AbvaKabo: staking hoofdstad 'succes' Middenschool-proef 'op doodlopende weg' Deelman: in april voorschot op beurs Eis in ABP-zaak: ruim 4 jaar EEN TRAGISCHE LIEFDESGESCHIEDENIS IN DE PROVINCIE. Kliniek bestelt vergruizer Nieuw rij-examenbureau vooral 'mensvriendelijk' VRIJDAG 20 MAART 1987 1TOTO7T- Ziektekostenvergoeding conflictpunt (Vervolg van pagina 1) AMSTERDAM (ANP/GPD) - De AbvaKabo heeft de staking van de Amsterdamse ge meente-ambtenaren gisteren een succes genoemd. Er reed geen enkele tram, bus of metro en zes van de zeven kantoren van de sociale dienst waren gesloten. De brandweer was alleen bereid om bij brand uit te rukken, de gemeentelijke diensten Herhuisvesting, Gemeente Energie Bedrijf, de elektriciteitscentrale Hemweg, Parkeerbeheer, Volkshuis vesting en de stadsdeelraadkantoren Noord en Osdorp waren gesloten. DEN HAAG (ANP) - Als minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) ermee akkoord gaat, krijgt het CBR in Rijswijk binnenkort con currentie van een tweede rij-exa- menbureau. De twee initiatiefne mers, W. Westerlaken uit Rijswijk en G. de Senerpont Domis uit Zoe- termeer, hebben een aanvraag naar het ministerie gezonden voor een machtiging. Het nieuwe bureau, dat nog geen naam heeft, zal lande lijk opereren vanuit Zoetermeer. Volgens initiatiefnemer Wester laken wil het nieuwe bureau zich vooral richten op de groep mensen die, om wat voor reden dan ook, grote moeite heeft het verkeersex- amen met goed gevolg af te leggen. "Nervositeit is een van de grootste handicaps op dit gebied, waardoor velen veroordeeld worden tot een oeverloze lijdensweg van keer op keer zakken voor het rij-examen", aldus Westerlaken. "Het is bijvoorbeeld een publiek geheim dat vrouwen van boven de 40 vrijwel altijd zakken, en derge lijke groepen willen wij, door een wat 'mensvriendelijker' benade ring, meer kansen bieden". Het bureau wil daartoe de exa mentijd verlengen tot een uur, zo dat er wat meer tijd overblijft de kandidaat op zijn gemak te stellen. Bij het CBR duurt het praktijk-ex- amen een half uur. Ook streeft het nieuwe bureau ernaar de wachttijd tussen aanvraag en oproep voor het rij-examen te bekorten. Bij het CBR duurt die gemiddeld 10 tot 13 weken. Het nieuwe bureau wil zelf de hoogte van het examengeld gaan bepalen. Het CBR kan dat niet, omdat de minister van verkeer en waterstaat de hoogte van de tarie ven vaststelt. Volgens Westerla ken, die zelf 28 jaar bij het CBR heeft gewerkt, waarvan 18 jaar als examinator, zullen de prijzen van het nieuwe bureau waarschijnlijk hoger uitvallen dan bij het CBR. "Maar dat komt dan doordat er voor elke kandidaat ook meer tijd wordt uitgetrokken". Het ministerie van verkeer en waterstaat zelf reageert voorlopig sceptisch op het initiatief. Wette lijk is er volgens een woordvoerder geen belemmering voor een twee de bureau naast het CBR. Of de mi nister genegen zal zijn een tweede machtiging af te geven, is echter een tweede. Er zou een felle con currentiestrijd kunnen ontbran den. Het Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen zeifis verbaasd over de argumenten die de twee oud medewerkers van het CBR aanvoe ren voor de noodzaak van een tweede rij-examenbureau. Niets nieuws, aldus het CBR. Het CBR is al geruime tijd in onderhandeling met minister Smit-Kroes om de ex amensituatie voor de kandidaten te verbeteren. Bovendien heeft het CBR enige weken geleden reeds aangekondigd de wachttijden te rug te brengen tot vier weken. Ook het personeel van het Amster dams Historisch Museum en de ge meentelijke Archiefdienst legden het werk neer. Toeristen kwamen dan ook aan een gesloten deur bij het museum. Ongeveer zesduizend ambtena ren marcheerden gistermiddag de monstratief naar het stadhuis om wethouder personeelszaken Jon ker een