50 T Ruis 'hoogvlieger' in Katwijk Negen spelers van Ajax in selectie Schapers bijt niet van zich af Vier wereldrecords op Thialf-baan Tegen McEnroe Oud-RCL'er achtervolgt met Quick Boys koploper NSW Super jockey moet boeten Boniek velt Argentinië Fans Den Haag weer welkom VRIJDAG 20 MAART 1987 PAGINA 19 ZEIST (ANP) - Niet minder dan negen Ajacieden maken deel uit van de selectie voor het Neder lands elftal, dat volgende week woensdag (25 maart) in Rotterdam een kwalificatiewedstrijd voor het Europees kampioenschap speelt tegen Griekenland. Bondscoach Rinus Michels haalde in vergelij king met de oefenwedstrijd van 21 januari in Barcelona tegen Spanje (1-1) Marco van Basten en John Bosman (beiden toen geblesseerd) terug. Verder maakt Aaron Winter zijn debuut in de A-selectie. Bij de selectie van negentien spelers is ook na lange tijd weer Wim Kieft van AC Torino. PSV-er Jurrie Koolhof, die kort voor het duel met Spanje de nog niet van een blessu re herstelde Bosman bij de laatste zestien verving, is niet opnieuw op geroepen. Michels zal zondagavond de defi nitieve selectie van zestien spelers bekend maken. De groep komt maandag op het KNVB-centrum in Zeist bijeen en trekt dinsdagavond naar Noordwijk om zich daar ver der op de wedstrijd voor te berei den. Koeman, die als eerste mocht aan leggen, slaagden twee Spanjaarden er niet in Hans van Breukelen te passeren vanaf de elfmeterstip. De Eindhovense club, geplaagd door de perikelen rond de mogelij ke transfer van Gullit naar AC Mi lan en het ontslag van technisch di recteur Hans Kraay, reisde af naar Valencia zonder de in Italië begeer de vedette. De aanvoerder meldde zich af wegens ziekte van zijn vrouw. Trainer Guus Hiddink moest bovendien Halvar Thoresen missen. De Noorse spits, die na ampel beraad nog een jaar heeft bijgetekend, heeft een slijmbeurs ontsteking in de knie. PSV moest toestaan dat Valencia een marge van twee treffers dicht te. In de eerste helft stond de thuis club vrijwel voortdurend onder druk. Koolhof, in de competitie topscorer van de landskampioen met vijftien treffers, schoot raak in de vijftiende en de dertigste mi nuut. HEERENVEEN (ANP) - De overdekte kunstijsbaan van Thialf in Hee renveen heeft zijn faam als recordfabriek voorgoed gevestigd. Na de sen sationele wereldtitelstrijd allround, beleefde het Friese publiek gisteren Rene een zeker zo historische en dolle avond. In dik twee uur tijd kregen weer vier wereldrecords nieuwe eigenaren. De Amerikanen Bonnie Blair (39,43) en Nick Thometz (36,55) verbeter- Arnold Mühren, John Bosman, John van 't den de Medeo-toptijden op de 500 meter. Op de drie kilometer, het twee- Schip, Aaron Winter en Marco van Basten de onderdeel van de record wedstrijden in Heerenveen, was de grote (allen Ajax), Adri van Tiggelen (Ander- oogst voor het Nederlandse kamp. Yvonne van Gennip en Leo Visser, die ploeggenoot Gerard Kemkers binnen het uur als kersverse wereldrecord houder afloste, scoorden de beste wereldtijden op de 3000 meter. Daar naast was er een nationaal record voor Jan Ykema op de 500 meter (37,42). De avond in Heerenveen begon met het meest verwachte wereldrecord. Bonnie Blair verbeterde de Medeo-toptijd van de Oostduitse Karin Kania (39,52) tot 39,43. Die gouden greep werd kort daarna nagedaan door haar landgenoot Nick Thometz (36,55). Jan Ykema en Bauke Jonkman gingen De Griekse selectie voor de kwa- voor de Nederlandse sprinttop op recordjacht. Ykema scherpte na een lificatiewedstrijd van het toernooi bliksem-opening (9,88) zijn eigen recordtijd uit 1984 (37,54) aan tot 37,42. om de Europese titel van volgende Bauke Jonkman verbeterde zijn eigen