Steeds bruter geweld tegen zwarte jeugd in Z-Afrika Scepsis overheerst bij aanvang van 'milieujaar' in EG Zending en Diakonaat stoten aandelen Shell en Philips af PAGINA 2 VRIJDAG 20 MAART 1987 Neem Joseph. Net veertien jaar oud, een zwart kind in Zuid-Afri- ka. Hij was met z'n vriendjes vlak bij huis aan het voetballen toen soldaten langs reden en de groep zonder enige reden oppak ten en meenamen. Na negen da gen was Joseph weer thuis. De vingernagels aan één van zijn handen waren krom en zwart, het gevolg van elektrische schokken. Zijn pols zat vol litte kens van de brandwonden die met een aansteker waren ge maakt. Op zijn been zat een groot litteken van een snijwond, door een soldaat toegebracht met een gebroken fles. Van de levenslus tige Joseph was na negen dagen niets meer over. Zijn ouders kre gen een wrak terug. door Jaap Lodewijks Joseph is één van de duizen den zwarte kinderen die door de blanke Zuidafrikaanse regering korte of langere tijd zonder aan klacht of vorm van proces in de cel zijn gestopt en doelbewust zijn gemarteld. En Joseph heeft het dan nog overleefd, vele hon derden kinderen hebben al de dood gevonden door de wille keur van het politie- en legerop- treden, zoals de vieijarige Mitah die door een rubberkogel werd getroffen toen ze aan het spelen was in de tuin van haar huis in Atteridgeville. Hoewel rubber- kogels zogenaamd niet dodelijk zijn, overleed de kleuter aan bloedverlies en beschadiging van de schedel. En dit zijn dan nog 'onschuldige' kinderen, want velen hebben hun jeugd al op tienjarige leeftijd achter zich gelaten en vechten met de dood in de ogen tegen de blanke over macht. En om die vlam van ver zet te doven, grijpt de blanke re gering naar bruut geweld. Daar om staat een volwassen mens in een cel ergens in Zuid-Afrika - ook nu - doelbewust en bij zijn volle verstand een weerloos kind te verminken. Deze week bevestigde een de legatie van de Internationale Commissie van Juristen (ICJ) het nog maar eens. Sinds in juni 1986 de noodtoestand werd afge kondigd zijn zeker 885 kinderen onder de achttien jaar opgepakt. „Kinderen worden op grote schaal onderworpen aan mishan deling en marteling door de vei ligheidstroepen", aldus de vier juristen die het rapport opstel den. De hervormingen in het apartheidsbeleid hebben geen verbetering gebracht in de situa tie van de mensenrechten. Kin deren worden nog steeds gemar teld met kokend water en bran dend plastic. De politieagenten gaan vrijuit. „Zelfs de meest gro ve misbruiken blijven onge straft". Helena Cook is lid van het Amerikaanse comité voor de mensenrechten en zij stelde vo rig jaar al een rapport op over de situatie van zwarte kinderen in Zuid-Afrika. Het rapport ver scheen deze week in Nederland se vertaling. „In het boek staat zo zakelijk mogelijk wat er gaande is in de afgegrendelde zwarte woonwij ken en in de cellen van de veilig heidstroepen. Maar het verzame len van die informatie is moei lijk. Door met slachtoffers te pra ten, breng je ze misschien weer in mbeilijkheden en voor de kin deren is het heel erg zwaar om over hun ervaringen te vertellen. Ze zijn vaak erg in de war en bang. Maar alle zwarte organisa ties willen dat deze informatie de buitenwereld bereikt, zodat het leed niet verborgen blijft en dus ontkend kan worden door de re gering". Uit een onlangs gehouden onderzoek van het Internationaal Comi té van Juristen blijkt dat politiemensen en soldaten zwarte kinderen en jongeren zonder aanleiding aan allerlei kwellingen blootstellen. Veli Mnyandu (26) is leraar boekhouden en economie aan een middelbare school in de zwarte woonwijk Soweto bij Jo hannesburg. Hij is actief in ver schillende