Andere aannemers in 'Buitenhof Bonjer zet wagen weer op de rails Serviceclub tracht kasteel te redden Vierjarigen korter op school 'Landzicht' begint zoveelste leven PAGINA 16 :LEIPSCH DAGBLAD: VRIJDAG 20 MAART 1987 Warmonder moet impasse bij 'Oude Raadhuis' doorbreken WARMOND - Als het water de Warmonders tot de lippen reikt dan is er Frits Bonjer, de voormali door middel van sociaal-culturele activiteiten het héle oude raadhuis het publiek te behouden teiten waren dus een middel mensen van dat oude pand te laten genieten. Welnu, die activiteiten zijn altijd erg geslaagd geweest, zij het dat ze tot op de dag van van- half raadhuis moeten ge fractieleider van de WD. Tij- opengesteld te krijgen. Die activi- dens de Schipholspoorlijn-perike- len was hij ten overstaan van de landelijke pers de kalmerende woordvoerder. Nu nog spreken dorpspolitici eerbiedig van het "Boryer-effect", een term die toch al weer zo'n tien jaar geleden voor het eerst opgeld deed. Zijn groot ste politieke tegenstanders vinden hem "een aardige vent". Toen de brandweer een paar jaar geleden dreigde te worden opgeheven was hij andermaal de vertolker van de Warmondse gevoelens. En nu de Vereniging het Oude Raadhuis (HOR) zonder bestuur en zonder linkervleugel van dat historische gebouw zit, staat hij weer op. "doorbreekt de impasse" en "zet de wagen weer op de rails". waarborg voor een voortdurend goede verhouding met het ge meentebestuur". Mevrouw Hen- drickx heeft Bonjers verzoek in middels doorgebriefd aan de ge meenteraad. Bonjer heeft (nog) geen reacties binnen. De voormalige WD-fractielei- der, als lid van de commissie ruim telijke ordening nog altijd actief ii worden afgewerkt. De laatste kans de dorpspolitiek, heeft bij de bur- op het hele raadhuis ging door de neus geboord, daar- aangekaart va wil ik het nu verder niet heb- exposities gemeester ook de mogelijkheid medegebruik voor het gymlokaaltje. ben, en de eerstvolgende vyf jaar net als het oude raadhuis zullen zich geen nieuwe kansen dorpspleintje gelegen. Dit als alter voordoen. Ik begrijp dan ook heel natief voor de zo felbegeerde doch goed dat het bestuur is afgetreden, niet verkregen linkervleugel van Het heeft namelijk zijn doelstelling het oude raadhuis, niet gehaald. Maar om daarmee nu de vereniging ook op te heffen. Daarvan werden de Warmonders beroerd, ze zeiden: dit is te gek. Daarom ben ik erin gesprongen". door Wim Koevoet Bonjer is met algehele instem ming van de HOR-leden voorzitter/ woordvoerder van een zogeheten commissie van goede diensten ("Sommigen spreken zelfs van een college van goede diensten", aldus Bonjer) geworden. Die commissie moet ervoor zorgen dat het afgetre den bestuur wordt opgevolgd, dat de verstoorde relatie met het ge meentebestuur wordt hersteld en dat het nieuwe HOR-bestuur een door die commissie van goede diensten geëffend pad kan inslaan. Dat Bonjer die commissie leidt, be tekent dat soms dat hij zelf ambi ties heeft? "Nee, nee. Ik ben nu 70 jaar, jongeren moeten het straks overnemen. Mij gaat het erom dat ik de wagen op de rails zet, hem een kant op duw. Rijdt de wagen eenmaal, dan spring ik er weer vanaf'. Bonjer erkent dat het niet hele maal toevallig is dat juist hij weer probeert de stukgelopen en voor Warmond zeer belangrijke vereni ging nieuw leven in te blazen. "Het Bonj er-effect? Ik weet niet of dat echt bestaat. Laat ik het zo zeggen: ik heb vertrouwen bij bepaalde soorten mensen. En bij de meesten kan ik van dat vertrouwen gebruik maken, ik krijg dingen sneller voor elkaar dan anderen" "Wat er volgens de het eerst moet gebeuren is dat de vereniging van die oude doelstel ling afstapt. De activiteiten moeten wat minder middel en wat meer doel worden". Bonjer heeft ook al enige succes sen geboekt in zijn pogingen om de danig verstoorde verhoudingen met het gemeentebestuur te verbe teren. Burgemeester Hendrickx- Vlaar