petitie te overhandigen. Daarin werd onder meer geëist het voorstel over de lagere ziektekos tenvergoeding in te trekken. Bo vendien werd er duidelijkheid geëist over de garanties voor het behoud van de werkgelegenheid bij de gemeente in de hoofdstad. Een meerderheid in de Amster damse gemeenteraad is gisteren akkoord gegaan met de omstreden wijziging van de ziektekostenver goeding. De gemeente Amsterdam wil de tegemoetkoming in de ziek tekosten voortaan baseren op de zogenoemde standaardpolis en niet meer op de inmiddels opgehe ven vrijwillige ziekenfondsverze kering. Ambtenaren met een inkomen onder de ziekenfondsgrens zijn sinds de opheffing van de vrijwilli ge verzekering bij het ziekenfonds aangewezen op particuliere verze keraars, die een basispakket moe ten aanbieden tegen een premie van maximaal 135 gulden per ver zekerde per maand. Krijgen de rijksambtenaren en de ambtenaren van de gemeente Den Haag een vergoeding per maand van 67,50 gulden (de helft van 135 gulden), de Amsterdamse ambtenaren ontvangen een ver goeding van 94,25 per maand. De gemeente wil de Amsterdammers dat voordeel nu voor een deel ont nemen en niet meer dan 75,55 per maand vergoeden. Dit betekent dat de Amsterdam se ambtenaren van hun voordeel een bedrag van 18,70 per maand (per verzekerd gezinslid) moeten inleveren. Dat kan oplopen tot zo'n 75 gulden per maand voor een ge zin met twee kinderen. De bonden zijn het sterk i met dit besluit. Zij menen dat het inkomen van veel Amsterdamse ambtenaren daardoor onaanvaard baar daalt. Wethouder Jonker (per soneelszaken) erkent dat een deel van de ambtenaren iets minder te gemoetkoming in de ziektekosten krijgt, maar voegde eraan toe dat de helft van het gemeentelijk per soneel er in feite op vooruit gaat. Hij legde uit dat een alternatief voor de nu gekozen maatregel er wel is - een verplichte collectieve verzekering - maar dat de bonden daar na een jaar onderhandelen nog steeds geen ja of nee tegen hebben gezegd. De ziektekosten-vergoeding is niet de enige grief van de ambtena ren. Ook de bekendmaking dat door bezuinigingen in Amsterdam mogelijk 2000 banen verloren gaan, vormde mede aanleiding tot de acties. Vooral de staking van het GVB, het openbaar vervoer in de hoofd stad, is bij de Amsterdammers hard aangekomen. Het straatbeeld is de hele dag al leeg. Taxi's domi neren de straten. Drie rijen dik rij den ze in de avondspits door rood licht. Op de trottoirs is het drukker dan ooit. "En als jullie dan zo nodig acie willen voeren, waarom laat je ie dereen dan niet gewoon gratis meerijden? Dan heb je én je werk gever te pakken én je blijft tenmin ste solidair met de mensen die van het openbaar vervoer afhankelijk zijn. Maar jullie vinden het veel leuker om wat rotzooi te trappen. Jullie zijn geen haar beter dan dat taxi-tuig", mopperde een boze pas sagier bij het Gemeentelijk Ver voersbedrijf die tevergeefs wachtte op de bus. ZEIST (ANP) - Wisselvallig poli tiek beleid heeft scholen die met de middenschool experimenteren voor het blok gezet. De proef met de betrokken 21 scholen bloedt langzaam dood. De middenschool- projecten kunnen dan ook beter worden beëindigd zodra het parle ment heeft besloten tot invoering van basisvorming in de eerste drie jaar van het voortgezet onderwijs. Dit stelt een adviesgroep in een nota waarin wordt teruggekeken op tien jaar experimenteren met de middenschool. De adviesgroep vindt dat er duidelijkheid over de experimenten moet komen. De middenschool is een schooltype waarin aan alle kinderen van 12 tot 15 a 16 jaar, ongeacht aanleg, capa citeit en het milieu waaruit zij ko men per klas hetzelfde onderwijs wordt gegeven. Pas aan het eind van de opleiding zouden de kinde ren een keuze voor beroep of ver dere studie hoeven te maken. De