopen de cao's af. De taktiek van de werkgevers is duidelijk. Zij willen in ruil voor die kortere werkweek flexibeler werk tijden. De compensatie daarvoor wil men het liefst over een jaar be nen bij de kopers, het openbaar vervoer, die ook beslissen over de prijs", aldus de niet-officiële woordvoerder. DAF krijgt een order ter waarde van 1,2 miljard gulden om de ko mende vijftien jaar alle 4800 streek bussen te vervangen voor een nieuw model. De chauffeurs van de Vervoersbond FNV hebben er wel een idee over hoe die nieuwe bus eruit zou moeten zien. Of de nieuwe bus ooit zo goed zal worden als de milieubus van de vervoersmaatschappij TET in En schede, is voor de FNV nog een vraag. Bij de TET in Twente heb ROTTERDAM (ANP) - Het fusie plan voor de reparatiewerven Boe- Ie Bolnes, Niehuis en Van den Berg en Vlaardingen Oost dreigt spaak te lopen, door tegenwerking van de Rotterdamse werf Wilton Fijenoord. Dit bleek gisteren tij dens een hoorzitting van de Twee de Kamercommissie voor econo mische zaken. Wilton Fijenoord vindt dat het fusieplan, dat rekent op overheidssubsidies, concurren tievervalsend werkt. Een brief van de directie van Wil ton met deze strekking leidde tij dens de hoorzitting tot een con frontatie tussen de directie van Wilton Fijenoord op de publieke tribune en voorzitter ir. W.J. ter FNV vreest ontslag 1500 man bij NS UTRECHT (ANP) - De Vervoers bond FNV verwacht de komende jaren een verlies van zo'n 1.500 ar beidsplaatsen bij de Nederlandse Spoorwegen. Reden hiervan is de extra bezuiniging van 150 miljoen tot 1990. De bond verwijt de NS- directie de bezuinigingen „zonder slag of stoot" te hebben aanvaard en wil daarover alsnog een openba re discussie voeren, zo heeft be stuurder W. Waleson donderdag meegedeeld. De Vervoersbond baseert het verwachte verlies aan arbeids plaatsen op de eerdere 'bezuini ging' van 75 miljoen gulden. Daar door zijn volgens bestuurder Wale son tot eind 1985 in totaal meer dan zevenhonderd arbeidsplaatsen ver loren gegaan. Ook het gegeven dat 57,5 procent van de totale bedrijfs kosten aan het personeel wordt be steed, levert een banenverlies van 1.500 op. Volgens de bondsbe- stuurder ontstaat bij de NS een 'fnuikend werkklimaat' bij het in vullen van de bezuinigingen. rekenen. In hun model is het zelfs mogelijk dat een werknemer de ene week 35 uur werkt en de ande re week 45 uur. Voor de vakbewe ging is dit idee uiteraard onaan vaardbaar. De werkgevers weten dat ook en dus lijken zij bereid hier op een compromis aan te sturen. Wat hen betreft komt de nadruk daarbij te liggen op meer geld. En dat zou voor de vakbeweging problemen met de achterban kunnen opleve ren, want of de solidariteit nu wel zo groot is als de vakbondsbestuur ders beweren, is twijfelachtig. Aan te nemen is dat de bereidheid van de vakbeweging om een compro mis te sluiten op het punt van flexi bele werktijden, zal groeien naar mate de werkgevers daar meer ar beidstijdverkorting tegenover stel len. Een ander breekpunt kan de looptijd van de nieuwe cao zijn. De werkgevers willen drie jaar. Voor de vakbeweging is zo'n lange con- tractsduur onaanvaardbaar omdat de eigen slagkracht wordt aange tast. Maar ook in dit geval kan geld een aardig smeermiddel zijn. ben de chauffeurs liever een Volvo dan een DAF. Al in 1974 verkozen zij het Zweedse produkt boven het Nederlandse. Eén probleem heb ben z(j wel, zij pleiten er voor dat in de regio Twente de stoplichten wat lager komen te hangen. Anders kunnen zij niet zien wanneer ze weer mogen optrekken. Hoewel de TET tevreden is met de Volvobus- sen, zal men op de nieuwe DAF overstappen, als deze net zo goed is. Het bedrijf rijdt bij wijze van proef met twee zogenaamde mi- lieubussen, die geen lawaai maken bij het optrekken en zonder zwarte rookpluimen uitstoten. Die kosten per stuk ongeveer 40.000 gulden meer dan een gewone bus (prijs: 270.000 gulden), maar gebruiken 25 procent minder brandstof. TET- chauffeur Fokke