onderwijs- en buurt organisaties. „Het is een zaak van leven of dood. Er is geen weg terug. Dat weten de jongeren. Ze hebben allemaal een soort per soonlijke eed afgelegd, dat ze vrijheid willen in dit mensenle ven en of ze daar zelf ook getuige van zullen zijn interesseert ze niet. Ze zijn erg toegewijd en .trotseren met hun lichaam de pantserwagens van de blanke re gering. Ze zijn erg jong en ener giek en heel snel ontvlambaar. De soldaten weten dat en ze pro voceren de jeugd. Eén steen is genoeg excuus voor een bloed bad". Machtsfactor Sinds de scholierenopstand in Soweto in 1976 is de jeugd in Zuid-Afrika een machtsfactor van betekenis geworden. Zoch ten hun ouders en grootouders vaak nog naar elk signaal dat tot een dialoog met de blanken zou kunnen leiden en putten zij zich uit in vormen van geweldloos verzet, de zwarte jeugd van nu lijkt alle opgehoopte woede en frustratie van decennia van on derdrukking in zich te dragen en vraagt niet langer om vrijheid, maar eist het gewoon. De blanke regering weet dat, zegt Mnyandu, en daarom wor den de jongeren zonder onder scheid des persoons aangepakt. De bedoeling is om de jeugd zo' snel mogelijk te laten weten wie de baas is in het land. „Ze probe ren de jongeren te demotiveren, want zij zijn de leiders van mor gen. Maar dat lukt bij deze gene ratie niet meer, dat snappen de blanken niet en daarom wordt het geweld steeds bruter". Eén van de belangrijkste acties van de jongeren in de afgelopen jaren was de schoolboycot. In 1976 ontstond de eerste omdat de regering zwarten wilde dwingen Afrikaans te leren. Vorig jaar kwam er een nieuwe golf van on lusten, omdat het zwarte onder wijs slecht is en er geen uitzicht is op verbetering. In 1984 gaf de regering 234 rand uit per zwart kind en 1654 rand per blank kind. De boycots waren effectief, maar zijn inmiddels gestopt. Niet omdat de blanken dat hebben af gedwongen, zegt Mnyandu, maar omdat de zwarte bevolking on derwijs nodig heeft. „Wy zitten in een moeilijke positie. Onze jeugd moet vechten voor haar vrijheid, maar ze moet ook klaar zijn als die vrijheid er is. We heb ben dan tandartsen, boekhou ders, journalisten en computer deskundigen nodig. Dat begrijpt de jeugd wel, maar het is moei lijk". Hoe zwak de greep van het blanke bewind op de zwarte ge meenschap eigenlijk is, bleek toen de scholen op 5 januari weer opengingen. De regering kwam ineens met nieuwe maatregelen, vertelt Mnyandu. Ouders moes ten een papier tekenen waarin stond dat zij geen schade konden verhalen op de regering als hun kind iets overkwam. Leerlingen moesten een papier tekenen dat zij zich aan de regels zouden hou den. Welke regels dat waren stond er niet bij. Een vrijbrief voor de veiligheidspolitie derhal ve, die vanaf dit jaar elke school permanent bewaakt en door de straten patrouilleert. De scholen ging meteen weer dicht. Nie mand tekende én de regering trok de maatregelen in. Mnyandu: „De situatie is de laatste weken weer een beetje normaal geworden, maar er is wel sprake van een enorme span ning. Ik bedoel, je zit in de klas en je ziet buiten politie-auto's en legervoertuigen. Leraren kun nen hun leerlingen niet bescher men. Vorige week kwamen sol daten nog de school binnen op zoek naar activisten en ze namen er twee mee. Niemand weet waar naartoe. Als je als leraar iets doet, word je ook opgepakt. We probe ren voor de toekomst te werken. Maar het is moeilijk. In Soweto is een huurdersboycot en de over heid reageert daarop met het af snijden van elektriciteit. Huis werk kan er dan niet gemaakt worden". Terreur Omdat het verzet van de jeugd, hoewel simpel, volhardend' is, wordt de onderdrukking steeds