Nieuwbouw Hema op zelfde plek aan Haarlemmerstraat Leidse Meao wil extra etage bouwen op school Stakenburg stapt op Vermoedelijke dader van overval op Rabobank aangehouden Aantal leerlingen blijft groeien Weer hondententoonstelling VRIJDAG 20 MAART 1987 PAGINA 15 i LEIDSCH m PAftRI An ÜHIüfi LEIDEN - Anneke Stakenburg van Links Leiden heeft met onmiddel lijke ingang haar raadslidmaat schap neergelegd. Zij is een jaar lid geweest van de Leidse gemeente raad. In een brief aan de gemeente geeft ze als reden op dat haar ge zondheidstoestand het niet toelaat haar baan en het werk in de ge meenteraad te combineren. Sta kenburg maakte deel uit van drie raadscommissies en stond voor de CPN als derde genoteerd op de lijst van Links Leiden tijdens de ge meenteraadsverkiezingen van vo rig jaar. Als opvolger heeft de ledenver gadering van de CPN, na rugge spraak met de andere linkse partij en, afgelopen dinsdag gekozen voor Jan Laurier. Sinds anderhalf jaar is hij lid van de steunfractie van Links Leiden. Ook is hij be kend van zijn acties bij de WDM in de zeventiger jaren, waarbij hij weigerde zyn lange haar af te knip pen. Met het vertrek van Stakenburg is tevens ook het aantal vrouwen voor Links Leiden in de gemeente- Stakenburg. raad tot nul teruggebracht. Vrou welijke kandidaten waren voor de opengevallen post niet beschik baar door niet te combineren ande re activiteiten en het onvoorziene tydstip van vervanging. Moppen Waar mensen al niet om verle gen zitten. Belgenmoppen is waarom in een advertentie in het universiteitsblad Mare wordt ge vraagd. Bel-gen-mop-pen. Wie is daar in hemelsnaam naar op zoek? We raadden het al: een Belg. Joseph Indekeu heet hij. Inde keu, woonachtig aan de Morssin gel 133, komt uit Leuven en heeft anderhalf jaar in Nederland ver toefd: hij werkte aan de TU in Delft en de laatste zes maanden aan de Leidse universiteit. Begin april keert hij naar zijn land te rug. Om zijn thuiskomst te vie ren wil hij in Leuven een feestje geven en nu leek het hem zo aar dig om zijn gasten te vermaken door een aantal Belgenmoppen ten gehore te brengen. Het mooi ste zou zijn als hij dan ook nog de lokale omroep zou kunnen strik ken om dat uit te zenden. Is voor het vergaren van Bel genmoppen een advertentie no dig? Iedere willekeurige voorbij ganger zal hem er ongetwijfeld een dozijn aan de hand kunnen doen. Ja, maar het gaat Indekeu wel om originele exemplaren. Wat hij daaronder verstaat, illu streert hij met een voorbeeld uit het genre waarop hij absoluut niét zit te wachten: "Wat gebeurt er als je een Belg in een ronde kamer zit? Hij gaat in de hoek kijken of er frieten liggen". Inderdaad erg oudbakken. En over leuk zullen we het maar he lemaal niet hebben? Wel in aanmerking om op het feest te worden verteld komt een mop die Indekeu op de radio hoorde. "Dat was eigenlijk de aanzet", vertelt hij. "Door die mop kwam ik op het idee om er een aantal te verzamelen. Deze is eigenlijk ook al oud hoor, maar ik vind deze heel goed, ik moest echt hard lachen toen ik de mop hoorde. Zal ik die vertellen?". De mop blijkt wat lang, maar sa mengevat komt het erop neer dat een Belg, die een Nederlandse lifter heeft opgepikt, consequent door het rode licht rijdt. "Dat doet mijn broer ook 'altijd", ant woordt hij als de doodsbange Nederlander om uitleg vraagt. Het volgende verkeerslicht staat op groen. De Belg trapt nu als een idioot op zijn rem en komt met gierende banden tot stil stand. De Nederlander, inmid dels een inzinking nabij, vraagt wederom om een verklaring, waarop de Belg zegt: "Mijn broer kan wel eens van de andere kant komen". Heel leuk vindt Indekeu ook de mop waarin een Belg in Ne derland een Nederlandse vlag wil kopen. De Belg: "Mag ik een groene