heeft Bonjer over de vloer gehad en beiden hebben de be sprekingen als constructief erva ren. In de eventuele inwilliging van zijn verzoek aan de eerste bur ger "om te overwegen een raadslid of ambtenaar aan te stellen als ad viserend lid van het te vormen be stuur", ziet Bonjer "de mooiste Planologisch Gemeentesecretaris Zoetemelk, maar ook de burgemeester zelf. zien die mogelijkheden niet zo. Het lokaal wordt al intensief gebruikt. Overdag door gymende scholieren, 's avonds door diverse sportclubs. De burgemeester heeft Bonjer ge wezen op de mogelijkheden die de gebouwen van Mariënhaven, Li- duina en dat van de Vereniging Ge zondheidszorg bieden. Bonjer zelf is zich bewust van de geringe perspectieven die het gym lokaal biedt. Eigenlijk kan dat lo kaal alleen worden gebruikt tij dens de 'droge' Kaagweek, voor de befaamde expositie 'Warmonders voor Warmonders'. De liberaal zin speelt echter nu al op de kansen die zich voordoen zodra de drukbe- sproken nieuwe sporthal een feit is. Daar kunnen dan de gymlessen worden afgewerkt en dan komt het gymlokaal wél vrij. Komt die sporthal er niet, redeneert Bonjer, dan kan de vloer van 't Trefpunt aangepast worden en kunnen de gymlessen daar worden gegeven. "Planologisch gezien zou ik dat zelfs een betere oplossing voor Warmond vinden, want waar laten we straks die sporthal", zegt Bon jer. "Maar nu begeef ik mij op een terrein waarop ik mij met deze pet op maar beter niet kan begeven". Voor wat betreft de ruimte die HOR nog altijd heeft in het voor malige raadhuis denken Bonjer en de zijnen aan een frequenter ge bruik daarvan. "Tot op heden is men ervan uitgegaan dat dat zaal tje ongeschikt is voor muziek. Ik ben het zelf eens gaan bekijken en ben nu een andere mening toege daan. Behalve uitbreiding van acti viteiten denken we ook aan cursus sen". Wordt HOR soms het K O van Warmond? Bonjer: "Daar gaat het wel een beetje naar ruiken, ja". Bonjer en de andere commissie leden willen voorts de banden met de Warmonders aanhalen, "opdat overwogen de financiële basi ging breder wordt". Meer leden dus. Een huis-; op uitbreken. Bonjer zegt voorts blij te zijn met het laatste besluit Plannen voor tv-uitzending OEGSTGEEST - De Oegstgeester Gedacht moet daarbij worden aan serviceclub de Lions wil de ge- een esthetisch verantwoord boek meente helpen om kasteel Oud- dat al dan niet in kleine kring zal Poelgeest van de ondergang te red- worden uitgegeven. kort geding tegen de gemeente aan te spannen, daar massaal van af zien. Dat kort ge- i-huis-actie staat ding had het besluit van de raad om het linkerdeel van het oude raadhuis aan het pr-bureau van een van de contributie met 2,50 gulden tot 15 gulden. HOR telt momenteel 220 leden. Volgens Bonjer zit e "Dat kort geding is van de baan, ja. Dat is maar goed ook. We moeten de verhoudingen met het gemeen- i de zaak, "is er een basis gelegd" Hoeveel vertrouwen hij geniet wordt nog eens onderstreept door het feit dat die leden van HOR die r schot tebestuur verbeteren der verzieken. Bovendien betwijfel ik of met zo'n kort geding dat raadsbesluit wel teruggedraaid had kunnen worden". den. Lion Slagmolen, de voorzitter in spe. vertelt dat hij en de andere leeuwen op drie fronten de aanval willen inzetten. Bovenaan de verlanglijst staat een televisie-uitzending over het kasteel. Slagmolen heeft een om roep op het oog. Welke? "Daarover laten we u liever nog even in het ongewisse". Dan is er de uitgave van een "bi bliofiel" boek over Oud-Poelgeest. Vijf huizen 'bezocht' in Leiderdorp LEIDERDORP - Vijf Leiderdorp- se woningen zijn gisternacht 'be zocht' door inbrekers. Het ging om drie huizen aan de Kamperfoelie- zoom, één aan de Dragontuin en één aan de Waterbieskreek. In het eerste geval kwam de inbreker(s) binnen via de voordeuren, die niet op het nachtslot zaten. De andere huizen werden via de achterkant 'gekraakt'. Echt veel werd