verfijnder. Wie het rapport van Helena Cook leest, krijgt de in druk dat de politie overal is. Zo riskeren kinderen, die door poli tiekogels zijn geraakt arrestatie als ze zich voor medische behan deling bij een ziekenhuis mel den. „Bij elke ingang staat politie te kijken wie er naar bipnen gaat en wie naar buiten komt". Ze tekende het verhaal op van de 12-jarige Miriam, die door een kogel werd geraakt toen ze brood aan het halen was. „Ik zag een blanke politieman uit het huis komen waar ik langs liep. Hij had een groot geweer. Ik was al leen op straat en begon harder te rennen, het brood nog steeds in mijn hand. Ik heb de politieman niet horen roepen Ik hoorde een luide knal en voelde ver schrikkelijke pijn onder in mijn rug". Miriam wordt door haar va der naar het ziekenhuis ge bracht. Daar wordt het meisje formeel gearresteerd. Na een maand ziekenhuis moet ze mee naar het politiebureau, waar ze vier dagen wordt vastgehouden. Ze moet voor de rechter verschij nen en krijgt te horen dat ze met stenen heeft gegooid. Ontkennen helpt niet, ze krijgt vijfjaar voor waardelijke gevangenisstraf. Nog steeds zit de kogel in haar rug en die kan er niet uit. „De dokter zegt dat ik verlamd kan raken als ze hem eruit halen". Het gevolg is dat ouders hun kinderen niet meer naar een zie kenhuis durven te brengen. „Ik heb gevallen gedocumenteerd van kinderen die daardoor zijn overleden". Is medische hulp moeilijk te verkrijgen, juridische bijstand is een schier onmogelijke zaak. He lena Cook: „De meeste kinderen zitten vast zonder aanklacht en zij weten de weg niet. Ouders lo pen stad en land af om te weten te komen waar hun kinderen zijn. Terwijl de politie overal aan wezig is en ze rustig één agent één kind laten bewaken, zeggen ze als je op het politiebureau komt, dat ze geen tijd hebben om je te helpen. Als het in het gun stigste geval wel tot een rechts zaak komt, zorgen ze ervoor dat het proces heel lang duurt en dat de ouders op hoge kosten wor den gejaagd. Daar komt bij dat de rechters de politieverklaring trouw volgen". Als kinderen in de cel of in kampen belanden zijn ze vaak vogelvrij, zo is Helena Cook ge bleken. Een 16-jarige jongen, vo rig jaar juli gearresteerd: „Een geüniformeerde agent deed een autoband om mijn nek. Hij deed er oude kranten in en goot toen benzine over mijn hoofd. Toen gaf hij mij lucifers en zei me me zelf in brand te steken. Een ande re geüniformeerde agent stak de loop van zijn pistool in mijn mond". Helena Cook: „Kinderen wor den zonder dat er aanleiding toe is, geslagen, afgeranseld met zwepen en aan andere kwellin gen blootgesteld. Uit verschillen de verklaringen blijkt dat politie mensen en soldaten er een spel van maken en elkaar aanmoedi gen". De Nederlandse vertaling van het Amerikaanse onderzoeksrapport heet: „Het is oorlog in mijn straat". Uitgevers Goossens, Mets, Kairos en Defence and Aid Fund Nederland. Prijs 15 gulden. BRUSSEL (GPD/ANP) - Neder land gaat op eigen houtje maatre gelen nemen om het gebruik van milieugevaarlijke drijfgassen in spuitbussen aan banden te leggen, als daarover in EG-verband niet gauw afspraken worden gemaakt. Dat 'dreigement' uitte minister Ed Nijpels (milieu) gisteren in Brus sel, waar de milieuministers van de 12 EG-landen het Europese Jaar van het Milieu inluidden. Duidelijker kan haast niet wor den aangetoond, dat er nogal wat scepsis bestaat over de inhoud die dat 'milieujaar' zal krijgen. De milieuorganisaties in Nederland hebben al laten weten dat de 12 landen harde politieke afspraken moeten maken over de aanpak van de vervuiling. „Als dat niet gebeurt zullen we in maart volgend jaar moeten terugzien op het jaar van de