nationale juniorenrecord van 37,67 week woensdag in Rotterdam te- tot 37,57. Yvonne van Gennip greep daarna haar kans. De 22-jarige Haarlemse de drie kilometer weg op het schema van het De voorlopige selectie ziet er als volgt u lecht), Joop Hiele en Sjaak Troost (Feye- noord), Wilbert Suvrijn (Roda JC) en Wim Kieft (AC Torino). Rotterdam te gen Nederland arriveert vandaag al op Schiphol. De Grieken, in eigen ging op de eerste rit land geplaagd door onverwacht he vige sneeuwval, hopen zich in de buurt van Rotterdam beter op de wedstrijd te kunnen voorbereiden. Miltos Papapostolou, die al sinds februari 1984 - voor Griekse be grippen vrij lang - in dienst is als bondscoach, heeft achttien spelers geselecteerd. Voor de laatste zeven interlands werkte hij nagenoeg met dezelfde groep. Een consisten ter en ook succesvoller beleid in ie der geval dan zijn voorganger Ar- hontidis. Die werd ontslagen mede doordat hij voor een beperkt aantal wedstrijden liefst 62 spelers „ver sleet". wereldrecord van Karin Kania (4.18,02). Lange tijd bleef ze vlak boven de rondetijden van de tienvoudige wereldkampioene. In de laatste twee ron den zette Van Gennip nog even extra aan en kwam uit op 4.16,85. De mannen wisten na het kunststukje van Vgn Gennip wat er mogelijk was op de drie kilometer, door velen gezien als één van de moeilijkste schaatsafstanden. Kemkers zette in de openingsrit de te kloppen tijd neer. De Drent ging als eerste van elf rijders onder het wereldrecord van Sjasjeri.n (4.03,22) door. Hij kwam via een geweldige slotronde van 31,3 tot 3.59,60. Op die tijd beet tot en met de voorlaatste rit iedere aanvaller zich kapot. Met name het capituleren van Karlstad, maar ook de knieval van Vergeer in de laatste 400 meter, toonden aan hoe gedisciplineerd de Eel- denaar de afstand had aangepakt. Kemkers raakte zijn record, en de daaraan verbonden bonus van twin tigduizend gulden, kwijt door een hartstochtelijk duel tussen Leo Visser en Michael Hadschieff. De 3.59,27 (3.59,42 voor Hadschieff) kwam met een uiterste krachtsinspanning tot stand. Visser mocht de van hem be kende ereronden rijden, met veel bossen bloemen en een gescandeerd "Leeeooooo". Bij de wereldtitelstrijd in hetzelfde ijsstadion pakte hij het wereldrecord op de vijf kilometer (6.47,01) en was hij even in het bezit van de beste tijd op de tien kilometer. Visser, die slechts geringe pijn had van de in Inzeil opgelopen heupblessure, was meer onder de indruk van zijn race dan van de premies. ROTTERDAM (GPD) - Michiel Schapers mag dan als een .positi vo' door het tennisleven willen gaan, er zijn grenzen voor de Rot terdammer. Toen John McEnroe hem gisteravond al vroeg in hun wedstrijd „iets naars" toebitste, reageerde Schapers als door een adder gebeten. „Dat zou ik niet meer doen, anders krijg je een klap", dreigde de voor „verdomde imbeciel" uitgescholden Nederlan der. Krachtige woorden, die uitein delijk in geen verhouding stonden tot de (tennis)daden van Schapers. McEnroe liet ten minste ook zijn racket nog flink spreken: 6-4, 6-0. Het korte, maar hevige conflict tussen beide spelers had indirect te maken met hun (enige) voorgaan de ontmoeting, twee jaar terug in Stockholm. Schapers kreeg toen een flinke veeg uit de pan (1-6, 1-6) en wilde zo'n schande voor eigen publiek niet opnieuw meemaken. Vandaar een andere tactiek, die in de eerste set nog aardig succesvol was ook. „Ik heb het ditmaal veel slimmer aangepakt", vond Scha pers. „Ik wilde hem het spel laten maken door niet te veel naar het net te komen en flink te vertra gen". Tot grote ergernis van McEnroe, die het „belachelijk" vond dat zijn tegenstander „wel 35 seconden de tijd nam tussen de punten door". Hoewel Schapers zich niet liet inti mideren, kreeg hij tijdens de twee de set („ik was fysiek helaas niet in staat mijn speelwijze vol te hou den") figuurlijk gezien toch be hoorlijk slaag van de Amerikaan. Zonnige zijde Het humeur van de Rotterdam mer, die vorig jaar tegen Stefan Ed- berg nog boven zijn kracht uit groeide en zelfs een wedstrijdpunt verspeelde, leed er niet onder. Zijn coach Martin Simek heeft hem ge leerd alles van de zonnige zijde te DEN HAAG - Tien hoog in de glazen stulp van de Post bank duikt Cees Ruis onder in de massa die bij deze gepri vatiseerde tak van de PTT werkzaam is. Aan de rand van het Rijswijkse plein is de 27-jarige computerprogrammeur een minder opvallende verschijning dan op het voetbal veld. Daarop geniet de liber^. van Quick Boys meer dan regionale faam. Al was het alleen maar om zijn granieten nolas en Vamvakóüïas'"Antö'nioü, schedel waarmee de boomlange voetballer kopstoten kan Kofidis (Batsinilas) en Papaioan- uitdelen die niet alleen geregeld zijn eigen defensie ontlas- nou (Mitropoulos) - Bonovas, An- jen maar 00k vijandelijke sluitposten in verlegenheid nastopoulos en Zaravakos. Ook in de wedstrijden tegen Polen (1-2), kunnen brengen. Hongarije (2-1) en Cyprus (4-2) vormden deze spelers grotendeels de basis. De Grieken, die bovenaan staan in groep 5 met zes punten uit vier wedstrijden, wonnen in januari voor het laatst. Tegen Cyprus werd het 3-1. De Grieken speelden toen in de volgende opstelling: Papado- poulos - Apostolakis, Michos, Ma- door Jaap Visser ligentie heeft de geboren en geto gen Leiderdorper zich ontwikkeld tot een libero die niet misstaat in de top van het zaterdagvoetbal. Aan die top had Ruis geroken toen het RCL, een jaar of vijf gele den, in prestatief opzicht nog rede lijk voor de wind ging en de ploeg pas op het laatste moment moest tweede-divisieclub zagen Kool- niee zijn oude vereniging RCL op^ afhaken in een titelrace met IJssel- Bij afwezigheid van Ruud Gul lit heeft PSV gisteravond de oefen wedstrijd tegen Valencia afgeslo- gelijkspel (2-2). De toen Ruis op de hem zo vertrouw- 15.000 toeschouwers van de Spaan- de Bloemerd raak knikte en daar- hof twee keer scoren. De straf- schoppenronde, het extraatje voor het publiek, werd gewonnen door PSV. Na de misser van Ronald ADVERTENTIE Voetbalvereniging Nieuw-Vennep, uitkomend in de eerste klasse H.V.B. zondag, zoekt voor het seizoen 1987/1988 een trainer voor de training van haar seiectie op de dinsdag- en donderdagavond. Tevens zal hij de selectie begeleiden tijdens de wedstrijden. Sollicitaties, met opgaaf van referenties en salarisindicatie, kunt u schriftelijk richten aan: V.V. Nleuw-Vennep, Postbus 70 2152 AD Nleuw-Vennep een onoverbrugbare 0-2 achter stand zette. "Dat zit ze nog altijd niet lekker", weet de Leiderdorpse Katwijker "van horen zeggen". Daarom verwacht Ruis dat zijn voormalige ploegmakkers morgen middag "extra gemotiveerd" aan de 'return' op Nieuw-Zuid zullen beginnen. Bovendien hebben zij de punten hard nodig, want de Lei derdorpse Racing verkeert voor het derde opeenvolgende seizoen in accuut degradatiegevaar. Uit ei gen ervaring weet Ruis dat een kat in het nauw vreemde sprongen kan maken en daarom is de nieuwe ver dedigingsleider van Quick Boys niet bij voorbaat gerust op een voor hem goede afloop van de her nieuwde kennismaking met zijn in 'vijanden' veranderde vrienden. Weemoed Die slaagden er destijds in Lei derdorp niet in het luchtgevaar Ruis te neutraliseren, kwamen nog wel terug tot 1-2, maar liepen zich meervogels. Aan die tijden dacht Ruis met weemoed terug in de af