Asielzoekers op stoep bij de sociale dienst DE TIJD VAN TOEN FÜmgut VVN weet zich geen raad meer Leidse acties tegen de studiefinanciering Slechts 10 procent van leraren haalt pensioen MARIA M VttfS, Tien mille gestolen uit bedrijf Commissie positief over invoering containers actief in vriie tijd Capaciteit telefoonnet binnenstad uitgebreid :LEIDSCHJÜ DAGBLAD: LEIDEN - Omdat de Vereni ging voor Vluchtelingen Ne derland geen onderdak voor drie asielzoekers kan vinden, heeft zij het trio gistermiddag op de stoep gezet bij de Ge meentelijke Sociale Dienst aan de Langebrug. De WN zegt zich geen raad te weten met de drie mannen, twee Pakistanen en een Ghanees, nu de eigen opvanghuizen alsmede cen trum Onderdak 'propvol' zitten en ook omliggende gemeenten het drietal niet kan opnemen. Indien de gemeente Leiden niet snel maatregelen treft, is de WN genoodzaakt alle nieu we vluchtelingen bij de GSD af te leveren, zo heeft zij gisteren verklaard. De GSD is bepaald ongelukkig met de handelwijze van de WN, zeker gezien de 'altijd prettige ma nier waarop wij hebben samenge werkt'. Wethouder H. de La Mar is evenmin over de actie van de WN te spreken. "De WN solt op deze manier met mensen. Ja, er kan best een noodsituatie zijn en ik begrijp ook wel dat het moeilijk is, maar dan nog kun je ze niet zomaar naar de sociale dienst brengen en ver volgens weglopen. Er had eerst moeten worden overlegd". De La Mar betwijfelt voorts of er echt geen opvangmogelijkheden waren. Daarover wil hij het van middag tijdens het overleg met de WN, de GSD en mogelijk ook de vreemdelingendienst zeker heb ben. Andere kant van de zaak is volgens De La Mar dat de WN-ac- tie 'aantoont hoe beroerd het is dat er geen landelijke voorzieningen voor vluchtelingen zijn. De vluch telingen waaieren uit zonder dat er adequate opvang is'. Ongelukkige actie of niet, de drie VVN-medewerkers die de asielzoe kers bij de GSD brachten, spreken van een noodsituatie. "Onze actie is er natuurlijk niet op gericht om de sociale dienst te pesten, maar we kunnen gewoon niet anders dan het probleem bij de overheid neerleggen". De asielzoeker uit LEIDEN - Aan de gisteren gehouden actiedag tegen de te late uitbetaling van studiebeurzen heeft maar een handjevol studenten meegedaan. De gehele dag werden pamfletten uitgedeeld met informatie over de huidige financieringsproblemen en bij verschillende instanties zijn protestbrie ven aangeboden. Door een verandering in de uitbetaling van studiebeurzen zitten stu denten in april drie weken zonder geld. Tevens zullen veel studenten de komende tijd gekort worden op hun beurs. Dit in verband met te veel uitgekeerde voorschotten bij de invoering van de nieuwe 'basisbeurs'. Het op tijd betalen van huur en andere vaste lasten kan daardoor proble men geven. Om de financiële problemen van studenten onder de aandacht te bren gen gingen de studenten gisteren met een bakfiets langs een aantal in stanties. In een brief aan de stichting Leidse Studenten Huisvesting vroeg de organisator van de actiedag, de Leidse Studentenbond (LSb), niet al te streng op te treden bij een eventuele te late betaling van de huurlasten. Bij de sociale dienst kwam het verzoek binnen om aanvragen voor financiële bijstand serieus te nemen. De mogelijkheid dat studenten bijstand krijgen van de sociale dienst is uitgesloten zégt directeur J. Kleijne van de sociale dienst: "De Bijstands wet is helemaal niet voor dit soort gevallen bedoeld". De actiedag van gisteren was een voorloper van