ongeloofwaardigheid", zegt Pe ter Nijhoff, algemeen directeur van de Stichting Natuur en Milieu. Juist bij die concrete maatrege len wringt de schoen. Neem de aantasting van de ozonlaag, die het leven op aarde beschermt tegen ul traviolette straling, door die drijf gassen in spuitbussen. De EG-lan den bleken het er gisteren wel over eens dat dit probleem moet wor den aangepakt, maar de door de Europese Commissie (het dage lijks bestuur van de gemeenschap) voorgestelde maatregelen gaah Nijpels al niet ver genoeg. De EG-ministers willen de pro- duktïe van deze stoffen de komen de twee jaar bevriezen. In 1994 zou de produktie vervolgens met 20 procent moeten zijn verminderd. Nederland heeft er op aangedron gen zoveel mogelijk met de VS, Ca nada en Skandinavië op een lijn te gaan zitten. Die landen kennen voorschriften die veel verder gaan dein de voorstellen die nu in de EG- verband op tafel liggen. Geloofwaardigheid Nijpels heeft laten weten eenzij dig verdergaande stappen te zullen zetten, indien de andere EG-lan- den over een maand niet bereid zijn tot scherpere maatregelen, ook hij vindt dat er daadkrachtige be sluiten van de milieuministers no dig zijn om de geloofwaardigheid en doelmatigheid van het EG-mi- lieubeleid in het Europese milieu- jaar te bevorderen. „Laten we dan beginnen bij zaken als de zure re gen, de verontreiniging van de gro te rivieren en de beheersing van chemische afvalstromen", aldus Nijpels. Het wensenlijstje van Nyhoff van de stichting Natuur en Milieu gaat nog heel wat verdèr dan dat van Nijpels. Ook hij acht een dras tische beperking nodig van het ge bruik van chloorfluorkoolwater stoffen. Als drijfgas in spuitbus sen, maar ook als koelvloeistof in vriesinstallaties en als blaasmiddel in piepschuim is. Voorts heeft de verzuring van de bodem volgens hem al dermate dramatische vor men aangenomen, dat de uitstoot van zwaveldioxyde in Europa met 90 procent verminderd zou moeten worden. De uitstoot van stikstofo- I xyden zal met 75 procent terugge- bracht moeten worden, evenals die I van ammoniak in gebieden met veel vee. Dit kan alleen als de Europese landen hun energie-, landbouw- en verkeersbeleid drastisch herzien, aldus Nijhoff. Vergaande saneringen zijn vol gens de milieuorganisaties nodig om de grote rivieren te verlossen van de belasting met zware meta len, landbouwvergiften en olieres- ten. Daarnaast moeten de Europe se landen duidelijke afspraken ma ken over een doelmatige interna tionale controle op de produktie, opslag en het gebruik van milieu gevaarlijke stoffen. Grove nalatig- heid en illegale lozingen moeten volgens de milieuorganisaties j streng worden aangepakt. Niet alleen de overheid maar ook de burger kan meewerken aan het oplossen van deze internationale milieuproblemen, meent Nijhoff. Hij hoopt dan ook dat het Europe se milieiyaar de burger bewust maakt dat hij een bijdrage kan le veren aan de bestrijding van de verzuring door meer de fiets of het openbaar vervoer te kiezen in plaats van de auto. Statiegeld Als iedereen voortaan fosfaat vrije wasmiddelen koopt zal dat de grote rivieren in niet onbelangrijke mate ontlasten van fosfaten. Aan de bescherming van de ozonlaag kan elke burger meewerken door geen spuitbussen met CFK's als drijfgas te kopen en ervoor te zor gen dat afgedankte koel- en vries installaties niet op de afvalhoop te recht komen, maar worden ingele verd bij hergebruikbedrijven. De invoering van statiegeld op koel en vrieskasten zou een welkome stimulans zijn, meent Nijhoff. Dergelijke maatregelen lijken er vooralsnog niet in te zitten. Wat zal er wel gebeuren dit actiejaar? Van de 200 projecten die de Nederland se