er in alle gevallen niet ontvreemd. De politie ver moedt dat het om dezelfde dader gaat. Gemeente breekt met traditie om alleen met plaatselijke bedrijven te werken LEIDERDORP - Voor de bouw in Leiderdorps nieuwste nieuwbouwwijk Buitenhof-midden/west zullen ook niet- plaatselijke aannemers in de arm worden genomen. Daar mee breekt de gemeente Leiderdorp met een traditie. Ja renlang was het gebruik dat 99 procent van de nieuw bouwwoningen door plaatselijke bedrijven werd ge- bouwd. Ook al omdat Leiderdorp in het verleden slechte van wïraond op? Klss"Wer ervaringen had opgedaan met aannemers van buitenaf, die Bonjer: "Het afgetreden bestuur achteraf veel moeilijker aanspreekbaar waren als er iets heeft acht jaar lang geprobeerd mis bleek te zijn aan de huizen die ze hadden neergezet. Lichte daling werkloosheid ALPHEN AAN DEN RIJN - De werkloosheid in de regio Alphen is in de maand februari gedaald met 165 personen. Dit is minder dan vo rig jaar rond dezelfde tijd toen de daling 364 personen betrof. H. de Kleer, marktonderzoeker van het gewestelijk arbeidsbureau. Bij de verdeling in de tweede fase van Buitenhof midden/west komen te staan, blij ken nu echter enige aannemers van buitenaf een kans te hebben gekregen. Het gaat om een zestig tal woningen in het gebied tussen de Buitenhoflaan, de Dwarswate- ring, de gedempte Leysloot Buitenhofvijver.Wethouder Boeft over het hoe en waaro die stap: "We zoeken naa r bloed. Wat we wilden r variatie in de bouw aanbren- de huizen die staander waarbij huizen in een car ré van vier worden neergezet. Dat is weer eens wat anders". Volgens de wethouder is er voor 'de plaatselijken' echter geen re den tot ongerustheid. "De meeste woningen blijven voor de Leider- dorpse bedrijven beschikbaar. En de Algemene Woningbouw Vereni ging, die ook een aantal huizen te verdelen heeft, werkt traditiege trouw ook met hen. Er wordt niet echt een. proces in gang gezet dat de plaatselijke Den verwacht dat de werkloosheid de gen dan tot dusverre in Buitenhof het vergeten zijn. Ze mogen, zeg komende maanden blijft dalen "Mensen uit de land- en tuinbouw worden vaak werkloos in de win ter. Dit geldt ook voor bouwvak kers. Zij kunnen in het voorjaar meestal in het voorjaar weer aan de mogelijk is geweest. Als je kijkt Buitenhof-oost dan zeg ik: het "En ja, toen kwamen deren terecht. Er ligt ni beeld een plan van ee Lezers schrijven Winkelhof Wie had het voor mogelijk gehou den, dat uitgerekend de gemeente Leiden bezwaar zou aantekenen te gen eerst de uitbreiding van het Weubelplein en vervolgens het vooruitzicht zetten wij allemaal weer ons beste beentje voor. Van links tot en met rechts en vice ver- Neem bijvoorbeeld de Hooi gracht (hoofdverkeersader in Lei den), wanneer moedeloze vracht wagenchauffeurs de wijk Pancras- West willen bevoorraden. Files, er gernis, tijdsverlies. Weet u wat. zegt de gemeente Leiden, wij stu- geen proces parkeercontroleurs op af. - Winkelhof. Bovendien zouden de Dat brengt geld in het lege laatje echt niet' driekwart hebben. Maar je moet anderen toch ook eens een kansje geven.." En het gevaar dat toekomstige by an- woningbezitters straks met de by voor- brokken zitten als er achteraf buiten- bouwfouten worden geconsta- teerd? Den Boeft: "Je loopt natuurlijk altijd wat meer risico met een aan nemer die verder weg zit. Daar ben ik me van bewust. Anderzijds houd je nu de concurrentie wat meer open, en dat kan nooit kwaad". De wethouder kan zich niet voor stellen dat de schrik nu de plaatse lijke aannemers om het hart zal slaan. "Ze zullen het niet leuk vin den, maar nogmaals: er wordt hier gang gezet. We ver geten de plaatselijke bedrijven Cees Loos met vriendin: druk bezig zoals grotere ondernemingen V&D, C&A, de HEMA en noem maar op voor eeuwig gedoemd de omgeving van Lei- leer te laten zien. Het en anti-concurrentiebe- zijn, zich den niet lijkt wel ding. Het