scholen, begonnen als voor hoedescholen met een vooruitstre vende vernieuwingsopdracht, zijn volgens de commissie door wissel vallig beleid geïsoleerd geraakt. Vele experimenteerscholen voelen zich op een doodlopende weg en op zichzelf aangewezen om allerlei oplossingen bijvoorbeeld voor doorstroming van de leerlingen) te bedenken. De verpolitiekte situa tie rond de middenscholen heeft Protestacties studenten de experimenten veel nadeel be rokkend, aldus de adviesgroep. Ziektevervanging In een voorlopig rapport over hun ervaringen met de nieuwe ver vangingsregeling voor zieke onder wijzers in de basisschool signale ren de onderwijsinspecteurs "de motivatie en verontrusting" onder het onderwijspersoneel. De inspec teurs merken op dat de regeling leidt tot te grote klassen en het naar huis sturen van jonge leerlin gen. De conclusies zijn voorlopig. In april zal op grond van een en quête een definitief rapport wor den ingediend. Bij afwezigheid van een onder wijzer wordt in de helft van de ge vallen eerst een vervanger gezocht. Die wordt vaak binnen de school gevonden. Dat kan een boventalli ge onderwijzer zijn, een gymnas tiek of handvaardigheidsdocent, iemand die buitenlandse kinderen lessen geeft in eigen taal en cultuur of personeel dat geen onderwij staak heeft. Ook springt de direc teur van de school nogal eens in. Als de vervanger van buiten de school komt gaat het veelal om een bevoegde onderwijzer die bereid is de eerste twee wachtdagen zonder betaling voor de klas te staan. Soms wordt ook een ouder inge schakeld. De indruk bestaat dat op beperkte schaal de eerste ziekte dag een dag eerder wordt opgege ven om een wachtdag "in te lo pen". Meer dan de helft van de inspec teurs maakt melding van situaties waarin leerlingen naar huis wor den gestuurd dan wel wordt aange raden de kinderen thuis te houden. Dat doet zich vooral voor als er meer dan één onderwijzer tegelij kertijd ziek is. Zeelieden vast op schip in haven Algerije ROTTERDAM (ANP) - Vier be manningsleden van het Neder landse vrachtschip „Katerine W." worden sinds eind januari vastge houden op hun schip in de Alge rijnse havenplaats Mostaganem. omdat zij een schadeclaim van bij na een miljoen gulden zouden moeten betalen. De eigenaar van het schip, Gewa Chartering in Rot terdam, heeft minister Van den Broek verzocht tijdens zijn bezoek deze week aan Algerije, schot in de zaak te brengen. Volgens de Algerijnse autoritei ten heeft het Nederlandse schip dat op 24 januari met een lading aardappelen afmeerde, schade in de haveh veroorzaakt. Directeur van Gewa Chartering, G. Walraven, vindt de schadeclaim die de Alge rijnen hebben ingediend in hoge mate overdreven. Volgens hem gaat het slechts om een beschadig de railing en wat schade aan een paar zeer oude houten vissersbo ten. Als er schade is veroorzaakt, wil Walraven deze best vergoeden, maar de eis van de Algerijnen vindt hij buiten alle proporties. ROTTERDAM (GPD) - Een van de twee ijsbeertjes die 4 maanden geleden in de Blijderdorpse dieren tuin werden geboren, heeft gisteren de eerste stappen gezet buiten de 'kraamkamer'. Sinds hun geboorte hebben de twee babybeertjes in een nagebootst sneeuwhol gezeten. In gevangenschap geboren ijs- beertjes zijn geen zeldzaamheid. Het is echter wel een unicum dat ze langer blijven leven dan 24 uur. Meestal eet de moeder, waarschijn lijk uit angst, haar jong onmiddel lijk na de geboorte op. Dat dit niet in diergaarde Blijdorp is gebeurd, komt door de speciale zorg waar mee de twee moeders en hun klein tjes zijn omringd. Zo zijn moeder en kind al die maanden volledig met rust gelaten en zelfs vliegtui gen voor de luchthaven Zestienho ven vlogen er voor om. De eerstkomende maanden zul len de twee kleintjes slechts in 'wis seldiensten' naar buiten