de op 26 maart te houden landelijke protestdag. Dan overlegt minister Deetman van onder wijs met de kamercommissie over de studiefinanciering. De demonstra tie begint om half elf op het Stationsplein in Den Haag. Ghana, vertellen ze, heeft een week in centrum Onderdak vertoefd, maar moest daar gisteren weg. Iets waarover De La Mar het nog met 'Onderdak' wil hebben. De twee Pakistanen klopten gisteren voor hulp aan bij de WN, nadat ze hun eerste nacht in Nederland op het centraal station in Leiden hadden doorgebracht. "We hebben alles geprobeerd om onderdak voor ze te vinden, maar dat is niet gelukt", aldus de medewerkers, die ano niem willen blijven. "Zelf hebben we geen ruimte meer en we heb ben de hele dag contact proberen te zoeken met wethouder Tesselaar of De la Mar, maar die waren onbe reikbaar. We hebben Den Haag, Rotterdam en Dordrecht om hulp gevraagd, maar die zitten met de zelfde problemen en die zeggen dus: zoek het zelf maar uit". Onterecht De WN zag zich volgens haar door twee zaken tot deze voor haar unieke stap genoodzaakt. Aller eerst neemt de stroom asielzoekers van vooral mensen uit Afrika en Azië naar Nederland snel toe. Ge sproken wordt al van 20 per dag, waarbij vooral de grote steden in het westen worden aangedaan. Bo vendien is de WN een maand ge leden haar pand aan de Hooigracht kwijtgeraakt aan de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren, maar vervangende huisvesting heeft zij nog steeds niet van de ge meente gekregen. "We konden een pand in het Terweepark krijgen", vertelt een van de medewerkers, "maar daar moet eerst voor onge veer 60.000 gulden aan worden op geknapt om het een beetje be woonbaar te maken. Dat kunnen wij niet betalen en de gemeente wil het ook niet. Bovendien gaat dat huis over drie jaar tegen de vlakte in verband met nieuwbouw voor het station". Volgens wethouder De La Mar waren er met de WN besprekingen gaande over onder meer de Beukenschans in Leider dorp, waar thans al 15 vluchtelin gen zijn ondergebracht. Voor de onderhavige drie vluch telingen bieden die besprekingen evenwel geen soelaas. In de hoop dat de GSD als onderdeel van de overheid betere ingangen heeft, vervoegden drie medewerkers van de WN zich daarom rond half vier met de asielzoekers aan de Lange- i de drie asielzoekers af in de hal hij de Gemeentelijke Sociale Dienst: "We brug om hen daar, na het overhan digen van een verklaring aan de staf van de dienst, achter te laten. Verder geen discussie of gesprek, zo was afgesproken. Van dat stre ven kwam na de komst van me vrouw B. Beltman-Kos, hoofd van de maatschappelijke sector, echter niet zoveel terecht aangezien zij zich niet zonder meer voor een vol dongen feit wilde laten stellen. "Waarom hebben jullie déze over heid uitgekozen? Ik vind het heel onterecht. Dit is een zaak voor huisvesting, of ga naar de wethou der". Forceren Daarop vertrokken de medewer kers omstreeks vier uur, de asiel zoekers in de hal van de sociale dienst achterlatend. Beltman en haar collega's Driessen en Jue toonden zich er hoogst ongelukkig mee. Ze erkennen dat de WN met een noodsituatie zit en hekelen net als de WN dat de rijksoverheid de vluchtelingenproblematiek op het bord van de gemeenten neerlegt. De manier waarop de WN een op lossing probeert te vinden, wijzen ze echter af. Jue, belast met de coördinatie van de bijstandsverle ning aan vluchtelingen: "Dit lijkt me niet de goede manier en het valt me ook een beetje tegen van de WN. We hebben bijna dage lijks contact