is onvoorstelbaar dat na ja ren autootje pesten, opbrekerijen, de paaltjesziekte van Waal en Pe ters en de vijandige sfeer tegen al les wat ondernemer heet, de ge meente Leiden plotseling als een duveltje uit een doosje zich gaat roeren in economische aangele genheden van buurgemeenten. De gemeente Leiden voelt zich bedreigd, wanneer dit soort 'trek kers' zich willen verplaatsen naar vriendelijker oorden zoals in Lei derdorp. Nu waren er al diverse be drijven uit bittere armoe gevlucht naar industrieterreinen elders. Of wel gedwongen, ofwel was het een kwestie van gewoon op tijd weg zijn. Dan was er een categorie be drijven, dat zo stilletjes aan door de stadsvernieuwing (ondanks de subsidies die nog ergens in een pot moeten zitten) de zeilen hebben ge streken. En de laatste volhouders in de binnenstad zitten nog met een kater meewarig naar versmal de wegen te staren en hun dichtge timmerde uitritten leveren nog ie dere dag een bron van ergernis. Het ging zelfs zo goed: er kwam de van Zoeterwoude' staat op pa- een Stichting Leiden een Lust (of pier alweer in de startblokken, lust je Leiden nog) en de aktivitei- Zondag 28 juni is de datum die de ten van het duo Kok en Van Dam organisatie heeft gekozen Drente en wethouder Peters maakt de volgende onderdelen: i de gemeente Leiden. En dan maar niet te spreken van de straten waar amper de melkman nog kan komen. En dan komen de bestuurders van het Stad(sbouw)huis nu met het idee om de economische func tie in de binnenstad te versterken. Laten ze hun zaakjes eerst dan ook maar daar oplossen. Een gezonde binnenstad met voldoende par- keerfaciliteiten, ook voor de bedrij ven zelf, en dan net als in Winkel hof de eerste twee uur gratis i.p.v. een bon ad 35,00. Daarna zou het te overwegen zijn om in andere ge meenten bezwaar te maken. Stichting Leefbaar Leiderdorp, B. Hensing en R. Dekkers, Postbus 165, 2350 AD Leiderdorp. ZOETERWOUDE - Het enige café dat Zoeterwoude-dorp rijk is, Landzicht aan de Verlaatweg, be gint aan een zoveelste leven. Mo menteel wordt het van binnen in- echt niet uitge- grijpend verbouwd. De nieuwe ei genaar, Zoeterwoudenaar Cees Loos, probeert de van oudsher gro te open ruimte een 'knusser' aan zien te geven. Er komt een andere toiletten i de be- Bouwschandaal "Nee, we zien ons rangeerd", beaamt kendste Leiderdorpse Meerburg. Maar leuk vindt Meer burg het niet, temeer daar er in de ze tijden van bezuinigingen maar weinig premiewoningen te verge- dium. Door middel 'Ronde van Zoeterwoude' in startblokken ZOETERWOUDE- De zesde 'Ron- lingen dames (30 kilometer), lief- bezwaar. Een wethouder economische aangelegenheden, hebbers/veteranen (44 km.), die intussen lid van de PvdA optreden van drumband VIOS, schijnt te zijn, want de binnenstad is uiteraard nog steeds een econo mische puinhoop. En de laatste tijd met de Statenverkiezingen in prominentenrace (4J/2 km.), teurs (60 km.), een burgerronde (40 km.) en de finish rond zes uur 's avonds. i zijn. Echt begrijpen doet hij de wens van de gemeente om anderen in de arm te nemen evenmin. "Er zijn helemaal geen vervelende din gen gebeurd, er is geen enkel Lei derdorps bouwschandaal ge weest... ik bedoel: als we nou slecht gebouwd hadden, zou ik het me kunnen voorstellen. Maar dat is niet zo. En daar kijk je natuurlijk wel voor uit ook. Je kunt niet rom melen. Je komt je eigen narighe den altijd weer tegen". kijkt wat vreemd aan tegen het argument van de ge meente dat ze afwisselender wil bouwen. Immers, waarom zouden de Leiderdorpers dat niet net zo goed kunnen, redeneert hij. Er valt over alles altijd te praten ("de ge meente kan haar randvoorwaarden toch stellen?"). "Maar ach, u moet maar zo denken: af en toe klinkt de roep om vernieuwing. Vergeet niet dat er allerlei ontwikkelaars de deur plat lopen bij de gemeente. Zo gaat dat". Meerburg denkt niet dat het re cente vertrek van broer Arie, die ja renlang wethouder was in Leider dorp, iets met de ommezwaai te maken heeft. "Als hij in z'n eentje zo'n stempel op de gemeente had kunnen drukken., nee, dat denk ik niet. Er werken zoveel mensen bij de gemeente". 