Nederlandse vlag?" De verkoper: "Sorry, die is er alleen in rood-wit-blauw". De Belg: "Oh, doet u dan maar een blau- Behalve van collega's heeft In dekeu tot nu toe geen reacties mogen ontvangen, vertelt hij enigszins teleurgesteld. En dat terwijl hij in de advertentie de in zenders) van de beste moppen nog wel een prijs in het vooruit zicht heeft gesteld. "Waar die uit bestaat? Tja, dat weet ik eigen lijk zelf nog niet". Waarna hem ter plekke een mogelijkheid te binnenschiet: "Misschien is een krat Belgisch bier naar keuze wel aardig". Als Indekeu's brievenbus nu niet bezwijkt onder de reacties. Lindebomen De meningen over het Rapen burg kunnen weieens uiteenlo pen. De ene keer wordt het de 'de mooiste gracht van de wereld' genoemd, terwijl iemand anders, bijvoorbeeld Maarten 't Hart, het Rapenburg een morsige stink sloot vindt. Hoe er ook over ge dacht wordt, over een ding zijn de meesten het eens: het ver dwijnen van de bomen langs de ze gracht betekent een doffe dreun voor de charmes van het Rapenburg. Grote schrik derhalve bij toe kijkers van de werkzaamheden aan het Rapenburg toen ze zagen dat de grote lindebomen zomaar werden omgezaagd. Op dit ogen blik wordt druk gewerkt aan de vernieuwing van de walkanten tussen de Kloksteeg en de Hout straat, tegenover het Academie gebouw. Waar gehakt wordt val len spaanders, maar om de bo- Kaal is het ineens wel op het Rapenburg nu veel bomen zijn gekapt. Maar het ts eeh tijdelijke zaak. Zodra de walkanten zijn hersteld, worden nieuwe lindebomen geplaiit. (foto Jan Holvast» men meteeh om te zagen gaat toch wel erg ver. Expert op dit gebied bij de di rectie groen is J.H. Klijnstra. "Dat hebben we gedaan omdat de ondergrond waarin de bomen wortellen in hele slechte staat verkeert. Als we de bomen zou den uitgraven en omhoog zou den trekken, bestaat de kans dat de grond die tussen de wortels zit los laat. Bovendien breken dan de wortels. Hierdoor wordt het onder- en bovengrondse evenwicht verstoord", legt hij uit. Wat is in hemelsnaam het on der- en bovengrondse even wicht? Hiermee bedoelt Klijnstra dat wat er aan takken en stam is, ook aan wortels moet zijn. "De boom kan nog wel gesnoeid worden, maar dan hou je nauwelijks meer een boom over. Ik schat dat 80 procent van de bomen een ver planting niet zouden overleven. Dan kunnen we het geld wel be ter besteden". De directie heeft al eerder met het bijltje gehakt, want ook bij ander deel van het Rapenburg dat van nieuwe walkanten is voorzien, moest een aantal bo men worden omgezaagd. Nu ko men er wel nieuwe bomen voor in de plaats. "Lindebomen met kluit die al wat groter zijn en dus gelijk aan de rest van het overige bestand aan het Rapenburg", al dus Klijnstra. Zaadjes Studenten- en jongerenvereni ging Augustinus leeft soms nog in de jaren zestig. De tijden van 'flower-power' schijnen daar weer te herleven. Als het een beetje meezit lopen ze daar op de veijaardag van de vereniging met bloemen in het haar. Zelfge kweekte dan wel te verstaan. Een mededeling in het clubblad Integraal roept de leden name lijk op om de twee bijgesloten zaadjes zo snel mogelijk te plan ten. Wat is er aan de hand? Het blijkt om een wedstrijd te gaan die te maken heeft met de verjaardag van de vereniging, of zoals dat in studentenwereld heet: de dies. Ter gelegenheid van de verjaardag is er een dies commissie die de festiviteiten or ganiseert. Daar horen ook wed strijden bij. Naast de traditionele Rapenburgloop is dat dit jaar on der meer de bloemenparade. "Verzorg je plantje met liefde", zo staat in het stukje in Integraal. "Misschien heb jij dan de groot ste plant. Op 3 mei, 0.00 uur slaat het uur der waarheid". Dan wordt de winnaar van de bloe menparade bekend gemaakt. Het wordt