mogen. Het gezamenlijk 'luchten' zou on herroepelijk fataal voor een van de twee worden, omdat ze elkaar te lijf zullen gaan. Voorlopig blijft het even gissen naar het geslacht van de mini-ijs- beertjes. Daar kan Blijdorp pas over enkele weken of maanden ach terkomen als de twee wat groter zijn en aan de manier van plassen duidelijk kunnen maken of ze een mannetje zijn of een vrouwtje. Boerema-Vendex openen medisch centrum in Den Haag DEN HAAG (ANP/GPD) - Het Haagse MediCenter, de tweede particuliere kliniek van het Boere- ma-Vendexconcern die volgende week gaat draaien, krijgt in juni een nier- en galsteenvergruizer ter waarde van een miljoen gulden. Boerema deelde dit gisteren mee bij de opening van het centrum in Den Haag. Er zijn nog meer ver- gruizers besteld voor de in totaal vijftien centra die Boerema en Vendex in Nederland willen op richten. Het Dijkzigt Ziekenhuis in Rot terdam is tot nu toe het enige zie kenhuis dat een dergelijk apparaat tot zijn beschikking heeft. Er zijn er meer nodig, maar uitbreiding van dit aantal is tot dusver gestuit op de hoge kosten. Wel heeft het Radboud Ziekenhuis in Nijmegen onlangs meegedeeld, van plan te zijn een vergruizer aan te schaffen. Tevens hebben de twee academi sche ziekenhuizen in Amsterdam aangekondigd, dat ze samen een apparaat gaan kopen dat in juli in gebruik kan worden genomen. Boerema herhaalde gisteren dat zijn gezamenlijke initiatief met Vendex zal leiden tot forse bezuini gingen in de gezondheidszorg. Van de 4.000 niersteenoperaties die jaarlijks in Nederland worden uit gevoerd, kan 90 tot 95 procent wor den vervangen door een behande ling met de vergruizer. Van de 25.000 galsteenoperaties kan onge veer de helft met deze apparatuur worden voorkomen. De apparaten van Boerema heb ben elk een capaciteit van ruim 1.000 behandelingen per jaar en el ke behandeling, die maar een half uur duurt, bespaart behalve opera tiekosten ook 10 tot 12 verpleegda- gen in het ziekenhuis. Een particu liere ziektekostenverzekeraar heeft zich intussen al bereid verklaard, de behandelingen met de vergrui zer te vergoeden. Boerema zei dat het niet de be doeling is, de apparaten in de me dische centra neer te zetten. De centra zullen als een soort facilitair bedrijf optreden. Volgens Boere ma zijn daarover al contacten met specialisten van het Leyenburg- en Westeinde Ziekenhuis in Den- Haag. Over de ontwikkeling van zijn klinieken is de Nijmeegse uroloog optimistisch. Tegen de afwijzing van een vergunning voor het Nij meegse centrum volgens de wet ziekenhuisvoorzieningen door staatssecretaris Dees (volksge zondheid) heeft hij formeel beroep aangetekend bij de Kroon. Zolang Boerema geen vergun ning heeft mag hij geen diagnos tisch onderzoek verrichten en moet hij zich beperken tot sport keuringen en preventieve genees kunde. Dat betekent ook dat hij wel niersteenvergruizers mag aan schaffen, maar dat hij er niet mee mag werken. Een woordvoerster van het mi nisterie verklaarde desgevraagd dat het ministerie niet zal toestaan dat de uroloog de wet overtreedt. "Als Boerena toch patiënten gaat behandelen zal het ministerie het er niet bij laten zitten en in uiterste instantie naar de rechter stappen", aldus de woordvoerster. Tevens is het ministerie van mening dat nie mand erbij gebaat is als er een reeks nierstaanvergruizers zouden komen, terwijl er volgens officiële berekeningen slechts drie van die apparaten nodig zijn. ZOETERMEER (ANP) - Studen ten en scholieren met studiefinan ciering ontvangen ook in april een voorschot op hun studiebeurs. Het geld wordt rond 10 april uitbetaald. Dit heeft minister Deetman (onder wijs) de Tweede Kamer gisteren in een brief laten weten. De studenten kregen in de eerste twee kwartalen van het studiejaar 1986/'87 ook al