gelopen twee seizoenen waarin hij "baalde" van het degradatievoet bal dat onder trainer Laurens Mou ter werd gespeeld. "Maar", zo neemt Ruis de aan het eind van dit seizoen uit Leiderdorp vertrekkende trainer in bescher ming. "Laurens is wel de trainer van wie ik het meest heb opgesto ken. Hij heeft mij leren meedenken over voetbal en mij een groot ver antwoordelijkheidsgevoel ten op zichte van het elftal bijgebracht. Hij is er in geslaagd om meer uit mij als voetballer te halen dan ik zelf voor mogelijk had gehouden". Als dank voor de bewezen dien sten werd Mouter vorig jaar gecon fronteerd met het vertrek van Ruis, een RCL'er in hart en nieren, wiens grootvader (Cees senior) de club zo'n beetje mee heeft helpen op richten en wiens vader (Cees ju nior) hem was voorgegaan als spe- i het eerste elftal. Het vertrek uiteindelijk te pletter op de hechte t van 'kleine Cees' betekende Katwijkse afweer. Aan het hoofd daarvan stond dus Cees Ruis, die bij zijn nieuwe 'voetbalwerkgever' aantoont dat hij aanzienlijk meer kan dan alleen maar koppen. Dankzij zijn gave traptechniek en meer dan gemiddelde voetbalintel- LONDEN (GPD) - Lester Piggott, de Engelse superjockey, moet boeten omdat hij jarenlang de Engelse belasting om de tuin heeft geleid. Dat is het verhaal van de kleine man met bet scher pe gezicht, die nu in ieder geval figuurlijk van zijn paard is gevallen. In kleine bescheiden afleveringen komt het verhaal in Engeland naar buiten. Maar dat bescheiden slaat dan uitslui tend op de omvang van de berichtgeving. Want de cijfers die daarin voorkomen bewegen zich wel degelijk op het hoogste niveau. Het laatste nieuws over de beste jockey aller tijden, is dat Lester Piggott al meer dan zes miljoen gulden aan de belastin gen beeft moeten betalen. En dat bij nu geconfronteerd wordt met maar liefst tien beschuldigingen over een verzwegen inko men dat de tien miljoen gulden ver te boven gaat. De valse ver klaringen over z'n inkomsten beslaan een periode van 1973 tot 1985, toen de jockey de paardenraces domineerde. De 51-jarige Lester Piggott, die zich uit de actieve wedstrijdsport beeft te ruggetrokken maar nu een succesvolle paardentrainer is, beeft tonnen moeten neertellen om op borgtocht vrij te blijven. klap in het gezicht van Mouter. Ruis: "Dat kan ik me voorstellen, maar het idee om het eens bij Quick Boys te proberen, is niet van het ene op het andere moment ont staan. Daar heb ik heel lang en heel diep over nagedacht. Bij RCL be gon ik het plezier in het voetbal een beetje te verliezen. Na het eer ste jaar degradatievoetbal wilde ik er zelfs mee kappen. Maar toen ik hoorde dat Dick van der Bijl, René Kammenga en Paul van Wesel dat ook wilden, dacht ik: 'Dat kan niet, dat zijn er teveel ineens'. Dus ben ik gebleven en er het volgende sei zoen weer met frisse moed tegen aan gegaan". Maar na nog een jaar als offensie ve stormram en defensieve kop van jut te zijn gebruikt, hield Ruis het op de Bloemerd voor gezien en meldde hij zich bij Quick Boys-se cretaris Ouwehand. "Die stond wel even raar te kijken", kan Ruis zich nog levendig herinneren. "Hij hield zelfs een beetje de boot af. Er waren in het verleden ooit spelers geweest die bij hem een overschrij vingsformulier hadden gehaald, maar uiteindelijk gewoon bij hun oude club bleven. Die gasten wa ren volgens Ouwehand alleen maar op een beetje publiciteit uitge- cepteerd. Zozeer zelfs dat hij ook in de voor hem mindere periode, vlak voor de winterstop, bespaard is gebleven voor de honende kreet 'Wisselen!', waarmee de Quick Boys-aanhangers in onvervalst Katwijks uiting plegen te geven aan hun ongenoegen over het op