Ah je eenmaal bent dan kun je niet meer ophouden Tastbare emoties en knap optisch bedrog in Alba Restauratie Spinozahuis begonnen Raad Woubrugge met plassenschap akkoord Ontruiming appartementen Grieven van advocaat van de hand gewezen VRIJDAG 20 MAART 1987 Een schilderij van Vera de Groot te bewonderen i Betsy van der Meer, schilderijen en aquarellen, en Vera de Groot, schil derijen. Te zien bij galerie Alba, Kortsteekterweg 42. Alphen. Ope ningstijden: vrijdag, zaterdag en zondag van 10.00 tot 20.00 uur. Tot 30 maart. ALPHEN AAN DEN RIJN - Het werk van Betsy van der Meer kenmerkt zich door een even wichtige vlakverdeling, een ge nuanceerd kleurgebruik en de suggestie van aangebrachte structuur. Van der Meer schildert strak. een aantal aquarellen schil dert zij in 'stroken'. Naar het midden toe worden deze kleiner, smaller en donkerder. Dit geeft structuureffect. Van het plat te vlak wordt dus een reliëf ge maakt, waardoor de toeschou- de indruk krijgt dat hij bij aanraking van het schilderij een structuur kan voelen. Hoewel niet altijd even boeiend zorgt deze manier van schilderen toch ook wel voor ver rassingen. Een dergelijke verras sing wordt bereikt in het schilde- van de Cruquiskade te Am sterdam. De kade is twee maal geschilderd, eenmaal bij dagücht en eenmaal in het holst van de nacht. Beide schilderijen zijn fi guratief, maar erg geabstraheerd doordat alle details zijn weggela ten. Hierdoor wekt het schilderij bij nacht dan ook in eerste in stantie de indruk dat weer een pure structuur is weergegeven. Door een doordacht gebruik van een enkele streep licht en scha duwen lijkt het bovendien alsof het onderste deel van het schil derij op een tweede laag is aange bracht. Een knap optisch bedrog dus. Spelen met structuur komt ook naar voren in het schilderen architectonische vormen. In enkele schilderijen die opper vlakkig gezien uit platte vlakken en vormen bestaan, ontdekt een goede kijker een vorm van archi tectuur. Niet een herkenbare constructie, maar een 3-dimen- sionale weergave van een ruimte of bouwsel. De voorstelling wint aan spanning en beweging door dat Van der Meer er volume in heeft aangebracht. Perspectief In tegenstelling tot Betsy van der Meer lijkt het alsof Vera de Groot het perspectief onderge schikt wil maken aan het platte vlak. De voorstelling die zij geeft, wordt steeds eenvoudig gehou den. Het schilderij is opgebouwd uit slechts enkele elementen. Fi guren worden met niet meer dan rake lijnen en vlakken weergege ven. Het gebruik van deze sterk geabstraheerde figuratie bena drukt de gebeurtenis, ofwel de inhoud van de voorstelling. Het accent ligt zo nadrukkelijk op een enkele gebeurtenis, dat deze gevangen lijkt in de spanning van een eeuwig durend moment. Zo brengt De Groot bij voor beeld twee figuren aan in een schilderij. Een kind, alleen aan gegeven met donkere lijnen, zit in een houding die treurnis uit drukt op een even summier weergegeven tafel. In.de voor stelling wordt het perspectief slechts bepaald door de kleur vlakken. Een gestalte kijkt met de rug naar de toeschouwer om de hoek van de muur. Die ene ge stalte en dat treurende kind brengen een grote spanning te weeg. Een beeld en een moment opname. Allerlei vragen komen op; wat is er gebeurd of gaat er gebeuren, waarom die spanning, die angst? Er komt geen ant woord, het doek geeft slechts een blijvende momentopname van emoties. De Groot gebruikt sobere, don kere kleuren. De emotionele la ding in haar werk is tastbaar door de eenvoudige weergave. Gewone menselijke aspecten van het leven worden op die ma nier getoond. Een kind, duimend en alleen; de tederheid van een volwassene richting kind, maar ook vaak de mens, de vrouw die zichzelf beschermt met de han den achter of boven het hoofd. NELLIE VAN BEUSEKOM Organiseren 'verslaving' voor Sjaak Voortman TER AAR - Sjaak Voort man vertoonde jarenlang de nodige overeenkomst met Normaal. Net als de groep uit de Achterhoek, die hij morgenavond laat optreden in de Florida-hal in Bos koop, was de 38-jarige Lan- geraarder altijd wel in voor stuntwerk. Anders dan an deren durfde hij het nodige risico te nemen. 