en dan brengen ze die mensen toch hier in de wetenschap dat de sociale dienst ook zijn be perkingen kent. Ze leggen het pro bleem op de verkeerde plek neer". Hij meent voorts dat het 'een kwes tie van zwakte is als instellingen te genover elkaar gaan staan'. C. Driessen van de afdeling bijstands verlening: "De WN zegt: Leiden zit vol. Nu proberen ze een oplos sing te forceren. Dat is wel begrij pelijk, maar het is niet de goede manier. Ze hadden eerst moeten overleggen". Op de vraag wat de GSD met de asielzoekers gaat doen, kunnen ze dan nog geen antwoord geven. "Ze mogen hier best slapen vannacht maar dat is natuurlijk geen oplos sing", aldus Driessen. "We zullen tot onze tenen gaan om een oplos sing te vinden, zodat ze noch hier in de hal noch op straat hoeven te slapen". Zo'n oplossing werd ook gevon den. Een van de Pakistanen heeft de nacht doorgebracht in centrum Onderdak en mag daar enige tijd blijven, zijn landgenoot en de Gha nees konden voor een nacht te recht in een bejaardenoord waar van de GSD de naam niet kwijt wil. Waar zij de komende tijd zullen verblijven, was vanmorgen nog niet bekend. Tijdens het overleg vanmiddag wordt dat besproken, evenals wat men in de toekomst met deze problematiek aanmoet. LEIDSE KRONIEK OVER /MENSEN EN GEDANE ZAKEN Een zondagmorgen in februari. De Hazerswoudse boer Van Vel- zen komt met zoon en dochter uit de kerk; ze verheugen zich al op het eten dat de jongste doch ter Maria heeft bereid. Ze vinden echter de boerderij gesloten en moeten tenslotte de woning bin nen klimmen. In de koeienstal vinden ze het 18-jarige meisje in een koelbak, met loshangende haren en wonden aan het hoofd. Een enorme plas bloed, een be bloede muts en een in stukken geslagen klomp. Bloedvlekken op een houten schot en deur wij zen op een hevige worsteling. In de woning zijn enkele meu belen opengebroken. Vermist worden een linnen zakje met 52 koperen centen, een gouden ket ting met kruis, een zilveren doos je, zilveren munten, een zilveren sigarepijpje en een adreskaartje van de Leidse orgelmaker Loh- man. Bij een nauwkeurig onder zoek blijkt dat Maria van Velzen op die zondagmorgen, 3 februari 1856, door slagen op het hoofd bewusteloos is geraakt, en ver volgens in het water terecht is gekomen en gestikt. Direct komt het onderzoek op gang, getuigen worden gehoord (een schepenjagersknecht, een dienstmeid, arbeiders en vissers) en in enkele woningen van ver dachte personen wordt huiszoe king gedaan. De zesde februari wordt de vermoedelijke dader gepakt, een vroegere knecht van boer Van Velzen, Adrianus Blom. Deze in 1825 in Rietveld bij Woerden geboren, maar in Hazerswoude wonende Janus Blom geeft zulke verwarde ant woorden dat de rechter-commis- saris en de officier van justitie menen over voldoende bewijzen te beschikken. Al spoedig komt hij met zijn bekentenis, waaruit blijkt dat roof het motief was voor zijn daad. Bovendien wordt in zijn huis het (bebloede) adres kaartje van orgelmaker Lohman gevonden, dat Blom voor bank papier had aangezien! Adrianus Blom wordt beschul digd van moedwillige doodslag, opgevolgd van diefstal, gepleegd in een bewoond huis door mid del van inwendige braak. Zijn zaak wordt 4 april 1856 voor het Provinciale Gerechtshof in Den Haag - waar hij vanaf eind maart in voorlopige hechtenis zat - be handeld met als toegevoegd ver dediger mr. C. van Bell, voor wie een zeer ondankbare taak is weg gelegd. De advocaat wijst nog op de bekrompen geestvermogens van de verdachte ën het feit dat