18e traphekje wordt een lees hoek gecreeërd en alles wordt ge schilderd in zandgeel/donkerrood. Cees Loos is momenteel zo'n zes tien uur per dag bezig om 'Land zicht' van zijn nieuwe uiterlijk te voorzien. Hij heeft het uit 1904 da terende pand gehuurd en nam het cafégedeelte over van Wil Lange- zaal. De Zoeterwoudenaar kwam op het idee toen Langezaal te ken nen gaf zijn in 'Landzicht' geves tigde catering-service te willen ver plaatsen. Plannen heeft de gloednieuwe ondernemer volop. Hij wil regel matig exposities houden, haalt eens in de veertien dagen een bar- pianist in huis en zal maandelijks op vrijdagavonden een band laten spelen. Sommige dingen worden ook bij het oude gehouden. Zo moet 'Landzicht' een eetcafé blij ven. "Iedereen die met ideeën komt, is welkom. We gaan gewoon kijken wat er leeft. Alles moet kun nen", vindt Loos, die qua publiek dan ook mikt op "alles wat er in een café mag komen". Cees Loos is zelf geboren en ge togen Zoeterwoudenaar en weet dus zo ongeveer wat hij in zijn café voor 'soort' publiek kan verwach ten. "Dat is een voordeel. Ik ken Zoeterwoude en Zoeterwoude kent mij, want ik heb bijvoorbeeld twaalf jaar in het jeugdwerk geze ten en liep rond bij alle mogelijke soorten verenigingen". Het is de bedoeling dat het ver nieuwde 'Landzicht' op 27 maart wordt heropend. Loos houdt die dag tussen acht en tien een recep tie waarbij iedereen welkom is die zin heeft om te komen. De Lio'ns willen voorts in navol ging van de gemeente het ministe rie van welzijn, volksgezondheid en cultuur bestoken met verzoe ken om subsidie. Voor de eerste twee acties is oud- Oegstgeestenaar, literator/beeld houwer Jan Wolkers om medewer king gevraagd. Slagmolen: "En hij heeft in principe zijn medewerking toegezegd". Slagmolens stelligheid hierover krijgt wat meer grond na zijn bewering dat hy "zelf bij Wol kers op bezoek is geweest". Het is de Lions met deze acties vooral te doen om "een nieuw ex emplaar van de klok die enkele duizenden guldens gaat kosten". PvdA-wethouder A. Kohlbeck (openbare werken) weet nog te ver tellen dat de Lions ook zouden wil len helpen "de toestand van de his torische waterput te verbeteren". Alle aandacht, misschien zelfs van de televisie, voor het in verval verkerende monument, zo rede neert Slagmolen, heeft wellicht als gunstig neveneffect dat het (Oegst geester) publiek er meer interesse in krijgt. En dat is weer gunstig voor het streven van alle betrokke nen naar een grotere betrokken heid met het kasteel van het pu bliek. Veel "details" wil Slagmolen niet kwijt. "We verkeren ook nog maar in het stadium van de organisatie, iedereen moet nog worden bena derd". In juni dit jaar denkt Slag molen spijkers met koppen te heb ben geslagen. Wethouder Kohlbeck verklaart desgevraagd dat hij de acties van de Lions "serieus neemt in het ka der van de restauratieproblmea- tiek". En: "Zo'n Jan Wolkers, de publiciteit, het is goed voor Oegst- geest dat de problematiek op deze creatieve, niet-orthodoxe wijze wordt benaderd". Kohlbeck zegt er met grote klem bij dat de acties van de Lions in het vraagstuk 'hoe komt de gemeente aan de benodigde twee miljoen gulden?' "nauwelijks een rol zal spelen". Volksdansen Voor de volksdansliefhebbers wordt er vanavond in de Leider- dorpse Muzenhof aan de Gordijn singel 4 een volksdansinstuif geor ganiseerd. De instuif staat onder leiding van Ella Schinkel en Joke Scholma. Er wordt een internatio naal programma gebracht. Aan vang kwart over acht. Kamerkoor Het Leiderdorps Kamerkoor con certeert vanavond in de Dorpskerk aan de Hoofdstraat in de eigen woonplaats. Volksuniversiteit K&O organiseert dit concert, dat om kwart over