'Wijs ge worden door de ervaringen' is hij evenwel wat voorzich tiger geworden. "Je kan als organisator niet blijven voorfinancieren". door Jan Preenen Voortman is naast beheerder van het parochiehuis in Langeraar or ganisator van een groot aantal con certen, die uiteenlopen van de smartlappen van de Zangeres zon der Naam tot de 'oerendharde' rock van Normaal. In die rol heeft Voortman eind vorig jaar twee maal een financiële strop gehad. De Zangeres zonder Naam trok in plaats van de verwachte duizend niet meer dan vierhonderd men sen. Verlies: negenduizend gulden. Ook de 'Pattaya Spectacle Show' Sjaak Voortman: "Als je eenmaal van twaalf, speciaal uit Bangkok m.et deze handel begint, kun je er gehaalde jongens leverde een te- niet meer meeophouden". kort op 'van zeker vierduizend gul- (foto Wil1 Dijkman) den', omdat het aantal belangstel lenden niet eens de honderd haal- seer al van jongsaf aan. Het geeft de. me een kick. Als het lukt, voel je de "Als je dat meemaakt genees je sensatie. Als ik stop is dat uit pure wel, al is het zeker niet zo dat ik er armoede, omdat er dan geen geld aan denk om te stoppen. Beslist meer is> maar zover is het niet. De niet. Voor mij is het organiseren ene keer schiet je er bij m, bij een van allerlei evenementen nog altijd volgende gelegenheid houd je wat een verslaving. Het probleem met °ver, zoals morgenavond met Nor deze handel is, dat als je er eenmaal P1331- Die groeP 1S een zekerheid- aan begint je niet meer kan ophou- ie" den. Het is net gokken. Ik organi- "Al heb je dertig jaar ervaring dan weetje vaak nog niet watje te wachten staat. Neem nu die Zange res zonder Naam. Toen wij haar naar Boskoop haalden, had ze net de hit Mexico. Ze had alle mogelij ke reclame gehad, zodat we goed dachten te zitten. Maar de massa bleef weg. Net als bij die travestie show in het Parochiehuis. Het was iets heel aparts. Nergens in de om geving was ooit zoiets te zien ge weest. Achteraf zeiden mensen ook, 'hadden we het maar meege maakt'. Daar koop je echter niets voor. De avond zelf had ik tranen in mijn ogen. Als je nou troep koopt, maar dit was uitzonderlijk". De Langeraarder is er evenwel de man niet naar om bij de pakken te gèan neerzitten. Als dat wel het geval was dan had hij dat in 1984 al kunnen doen. Nadat hij als organi sator van culturele avonden, pop concerten ('eerst met regionale bands, later met groepen als Brain Box, de Cats en Doe Maar') en dri- ve-inshows vanaf 1970 naam had gemaakt, kreeg hij drie jaar gele den de rekening gepresenteerd voor zijn succes. In het kader van de 'Actie Schuimkraag' werd hij door de belastingdienst keihard op de vingers getikt. "Ik had die problemen aan me zelf te wijten. Kocht je vroeger een groep, dan kocht je de helft op de boeken. Er werd veel zwart ge daan. Het uitgespaarde geld was immers als eerste verdiend. Ik wist dat ik met vuur speelde. Toen de fiscus daar achter kwam, moest ik ruim een ton ophoesten. Die had ik niet. De enige oplossing was om me failliet te laten verklaren. Dat heb ik gedaan. Een groot deel van de schuld is me uiteindelijk kwijt gescholden. De rest, vijftiendui zend gulden, is in fasen afbetaald. Na vier maanden werd het faillisse ment opgeheven. Ik heb er veel van geleerd. Gelukkig heb ik nie- Bewuster De lust om evenementen te orga- i is hem door die tegensla gen niet vergaan. Daarom heeft hij er moeite mee dat hij zijn activitei ten de laatste tijd gedwongen door de omstandigheden enigszins heeft moeten beperken. "Vroeger, en dan praat ik over de jaren zeven tig, kon je veel goedkoper een band