voorschotten in af wachting van de definitieve vast stelling van hun maandelijkse toe lage. De definitieve toelagen wor den nu met ingang van mei uitge keerd. Het streven is de bedragen steeds omstreeks de 20ste van de maand uit te betalen, aldus Deet- De voorschotten worden vanaf mei verrekend. Degenen die in ok tober, januari en april te lage voor schotten kregen, ontvangen het verschil tegelijk met hun studie toelage van mei. Te hoge voor schotten worden verrekend door een maandelijkse inhouding van 203,35 gulden totdat het teveel uit gekeerde bedrag is ingelopen. Dit om te voorkomen dat studenten in financiële moeilijkheden raken. Deetman heeft ook een compen satieregeling getroffen voor gezin nen die door het nieuwe stelsel van studiefinanciering meer dan 2500 gulden per jaar in inkomen achter uit gaan. Alleenstaande ouders met een bijstandsuitkering, en een stu derend kind krijgen eveneens een toeslag zodat hun inkomen tot de in de bijstandswet bedoelde ge zinsnorm is gegarandeerd. Voor waarde voor die toeslag is wel dat het studerende kind deel blijft uit maken van het huishouden van de alleenstaande ouder. In juli wordt bekeken welke stu derenden voor een voorschot op hun les- of collegegeld in aanmer king komen. Als in die maand de voor hen berekende ouderlijke bij drage lager is dan 133,67 gulden kunnen zij een voorschot ontvan gen. De brief van Deetman aan de Tweede Kamer Komt een week vóór de uitspraak in het kort ge ding dat de Landelijke Studenten vakbond in Den Haag tegen de mi nister heeft aangespannen. De stu denten eisen uitkering van de stu dietoelagen aan het begin en niet aan het eind van de maand. Protestacties In verschillende universiteitsste den werd gisteren gedemonstreerd door studenten: Amsterdam, Utrecht, Leiden (zie ook de stads- pagina), Delft, Enschede en Maas tricht. In de hoofdstad werden de studenten toegesproken door een vertegenwoordiger van de Lande lijke Studentenvakbond. Deze stel de dat de Centrale Directie Studie financiering in april opnieuw niet in staat zal zijn de juiste bedragen aan beurzen te bepalen. Studenten moeten dan net als vorig najaar ge noegen nemen met (lage) voor schotten. "We zullen in april, als de minis ter zijn zin krijgt, drie weken lang zonder geld zitten. Als wij dan ein delijk ons geld krijgen, worden ve len van ons geconfronteerd met een korting van 200 gulden per maand omdat het ministerie zes maanden lang niet kon bepalen op hoeveel geld we nu eigenlijk recht hebben en dus maar voorschotten uitbetaalde", aldus de LSVB- woordvoerder. Hij benadrukte dat zijn organisa tie voor deze problemen heeft ge waarschuwd. De CDS in Gronin gen kan niets worden verweten, zei hij. Het is volgens hem de - politie ke - schuld van een minister, die alles veel te snel geregeld wilde Masson 'geschokt'; officier van justitie vestigt record MAASTRICHT (GPD) - "Ik ben geschokt". Dat zei mr. drs. Ed Mas son (64) met zijn eeuwige glimlach om de mond gisteravond, nadat of ficier van justitie mr. Jo Laumen voor de Maastrichtse rechtbank vier jaar en zes maanden gevange nisstraf tegen hem had geëist, plus een boete van 100.000 gulden, te rugbetaling van 233.000 gulden en verbeurdverklaring van de 6500 gulden die bij een huiszoeking in beslag was genomen. "Masson heeft normen geschon den die niet alleen zijn eigen inte griteit treffen, maar ook die van al le ambtenaren uit de organisatie waarvan hij deel uitmaakte. Ieder een heeft rechtsbescherming no dig tegen praktijken als die van Masson. Hij had bij het ABP als di recteur beleggingen de volstrekte alleenheerschappij over 120 mil jard gulden vermogen. Hij is in de fout gegaan. Hier is recht en rechtvaardigheid vereist", zei Lau men aan het slot van zijn requisi toir, dat 233 getypte velletjes be sloeg