er misschien mededaders waren. Hij schildert Janus Blom af als een beklagenswaardige figuur, maar zijn vurig pleidooi mag niet baten. Op 11 april volgt de uit spraak: Adrianus Blom wordt veroordeeld tot de dood met de strop, te voltrekken binnen Lei den. Na de uitspraak richt de presi dent van het Hof zich onder meer met de volgende woorden tot de veroordeelde: 'Adrianus Blom! Ik heb mijne taak volbragt en u de straf des doods aangekon digd, waartoe gij zijt veroor deeld! Besef gij nu de zwaarte van uw misdaad, wees gij nu overtuigd van het regtvaardige uwer straf. Zucht naar het bezit van geld heeft u ten val geleid. Van het eene kwaad zijt gij lang zamerhand tot het andere verval len. Eerst hebt gij eetwaren weg genomen, om uwen snoeplust te bevredigen daarna ontvreemdt gij voorwerpen van slechts gerin ge waarde, die aan uwe huisge noten toebehoorden; vervolgens hebt gij hoog opgegeven van gel den, die gij niet bezat, alleen om uwe geliefde gerust te stellen; toen hebt gij op middelen ge dacht, om u dat geld, op welke wijze dan ook, te verschaffen. Een heillooze weg werd daartoe door u ingeslagen, en hebt gij he laas aan uw voornemen tot stelen al spoedig gevolg gegeven. Naau- welijks echter waart ge daarme de begonnen of ge werd betrapt. De éénige getuige van uwe daad moest toen uit den weg worden geruimd. Gij moest gerust kun nen voortgaan; gij wildet u vrij waren voor ontdekking en ver volging. Gij hebt toen de moord dadige hand uitgestoken naar een weerloos meisje, dat u nim mer eenig leed had gedaan. Gij staakt die hand uit naar haar, die u nog wilde redden en verschoo- nen. "Ga heën Janus, ik zal het aan niemand zeggen!" dus sprak MO VOOR DE ZIEL v&n 'zauSÉBS Op eene geweltlaülge ke^ om, hef ttvm ge- bragt aan den ISsagjfH IMjndjjfc, onder 0a- larsweuie op Zonfikg den 3 Februari] 1868, to dm ouderdom van bffna ts Jaren, en begraven den 7 daaraati- volgènde op het H. K. Kerkhof aldaar.. Ik ben gevallet! in de liaiifien van moorde naars, die. mij uttgesÉfwd en wanden tOegebragt iiehben ca tie ik sterf. 't'rïjc volg. Luctts X» 30. 1 Km. XIV, vs. 43, Waakt en Mdt terwfi gil noch dag nag uur weet. MaithXXV,-v, 13. Ik smeek U door .Tïsros Cimtsroi, ea door. de liefde des Heiligen Geestesdat gi Jtiij door 0we' gebeden te hulp komt..» ÉtfH*: «S. 30.. fttdr. bij ft. j. ra» Leeuwen, llaarl. straat,Sj moord...'. Een beroep op cassatie wordt 11 juni 1856 door de Hoge Raad verworpen en de terecht stelling bepaald op 9 juli 1856. Die woensdagochtend wordt Adrianus Blom om 8 uur vanuit Den Haag overgebracht, bege leid door een geestelijke. De Leidse pastoor van de Petrus- kerk, A.C. Quant, verleent geestelijke bijstand in zijn laatste zij u aanstonds toe, en, in plaats van daaraan nog in tijds te vol doen, besloot gij terstond tot ha ren dood. "Je leven kost het je!" was uw antwoord. Ep toen hebt gij de jeugdige dochter vQn uwen voormaligen meester, wiens brood gij twee jaren lang gegeten hebt, op wreedaardige wijze ver volgd en aangerand, en hebt haar op de afschuwelijkste wijze ver uren. Kort voor zijn dood legt Blom nog de bekentenis af dat hij met het voornemen tot moord naar de Hazerswoudse woning gekomen is. Hij had geen werk tuig meegenomen, omdat hij dacht daar wel gereedschap te kunnen vinden. Alleen zand had hij bij zich om desnoods zijn te genstanders) te kunnen verblin den. Op het Pieterskerkhof, met als achtergrond de Pieterskerk en het Gravensteen, is een grote me nigte verzameld. Met vaste tred en schijnbare