bedrijven, milieu-organisaties en andere instellingen in het kader van het milieujaar hebben inge diend, zijn er veertig gehonoreerd met een financiële bijdrage uit de kas van het nationaal comité. De Europese Gemeenschap had hierin ruim acht ton gestort. Nijpels heeft dat bedrag verdubbeld. Het natio nale comité voor het Europese mi lieujaar is nu bezig twee projecten op te zetten over de verontreini ging van de Noordzee en de Rijn, eventueel in samenwerking met omringende landen. Projecten, voorlichting en goede wil. Maar geen wetgeving of an derszins drastische maatregelen Volgens commissaris S. Patijn van Zuid-Holland, voorzitter van het nationaal comité, moeten er geen wonderen worden verwacht van de gemeenschappelijke actie om het milieubewustzijn van de bevolking op te vijzelen. „Toch moeten we el ke kans aangrijpen om de mensen duidelijk te maken dat de bescher ming van de natuur en het milieu ieders individuele verantwoorde lijkheid is", aldus Patijn. De Raad voor de Zending en de Generale Diakonale Raad van de Nederlandse Hervormde Kerk zullen hun aandelen Shell en Philips afstoten. Als teken van 'diepe verontrusting' over de toe stand in Zuid-Afrika en over de steun die Nederlandse bedrijven direct of indirect geven aan het in stand houden van de apart heid. De twee raden voeren hiermee een besluit uit van de hervormde synode, die zich in november vo rig jaar uitsprak voor een selec tief afstoten van aandelen van ondernemingen die vestigingen hebben in of handel drijven met Zuid-Afrika. De Raad voor de Zending (Oegstgeest) heeft aan delen Shell en Philips, de Gene rale Diakonale Raad alleen aan delen Shell. In een gezamenlijke verklaring wordt gezegd, dat de oproep van Zuidafrikaanse kerken en chris tenen van grote invloed op dit besluit is geweest. Zij drongen aan op economische maatrege len "die tot werkelijke verande ringen in dit land kunnen lei den". Maar het gaat er ook om, dat kerken bij het beleggen van gelden behalve met rendement ook rekening houden met de ethische kant van de zaak. Het besluit houdt, naar de beide ra den verzekeren, geen veroorde- ling in van de werknemers bij de ze bedrijven. Bij het beraad werd gelet op de omvang van de investeringen van bedrijven in Zuid-Afrika, de levering van goederen en dien sten in het belang van de apart heid, het belang van leger en po litie bij die levering en het aantal keren dat het bedrijf al was ge vraagd zijn economische steun aan de apartheid te beëindigen. Uit een hoorzitting van de Raad van Kerken in Nederland over Zuid-Afrika werd duidelijk, dat Shell en Philips aan deze voor waarden voldoen. De Raad voor de Zending en de Generale Diakonale Raad zul len volgende week donderdag de hervormde synode over de be sluiten verslag doen. Zij zullen dan de synode ook voorstellen, zoveel mogelijk eenheid te be trachten in de uitwerking van het synodebesluit tot afstoting van aandelen. De meeste hervormde instan ties staan niet onwelwillend te genover terugtrekking van in vesteringen uit bedrijven die banden met Zuid-Afrika hebben. De Raad voor de Predikantspen sioenen heeft het er wel moeilijk mee; hij denkt dat zo'n maatregel schadelijk kan zijn voor het ren dement. Oecumene Voorzitter prof. dr. D. C. Mul der van de Raad van Kerken in Nederland (zelf gereformeerd) kan de negatieve reacties van sommige protestanten op de oe cumenische brief van eind janua ri van de rooms-katholieke bis schoppen niet delen. "Ik vind in deze brief een dui delijke uiteenzetting van de rooms-katholieke visie, inclusief alle openheid die daarin is geko men na het tweede Vaticaans concilie, en alle geslotenheid die samenhangt met het zelfverstaan van de