krijgen. Voor Earth Fire en de Golden Earring betaalde je drie a vierduizend gulden. En dat wa ren dan nog de duurste. Als je zo'n groep nu neemt ben je inclusief btw 24.000 gulden kwijt. Die btw was er destijds niet. In het verle den kreeg je ook gemakkelijk vijf honderd mensen. Nu is dat vaak de helft. De kans dat je er nu finan cieel uitspringt, is lang niet zo groot meer. Je moet veel bewuster kiezen". "Normaal levert als een van de weinige bands nog geld op. Als je die groep uitnodigt, weet je dat je 12 a 1300 mensen in de zaal hebt. Met voorprogramma mee betalen we 13.500 gulden. Die prijs staat voor elfhonderd bezoekers. Voor iedere persoon meer staan we vijf tig procent van het entreegeld af'. Met het contracteren van forma ties als Halloween, Mac Taple en The Clarks denkt Voortman na Normaal de volgende antwoorden te hebben gevonden op de verzadi ging bij het publiek en de grotere concurrentie. "Daarnaast komt toch ook weer de Zangeres zonder Naam. Die hebben we al vroeg vastgelegd voor de kermis hier in augustus. Voor 2500 gulden. Nu kost ze vijfduizend gulden. Dat ge luk moet je op z'n tijd hebben. Ik verwacht dat er straks wèl veel mensen op haar af zullen komen. Maar goed, het blijft een kwestie van inschatten. Je moet altijd maar afwachten hoe het uitpakt. Daar om kan ik van dit werk ook niet leven, hoe graag ik dat ook zou wil len. Sinds ik beheerder van het Pa rochiehuis ben en daarvan mijn sa laris krijg, is het organiseren voor mfi in zekere zin bijzaak gewor den". Organisator Voortman: "Vanavond speelt Normaal in de Floridahal i Boskoop. Daar houd je wat aan over. Die groep is een zekerheidje". Rijnsburgs woonhuis van wijsgeer Baruch Spinoza opgeknapt ten van de restauratie van het huis waarin de filosoof Baruch de Spi noza enkele jaren heeft gewoond, bedraagt 160.000 gulden. Ook de Vereniging Het Spinoza huis heeft zich de afgelopen maan den ingezet voor de restauratie van het pand. Een inzamelingsactie hééft, volgens bestuurslid Van den Berg, al een leuk resultaat opgele verd. Hoe hoog dat bedrag is wil het bestuur nog niet kwijt. Dat Het restauratiewerk aan het 17de wordt bekend gemaakt tijdens de eeuwse Spinozahuis neemt onge- jaarvergadering van de vereniging veer drie maanden in beslag. Ge- op 23 mei. durende die periode is het pand Een deel van de opbrengst van voor het publiek gesloten. Het de actie is bestemd voor het zoge- werk wordt uitgevoerd door het naamde restauratiefonds. Daaruit RIJNSBURG - Burgemeester F. Jonkman heeft gisteren in Rijnsburg het startsein gege ven voor de restauratie van het Spinozahuis. Hij deed dit door het verwijderen van één van de totaal verrotte luiken aan de achterkant van het eeuwenou de pand. aannemingsbedrijf Meyer uit Lei- wordt het opknappen den en staat onder toezicht chitect Bob van Beek uit War mond. Dat de restauratie nu al kan be ginnen sluit van Rijnsburg knapbeurt 1990 zal het rijk in het kader de i boedel betaald en het restaureren an de unieke verzameling boeken in Baruch de Spinoza. Burgemeester Jonkman noemde het resultaat van het be- het in èen toespraak een goede de gemeenteraad van zaak dat het Spinozahuis kan wor- am de kosten van de op- den opgeknapt. "Rijnsburg kent te financieren. Pas weinig monumenten en het be houd van dit huis moet dan ook de Rijksregeling Restauratie Mo- worden beschouwd als het behoud numenten een eerste uitkering a i een nog overgebleven waarde- Rijnsburg doen ,voor het opknap- vol stuk geschiedenis van een dorp pen van het Spinozahuis, De kos- dat toch zo'n rijke historie kent". VRIJDAG Leiden Clubhuis Matilo - Zaanstraat 126, bingo avond, 20 uur. Dr. v. Voorthuysenschool - Mamix- straat 104, ruilavond Ruilclub Konings- kerk, 19-22 uur. Maranathakerk - Dijkstraat 2a, rommel markt, 19-22 uur. Schouwburg - Jules Deelder, 20.15 uur. Kapelzaal K&O - Pascal Went, cello en Hiroko Tsuyama, piano, 20.15 uur. Filmzaal LVC - Breestraat, film 'El amor brujo', 21.15 uur. Warmond Nederlands Hervormde Kerk - Heren weg 82, jaarlijks concert Brassband Warmond, 20 uur. Wassenaar Warenar - Kerkstraat 75, concert duo Despalj en Bogdanovi'v, 20.15 uur. WOUBRUGGE - De gemeente Woubrugge neemt deel aan het omstre.