koelbloedigheid beklimt Janus Blom het in rouw floers gehulde schavot. Niemand kan nog weten dat het de laatste keer is dat dit schavot gebruikt wordt. Adrianus Blom is de laat ste terechtgestelde in Leiden. Zijn lichaam wordt op de be graafplaats aan de Zijlpoort in ongewijde aarde begraven. Zijn slachtoffer heeft haar laatste rustplaats gevonden in Hazers- woude-Rijndijk, achter de kerk van de H. Michael. Haar bidpren tje bevat de woorden: 'Ik ben ge vallen in de handen van moorde naars, die mij uitgeschud en wonden toegebragt hebben en zie 1 s er INGRID MOERMAN (Herinneringen aan deze moord zaak, bidprentjes, foto's van Leidse begraafplaatsen e.a., kunt u in de La kenhal zien op de tentoonstelling 'Met de dood voor ogen', die nog tot en met 5 april a.s. duurt) LEIDEN - Slechts tien procent van de leerkrachten haalt de pensioen gerechtigde leeftijd in het onder wijs; de overigen worden die tijd afgekeurd of nemen ontslag. Dit blijkt uit een onderzoek van de werkgroep arbeidsvraagstukken en welzijn van de Leidse universi teit. Uit het onderzoek blijkt tevens dat leerkrachten in het basis, spe ciaal en algemeen voortgezet on derwijs in het schooljaar 1985/1986 vaker ziek zijn geweest dan in het voorafgaande jaar. In totaal waren zij wel minder lang ziek. Naar de oorzaak van het veelvul- diger ziekteverzuim kunnen de on derzoekers slechts gissen, aldus een van hen, drs. A.H. Nieuwland. "Opvallend is dat waar fusiepro- blematiek een rol speelt, mensen vaker ziek zijn dan elders. Ook wanneer op een school sprake is van gedwongen ontslagen, zijn er meer ziekmeldingen". Blijft op een school het leerlin genaantal constant, dan is er een laag ziekteverzuim, zo constateren de onderzoekers. Maar als het aan tal leerlingen groeit of juist omlaag gaat, dan neemt het verzuim weer toe. Het onderzoek is gedaan onder LEIDEN - Uit een bedrijf aan de Kuiper-Rietbergstraat is woens dagmiddag een bedrag van 10.000 gulden gestolen. De diefstal had plaats in de lunchpauze van het personeel. Het geld lag in een kast die door de inbrekers was openge broken. De directeur van het be drijf waarschuwde pas donderdag de politie. 14.000 leerkrachten en 2.000 onder wijsondersteunende personeelsle den (concierges, administratieve medewerkers en dergelijke). Over het geheel genomen daalde het percentage verzuimde werkda gen van 6,9 naar 6,6 procent. Maar de frequentie van het aantal ziekte gevallen per 100 leerkrachten steeg van 140 naar 148, terwijl het per centage leraren dat in het school jaar niet verzuimde daalde van 38 tot 35 procent. Het onderwijsondersteunend personeel was vaker en langer ziek. Hier steeg het verzuimpercentage van 7,2 tot 8,2 procent en de fre quentie van 143 tot 153. Dit grotere verzuim, vergeleken met de leer krachten, wordt volgens de onder zoekers voor een belangrijk deel verklaard door de hogere gemid delde leeftijd van de ondersteu nende personeelsleden. Uitgesplitst naar schoolsoort, blijkt dat leraren op de lagere be roepsopleidingen vaker ziek zijn (8,3) dan elders. "Niet verwonder lijk", aldus Nieuwland, "omdat de leerlingen daar vaak lastig zijn, want ze zijn niet zo gemotiveerd". Het onderzoek wordt sinds 1976 elk jaar gehouden. "De opzet is voortdurend gewijzigd, steeds aan de actualiteit aangepast. Het wordt naar de centrales van het georgani seerd overleg gestuurd. En naar minister Deetman (onderwijs). Maar volgens mij kijkt hij er nau welijks naar. Anders zou hij niet tot zijn maatregel zijn gekomen voor de vervanging van