treden van een eigen speler. weest", Ruis slaagde er evenwel in Ou wehand van zijn goede bedoelin gen te overtuigen waarna de secre taris hem het rose 'transferformu lier' overhandigde. Ruis: "Maar hij zei er wel bij dat ik bij een gewone amateurclub zou terechtkomen waar iedereen normaal zijn contri butie betaalt en dat ik in een grote spelersgroep zou worden gegooid en me maar moest zien te redden". Dat lukte Ruis makkelijker dan hij van te voren had durven hopen. Trainer Hans van der Zee, net als Ruis een nieuwkomer in de hechte Katwijkse voetbalgemeenschap, zette de voor hem onbekende 'bui tenlander' in de eerste oefenwed strijd tegen FC Den Haag (0-2) op de liberopositie en daar staat hy nog steeds. Ruis: "Van der Zee zei voor die wedstrijd tegen Den Haag dat ik veel moest praten. Dat heb ik gedaan en tot mijn verbazing werd er meteen naar mij geluisterd ook. Bleek dat ik in die jaren bij RCL toch een bepaalde status als voetballer had opgebouwd. Daar was ik me eigenlijk nooit zo van bewust". Totdat hij door zijn nieuwe ploeggenoten onmiddellijk werd erkend als een soort verlengstuk van de trainer in het veld. Niet al leen door de spelersgroep, maar ook door de kritische Katwijkse aanhang is Ruis inmiddels geac- Terugslag Voor zijn tijdelijke inzinking heeft Ruis zelf geen directe verkla ring. "Van augustus tot begin sep tember heb ik een beetje in een roes geleefd. Bij RCL was ik niet meer gewend om zoveel wedstrij den te winnen. In september heb ben we zelfs geen enkele keer ver loren. Voor mij een nieuwe erva ring en in dat verband was het mis- chien logisch dat er een terugslag zou volgen. Maar ik heb het gevoel dat ik die mindere periode heb af gesloten. Ik draai nu in elk geval weer lekker". Wat niet alleen voor hemzelf, maar voor de complete Katwijkse ploeg geldt, die zich na de zege van vorige week bij ARC (1-2) als de enige serieuze achtervolger van NSW heeft gemeld. Met één wed strijd meer gespeeld, heeft de vice- kampioen van vorig jaar twee winstpunten minder verzameld dan de lijstaanvoerder uit Nu- mansdorp. Ruis beseft dan ook dat Quick Boys zich met nog tien com petitiewedstrijden voor de boeg geen misstap meer kan veroorlo- zien en niet te kritisch op zichzelf te zijn als het even tegen zit. „Ik maak het soms te spannend voor mezelf, ik moet relaxed blijven", weet Schapers, die in elk geval met een geruststellend gevoel zijn bankrekening kan bestuderen. In clusief het dubbelspel verdiende hij in zijn geboorteplaats 5000 dol lar, waarmee Schapers dit jaar al 60.000 gulden kon bijschrijven. McEnroe is al enige tijd 'binnen' en moet dus mentaal honderd pro cent in orde zijn om ver te kunnen komen. Zover is het echter (nog) niet. „Ach, neem vanavond. Ik heb persoonlijk geen problemen met Schapers, maar ik werd waar schijnlijk kwaad omdat ik me ver veelde. Ik mis het onder druk spe len, de wedstrijden tegen toppers". Vast staat wel dat de veertiende editie van het ABN-toernooi zon dag een andere winnaar krijgt dan vorig jaar. Titelverdediger Joakim Nyström, als derde geplaatst, werd gisteren al tijdens de tweede ronde verslagen door de Amerikaan Chip Hooper, die via de kwalificaties in het hoofdschema doordrong. De 24-jarige Zweed bleek te veel last te ondervinden van een kniebles sure en kon dan ook niet op tegen het service-geweld van zijn tegen strever: 6-4. 