acht begint. De lei ding is in handen van Wim van Meeuwen. Het koor, bestaande uit zes sopranenzes alten, vier teno ren en vijf bassen, geeft sinds de op richting in 1977 elk jaar een con cert in de Dorpskerk. Het brengt werken variërend van Monteverdi tot de Beatles. Voor het concert van vanavond is gekozen voor werken van componisten als Brahms en Schubert. Kaarten zijn verkrijg baar aan de zaal, vanaf kwart voor acht. Uniek concert Uniek noemt het organiserende K&O het concert dat vanavond in het Wassenaars cultureel centrum 'Warenar' wordt gegeven. Uniek omdat er solostukken voor cello worden gebracht terwijl de combi natie cello-gitaar al helemaal bij zonder is. Valter Despalj tekent voor de cello, terwijl Dusan Bogda- novic de gitaar bespeelt tijdens het concert, dat om kwart over acht be gint. Het duo brengt werken van onder andere Chopin, Mendelssohn en Boccherini. Plaats van hande ling is het cultureel centrum aan de Kerkstraat 75, kaarten zijn daar verkrijgbaar. Voorstel Voorschotense raadscommissie VOORSCHOTEN - De 4-jarige leerlingen van de openbare Voorschotense basisscholen gaan volgend schooljaar waarschijnlijk geen 22 maar 12 uur per week naar school. De maatregel mag dan de overgang van de speelfase naar de leerfase verstoren, hij doet minder schade aan het kind dan de bezuinigings-alter- natieven van minister W. Deetman van onderwijs. Die behelzen een vergroting van de klassen of een kleiner aantal uren voor meerdere klassen. Dit was gisteravond de algemene teneur in de raads commissie voor openbaar onderwijs, die de beslissing in principe heeft genomen. Ze kan pas echt ingaan wanneer ook de medezeggenschapsraden en school besturen akkoord zijn. Tijdens de vergadering bleek LEIDERDORP - De politie heeft 5lvast dat de vertegenwoordigers van de directies Hardrijders beboet de zoveelste keer de °Penbare scholen niet tegen de oplossing zijn. Ook snelheidscontrole ZÜ voerdcn aan dat een keine klas belangrijk is voor de Leiderdorpse Van la'er5 ontwikkeling en een vergroting daarvan méér der Valk Boumanweg. Tussen half sc,hade toebrengt aan een kind. Volgens wethouder J. Visser van openbaar onder wijs denken de katholieke en protestants-christelijke broeders er hetzelfde over, maar moet ook daar de ecu uui. ii. uc uuo. definitieve beslissing nog vallen. De bij zonder-neutra- de automobilist dié Nutsschool daarentegen vangt de rijksbezuinigin gen eigenhandig op. De ouders betalen daar gewoon extra schoolgeld voor. De gemeente kan dat niet doen. gisteren overigens - gehouden op de Leiderdorpse Van "alk Boumanweg. Tusse twaalf uur passeerden auto's. Daarvan reden er 37 te hard en de eigenaars van deze wagens krijgen dan ook een bon in de bus Topscorer 91 kilometer reed op de weg 50 de maximum-snelheid is. zeker nu iedere gulden die zij aan openbare scholen uitgeeft ook aan de andere scholen verstrekt dient te worden. De klos De wethouder constateert dan ook dat er verschillen gaan ontstaan tussen de scholen. De scholen die eigen middelen kunnen inzetten, kunnen eenvoudigweg meer doen. En dus zijn "in feite de kinderen van min der welgestelden de klos. Zoals je in grote steden op scholen een tweedeling krijgt in blank en gekleurd, krijg je hier een tweedeling in welgesteld en minder- welgesteld". Het woord gevaarlijk wil hij niet gebrui ken, maar volgens de bestuurder moet Nederland er terdege rekening mee houden dat het einde nog niet in zicht is. Hoe de openbare basisscholen de bezuinigings maatregel gaan inpassen is nog onduidelijk. Volgens Visser ligt het voor de hand dat de kleuters 's middags vrij krijgen. Overblijven tussen de middag lijkt dan niet langer mogelijk en veel ouders zullen dus zelf op vang moeten regelen. Voor de onderwijzers zouden geen gedwongen ontslagen dreigen, maar een vacatu restop behoort tót de mogelijkheden.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16