zieke leer krachten. Door die nieuwe maatre gel worden nog gezonde leraren extra zwaar belast, omdat zij hun collega's moeten vervangen", al dus Nieuwland. LEIDEN - De gemeenteraad zal waarschijnlijk wel besluiten tot in voering invoering van mini-contai ners in alle wijken buiten de sin gels. Tijdens een gisteren gehou den commissievergadering van cultuur, volksgezondheid en groen namelijk bleek dat alle woordvoer ders van politieke partijen in de raad vinden dat de voordelen gro ter zijn dan de nadelen. Wethouder Kuijers verzekerde dat de mini- containers en het wekelijks opha len van grofvuil niet gepaard zul len gaan met een verhoging van het reinigingsrecht of andere extra kosten voor de bewoners met zich mee zal brengen. Een aantal raadsleden vreest dat het gescheiden inzamelen van pa pier en glas te lijden krijgt als mini- containers op grote schaal worden ingevoerd. Kuyers zei daarop dat de cijfers anders uitwijzen. Na een aanvankelijke daling is er sprake geweest van een stijging van de hoeveelheden papier en glas die in het proefgebied in de bakken is ge deponeerd. De commissie is het er unaniem over eens dat het zwerf vuil door gebruik van de mini-con tainer is verminderd. Van de mogelijkheid om telefo nisch vragen te stellen hebben 3000 Leidenaren gebruik gemaakt. Die vragen waren in drie catego rieën in te delen. Er kwamen vra gen over de grootte van de contai ners. Bewoners wisten niet of ze een grote of en klein model contai ner moesten nemen. Een aantal be woners wist niet waar ze de contai ners moesten neerzetten. In dat ge val werden de bewoners door de reinigingsdienst geholpen met het zoeken naar een oplossing. Ook was bewoners niet geheel duidelijk of er financiële consequenties aan het gebruik van de containers vast zaten. Tevreden Driekwart van de be- een aantal wijken waar a proef in februari vorig minicontainer werd ge- s tevreden over het ge bruik daarvan. Dat blijkt uit een enquete die de reinigingsdienst in die wijken heeft gehouden. Zoals bekend is het de bedoeling dat nog dit jaar een begin wordt gemaakt met de invoering van minicontai- ners in alle wijken buiten de sin gels. In acht wijken werden het vorig jaar wijk- en minicontainers ge plaatst. Het waren de Stevenshof, Vogelwijk, Raadsherenbuurt, Waardeiland, Koppelstein, Boek horst en de Hoge en Lage Mors. In vrijwel alle wijken sprak meer dan 80 procent van de bewoners zich uit voor definitieve invoering van de minicontainer. Alleen in de Vo- gelwijk lag het percentage van te vreden gebruikers wat lager: 72 procent. In die buurt was er al veel oppositie bij de start van de proef. De bewoners van bovenwoningen waren minder enthousiast over de proef dan die van beneden- of een gezinswoningen. Van de ondervraagden gaf 85 procent te kennen dat door de in voering van de containers volstaan kan worden met het eenmaal per week ophalen van het huisvuil. Zo'n 80 procent meende dat gedu rende de proef er minder zwerfvuil op straat was dan normaal. Als na delen van de minicontainer wer den genoemd dat deze moeilijk schoon te maken was en na ver loop van tijd begon te stinken. Ook vond men dat de container veel ruimte in of nabij de woning in be slag nam. bij wijze v jaar een plaatst, Folk De formatie Cranberry treedt vanavond op in Le Bambou aan de Herenstraat/Witte Singel. De leden van de groepen bespelen een groot aantal instrumenten, variërend van viool, gitaar en accordeon tot tupische volksmu- ziekinstrumenten als dulcimer, concertina en