6-4. Hooper op zijn beurt werd lange tijd geplaagd door een ernstige ontsteking in de linkerknie. De 28- jarige Amerikaan boekte nota bene sinds de open Amerikaanse titel strijd in augustus geen enkele overwinning meer. De nummer 223 van de wereldranglijst zat zwaar in de put, kampte met geld gebrek, maar bleef zich bewegen in kwalificatietoernooien. Hooper, wiens knie nog wel re gelmatig in ijs moet worden ver pakt, heeft in Rotterdam goede kans alle ellende in één klap van zich af te meppen. Hij treft nu in de kwartfinales zijn onbekende land genoot Jim Grabb, die gisteren profiteerde van (hoe kan het an ders?) een blessure bij Libor Pi- mek. De Tsjechoslowaak verzwikte op dusdanige wijze zijn enkel dat hij bij een 4-6, 1-4-stand in zijn nadeel moest opgeven. Pimek zorgde in de eerste ronde nog voor een ver rassing door Mikael Pernfors te verslaan, die op zijn beurt wordt geplaagd door een peesontsteking in de schouder. De Zweed zal daar om niet kunnen meedoen aan het Grand-Prixevenement in Brussel, -dat maandag begint. „Rotterdam" heeft dus veel weg van een hospitaal, maar de favorie ten blijven toch aardig op de been. En ondanks het wegvallen van Nyström zitten er nog drie Zweden bij de laatste acht: Jarryd, Svens- son en Edberg. Laatstgenoemde, volgens de plaatsingslijst straks winnaar in Ahoy', hoefde voor het eerst in zijn tennisloopbaan zelfs geen enkele tegengame te incasse ren. Andreas Maurer genoot de twijfelachtige eer van die primeur. Cees Ruis heerst in de lucht op Nieuw-Zuid waar morgenmiddag zijn oude ploegmakkers uit Leiderdorp op bezoek komen. Titelpretendent Quick Boys en degradatiekandidaat RCL kunnen zich geen misstap meer veroor- Loek Zuyderduln) ven. "We hebben het niet meer in eigen hand en Van der Zee heeft terecht gesteld dat we elke volgen de wedstrijd als een finale moeten beschouwen. We mogen geen mo ment meer verslappen, want NSW is een hele degelijke ploeg die niet de indruk wekt ons een handje te zullen helpen". Ook op een vriendendienst van RCL hoeft Quick Boys morgen middag niet te rekenen. Bij de Ra cing hebben ze immers nog een ap peltje te schillen met 'kleine Cees'. ROME (SID/AFP) - Zbigniew Bo niek, de Poolse vedette in dienst van het Italiaanse AS Roma, heeft gisteravond Argentinië geveld: 2-1. De wereldkampioenen namen na een kwartier nog wel de leiding (Tapia), maar daarna sloeg Boniek keihard toe. In het Argentijnse team waren zeven spelers opgesteld, die er ook in de gewonnen finale in Mexico bij waren. Onder hen ontbrak su perster Diego Maradona, die voor Napoii uitkomt en een speelverbod had gekregen voor het oefenduel. SITTARD (ANP) - Fortuna Sit- tard zal volgende week zondag, wanneer de thuiswedstrijd tegen FC Den Haag wordt gespeeld, de Haagse supporters niet weren uit het stadion. De Sittardse politie, die voor die gelegenheid ver sterkt zal worden met 140 man ME, maakt daartegen geen be zwaar, omdat zij van mening is dat de supporters, die gezamen lijk per combikaart (trein-toe- gangsbiljet) reizen, gemakkelijk in Sittard kunnen worden opge vangen en naar en van het sta dion worden begeleid. Den Haag-voorzitter Dé Stoop heeft Fortuna gemeld dat hij ver wacht dat 500 fans de reis zullen meemaken, terwijl in het zoge naamde calamiteitenvak voor de bezoekende aanhangers 8Q0 mensen zullen worden toegela- ten by een capaciteit van 1000. j Op de dag van de wedstrijd zelf 1 zullen in Sittard de kassa's van het stadion gesloten worden. In j de voorverkoop zal een beperkt aantal kaarten worden verkocht 1 omdat Fortuna niet het risico wil lopen dat via deze verkoop .ille gaal' kaarten naar Den Haag zul- len worden doorverkocht. Fortu- f na en de politie zien wel een pro- bleem in het feit dat beide clubs dezelfde clubkleuren hebben. Fortuna-manager Castenmiller: "Dat kan wellicht enige moeilijk- I heden opleveren, maar daar zien 1 we niet tegen op".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 19