Rooms-Katholieke Kerk". Schrijft Mulder vandaag in het blad 'Evangelisch Com mentaar'. "Er worden deuren openge houden voor oecumenische sa menwerking en samenspraak, ook in het verband van de Raad van Kerken in Nederland. Het lijkt me dan ook onjuist te stel len, dat de Rooms-Katholieke Kerk met deze brief haar oecu menische agenda aan de andere kerken in Nederland wil opleg gen. Men zou zich kunnen voor stellen, dat alle in de oecumeni sche beweging deelnemende kerken hun visie zouden formu leren en dat daarover vervolgens een intensieve discussie zou plaats hebben". Een dergelijke discussie gaat in de Raad van Kerken nu begin nen. De bisschoppelijke brief staat op de agenda. Naar aanlei ding van een nota over de toe komst van de oecumene - die al met alle lid-kerken is besproken - komt dan ook de fundamentele vraag aan de orde hoe de kerken de weg en het doel van de oecu mene op korte en langere termijn Mulder: "Men kan daarover van mening verschillen en toch bijeen blijven in samenspraak en samenwerking. Dat heeft de ge schiedenis van de oecumenische beweging, wereldwijd en natio naal, voldoende bewezen". Met betrekking tot het vraag stuk van de 'gezamenlijke eucha ristie' merkt prof. Mulder op, dat in de Randstad Holland het aan tal kerkelijk gemengde huwelij ken zeer hoog is. "Is hier niet een noodsituatie ontstaan, als beide partners hun kerkelijke verbon denheid ernstig nemen maar toch ook in het kerkelijk leven van de ander willen delen?" Mulder erkent, dat hij in de brief van de bisschoppen nog geen spoor van een nieuwe ont wikkeling heeft kunnen vinden. "Maar het komt mij voor, dat de Nederlandse bisschoppen moei lijk op eigen houtje een nieuw standpunt kunnen innemen. Zij kunnen nu eenmaal niet los ope reren van de Rooms-Katholieke wereldkerk". Moker Leiden. Moker, het 'Media Overleg van Kerken in Rijnland', is met ingang van 25 maart ook via de ether te beluisteren, en wel op 105.7 FM, elke tweede en vierde woensdag van de maand van 7 uur tot half 8 's avonds. Via de kabel op 88.1 FM. In de uitzending van volgende week woensdag komen drie on- de orde: een ten toonstelling in de Hooglandse kerk (Leiden) - waartoe enkele protestants-christelijke jonge renorganisaties het initiatief heb ben genomen -, predikant-zijn in de krijgsmacht (een gesprek met de vlootpredikant Verseput van het marinevliegkamp Valken burg) en ais derde punt actie in Leiden tegen de apartheid (waar aan ook de plaatselijke Raad van Kerken meedoet). Hervormde Kerk: bedankt voor Leeuwarden H. Mast De Lier; aangenomen naar Veen- wouden (Fr.) kandidaat K. van Marrum Kollum. Gereformeerde Kerken: be roepen te Geldermalsen A. G. Bosma Den Helder. Gereformeerde Gemeenten in Nederland: bedankt voor Leth- bridge (Canada) A. van Straalen Barneveld. Zaterdag. Het opperrabbi naat voor Nederland heeft be zwaren tegen openstelling van het Joods Historisch Museum op de sjabbat (zaterdag). Op 3 mei betrekt het museum zijn nieuwe behuizing aan het J. D. Meijer- plein m Amsterdam. Nu is het nog in het Waaggebouw en ook op zaterdag open. Wie religieuze bezwaren heeft om op de sjabbat geld uit te geven, heeft straks vrije toegang. Rabbijn M. Just heeft als voor zitter van het opperrabbinaat voor Nederland het museumbe stuur de vraag voorgelegd of het juist is een "permanente ontwij ding van de sjabbat in het vroe gere synagogecomplex in te stel len, waar eeuwenlang beroemde voorzangers de sjabbat hebben bezongen en rabbijnen vanaf de kansel de heiligheid van de sjab bat hebben geschetst". Just zal niet lijdzaam kunnen toezien als het museumbestuur zijn men ten uitvoer brengt.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2