dus echt spannend voor de Augustijnen. Dat ze van spanning houden blijkt ook wel uit het feit dat op 3 mei de identiteit van de plant zal worden onthuld. De verliezers worden bij voorbaat getroost: "Heb je niet gewonnen laat je plantje toch groeien, dan kun je in juli de bloemetjes buiten zet ten". Hartverwarmend. Op de vraag waarom er een wedstrijd met planten wordt ge houden is een lid van de dies commissie heel duidelijk. "Dat is een makkelijk meetbare wed strijd". Simpel. Wel hopen ze dat er roze bloemen aan de plant ko men want de dies wordt in de ro ze sfeer gehouden. Wat de win naar voor zijn grootste plant krijgt, is nog een geheimpje en mag absoluut niet in de krant ko men. LEIDEN - Jarenlange po gingen van de Hema om het pand aan de Haarlemmer straat uit te breiden, hebben deze week eindelijk succes gehad. Het bestaande pand wordt in zijn geheel afge broken om plaats te maken voor een nieuwe winkel ruimte inclusief restaurant. Ook enkele panden aan de Jan Vossesteeg worden bij de nieuwbouw betrokken. Om het plan voor de buurtvereni ging aanvaardbaar te maken heeft de Hema er in de Jan Vossesteeg enkele woningen in opgenomen. Wethouder Peters (ruimtelijke or dening) overlegt volgende week met de buurtvereniging over de plannen van de Hema, donderdag spreken de raadscommissies er zich over uit. De geschiedenis van de Hema vertoont veel overeenkomsten met die van C&A. Het kledingconcern was meer dan twintig jaar doende om medewerking van de gemeente te krijgen voor uitbreidingsplan nen op de Breestraat. Het bedrijf besloot aan het einde van de rit tot nieuwbouw aan de Haarlemmer straat. De nieuwbouw van de He ma wordt als vervolg op deze eco nomische injectie van de 'kilome ter koopplezier' gezien. De vesti ging van C&A zou de bereidheid tot het doen van investeringen in de Haarlemmerstraat hebben doen toenemen. De eerste verbouwingsplannen van de Hema dateren van 10 jaar geleden. Toen ging men er van uit het bestaande pand langs de Jan Vossensteeg uit te breiden. Daar toe werden enige panden aan deze steeg aangekocht. Het was met na me de buurtvereniging die roet in het eten gooide. Deze vreesde dat het historische aanzicht van de steeg door de Bijenkorf-dochter onherstelbaar beschadigd zou wor den. Desalniettemin wist het be drijf in 1983 een bouwvergunning te verkrijgen. Eind vorig jaar ging de Hema een nieuwe koers varen. De directie kondigde aan nieuwbouw te prefe reren boven verbouw. Na een ver zoek van de gemeente 'eens op te schieten met de plannen' werd daar begin deze week overeen stemming over bereikt. Nieuw bouw betekent dat het huidige pand geheel tegen de grond gaat, ook de karakteristieke voorgevel van het bedrijf verdwijnt. Op de eerste verdieping van het nieuwe LEIDEN - De politie heeft van nacht een 42-jarige inwoner uit Vlaardingen aangehouden die er van wordt verdacht woensdagmid dag een gewapende overval op het bijkantoor van de Rabo-bank aan de Lammenschansweg te hebben pand aan de Haarlemmerstraat wordt een restaurant gevestigd. Het pand van kledingwinkel 'Fooks' op de hoek van de Haar lemmerstraat en de Jan Vossen steeg blijft gehandhaafd. Om de bezwaren van de buurtvereniging in te dammen worden aan de Jan Vossensteeg enkele twee-kamer- woningen gebouwd. Hiervoor moet het bestemmingsplan gewij zigd worden. De nieuwbouwplannen werden vanochtend door een woordvoer der van de gemeente bevestigd. De directie van de Hema wenste geen commentaar te geven. Met de nieuwbouw is vermoedelijk een bedrag van enkele miljoenen ge moeid. gepleegd. De man verklaarde te genover de politie op het bewuste tijdstip in Leiden te zijn geweest, de overval heeft hij nog niet be kend. De man kon worden aangehou den omdat buurtbewoners het