- den plassenschap in noordelijk Zuid-Holland. Ondanks de vrees voor een al te eigen gereid optreden van het bestuur van deze nieuwe club, ging de Woubrugse gemeenteraad gisteravond in meerderheid akkoord met de oprichting. Het schap moet een samenwerking worden van de gemeen ten rondom de Braassem, de Kaag. de Westeinder en Wijde Aa. De felste oppositie kwam, evenals in de eerder gehouden commissie vergadering over dit onderwerp, van de WD. Liberaal H.R. van Woerden hield een lang betoog, waarin hij nogmaals de vrees uitsprak dat het plassenschap tot mislukken gedoemd zou zijn. Vooral de financiële ban den met het schap kunnen de gemeente opbreken, aldus Van Woerden. Het CDA, de PvdA en Gemeentebelangen stemden in met de oprich- markrdrumfanfare" 'De Rijntambóer sting van het plassenschap, maar wilden het samenwerkingsverband wel ZATERDAG Leiden Danszaal van Krici Krici Ticek - Voor- schoterweg, folkloredag in het teken van Roemenië, inl. 310458/122803. Vrijwilligercentrale - Oude Rijn 44c, vrijwilligersuscafé met als thema de in ternationale dag ter bestrijding van ra cisme en discriminatie, 13 uur. Maranathakerk - Dijkstraat 2a, rommel markt, 10-13 uur. Zoeterwoude Eendenkooi - Kooikerspad, rommel- m Rijnsburg haalt een verrot luik voor het i het 17de eeuwse pand duurt drie maanden. (foto Holvast) goed in de gaten houden. Het CDA stelde voor om over vijf ja evaluatie in te bouwen en zeker de kosten binnen de perken te houden, optreden Tegenstemmers waren de liberalen H.R. van Woerden en J. van de Vech- de Protestantse Groepering. 13-16.30 Leiderdorp Winkelcentrum Winkelhof Kaap Verdisch muziekbandje, 10-16 te aismede H. Brunt DEN HAAG/ALPHEN - De ge meente Alphen komt binnen enke le weken in actie tegen de illegale bewoning van veertien apparte menten aan de Hoorn in Alphen. De Raad van State heeft het schor- singsverzoek van huiseigenaar G. Linting tegen de huisuitzetting af- Alphense partners niets te verwijten I Annette Rogers, violiste Liesje DEN BOSCH/ALPHEN - De raad geoorloofde financiële transacties Noske, 20 uur. van discipline voor de advocatuur met sommige cliënten. Hij be- Leiderdorp in het district Den Bosch heeft alle stookt sindsdien zijn vroegere Muzenhof - Gordijnsingel 4. volksdan- klachten ongegrond verklaard te- partners met diverse gedingen. Af- sinstüif, 20.15 uur. gen de Alphense advocaten A.R.M. gelopen maandag nog heeft een Kantine RCL - Sportpark De Bloemerd. Berntsen en M.A. Goedkoop. De soortgelijke zaak gediend bij de klaverjassen supportersvereniging tuchtzaak was aanhangig gemaakt raad van discipline in Den Haag. door hun voormalige maatschaps- Volgens Goedkoop en Berntsen lid mr. A.J.L. de Kort. RCL, 20 Dorpskerk - Hoofdstraat, concert Lei derdorps Kamerkoor, 20.15 uur. Voorschoten Lindehoeve - Van der Haarplein, cock tailparty met Theo Thea en 'La Pat', 20.30 uur." handelt De Kort uitsluitend uit De Kort werd in 1985 uit de Al phense maatschap gestoten na in opspraak te zijn geraakt door on- De door de Bossche raad van dis cipline behandelde klacht behelst de vermeende tegenwerking van Gpedkoop en Berntsen voor een schikking bij het ontbinden van de Alphense maatschap. Tijdens het daarop volgende kort geding zou den de Alphense advocaten zich grievend over De Kort hebben uit gelaten. Bovendien zouden zij zo veel mogelijk ruchtbaarheid heb ben willen geven aan laatstge noemde rechtszaak. i De ne dat de twee voormalige colle ga's juist hebben gehandeld: "Van enig onredelijk optreden is niet ge bleken". De