mandoline. Aan vang 21.00 uur. Na afloop is er een sessie. Ex '85 Simort Vinkenoog geeft van avond in centrum Ex '85 een le zing over 'De Nieuwe Tijd'. Het centrum is gevestigd aan de Kop- penhinksteeg 15. Aanvang 20.00 uur. Zondag is er bij Ex '85 een Kundalini-meditatie (16.00 tot 17.00 uur), maandag van 20.00 tot 22.30 uur komt de ondersteu ningsgroep voor ouders en rela ties van verslaafden bijeen. Dins dag begint het centrum met een cursus Bio-Energetica. Belang stellenden kunnen zich aanmel den via telefoonnummer 133494. Bingo Majorettevereniging The Kooi- girls houdt morgen een bingo avond in het restaurant van zwembad De Zijl. Aanvang 19.30 uur, zaal open 19.00 uur. LEIDEN - De capaciteit van het te lefoonnet in de binnenstad wordt binnenkort uitgebreid. Hiermee kunnen de wachttijden voor nieu we abonnees aanzienlijk bekort zo niet opgelost worden. Daarbij wordt de capaciteit van de uit 1938 daterende telefooncentrale aan de Boommarkt uitgebreid. In de toe komst is het de bedoeling deze elektro-mechanisch gestuurde centrale om te bouwen tot een computer-gestuurde. Deze moder nisering heeft echter niet voor 1990 plaats. Het telefoonnet in de binnenstad is momenteel overvol. Bewoners die telefoon aanvragen, moeten wachten totdat elders iemand zijn telefoon opzegt voordat de aanslui ting gerealiseerd kan worden. Hoe wel het verloop vrij groot is, kan de wachttijd oplopen tot enkele maanden. Naar schatting van de te lefoondienst moeten enkele tien tallen nieuwe abonnees hierdoor langer dan de gebruikelijke 2 we ken op hun telefoon wachten. "Het oude kabelnet in de binnen stad loopt zo'n beetje vol", zegt een PTT-medewerker. De oorzaak daarvan ligt in het feit dat mensen veel meer dan vroeger 2 tele foontoestellen in huis hebben en dat bedrijven meerdere lijnen no dig hebben voor computerverbin dingen. Ook de nieuwbouw in de binnenstad is een factor van be lang. 'Door overschakeling van een aantal verbindingen naar de mo derne centrale aan de Willem de Zwijgerlaan heeft de PTT getracht wat ruimte te scheppen in het ka belnet voor de binnenstad. In een aantal gevallen zijn ook extra lei dingen getrokken om de capaciteit te vergroten. Een van de organisaties die op telefoon zit te wachten is omroep Rijnland. Toen deze verhuisde van de Breestraat naar de Nieuwe Rijn bleken een tiental telefoonverbin dingen door de PTT niet direct ge leverd te kunnen worden. Volgens PTT-medewerker Kramer wordt dit probleem binnenkort verhol pen wanneer op de Hooglandse Kerkgracht een nieuwe kabel wordt getrokken. Dat was niet eer der mogelijk omdat de vorst in de grond zat. Telefoonleidingen mo gen pas gelegd worden wanneer de temperatuur boven de 5 graden Celsius is. Een dezer dagen begint de PTT met het leggen van nieuwe leidin gen in de Breestraat. Dit karwei had aanvankelijk later dit jaar plaats zullen vinden maar is ver vroegd in verband met de proef op de Breestraat die in mei van start gaat. Het doorgaand verkeer on dervindt weinig hinder van de werkzaamheden die 4 weken du ren. Daaropvolgend wordt begon- nen met het leggen van nieuwe verbindingen onder de Boom- markt voor de telefooncentrale. De komende jaren moet dit nog een aantal malen worden herhaald daar het vernieuwen van het net in fasen plaats vindt. Wanneer de cen trale aan de Boommarkt uiteinde lijk is gemoderniseerd, is de capa citeit niet alleen groter maar kun nen telefoonverbindingen ook sneller tot stand worden gebracht.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17