kenteken van de auto van de over valler hadden gezien. Bij de over val werd 25.000 gulden buitge maakt. Dat geld is nog niet gevon den. De man werd om 4 uur vanoch tend aangehouden in een kantoor gebouw in Vlaardingen. Tegenover zijn familie had hij verklaard voor enkele dagen naar het buitenland te gaan. Hij is inmiddels overge bracht naar het politiebureau in Leiden. Bij de overval woensdag middag werd een cassière van de bank met een pistool bedreigd. De Leidse Meao aan het Lammenschanspark waarop mogelijk een nieuwe etage wordt gebouwd. (archiefiot minste weer 170 nieuwe bij. Bo vendien is volgens Van Oort de door de meao zo vurig gewenste dependance in Alphen definitief van de baan. Alle pogingen van de Leidse meao, de Kamer van Koop handel, de gemeente Alphen aan den Rijn en de provincie Zuid-Hol land om haar op andere gedachten te brengen ten spijt, blijft staatsse cretaris Ginjaar-Maas bij haar wei gering de ongeveer 400 Alphense leerlingen van de meao dit onder wijs in eigen woonplaats aan te bie den. Van Oort heeft lange tijd in toestemming geloofd, maar buigt na de laatste brief van het ministe rie het hoofd: "Voor mezelf hou ik er geen rekening meer mee dat die dependance er komt". Omdat de verdieping, zo er toe stemming komt, pas over ander half jaar klaar is, biedt die geen soelaas voor de ruimtenood waarin de meao thans verkeert en die door de groei volgend jaar nog groter wordt. De school heeft behoefte aan 19 lokalen extra. Om het ruim tegebrek op korte termijn het hoofd te kunnen bieden, tracht de school daarom al maanden elders in de stad ruimte te vinden. Van Oort vertelt dat er nu twee opties lopen op kantoorruimten. Een daarvan is boven Hoogvliet aan de Korevaarstraat. De school zou daar ruim 1000 vierkante meter tot haar beschikking kunnen krijgen. Verwaarloosd Waar de andere kantoorruimte is gevestigd, kan Van Oort niet zeg gen. Niet omdat hij niet mag of wil, "maar ik weet zelf nog niet waar dat is. Het is nogal geheimzinnig: gisteren om acht uur werd ik ge beld door een meneer die zei dat hij een uitstekende ruimte voor me had. Daar had iemand anders een optie op, die vandaag afloopt. Maandag hoor ik meer". De meao heeft ook nog gedacht aan een zeven lokalen tellend schoolgebouw aan de Asterstraat, maar heeft daarvan afgezien omdat volgens Van Oort de situatie dan wel erg onoverzichtelijk wordt: "Zeven lokalen is niet voldoende, dus moeten we ook nog ergens an ders ruimte zien te vinden. En we hebben al twee gebouwen in de Sumatrastraat". Daarvan is er vol gens Van Oort een "verschrikke lijk verwaarloosd en niet meer ge schikt om les te geven". Dat ge bouw ligt op de hoek met de Wil lem de Zwijgerlaan en het verkeer zorgt volgens de directeur voor veel overlast. De meao zal dan ook de eerste de beste gelegenheid aan grijpen om van die dependance af te komen. Vanwege de ongewenste ver snippering en de gestage groei zou Van Oort het liefst zien dat de meao toestemming krijgt om nieuwbouw te mogen plegen, het zij op het nabijgelegen terrein van de voormalige fabriek Van Wijk, hetzij op het terrein van de meao aan het Lammenschanspark zelf. Het ministerie van onderwijs wil daar evenwel (nog) niet aan. Iets waaraan Van Oort zich mateloos ergert: "Het ministerie maakt vol op reclame voor het beroepsonder wijs. Maar dan moeten ze er ook wel rekening mee houden dat zo'n campagne effect sorteert en we dus groeien. De extra faciliteiten die daardoor nodig zijn, krijgen we echter niet". SVM Eenzelfde verhaal geldt voor de dependance in Alphen. In verband met de op handen zijnde SVM-ope- ratie (Sectorvorming en Vernieu wing Middelbaar beroepsonder wijs) die de komst van grote scho len voor beroepsonderwijs beoogt, vindt de staatssecretaris