grievende uitlatingen van Goedkoop en Berntsen wer den gedaan tijdens een zitting en die klacht is daarom ook als onge grond van de hand gewezen. Vol gens de raad van discipline hadden de twee Alphense advocaten bo vendien het recht buitenstaanders te attenderen op de betreffende openbare zitting. gewezen, zo is vanmorgen bekend gemaakt. In het voormalige pak huis wonen momenteel tien perso- De gemeente heeft een draai boek opgesteld om de huurders uit de appartementen te krijgen. Ge tracht wordt de huisuitzetting 'zorgvuldig en zo menselijk moge lijk' uit te voeren. Inmiddels heb ben zich slechts twee bewoners zich aangemeld voor vervangende woonruimte in Alphen. Linting heeft de appartementen de afgelopen jaren zonder vergun ning in het bedrijfspand laten bou wen. De bewoning is in strijd met onder meer het bestemmingsplan, de woningwet en de eisen voor de brandveiligheid. Omdat vlakbij in dustrie is gevestigd, wordt ook vanuit milieu-hygiënisch oogpunt bewoning ongewenst geacht. Na de huisuitzeting worden de woningen verzegeld. De definitie ve ontmanteling van het voormali ge pakhuis langs de Oude Rijn heeft in een later stadium plaats. De eigenaar van het pand wilde vanmorgen nog geen reactie geven op de uitspraak van de Raad van State. Medische Diensten ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Groep 1 - Tan, Janssen, Zwynenburg, Meyer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groe- neveld en de Ruiter: za 8 uur tot zo 8 uur: M. Zwijnenburg, Gallaslaan 24, Leiderdorp, tel. 412166; spreekuur Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur: H. Meyer, Stokroos 1, tel. 215510. Groep 2 - Bergmeyer, Pieterse, v. Gent, Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus, Kruis en De Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: F.B. Kruis, Kla proos 34, tel. 126371; spreekuur Minne broersgracht 41. zo 8 uur tot 24 uur: E. de Lange. tel. 212025: spreekuur Bronkhorststraat 43- Groep 3 - Pleiter, J. v. Leeuwen, Smit, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jur- gens, Fogelberg en van de Muijsen- gravenlaan 102. zo 8 uur tot 24 uur: J. de Bruyne, Kern straat 11, tel. 141225. Groep 4 - v. Wingerden, Lahr, v. Rijn, Zaayer: za 8 uur tot zo 8 uur: E. Nieuwenhuis, tel. 768918; spreekuur Meloenstraat 39. zo 8 uur tot 24 uur: A.A. van Rijn, Paga- ninistraat 1, tel. 314349; spreekuur Ken- nedylaan 24. Groep 5 - Schaefer, Jasperse, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: H. de Jong, Noord- eindsplein 8a, tel. 142888. Leiderdorp za, O. Du Ry v. Béést Holle, Vlaskamp 16, tel. 891100; zo, R. van Velzen, Heel- blaadjespad 9, tel. 891100; spreekuur za en zo van 12.30-13 uur op Vlaskamp 16, tel. 891100. Oegstgeest van za 10 i tee 176867. Voorschoten za, W. van Dam, Palestinalaan 29, tel. 3960; zo, A. Meiman, J.W. Frisolaan 13, tel. 2493. Warmond Praktijk J. Hoornweg/E. Sleeboom, Prof. Aalbrselaan 2, Voorhout, tel. 02522-11393. Wassenaar za, R. van Niekerk, tel. 19014; spreekuu radres Van Polanenpark 92; zo, E.J.J. Op 't Landt, tel. 13056; spreekuuradres Middelweg 21. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715- 1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht-'en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, weidt waargenomen van vr 20 tot vr 27 maart door: Zuider apotheek, Lammenschans weg 7. Leiden, tel. 123553. Apotheek Boehmer, Florijn 21, Leider dorp, tel. 894400. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp, Oegstgeest en Warmond wordt Voor patiënten van praktijk Haaswijk, Simon Vestdijklaan 28, Oegstgeest, is tandarts Van Mierlo telefonisch bereik baar onder nummer 071-155375; tevens spreekuur van 11-12 en 17-18 uur. Voorschoten, Wassenaar J. Ancion, Lange Kerkdam 63, Wassë- naar, tel. 14207; spreekuur za en zo van 17.30-18 uur.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 18