Visser doet er vol gens het FNV-blad bijna lyrisch over. "Het is haast te luxueus voor een streekbus, maar het geeft een prettig gevoel", aldus zijn reactie. Hart van de scheepsbouwersver eniging Cebosine. Ter Hart zei dat de opstelling van de directie van Wilton Fijenoord betekent, dat de drie reparatiewerven, die nu willen gaan samenwerken, failliet gaan zonder fusie en dat dan alleen de reparatiewerven van Wilton Fij enoord en Verolme Botlek in het Rijnmond-gebied zouden overblij- Ter Hart pleitte ervoor om wer ven die niet willen meedoen aan de plannen die in de verschillende werfgroepen van Cebosine en de scheepsbouwvereniging Hooge- zand ontwikkeld worden uit te sluiten van herstructureringssteun en mogelijk ook van ordersteun. De leden van de Kamercommis sie legden naar aanleiding van de brief van de Wilton-directie Ter Hart onmiddellijk de vraag voor of de tachtig Nederlandse werven er wel in zullen slagen tot allerlei plannen te komen om samen te werken en de capaciteit te vermin deren, als het nu al niet lijkt te luk ken bij de reparatiewerven in het Rijnmond-gebied. Maar Ter Hart meende dat de stellingname van Wilton Fijenoord niet overbelicht moet worden. Volgens de Rotterdamse wet houder Den Dunnen zullen Boele Bolnes, Niehuis en Van den Berg en Vlaardingen Oost volgende week hun fusieplan overhandigen aan minister De Korte van econo mische zaken. Op basis van dat plan moet de minister dan beoor delen of hij bereid is het samen werkingsplan door eenmalige fi nanciële steun van het rijk moge lijk te maken. Van Nelle wil terug naar beurs ROTTERDAM (GPD/ANP) - De Rotterdamse fabrikant van koffie, thee, tabak, rijst en zoetwaren, Van Nelle Holding, wil een snelle terug keer naar de Amsterdamse effec tenbeurs. Na een succesvolle her introductie van het Van Nelle-aan- deel beschouwt de directie het twee jaar geleden in gang gezette proces van verzelfstandiging als af gerond. Dit schrijft de Van Nelle- top in het vandaag verschenen jaarverslag. De directie van Van Nelle is opti mistisch over de vooruitzichten. Het noodzakelijke rendement van 15 tot 18 procent op het geïnves teerde vermogen werd dit jaar nog niet bereikt, maar er is volgens het jaarverslag een duidelijke verbete ring zichtbaar. Vorig jaar heeft het concern een nettowinst behaald van 10,4 mil joen tegen 5,67 miljoen in 1985. Het bedrijfsresultaat steeg van 22,4 tot 29,4 miljoen. De omzet daalde van 638,9 tot 626,6 miljoen. Deze daling was het gevolg van de verzelfstan diging van de zoetwarengroep. De nettowinst per aandeel steeg van 1,42 tot 2,61 gulden. Het dividend is verhoogd van 0,70 tot 1,20 gul den per aandeel. Voor de nabije toekomst heeft Van Nelle ambitieuze investerings plannen bij dochterbedrijven in Wormer en het Gelderse Vaassen. In Wormer wordt de produktie van Lassie toverrijst opgevoerd. Daar voor wordt binnen de bestaande muren voor 15 miljoen een vrijwel geheel nieuwe fabriek neergezet. Zo'n zelfde bedrag is uitgetrokken voor een nieuwe chocolade-fabriek van Droste in Vaassen. Stakingen BELGRADO - (UPI/AP) - Met een golf van wilde stakingen is Joego slavië in de greep gekomen van de ernstigste arbeidsonrust sinds de Tweede Wereldoorlog. De situatie dreigt het wankele sociale en eco nomische evenwicht in het land te verstoren. De wilde stakingen bra ken uit nadat op 26 februari pre mier Branko Mikulic aankondigde dat de lonen bevroren werden om de inflatie van 90 procent onder controle te krijgen. In Polen kondigde de officiële vakcentrale aan dat ze vak bondsacties, waaronder stallingen, zal steunen als de regering voort gaat met prijsverhogingen die het levenspeil van de arbeiders onder mijnen. De waarschuwende woor den van de vakcentrale OPZZ ver schenen in het partijdagblad Try- buna Ludu naast een weerwoord van de regering, die bestreed dat het economisch beleid geleid heeft tot een daling van de levensstan daard.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7