het geen goede zaak wanneer er nu nog een dependance bijkomt. "Maar als ik dan naar de afdeling bouwzaken van het ministerie van onderwijs ga en zeg: in verband met de SVM- operatie wil ik graag gebouwen die zo dicht mogelijk bij elkaar liggen, krijg ik als antwoord: "Over de SVM mogen we niet praten, dat hebben we van bovenaf opgelegd gekregen". Ze gebruiken de SVM dus wel als argument om ons uit Alphen te houden maar als je op basis van diezelfde SVM met een andere oplossing komt, wordt ge daan alsof die operatie helemaal niet bestaat". Indien de school erin slaagt voor het begin van het nieuwe school jaar een nieuw onderkomen te be machtigen - "de tyd dringt, maar dat heb ik de laatste zes jaar nog niet anders meegemaakt - doemt overigens een ander probleem op: geld. Het is namelijk wel de bedoe ling dat de meao de kosten voor de inrichting van de lokalen voor schiet. Dat zou niet zo erg zijn wan neer het ministerie iets vlotter met geld over de brug zou komen, maar de praktijk is anders: "We hebben bijvoorbeeld een jaar lang moeten wachten op goedkeuring voor de inrichting van een lokaal in de Su matrastraat. Maar we hebben wel 40.000 gulden moeten voorschie ten. En nog eens 130.000 gulden omdat de verwarming in het hoofdgebouw moest worden ver beterd. Op die manier dreigen we nog eens in de liquiditeitsproble men te komen". LEIDEN/ALPHEN AAN DEN RIJN - De Leidse School voor Meao wil er bovenop haar ge bouw aan het Lammenschans park een verdieping bij hebben waardoor het lokalenbestand met 15 wordt uitgebreid. Een aanvraag hiertoe gaat binnen kort naar het ministerie van onderwijs. Directeur C.E. van Oort van de meao schat dat als het ministerie met de bouw ak koord gaat, de verdieping over ongeveer anderhalf jaar een feit is. De kosten belopen naar schatting 1,5 miljoen gulden. door Simone van Driel Een extra verdieping is nodig om dat de meao een gebrek heeft aan vaklokalen en bovendien groeit als kool. Het aantal leerlingen nam dit schooljaar met 240 toe tot 1237 en komend schooljaar komen er ten- LEIDEN - Kynologenvereniging Rijnland houdt op 29 maart een in ternationale hondententoonstel ling in de Groenoordhallen. Meer dan 2100 honden, vertegenwoordi gers van zo'n 170 rassen, zullen op die dag onderling wedijveren om de titel 'de mooiste hond van de tentoonstelling'. Tijdens de keuring worden alle rashonden ingedeeld in negen ras- groepen, zoals bijvoorbeeld de dog-achtigen en de kees-achtigen. Keurmeesters uit verschillende landen bepalen in elke groep de winnaar. Zij komen in de zoge naamde ere-ring tegen elkaar uit. In deze finale wordt tenslotte de mooiste hond van de tentoonstel ling gekozen. De eigenaar ontvangt een beker, een zilveren penning van de stad Leiden en een fles champagne. De panden van de Hema die zullen verdwijnen en waarvoor nieuw- De viervoeters worden tijdens de bouw in de plaats komt. (archieffoto) keuring op hun 'exterieur' beoor deeld. Bekeken wordt onder meer of de hond past in zijn rasgroep. De internationaal vastgelegde uiterlij ke kenmerken van een ras zijn hierbij de criteria. Ook de vacht, gebit, de gang en het pigment (de kleur) worden door de keurmees ters onderzocht. Bij het kiezen van een winnaar in de rasgroep worden eerst de mooiste reu en teef geko zen. Uit die twee wordt dan de mooiste vertegenwoordiger van de rasgroep geselecteerd. Het publiek maakt op deze dag ook kennis met een aantal zeer zeldzame honden. De organisatie is erg trots op de aanwezigheid van enkele shar-peis, Kanaan-honden en Argentijnse doggen, honden, waarvan nog maar weinig exem plaren op de wereld bestaan. De tentoonstelling is voor publiek toe gankelijk van 10.00 tot 17.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15