en precies zeven uur aan voordracht vergde. Voor zover be kend is Laumens betoog het lang ste requisitoir dat ooit in Neder land is gehouden. "De gemeenschap heeft drie en een half jaar geld moeten geven aan dit proces. Ook het onderzoek heeft veel geld gekost. Dat kan nooit vertaald worden in gevange nisstraf. Maar ik hoop dat er van deze rechtszaak ook iets heilzaams uit gaat, opdat men wakker is dat dit elke dag weer kan gebeuren. Ik hoop ook dat het voor bepaalde personen door dit proces een stuk moeilijker is geworden om zoiets te doen", aldus Laumen. Masson heeft volgens hem sa men met zijn kompaan Sjaak van Zon uit het Belgische Meeuwen, in totaal 1,2 miljoen gulden steekpen ningen aangenomen bij onroerend goed transacties. Tegen Van Zon is verleden jaar voor zijn aandeel 2,5 jaar cel geëist, een boete van 100.000 gulden en terugbetaling van 6,7 ton. Masson schond zijn ambtsplicht, omdat hij giften aan nam. Hij deed dat o.a. door markt- rapportages te vervalsen, door on nodig bemiddelaars in te schake len en door de Centrale Beleg- gingsraad van het ABP een rad voor ogen te draaien. Veeg uit de pan Ook het ABP zelf kreeg een flin ke veeg uit de pan van de officier. In de zogenoemde Poot-zaak wordt Masson valsheid in geschrif te verweten, omdat hij in een finan cieringsconstructie voor de Nuen- se zakenman A. Poot bewust ver doezelde dat het ABP wir-premie opstreek. "De wir is uitsluitend voor ondernemers, niet voor pen sioenfondsen. De wir is een rege ling van de overheid om de werk gelegenheid in de profit-sector te versterken. Dus de wir is alleen be doeld om de belastingdruk voor belastingplichtigen te verminde ren. Het ABP wist dat, maar inde toch premies, terwijl dat nooit door de wetgever is bedoeld. Het stuit tegen de borst dat een bijzonder kapitaalkrachtige overheidsinstel ling als het ABP hier bewust aan wetsonduiking heeft gedaan", al dus mr. Laumen. Voor het requisitoir bestond gro te belangstelling. Behalve de 15 verslaggevers die het ABP-proces al een jaar lang (inclusief de zitting tegen Van Zon) volgen, was dit keer oo.k aanwezig het voltallig 'ABP-team', het legertje opspo ringsambtenaren dat de zaak twee jaar lang voor het openbaar minis terie voorbereid heeft. Daarnaast was er nog een bekende op de pu blieke tribune. De zakenman Wil lem Meijer, die Masson chanteerde door te dreigen met perspublica ties over de Poot-zaak. Masson zei er alle vertrouwen in te hebben dat de rechtbank "een normaal" oordeel zal vellen. Zijn raadsman mr. Pfeil zal op dinsdag 14 april zijn pleidooi houden. De officier nam daar gisteren overi gens al een behoorlijk voorschot op. Tijdens de vele zittingen had Pfeil dikwijls kritiek geleverd op de werkwijze van politie en justi tie. Mr. Laumen verzekerde de rechtbank dat politie én justitie steeds alle regels in acht genomen hebben. Evenmin is volgens hem de justi tie in de fout gegaan bij de rechts hulpverzoeken aan de Bondsrepu bliek, Jersey, Liechtenstein en Zwitserland. Masson vindt dat via die landen "onrechtmatig bewijs" is vergaard, omdat de rechtshulp verzoeken onder het mom van een fiscaal onderzoek zijn gedaan. Het proces tegen Masson heeft ruim een half jaar geduurd. De uit spraak in deze geruchtmakende zaak, waarvan de rechtbank zei dat het de meest ingewikkelde rechts zaak is die er ooit was, zal pas in mei volgen. Rond die tijd ook wordt vonnis verwacht in de zaak- Van Zon. Daarna worden de ande re verdachten in de ABP-affaire berecht. ADVERTENTIE Aldus het thema van 'Het Rookoffer', geschreven door Tessa de Loo. U ontvangt deze novelle van 18 t/m 28 maart als Boekenweekgeschenk bij aankoop van f 19,50 aan boeken, zolang de voorraad strekt. Van Boeken Krijg Je Nooit Genoeg.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3